l^uwenj &ncler OUA Velen lopen gemiddeld meer dan 5000 km per jaar! Regenmode kwam met tal van nieuwe modellen Zorg voor goede schoenen TIPS voor de huisvrouw KONINGIN DIE NOOIT EEN KROON TE DRAGEN KREEG Laatste voedingsbodem van de nagels in halve maantje door Onze voeten hebben een goede verzorging nodig De afstanddie onze arme voeten moeten afleggen, is werkelijk verbijste rend. Een boer, die achter een ploeg loopt, legt vaak 40 kilometer per dag af zonder dat hij zich dit realiseert en speelse schoolkinderen halen volgens deskundigen per dag gemakkelijk een afstand tussen de 16 en 24 kilometer. En onze huisvrouwen? Z\j leggen vaak meer dan 5.000 kilometer per jaar af Hoe men dit ontdekt heeft? Gewoon door middel van een pedometer. Dat is een aan het been bevestigde afstandsmeter. Met behulp van dit instrument hebben deskundigen berekend, dat een mens gemiddeld meer dan 18.000 voetstappen per dag aflegt, d.w.z. een kilometer of elf hun oorzaak hebben in de voeten: de mogelijkheid bestaat, dat een van de vele beentjes en schijfjes van de voe ten zich verplaatst hebben of dat men gevaar loopt platvoeten te krijgen. Een verkeer model schoen of een schoen, die niet geschikt is voor het beroep, dat men uitoefent, kan i sprakelijk worden gesteld voor pet. van de gevallen, waarin voeten ons last bezorgen: pijn, moeheid, ek sterogen, zwakke enkels, enz. EKSTEROGEN. Weinig dingen zijn zo lastig als ek- Voeten zijn soort gezondheidsmeters Opmerkelijk is het, dat over het al gemeen zo weinig zorg en aandacht besteed wordt aan de voeten. De toe stand, waarin onze voeten verkeren, kan overigens heel wat vertellen over onze algemene gezondheidstoestand. Gezwollen voeten en benen kunnen bijv 'n aanduiding zijn van bepaalde sto ringen van hart, nieren en lever. Pijn in de benen en kramp kunnen sympto men zijn van een aantal kwalen zoals bijv. spataders. Broze nagels, nagel infecties, het afschilveren van de huid kunnen een aanduiding zijn voor sui kerziekte. Vaak gebeurt het dat voortdurende hoofdpijn, rugpijn, moeheid, zenuw spanning of een slechte bloedsomloop Van top tot teen Spuit de schoonheid er op! (van onze schoonheidsspecialiste) Pabrikanten van cosmetische arti kelen wijzigen voortdurend hun ver pakkingen. De spuitbus is het aller nieuwste en indien juist toegepast kan deze zeer economisch zijn. Het po pulairste is de haarlak in spuitlris maar er worden nogal klachten ge hoord, dat de lak zou kleven. Dit kan veroorzaakt worden indien de bus te dicht bij het haar wordt gehouden De beste afstand is ongeveer vijftien centimeter. Voor het slapengaan moet de lak er vóórts uitgeborsteld worden. Indien men de lak namelijk laat zitten kan dit aanleiding geven tot kleven Droge shampo in spuitbussen zeer nuttig voor opfrisbeurten of voor bedlegerigen. Ook een snelle wijziging van haarkleur kan met een spuitbus aangebracht worden maar bedenk wel, dat dit met een stevige borst ei ber. rt weer verwijderd dient te wor den. De talkpoeders die in deze bussan verpakt worden, zijn in verhouding wat duur. Wees voorzichtig met bus sen in handtasformaat. Stop uw tas niet te vol want dat kan tot veel narigheid leiden. S ^dig te verwachten zijn oog schaduw, rouge en nagellak in spuit bussen Ivoren pianotoetsen kan men schoon houden door ze nu en dan met brand spiritus te boenen. Wanneer dit niet voldoende is om de gele kleur te doen verdwijnen kan men wat heel fijn schuurpoeder gebruiken op een zach te vochtige doek. Wanneer het Ivoor erg oud en sterk vergeeld is, dan is het misschien nodig om een bleek middel te gebruiken in de vorm van een hydrogeen peroxide oplossing (1 deel op 6 delen water). Doop een zac'i te doek in de oplossing en poets de toetsen voorzichtig schoon. Bevoch tig de doek niet te erg opdat het vocht niet tussen de toetsen loopt. Was goed na met schoon water en poets de toetsen daarna weer op met een droge doek. Schoenpoets. Voor het verwijderen van schoen poets uit terylene-textiel is een sterk reinigingsmiddel nodig. Tetrachloride koolstof of een andere vlekkenverwij- derende vloeistof op een dot watten sprenkelen. Dit op de vlek drukken en ronddraaien. Wanneer het nodig is meer van het middel gebmik tot de vlek verdwijnt Daarna laten dro gen en vervolgens een wasbeurt ge- Beslagen spiegel. Om te voorkomen, dat de spiegel in de badkamer of de douchecel be slaat, kan men wat vloeibare shampo op een doek doen en hier de spi- gel mee inwrijven. Vuil buffet Vet vlekken op een 'buffet kunnen verdwijnen indien ze bewerkt worden met warm zeepwater waaraan enige druppels azijn zijn toegevoegd. Later wrijven met een droge doek. sterogen. Het eksteroog heeft dezelfde uitwerking als kiespijn: we worden prikkelbaar en verstrooid, we reage ren minder snel en kunnen dreigend gevaar niet steeds op tijd waarnemen. Het spreekt wel vanzelf, dat de spe cialisten op het gebied van de voet verzorging alles in het werk hebben gesteld om voor diverse moeilijkheden een oplossing te vinden. Goede raad is duur maar toch kan door goede raad heel wat gesukkel worden vermeden. Snel haardrogen zonder warmte Het snel drogen van de vrouwelijke lokken, zonder hiervoor onder een war me kap te zitten, is uitgevonden door een Italiaanse kapper. Het klinkt als 'n sprookje. Deze kapper heeft tablet ten samengesteld van vochtaantrek- kend (hygroscopisch) zout. Voor kort haar worden de tabletten in de krul- rollen aangebracht. Voor steil haar heeft hij een muts, die met het hy groscopisch zout gevoerd is, ontwor pen. Na gebruik kunnen de tabletten in de oven gedroogd worden en nog eens worden gebruikt. Ook het vocht van een haarversteviger wordt door de tabletten geabsorbeerd. Let op de fouten van Uw figuur Ronde schouders Zit rechtop en breng de schouders naar achteren wanneer u loopt. De volgende oefening kan ook helpen: Ga met de voeten iets van elkaar staan en laat elke arm twaalf maal in ach terwaartse beweging cirkelen. Doe het dan nog eens met beide armen tegelijk. Voeten Als uw voetgebreken veroorzaakt zijn door teveel staan, neem dan eni ge eenvoudige voorzorgsmaatregelen. Te korte kousen kunnen net zo veel narigheid veroorzaken als te krappe schoenen. Zorg er dus voor, dat u de goede maat hebt. Na een bad de voeten goed nawrijven met koud wa ter en daarna inwrijven met poeder. Handen In de huishouding hebben de han den veel te lijden. Geef ze een schoon heidsbehandeling. die gelijk bescher mend is. Gebruik huishoudhandschoe- nen wanneer u veel met water moet werken. Kies ze met een zijdeachtige voering. Masseer de handcreme goed in de handen voordat u ze aan trekt. Dubbele kin Houdt het hoofd op en maak u zelf zo groot mogelijk wanneer u loopt. Masseer de huid onder de kin in een opwaartse beweging en breng ook op deze manier creme aan. Wij worden groter Russische geleerden hebben gecon stateerd, dat de mens steeds langer wordt. Zü schrijven dit toe aan bete re voeding. Vijf en twintig jaar ge leden was de gemiddelde jongen van dertien jaar 143.9 cm lang, tegenwoor dig meet hij 149.7 cm. Meisjes groei en ook harder: hun lengte steeg in dezelfde periode van 145.6 tot 151.4 cm. Behalve langer, wordt de mens ook zwaarder. Het volume van de longen groeit, de borstkas wordt bre der. Deze Russische studie is van veel belang voor de kledingindustrie. Deze zal haar maten moeten gaan verande ren. Ook de Amerikaan groeit. Zes tig jaar geleden kwamen van iedere honderd mannen maar slechts vijf bo ven de 1.80 m., nu zijn dit er ruim 20. Innige vriendschap heeft zich ontwikkeld tussen koning Peter van Joegosluvië en prinses Alexandra van Griekenland, die beiden in Engeland zijn, zo schreet een krant. Dat was in 1942 en de Engelsen waren biy met de opwekkende sfeer veroorzaakt door de buitenlandse koningskinderen, die zü in bescher ming hadden genomen. De verloving werd door de Engelse natie enthousiast meegevierd. Maar dit alles heeft niet kunnen voorkomen dat dit huwelijk zonder moeilijkheden bleef. De treurige gebeurtenis- van enige t(jd geleden, waarbij prinses Alexandra door het gebruik van teveel slaapmiddelen ln een ziekenhuis in Venetië terecht kwam spreekt voor zichzelf. totaal zonder geld, een vernederde paria, niet gewenst doch niet bereid los te laten." Alexandra schreef da gelijks brieven naar Peter en smeek te hem haar terug te nemen. Zü kreeg een brief van zijn advokaat, die haar vroeg niet meer te schrij ven omdat dit zijn herstel tegenhield hij had mazelen gehad. Later kwa- ien ze weer elkaar. Thans au Alexandra 42 is en Peter 39 ztjn hun geldzorgen gedeeltelijk opgelost. Dui zenden verbannen Serviërs zenden hun geld. Iedere maand ontvangen we nu geld uit Australië, de V.S., En geland, Duitsland, Zwitserland, Frankrijk en Noorwegen", zegt Peter. VERLOREN HOOP Peter heeft geen hoop meer ooit op zijn troon te kunnen terugkeren", zegt Alexandra. ,,Maar ik zie een te rugkeer naar ons land niet als ge heel onmogelijk. We zouden terug kunnen gaan als koning en koningin maar ook als loyale Joegoslaven, hop de uitnodiging ook maar zou luiden." Onenigheid bij het huwelijk De koningskinderen hadden beiden vele nare dingen meegemaakt. Ale xandra's vader stierf enige maanden na haar geboorte aan de gevolgen van een apebeet, Peters vader werd vermoord in Marseille. De families hadden onenigheid gehad over het huwelijk. De beide families waren naar Londen gevlucht toen de Duit sers hun land binnentrokken en zü waren het oneens over de uitwer king van dit huwelgk op hun onder de bezetting levende volken. De Grie ken dachten dat het huwelijk sympa thie zou wekken voor het konings huis. De Joegoslaven vonden dat er met het huwelijk gewacht moest worden tot na de oorlog en Peters strenge moeder, Maria, was er zelfs zo tegen, dat zij weigerde bq het hu welijk aanwezig te zqn! Uiteindelqk bleek, dat Peter zqn troon nooit zou bestqgen en koningin Alexandra werd ex-koningin Alexandra, zonder ooit in haar paleis te zijn geweest... PARIA Na de oorlog werden zij bannelin gen, die heen en weer zwierven tus sen Europa en de Verenigde Staten. Hun kapitaal was spoedig verdwe nen. Zij moesten hun juwelen verko pen. Zij verkochten hun huwelijksge schenken. Een hotel nam eens hun bagage ln beslag en eens werd zelfs beslag gelegd op de kleren van prin ses Alexandra. Toen liet Peter haar in de steek... Alexandra herinnert zich: ,,Ik was «OUIlilMllliilul uinlniiiiuiiii ui j.i 11 i ,l ill 11 li1iilHiiiiiilnlijni.il,iliiiiiuiliilJiilcluii l,i|i,liliiliiiiliiliilnlMiliiliilMiilJiil'il 11 Onze nagels zijn eigen aardige dingen. Zij lij ken op de horens van 'n koe of de hoeven van een paard; zq hebben geen bloedtoevoer en geen zenuwen. Daarom is het verbazingwekkend dat zü ons maar zo weinig last veroorza ken. Het halve maantje on deraan elke nagel is 'n belangrqk plekje. Daar verliest de nagel het contact met levende cel len en weefsels. Hier krijgen de nagels hun laatste beetje voeding van de huid. De meest voorkomende kwaal met nagels heeft eigenlqk niets met de nagel zelf te maken. De zogenaamde .nüdnagel' is te wqten aan bescha diging van de nagel riem. Dit kan ontstaan door nagelbqten of door regelmatig wassen met moderne wasmiddelen. Na het wassen met heet water, dient de huid rondom de nagel met 'n handdoek teruggeduwd te worden om te voor komen, dat overtollige huid over de nagel heen trekt. Na een ongeluk vraagt de patiënt zich vaak af of een nagel wel weer aan zal groeien. Dit is afhankelük van de WA DE DOKTER KR VAN ZEGT grootte van de bescha diging aan het halve maantje. Daar moet de nieuwe nagel aangroei en. Een ander probleem is het gebruik van nagel lak. Is het schadelük? Niet, indien men er niet ongebruikelük op rea geert. Nagellakremover moet evenwel met veel zorg gebruikt worden. Er kunnen namelük an dere dingen dan nagel lak mee verwüderd wor den, vooral de zeer tere huid aan de zqkant van elke nagel. Afbrekende nagels, na gels met vlekken en na gels met bobbels wor den meestal veroorzaakt door de een of andere ziekte. Deze ziekte kan niet altüd achterhaald worden. Voorts moet men bedenken, dat ook verschillende huidziek ten de nagels kunnen aantasten, waarbü de randen afbrokkelen. Tenslotte nog een goed woordje voor de onge lukkige, slecht behan delde, slechtge ventileer- de en in elkaar gedruk te nagels van de tenen. Verzorg ze goed en knip nooit de hoeken schuin bü. Knip ze altüd recht af en draag geen schoe nen, die de tenen geen ruimte laten! Wq hier in Londen krijgen altüd een royaal portie regen niaar we hebben één troost, namelqk, dat onze regen mode de beste ter wereld is. Schit terende stoffen, glanzende stoffen en glinsterende accessoires vullen de etalages van de winkels. De garne ring op borstzakken op mantels is af gekeken van de blazers, die studen tes dragen. Soms zün ze gemaakt van glinsterend draad, soms van me taal. De oude favoriet, de trench-coat is ook weer terug en de ontwerpers hebben zich niets aangetrokken van het vonnis van Parqs, dat men in Lon den te militairistisoh is. Met epau letten en koperen knope is deze ma- tel ee onpvalled kledingstuk, vooral indien gecombineerd met de nieu- Als men erop uit is niet alleen te gen de regen maar ook tegen de kou de beschermd te zqn, dan zijn er mo dellen met een warme geruite voering of met een bontkraag. Denk niet, dat bont op een jas, die steeds weer door nat zal worden, onpractisch is. De meeste bontsoorten, die voor regen jassen gebruikt worden, worden in een laboratorium geboren. Men kan het regenwater er zo uitschudden. Glanzend zwart plastic wordt ge bruikt voor trench-coats en regenjas sen in visserstql en worden gecomple teerd met zuidwesters. Dat glanzend plastic is er dit jaar in helder rood en zonnig geel. En voor de tieners heb ik deze jassen en zuidwesters gezien gecombineerd met rubberlaarzen in dezelfde kleur. Vele soorten regenjassen kunnen voorzien worden van een losse voering in prachtig bedrukte stoffen of Schot se ruiten. Als de zon meer warmte be gint te krü'gen, kan men ze eenvou dig losritsen. In de hogere prijsklassen zqn er prachtige mantels van waterproof ge maakte zqde in zebra-strepen met leu ke Garbo-hoeden. Eindelük hebben de geplisseerde re genkapjes niet langer het alleenrecht onze permanentjes te beschermen te gen het vocht. Populair is thans ook de aan twee kanten draagbare regen hoed, in de vorm van een punt muts, pet, slappe hoed of baret. De ene kant is bedrukt, de andere kant effen plastic en u kunt er al uw haar in kwqt. Vooral panterkatdessins zul len erg populair zijn, ook voor para plu's. En wanneer U werkelqk iets bijzonders wenst, dan kunt U een para plu krügen, die licht geeft zodra U heon opsteekt. Afvalperikelen Steeds vaker ^oort de winkelier ,Doet u er maar geen papiertje meer om, dan wordt mqn asbak te vol". De perfectionering van de verpak» king en de voortschrijdende voorver pakking enerzüds het toenemen van oliestook en blokverwarming en daar door daling van particuliere afval verbranding anderzüds, stelt ons voor het probleem, waar blüven we met de afval. Er bestaan in Nederland geen statie tieken, hoeveel huisvuil er landelük per jaar wordt opgehaald. Wel zün er plaatselüke cfllers. De cü'fers van 's- Gravenhage waar de bevolking de laat ste jaren iets terugliep, spreken dui- delijke taal: 1960 102.765 ton 1961: 112.175 ton 1962: 116.801 ton. De grote stüging tussen de Jaren '60 en '61 kan veroorzaakt zün door het artikel biscuit dat vooral in die jaren steedB meer voor erpakt werd. Vroeger werd 't afgewogen in 'n dun ne zak Nu wordt e biscuit voorver pakt in plasti gevoerd met alumini um foile om 't artikel langer vers te houden. In vele verpakkingen is er ook een laag golfkarton, om het bre ken van het koekje tegen te gaan. Als straks ook de melkflessen weg gegooid worden, betekent dit een nieu we aanval op de afval-afvoer. Vooral daar plastic niet fqngestampt kan worden en evenmin kan worden ver brand. Om maar niet te spreken over wat er zal gebeuren als we allemaal van papieren borden gaan eten... LinksGlinsterend koperen motief op borstzak van nylon gabardine regenmantel. Nog meer glans door de koperen knopen. Er is een ceintuur op de rug. Rechts: Kort, vlot re genjack van nylon gevoerd met geruite tricel. De kraag is na maakbont. iniiimuiiwj:Iiii'ii rrmt»iHITIIaar«HIUmMIixitiuiniiim.*'I I I 111 i-i.i Gezondheidsbiscuit Biscuit betexent: dubbel gebakken. Het koekje is, ondanks de Franse naam, van Engelse oorsprong. Tegen woordig wordt het vooral in fabrie ken gemaakt en in verpakte vorm op de markt gebracht. De Nederlandse biscuit heeft een wereldnaam ver overd door haar goede kwaliteit. Bis cuit smaakt heerlfyk tussen de maal tijden door, bü een kopje koffie of thee. Vooral voor oudere mensen ls het soms belangrijk vaak kleine hoe veelheden te eten. De ibescuit leent zich hier goed voor, doch in de mees te soorten werd tot dusverre dierlqk vet gebruikt, dat weer minder goed is voor vele bejaarden. Het is wetenschappelük vastgesteld, dat maïs een heilzame werking heeft op het menselqk lichaam, ongeacht of de maïs als olie of als meel ver werkt is. Dit bracht een Nederlandse fabriek op de gedachte, te trachten een maïs- biscuit op de markt te brengen. Het bleek al spoedig, dat dit geen gemak- kelüke taak was. Een te grote hoe veelheid van de nieuwe bloemsoort maakte het produkt te korrelig. Het nieuwe produkt zou moeten gaan wed Üveren met de reeds lange jaren in gevoerde brosse produkten zoals ma- ria's en petit-beurres. Men ging aan het proefbakken Na anderhalf jaar werd een geslaagd produkt verkregen dat de naam Maisk kreeg. Deze forse en toch brosse biscuit bestaat uit maïs- en tarwemeel, terwql er uit sluitend plantaardig vet in verwerkt is. Er is geen enkel kunstmatig kleur- of conserveermiddel in gebruikt, zo dat het produkt de naam van gezond heidsbiscuit volkomen verdient. Bruine melkflessen zijn beter! Talrijke onderzoekingen hebben uit gewezen, dat melk zeer gevoelig is voor licht. Blootgesteld aan de zon nestralen krijgt de melk een bqsmaak Om dit te voorkomen zal in de toe komst meer gebruik moeten worden gemaakt van bruinkleurige flessen, die zo weinig mogelqk licht doorla ten, zo menen de deskundigen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 13