NYLON JACK KREYMBORG WOEN SDAG KREYMBORG „GEEF ONS 5 MILJOEN EN WIJ BOUWEN 400 WONINGEN MEER!" OPERACONCERT ALMA MATERKOOR UITERST VERFIJND EN MUZIKAAL Nog geen twee-derde meerderheid voor liturgische hervormingen Veel rumoer rond Edith Piafs begrafenis Bangkok gereed voor de ontvangst STADSNIEUWS ójaarnü 215° DINSDAG 15 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 STICHTING VERLETBESTRIJDING: „Geef ons een kwakkelwinter, en wij zullen laten zien, hoe wij het doel van onze Stichting nastreven!" Deze kernachtige woorden kwamen giste ren uit de mond van de voorzitter van de Stichting Verletbestrijding Bouwnijverheid, ir. J. M. Gout, toen hij toelichting gaf op de door de Stichting uitgewerkte plannen tot daadwerkelijke bestrijding van het vorstverlet. De uitvoering van de geplande maatregelen zullen, zo zei ir. Gout, een bedrag van ruim 5 miljoen gulden eisen, maar daar staat tegenover, dat de achterstand, die anders het gevolg is van vorstverlet, zal worden om gezet in winst, bestaande uit de bouw van ongeveer 400 woningen méér. Dat het uiteindelijke resultaat van de maatregelen uiteindelijk nog af hankelijk is van de weersgesteldeheid, is zonder meer duidelijk. Een strenge winter kan alle fraaie plannen volledig te niet doen. EXTRA-KOSTEN Dat extra-bedrag van vijf miljoen zal moeten worden bijeen gebracht door het rijk en de risicofondsen van der bouwnijverheid en het schil dersbedrijf. Dit bedrag is noodzake lijk voor de uitbetaling van de door- werktoeslagen aan de bouwers, die daarmee de extra-kosten tengevol ge van het doorbouwen bij tempera turen onder nul kunnen dekken. De bouwers, die voor een dergelijke toeslag in aanmerking willen komen, moeten aan bepaalde voorwaarden voldoen. De bouwers, die reeds deze win ter hun toelage krijgen uitbetaald, kunnen op eenzelfde toelage rekenen voor de twee volgende winters. Met deze maatregel wil de Stichting mee werken aan de planning op langere termijn voor de bouwnijverheid. OVERBODIG De Stichting gaat ervan uit, dat de door haar voorgestelde regeling over enkele jaren zózeer haar vruchten zal hebben afgeworpen, dat de bou wers de extra-kosten tengevolge van 't doorbouwen bij temperaturen on der nul reeds in hun bestekken zul len hebben verwerkt, waardoor de toelage dan overbodig wordt. EXPERIMENT AMERIKAANSE MINISTER AFGETREDEN De Amerikaanse minister van ma rine, Fred Korth, is maandag afge treden, zo heeft president Kennedy bekendgemaakt. Kennedy zei van plan te zijn de onderminister van de fensie, Paul Nitze, te benoemen tot minister van marine. Minister Korth had vorige week een voorlopige beslissing van minis ter van defensie McNamara betwist om het programma voor een door kernenergie aangedreven vliegdek- schip te beëindigen. V.N.-oproep tot hulp voor Skopje De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft Maandag met algemene stemmen een beroep gedaan op alle leden-landen en de volkeren organisatie Zuid-Slavië te helpen bij de herbouw van de door een aardbe ving verwoeste stad Skopje. Deze be slissing, genomen zonder hoofdelijke stemming, zal waarschijnlijk spoedig gevolgd worden door oproepen tot hulp aan Italië na de ramp bij de Vaiontdam en aan Cuba, Haiti, Tri nidad en Tobago, die getroffen zijn voor de orkaan Flora. Ir. Gout sprak de verwachting uit, dat deze winter ruim tien procent van de aannemers hun medewerking aan deze maatregel zullen verlenen. De regeling, zoals die deze winter zal worden toegepast, is niet meer dan een experiment. Later zal ze aan de omstandigheden worden aan gepast. De 23-jarige mevrouw M. Kre- diet-Hokse is gistermiddag om half vijf om het leven gekomen op een niet-beveiligde overweg in de straat waar zij woonde, de Dekkersweg in Staphorst. Zij is door de trein uit Meppel aangereden toen zij de over weg op de fiets overstak. Geredde piloot moest op de loop voor stier De vlieger die gistermorgen de botsing met een tweede straaljager boven St. Oedenro- de heeft overleefd, de heer A. Broekhuijzen, heeft geen gele genheid gehad van de schrik te bekomen. Hij kwam namelijk met zijn parachute in een wei land neer waar een stier er blijk van gaf geen enkele prijs te stellen op deze bezoeker die uit de lucht was gekomen. De piloot heeft, hoe beroerd en ge schokt hij zich ook voelde, on middellijk de benen moeten nemen voor het beest. Nog juist op tijd kon hij het hek be reiken en zich voor.de tweede maal die dag in veiligheid stel len. Duizenden Parijzenaars, sommigen met bloemen in de hand en tranen in de ogen, hebben maandag afscheid genomen van de chansonière Edith Piaf. Gedurende het weekeinde was haar stoffelijk overschot in een eiken kist in haar woning opgebaard. Duizen den Parij zenaars, onder wie vele van de bekendste Franse actiesten van toneel en film, schuifelden langzaam voorbij. Maandag werd de kist in een lijk wagen geplaatst, welke met drie volgwagens met bloemen langzaam door Parijs trok. Onderweg stonden de mensen even stil terwijl de lijk stoet voorbijtrok. Mannen zetten hoed en alpinopetje af en hier en daar werd een boeketje bloemen voor de wielen van de lijkwagen gegooid. Bij de ingang van het Père La- chaisekerkhof brak de menigte door het politiekordon om bij het graf een plaats te zoeken. Op het kerkhof hol den de mensen over graven. Som migen van hen klommen op graftom ben om alles beter te kunnen zien. Veel eenvoudige mensen droegen rouwkleding. Tal van ruikers werden bij het graf gelegd. Anderen hadden echter hoofdzakelijk ook voor de gro ten van toneel en film die naar het kerkhof waren gekomen. Hier en daar vielen mensen in de drukte flauw. Anderen baanden zich met kracht een weg naar het graf van de chansonnière. Er werd geen requiemmis opgedra gen omdat Edith Piaf in 1957 geschei den is van haar eerste man, na vijf jaar met hem gehuwd te zijn geweest. Haar tweede huwelijk, met de Griek se zanger Theo Saparo, werd geslo ten voor de Grieks-Orthodoxe Kerk. Bij de plechtigheid waren vele be kende figuren uit de theaterwereld aanwezig, onder wie Gilbert Becaud, Tino Kossi en Les Compagnons de la Chanson. Na het gebed van een aal moezenier werd de kist in het graf neergelaten. Patriarchen kregen een eigen plaats De 5 patriarchen, die het Concilie bijwonen, hebben sinds gisteren een eigen plaats gekregen. Zij zitten nu tegenover de kardinalen en niet meer naast hen, zoals tot gisteren het ge val was. Zoals men weet is het pa triarchaat in de Kerk een veel oudere instelling dan het kardinalaat. De Oosterse kerken hebben het als een grief gevoeld, dat zij altijd in rang orde na de kardinalen kwamen. De Paus heeft met deze nieuwe opstel ling een eind aan het onrecht willen maken. DIACONAAT EN COLLEGIALITEIT ONDERVINDEN VEEL TEGENSTAND Het tweede hoofdstuk over de li turgie, dat gistermorgen aan het oor deel van de Vaders is voorgelegd heeft niet de noodzakelijke twee-der de meerderheid gehaald. Dit behoeft echter niet te betekenen, dat de Va ders het met de vernieuwingen niet eens zijn. Integendeel, 781 bisschop- Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix beginnen hun staatsiebezoek aan Thailand vaimiid- dag om drie uur op het militaire vliegveld Don Muang, op 29 kilome ter van Bangkok. Op het eerste stuk van de route voor de intocht in de Siamese hoofdstad zal geen publiek staan, want de slechte weg is daar ternauwernood breed genoeg om de auto's met het koninklijk gezelschap te kunnen dragen. De afgelopen nacht hebben de Ne derlanders geslapen in Calcutta. De gecharterde Electra van de KLM kon de vlucht van Teheran naar Bang kok niet ineens maken. Uit Teheran waren de koninklijke Nederlandse bezoekers gistermorgen vertrokken, uitgewuifd door de Sjah en keizerin Farah en door de talrijke vrienden die zij zich tijdens hun verblijf in Perzië hebben gemaakt. In Bangkok wordt op het ogenblik nog ijverig gepoetst en versierd. Nog steeds verrijzen er nieuwe Boeddhis tische altaartjes langs de route van de koninklijke stoet. Er worden hon derden vlaggen gehesen. De 35-jarige koning Boemibol en zijn 31-jarige vrouw koningin Sirikit zullèn hun Nederlandse gasten op 't vliegveld komen afhalen. Daarna zullen zij hen vergezellen .naar het Boromabimanpaleis, waar koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix een week lang zullen loge ren. Vandalistische aanslag op Gouden Draeck Onbekenden hebben een aanslag met dynamiet gepleegd op het wrak van het koopvaardijschip der Oost- indische Compagnie, de Gouden Draeck, die 307 jaar geleden voor de Westkust van Australië zonk. Toen de duikers, die met Pasen het gedeeltelijk goed bewaarde wrak hadden ontdekt, dit weekeinde na de Australische winter erheen terug keerden, troffen zij een tafereel van moedwillige vernieling aan. De goed bewaard gebleven romp van het schip was door middel van verscheidene ladingen springstof opengespleten en een hele kist met zilveren munten, fragmenten van olifantstanden, ballaststenen, aarden kruiken uit de zeventeinde eeuw en andere overblijfselen, waren nu niet meer dan een afschuwelijke hoop rommel. De duikers ontdekten elektrische ontstekingsdraden en andere onmis kenbare bewijzen van onder water veroorzaakte ontploffingen. Zij ver telden dat de kanonskogels, stukken lood en koper, zilveren munten en fragmenten van aardewerk nu over al op de zeebodem verspreid lagen. Nog geen half jaar geleden had men goede hoop gekoesterd dat meer zeventiende-eeuwse overblijfselen uit het wrak geborgen zouden kunnen worden, maar thans zijn enkele ge deelten uiterst labiel geworden en bestaat de kans dat zij op duikers zouden vallen. De politie is van het een en amder op de hoogte gesteld. pen hebben onder voorbehoud „juxta modum" gestemd en bedoelden waar schijnlijk daarmede, dat de voorge stelde wijzigingen of enkele daarvan niet ver genoeg gaan. Het aantal te genstemmers bedroeg slechts 36 en 8 ongeldige stemmen. De twee-derde meerderheid, die 1949 had moeten zijn werd met 1417 placets niet ge haald. De vergadering van het Concilie is gisteren verder gekenmerkt door een vrij sterke aanval van een aantal Va ders op het diaconaat als permanente instelling zonder celibaat. Vertegenwoordigers van deze 'te genstand waren mgr. Parente van het H. Officie, de Italiaanse bisschop pen Carraro, Carli en Diacono en en kele Joegoslavische bisschoppen. Daarentegen heeft een Argentijnse bisschop namens een groot aantal le den van het Argentijnse episcopaat verklaard, dat het diaconaat voor de Zuid-Amerikaanse landen een grote oplossing van de priesternood zou kunnen brengen. De aandrang die hij op de vaders uitoefende kreeg zoveel instemming, dat een luid applaus op steeg, ondanks het verbod. De tegenstand gold ook de colle gialiteit van de bisschoppen. Telkens werd aangevoerd, dat een uitspraak over collegialiteit van het wereldepis copaat als goddelijke instelling, het primaat van de Paus zou uithollen. Er werd steeds op gehamerd, dat de H. Schrift en de traditie onvoldoende bewijzen ervoor bevatten. De bisschop van Piemont, Mgr. Briaca, is gisteren overleden. Er werd voor zijn zielerust gebeden in het Concilie. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hendrik Jan Roelf zn v. H. W. Cremer en J. E. J. Aukema. Cornelis Jacobus zn van M. P. Taze- laar en S. P. Slootweg. Colette dr v. J. T. Welling en P. G. Wetselaar. Francina Maria dr van P. de Bruijn en J. C. Nieuwenburg. Edwin zn van G. Mekel en M. H. Gressie. Astrid Cornelia Anna Maria dr van J. Post- ma en M. A. F. van Parera. Hans Pe ter zn van P. A. Rolvers en A. M. W. Bulder. Caecilia Dorothea Wilhelmi- na dr van J. E. L. van Meegen en W. P. M. Langezaal. Jannetje dr van D. Brouwer en M. Veenman. Cornelia Albertina dr van T. Mol en M. Ro denburg. Sophia Maria Son ja dr van L. F. Hartogs en A. M. Hermsen. Gerco Albertus Cornelis zn van G. C. B. v. d. Ham en J. J. M. Augusti- nus. Clara Hermina dr van C. Hoek en E. J. Haasnoot. Elsbeth Pauline dr van H. van Dijk en E. H. de Meijer. Teunis Jacobus zn van G. J. Heeren en F. Blok. Margaretha Maria Elisa beth dr van A. J. J. Dernee en J. E. Eijs. Gerrit Nicolaas zn van G. N. v. d. Meij en G. v. d. Reijden. Johannes Marinus Maria zn van G. M. de Heij en G. E. M. Nederhoff. Geert Johan zn van A. Timmerije en G. Schenk huizen. Adrianus Jacob zn van H. C. M. Roodbergen en A. Hogewoning. Karei Frederik zn van W. Kattenberg en G. C. Voorneveld. Annette dr van G. Hoek en A. Haasnoot. Helena Jo hanna Maria dr van T. van Meurs en H. M. Arnoldus. Anneke Jacoba dr v. D. van Egmond en A. Talsma. Simo- ne Denise Inez dr van J. G. van Groe ningen en E. van den Berg. Willi- brordus Petrus Maria zn van J. H. J. Mentink en H. M. Zandvliet. Hendrik Gerrit zn van W. Roest en L. J. Gie- Overleden: P. H. Goedhart 53 jaar, man. A. Arensen 69 jaar, wed. van W. M. H. Kooyman. C. W. P. Lange 82 jaar, wed. van P. J. Zee. L. J. van Ettinger, 82 jaar, man. J. Zaal, 9 da gen, zoon. W. P. Corré 66 jaar, wed. van A. Baan. K. Roos, 63 jaar, vrouw. A. Hogewoning 83 jaar, wed. van J. van Delft. Gehuwd: G. van der Vos en H. C. Zwanenburg. F. D. Boeff en H. M. van der Voort. W. J. H.,Langeveld en C. C. M. Juffermans. W. Knol en M. T. Juffermans. 't Is voor de tweede keer, dat de diri gent Jan Smit met zijn mooi en dapper klein gemengd „Alma Materkoor" in concertvorm Purcell's onvolprezen tra gic opera, geschreven In drie bedrijven, Dido and Aeneas, uitvoert. Weer hebben wij genoten want stijlvol en volgens Purcells bedoeling werden de koren so ber maar in dramatische spanning ge zongen, fraai van toon en geacheveerd van dictie, hierbij kunstzinnig gesecun- deerd door het Residentie Kamerorkest De orkestrale delen: ouverture, dansen en retournellen zijn gracieus, fijn en polifoon. Dit belangrijke werk van de polyfonie werd naar waarde verklankt Ilier en daar was de interpratie mis schien iets te statig en zou de dirigent de tempi wat pittiger lnogen opvoeren. De aria's zijn van lyrisch melodische expressie, terwijl de componist vast houdt aan de contrapuntiek. Heieen Verkley ggi een fijn ingestelde en mu zikale vertolking van de partij „Dido Ah ACHTERSTALLIG ONDERHOUD VAN 72 WONINGEN „DE GOEDE WONING" 72 woningen (complex I) van de woningbouwvereniging „De Goede Woning", gelegen aan de Sophiastraat en de Alexanderstraat, voor de bouw waarvan in 1915 steun uit 's Rijks kas is verleend zijn aan een grote onderhoudsbeurt toe. De te verrich ten werkzaamheden bestaan uit het uitvoeren van normaal onderhoud, namelijk het buitenverf, van bijzon- dier onderhoud, zoals het herstellen en vernieuwen van ramen, deinen, kozijnen, schoorstenen, daken, riole ring, gas- en elektrische installatie, alsmede van noodzakelijke en ge wenste verbeteringen, zoals het ver vangen van stucplafonds door board plafonds en het uitbreiden van de elektrische installatie. Met de uit voering van deze werkzaamheden zullen de door de Huuradviescom missie geconstateerde gebreken, wel ke de toepassing van de per 4 april 1960 ingevoerde algemene huurver hoging in de weg stonden, worden opgeheven. De kosten worden geraamd op 248.386. Van dit bedrag heeft 28.153 betrekking op normale onder houd en 9311 op het aan brengen van gewenste verbeteringen. Bij het genoemde bedrag van 248.386 moe ten nog worden gevoegd de kosten van de reeds herstelde schoorstenen ad 15.675, alsmede de kosten van de reeds aangebrachte waterclosets, ad 32.920,62. zodat de totale kosten af gerond 296.982 zullen bedragen. Ten lasten van Jiet onderhoudsfonds komt het genoemde bedrag van 28.153, terwijl b. en w. uit het Gemeenschap pelijk Fonds een bijdrage a fonds per- du zal verstrekken van 16.800. Voor het resterende bedrag, ad 252.029, heeft de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid een rijks voor schot toegezegd. De uit de financiering van het werk voortvloeiende hogere exploi tatielast moet worden gedekt door verlaging van de annuïteiten van de oorspronkelijke bouwv oorschotten, alsmede uit de baten van de huur verhoging in verband met het aan brengen van de gewenste verbeterin gen. Uit dezen hoofde zal na het ge reed komen van de verbeterings werkzaamheden de huurprijs met 0.20 per week worden verhoogd. Bovendien zal op dat tijdstip de ver goeding ingaan voor het verbeteren van de closets. Gerekend naar aan afschrijvingsduur van twintig jaar, zullen b. en w. de minister voorstel len het wekelijks te betalen bedrag te bepalen op 0.70 per woning. Na voltooiing der werkzaamheden zal het bestuur der vereniging moe ten bevorderen, dat de algemene huurverhogingen van 1 april 1960 en 1 september 1962 alsnog worden toe gepast. Het bestuur van de woning bouwvereniging heeft ons college be richt, dat het zich met de financiële opzet van het plan kan verenigen en dat de bewoners van de desbe treffende panden hebben verklaard in te stemmen met de huurverhogin gen. Belinda!" in de vorm van ostinata-aria en „When I am laid in earth", haar le- vensafscheid. In deze Lafnento-aria keert het ostinato-motief zeven maal weer. Met persoonlijk cachet en zeer boeiend was haar wedergave. Dé partij van Belinda door Leny Stevens-Ridder- hof is als voor haar geschreven, krachtig en voldragen is haar geluid en beide zangeressen zongen met sterk dramati sche inwerking en variatie in stemkleu- ring. De mezzo-sopraan, mevrouw Hus- ken-Renderink, bezit een prachtige grote stem. Zij heeft de tovenares, de minst dankbare partij, groots en bezwe rend verklankt Cor Niessen, een klank rijke bariton, was zeer gelukkig in zijn interpretatie in de niet grote, maar be langrijke partij van Aeneas, Dick Kui ters had in de kleine en weinig dank bare partij van „de matroos" dan ook weinig gelegenheid om „op gang" te ko men. De kleine partijtjes van hofdames en heksen waren bevredigend bezet. Het grote koor zong voortreffelijk. Na de pauze waren enkele opera-frag menten gekozen en werd begonnen met aria en koor uit „La mascarade de Ver sailles" (voor bariton en koor) van Lul- ly (16321687). Cor Niessen oogstte hiermede een daverend succes evenals het koor, want er werd nauwgezet op het woord en het ritme gereageerd, waardoor de klankschildering heel goed gehandhaafd werd. Rameau, de veelzij dige 18e eeuwse, heeft als clavecinist, theoreticus en operacomponist zijn spo ren verdiend. Het muzikale element is van veel betekenis en hij werkt zowel instrumentaal als ook vocaal zoveel mo gelijk illustratief. Mevrouw Stevens- Ridderhof zong bewogen de aria met koor uit de opera Hippolyte et Aricie. De sopraan met haar coloratuurtjes houdt een levendige samenspraak met de soliërende fluit (in casu Koos Ver heul). Met de soli uit Ariana van Mar cello, door mevrouw Heieen Verkley gezongen, kwamen wij in Italiaanse con- trijen. Koor en soli zongen sierlijk, pittig en geestig. Besloten werd met de Due Madrigali van Hendrik Andriessen. Deze uitnemende vaderlandse componist volgt de gevoelsinhoud van het gedicht, be paald door tonale en melodische ver houdingen in de structuur. Ongemeen mooi! Het eerste madrigaal: poëtisch, zacht smekend en verheven, aldus ook gezongen, en het tweede madrigaal vol zuidelijk jolijt, ogenschijnlijk uitbundig, maar zeer beheerst vertolkt Uitbundig applaus kon niet uitblijven vanuit de zeer bezette zaal, zodat Ewiva Bacco gebisseerd werd. Het Residentie kamer orkest onder aanvoering van mevrouw Adrienne de Smet, secundeerde in elk opzicht voortreffelijk, één in opvatting met het dapper en muzikaal zingende koor. Leni van der Lee, clavecimbel, en de cellist Van Amerongen verzorgden de veelomvattende continuo-partijen toege wijd. Jan Smit mag met voldoening te rugzien op dit cocaal concert, dat op be hoorlijk niveau stond. J. KORTMANN Pontonniers slaan baileybrug over Zoeterwoudse Singel Op aanvraag van het Leidse ge meentebestuur zal het personeel van het 462ste Pontonniers Baltal- jon uit Keizersveer een baileybrug slaan over de Zoeterwoudse Singel in het verlengde van de Kraaier- straat. Vandaag is men begonnen met de aanvoer van het materiaal. De werkzaamheden van de militai ren beginnen morgenochtend en zullen naar men aanneemt donder dag ten einde zijn. Zoals bekend is men enige tijd ge leden begonnen met het vernieuwen van de Van Ddsselbrug over de Zoe terwoudse Singel. De nieuwe Van Disselburg zal ook alleen door voet gangers en wielrijders te begaan zijn, maar het wegdek van de nieuwe brug zal zo breed worden dat met één kleine voorziening de brug ook be rijdbaar gemaakt kan worden voor motorvoertuigen. De bailleybrug zal in gebruik blij ven tot de nieuwe brug zal worden opgeleverd. De werkzaamheden aan de nieuwe Van Disselbrug zijn enige maanden geleden begonnen. lZj™Z3 CZD u Waarborg-kwalltelt. Aan twee kanten te dragen. Met Isothermyl voering. Blauw en bruin. Alleen geldig 16 oktober. kl. stijging p. maat, 12 Jaar 29.- Haarlemmerstraat 143 - Leiden (Advertentie) OOK BRIEF VAN ONBEKENDE AAN GERECHTSHOF OVER ZAAK-A.Z. Ook bij het gerechtshof in Den Haag is vanmorgen een brief binnen gekomen, gericht aan de president, waarin de onbekende afzender stelt dat de 51-jarige metaalbewer ker W. C. J. van W. uit Den Haag, die door de rechtbank in Den Haag op 27 mei wegens inbraak in het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden in de nacht van 25 op 26 januari 1962 tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek is veroordeeld en die vrijdag a.s. in ho ger beroep voor het gerechtshof in Den Haag zal verschijnen, onschuldig is. De anonieme schrijver, die ge lijkluidende brieven heeft gezonden aan de verdediger van van W., mr. B. H. A. Langerwerf in Den Haag en aan twee dagbladen beweert dat hij de dader van de inbraak is, waarbij een bedrag van omstreeks 250.000.- aan lonen uit de brandkast werd ge stolen. Van W. heeft steeds schuld ontkend. In de Treveszaal in Den Haag vond maandag een overleg plaats tossen de minister van sociale zaken en volksgezondheid van de E.E.G.-landen. Op de bijgaande overzichtsfoto, welke tijdens de vergadering werd ge maakt zien we de Nederl. minister dra. G. M. J. Veldkamp in 't midden aan de overzijde van de lange tafel.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7