K.V.P. ZWAMMERDAM TOT K.V.P. EERSTE KAMER: Nederland niet bij besprekingen over „Polaris"-vloot Kies de soort die bij uw auto hoort ZATERDAG 12 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 De Nederlandse meisjes, die deelnemen aan de Pre-Olympische zwemwedstrijden in Tokio hebben zich wel geheel aan de Japanse sfeer aangepast. Op de foto zien we als zwemgeisha's v.lji.r.: Adrie Lasterie, Cor- rie Winkel, Erika Terpstra, Ada Kok en Klenie Bimolt. Beroep op juiste inzicht in waarde kleine gemeenten Door de KVP-afdeling Zwammer- dam is het volgende adres gezonden aan de KVP-Eerste Kamerleden: Bij de bespreking van het wets ontwerp tot „Herziening van de ge meentelijke indeling van het ooste lijk deel der provincie Zuid-Holland", waarbij Zwammerdam als zelfstan dige gemeente zal worden opgehe ven, hebben wij uitlatingen beluis terd, die ons als inwoners van een kleine landelijke gemeente (rond 3000 inwoners) ongerust doen zijn over de toekomst van vele kleine ge meenten en Zwammerdam in het bij zonder. Terecht is bü gemelde bespreking gewaarschuwd voor de toekomst van vele gemeenten, waarbij vragender wijze zijn genoemd: Hindelopen, IJlst, Sloten, Stavoren en Veere, een reeks die gemakkelijk is üit te breiden met tientallen andere gemeenten. Toch is er een gevoel van onbe hagen dat de KVP in deze niet even- Minister over het TV-antennewoud Zolang geen technische middelen zijn gevonden die televisieontvangst van goede kwaliteit mogelijk maken zon der de thans gebruikelijke antennes, kan weinig worden gedaan aan het euvel van de steeds dichter wordende wouden van TV-antennes. Dit is de strekking van het ant woord van minister Van Aartsen op schriftelijke vragen die hem over deze materie zijn gesteld door het Twede Kamerlid Van Heivoort (K. V.P.). De minister merkt in zijn ant woord nog op, dat de antennechaos bij de invoering van een tweede TV- net nog groter zal worden. In het oprichten van relaiszenders in de buurt van de grote steden ziet de minister ook geen soelaas. Zij zou den buiten-antennes niet overbodig maken. Een vergelijking met de si tuatie in Duitsland gaat niet op, om dat de relaiszenders daar zijn be doeld om de afschermende werking van bergketes op te heffen of om de zogenaamde witte vlekken op te vullen in het zenderbereik. Er is in tussen wel een wijziging van de tele graaf- en telefoonwet in voorberei ding, waarbij het mogelijk zal wor den de openbare grond kruisende verbindingslijnen voor centrale TV- antennesystee aan te leggen. Voorts deelt de inister nog mee, dat pas nadat ervaring is verkregen met het proef net voor TV-distribu tie in het Haagse Bezuidenhouit een beslissing zal kunen worden geno men eens een meer positief afwijzend ge luid doet horen, hetgeen onze afde ling ten zeerste betreurt en afwijst. Als belangrijke groepering in de gemeente Zwammerdam menen wij, als KVP-bestuur, u hierop te moeten wijzen, mede omdat ons bekend is, dat in vele kleine gemeenten, juist naar aanleiding van de kwestie Zwammerdam, dit „onbehagen van het zich bedreigt gevoelen" aanwe zig is. Voor Nederland en dus ook voor onze KVP is het platteland, en dus de kleine gemeente, nog altijd, en wij zouden willen zeggen gelukkig, nog zeer belangrijk. Daarom vragen wij nog eens speciaal uw bijzondere aandacht voor het behoud van een zelfstandig Zwammerdam, dat uit sluitend om planologische redenen, aldus de minister zelf, als zelfstan dige gemeente zal moeten verdwij nen. (Zwakke stee in Randstad Hol land). Niet alleen wij als plaatselijke af deling van de KVP beschouwen dit wetsontwerp als een principiële zaak. Uit verschillende uitlatingen in de dinsdag j.l. gehouden vergadering ge daan, blijkt, dat velen, dit princi piële karakter, in een opheffing van Zwammerdam, met zijn rond 3000 in woners aanwezig achten. Ook de minister ziet dit blijkbaar wel zo, gezien zijn lange voorberei ding voor de beantwoording. Zwammerdam, en wij mogen wel zeggen het gehele platteland, ver wacht ook van de KVP-fractie de grootst mogelijke steun in de strijd tegen het steeds meer terugdringen van de aktieve kleine gemeenten van het platteland. Rechercheur kon niet uit de voeten Door op het Rotterdamse Centraal Station zijn jas voor de voeten van 'n rechercheur te gooien, waardoor de ze viel, heeft een veel gezochte op lichter gisteravond de kans gezien om uit handen van de justitie te blij ven. De man, de 22-jarige Amsterdam mer R. J. K. wordt er van verdacht enige tijd geleden in Eindhoven een aantal fototoestellen door oplichting in zijn bezit te hebben gekregen. Gis termiddag verkocht hij in de Rot terdamse binnenstad een van deze toestellen aan een handelaar, die achteraf de zaak niet vertrouwde en de politie waarschuwde. Toen de recherche kwam, was de man al ver dwenen. De winkelier herinnerde zich, dat hij naar het station zou gaan en met de trein naar Amsterdam zou vertrekken. Rechercheur en han delaar gingen achter hem aan en inderdaad herkende de winkelier op het station de man. Toen deze zag, dat het bijna met zijn vrijheid was gedaan, trok hij zijn jas uit en wierp die voor de voeten van de recher cheur. De man is daarna in de drukte verdwenen. De leiders der permanente verte genwoordigingen van zeven der vijf tien Navo-leden bij het Navo-hoofd- kwartier te Parijs hebben vrijdag de eerste besprekingen gevoerd over het Amerikaanse voorstel om een Navo- vloot, bestaande üit 25 snelvarende oppervlakteschepen, die elk zouden worden uitgerust met acht van de nieuwste „Polaris"-raketten, te stich ten. Het is de bedoeling, dat de „Pola- ris"-schepen gemengde bemannin gen krijgen, waarbij niet meer dan de helft van de bemanning van elk der schepen dezelfde nationaliteit mag bezitten. De functies aan boord der schepen zullen echter door on derdanen van alle Navo-landen kun nen worden bekleed. Aan de besprekingen van vrijdag is deelgenomen door vertegenwoor digers van de Ver. Staten, Groot- Brittannië, West-Duitsland, Italië, België, Griekenland en Turkije. Engeland heeft ermede Ingestemd aan het overleg deel te nemen „zon der dat dit ons tot iets kan verplich ten". Frankrijk, dat tegen het Ame rikaanse voorstel is, heeft er hele maal niet aan willen deel nemen. Ook Nederland was niet vertegen woordigd. Een woordvoerder van de Nederlandse Navo-afvaardiging ver klaarde: „Onze regering heeft nog geen beslissing genomen". BOUWVAKKERS EISEN FORSE VERHOGING De bondsraad van de bij het NW aangesloten Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsibond (ANB) eist een „forse" loonsverhoging en verbete ring van een aantal secundaire ar beidsvoorwaarden. Dit is besloten tijdiens de Laatstgehouden bonds- raadsvergadernig. De bondsraden van „St. Joseph" en de NCB hebben volgens een mededeling in „De Bou wer", het orgaan van NCB, inmid dels ook vergaderd. Binnenkort ko men de bondsbesturen van de drie bouwvakarbeidersbonden bijeen voor de definitieve formulering van de CAO-wijzigingen, waarna zij de eisen bij de werkgevers op tafel zullen deponeren. ledereen rijdt anders, alle rij-omstandigheden verschil len. Daarom vragen motoren om „individuele voeding". Daarom zijn er 5 soorten BP-benzine: BP normaal, BP Mix 25, 50 of 75, BP Su per. Kies zelf uit welke soort u nodig heeft. Die soort - juist dié - geeft u tóp-kracht bij het zuinigste verbruik! Super Mix pompen zijn zeer speciale pompen. Vraag per briefkaart adressenboekje aan BP, Frederiksplein 42, Amsterdam. Dat kan alléén bij Prinses Irene van Griekenland is in Madrid aangekomen om bij haar zusje prinses Sophia te logeren, die haar eerste kindje verwacht. Zij werd op het vliegveld door prinses Sophia (links) en Don Juan Carlos afgehaald (Advertentie) R AIFFEISEN -SPAARBANK Donderdag 17 oktober a.s. is het weer International Credit Union Day. In de Verenigde Staten wordt deze dag altijd op grootse wijze gevierd. Dit jaar doet men er daar in ver band met het derde lustrum, nog 'n schepje bovenop. 17 oktober a.s. is namelijk de 15e Credit Union Day. In Amerika staat de Credit Union Day zo zeer in de publieke belangstelling, dat president Kennedy, evenals zijn voorgangers, een speciale boodschap uitgeeft. Op Credit Union Day wordt 't feit herdacht, dat Raiffeisen in 1849 zijn eerste coöperatieve bank stichtte, 't Begin van alle coöperatieve bamkor- ganisaties ter wereld. Hier te lande staat de Credit Union Day bekend als de Raiffelsendag. De nagedachtenis van Raiffeisen, de gro te pionier, kan het best worden ge- eerd door juist op Raiffeisendag de spaarzin te bevorderen. Daarop zijn de activiteiten van de raiffeisenban- ken-boerenleenbanken dan ook ge richt. Door praktische omstandigheden is de Raiffeisendag langzamerhand uit gegroeid tot een Raiffeisenweek. Zo velen geven gevolg aan de op roep om iets extra's in te leggen, dat de drukte eenvoudig niet op één dag is te verwerken. Het is bekend, dat er in Nederland flink wordt gespaard. In de Raiffeisenweek (14-19 okto ber) zullen de ra iff eis enbanik en-boe renleenbank en weer vele grote en kleine bedragen verwerken van hen die reeds spaardeT zijn, maar ook van nieuwe spaarders. Van het leven van Raiffeisen is onlangs een interessante beschrij ving gegeven door de Oostenrijkse professor Rraiirnann. Een Nederland se vertaling verscheen bij de uitge verij Van Gorcum te Assen onder de titel „Raiffeisen, levensroman van 'n groot pionier". SER ADVISEERDE TOT ARBEID S VERBOD 14-JARIGEN In een vorig jaar maart aan de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid uitgebracht advies heeft de sociaal-economische raad aanbevolen dat, als een arbeidsver- bod voor 14-jarigen wordt ingevoerd dit gepaard zou moeten gaan met verlenging van de leerplicht met één jaar. De raad wees in dat advies op het zeer grote belang van een samengaan op korte termijn van deze maatrege len. Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid heeft thans dit advies voor publikatie vrijgegeven. Naar de mening van de SER zbu op het arbeidsverbod slechts een uit zondering mogelijk moeten zijn voor zwakbegaafden en anderszins gehan dicapten. De raad achtte het ongewenst een absoluut arbeidsverbod voor 14-jari- gen in te voeren zolang er onvol doende doelmatige onderwijsmoge lijkheden zyn. Giftig gas stroomde uit omgeslagen tankauto Bijna vier uur zijn politie, brand weer en werklieden van publieke werken gistermiddag op de ringbaan Zuid bij het kruispunt met de ring baan Oost in Tilburg bezig geweest met een omgeslagen tankwagen. Daaruit stroomde een zeer giftig en brandbaar vloeibaar gas (Desmodur) over de weg. Drie brandweerlieden werden door het gas, dat inwerkt op het lichaam, aangetast. Zij moes ten voor een bad naar het zieken huis. Vermoedelijk zullen zij korte tijd in observatie worden gehouden. De tankwagen van een Engels chemisch bedrijf, met een lading uit Duitsland op weg naar Rotterdam en bestuurd door de Rotterdammer F. Edam, slipte toen de chauffeur voor een verwarde situatie op het kruis punt remde. De lading deed de auto het evenwicht verliezen. De zware wagen sloeg in de middenberm om. Daarbij werd een lichtmast meegeno men, die aan de overzijde van de weg op een stilstaande auto terecht kwam. E. was uit de totaal verniel de kabine van de tankwagen ge slingerd. Een auto die het omgeslagen gevaarte wilde ontwijken ramde daarbij nog een Italiaanse personen auto. De tankwagen zelf had een deel van de carosserie van de vrachtauto weggeslagen. „Woningnood benauwt tot verstikkens toe" „Tot verstikkens toe benauwt het probleem van de woningnood de Ne derlandse volksgemeenschap". Dit schrijft mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van Den Haag en voor zitter van de Vereniging van Neder landse Gemeenten in het jongste nummer van het weekblad „De Ne derlandse Gemeente". In dit artikel wordt een dringend appèl gedaan op alle gemeentebesturen om met de grootst mogelijke krachtsinspanning de grootst mogelijke medewerking te verlenen aan de regeringsmaatrege len, die zijn voorgesteld in de on langs verschenen nota betreffende het bouwbeleid. In deze oproep tot medewerking aan een veelbelovende aanpak, her innert de heer Kolfschoten aan het adres, dat het bestuur van de vereni ging tot de regering richtte, betref fende de heilzame werking, die zou kunnen uitgaan van een zekere mate van decentralisatie van het goedkeu- ringsbeleid, zowel met betrekking tot de woningbouw als op het gebied van andere gebouwen in de z.g. wel zijnssector. Hij acht het verheugend, dat van dit adres thans weerklank is te vinden in de bouwnota. Met name in de gedeelten, die zijn gewijd aan het goedkeuringsbeleid en aan de ^wca'pfciteit, taTmTn iZm- Het slopen van schoorstenen blijft altijd een dankbaar object voor een „hoopver- Bondskanselier Dr Konrad Adenauer heeft gisteren officieel zijn ontslagbrief ingediend |>ij president Hein- wekkende regeringsvoornemens" aan- '0*°« ^5 meter hoge reus, die we hier ogenschijnijk statig door de rich Luebke: op deze foto zien «e de kanselier en de president, terwijl de laatste het schrijven doorleest, treffen. a'J knieën rien gaan, werd in Stockholm door springstof geveld.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9