AEG LEIDSE ARTS BEROEPT ZICH OP RECHT VAN ERFDIENSTBAARHEID 103-jarige in Katwijk Koninklijke gasten namen afscheid van Perzië AEG TURN A N. VERHOEVEN - VEERTIG JAAR OP HET LEIDSE STADHUIS - GERIDDERD Koningin naar Perzische tandarts Rollen verwisseld Blokkade op Duitse autoweg opgeheven Leids kampeerterrein „De Drecht" Leimuiden door wethouder S. Sannes geopend MAANDAG 14 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 GEMEENTE LEIDEN IN SPANNING De Leidse arts-reumatoloog H. Colenbrander, eigenaar van het fraaie, op de hoek van de Oude en Nieuwe Rijn in Leiden en op de voorlopige monumentenlijst staande en uit 1760 daterende „Huis ter Lugt", heeft vanochtend in kort geding bij monde van zijn raadsman mr. P. R. Beelaerts van Blokland een bevel tot staking van de bouw van een noodwinkel van een kledingmaga zijn naast zijn huis geëist. Deze noodwinkel op palen tast naar zijn mening zijn recht van uitzicht en uitgang aan, twee rech ten die hij wegens erfdienstbaarheid meent te hebben verworven. De eigenaar van het kledingmagazijn (Kreymborg) en de ge meente Leiden wachten nu in spanning af hoe de president van re rechtbank in Amsterdam over dit geschil zal oordelen. De president van de rechtbank, afshmd van twee tot zeven meter mr. U W. H. Stheeman, kreeg van (beide P/rtijen waren het over de de raadslieden van de drie betrokken jmste afstand met eens) van de partijen een dikke stapel kaarten, spreekkamer van de arts. „En het tekeningen, oude prenten en foto's, emge uitzicht, dat men vanuit het die volgens mr. Beelaerts van Blok- huis heeft is aan de waterkant aldus land een beeld moeten geven „hoe ™r- Beelaerts van Blokland, die het mooi het huis ligt en hoe plezierig de gemeente Leiden kwalijk nam, het is er te wonen". In de uit 1833 dat ZU b.« het van de bouw- daterende koopakte wordt „Huis ter vergunning niet de noodzakelijke Lugt" beschreven als „allervrolijkst zorgvuldigheid in acht had genomen. en een onbelemmerd uitzicht heb bende". Dit uitzicht komt volgens SCHANDE Het kledingmagazijn tast naar zijn dokter Colenbrander nu in gevaar, oordeel het recht van erfdienstbaar- want de noodwinkel van het kleding- heid aan. magazijn wordt boven het water ge- iets mag' ,,'t Is een schande dat zo- zeggen de patiënten van Hij vond dat er geen enkele noodzaak F. A. VAN HEES aanwezig was de noodwinkel juist crw ia in v a r» tt daar neer te zetten- »De gemeente 50 JAAR K.A.B.-LID doet maar en heeft niets van zich laten horen, toen de arts zijn be zwaren op schrift stelde". IN DE BLOEMETJES GEZET Traditiegetrouw opende de R.K. Werkmeestersbond afd. Leiden het winterseizoen door haar leden bijeen te roepen voor een gezamenlijke zon dagochtend-viering. Daartoe verza melden het bestuur en leden, velen vergezeld van hun echtgenoten, in de kapel van de Zusters Carmelitessen aan de Oude Vest om gemeenschap pelijk de H. Eucharistie te vieren. Vervolgens kwam het gezelschap tezamen in rest. „De Kleine Bureht" om, na een kort welkomstwoord van de voorzitter, de heer W. Donders, de inwendige mens te versterken. Zoals elk jaar was er ook deze keer weer een jubilaris te huldigen, en wel de heer F. A. van Hees, die dit jaar het feit mag herdenken dat hij 50 jaar lid van de K.A.B. is. Dat de heer Van Hees in de afgelopen 50 jaar niet alleen „lid" geweest is, maar zijn persoon ten volle heeft ingezet in het belang van de vakbeweging, daarvan mochten de sprekers op deze ochtend getuigen. Voorzitter Donders memoreerde de vele arbeid die de jubilaris heeft ver richt: na de dood van zijn vader pen ningmeester van de Metaalbewerkers- bond tot aan de oorlog; na de oorlog secretaris van de Werkmeestersbond en later penningmeester van de KAB en nu na zijn pensionering weer voorzitter van de R.K. Bejaarden- bond. Steeds is hij nog een geziene gast op vergaderingen e.d. en toont hij zijn belangstelling. Spreker dankte mevr. Van Hees voor haar steun en de vele avonden dat zij haar man voor de vakbeweging heeft moeten missen. Hij overhandigde haar een groot boeket chrysanten en aan de heer Van Hees namens de afd. een paar fraaie boekensteunen. Namens het hoofdbestuur der Werkmeesters las de heer Donders een schrijven voor, gericht tot de ju bilaris en overhandigde hij hem een cheque. Wie het organisatieleven lief is, weet niet van ophouden, en achter de schermen is de gouden jubilaris nog steeds actief en wel met het opstel len en bijhouden van de ledenadmi nistratie der K.A.B. Daarom was het, dat namens de afd. Leiden der KAB, de heer K. F. de Bree het woord voerde, om hem speciaal te bedan ken voor het vele werk daaraan be steed. Voor al zijn arbeid voor de organisaties is de heer Van Hees in I960 al onderscheiden met het pau selijk erekruis. Ook deze spreker be trok mevr. Van Hees in de hulde. Aan de heer Van Hees overhandigde hij een boekenrek. De geest. adv. kap. J. P. Seysener, die de bijeenkomst kwam bezoeken haalde uit het boekwerkje „Het da gelijks leven van onze voorouders in de 19e eeuw" enkele passages aan om aan te tonen het verschil tussen de toestanden van vroeger en nu. Dst dit ten goede is gekeerd is te dan ken aan de pioniers van een halve eeuw geleden. Hij dankte de heer v. Hees voor zijn aandeel daarin. Tot slot sprak de heer Van Hees op de hem bekende wijze een geestig dankwoord doorspekt met enkele historische feiten uit zijn organisatie loopbaan. Hierna bleven allen nog enige tijd gezellig bijeen. Noodwinkel op palen belemmert uitzicht De bouw voor een nood-kle dingmagazijn van Kreymborg is reeds begonnen voor het „Huis ter Lugt" (gelegen op de achtergrond). Dr. Colen brander, de eigenaar en be woner van het „Huis ter Lugt" heeft een kort geding aangespannen, teneinde de bouw van het kledingmaga zijn te verhinderen. (Foto: Leidse Courant) V VOORBEHOUD De raadsman van de gemeente Lei den, mr. P. J. de Ruyter de Wildt, zei dat de gemeente ten onrechte in deze strijd is betrokken, want Leiden gaf de vergunning slechts af onder het voorbehoud dat de rechten van derden niet worden geschaad. Overi gens bestreed hij de opvatting, dat er een recht van onbelemmerd uit zicht zou bestaan. Recht van uitgang is er wel, maar dat wordt z.i. ook niet aangetast. De raadsman van het kledingmaga zijn, mr. P. J. Kropman, was het daarmee eens' en stelde voorts dat van een onrechtmatige daad geen sprake kan zijn, omdat het algemeen belang prevaleert Als de herbouw van de permanente winkel volgens plan vor dert, blijft de noodwinkel-op-palen niet langer staan dan tot 1 okt. van het volgend jaar. De president bepaalde zijn uit spraak op 22 oktober. Het bezoek van koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix aan Perzië is ten einde. Na een verblijf van elf dagen in dit land ver trokken zij vanochtend van het vliegveld Mehrabad bij Teheran naar Thailand. De koninklijke gasten werden op de luchthaven uitgeleide gedaan door de Sjah en keizerin Farah. Voorts waren bij het afscheid premier Alam en leden van het corps diplomatique, alsmede vertegenwoordigers van de Nederlandse gemeenschap in Perzië, aanwezig. WASAUTOMAAT Deze AEG TURNA trommel-wasautomaat werkt volwaardig en vergt weinig plaats (oppervlak 55x50 cm). Dat betekent volledig wascomfort ook voor kleinbehuisden en „het sprookje van tedere dag"voor de huisvrouw die thuis (tot liefst 5 kg) "laaf' wassen, geheel automatisch. Wie AEG kiest krijgt 't beste:eenklasseapart! AMSTERDAM met de producten AEG TELEFUNKEN OSRAM wereldvermaard sinds mensenheugenis (Advertentie) Meer dan 10.000 mensen hebben zondag de laatste eer bewezen aan Jean Cocteau, wiens gebalsemd stof felijk hulsel in zijn landhuis te Milly- la-Fcret bij Parijs lag opgebaard. De begrafenis zal woensdagochtend ge schieden te Milly. De Sjah van Perzië heeft zaterdag koningin Juliana, die last van kiespijn had, naar de tandarts gebracht. Dit gebeurde in de Perzische badplaats Ramsar, aan de Kaspische Zee. De koningin werd in het Farahziekenhnis snel van de pijn afgeholpen. In Ramsar was het koninklijk paar begroet door een menigte die bloe men naar de hoge gasten wierp. Prinses Beatrix reisde later met keizerin Farah naar Teheran terug, waar ze een liefdadigheidsvoorstel ling met Indische muziek en dans bij woonden. De prinses danste er vier uur lang de twist en de cha-cha-cha, in de Perzische zaal van het konink lijke Hilton hotel. Zij arriveerde in cognito, gekleed in zwarte zijde. Spoedig werd ze echter herkend door de meer dan 150 aanwezigen. De prinses danste met een jonge Ne derlander, vermoedelijk de zoon van een ambtenaar in de Perzische hoofd stad. Het koninklijk paar reed zondag via de onherbergzame passen van Zaligverklaring van Amerikaanse bisschop In de Sint Pieter is zondag John Nepomucene Neumann, bisschop van Philadelphia van 1852 tot 1860, zalig verklaard. De plechtigheid werd bij gewoond door Amerikaanse prelaten en pelgrims. De in Bohemen gebo ren bisschop werd „een glorierijk symbool van de Kerk in de V.S." genoemd. Paus Paulus, die volgens de ge woonte niet bij de plechtigheid aan wezig was, ontving leden van de pontificale academie van weten schap in audiëntie en deed een be roep op de geleerden nooit toe te staan, dat de kernwetenschap „een gevaar, een nachtmerrie of een in strument tot vernietiging van het menselijke leven" wordt. Cipier Harold Weatherhead, die zaterdagavond in de gevangenis van Burns in de Amerikaanse staat Ore gon door twee gevangenen in een cel werd opgesloten, zit nog steeds. De politie kon zondag geen slotenmaker vinden zodat de cipier zijn tweede nacht achter de tralies moest door brengen. De gevangenen bevinden zich intussen nog in vrijheid. Kandavan naar Teheran terug. Bij de rit door de stad Sj aloes werd de stoet onstuimig toegejuicht door de bevol king. Onderweg werd de lunch ge bruikt bij de Karadj dam, waar de irrigatiewerken bezichtigd werden. In Teheran woonde het koninklijk gezin het galafeest bij, ter ere van de 25ste verjaardag van keizerin Fa rah. Amerikaanse sergeant verkocht geheimen De „Washington Star" meldde van bevoegde zijde te hebben vernomen, dat de Amerikaanse sergeant Jack Dunlap, die op 23 juli j.l. zelfmoord pleegde, buitengewoon belangrijke geheimen aan de Sowjet-Unie heeft verkocht. Dunlap, die werkzaam was. by het Amerikaanse nationale bureau voor de veiligheid, heeft volgens dit be richt rapporten van de Amerikaanse geheime dienst aan de Sowjet-Unie uitgeleverd over de bouw van Rus sische kernonderzeeboten, de moei lijkheden die de Ver. Staten zelf bij de botijW van kernonderzeeboten heb ben ontmoet, over door de Ameri kaanse spionagediensten verzamelde inlichtingen omtrent de plaatsen van vestiging van Russische raketbases en de sterkte daarvan en voorts over de legering van Russische troepen in Oost-Europa, en in het bijzonder in Oost-Duitsland. Dunlop zou hiervoor een bedrag van 60.000 dollar hebben geïncasseerd. H(j zou twee jaar voor de Russische spionagedienst werk zaam zijn geweest. Het Amerikaanse militaire convooi, dat twee dagen lang door de Russi sche controletroepen bij de zone grenspost Babelsberg op de autoweg tussen West-Duitsland en Berlijn is opgehouden wegens onenigheid over de controle-procedure, is zaterdag te 12.50 uur in West-Berlijn aangeko men. VOORSCHOTEN KVP Ledenvergadering op dins dag 15 oktober 1963, 's avonds om 8 uur in het Bondsgebouw. Agenda: o.a. verkiezing voorzitter, verkiezing bestuursleden. Overzicht van de KVP-Taadsfractie van de verrichte werkzaamheden. Vanmorgen kon de heer N. Ver hoeven, chef huishoudelijke dienst van het Leidse stadhuis, in zijn wo ning Meerburgerstraat 10 het bijna voltallige college van B. en W. en gemeentesecretaris dr. Van de Poel de hand drukken. Zij kwamen hem feliciteren met zijn veertigjarig ju bileum in overheidsdienst. Burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot noemde de taak van de heer Ver hoeven veelzijdig. Ze brengt het in voortdurend contact met 't gemeen tebestuur, dat zijn vrolijk karakter en zijn prettig humeur op hoge prijs is gaan stellen. De burgemeester zei zeer tevreden te zijn over de wijze, waarop de heer Verhoeven zijn lang niet gemakke lijke taak. vervult. Voorts ging spr. nog in op de activiteiten van de ju bilaris op muzikaal gebied. Zo richt te hij in Leiden en omgeving ver scheidene koren op, waarvan hij di rigent was. Aan het slot van zijn toespraak speldde de burgemeester de heer Verhoeven de zilveren me daille, behorend bij de orde van Oranje-Nassau, op de borst. Foto N. van der Horst. KORTE GOLF Zaterdag jl. bereikte de oudste in woonster van Katwijk, mevr. Bee- letje Berkheij-de Jong, de 103-jarige leeftijd. Mevr. Berktheij is geboren en getogen in Katwijk. Zij zag daar op 12 oktober 1860 het eerste levens licht. Op 17 november 1882 trad zij in het huwelijk en is sinds 11 maart 1928 weduwe. Zij is voor haar leef tijd nog in het bezit van een be hoorlijke gezondheid en heeft aan niets gebrek. Zij woont op Duinpad 9 bij een neef en een nicht, die haar uitstekend verzorgen. Italiaanse „carabinieri" hebben in een rotsspleet in Zuid-Tirol weer een wapenopslagplaats ontdekt. Tot de in beslag genomen wapens beho ren twee machinegeweren Bij linksafslaan is op de Pieter Stuyvesantweg te Leeuwarden zater dagavond de negenjarige Alida de Vries overreden door een haar achteropko mende personenauto, toen zij plotse ling linksaf sloeg. Het meisje reed op de fiets. Zij was vrijwel op slag dood. Onder ideale weersomstandighe den kon de heer H. Zunderman, voorz. van de Stichting Leidse Jeugdbedrijven de vele geno digden welkom heten bij gelegenheid van de officiële opening van het kampeerterrein „De Drecht", gele gen aan de Raadhuislaan nabij de provinciale weg. lie heer S. Sannes, wethouder van onderwijs van de gemeente Leiden, was verzocht de opening te verrich ten. Alvorens hiertoe over te gaan ging deze nog even in op de tot standkoming van dit project. De Stichting Leidse Jeugdbedrijven kon in 1962 dit terrein in beheer krijgen van de Provinciale Jeugdraad. De Stichting stond echter voor een moeilijke taak voor wat betreft de financiering. De gemeente Leiden voelde er veel voor om hier een kamp te krijgen, vooral na de goede ervaringen die men had opgedaan met „Nieuw Leeuwenhorst" te Noordwijkerhout. Zodoende stelde de Leidse Raad voor de te verrich ten werkzaamheden een krediet be schikbaar. Veel lof had de heer San nes voor de voortrekkers van de Ewout Joppensz-groep, die onder leiding van oubaas A. Buitendorp 't werk hebben uitgevoerd. Hierna ging wethouder Sannes over tot de opening door het hijsen van de vlag. Burgemeester B. Kammenga sprak namens het gemeentebestuur van Leimuiden. „Het is 'n bijzonder ge schikt terrein. In het hele land zit men te springen om recreatiegele- geniheden en wij zijn daarom blij, dat we in deze behoefte mogen voor zien. Met veel belangstelling sloegen wij het werk gade en wij hopen, dat van dit terrein veelvuldig gebruik zal worden gemaakt. „Maar als burgemeester van Lei muiden verwonderde het mij dat Leiden hier aan het werk is en wij er nimmer bij betrokken zijn. Je zou toch zeggen, wat Leiden hier gedaan heeft, hadden wij in Leimuiden toch ook kunnen doen. Echter mijn harte lijke gelukwensen en moge dit ter rein voor ontspanning bieden wat ervan verwacht wordt". Vervolgens bood de heer J. Th. Kouwenhoven, directeur van de Pro vinciale Jeugdraad zijn gelukwen sen'aan. Spreker lichtte voorts toe, dat dit terrein vooral van belang is voor de jeugd van Zuid-Holland en niet zozeer voor de ene of de andere gemeente. De heer Kouweruhoven sprak tot slot de wens uit, dat men voor dit doel meer ruimte zal mo gen vinden. De laatste hand wordt gelegd aan het bijzonder gezellige gebouwtje op het nieuwe kampeerterrein De Drecht in Leimuiden, dat daar bijzonder gezel lig is gelegen en dat zaterdagmiddag door de Leidse wethouder Sannes officieel in gebruik is genomen. Oubaas A. Buitendorp van de Ewout Joppensz-gToep maakte van deze gelegenheid gebruik om aanne mer Bekooi te bedanken voor zijn aandeel in het welslagen van de bouw. De heer Buitendorp overhan digde de heer Bekooi tevens 'n doos sigaren, die de Ewout Joppensz- groep aan hem verloren had met 'n weddenschap over het tijdig gereed komen van het gebouw. Het slotwoord werd gesproken door de heer H. Zunderman, die zei ver heugd te zijn dat de Stichting Leid se Jeudgbedrijven dit terrein be schikbaar heeft gekregen. Immers, de stad met zijn vele flats slokt een groot deel van de jeugd op. Er is on voldoende ruimte voor ontspanning. Het is daarom nuttig, dat de stads jeugd kan gaan kamperen en het leven op het platteland leert kennen. Daarom allen die hieraan hebben meegewerkt hartelijk dank. Vervolgens nodigde de heer Zun derman de aanwezigen uit om het terrein te bezichtigen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4