IK.BENSJORS EN IK» BEN SJIMMIE SJORSVANDE REBELLENCLUB -fwiNNEIDU SJORSVANDE REBELLENCLUB BON DAT HEIfMML IN KLEU REN WORDT GEIMJKT! 'V -A^OLD SHATTERHAND Onbekende neemt in anonieme brief schuld op zich van inbraak A.Z.-Leiden VERSLAG VAN HET GEBEUREN TOT IN KLEINSTE DETAILS viste tetevtete DE SISSENDE SAMPAM! |~17 de geluidsmuur MAANDAG 14 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 en wij beleven met ons tweeën méér avonturen dan alle Neder* landse kinderen bij eikaar. Die avonturen staan elke week fn prachtige kleuren in het be roemde weekblad en die beleven hun avonturen in in wellicht de mooiste strips die ooit in Nederland zijn verschenen. Speciaal voor SJORS getekend in Parijs. Voor slechts f 0,25 per week wordt dit prachtige kinderweek blad thuis bezorgd. De eerste twee nummers gratis. Stuur on derstaande bon in aan "Sjors van de Rebellenclub" Postbus 52, Haarlem, en koop deze prachtige ontspanning voor uw kinderen Verzoeke als abon nee op SJORS VAN DE REBELLENCLUB f 0,25 per week In te schrijven O Betaling per week f 0,25 Betaling per kwartaal f 3,25 Een onbekende heeft 'n brief ge schreven aan Nederlandse kranten, waarin hij verklaart de inbraak in 't Academisch Ziekenhuis te Leiden op zijn geweten te hebben. Bij deze kraak, in de nacht van 25 op 26 ja nuari 1962 gepleegd, is 2)4 ton aan contant geld buitgemaakt. De zaak van Wijk, overbekend bij het publiek, komt vrijdag 18 oktober a.s. in ho ger beroep voor bij het Haags ge rechtshof. De onbekende schrijft o.m.: „Gehoord hebbende, dat W. C. J. v. W. 18 oktober voor hoger beroep moet komen, moet ik wel zeggen, dat v. W. met de inbraak in het zieken huis in Leiden niets te maken heeft Men zal zich herinneren dat v. W. veroordeeld is op verschillende stille getuigen, zoals een paar gevonden schoenen, kleding en gasflessen, ter wijl hij eerst laat met een alibi is gekomen. De rechter achtte meer dan voldoende bewijzen aanwezig om hem te veroordelen tot „braak in vereniging". Van Wijk had boven dien een beruchte naam als uitvoer der van grote kraken. Thans stelt de briefschrijver, dat v W. met de voorbereidingen, met de inbraak zelf en met de afwerking niets te maken heeft. De brief bevat een uitvoerige omschrijving hoe de inbraak is uitgevoerd. Zelfs feiten die de politie niet bekend zijn, wor den genoemd. Kijkje ..Eind oktober 1961 is in de nacht, dat de lonen er moesten zijn, al eens in de loonadministratie van het zie kenhuis gekeken. Er is toen 'n gaat je geboord in het hout van 'n raam. In de loonadministratie was toen geen cent te vinden. Het geboorde gaatje is dichtgemaakt met boetseer - klei van zowat dezeflde kleur als 't hout en de bloempotjes zijn weer met een ijzerdraadje op hun plaats geschoven. Eind november is toen eens bekeken wat er precies met de lonen gebeurde aldus de brief. Briefschrijver heeft toen gezien door een glazen deur onder de poort van de hoofdingang, dat een man en een meisje twee kisten met loon zakjes uit de loonadministratie naar de patiëntenadministratie droegen 's Nachts is toen van buitenaf vast gesteld, dat in de patiëntenadmini stratie een brandkast stond. Wachten Toen werd besloten de kast te kra ken, maar omdat briefschrijver een ongeregelde toestand in het zieken huis verwachtte rond kerst en Nieuwjaar, besloot hij, aldus zijn brief, tot eind januari te wachten. Voorts bevat de brief een gedetail leerd verslag hoe de inbraak werd opgeknapt. Van het kopen van zuur stofcilinders in Amsterdam tot het voorbereidende werk in een Leids opslagplaats-garage, waaruit in de nacht van 25 op 26 januari 1962 werd geopereerd. Er staat precies hoe zij hun prooi hebben beslopen, over 'n laddertje, over een sloot, tussen een villa aan de Rijnsburgerweg en het ziekenhuisterrein. En als de politie nog naar twee koevoeten mocht zoe ken, via deze brief weten ze nu ook waar ze liggen: in de sloot achter de villa. De hele zaak van het verwijderen van de brandlucht met een spuitmid- ael tot het verwijderen van de bij de inbraak niet gebruikte spullen, is uitvoerig omschreven. Met als slot som, dat er dan wel kleren van v. W. gevonden mogen zijn, maar dat die op het moment niet meer aan hem toebehoorden, maar aan het team van krakers waaronder briefschrijver. Dat het meer dan één man is ge weest, staat duidelijk in de brief, maar niet hoevéél man precies. Hoewel er doorgaans op redacties gaan aandacht wordt geschonken aan anonieme brieven is de bovenstaan de wel zo opmerkelijk, dat zij niet ongepubliceerd mocht blijven. On der vele mogelijkheden ten aanzien van deze brief is er een die niemand over het hoofd zal zien, zeker niet de politie en de rechter, nl. dat v. W. vanaf de aanvang van het onderzoek getracht heeft „rookgordijnen" rond de zaak te leggen. Hij kwam eerst laat met een alibi en heeft legio ge tuigen doen opstaan, die daarna zijn alibi moesten steunen. Dat de brief geschreven is door iemand, die tot in de kleinste bijzon derheden op de hoogte was is duide lijk. De vraag is nu maar, was v. W. de man, die de tekst ingaf, is het 'n handlanger van hem of is het inder daad een geheel nieuwe figuur Stellendamse garnalen- pellers uitgestaakt Zaterdagavond hebben de garna- lenhandelaars van Stellendam toe gegeven aan de eisen van de pellers en pelsters om het pelloon van 15 tot 20 cent per ons te verhogen. De staking is hiermede geëindigd. Wan neer vandaag de vissers binnenko men, zal de vangst dus weer nor maal worden gepeld. Verder is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat van een handelaar uit Arnemuiden garnalen worden aangevoerd, die voor een kwartje per ons kunnen worden gepeld. Zeilaccommodatie De Kaag vergroten door zandwinning Gebleken is, dat de behoefte aan zand voor de uitbreiding van steden en dorpen, de aanleg van wegen en spoorwegen en de verwerking in de industrie juist in Zuid-Holland bij zonder groot is, zo staat te lezen in de nota „Tussentijdse verkenning in zake de planologische ontwikkeling in Zuid-Holland" van het provin ciale beStuur. De hoeveelheid zand die nodig is bij een ontwikkeling zoals die om streeks 1980 kan worden verwacht, wordt op 280 k 370 miljoen m3 ge raamd. Ongeveer de helft van dit kwantum is nodig voor uitbreiding van stedelijke agglomeraties rond Den Haag, Leiden, Rotterdam en an dere steden. Men beoogt nu de zandwinningen te combineren met verschillende an dere werken en bovendien de op deze wijze te maken meren een zo danige grootte en vorm te geven dat de bevolking er profijt van heeft. Zo zal zandwinning in de nabijheid van de Kagerplassen uitbreiding van het zeilwater moeten betekenen en vergroting van de accommodatie die daar niet meer voldoende is. op Opera „Macbeth" Zondag bij de KRO hebben we het eerste optreden van Willy Walden als centrale figuur in de comedy- reeks „Erik Sikkers" moeten missen terwille van Verda's opera „Macbeth" door de Westdeutsche Rundfunck in eurovisieverband gegeven. Dat was namelijk ter viering van het feit, dat de grote Italiaanse componist 150 jaar geleden in Parma werd geboren. Van de uitvoering hebben de solis ten, het Keulse koor en orkest en ook de pantomimegroep een gave voorstelling gegeven in dit schone muziekwerk met zijn aangrijpend gegeven. Voor ons land nieuw was de ondertiteling tijdens de uitzen ding, een experiment, dat misschien niet geheel bevredigend is geslaagd en waarbij het nu zal afhangen of men in de toekomst méér tot onder titeling (let wel: tijdens d.e opvoe ring, dus niet vooraf in film) zal overgaan. Willy Walden komt nu 10 november op het scherm en ook Ted dy Scholten in de eveneens uitge stelde vertoning van „Kiekeboe". Gala in Scheveningen Tot ver na één uur in de zondag nacht heeft het Grand gala du disque in het lichte genre geduurd en wel niemand zal zich een enkel ogenblik hebben verveeld. Het weid een uit bundig feest voor oog en oor, twee elementen waarop de t.v. was inge steld. Er waren slechts enkele ver zuimen. We hoorden, dat prinses Margriet in de Kurzaal van Scheve ningen het internationale feest mee maakte, maar geen camera heeft haar opgevangen zoals een week eerder prinses Irene in het Concertgebouw. Daar stond tegenover, dat oude film opnamen werden gebruikt om een deel van de conférence van Wim Kan te kunnen realiseren. In levenden lijve was er Wim Sonneveld met een grappige conference. Later reageerde Godfried Bomans daarop met een verwijzing naar de pas gestorven Cocteau, dat als Sonneveld te ver was gegaan, hij wel wist hoe ver hij te ver mocht gaan. Terecht had de camera opvallende belangstelling voor de gratieuze Corry Brokken (die een van de Edisons ontving), voor het begaafde Israëlische zange resje Esther Ofarim, voor de pop sin - ger Trino Lopez, de Duitse platen - miljonair Freddy Quinn, de specta culaire neger-jazzzangeres Sarah en de pretentieuze, in wit bont gestoken Mariene Dietrich. Ze had haar eigen dirigent meegebracht en zo kwam het, dat de muzikale herinnering aan haar vroegere film „De blauwe Em- gel" bij wijze van tune enkele malen werd gespeeld, telkens als Mariene voor zaal en camera's show maakte. Een legertje fotografen stond gereed toen Mariene (na het populair ge worden „Waar zijn de bloemen" in Engelse versie) door Godfried Bo mans in het Engels huldigend werd toegesproken. Behalve bekende snaaksheden deelde Bomans ook wij ze lessen uit aan de Edison winnaars. Het leukste voor de kijkers was wel het schilderachtige ogenblik, toen hij de 19-jarige Frangoise Hardy toe sprak en het meisje over Bomans schouders met hem de Franse tekst meelas. De Leidse brandweer in het beeld In de rubriek „Attentie" van de NCRV heeft de Leidse brand weel een rol vervuld en met haar de com mandant Hagedoorn. Deze laatste heeft onthuld, dat er te weinig aan meldingen voor de brandwacht zijn, zodat Leiden vier vacatures heeft. Maar nu hield het daarop volgende filmpje over een brand in Amerika niet bepaald een uitnodiging in om bij de brandweer toe te treden. Daar om was een tot slot volgende tacti sche opmerking van de heer Hage doorn niet zonder zin. Vooraf zag de kyker een auto door de brandweer ophalen aan de Apothekersdijk. Het niemandalletje „Stiefbeen en zoon" was met name een succes voor Rien van Nunen en iets minder voor Piet Römer. Er komen méér afleve ringen. Aanstaande uitzendingen Filmliefhebbers uit de eerste da gen van de geluidsfilm zullen zich Sonny Boy" herinneren met Al Jon- son. Deze laatste figuur wordt van avond gedurende twee uur op het scherm gebracht. Dinsdag begint de NCRV een nieuw serieprogramma „De Beverly Hillbillies" gevolgd door een documentaire over Zeeuws Vlaanderen en twintig minuten met de zangeres Caroline Kaart. De VPRO heeft woensdag ontmoetingen in een licht programma van grote en kleine kunst en een documentaire over het steeds intensiever wordend verkeer. Tot slot is er de terugkeer van Wim Ibo's cabaret kroniek in het negende programma. Het bekende drama „Schuld en boete" van Dostojewsky wordt donderdag door de NCRV op gevoerd. In de hoofdrol krijgt men de intussen overleden Cruys Voor- bergh te zien, samen met Henk van Ulsen en anderen Aetherklanken DINSDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Programma overzicht: Aansluitend lichte grammofoonmuziek. 9.00 Och tendgymnastiek. 9.10 De Groenteman 9.15 Klassieke grammofoonmuziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwij ding. 9.55 Boekbespreking. 10.00 Ar beidsvitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Licht instrumentaal kwintet. 12.20 Regeringsuitzending: Voor de land bouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Lichte orkestmu ziek en zangsoliste. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel actu eel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 De Johan Wil lem Friso Kapel. 14.00 Voor de vrouw 14.40 Schoolradio. 15.00 Lichte gram mofoonmuziek. 15.30 Viool en piano: moderne muziek (stereofonische uit zending). 16.00 Voordracht. 16.15 Zang en pianospel. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York calling. 17.35 Lichte grammofoonmuziek voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Amateursprogramma. 18.45 Licht instrumentaal trio. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 La serva padrona, komi sche opera (gr.). 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Revue. 21.00 Thailand, exotisch land van vrije mensen, klankbeeld. 21.30 Metropole-orkest: amusements muziek. 21.55 Gitaarspel met ritmi sche begeleiding (gr.). 2.00 Zangreci tal (Bas met klavecimbelbegeleiding) Klassieke liederen (Stereofonische uitzending. 22.30 Nieuws en medede lingen. 22.40 Actualiteiten en beurs berichten. 23.00 Europa Radioweek: Joegoslavische volksmuziek. 23.15 Omroeporkest en solisten: moderne muziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouverture radio voor vroe ge mensen. (7.30-7.35 voor de jeugd), 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Klassieke grammofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmu ziek. 11.50 Volaan vooruit, praat je. 12.00 Angelus. 12.04 Populaire grammofoonmuziek. 12.20 Voor de boeren. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Draaiorgel- klanken. 12.50 Actualiteiten met o.m. Koninklijk bezoek aan Thailand. 13.00 Nieuws. 13.15 Draaien maar!!!: lichte grammofoonmuziek met com mentaar. 14.00 Voor de plattelands vrouwen. 14.10 Wissewassen licht programma (herh.). 14.30 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 15.00 Oude kamermuziek. 15.20 Voordracht. 15.35 Lichte orkestmuziek en pianospel. 16.00 Voor de zieken. 16.30 U hebt voorrang: Godsdienstig programma. 17.00 Voor de padvinders. 17.15 Voor de jeugd. 17.45 Grammofoonmuziek. 17.50 Regeringsuitzending: Antilli aanse cahiers, door W. S. B. Klooster en Henk Dennert. 18.00 Grammofoon muziek voor de tieners. 18.20 Uitzen ding van de Pacifistisch Socialistische Partij. 18.30 Licht instrumentaal en semble. 18.50 En nu mijn geval: vra- genbeantwoording. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Licht in strumentaal ensemble. 19.50 Lichte orkestmuziek (gr.). 20.00 Cello en piano: klassieke muziek. 20.30 Reis- oogst: zwerftochten door gedroomde en werkelijke werelden. 21.00 Radio- philharmonisch orkest en sopraan: klassieke muziek. 22.00 De zingende kerk: bespreking van kerkmuziek uit verschillende stijlperiodes (3). 22.20 Vijftig jaar Dekkerswald: lezing over tuberculose bestrijding. 22.30 Nieuws. 22.40 Vreemd een keuze uit woord, zang en dans van elders en.... anders. 23.10 Lichte orkestmuziek en solisten. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 19.30 Filmkader. 19.55 Het Manneke. NTS: 20.00 Journaal. 20.20 NCRV: Memo, kanttekeningen bij feiten en gebeurtenissen van de dag. 20.35 De Beverly Hillbillies. De Clam pers in de olie, film. 21.00 Dokumen- taire film over Zeeuws-Vlaanderen. 21.40 'n Liedje met Caroline, liedjes. 22.00 Verborgen schatten, lezing. NTS: 22.15-22.20 Journaal. naar de film „the sound barrier" We bleven er niet buiten, natuur lijk niet. Met een paar dagen zaten we er midden in. Van wat Tony in die eerste oorlogsjaren deed, ben ik nooit veel te weten gekomen. Hij was aanvankelijk ingedeeld bij Fighter Command, de afdeling van de RAF, die uitsluitend jachtvliegtuigen om vatte. Tijdens de Blitz vloog hij des nachts in een van die tweemotorige Beaufighters. Ate ik hem een enkele maal ontmoette, was hij niet erg spraakzaam. Hij beschouwde mij ken nelijk als een burger en in oorlogs tijd spreek je niet met een burger over militaire aangelegenheden, ook niet als het je beste vriend is. Alleen een keer, kort na het begin van de Blitz, toen Goering steeds sterker eenheden van zijn Luftwaffe naar Londen ging sturen, zei hij plotse ling cynisch: „Als ik deze oorlog niet overleef, dan hoef je op mijn steen alleen maar te zeten: „Hij vloog met een Beau". Ik keek hem niet begrijpend aan en hij ging op dezelfde toon verder: „Ja, want met zo'n Beau zie je, daar word je niet mee naar beneden geschoten door 'n handige schutter van een Ju 88, nee Dave, met zo'n Beau val je vanzelf uit de lucht. Zó vlieg je nog en het volgende ogenblik val je er mee." „Je wou toch niet zeggen zei ik. „Nee", zei hij vergoeilijkend, zó erg is het nou ook weer niet. Na tuurlijk is het niet helemaal zelf moord om in een Beau te kruipen. Maar wat wij moeten hebben is be tere toestellen, meer toestellen. Her inner jij je die vent in dat hotel, de laatste dag van onze vakantie? Die zei toen: „Als dat Engeland moet verdedigen En zover is het nu inderdaad. Dat móet Engeland ver dedigen Hij zweeg. Ik zag in mijn verbeelding de donkere hemel boven Engeland, zoals duizenden die nacht aan naaht konden zien; het aar zelend vegen van de lange, spook- achtig-witte vingers der zoeklichten, aan en uit-schietend als het treite rend gedreun der Duitse bommen werpers hoog en ongrijpbaar door de nacht ging; alles haastig zwaaiend naar hetzelfde punt als in één der stralen een nietig-kleine schittering gevangen bleef. Ik hoorde de gelui den van die nachten. Met monotone gezoem der hoog overtrekkende Duit se vliegtuigen, soms het knallen van het luchtafweergeschut en soms ook een hoog motorgeloei dat even aan zwol en wegstierf, een boog van ge luid die zich steeds herhaalde. Dan ergens diep in de nacht een korte roffel, nóg een. En een heel enkel keer een kleine vlam, die opbloeide tegen de zwarte hemel, even voort bewoog en dan steeds wilder aanwak kerend snel naar omlaag schoot. Weer bad een van de jongens in de Beaufighters zijn werk gedaan. Of had de Duitse schutter in de Ju 88 hem een fractie van een seconde eer der ontdekt en was hij het die met zijn brandende Beau nog eenmaal als een komeet zijn lichtende baan langs de Engelse hemel trok: een laatste saluut? Een saluut aan wie? Aan de man netjes in hun goedzittende pakken en hun hagelwitte overhemden, die met hun knappe zelfverzekerende gezich ten altijd in alle hotels hun welge- fundeerd oordeel klaar hebben. Elke neergeschoten Beau zou hun zelfver zekerheid slechts doen opstijgen. En wat zouden zij weten van de man in de Beau? Wat zouden zij weten van Tony, die alles was behalve een jon ge waaghals? Wat wist ik er eigen lijk van? Had ik wel genoeg woorden om die zelfverzekerde mannetjes het zwijgen op te leggen? De volgende dag schakelde ik al mijn relaties op de krant in om als verslaggever bij de luchtmacht te koanen. Ik had er geen flauw idee van hoe dat in zijn werk moest gaan en iedereen verzekerde me dat ik- geen schijn van kans zou hebben. Het was inderdaad een lange weg, die langs verschillende ministeries liep. Soms twijfelde ik er aan of het me wel ooit zou lukken. Ik werd ge keurd, mijn maag werd leeggepompt een psycholoog stelde me allerlei vreemde vragen, maar niemand heeft me ooit gevraagd of ik wel kon schrijven. En wat me het meest ver baasde: niemand vroeg me ooit waarom ik aanvankelijk voor de militaire dienst was afgekeurd. Zó lang was de weg, dat ik soms van plan was er maar mee op te houden. Tot ik in november 1943 een brief kreeg. Twee dagen later liep ik in het uniform van de R.A.F. Dat was in de tijd toen onze Lan casters de trouwe nachtelijke bezoe kers van de Duitse industriesteden waren geworden. Tony was een van hen, want reeds vrij kort na de Blitz was hij overgeplaatst naar Bomber Command. Voor zijn prestaties tij dens de Blitz hadden ze hem een "D.F.C. gegeven en voorzover ik wist vloog hij bij Bomber Command in de rang van Flight Lieutenant. Van mijn pogingen om mijn journalistie ke aspiraties bij de R.A.F. uit te le ven was hij onkundig. Ik had hem er nooit iets van verteld, want ik geneerde me er tegenover hem een beetje voor. Hoewel ik voor dat ge voel geen afdoende verklaring kon vinden, geloof ik dat ik bang was aangezien te worden voor een van die jongens, die uit nieuwsgierigheid dienst naea bij de R.A.F. en in een ongevaarlijk baantje iets van de roem der vliegers op zich wilden la ten afstralen. Een maand lang liep ik in mijn nieuwe uniform wat onwennig rond op het ministerie van Luchtvaart. Ik verzamelde enige kennis van de wij ze waarop men het volk wilde voor lichten over de verrichtingen van de luchtmacht. Toen nam ik vrijwillig een opdracht aan, waarvoor 'n paar anderen, naar men mij vertelde, al bedankt hadden. Een nachtelijke bombardementsvlucht meemaken naar Duitsland. Zij, die voor de op dracht bedankt hadden, wisten waar schijnlijk wat het inhield. Ik wist het niet en daarom nam ik ze aan. Er zou ook een fotograaf meegaan. Na mijn vlaag van overmoed was ik toch niet erg gerust over de afloop van de onderneming en daarom troostte het mij dat ik tenminste sa men met een collega in één toestel zou zitten. Maar ik wist al gauw be ter. Men vertelde me dat wij in ver schillende toestellen zouden vliegen. Als er niemand zou terugkomen om een verhaal te schrijven, hadden ze altijd nog de kans dat de foto's goed overkwamen. En omgekeerd. Die mededeling droeg er niet toe bij om mijn ongerustheid weg te nemen. Er was echter één ding, waarop ik mij verheugde. Na heel veel moeite kreeg ik het gedaan, dat ik mocht meevliegen in het toestel van Flight Lieutenant Anthony Garthwaite D. F.C., en zo reed ik op een avond naar het vliegveld, waar zijn squa dron was gestationeerd. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2