„Handen ineen", het devies voor de Wereldmissiedag De niet-katholieke waarnemers bij het Tweede Vaticaanse Concilie Plaats van leek in de Kerk opnieuw in discussie Negerkerk door ontploffing verwoest Alle gekheid op een stokje... OVERHEID BLIJFT AFZIJDIG IN KWESTIE CEZINSREGELING Politiesteun voor niet stakende Parijse slagers DE AVONTUREN VAN MICKEY MOUSE VRIJDAG 18 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Kardinaal Montini tijdens een bezoek In Nigeria aan een Mohammedaans opperhoofd. Zondag Wereldmissïedag. Vrijdag, Offervrijdag. Voor iedere katholiek overbekende begrippen. Voor sommige katholieken ook begrippen, die hen een zuinig gezicht doen trekken, bang'als ze zijn voor een nieuwe aanval op hun beurs. De problemen in de missie worden groter met het jaar, óók de finan ciële problemen. Er zijn missiegebieden, waar in tien a vijftien jaar tijd het aantal katholieken is vertienvoudigd. Schitterend werk van de mis sionarissen, maar daar staat tegenover, dat dit tienvoudige aantal gelo vigen recht heeft op een aantal priesters, dat minstens het tienvoudige is van dat van vijftien jaar geleden. Dat het recht heeft op méér kerken, op méér priesters uit eigen gelederen, op méér eigen seminaria Daar Is (o.a.) geld voor nodig, niet één keer, maar voortdurend. Wij, die er zo trots op zijn dat de missionarissen uit onze kring voortkomen, moeten helpen. Het is een morele plicht. Als de missionarissen niet kunnen re kenen op voortdurende, daadwerkelijke hulp, gaat hun werk binnen kor te tijd weer te niet. Het jonge Christendom ln de missiegebieden behoeft steun zoals een kind steun nodig heeft van ouders en ouderen. Wat ons voor „de missie" gevraagd wordt, is niet zo veel; bidden en offeren. Om ons de gelegenheid te geven ons daar voor één keer in het jaar vol ledig op in te stellen, heeft de Paus zelf de Wereldmissiedag ingesteld. „Handen ineen", zó luidt het devies van deze Wereldmissiedag. Han den ineen: donkere, blanke, gekleurde handen ineen; samen bidden en offeren, samen met onze geloofsgenoten in Azië, Afrika, Oceanië en in andere delen van de wereld. Ook daar groeien de Pauselijke Missie werken en geven de mensen vanuit hun niet-welvarend-zijn én voor hun eigen kerk én voor de Wereldmissie. In verband met uitbreidingen Van en veranderingen in de groep waar nemers van niet-kath. Kerken en Bonden bij het Concilie volgt hier onder een bijgewerkte lijst van waar nemers. 53 WAARNEMERS: Russisch-Orthodoxe Kerk (Patri archaat van Moskou): Aartspriester Vitaly Borovoy, vice-voorz. van de afdeling Buitenlandse betrekkingen van het Moskouse pariarchaat. Aarts priester Iakov Illich uit Leningrad. Plaatsvervanger: Nikolai Anphinoge- nov, secretaris van de vertegenwoor diging van het Moskouse patriarchaat bij de Wereldraad van Kerken te Ge- nève. (Aartspriester Borovoy is te vens officiële vertegènwoórdigér van de Orthodoxe Kerk van Georgië, 'n autonome Kerk van 2 milj. loden voornamelijk woonachtig in Georgië). Koptische Kerk van Egypte; Aarts priester Pakhoum A. El-Moharaky, vice-president van de Koptische Uni versiteit te Cairo en secretaris voor kerkelijke zaken van het Koptische patriarchaat van Alexandrië. Dr. Fa- rid El-Pharaony, vice-president van de Koptische Gemeenschaps Raad v. Alexandrië en raadsman van het Hdf van Beroep. Syrisch-Jacobitische Kerk: Pater Ramban Zakka B. ïwas, secretaris van het Jacobitisch patriarchaat van Antiochië. Orthodoxe Kerk van Ethiopië: Pa ter Melake Selam Demetros en dr. Haile Gabriel Dagne. Syrisch-Orthodoxe Kerk van het Oosten, India: Korah Philipos, rector van het theologisch seminarie van Kottayam, India. Apostolisch Armeense Kerk (Zetel van Etchmiadzin): Mgr. Koevorkian, delegaat in Moskou van de Katholi- cos en pastoor van de Armeense Ge meenschap van Gregorius aldaar. Krikor Bekmezian, theoloog en lid van de hoogste Geestelijke Raad van het Katholicaat Etchmiadzin. Armeense Kerk (katholicaat van Silicië): Archimandriet Ardavazt Terterian, Professor in de theologie te Antilyas, Libanon. Russisch-Orthödoxe Kerk buiten de Sowjet-Unie: Mgr. Antony Barto- chevitch, bisschop v. Genève. Aarts bisschop Igor Troyanov, rector van het Russisch-Orthodoxe seminarie té Lausanne en Vèréy. Plaatsvervanger; df. Serge Grotov van de universiteit te Rome. Oud-Katholieke Kerk (Unie van Utrecht): Kanunik P. J. Maan, pro fessor in de nieuwtestamentische exegese aan het Oud-Katholieke Se minarie te Amersfoort. Syrische Kerk van Mar Thoma van Malabar, India; C. P. Mathew, prof. aan het college te Alwaye, Kerala, Zuid-India. Anglikaanse Kerkgemeenschap: dr. John Moorman, bisschop van Ripon, Engeland. Aartsdiaken Harold de Soysa van Ceylon. Dr. W. J; Wolf, professor van de Episcopale Theolo gische School te Cambridge Ver. S. Plaatsvervangers: Mgr. Stanley W. Elley, Anglikaans bisschop Van Gi braltar; mgr. A. Zulu, Anglikaans bisschop-coadjutor te Umtata, Zuid- Af rika; Howard Root, deken van het Emmanuel College, Cambridge, En geland; Kanunnik B. C. Pawley van Ely, Engeland, vertegenwoordiger v. de Anglikaanse aartsbisschoppen van Canterbury en York. Lutherse Wereldfederatie: Prof dr. Kristin E. Skydsgaard, prof. in de systematische theologie aan de uni versiteit van Kopenhagen, Denemar ken; prof dr. George Lindbeck, prof. in de thêologie-geschiedenis aan de Yale universiteit en het seminarie in New Haven, V S.; Dr. Vilmbs, Vajta, directeur van de theologische afd. van de federatie te Genève; Plaats vervangers: Bisschop Sven Silen van Vasteras, Zweden en prof. Warren Qüanbeck van het Luthers theolo gisch seminarie te St, Paul, V.S. Presbyteriaanse Wereldalliantie; Ds. Hebert Roux van de Geref. Kerk van Frankrijk, belast met het onder houden van de interconfessionele be trekkingen. Woont in Parijs. Robert McAfee Brown van de Verenigde Presbyteriaanse Kerk der V.S., do cent in de theologie aan de univer siteit van Stanford, Californië. An gus W. Morrison van de Kerk van Schotland, predikant te Whithorn, Schotland. Plaatsvervangers: dr. Vit- torio Subilia, deken van de theologi sche faculteit van de Waldenser Kerk te Romè. Duitse Evangelische Kerk: Prof. dr. Edmund Schiink, ordinarius voor dogmatiek aan de universiteit van Heidellberg, Duitsland. Wereldraad van Methodisten: Fred. P. Corson, bisschop van de Métho- distenkerk, president van de We reldraad der Methodisten, Philadel phia, V.S.; Dr. Harold Roberts, leider van het theologisch college van Rich mond, Engeland. Dr. Alberto C. Out- ler, prof. in de theologie aan de Zui delijke Methodisten Universiteit in Dallas V.S. Wereldraad van Congregalisten: Dr. Douglas Horton, voormalig mo derator van de Wereldraad, Ran dolph, V.S. Prof dr. George B. Caird van het Mansfield college te Oxford, Engeland. Plaatsvervangers: profes sor Heiko Oberman, docent in de kerkgeschiedenis aan de Havard Uni versiteit Cambridge V.S. Dr. Elmer J. Arndt, prof. in de theologische se minarie van Eden, V.S. Howard Schromer, president van het theolo gisch seminarie te Chicago. Wereldcomité van Vrienden De Quakers: Dr. Douglas V. Steere, prof. in de philosofie aan het Haverford College. Wereldconventie van de Kerken v. Christus; Dr. W. G. Baker, lector in de praktische theologie te Edinburgh. Internationale Vereniging van vrij zinnig-christelijke Kerken: Prof. dr. L. J. van Holk, prof. aan de Univer siteit van Leiden; dr. Dana McLean Greeley, president van de Wereld bond van Unitariërs, Boston, V.S.. Plaatsvervanger: George Williams v. Harvard Universiteit. Cambridge, V.S. Kerk van Zuid-India: De modera tor van de Synode van de Kerk van Zuid-India. A. H. Legg, uit Trivan- drum, India. Wereldraad van Kerken: dr. Lukas Vischer, lid van de commissie .Faith and Order" van de Wereldraad van Kerken. Dr. Nikos A. Nissiotis, mede directeur van het Oecumenisch Insti tuut van de Wereldraad te Bossey, Zwitserland. Bisschop Joh. Sadiq van de Angli kaanse Kerk van Nagpur, India; dr. Masatoschi Doi van de Verenigde Kerk van Christus in Japan, prof. in de systematische theologie en oecu mene aan de universiteit van Kyoto, Japan. Nog aangekondigd als waarnemer namens de Jacobitische Kerk van India, dr. K. Philipose. GASTEN (8) VAN HET SECRE TARIAAT VOOR DE EENHEID DER CHRISTENEN Roger Schutz, prior der protestant se gemeenschap van Taizé, Frankrijk. Max Thurian, van de protestantse gemeente van Taizé. Prof. dr. Oscar Cullmann, professor aan de protes- tanse Universiteit van Basel en Pa rijs. Prof G. C. Kerkouwer, prof aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. Aartspriester Alexander Schmemann vice-deken van het Orthodoxe Se minarie „St. Vladimir" te New York, V.S. Dr. Stanley I. Stuber, Jefferson City. Missouri. V.S. Mgr. Cassien. directeur van het Orthodox-theolo gisch Instituut van St. Serge te Pa rijs. William A. Norgreen, NeW York, directeur van de „Faith and Order" studies van de Nationale Conventie van Kerken van Christus in de'V.S. In de gistermorgen gehouden ver gadering van het Concilie, die stond onder leiding van kardinaal Lercaro, zijn opnieuw twee amendementen op het liturgisch schema aangeno men. Een daarvan, dat betreft het toedienen van sacramentaliën door leken onder bepaalde omstandighe den, haalde echter met een non pla cet van 607 stemmen met moeite de tweederde meerderheid. Een grotere uniformiteit in de kloostergeloften werd met bijna algemene stemmen goedgekeurd. Alle verdere redevoeringen hebben gestaan in het teken van de plaats en taak van de leek in de Kerk en vormden daarmee direct of indirect een antwoord op de aanval die kardi naal Ruffini eergisteren tegen het schema gedaan had. Een klare rede voering van mgr. Hengsbach uit Es sen, heeft duidelijk gemaakt, dat het gevaar van de leken te horen, niet zo groot is als het gevaar dat dit niet gedaan wordt en de bisschoppen der halve niet op de hoogte zijn. Nog steeds zijn de beloofde vier stellin gen over het tweede hoofdstuk van het schema der Kerk niet aan de vaders uitgereikt. Paus ontving waarnemers Paus Paulus heeft donderdagavond meer dan veertig waarnemers ont vangen van Anglicaanse, protestant se en orthodoxe kerken, die het Vati caanse Concilie bijwonen. De Paus hield opnieuw een pleidooi voor groter begrip tussen de christe lijke kerken, maar zei, dat er „geen wonderbaarlijke en onmiddellijke op lossingen" zijn op de weg naar de eenheid der christenen. Een negerkerk in het hart van de stad Chattanooga is gisteren door 'n ontploffing verwoest. De explosie deed zich voor nadat er brand was uitgebroken. Volgens de eerste berichten zouden vier mensen in de kerk opgesloten zitten en tenminste zes brandweer lieden bij het blussen van de brand verwondingen opgelopen hebben. Gebouwen in de omgeving werden ontruimd toen het vuur naar 'n aan grenzend huis oversloeg. Bij een roofoverval op een bank in Maxdoirf (Rijnland-Palts) hebben donderdag twee rovefs 37.000 Marken buitgemaakt. Wat is in onze dagen, vrienden, een subtieler onderwerp dan het roken? Niet weinigen hebben de sigaret uit hun leven gebannen en lurken nu aan een pijp of zijn aan de sigaar geraakt. Zelfs een hooggeacht college als de verzamelde Concilievaders vult nu dagelijks de immense ruimte van de Sint Pieter met het pittige aroma van een goede herenbaai. Je praat er prettiger bij, vinden de Vaders. En zo denken ook de nieuwe Westduitse ministers er over. Onder de oude Adenauer werd tijdens de kabinetszittingen niet gerookt. Niet, dat de ijzeren kanselier het toeback zuigen verboden had, maar hij kon nu eenmaal niet tegen sigarenrook." Zijn ministers hadden dit door en zij handelden er naar. Prof. Erhard, de nieuwe baas, zou zonder een stevige sigaar geen mens, laat staan een bondskanselier meer zijn. Hij was gisteren de eerste, die in de ministeriële kring een sigaar opstak. Toen dit schaap over de dam was, volgde spoedig de hele excellente kudde. Overigens gekke dingen genoeg te melden. We doen slechts een zuinige greep. Wat bijvoorbeeld te denken van die pastoor in het Oostduitse dorpje Schildau bij Leipzig? De politie deed een inval in de kerk en vond er onder de toren een grote voorraad wapens. U mag er van denken wat u wilt, want de herder en zijn koster, die beiden verantwoordelijk zouden zijn voor deze collectie, overleden alle twee begin van dit jaar. En zou dit iets voor onze ANWB zijn? In Zweden overweegt men een elektronisch waarschuwingssysteem in te richten ten behoeve van automobilisten. Hierbij wordt de bestuurder door een geluids- of lampsignaal in zijn eigen wagen gewaarschuwd voor gevaarlijke plaatsen zoals heuveltoppen, overwegen of voor sneeuw en ijs op de weg. Langs de wegen zouden radiozendertjes van lage frequentie worden geplaatst waarvan het signaal door een gewone autoradio of een speciaal toestel kan worden opgevangen. Alleen optreden als volksgezondheid in gevaar komt De staatssecretaris van Volksge zondheid drs. Bartels verklaarde gis teravond in de commissie Voor So ciale Zaken vart de Tweede Kamer, dat de kwestie van gezinsregeling (geboortebeperking), ondanks de snel groeiende bevolking niet tot de over heidstaken behoort. Hoewel hij grote waardering heeft voor grote gezinnen en de offers, die daarvoor worden gébracht stelde hij, dat gezinsregeling wel overheidsaan- dacht verdient, maar geen overheids ingrijpen gedoogt, omdat het hier een gewetenszaak van gehuwden betreft. Alleen indien middelen tot geboor tebeperking van het oogpunt van volksgezondheid uit gevaarlijk zijn, dan moet de overheid ingrijpen. Wij zend op de psychische kant van ge zinsbeperking vond drs. Bartels het verheugend, dat het vraagstuk met gtoeiende openheid en prudentie door steeds grotere groepen wordt bezien. Een belangrijke taak van de overheid is de doelmatige zorg voor milieuhygiëne en ziekenhuisbouw voor de groeiende bevolking. Minister Veldkamp voegde aan deze uitlating toe, „dat de overheid prudent en terughoudend moet Zijn waar het oordeel uitsluitend aan ech telieden toekomt". Een voorlichtende taak op dit ge bied dacht de minister veeleer toe aan huisartsen en zielzorgers, dan aan organisaties. In het bijzonder ligt hier een belangrijke taak voor de huisarts. Indien aan het gebruik van bepaal de middelen voor geboorteregeling gevaarlijke aspecten kleven, dan mag de ovérheid besiist niet terughoudend zijn, zo zeide dr. Veldkamp. Voorts kan het zo worden, dat voorlichting door maatschappelijke organen, ieder naar eigen aard, de aandacht van de overheid, dié zich wat neutraler moet opstellen, nodig zal hebben. De bewindslieden lieten een beoor deling van enige artikelen uit het wetboek van strafrecht, aankondiging en verkoop Van voorbehoedsmiddelen betreffende, alsmede enkele, met rta- mé de Utrechtse, politieverordenin gen aan het oordeel van hun ambtge noot van justitie over. Het ontwerp werd aangesneden door dr. Lamberts (ARB), de heer Suurhoff (ARB), mi. de Vreeze (KVP) en mej. Klompé (KVP). Britse straaljager neergestort op. weg Hasselt-Eindhoven In de vroege middag van donder dag is een Britse straaljager van de Duitse basis Geilenkirchen neerge stort op het militair domein Helkete- re in Belgisch Limburg, op de weg Hasselt-Eindhoven. De twee inzit tenden konden zich met de schiet stoel redden en bleven ongedeerd. Het toestel, dat in een weiland neer kwam, brandde geheel uit. Het ongeluk gebeurde op een oefen- vlucht. Naar de oorzaak van het on geluk wordt door een Brits-Belgische commissie een onderzoek ingesteld. In de nacht van woensdag op donderdag zijn elf OostdlUitsers naar Beieren ontvlucht. Ongemerkt wisten zij door de prikkeldraadversperringen en mijnenvelden te komen. Ook heeft een Tsjech in Beieren om politiek asiel gevraagd, na vanuit Oost-Duits land naar het Westen te zijn gevlucht. Drie neurologen kregen Nobelprijs De Nobelprijs voor geneeskunde is dit jaar toegekend aan de Australiër sir John Carew Eccles, de Engels man Alan Lloyd Hodgkin en aan de Engelsman Andrew Fielding Huxley. De drie neurologen delen de on derscheiding voor hun ontdekkingen op het gebied van „iQnische proces sen bij prikkeling en remming in de buitenste en centrale gedeelten van de zenuwcelwand". De prijs bedraagt, ongeveer hon- derdvijfentachtigduizend gulden en zal op 10 december in Stockholm worden uitgereikt door koning Giis- taaf van Zweden. De Franse regering heeft politie steun beloofd aan slagers in het ge bied van Parijs, die hün prijzen wil len verlagen. Dezé toezegging werd gedaan, nadat de winkel van de 64- jarige Albert Èchaut door 'n kneed- bom. in een ruiiie was herschapen. Echaut had zich niet gestooitl aan 't besluit van zijn collega's om dinsdag hun winkels gesloten te houden en gedurende een week geen rundvlees in te kopen. De Parijse slagers ageren tegen prijs bepalingen van de regering Voor rundvlees, die verlaging van de kleinhandelsprijzen inhouden. Het doel van deze bepalingen is het her stel van de economische stabiliteit te bevorderen. Het ministerie van fi nanciën heeft de heer Echaut ver teld, dat de overheid de schade zal vergoeden. Ook Britse soldaat naar Oosten uitgeweken De Britse militair Christopher John Penycate van het vijfde regiment pantsertroepen dat in West-Duits- land is gelegerd, is naar Oost-Ber- lijn uitgeweken. Volgens het Oost duitse persbureau A.D.N. heeft hij asiel gevraagd in Oost-Duitsland. In korte tijd zijn al vijf Amerikaanse militairen naar Oost-Duitsland ge deserteerd. „VERKIEZINGEN" IN OOST-DUITSLAND Zondag a.s. worden in Oost-Duits land voor de vierde maal sedert 1950 „verkiezingen" gehouden voor de zo genaamde „Volkskamer", het parle ment. Tevens Wördt gestemd voor de bezetting van veertien districtsra den en de Oostberlijnse gemeente raad. Er is voor deze verkiezingen slechts één lijst uitgebracht, n.l. van kandidaten van 't „Nationale front", ofschoon in de Oostduitse grondwet hét kiesstelsel op basis van evenre dige vertegenwoordiging is vastge legd. Ter gelegenheid van de jaarvergadering in Den Haag van de vakafdeling Meubeltransport van de N.O.B. Wegtransport is donderdag in Den Haag een demonstratie gegeven met een geheel nieuwe verhuismethode; een mobiele verlnüslift, die is gemonteerd op een verhuiswagen en die tot en met de zesde woonlaag kan worden uitgeschoven. Verhuisboedels kunnen langs deze transportbaan omhoog en omlaag worden gebracht. Deze vin ding van een Duitse verhuisondernemer zal ook in Nederland, vooral in Ide nieuwbouw van groot nu kunnen zijn. Foto. een zware kist op weg naar hnven.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 10