JAN COMPAQNIE baande zich een u/eg naar de boorden van de Menam Chao Pht|a SOETICHEYT ENDE CLEYNE GIFTEN DEDEN SOMS WONDEREN DE OUDE SIAMESE HOOFDSTAD AYUTHIA WAS BELANGRIJKE FACTORIJ M R* Kerk-schema op Concilie met opzet uitputtend behandeld Celibaat-kwestie rond diaconaat Atomen gefotografeerd ZATERDAG 12 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 was toen Siamees gebied) was Siam geruime tijd van betekenis. Militaire bijstand wel eens uit de mond van zijn onder- danc -1 wilde horen, hoe het er in Euro pa uitzag en hoe het gesteld was met UANG THAI, het der Vrije Mensen", is een Achter-Indisch, door de eeu wen heen onafhankelijk ge bleven koninkrijk. Tot diep in de vorige eeuw was Siam (zoals Thailand vroeger heette) een vrijwel vergeten en onbekend land. Dit is, wat ons land betreft, eigen lijk verwonderlijk, want onze voorouders waren in de 17de en de 18de eeuw vrijwel de enige Europeanen, die leven dige handelsbetrekkingen met Siam onderhielden. De Verenigde Oost-Indische Compagnie had namelijk in Siam een handelspost of fac torij. J"an Compagnie beleef de in Siam veel avonturen en verdiende er ook veel geld. Nog houden Neder landse „standbeelden" stenen compagniesdienaren met pruiken, hoge hoeden en wandelstokken de wacht bij een der vele Bang- kokse tempels. Zij waken daar tegen kwade geesten en zijn tevens een herinne ring aan een der belangwek kendste hoofdstukken uit de geschiedenis der Nederlan ders in Azië. Zo begon het |EEDS in de zestiende r hadden de Portu gezen en de Spanjaarden de weg naar Siam gevonden en er handel gedreven. Vermoe delijk zijn er. toen ook Ne derlanders (in Portugese dienst) in Siam geweest. Vaste grond betreden wij echter pas in 1601, toen twee schepen, de „Amsterdam" en de „Gouda", het anker lieten vallen op de rede van het aan Siam onderhorige Pat- tani op Malakka. De bevel hebber der schepen, Jacob v. Neck, ging aan land. Op 10 november 1601 sloot hij een handelsverdrag, dat de.Ne derlanders het recht gaf te Pattani een factorij te bou wen en op gustige condities peper te kopen. Hiermede was het fundament gelegd van duurzame Nederlands-Siamese han- de Siamese koning herhaaldelijk militaire bijstand verleend. Jan Com pagnie was nog maar nauwelijks in Ayuthia aangekomen, toen hij dat ook ging doen. Stadhouder Prins Maurits de Spaans-Nederlandse oorlog. Hoe dit schonk de Siamese koning een aantal zij. de gezanten arriveerden ondanks kanonnen. Toen de vorst die in 1612 een onaangenaam incident aan boord wjide gebruiken om een opstand te dem- van de „Oranje", het compagnieschip. peni stelde de Compagnie kanonniers dat hen naar Europa bracht veilig. ^er beschikking. Acht jaar later stuurde en wel in Nederland. In september zjj ^wee bewapende schepen om Siam 1608 viel de Siamese heren een even te helpen tegen Cambodsja. In 1630 plechtige als hartelijke ontvangst ten steun(je de Compagnie Siam opnieuw deel. De Stadhouder, de Staten-Gene- tegen dat land In 1634 zonda de Com_ raai en andere autoriteiten deden hun pagnje acht schepen naar Pattani om best. De Siamezen keken hun ogen uit de Siamese koning te helpen tegen die en keerden met veel nieuwe en goede hem onderhorige staat. In 1643 snelde indrukken terug naar Ayuthia. Abel Tasman met enige schepen de De Compagnie had reden om tevreden Siamezen te hulp. Ook in later tijden te zijn over haar Siamese handel. In 1612 kwam het nog enige malen tot Neder- vergrootte en verfraaide zij de Factorij landse militaire en maritieme steun in Ayuthia. Bijkans tien jaar behoorde aan de Siamezen. Bovendien was Ayuthia tot de beste kantoren. Edel- Jan Compagnie vaak bereid om de Sia- steen, ivoor, hertevellen, rijst, harsen, mese heersers behalve kanonnen, mu- suiker, hout en andere produkten lever- nitie, schepen en soldaten ook timmer de Siam. Het kocht Europese textiel- lui, scheepsbouwers en andere hands- produkten. Als tinleverancier (Malakka werklieden te „leveren". Hij deed dit Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix brengen bin nenkort een officieel meerdaags bezoek aan Thailand. Daarom wil len wij door het venster der eeu wen een blik werpen op de oude betrekkingen tussen Thailand en Nederland en op de ervaringen van Jan Compagnie in het „Rijk van de witte Olifant". niet alleen, omdat hij de Siamezen waardeerde, maar ook om meer han delsfaciliteiten te verwerven. .Niets voor niets" was een van Jan's richt lijnen in zijn handelspolitiek. De Compagnie had ook wel eens met tegenslagen te kampen in Ayuthia. In de periode 16221633 was de handel slap. Niettemin hield de factorij in Ayuthia een vaste bezetting. En toen gouverneur-generaal Coen in 1627 uit Nederland terugkwam in Batavia had hij kostbare geschenken bij zich van Frederik Hendrik voor Siams koning. In 1628 zond Coen de heren Schouten en Marees naar Ayuthia om die cadeaus te overhandigen. De geschenken wer den dankbaar aanvaard. (Wordt vervolgd) eeuw niet in alle opzichten indentiek is. Toen het gesprek kwam op de moei lijkheden, die zo nu en dan rezen tussen delsbetrekkmgen. Dit verdrag was on- ^"eriandëi en Thailander*, gaf onze geveer een half jaar oud, toen de ver- enigde Oost-Indische Compagnie het le venslicht aanschouwde. De „Loffe- lycke Compagnie" nam Neck aangegane verplichtingen en worven rechten over. Zij zorgde na dien voor de instandhouding der betrek kingen met Siam. De Compagnie en haar dienaren vriend als zijn mening, dat overal waar mensen samenkomen met uiteenlopende dtT^door^Van belangen en verschillen in „back ground" moeilijkheden en meningsver schillen mogelijk, ja, waarschijnlijk zijn. Het is nu eenmaal zo besloot hij wijsgerig dat uw Jan Compagnie niet geboren en getogen was in mijn „Land van de 'Witte Olifant", zodat ten, dat in de politiek en in de handel misverstanden en weer eigenlijk Een der grote stenen tempel wachters van Wat Po (Wat is tempel) te Bangkok. Zi|j stellen Hollanders voor uit de compag- niestijd met hoge hoeden, wan delstokken en allongepruiken. Chinese handwerkslieden maak ten deze beelden in Ayuthia. Na de verwoesting dezer stad kregen de „Hollanders" een plaats in een Bangkokse tempeltuin. kleine geschenken de vriendschap on- „normaal" waren. Even „normaal" als derhouden. Zij wisten ook, dat men de uitstekende relaties, die eeuwenlang meer vliegen vangt met honig dan met tussen Nederland en Thailand hebben azijn. Daarom namen zij soms hun toe- bestaan mede dank zij Jan Compagnie's blijvend Ayuthia waren aangesteld. De echtgenote van de Russische ruimtevaarder majoor Gherman Titov schonk 23 september het leven aan een dochter. Trots haalde Titov zijn vrouw Tamara en de baby Tanya af van het ziekenhuis in Moskou. vlucht tot „soeticheyt ende eene cleyne vasthoudendheid. gift" (vriendelijke woorden en geschen ken) in de hoop, „redressen in den han del" te verwerven. Doch als de rechten Inderdaad is het waar, dat de Neder landers in de regel in Siam tot hoge Olifant. Jan Compagnie had zich metterwoon gevestigd in het Rijk van de Witte In Conciliekringen verwondert men kwamen. De Siamese koning ver- Van Warwycks bezoek en verhalen er zicjj over, dat de discussies over en belangen der Compagnie bedreigd ieencje aan enige Compagniesdienaren hadden de Siamezen nieuwsgierig ge- bej schema Gracias deze week opmerkte in feite alle argumenten voor en tegen zijn uitgeput. In welingelichte kringen is naar aanleiding daarvan de veronderstel ling gerezen, dat het moderamen met opzet deze uitputtende besprekingen in de hand werkt, zodat in de theo- werden, als „soeticheyt" en „cleyne gif- boge a(jellijke titels. De leider der Ne- maakt. Dit was de reden, dat de koning voortduren, terwijl zoals kardinaal Jnn^nnp-"h^^T^erv^iev^handen ten" faalden, dan (maar allleen dan) derlandse Factorij in de toenmalige in 1607 besloot om een gezantschap d g nog 111 cons?rva ev.c a trad zij krachtig op en gebruikte zij Siamese hoofdstad Ayuthia ontving forse middelen om haar handelspartners herhaaldelijk uitnodigingen Nederland te sturen. De leden de- w w deel te zer missie waren de eerste Siamezen, tot rede te brengen. Dan kon het gebeu- nemen aan de samenkomsten der minis- die ooit Europa bezochten. Naar het ren, dat Kortjan uit de schede vloog en ters en staatsraden. Gemeenlijk werd heette was het hun taak om de Stad- dat de Compagnie de mond van de bjj behandeld als de Siamese prinsen, houder en de Staten-Generaal geschen- Menam Shao Phya (Siams hoofdrivier) staatssecretarissen en andere rijksgro- ken van de Siamese koning aan te bie- blokkeerde om eerbiediging harer rech- ^en. jjen tijdgenoot berichtte, dat de den. Dit deden zij inderdaad. Toch ten en nakoming der jegens haar aan- iejder der Factorij bevoegd was „in de slaat men de plank wel niet ver mis, gegane verplichtingen te bewerkstelli- vergaderingen der mandarijns te com- als men aanneemt, dat de koning ook gen. pareren ende neffens deselve voor den coninck te verschijnen, streckkende - - c- Siamees oordeel hetselve niet alleen tot grote reputatie van de Nederlandsche Natie, maar ook UIT het voorgaande kan men (terecht) tot sonderlingh proffyt voor de gene- afleiden. dat er zo nu en dan moei- raele Compagnie". In sommige Bangkokse tempel tuinen vindt men nog herinne ringen aan Jan Compagnie, zoals de kanonnen op deze foto. Na het vertrek der Hollanders uit Ayu thia werd er niet of nauwelijks meer mee geschoten. geen enkele twijfel kan bestaan om trent de mening van de meerderheid van het Concilie. In het algemeen stemmen de va ders steeds in met de instelling van het diaconaat als een zelfstandige functie, maar men blijft van me ning verschillen of ook het celibaat Naar Ayuthia afleiden, dat er zo nu en dan lijkheden en meningsverschillen ont stonden tussen de Nederlanders en de Siamezen. Men bedenke, dat de Com pagnie een machtige handelscorporatie was en Siam (zoals dr. Kaempfer, arts JCj legen om de Siamese koning op in dienst der Compagnie, het uitdruk- haar hand te hebben, want deze vorst te) een „in geheel Azië beroemd en was „Heer van de Buitenlandse Han- machtig rijk". Kort vóór de tweede del" van zijn land. De eerste Nederlan- wereldoorlog hadden wij in Bangkok der, die in de Siamese hoofdstad Ayu- een gesprek met een Thailander, die thia ten hove verscheen, was Daniël veel studie had gemaakt van de Thai- van der Leek, hoofd van de Factorij te lands-Europese betrekkingen in vroe- Pattani. Na hem verscheen de opper- ger tijden. Wij vertelden hem, dat koopman Cornells Specx met kostbare volgens sommige Europese historici Jan geschenken voor koning en rijksgroten. Compagnie al te bereid was om „de Kort nadien was het een admiraal kandeleer te likken om der wille van Wybrand van Warwyck, die naar Ayu- de Siamese smeer". Het antwoord luid- thia toog. Intussen maakte Jan Com- de: Bij ons in Thailand is men wel pagnie propaganda voor de Nederlan- eens geneigd om te zeggen, dat vorige ders. De koning vernam dat de Neder- generaties om der wille van de Neder- landers hun Portugese en Spaanse con- landse geschenken soms te zeer geneigd currenten te land en ter zee volkomen waren om overdreven gedienstig te de baas waren. Toch kostte het de Com zijn jegens de Compagnie. Zou. waarde pagnie veel moeite en geschenken on vriend (vervolgde de Thailander) de de Iberische concurrentie tegen te wer waarheid niet zo zijn, dat sommige ken. Edoch, zij slaagde en Van War- Nederlanders en ook sommige Siamezen wyck was derhalve tevreden over de de waardigheid wel eens uit het oog resultaten van zijn bezoek aan Ayuthia verloren, maar dat de meerderheid van De Compagnie kreeg namelijk 't recht ons beider landgenoten zich normaal om in Ayuthia aan de boorden van de gedroeg? Waarbij wij dan natuurlijk Menam Chao Phya een factorij te bou- voor ogen moeten houden, dat „normaal" wen. Reeds in 1604 werd het gebouv. in de 17de eeuw en „normaal" in onze bt ;okken door een aantal mannen, die voor de diakens verplicht moet blij ven of niet. De voorstander van het celibaat was kardinaal Cento en zo als bleek uit de verklaring van Mgr. van de Burgt, ook een deel van de Indonesische bisschoppen. Voorstanders van het diaconaat maar tegenstanders van de verplich ting tot het celibaat zijn een ander deel van de bisschoppen uit Indo nesië en de bisschoppen van Viet nam, Japan, Korea en China (Formo sa). Een interessante verklaring deed Mgr. Descouffis uit Turkije, die in ging op de onfeilbaarheidsverklaring van het eerste Vaticaanse Concilie. Hij wees erop dat in het decreet wordt gezegd, dat de Paus ex sese onafhankelijk van zijn persoonlijke heiligheid, maar uitsluitend in zijn kwaliteit van Paus onfeilbaar is. Daaraan wordt echter toegevoegd, dat hij niet onfeilbaar is „ex consentu ecclesiae". Hiermee, zo merkte de bisschop op, is klaarblijkelijk bedoeld de instemming van de Kerk, zodat de term eigenlijk moest zijn „ex as- sencu". Zoals het er nu staat, zou het kunnen worden uitgelegd als zonder eensgezindheid van de Kerk, hetgeen onjuist is en een hindernis voor het oecumenisme. Mgr. Pericle Feüci, secretaris van het Concilie, heeft mee gedeeld, dat het 2e hoofdstuk van het liturgieschema maandag a.s. in zijn geheel in stemming gebracht zal wordt. Daags daarna begint dan de stemming over de wijzigingen van het derde hoofdstuk van de liturgie, dat handelt over de sacramenten. Het zou Russische geleerden ge lukt zijn om voor het eerst atomen te fotograferen. Tot nog toe was dit, zelfs met behulp van de krachtigste microscoop, niet mogelijk. Volgens radio-Moskou, die dit donderdag we reldkundig maakte, maakten de ge leerden gebruik van bijzonder ge voelige instrumenten. Lord Hailsham wil zijn titel kwijt Lord Hailsham, een van de gega digden voor het Britse premierschap, heeft donderdag bekendgemaakt, dat hij het voornemen koestert zijn titel op te geven. Hij zal daardoor gekozen kunnen worden als Lagerhuislid, hetgeen een voorwaarde is om in aanmerking te komen voor een regeringspost.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 6