Bronzen medaille maakte plaats voor een zilveren bij mej. Angevaare DE SISSENDE SAMPAM! de geluidsmuur VrïT.TDAG 18 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 In aanwezigheid van haar zuster en de familie Dieben speldde van morren op het Leidse stadhuis wethouder Menken mejuffrouw A. Ange vaare de zilveren medaille in de Orde van Oranje-Nassau op, na eerst in een toespraak de kwaliteiten en zestigjarige trouw van de jubilaresse te hebben geprezen. Mejuffrouw Angevaare, die thans 75 jaar is, vierde vandaag het feit dat zij zestig jaar werkzaam is bij wasserij Rhijnstroom. Een unieke gebeurtenis, die een grote reden tot feestvieren is, aldus de wethouder. EEN BIJZONDER JUBILEUM BIJ „RHIJNSTROOM" Mejuffrouw Aangevaare mocht bij gelegenheid van haar vijftigjarige dienstverband de bronzen medaille in dezelfde orde ontvangen. Vanmor gen werd zij dus op de plechtige bij eenkomst, die werd besloten met een gezellig samenzijn, „bevorderd tot zilver". Vanmiddag was er gelegenheid mejuffrouw Angevaare in restaurant Bernsen aan de Breestraat met haar bevordering geluk te wensen. Arbeidzaam leven Mej. Huberta Angevaare is met haar 75 jaar nog niet van plan met het werk te Stoppen. Zij doét het nog veel te graag, zegt zij, zij voelt zich kerngezond. Nu een bronzen medaille plaats gemaakt heeft voor een zil veren een zeer zeldzaam feit is het passend bij dit bijzondere jubi leum wat langer stil te staan. Als vijftienjarig meisje is mej. An gevaare, in 1903 bij de heer N. P. M. Dieben, eigenaar van Wasserij de „Rhijnstroom" in dienst getreden. De jubilaresse weet nog zeer goéd, dat het op een zondagmiddag was en dat haar vader aan wiens hand zij de gang naar de wasserij maakte tot de heer Dieben zei: u krijgt er een dochter bij. Dat dit opnemen in de familie heeft plaatsgevonden blijkt wel uit het feit, dat iedereen haar thans „tante Bertha" noemt. Mej. Dieben is als kindermeisje in dienst gekomen later koos zij de was serij en thans geeft zij als hoöfdjuf- frouw no'g vier werkdagen in de week leiding aan de meisjes in het bedrijf, wast even hard mee en is onmisbaar. Overigens gaat mej. Angevaare ge heel in haar werk en in het huiselijke leven op. Zij kómt slechts zelden de deur uit, laat het boodschappen doen meestal aan anderen over. Zij gaat het liefst onopgemerkt haar eigen gang, maar dit bijzondere jubileum kon niet onopgemerkt blijven, zeker ook niet omdat de familie Dieben de gewoonte heeft om dé vijf jaar het lustrum te gedenken. Wethouder Menken speldt de zil veren medaille op. JONGE TYPOGRAAF ERNSTIG GEWOND BIJ AANRIJDING OP UTRECHTSE VEER Gistermiddag omstreeks half zes vond op de hoek Utrechtse Veer en de Veerstraat een ernstige aanrijding plaats tussen een wielrijder, de 16- jarige leerling-typograaf Arend Bur gers, wonende in de Tasmanstraat te Leiden, en een personenauto. De auto reed over de Utrechtse Veer de richting Kraaierstraat. De wielrijder reed over de Veerstraat en wilde de Utrechtse Veer Oprij den. De Wielrijder verleende geen voor rang en werd op de motorkap van de auto geslingerd, waarna hij op 't wegdek viel. Met een ernstige schedelbasisfrac- tuur is hij door de E.H.D. haar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, waar hij wefd opgehoen. Hij verkeert in levensgevaar. De fiets werd volledig vernield. Van de auto Werd de voorruit verhield en de motorkap beschadigd. K. O. DEED GOEDE KEUS MET „ROOM AT THE TOP" „Room at the Top", de film van Jack Clayton, die gisteravond in het Casino-theater voor K O vertoond werd is een bekend werk en we dur ven gerust te stellen, dat vele aanwe zigen deze film al eerder gezien had den. Het artistieke peil van „Room at the Top" is echter van dien aard, dat een reprise alleszins gerechtvaardigd is. Om vele redenen is deze rolprent een glansstuk. De probleemstelling liefde gebruiken als middel voor maatschappelijk succes is bijzon der duidelijk en positief in die zin, dat de verfilming bij de toeschou wers een gevoel van deernis opwekt voor de slachtoffers van de jonge man die carrière maakt via de liefde. Hoewel Laurence Harvey als Joe Lampton voortreffelijk de hoofdrol speelt, durven we wel gerust te zeg gen, dat dit de film is van Simone Signoret. Simone Signoret speelt de rol van de oudere getrouwde vrouw, die van de ambitieuze jongeman is gaan houden. De teleurgestelde vrouw fleurt op naarmate zij haar liefde be antwoord weet door Joe Lampton, die echter reeds een „affaire" op touw heeft gezet met een miljqn- nairsdochter. Joe Lampton wordt uit eindelijk door de rijke vaderge dwongen een huwelijk aan te gaan met zijn dochter, die een baby van Lampton verwacht. Lampton laat de oudere vrouw aan haar lot over, een lot dat haar dwingt zelfmoord te ple gen. Treffend beeldt ook Heather Sears het ongelukkige meisje uit, dat haar onschuld geofferd heeft en ge doemd is het huwelijk in te gaan met een man, die niet van haan- houdt en berekening voor liefde heeft laten gelden. Een uitstekende film, die zeker niet heeft nagelaten bewondering en ontroering te wekken. JAZZSOCIëT „THE BEAT" Zaterdagavond 19 oktober a.s. zal in het Dorpshuis te Leiderdorp de nieuwe Jazzsociëteit „The Beat", die vorige maand ontstaan is uit de fusie van Leidse- en Leiderdorpse Jazz club, haar eerste life-music-avond houden. Voör wat betreft de aktlviteiten heeft het bestuur in grote lijnen de plannen voor dit seizoen uitgestip peld. Het is n.l. de bedoeling dat om de 2 a 3 weken een contactavond wordt gehouden. Op deze avonden zullen de twee huiscombo's, te weten het trio Koos Crama en het trio Kees Nix, en gastcombo's te beluis teren zijn. Ook zullen er lezingen e.d. gehouden worden. Daarnaast worden er1 grotere avonden gehou den, waarbij het accent op concer ten gelegd zal worden. Op deze con certen zullen Nederlandse top-musi- ci uitgenodigd worden. De gedach ten gaan uit o.a. naar the Diamond five, kwartet Cees See. trio Rob Agerbeek en het kwartet Louis van Dijk. Deze grotere avonden worden geopend met een concert, dat vol gende maand wordt gegeven door niemand minder dan trompettist Do nald Byrd, die door zijn werk bij het Blakey's Jazzmessengers grote bekendheid heeft gekregen. Donald Byrd wordt in dit nachtconcert be geleid door het trio van Pim Jacobs en Herman Schoonderwalt, altsax. Koop vandaag nog deze merkwijn bij uw slijter, de vakman-specia listvooral uwdranken.Bij6flessen Pierre Baptiste (blanc - rouge - rosé) tijdelijk de 7e fles gratis. N.V. WIJNHANDEL M. REUCHLIN ZN. ROTTERDAM - DEN HAAG (Advertentie) leden gestorven en veelbelovende operazanger Hans Kaart. Caroline zong charmant; maar regisseur Willy van Hemert had haar optreden wat suikerzoet gemaakt. Hulshoff I 's-clravcnhig* gordijnstoffen Het jaarlijks concert van het R.K. Alma Materkoor is naar wens verlopen. Er is goed en mooi gezongen. Het pu bliek was enthousiast en tevreden. A. s. maandag, 21 oktober, begint voor het koor een nieuw jaar. vol met allerlei planneh. Of deze verwezenlijkt kunnen worden, ligt grotendeels aan de bezet ting van de partijen in het koor. Er moe ten meer nieuwe leden aangetrokken worden, wil het koor blijven floreren. Vooral jonge sopranen, helden-teno ren en diep-sonöre bassen: wie rond het twintigste levensjaar is, moet de ge lederen komen versterken! Jongelui, meld je dus a.s. maandag avond om 8 uur als adspirant-lid aan de Muziekschool Toonkunst, benedenzaal, Rapenburg 22. Je zult er geen spijt van hebben. ST. ELOY VERGADERDE OVER CAO-GROOTMETAAL. Onder grote belangstelling van de zijde der leden is gisteravond in de Burohtzaal een vergadering van de afd. Leiden van de Nederl. Kath. Metaalbewerkersbond gehouden. Het onderwerp van bespreking was de CAO-grootmeta&l. Daar de vergadering nadrukkelijk een beslotenkarakter droeg zal er geen verslag van worden gegeven. ZOETERWOUDE Kruisjassen. De jeugdcommissie verzoekt ons te melden, dat het aan gekondigde kruisjassen is verscho ven naar volgende week zaterdag- „Schuld en boete". De NCRV heeft de toegewijde kij kers donderdag verplicht met de op voering van het toneelwerk „Schuld en boete", naar de gelijknamige ro man van de grote Russische roman schrijver, psycholoog en sterk reli gieus denkende Dostojewski. Dit spel in twintig taferelen telde niet min der dan 33 grote en kleine rollen en toch was de tijdsduur van de ver toning nauwelijks twee spannende uren. Regisseur Peter Koen had aan de leiding kennelijk de handen vol, maar hij heeft het er gped afgebracht, evenals Fokke Duetz. die als steeds ook hier een suggestief decor had op gebouwd. De eerste die in de scène trad was Cruys Voorberg, de onlangs overleden bekende acteur. Aan één kant gelukkig had men dit stuk te voren reeds in mei, opgenomen, zo dat de laatste rol van deze bekwame kunstenaar voor de toekomst kan be houden blijven. Andere grote rollen waren in veilige handen van Henk van Ulsen, Jan Blaaser, Ellen de Thouars, Coba Keltling, Rie Gilhuys en voor het eerst de Vlaming Julien Schoenaerts in de opmerkelijke rol van de student Raskolnikof. Herdenkingen. Met een lang niet feilloze opname van een voorstelling in de schouw burg van Nijmegen heeft de VPRO de pas gestorven Franse chansonnière Edith Piaf herdacht. Het werd op nieuw een ontroerende ontmoeting met deze kunstenares, die vooral be kend werd om haar „Mylord", een gevoelig nummer, dat ook nu werd gegeven. Maar een gesproken In me- moriam was er helaas niet bij. Een andere pas overleden kunste naar werd herdacht in het herrezen cabaret van Wim lbo, namelijk Cruys Voorbergh in diens veelzijdig werk. Ook min of meer aan een herdenking herinnerde het optreden van Caroli ne Kaart in het NCRV-programma. Deze van oorsprong Schotse zangeres is de jonge weduwe van de kort ge- YVim en Wim. Het optreden van Wim Sonne veld als zingende frater Venantius tijdens het Gala in Scheveningen heeft de Vara een groot aantal telefoontjes be zorgd van verontwaardigde kijkers en luisteraars, die van mening ble ken te zijn, dat de persiflage, die de katholieke cabaretier ten beste had gegeven, de grenzen van eerbied en respect verre had overschreden. Van verontwaardiging in de katholieke pers was hier en daar eveneens spra ke, maar zelfs enige priesters heb ben zich aldus uitgelaten, dat het optreden van Sonneveld behoorde tot de hoogtepunten. Bovendien zijn tekst was van de katholieke dichter Mi chel v. d. Plas. Men ziet ook nu weer: het is moeilijk werken by t.v. en ra dio. Zou de waarheid niet in het mid den liggen? We herinneren slechts aan de discussie over „Drie is te veel" in onze eigen krant. Verder heeft men ons gevraagd, hoe het nu eigenlijk zit met het optreden van Wim Wan, dat aan de t.v. in feite is voorbij gegaan. De zaak is zo, dat de conference tevoren onder de titu „Kanference" op een grammofoon plaatje was vastgesteld en niet vi sueel kon worden uitgezonden. Nu allerwege blijkt, hoezeer de luiste raars van Kan's optreden hebben ge noten, maken we er op attent, dat dit plaat intussen verkrijgbaar is. Komende uitzendingen. Vanavond om zeven uur geeft de NTS een inleiding óp de schooltele visie-programma's, die a.s. dinsdag zullen starten. De Vara geeft dansen uit India en dan is er „voorstelling" met Georgette Hagedoorn, Theo Bay- lé en Bill Coleman. Zaterdag vanaf drie uur is de KRO op het scherm, o.a. met Brandpunt, midavond-sere- nade en het detevtivespel „Het Huis". Wie eerder in de radio dokter Trim- (Advertentie) avond 26 oktober. bos heeft gehoord over „gehuwd en ongehuwd" kan dezelfde indringende spreker zien en horen in de eerste van een reeks nieuwe reportages. Het Katholiek kerkgenootschap zendt zon dag, wereldonissiedag, een hoogmis uit in de kapel van de paters te Soes- terberg. In de avond brengt de Avro een strip met niet minder dan Ko van Dijk, zijn echtgenote Teddy Schaank en Simone Rooskens. Dan volgen Henri Seegers en zijn orkest, „De verdedigers" en „Kunstgrepen" van Pierre Jansen. Aetherklanken ZATERDAG 19 OKTOBER 1963 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend- gymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gram. (Om 7.30 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nws en soc. strijdlied. 8.18 Lichte gram. 9.00 Politiek praat je. 9.10 Voor-R(Ot)Onde: gevar. pro gramma. 9.35 Waterst. VPRO: 9.40 gesprekken met God, lezing. 9.55 Sa men thuis, sportpraatje. VARA: 10.00 Buitenl. weekoverz. 10.15 Rotonde: gevar. progr. 12.30 Meded. t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Sportnws. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Tijd voor teenagers. 14.10 Uitlaat, progr. voor de twintigers. 14.45 Artistieke staalkaart. 15.15 Radio Jazzclub. 15.45 Verbonden in één koers, gesprekken. 16.00 Radiokamerork., omroepkamer- koor en sol.: L'Incoronazione di Pop- pea, opera. (In de pauze: 17.10-17.30 Boekbespr.). 18.00 Nws en comm. 18.20 Het Kon. bezoek aan Thailand. 18.25 Lichte gram. 18.30 Tango-Rumba ork. en zangsol. 19.00 Paulus de Bos kabouter. 19.10 Lichte muz. en zang. 19.40 Fragmenten uit de operette Das Land des Lachelns. 20.00 Nws. 20.05 Vijf seconden van Woeg: teen-' agershow.! 21.00 Soc. comm. 21.15 Chansons. 21.45 Gram. 22.00 Als de klok dertien slaat, hoorspel. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.50 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Klass. gram. (7.30-7.35 Voor de jeugd). 7.45 Geestel. liederen. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Djinn: gevar. progr. 12.00 Angelus. 12.04 Country and Western Express gr. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht instrum. ens. met zang. 12.55 Kath. nws. 13.00 Nws. 13.15 Mu sicerende dilettanten. 13.40 Franse les. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Oude liederen. 15.35 Metropole-ork en zang sol. 16.00 Voor de jeugd. 16.15 Jazz- muz. met comm. 16.40 Licht instrum. kwintet. 17.00 Leiding geven, lezing (3). 17.10 Lichte gram. 17.30 Boek bespr. 17.40 Roulette, muzikaal spel letje. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Lich te ork.muZ. 18.50 Voor de kleuters. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Wereld- Radiovveek 1963: Operafragmenten. 20.30 Rieleksen: amus.progr. 21.30 Buurmans krant: ber. uit buitenl. kranten. 21.50 Bric a Brac: cabaret- progr. 22.20 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Kruispunt: discus sies over de verschijningsvorm van de Kerk in de wereld van vandaag. 23.10 Nwe klass. gram, met comm. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 15.00 De avonturen van Cris tobal, Franse tv-filmserie. 15.30 Wind in the reeds (De wind speelt door hec riet), Engelse natuurfilm. 16.15 Huis, thuis, wonen, hobby-rubriek. 17.00- 17.45 Voor de kinderen. 19.30 De avonturen van Ivanhoe, TV-film. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz, KRO: 20.20 Concilie-journaal. 20.25 Brandpunt. 20.50 Midavondserenade, showprogramma. 21.35 Het huis, de tective-spel in vier delen. Deel 1: Een journalist komt terug. 22.15 Gehuwd en ongehuwd, reeks reportages van bijeenkomsten. NTS: 22.45 Journaal. Radio Televisie DIT EMBLEEM in de etalage garandeert U, dat U daar veilig kunt kopen. levering met waarborgcertifKaat- Advertentie) naar de film „the sound barrier" Stuk voor stuk zou achter elk toe stel nauwkeurig de tijd wprden ge- schreven, waarop het is geland; dat wil zeggen: achter elk terugkerend toestel. Want sommige zouden niet terugkeren. En waarom zou ons toe stel daar niet bij zijn? Welke bijzon dere bescherming hadden Wij méér dan de anderen? De bewolking werd minder en 'n kwartier later zaten we tussen de Flak. Het was daar, dat de nacht merrie haar hoogtepunt bereikte. Van wat toen volgde, herinner ik mij alleen verwarde details, samen gevoegd tot één kaleidoscopisch ge heel. Het maanverlichte landschap beneden ons, doodstil en loerend, waaruit plotseling de vlammen van de Flak opspringen. De kleine zwar te wolkjes van de ontploffende gra naten. Ergens ver weg, op onze hoogte met ons meevliegend, een klein licht dat 3llel in sterkte groeit. Het verliest hoogte. Een opschieten de vlam, na enkele seconden steil voorover düikertd. Nog in de val 'n helle flits. En daarna kleine vuren, die verspreid naar beneden dwarre len. Even weer de rust, de onheil spellende verlatenheid van dorpen en bossen en vlakten onder ons. En dan opnieuw het bliksemen van de Flak, de daglichte flikkering als een enkele granaat met een zwiepende donder m onze nabijheid explodeert. Een enkel zoeklioht, even doelloos zwaaien en dan weer verdwijnend. Even de stem van Tony: „Daar komt het". Ver voor me uit een lichte gloed aan de lucht. „De padvinders hebben het doèl al gemerkt met hun lichtfakkels en hun .kerstboom', een boom waaruit honderden kleurige bal len neerzweven. Méér korte, wrede vlammen op de grond. Zoeklichten, tientallen, honderden, die aanschie ten en hun trillende witte vingers tastend langs de lucht doen glijden. Alles wordt nu licht. Dé fakkels hangen als honderden zonnen in dé lucht. Om ons heen de anderen, hel verlicht, hun strakke lijn onweer staanbaar trekkend naar dat ene punt voor ons, waar de eerste brand bommen hun werk al hebben ge daan; telkens nieuw opschietende vlammen; rook waardoorheen het rode schijnsel van aangewakkerde vuren gloeit. Boven 't hese gebrul van onze motoren duizendmaal de korte zwiepende slag van de explo derende granaten. Een toestel dat brandend valt, nóg een en nóg een. Even de betrekkelijke rust als de volle kracht van de Flak zich con centreert op een Lancaster die glan zend in het verblindende schijnsel van zöeklichtstralen voortvliegt. De kleurige bellen van de lichtspoormu nitie, ogenschijnlijk langzaam en ar geloos voortglijdend: de nacht jagers. „Zestig seconden." De stem van de bommenrichter. Ik haal moeilijk adem. Mijn maag dringt zich in een wurgend gevoel naar mijn keel. In mijn handen en op mijn gezicht staat koud zweet. Ik heb het benauwd on der het zuurstofmasker. „Dat is niet waar", denk ik verward, „dit is niet waar. Dit hebben velen van deze veertienhonderd al tientallen malen gedaan. En ze zullen het nóg tien tallen malen doen. Als ze leven. Maar het is biet waar, het is onmogelijk. Zij die het eind halen, zullen beju beld worden, maar wat weet men er van?" Een lang donderend geluid en de stem van de staartschutter: „Naohtjager!" Even een kort geloei boven het geluid- van onze eigen mo toren. „Twintig seconden". De stem van de bommenrichter is hees van opwinding, „Houd hem op deze koers". Wéér dat geratel en de over slaande stem van de staartschutter: „Ik heb hem, verdomme, ik heb hem!" Ik denk niet meer en kijk strak naar Tony's onbeweeglijke rug. Dan de stem van de navigator: .Je zus....!" en onmiddellijk de bom menrichter: „Vijf, vier, drié, twee, een bommen los!" Mijn maag Wordt weer omhoog geperst als het toestel schokt en snel hoogte ver liest. Het hese geluid der motoren krijgt een hogere klank. „We zijn ge raakt", denk ik in paniek, „ze heb ben ons geraakt." Maar we blijven vliegen sneller nu. De navigator geeft een koers op: de weg naar Engeland, naar huis. Achter ons verdwijnt de gloed van de brandende industrie stad. De maan is aan het ondergaan en als de wolken weer komen, wordt het donker. Niemand zegt iets, al leen zijn er zo nu en dan wat korte opmerkingen tussen Tony en de navi- gotr. Nóg blijft de angst, maar ze is nu te dragen en doet geen lichamelijke pijn meer. „De Hollandse kust", zegt na een tijd de navigator. Ik kom te rug, denk ik. Dat ene zinnetje keert steeds weer. Ik zeg het zachtjes voor me heen, bijna liefkozend: ik kom terug. Misschien zeggen ze dal nu al lemaal zo stil voor zich heen: ik kom terug. Deze kèer. De bewolking wordt minder. In het licht van de onderaande maan ligt de Noordzee onder ons. Ik schrik op door de stem van Tony. Het is alsof ik terug ben op het punt van een eeuwigheid geleden, alsof dit er nooit is geweest. „Alles in orde, Dave?" vraagt die stem. „Alles in orde, Tony", bevestigde ik en ik schaam me een beetje voor de jongensachtige blijdschap in mijn stem. ,Moet ik je nog maar een tochtje beloyen?" zegt hij, maar in zijn stem ligt geen spot, geen uitdaging. „Nee", zeg ik zeer beslist, „nee". Voor ons ligt de Engelse kust. In ontmoette Philip voor het eerst in 'n officerscantine in Londen. To ny was overgeplaatst naar een of ander bureau in Londen, omdat het ministerie naar hij zei een beet je spottend vertelde van mening was dat zijn kostbare ervaring van nog groter waarde was voor de oor logvoering dan zijn prestaties tijdens de nachtelijke bombardementsvluch- ten op Duitsland. Ik geloof dat deze overgang hem maar matig beviel, hoewel hij zelf moest toegeven dat het tijd werd om het iets rustiger aan te doen. Wat hem nog het meeste dwars zat, was wel dat hij zelf zo goed als nooit meer vloog. Maar dat zou in de naaste toekomst wel ver anderen, dacht hij, want men wilde hem als instructeur bij de opleiding plaatsen. Op een avond, enkele weken na zijn aankomst in Londen, hadden we door de verduisterde, gehavende stad onze weg gezocht naar die officiers- cantine. Toen we binnen kwamen, stonden we na het donker van de straat even met onze. ogen te knip peren in de rokerige, rumoerige ruimte. Ik begon me tussen de ta feltjes door een weg te zoeken naaf de bar, waar juist een paar plaatsén vrij kwamen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2