opscheppen Sardientjes zwemmen er voor Gaat U mee uit HOGE VLOED IS OORZAAK VAN UNIEKE VISMETHODE SCHUBBEN GRONDSTOF VOOR KUNSTPARELS DE LEIDSE COURANT (Bijzondere medewerking) Als de Nieuw-Brunswijkse vissers op de sardien gaan, zijn zij altijd zeker van een zeer rijke „oogst", die heel wat dollars in de lade brengt. IN de zuidwestelijke hoek van de Canadese Provincie Nieuw-Brunswijk ligt het graafschap Charlotte. Het is alom in Canada en zelfs in sommige andere landen bekend, beter nog: be roemd om zijn verrukkelijk mooie dalen, zijn prachtige beboste heuvelen, de merkwaardige oude Indiaanse plaatsnamen, die men er steeds in ere heeft gehouden en als een bakermat van Canada's oudste geschiedenis. Veel meer echter nog dan door al deze din gen is het graafschap Charlotte bekend gewor den door een uiterst merkwaardige, ja, unieke vorm van visserij, die wordt bedreven langs de kusten van de Baai van Fundy en de Baai van Passamaquoddy. Daar, langs de kusten van die baaien liggen de brandpunten van de Canadese sardinevisserij. Twee factoren bepaalden de opbloei van de sardinevangst in die streken: 1 De aanwezigheid van zeer grote scholen sar dientjes, die voor de kust van Nieuw-Brunswijk uitstekende aasgronden vinden; 2 Het zeer grote verschil (soms tien meter en meer) tussen de waterstand bij eb en bij vloed in de Baai van Fundy en de (hiermede samen hangende) Baai van Passamaquoddy. De talloze sardientjes en de hoge vloeden maakten het mogelijk, dat de Nieuw-Brunswijk se visser die smakelijke geschubde waterbewo ners in zeer groten getale kunnen vangen en dat zij, als zij „op de sardien" gaan, altijd ze ker zijn van een rijke oogst, die heel wat geld opbrengt. Onder de sardine-verwerkende con- servenfabrieken is de grootste van gans het Britse Gemenebest. Het is derhalve stellig niet overdreven, als de Nieuw-Brunswijkers de sar dinevisserij beschrijven als „Litte Fish are Big Business". Ongeveer vijftienhonderd mannen verdienen in de vangst en de verwerking van de sardientjes voor zich en hun gezinnen een behoorlijk belegde boterham. De visjes zijn voorts een welkome spijs voor miljoenen Ca nadezen en mensen van andere nationaliteit. IN DE VAL! WIE op de kust van het graafschap Charlotte staat en zeewaarts blikt ziet een tamelijk groot aantal ronde bouwsels in het water, die wat de vorm betreft enigszins lijken op de vee-kralen der Kaffers. Wij zullen ze daarom „vis-kralen" of „sardien-kralen" noemen. In elk der „kralen" is een opening. Een hek of rasterwerk bevindt zich tussen die opening en de kust. Komt de vloed op, dat zwemmen zeer grote scholen sardientjes de baaien binnen. Door de hekken worden zij gedwongen of - hoffelijker gezegd - uitgenodigd om de kralen binnen te zwemmen. Zakt het water, dan ontsnappen er maar betrekkelijk weinig. De vissers gaan dan aan de slag en halen de sardientjes met hun netten bij tienduizenden tegelijk op. Die „kra len" lijken wel iets op grote viskarren, die de zee 2 maal per etmaal vult en waaruit de vissers alleen maar behoeven te scheppen om zeker te zijn van een flinke vangst, zei een Duitse visse- rijdeskundige eens, die de kust van Nieuw- Brunswijk bezocht. Die expert had volkomen gelijk. De vissers exploiteren hun „karen" vooral van juli tot september. In die maanden brengen zij derhalve het grootste deel van hun jaarlijkse vangst binnen. Bovendien vangen zij ook op „gewone" manier sardientjes met hun netten. De vraag der Nieuw-Brunswijkse visconserven- industrie is echter zo groot, dat heel vaak een beroep moet worden gedaan op de vissers van Nova Scotia en Maine. VISZIL VERPASTA DE conservenfabrieken hebben „verzamel- boten" in de vaart - de vissers noemen die schuiten „buyers" (kopers) - die een pendel dienst onderhouden tussen de visgronden en de fabrieken. Zij nemen de levende visjes aan boord, zodat de „grondstof" zo snel mogelijk en in uitstekende conditie de fabrieken be reikt. Aan de wal worden de sardientjes eerst ontdaan van hun schubben en daarna worden zij ingeblikt. Bestemming: Het Amerikaanse vasteland vooral. De schubben der sardientjes zijn geenszins waardeloos. Men gebruikt ze namelijk als grondstof voor de vervaardiging van kunstpa rels en voor een der ingrediënten, die men aantreft in sommige brandblusmiddelen. Wat de parels betreft, de stof die men bereidt uit de schubben heet „essence of pearl", in het Ne derlands „zilverpasta" en draagt ook wel de meer romantische naam „Essence d'Orient". Miljoenen sardientjes zwemmen jaar in jaar uit de „kralen" voor de kust van Nieuw- Brunswijk binnen. Miljoenen ook sneuvelen er in de strijd tegen de vissende mens. Voor hem immers geldt het woord: „Little fish are big business". Foto boven: Het water is gezakt en de sardientjes worden bij tienduizenden gevangen in de „kralen". Foto midden: De boten der conservenfabrieken halen de visjes op en brengen ze naar de fabrieken. Foto onder: Een „vang-kraal" voor de kust van Nieuw-Brunswijk. Duidelijk is de afrastering te zien, die de visjes dwingt of uitnodigt om de kraal binnen te zwemmen. Ja, de dagen gaan »er korten-, het de deur en dat betekent dat er een periode aanbreekt waarin velen van ons vrij dikwijls zul len uitgaan. Dit seizoen is de tijd van feestjes, partijtjes, uitgaan, schouwburg bezoek en dergelijke. Hebt U ook al een blik in uw garderobe- kast geworpen om te controleren of u op deze gelegenheden voorbereid bent Misschien is het japonnetje van verleden jaar niet meer geschikt of wilt u wel eens iets nieuws hebben. In dat geval hebben wij voor u een aardige sugges tie. Wat denkt u van het model dat wij hierbij presenteren 1 Het bestaat uit een zwarte rok van nor male lengte, die van voren gedrapeerd is en gegarneerd wordt door een strik. De rok is wijd genoeg om er zich re delijk in te kunnen bewegen. Op deze rok wordt door het model een strakke zwartkanten blouse gedragen met lange mouwen en een lage boothals. Let u eens op de leuke garnering met lange zwarte kralen langs de mouwen en de taille. Dat geeft het geheel een apart cachet. Over de schouders kan desgewenst een cape worden gedragen van zwarte taft- zijde. Het betreft hier een exclusief Ameri kaans model, doch de handige vrouw met wat fantasie weef dat ze met ge bruik varl patronen van soortgelijke stijl en de juiste keuze van benodigde stof fen zelf zoiets kan creëren. Met zo'n model hebt u een werkelijk fantastisch uitgaanscostuumpje er bij ELLY MARTINS.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 14