VUISTJE LEIDSE RAAD SPRAK OVER DE PROBLEMEN VAN VERKEER EN MARKT Weerbericht DINSDAG 22 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Meegedeeld dooi net KNMI, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur. ZONNIGE PERIODEN Droog weer met zonrige pe rioden, maar vannacht en mor genochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige verander lijke wind. Koude nacht, morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. GEM. AANKONDIGING BEIRSOVERZICHT De Leidse raad is er gistermiddag mee akkoord gegaan, dat de markt voorlopig weer bij wijze van proef 6 maanden rond de Hooglandse Kerk- gracht blijft. De hr. Portheine (VVD) stelde vast, dat verkeersmaatregelen éénrichtingverkeer op de Bree- straat en op de oude marktroute een succes is geworden. Het komt een behoorlijke doorstroming ten goede. Wel dienen zijns inziens voorzieningen op de markt te worden getroffen. Dit was trouwens 't oor deel van vrijwel alle raadsleden die aan het woord kwamen. De heer Lambermont (KVP) (die dankte voor de nood-Van Dissel- brug) noemde het éénrichtingverkeer een verbetering, hoewel op spitsuren de kruispunten nog wel problemen geven; als geheel eahter acht hij de proef geslaagd. Hij heeft begrip voor de moeilijkheden van sommige koop lieden op de nieuwe markt. Afge zien van het feit, dat het overzicht van de afgelopen periode beinvloed werd door het slechte weer, kle ven er aan het huidige marktterrein bezwaren, welke echter zeer goed kunnen worden weggenomen. Hij vroeg toezicht op het naleven van verordeningen, die de vrije doorgang naar de markt moeten bevorderen. Zo kwam het zaterdag j.l. nog voor, dat het gedeelte van de Nieuwe Rijn tussen de Burgsteeg en de Hoog straat lange tijd vrijwel geblokkeerd was door een aldaar geplaatste wa gen. Zijn fractie kon er mee instem men, dat de proef zes maanden werd verlengd in de verwachting, dat ook «u weer nauwkeurig rapport zal 'orden uitgebraoht. De heer Van Vliet (Pr. Chr.) zag geen reden tot pessimisme. De voorspelling, dat de markt noodijdend zou worden is niet uitgekomen. Verbetering van de ac commodatie is echter gewenst, bijv. verkeer uitsluiten tijdens de markt uren van Karnemelkbrug en Koren - beursbrug. Hij vindt het nodig de brede oversteekplaats op de Aal markt naar De Waag te verplaatsen. Meer mensen zullen dan naar de Hoogstraat worden getrokken. Hij wil voorts de Beschuitsteeg meer geschikt maken als doorgang naar de markt. Voorts wees hij op het feit, dat op het gedeelte Burgsteeg- Hoogstraat van de Nieuwe Rijn de marktkooplieden gevaar lopen achter uit in het water te vallen. Hier moe ten hekken worden aangebracht. Hij voelt niets voor de verplaatsing naar de Garenmarkt van de markt. De heer Van Weizen (CPN) vindt het een voordeel, dat de markt in 't centrum is gebleven. Hij vraagt zich af of de kooplieden wel gebaat zou den zijn met verplaatsing van de markt naar de Garenmarkt. Wel vindt hij, dat de Nieuwstraat wat meer benut moet worden voor de markt en hij voelt voor „vloeiende verbindingen" Wethouder Van Hoek had in zijn antwoord geen moeilijke taak. Hij zegde toe de voorgestelde verbete ringen te zullen bespreken met de dienst en de politie. Ook het idee van verplaatsing naar de Garenmarkt wil hij niet direct naast zich neerleggen, al ziet hij wel bezwaren Maurice v-an IJzer eigenlijk geen functie vervulde en nauwelijks naam moaht hebben. Een vlote opvoering dus, waarvan de eer zeker niet in de laatste plaats toekomt aan de regisseur Kees van Iersel voor de wijze waarop hij de uitvoering heeft begunstigd. De toeschouwers, waarvan er en kele in de pauze krijgertje speelden, hebben zich kunnen amuseren om de koddige situaties en uitten op hun manier dan ook hun dankbaarheid met een warm applaus. Een selectie van schoolwege was wel licht aan te bevelen geweest. Men kon de voorstelling van gis termiddag dan ook terecht een kin- dermatinée noemen, zonder dat daar mee in het minst afbreuk wordt ge daan aan het spel der tonelisten. Een lekkere gewoonte Toneelgroep Studio speelde spirituele Molière voor de Leidse V.H.M.O.-jeugd De toneelgroep Studio heeft giste renmiddag in de Leidse Schouwburg een voorstélling gegeven van „Le malade imaginaire" van Molière, in een voortreffelijke vertaling van Jo- 'han van Hoogstraten. Het publiek werd gevormd door enkele rumoerige klassen van Leidse middelbare scholen. „De ingebeelde ziekte" is het laat ste stuk geweest van deze grote blij speldichter. In 1673 werd hij, tijdens een opvoering van die stuk door een geweldige hoest overvallen, die een aderbreuk ten gevolge had, zodat hij enkele uren na de voorstelling kwam te overlijden. Het thema is weer es sentieel voor de schrijver. Evenals in alle stukken van Molière tintelt ook „Le malade imaginaire, van een fijne en natuurlijke geestigheid, waarmee hij ijdelheid, gemaaktheid en schijnheiligheid fel te lijf gaat, vrolijk afgewisseld met dartele luim. In „Le malade imaginaire" tuchtigt hij de- schijnheiligheid vain de ge neeskundigen. Het stuk is van het begim af veelbelovend. We zien de zieke Argan commentaar geven op de apothekersnota hetgeen al onmid dellijk een indruk geeft van het ka rakter van deze bange en onschul dige, maar niettemin uiterst bere kende schijnzieke. Door het hoofdthema, het bedrog en de onkunde der geneeskundigen heeft Molière de liefde van Anigéli- que, de dochter vain Argan, en de jongeman Oléante gevlochten. De vrouwelijke schijnheiligheid, een ge liefd thema van Molière, vindt men in de vrouw van Argan, Béline, die de onnozele schijnzieke slechts om zijn geld getrouwd heeft. Argan zoekt voor zijn dochter een echtgenoot die hem past, d.w.z. hij moet arts zijn. Molière's grote kracht: het scheppen van allerlei ondeugden en dwaasheden, zonder zich aan de eigennaardigheid van het menselijk leven te vergrijpen komt in de ver dere verwikkelingen van het stuk bijzonder goed tot zijn recht. Het stuk eindigt dan met de toe stemming voor het huwelijk tussen Angélique en haar geliefde Cléante. Op aanraden van Bérante, de broer van Argan wordt hij, nu hij immers zoveel van kwalen en ziekte afweet, zelf dokter. Met de anticlimax, Ar- gans promotie tot dokter, vormt dit een prachtige parodie op de gebrui ken in de tijd van Molière. Verkeer Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Turfmarktbrug van 25 okto ber tot en met 27 oktober a.s., in ver band met het uitvoeren van herstel werkzaamheden, zal zijn afgesloten voor altle verkeer. Gedurende deze afsluiting zal de geslotenverkl'aring in één richting van de Blauwpoortsbrug, de Steen- straat, en de Rijnsburgerbrug wor den opgeheven. (Advertentie). Verkeer Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Kraaierbrug (over de Nieuwe Rijn) met ingang van 24 oktober a.s. voor de duur der werkzaamheden aan deze brug, zal worden afgeslo ten voor alle verkeer. (Advertentie) Laatste Berichten Turken moeten naar huis De groep Turkse werkzoekenden in Amsterdam moet terugkeren naar het vaderland. De voorlichtingsdienst van de mi nisteries vap justitie en van sociale zaken en volksgezondheid deelt hier over het volgende mee: „Aan de groep Turken, die dezer dagen op goed geluk per autobus naar ons land is gekomen om werk te zoeken, zal niet worden toegestaan om in ons land te blijven. De twee betrokken ministers van justitie en van sociale zaken en volksgezond heid zijn mede na ingewonnen ad viezen bij werkgevers- en werkne mersorganisaties van oordeel, dat de gevolgde methode om hier te lande aan het werk te komen, tot hoogst ongewenste toestanden zou leiden en daarom niet kan worden aanvaard. Het wordt ernstig betreurd, dat deze Turken vermoedelijk het slacht offer zijn geworden van de activitei ten van zogenaamde koppelbazen. Hun was blijkbaar niet bekend dat het werken van buitenlanders in Ne derland aan vergunningen is gebon den en dat er bijvoorbeeld ook een medische keuring wordt vereist". Kent u Leidse of Goudse boerenkaas? Wees niet een kennig: houd van meer kazen. Wim van der Brink maakte met een veelheid van kleine accenten in gezicht, stem en gebaar, van Argan een voortreffelijk gechargeerd blij - spelfiguur. Hetzelfde geldt voor Coc- ki Boonstra, die toegewijd en talent vol de ontwapende spontaniteit van Anigélique wist te vertolken. Nell Koppen speelde de rol van Toinette, de bijdehante dienstmeid, niet on verdienstelijk. De kleine rollen wer den over het algemeen behoorlijk ge speeld. De decors, die veel variatie mogelijkheden boden voor de opstel ling van de spelers, waren wel po ver zo ais het behoort maar niet erg suggestief, terwijl de muziek van SASSENHEIM Auto's geruild Autodieven hebben het afgelopen weekeinde een bezoek aan Sassen- heim gebracht en daar een personen auto achtergelaten en een bestelwa gen ontvreemd. De eerste wagen was van een artist uit Den Haag en werd zaterdagmorgen aangetroffen op de parkeerplaats van „De Uiver". De auto bleek gestolen. Bij het onder zoek bleek dat de artistencostuums waren ontvreemd. Zij werden echter dezelfde morgen, met de papieren van de auto in Oegstgeest teruggevonden. Voor de eigenaar, die zaterdagavond op moest treden in Breda en door de verdwijning van auto en costuums danig gedupeerd was, een hele ge ruststelling. Minder gelukkig gevoelde zich maandagmiddag de heer Eykelen- boom, een kruidenier aan de Hoofd straat. Toen hij op die middag zijn nog nieuwe bestelwagen, die in de Zuilhofstraat geparkeerd stond, wilde gaan halen om bestellingen naar zijn klanten te gaan brengen, bleek die verdwenen te zijn. Over de tijd van de ontvreemding en eventuele da- der(s) tast men in het duister. De politie stelt een onderzoek in. Geboren: Johannes C. A. z.v. Jan sen H. M. en van v. d. Zwet M. T.; Johanna M. d.v. Schrama J. A. L. en Elfering H. T.; Wilhelmina d.v. v. d. Kwaak L. en Braam W.; Johannes A. E. M. z.v. Zoet, A. en Hebick E. J. Ondertrouwd: Wolvers, M. A. M. 26 jaar, schilder en Timmerman H. G., 26 jaar, verpleegster. KOUDEKERK Vluchtelingenhulp De voorlopi ge opbrengst van de hedenavond ge houden collecte voor vluchtelingen hulp: „Hun laatste kans", bracht op een bedrag van 1350,93. BRITS VLIEGTUIG NEERGESTORT Dinsdag is in de omgeving van Tis- bury één van de nieuwe passagiers vliegtuigen van de „British Aircraft Corporation", de 1-11 verongelukt. Zeven mensen zouden zijn omgeko men. Het wrak van het toestel vloog in brand. De 1-11 is een straalverkeersvlieg- tuig voor korte afstand. Op 20 augus tus werd een,geslaagde eerste vlucht met het toestel gemaakt, die een half uur duurde. Op een kruispunt nabij de Belgi sche plaats Lommei is zondag het Ne derlandse echtpaar A. J. Damen- Janssen uit Eindhoven bij een fron tale botsing om het leven gekomen. De wagen werd op het kruispunt in de flank aangereden door een even eens uit Eindhoven afkomstige auto, waarin ook een echtpaar zat. Beide echtparen werden op de weg geslin gerd; de heer en mevrouw Damen waren direct dood. Algerijnen weer in de aanval Omstreeks 150 Algerijnse militairen hebben vanochtend bij het aanbre ken van de dag de grenspost Hassi Taghoetsjt aangevallen, zo is door Marokkaanse functionarissen gezegd. De bezetting van 20 mart zou de aan val hebben afgeslagen. Andere Al gerijnse eenheden, die de tegenstand peilden van de Post Oessanda ten noordoosten van Tinjoeb, werden eveneens verdreven. VOOR STADSNIEUWS ZIE OOK PAG. 10 Internationals een weinig lager Amsterdam 22 okt. De interna tionale waarden hebben vanmiddag bij de opening goede weerstand ge boden. Het aanbod in de Philipshoek voor Amerikaanse rekening werd goed opgevangen op f 150.50. Dit be tekende een koersdaling van een halve gulden ten opzichte van het slot van maandag. Kon. Olies, die voor Londense rekening aan de markt waren, noteerden op f 164.30 slechts een dubbeltje lager. Unilever echter op f 141.60, evenals AKU op 5101/* praktisch onveranderd. Hoogovens 'n paar puntjes lager op 566. De handel in alle hoeken van de hoofdfondsen was zeer rustig. Het publiek blijft merendeels in de hoofdfondsen met kooporders een gereserveerde hou ding aannemen. Weliswaar wordt er ter beurze over inflatie gesproken, dit in verband met eventuele forse loonsverhogingen met alle gevolgen van dien, doch van grote vraag naar de aandelen is zeker geen sprake. Men houdt het hoofd koel en wacht de gebeurtenissen af. Wall Street werkt niet mee aan een koersverho- ging voor de hoofdfondsen. Aldaar lagen de Nederlandse waarden maan dag fractioneel lager in de markt. Wall Street zelf sloot echter hoger. De Westduitse beurzen gaven van daag koersverliezen te zien van drie tot vijf punten. Gedurende de verdere beursduur kreeg het lichte aanbod toch nog de overhand. Hierdoor daal de Philips tot f 149.90, Unilever zakte in tot f 141.10 en Kon. Olies tot f 164.10. In de scheepvaartsector gebeurden geen bijzondere dingen. In deze sec tor bleven de koersdalingen beperkt tot een a twee punten. De leidende cultures lagen vrijwel verwaarloosd ip de markt. De staaatsfondsenmarkt kon zich goed handhaven echter met weinig zaken. Ook in de lokale afdelingen waren de orders zeer dun gezaaid. Aande len Pluvier werden iets hoger gead viseerd als nawerking op een be richt over het samengaan van deze maatschappij met een Japans con cern. Sanders Behang dankte een ho gere advieskoers aan het eerder voor gestelde dividend van vijftien pet waarvan tien pet stock uit de agio (12'/s pet in contanten). Aandelen van de verzekeringmaatschappijen werden wederom hoger geadviseerd. Dit op de samenwerking van de drie grote verzekeringmaatschappijen n.l. de HAV Bank, Holland van 1859 en De Utrecht. De 4^ pet converteer bare obligaties havenwerken lagen beter in de markt. Ook Exploitatie Maatschappij Scheveningen werd ho ger geadviseerd. De Zwolsman-groep brengt de hotels en andere Horeca bedrijven met vestiging Schevenin gen onder in de organisatie der maat schappij Exploitatie Maatschappij Scheveningen (EMS). Deze week staan voor de Zwolsman-groep twee belangrijke vergaderingen op het programma, n.l. die van Vorstenlan den en Grondbriefbank. De beurs wacht nog steeds met spanning op cijfers van de Zwolsman-groep. Op donderdag 31 oktober kan a pari met claimrecht worden ingeschreven op f 1.050.000 aandelen Dessaux in de verhouding één op twee. Het weer in Europa HELSINKI geh. bew. 8 4 STOCKHOLM geh. bew. 12 0.1 OSLO regen 12 0.3 AMSTERDAM motregen 16 3 BRUSSEL geh. bew. 0 LUXEMBURG mist 17 0 PARIJS zw. bew. 19 0 BORDEAUX licht bew. 23 0 GRENOBLE onbew. 19 0 NICE licht bew. 20 0 BERLIJN mist 17 0 FRANKFORT mist 18 0 MüNCHEN onbew. 19 0 ZURICH mist 16 0.2 GENèVE mist 16 0 LOCARNO mist 17 0 WENEN onbew. 15 0 INNSBRUCK onbew. 17 0 ATHENE onbew. 22 0 ROME onbew. 22 0 AJACCIO zw. bew. 21 0 MADRID onbew. 25 0 MALLORCA onbew. 24 0 LISSABON onbew. 27 0 KOUDEKERK Vluchtelingenhulp De collecte, diegisetravond ook in Koudekerk werd gehouden ten behoeve van de vluchtelingenactie, heeft opgebracht rond 1350.-, hetgeen betekent een egmiddelde van 60 ct. per inwoner. MARKTBERICHTEN R'DAM, 22 okt. Vee. Totale aan voer 3052; weekaanvoer 4667; vette koeien en ossen 200; gebruiksvee 789; vette kalveren 350; graskalveren 313; nuchtere kalveren 889; varkens 5; lopers 59; biggen 34; paarden 36; veu lens 16; schapen-lammeren 215; bok ken en geiten 46. Prijzen le, 2e, 3e kwal.: vette koei en 305-340 265-300 235-260; vette kal veren 345-380 330-345 300-325; gras kalveren 400 320 260; nuchtere kal veren 195 180 155; lopers 135 110 90; biggen 73 68 58; slachtpaarden 250 225 200; schapen 115 100 90; lamme ren 120 100 90; kalf-melkkoeien 1190 1080 880; vare koeien 860 720 600; vaarzen 880 750 630; pinken 580 425 370. Aanvoer, handel, prijzen: vette koeien gewoon, redelyk, goed prijs- PAUZE „ONBEZORGDE GODSDIENST" De wilde, nog ongesnoeide natuur was de uitwerking van een godde lijke gedachte. De scherpe tanden van beren en wolven en andere roofdie ren hebben we uitgeroeid. Overge bleven is het onbezorgde natuurgenot in een liefelijke schepping van vo geltjes en bloemetjes. Maar dat is een eenzijdig beeld van de goddelijke gedachte! Niet meer aan den lijve gekonfronteerd met de algehele uitwerking van die gedachte, neigen we ertoe ook in ons godsbeeld het vreeswekkende weg te laten en het eenzijdig te vermense lijken. „De vreze des Heren" zal ech ter altijd het begin van alle wijsheid blijven. De ondergrondelijke Majes teit openbaart zich in liefde én in gestrengheid; de liefde in zijn ver bloeden aan het kruis, de gestreng heid in de huiveringwekkende oor deelsdag. We begrijpen deze godde lijke gedachte niet omdat zij god delijk is. In een gezond christelijk leven zullen liefde en vrees moeten samengaan tot een natuurlijke een heid van hartelijke aanbidding. PUZZEL No. 521. Horizontaal: 1. heden, 3. bloeiwijze, 6. voegwoord, 7. goede, edele daad. 11. gem. in Gelderl., 13. voorzetsel, 15. bekende afkorting, 16. afstammeling, 17. was landvoogd der Nederlanden, 18. water in Friesland, 20 slede, 21. oude Nederl. zilvermunt, 25. schuier, 27. uitroep, 28. tovergodin 29. spil van een wiel. Vertikaal: 2. bezitt. voornaamw., 3. biersoort, 4. bloedhuis, 5. soort, 6. be: kende afkorting, 8. afnemend getij, 9. in het jaar onzes Heren (afk. Lat 10. zuivelprodukt, 12. vis, 14. bij woord, 15. morsdoekje, 19. schijnge stalte der maan, 21. radio omroep (afk.), 22. grond die bij een hoeve behoort, 23. myth figuur, 24 lid woord (Fr.), 25. foei, 26. muziek noot. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 520. Horizontaal: 2. pinas, 6. are. 8. Ida, 10. mals, 12. ikat, 13. pt, 14. Ide, 16. s.s., 17. smart» 18. ho, 20. ore, 21. A.M.. 23. eden, 25. node, 27. net, 29. rei, 30. serge. Vertikaal: 1. kamp, 2. pel, 3. no, 4. sik, 5. pats, 7. rat, 9. das, 11. Simon, 12. Ieren, 15. dar, 18. Henk, 19. ode, 21. adé, 22. meid, 24. ets, 26. ore, 28. houdend; vette kalveren iets meer, stroever, iets lager in prijs, prima's boven notering; graskalveren gewoon, lui, vooral niet hoger in prijs; nuch tere kalveren ruimer, stug, gedrukt in prijs; varkens (biggen) als vorige week, kalm, goed prijshoudend; lo per en biggen matig, flauw, gedrukt in prijs; slachtpaarden even groter, tamelijk, stabiel; kalf-melkkoeien ta melijk, kalm, onveranderd; vare koeien 'matig, rustig, prijshoudend; vaarzen en pinken kort, zeer kalm, als vorige week. LEIDEN, 22 okt., Vette varkens. (Notering per kg. levend %ew.). Licht 220-222, slagersvarkens 223-225, zeugen 190-198. Handel: goed. BODEGRAVEN, 22 okt., kaas' Aanvoer 84 partijen Goudse kaas. Prijzen: le kwal. 2.58-2.64; 2e kwal. 2 50-2.57. Extra kwal. 2.86. Handel kalm.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3