r 1% miljoen teer .alstublieft" premie-ta I Z Zoetermeerse raad interpelleerde over agglomeratieplannen „IK HEB HET VOORTVLUCHTIGE EDELHERT TE ETEN GEGEVEN" H00GENB0SCH jeugdpantoffels HOOGENBOSCH Adverteren doet verkopen |DIN£D£GJ5_OKTOBER1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 „DEN HAAG IS HULPVAARDIG ZEGT WETHOUDER KENTGENS De interpellatie betreffende het gevoerde en het te voeren bouwbeleid in de gemeente Zoetermeer, mede in verband met de te verwachten uit groei tot een stad van honderduizend inwoners, heeft de nodige klaar heid gebracht in de verschillende prognoses, die gesteld zijn door onder scheidene leden van de Haagse gemeenteraad. Onder meer is door de heer T. Hopman, namens de Prot.Chr. groepering, de vraag gesteld waar om, als de samenwerking met het Haaagse gemeentebestuur inderdaad een realiteit is, men van Haagse zijde niet de studies, die voor het op- - stellen van het plan Wilsveen zijn gemaakt, ter beschikking heeft ge steld aan de werkgroep van stedebouwkundigen, socioloog en wegen bouwkundige, die de concrete plannen van groot-Zoetermeer aan het uitwerken zijn. Wethouder J. Kentgens deelde in zijn antwoord hierop mede, dat er niet de minste reden is te twijfelen aan de hulp vaardigheid van het Haagse gemeente bestuur. De heer v. d. Sluis werkt samen met het „denkteam" zoals de gemeente raadsleden de werkgroep wensen te be titelen. Wethouder Heilkema heeft ge steld, dat op de volledige technische ap paratuur van Den Haag gerekend kan worden. Het is echter zo, dat men met het plan Wilsveen niet zover was, als Zoetermeer met de plannen voor Groot- Zoetermeer. De heer Hopman meende hieruit de conclusie te kunnen trekken, dat waar de samenwerking tussen Den Haag en Zoetermeer prima te noemen Is en Den Haag belang heeft bij een spoedige realisatie van Groot-Zoeter meer, waarbij sociologische wegenbouw kundige en stedebouwkundige studies van Wilsveen deze realisatie zeker be spoedigd zouden hebben, er wel hard van de toren geblazen is bij het opwer pen van het plan Wilsveen. Dit plan is een luchtkasteel geweest, dat mogelijk bestaan heeft in de hoofden van enkele planologen of op de bureaus van een paar V erbeeldingskunst De waarnemend burgemeester, weth. J. van 't Hof, antwoordde hierop, dat men kennis heeft kunnen nemen van de feitelijke toestand, waarbij hij de even tuele conclusies overliet aan de ver beeldingskracht van de raadsleden. De heer Hopman vroeg allereerst naar de realisering van de te bouwen woning wet- en premiewoningen 1963 en 1964. Er is geen bouwgrond aanwezig en met de bouw van het contingent 1963 is voor 1 oktober niet begonnen waardoor het mogelijk is. dat het contingent voor Zoe termeer verloren gaat. Aan het plan Noord de bouw van woningen in de Palesteinse polder voor 10.000 personen is prioriteit gegeven, terwijl er nog weinig grond ter beschikking staat, ter wijl het plan West, waarvoor reeds rond 30 ha. ter beschikking staat, op uitvoe ring moet wachten. Vooruitlopend op de goedkeuring van het plan in hoofdza ken voor de Palesteinse polder vroeg spr. de gronden van plan West bouwrijp te maken en dit te gebruiken voor de realisering van de bouwcontingenten '63 en '64. Op bestuurlijk terrein, aldus de heer Hopman, lijkt alles goed met Den Haag doch waarom vragen Haagse ge meenteraadsleden dan naar de toestand op bouwgebied in Zoetermeer en wordt gesuggereerd, dat de eerste vijf jaar er geen woningen in Zoetermeer gebouwd zullen worden. Spr. heeft alle vértrou wen in het werkteam voor Zoetermeer. In de besloten zitting van dinsdag jL, toen het werkteam inzicht heeft gegeven de in studie zijnde plannen, heeft spr. kunnen vernemen, dat de suggesties van Haagse gemeenteraadsleden niet juist zijn. Spr. vroeg zich af, toen bleek, dat alle studies van de grond af moesten gaan geschieden waarna men niet de be schikking had gekregen over de studies, die ongetwijfeld waren gemaakt bij het opperen van het plan Wilsveen. Dit zou het werk aanmerkelijk bekort hebben. Spr. vroeg het college of het alsnog una niem op het standpunt stond, dat de districtsgedachte moest worden afgewe zen. SOMBER GESTEMD Het antwoord van wethouder Van Doorne inzake de realisering van het bouwcontingent 1963 was somber. Op verschillende manieren is getracht het contingent te doen bouwen op de gron den aan de Van Goghstraat-Vermeer straat maar gezien de behandeling van de bezwaarschriften, waarbij men kan gaan tot een uitspraak van de kroon, is het uitgesloten, dat dit jaar nog met de bouw begonnen kan worden. Spr. had evenwel goede moed, dat het contin gent '63 bij het toe te wijzen contingent '64 zal gevoegd worden. De bouwnota van minister Bogaers doet vermoeden, dat Zoetermeer wel meer zal toegewezen krijgen. Wat het plan West betreft werd opgemerkt, dat de werkgroep het plan in onderdelen in behandeling heeft. De goedkeuring van dit plan evenals dit van de Palesteinse polder is spoedig te verwachten. Wethouder Kentgens deelde hierover nog mede, dat voor de Palesteinse polder de taxatierapporten gereed zijn en dat de onteigening van het gebied in zijn geheel zal plaats vinden. Bij goedkeu ring van het plan in hoofdzaken wij meldden reeds dat dit inmiddels ge schied is kan worden overgegaan tot het bouwrijp maken van deze gronden. De voorzitter deelde mede, dat eerst op 9 oktober bericht was binnengeko men van de goedkeuring van het plan in hoofdzaken van de Palesteinse polder, hoewel dit schrijven gedateerd was op 25 september. De heer Hopman was verheugd over de goede verstandhouding met Den Haag en vond, dat nu het plan Palesteinse polder in hoofdzaken goedgekeurd was, men onverwijld gebruik moest maken van het desbetreffend artikel, dat bouw rijp maken van deze grond toestaat. De tijd zal leren, aldus het raadslid M. van Gogh, dat er in 5 jaar goed ge bouwd zal zijn. De beëdiging van het nieuwe raadslid, de heer J. Zonderop, moest verschoven worden omdat het nieuwe lid niet op tijd aanwezig was. Goedgekeurd werd het voorstel tot vernieuwing van de cen trale verwarmingsketel van de openbare lagere scholen en het voorstel tot aan koop van een strook grond ten behoeve van de aanleg van afvoertochten voor de rioolwaterzuiveringsinstallatie. Op vragen van raadsleden werd o.m. geantwoord, dat getracht zal worden een fietsenstalling te creëren bij het bus station en het zo mogelijk tochtvrij ma ken gedurende de wintermaanden van de wachthuisjes bij het busstation. taris van de club, na afloop van de rit een nabeschouwing gehouden over de opgaven en vervolgens de prijzen uitgereikt. Hij maakte ook de clubkampioenen bekend. Het zijn: klasse auto's A: J. Heemskerk, Bodegraven, die 197 waarderingspunten kreeg'toegekend; klasse auto's B werd P. C. v. Velzen, Alphen a. d. Rijn met 197 rijderspun- ten gewaardeerd en werd eerste; 2de werd J. Houweling met 191 waarde ringspunten; in klasse motoren A en B werd J. Cats te Ter met 200 pun ten eerste; in klasse brommers A en B verwierf H. C. Binnendijk, Al phen a. d. Rijn 199 rijderspunten. De uitslag van de laatste rit van het afgelopen seizoen is: Auto's, klasse A: 1. H. J. Grimber gen en D. Zuidam, Alphen a. d. Rijn, 71 strafpunten; 2. C. Maijenberg, Haastrecht, 73 str.p. Auto's, klasse B: 1. P. C. v. Velsen en mevr. Verkade, Alphen a. d. Rijn, 74 str.p. Motoren, klasse A en B: 1. J. Reij- neveld, Ter Aar (solo), 66 str.p. Brommers, klasse A en B: 1. H. C. Binnendijk, Alphen a. d. Rijn (solo), 41 str.p.; 2. P. W. Stolwijk, Hazers- woude (solo), 49 str.p. ALPHEN AAN DEN RIJN Puzzelrit „MAC Rijnland". Tot besluit van het seizoen 1962-1963 heeft de Motor-, Automobiel- en Brom fietsclub „MAC Rijnland" te Alphen a. d. Rijn zaterdagmiddag een puz zelrit gehouden. De uitzetter van de rit was deze keer de heer J. v. d. Laken, die het de deelnemers niet moeilijk heeft ge maakt. Toch liepen de aantallen straf punten die opgelopen werden uiteen van 66 tot 160. De afstand bedroeg voor de deelnemers in de auto- en motorklasse 43 km en voor de brom mers 35 km. Het parcours leidde van Alphen a. d. Rijn via Boskoop, Wad- dinxveen, Reeuwijk, Bodegraven, Zwammerdam terug naar Alphen a. d. Rijn. Het aantal deelnemers was lager dan men gewend is. Dit schrijft men toe aan de velen ongelegen vallende zaterdagmiddag. Vooral de midden standers kunnen die middag moeilijk uit hun werk stappen. Een groot deel van de ruim 150 leden kan men on der deze categorie rangschikken. Me de hierom wordt overwogen om op zaterdagen, mits een werkdag, in het vervolg geen ritten meer te houden. Dit zal aan de algemene jaarverga dering worden voorgesteld. I.p.m. de zaterdagse markt op het Thorbeckeplein was men ook ge dwongen een ander startpunt en fi- nishplaats dan hotel „Centraal" nabij genoemd plein, voor zijn rit te kie zen. Het werd het gebouw „Onder weg" aan de Lijsterlaan, in het nieu we plan „Dambenoy". In dit gebouw heeft de heer J. Groenendijk, secre LEZERS SCHRIJVEN ONS: Enige weken geleden werden de omstreken van Den Haag opge schrikt door een fors edelhert dat zich in wilde vlucht een weg baan de door het verkeer, drukke verkeerspleinen overstak om zich dan ver volgens door sloten en weilanden aan de aandacht van de achtervolgers te onttrekken. Lange tijd heeft het dier zich verborgen gehouden tot dat het enkele dagen geleden, blijkbaar weer door de zwerflust aan gegrepen, in Wassenaar verscheen en daar na een wilde jacht door de tuinen en straten gevangen werd. Waar heeft dit vrijheidlievende dier zich gedurende al die tijd weten schuil te houden? De heer Fennes, chauffeur bij de Plantsoendienst te Voorschoten weet daar een ant woord op. Hij stuurde ons de volgende brief: Met verbazing las ik in de courant van zaterdag j.l. dat het bewuste hert gevangen was. Er was een heel ver haal bij o.a. dat het daer steeds in de omgeving van Den Haag gezien was. Ik kan U-echter vertellen, dat het dier nadat het Voorburg en omgeving op stelten heeft gezet door niemand meer gezien is. Dat durf ik gerust te zeggen want tot en met de dag waar op het gevangen is, heb ik. het dier steeds gevoerd, omdat ik wist waar het zat. Niemand anders wist dat. Het dier zat in een prachtig stuk bos met tweejarig hakhout en hoog gras. Ik voerde het beest, niet omdat het hon ger had, maar om het vertrouwen van hem te winnen. Dit ging overi gens heel aardig zodat ik het hert rustig op drie a vier meter kon nade ren en het goed kon observeren. Hij voelde zich daar bijzonder op zijn ge mak en ik vond het fijn, dat hij zo heerlijk in de vrije natuur kon leven, zonder nagezeten te worden door po litie en burgers. Donderdagmorgen hoorde ik toevallig dat een werkman van de gemeente het hert gezien had; tientallen malen waren ze daar al langs geweest. Er lag alleen een sloot tussen, maar nooit eerder werd hij ontdekt. Of genoemde werkman daar nu werk van heeft gemaakt weet ik niet, maar in ieder geval is de jacht opnieuw begonnen; het dier moest en zou weer achter de tralies en nu heb ben ze hun zin". Aldus het relaas van een goede dierenvriend, de enige makker van het zo op vrijheid beluste edelhert. Het hert was in ieder geval in goede handen! HET STAAT DEZE WEEK IN Waarom laat de 150ste verjaardag van ons koninkrijk het Nederlandse volk steenkoud? Zijn we zulke Jan Salie's of is er Inderdaad geen plaats voor bazuingeschal en feest- vaandels? De uitbundigste van alle dictators is dol op onderduiken. Fidel Castro's lijfwacht vertelt waar die liefde voor het water en de wilde baard van zijn baas vandaan komen. Een vrouw van 72 maakt een doden rit op de roestige bumper van een goederenwagon. Bijna een half uur lang scheert ze rakelings langs de grond. Ze blijft bij haar positie ven, maar na afloop schaamt ze zich. m Toxi is er weer. Ze is een hele meid geworden - een bakvis voor de filmcamera's. Wordt ze opnieuw beroemd? Een boerenarbeider in Limburg hongerde dood door verwaarlo zing. In Overijssel is het zo erg nog niet, maar... is f330.- per jaar en een slaapplaats boven de koeien een behoorlijke belo ning? Er zijn meer van die ge vallen in ons landje. Nog steeds* Limburgia! Voetbalprofs uit de mijn streek die op hete kolen zaten - tot ze landskampioen werden. De lau werkransen zijn verdord maar de stemming is opperbest. In de verraderlijke Biesbosch ver wierf Piet van den Hoek zijn Mili taire Willemsorde. Niets bleef hem en zijn kameraden bespaard. Ze vochten tot ze niet meer konden, gelovend in de Heer. Aan dé rand van de dood werden ze gered. De schatten van Lombok. Kent u ze? De palmbladen bevatten cultuurjuwelen. Een beeld staat in het Rijksmuseum. Moeten wij de schatten van Lombok terug geven aan Indonesië? De machtige slurf van zijn moeder helpt hem alle hindernissen over winnen. Exclusieve foto's van een olifanten moeder die haar gehandi capte kind met eindeloos geduld beschermt en verzorgd. zo boeiend is nu PANORAMA Dit alles en nog veel meer biedt Panorama. Elke week! Actuele foto's, een boeiend feuilleton, spannende short stories, kleuren foto's om aan de muur te hangen en natuurlijk de onvolprezen voor plaat. Gun uzelf en uw gezin Pano rama. De premiebon hiernaast brengt u de twee eerstkomende nummers gratis thuis. Vul in en zie zelf hoe boeiend Panorama Is. EEN PERSOONLIJK WOORD Anderhalf miljoen keer Nee, ik weet echt niet of ik nu de oudste agent van Panorama ben of niet, maar ik weet wel dat als ik een (niet eens zo heel ruwe) schatting maak, ik ongeveer anderhalf mil joen keer in mijn leven moet hebben gezegd "Alstubliefthet nieuwe Panorama". Nu al ruim dertig jaar lang heb ik elke week in de door mij bediende wijken meer dan 1000 Panorama's afgeleverd. Dan kan iedereen uitrekenen, dat ik om en bij anderhalf miljoen moet zitten. En dat is heel wat. Hulzen tellen 't Is overigens plezierig werk. Ook al bezorg ik wel'es bij 22 graden vorst. Weet u dat er bepaalde straten zijn, waar de mensen op de dag dat het nieuwe blad komt, voor het raam zitten en aftellen: nou nog vier, nog drie, nog twee huizendan is hij hier! Zo sterk is die band tussen Panorama en zijn lezers. Nachtelijk Panorama Van de week hoorde ik van een mevrouw dat, toen ik nu pas met vakantie was, Panorama wat later was gekomen dan gewoonlijk. Ze waren al naar bed, maar meneer stond op, ging Panorama nit de gang halenen zat om twee uur nog te lezen. Vrouwlief moest er aan te pas komen om hem weer naar bed te krijgen. Panorama in triplo In een ander gezin heeft Pa de eerste rechten. Daar neemt de zoon geen genoegen mee en die gaat dan zelf een extra nuqyner kopen. Als de dochter thuis komt doet die eveït later hetzelfdeen dan zitten er in één gezin drie mensen Panorama te lezen. Doorgeef-fezers Wat dat betreft merk ik trouwens dat ik heel wat' meer nummers zou kunnen plaatsen, wanneer de men sen de bladen niet aan elkander doorgaven: ik zou er meer dan 1500 kunnen kwijtraken, wanneer er niet zoveel medelezers waren! Hele jaargangen Trouwens: weet u dat er nog altijd mensen zijn, die Panorama laten inbinden? Dat was vroeger alge meen, tegenwoordig wat minder, maar het gebeurt toch nog altijd. 1000 geboeiden Ik ken natuurlijk al m'n afnemers. En als ik eens vraag hoe het ze be valt, dan krijg ik (gelukkig voor mij, want het Is m'n boterham!) altijd te horen, dat ze Panorama voor geen geld van de wereld zouden wil len missen't Is dan ook helemaal niet overdreven om te zeggen "Zo boeiend is nu Panorama"... er zijn bij mij in de buurt 1000 en méér mensen, die er al 32 jaar door ge boeid worden! H. Buis Sinds 32 jaar „Panorama"-agent JP.S. Ais al die Panorama's van mijn 32 jaar op elkaar gestapeld worden zijn ze 3 kilometer hoog. Dat is zo-iets als 35 Westertorens boven op elkaar „Panorama". Een abonnement kost slechts 40 ct per week, of 15.20 per kwartaal. Deze bon op een briefkaart plakken of in een enveiop met 4 ets gefrankeerd verzenden aan Panorama- Haarlem. (Dit adres is voldoende). naam adres plaats abonneert zich met ingang van heden op handtekening w/mmmmtm Oktoberschoenenmaand Verrukkelijkwarm,verrassend mooi 25/29 A9 Rendierstof, het "nieuwste.Dit pantof feltje zit ook zo prettig stevig door elastiek inzet. 25/30 5.50 75 filialen in heel Nederland. LEIDEN; HAARLEMMERSTRAAT 131

Leidse Courant | 1963 | | pagina 11