DE SISSENDE SAMPAM! de geluidsmuur VRIJDAG II OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 TWEE KINDEREN OP OVERWEG OMGEKOMEN Twee kinderen zijn gistermiddag omstreeks half vijf om het leven ge komen bij een ongeluk op een zoge naamd particulier overpad tussen Helvoirt en Udenhout. De kinderen, een bijna negenjarig dochtertje van de familie M. uit Udenhout en haar vijfjarig broertje, werden door een trein, die van Nijmegen op weg was naar Roosendaal gegrepen en gedood. De kinderen wilden het pad op de fiets oversteken. Het meisje bestuur de de fiets. Als gevolg van 'n arbeidsongeval is gisteren de 17-jarige metselaar E. J. v. d. Kruk uit Monster om het leven gekomen. Hij werd,door stroom getroffen, toen hij met een pneuma tische boor bezig was een oud muur tje van een school in Monster af te breken. Driedaagse. De signaleren enkele hoogtepun ten uit de t.v. programma's die in de drie voorafgaande dagen op het scherm zijn gebracht. Daar was voor eerst op donderdag het oorspron kelijk spel „Gelooft u in spoken, me vrouw? dat de journalist Leo Derk- sen voor de Avro heeft geschreven. Het was een goed in elkaar gestoken thriller, met vlotte dialoog en boei ende intrige, knap gespeeld en gere- giseerd. Een veelbelovende start ge noot het nieuwe KRO programma „Eén alleen is maar verdrietig", dat Jacques Grijpink met behulp van veel actuele beelden en gesprekjes heeft gepresenteerd. Er lag in deze repor tage besloten een zeker verlangen naar terugkeer van menselijk sa menzijn, als in de oude dorpgemeen schappen. In elk geval werd een be hoefte aan meeleven geconstateerd. Treslong in Hillegom herbergde de zoveelste Piste, opnieuw met sug gestieve circusnummers. We noemen het sterke openingsnummer van de Nederlandse jongleur Freddy Ken- ton, het grappige apennummer en de wat griezelige messen-act. Toen het 7-1 werd in de voetbalwedstrijd tus sen PSV en Esbjerg registreerde de camera trouw een stormloop van sup porters op het speelveld. De wedstrijd was toen nog niet uit en dat begre pen de enthousiastelingen, gelukkig tijdig. De Avro heeft een goede beurt gemaakt met de Stalin-documentaire, voorzien van indringende beelden. We zijn vol verwachting naar de vol gende uitzending, die over Chroesjt- 9jov zal gaan. De bedoeling van de nieuwe rubriek „Uit de school ge klapt" is voortreffelijk. Straks zal zelfs oud-minister Cals er aan mee doen. Maar dan hopen we, dat de presentator meer kans aan zijn gast zal geven dan deze keer aan de schrij ver Jan Mens. Komende uitzendingen. Vanavond bij de NCRV kan men kijken naar een bewerking van de bekroonde Engelse t.v. serie „Stief- been en zonen". Daarna gaat de thriller „Nachtelijke overval" en vóór de dagsluiting de eerste afleve ring van de vervolgserie „Ridder van Maison Rouge". Zaterdag is er op nieuw Grand Gala du Disque, nu voor de lichte muze. Zelfs Wim Son- neveld en Mariene Dietrich komen er aan te pas, en ook Wim Kan als conferencier, echter niet zichtbaar gemaakt voor de t.v. Wim Kan schijnt namelijk niet op het scherm te willen komen en nu heeft men met moeite Godfried Bomans bereid gevonden iets voor de camera te zeg gen in verband met de overhandi ging van de Edison. Enfin, men moet het zaterdag maar afwachten. Het kan wel na middernacht, worden voor het feest in het Schevenihgse Kurhaus ten einde is. Zondagavond zou de KRO Gerard Walden weer als Erik Sikkes op de beeldbuis brengen. Die uitzending wordt echter uitgesteld terwille van een acute uitzending van de opera Macbeth van Verdi door de Duitse televisie. Maar wat in het vat is, verzuurt niet. Men moet eens opletten bij de Duitse Macbeh word een proef met Nederlandse on dertiteling genomen. Aetherklanken ZATERDAG 12 OKTOBER 1963 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend- gymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gram. (Om 7.30 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nws en soc. strijdlied. 8.18 Lichte gram. 9.00 Politiek praat je. 9.10 Klass. gram. 9.35 Waterstan den. VPRO: 9.40 Twistgesprekken met God, lezing. 9.55 Samen thuis, praatje. VARA: 10.00 Buitenlands weekoverzicht. 10.15 Europees song cocktail: Oude en nwe Engelse melo dietjes. 10.45 Geknipt voor herh. 12.00 Jazzmuz. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Sportnws. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Tijd voor teenagers. 14.10 Uitlaat, progr. voor twintigers. 14.45 Artistieke staalkaart. 15.15 Radio Jazzclub. 15.45 Van de wieg tot het graf, vragenbeantwoor- ding. 16.00 Radio-Filharmonisch Qrk.: Klass. en mod. muz. 17.10 Boekbespr. 17.30 Salonork. en zangsoL 18.00 Nws en comm. 18.20 Kon. bezoek aan Iran 18.25 pram. 18.30 Weerklank: muz.- revue. 19.00 Paulus de boskabouter. 19.10 Gram. 19.25 Fragmenten uit de musical Gigi gr. 20.00 Nws. 20.05 Ge- var. gram. 20.45 Grand Gala du Dis que Pop. te Scheveningen. 22.05 Soc. comm. 22.20 Nws. 22.30 Grand Gala Koop vandaag nog deze merkwijn bij uw slijter, de vakman-specia listvooral uw dranken.Bij 6flessen Pierre Baptiste (blanc - rouge - rosé) tijdelijk de 7e fles gratis. Importeur: N.V. WIJNHANDEL M. REUCHLIN ZN. ROTTERDAM - DEN HAAG (Advertentie) HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7 00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Klass. gram. (7.30-7.35 Voor de jeugd). 7.45 Geestel. liederen. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Djinn: gevar. progr. 12.00 Angelus. 12.30 Lichte muz. 12.30 Meded. t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Instrum. kwartet en zangsol. 12.50 Reg.uitz.: De 12 mil joenste Nederlander, door prof. dr. Ph. J. Idenburg, direk.-generaal v. d. Statistiek. 13.00 Nws. 13.15 Musice rende dilettanten. 13.40 Franse les. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Wereld- radioweek 1963: Variété-ork., vocaal ensemble en sol. 15.45 Lichte ork.- muz. 16.00 Voor de jeugd. 16.15 Jazz muz. met toelichting. 16.40 De Spring plank. 17.00 Leiding geven, lezing (2). 17.10 Lichte gram. 17.30 Boek bespr. 17.40 Instrum. octet. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Lichte ork. muz. 18.50 Voor de kleuters. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Londens Symfonie- ork.: Pop. klass. ork.werken. 20.30 Rieleksen: amus.progr. 21.30 Buur- man's krant: berichten van buitenl. correspondenten. 21.50 Bric a Brac: cabaretprogramma. 22.20 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Kruis punt: discussies over de verschijnings vorm van de Kerk in de wereld van vandaag. 23.10 Klass. liederen. 23.40 Klass. gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 15.00 Marmer uit Carrara, dokümentaire. 15.10 Sabu, de olifants jongen, film. 16.30 Sport. 17.00-17.35 Voor de kinderen. 17.35 Film. 19.30 Vrije nieuwsgaring - Arnold speelt uitstekend, TV-film. 19.55 Het Man neke. NTS: 20.00 Journaal en weer- overzicht. VARA: 20.20 Achter -het nieuws. 20.45 Grand Gala du Disque. 22.00 Inspecteur Leclerc - Die aardige kinderen, detectivefilm. 22.25 Grand Gala du Disque (verv.). NTS: 23.45 Journaal. 90 (Advertentie) KINDEREN IN PENSION WERDEN MISHANDELD Vorig jaar is enig rumoer ontstaan in Zandvoort door een vermoeden van mishandeling van kinderen, die verpleegd werden in het kinderpen sion. Daarbij kwam dat aan de pen- sic nhoudster, de 50-jarige mejuffr. A. M. M. uit Zandvoort de vergun ning om een kinderpension te exploi teren ontnomen werd, omdat het huis niet zou voldoen aan de eisen in de gemeentelijke verordeningen ge noemd. Later is de pensionhoudster een hotelbedrijf begonnen. De off. van Justitie bij de rechtbank te Haarlem heeft een onderzoek la ten instellen naar aanleding van de klachten van de mishandeling van kinderen en gisteren stonden de pen sionhoudster en de 45-jarige koop man F. A. J. H. uit Amsterdam terecht, beiden verdacht van mis handeling van kinderen. Zij gaven toe wel eens jongens en meisjes met een pantoffel of schoen geslagen te hebben, maar het geschiedde om hen te straffen. Volgens beide verdachten was van mishandeling geen sprake geweest. Zeven kinderen vertelden de rechtbank door de virouw en of de man geslagen te zijn. Waarna de officier van Justitie tegen de vrou welijke^ verdachte een boete van 200 gulden subsidiair veertig dagen hech tenis eiste en tegen de koopman een boete van 400 gulden, subsidiair 80 dagen hechtenis. De raadsman mr. O. H. van Wijk sprak van een rel en verzocht vrijspraak. De rechtbank zal op 24 oktober uitspraak doen. Met andermans daarmee op. De artikelen had hij verkocht aan personeelsleden van het Haags energiebedrijf, waar hij werkzaam was. De officier van Ju stitie had veertien dagen geleden te gen verdachte een jaar en zes maan den gevangenisstraf geëist met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstel ling van de regering. De rechtbank heeft B. gisteren ver oordeeld tot een jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest en terbeschikkingstelling van de re gering. veren „Ik heb van dat geld geleefd als een prins", zo had de 26-jarige ver tegenwoordiger H. W. B. uit Den Haag aan de politie meegedeeld. De man had kans gezien voor 13.000 aan levensmiddelen los te krijgen van een Haagse zuivelhandelaar on der het mom, dat hij secretaris was van een vereniging, die voor haar leden weekends in een kamp ging organiseren, waarvoor grote leveran ties door de zuivelhandelaar gedaan konden worden. Aanvankelijk betaalde verdachte de artikelen, doch later hield hij Radio DIT EMBLEEM in de etalage garandeert U, dat U daar veilig kunt kopen. Levering met waarbofocerttfk**t (Advertentie) naar de film „the sound barrier" Miin moeder vertelde mij tenmin ste eens dat ze vrijwel iedere dag bij het brood gratis vlieglessen geleverd kreeg. Zo werd het augustus 1939. .Tony had drie weken zomerverlof en ik had mijn vacantie in dezelfde tijd genomen. We hadden voor een paar pond een auto gekocht, waar mee je volgens Tony kon lezen en schrijven. Dat zal wel, behoorlijk rij den kon je er in ieder geval niet mee. Er moest altijd wel iemand op het spatbord zitten om onder het rij den in de motor ergens aan te trek ken of op te duwen. Mijn technisch analfabetisme was hier een voordeel, want aangezien ik niet wist waarom ik een bepaalde handeling moest verrichten, trok ik als er geduwd moest worden en omgekeerd. Dat bezorgde me een permanente plaats achter het stuur, waar ik volgens Tony tot niet veel grootsere presta ties kwam. Toch was hij het die ons deed stranden. Augustus liep ten einde. Chamber lains reis naar Münohen was al bij na vergeten. In de zeldzame ogen blikken dat wij over politiek spra ken, werd dit feit nog wel eens op gehaald: we waren door het oog van een naald gegaan, maar de Britse staatsmanskunst, gerijpt door een er varing van eeuwen, had de situatie gered. En wij reden van de ene zor geloze zomerdag naar de andere. Misschien was het op hetzelfde ogen blik waarop Hitier zijn generaals de laatste instructies gaf, waarop de commandant van een pantserafdeling met zijn nachtkijker de Poolse grens inspecteerde, waarop het grondper soneel van een vliegveld ergens in 't Oosten van Duitsland de bommen onder Stuka's bevestigde - misschien was het juist op dit ogenblik dat Tony onze wagen voorgoed tot stil stand bracht. Tegen een boom. Het was zijn bedoeling niet, maar een toevallige toeschouwer zou dat nooit geloofd hebben. We waren zojuist door een klein dorp gekomen en re den nu op een smalle landweg met aan weerszijden bomen. Tony zat achter het stuur. Ver voor ons uit zag ik midden op het weggetje een van die reusachtige eiken staan, waarvan iedere dorpeling uit volle overtuiging zal vertellen dat het de oudste van heel Engeland is en die op straffe van het grootste onheil nooit omgehakt mag worden. De boom stond dus midden op het weg getje, dat er aan beide zijden om heen liep. Het begon donker te wor den, maar het gevaarte was op gro te afstand nog duidelijk zichtbaar. Tony gaf de wagen het laatste restje gas, dat hij nog verdragen kon, en constateerde: „Hij loopt weer lek ker!" Dat „weer" was enigszins over dreven, maar ik zei niets. Ik was er van overtuigd dat Tony me bang wilde maken door zo lang mogelijk recht op de boom aan te blijven stu ren en ik had me voorgenomen geen kik te geven. Ik ben waarschijnlijk even bewusteloos geweest toen mijn hoofd tegen de voorruit sloeg, want van het geweld waarmee we de boom raakten, weet ik niets meer. Volgens Tony was het een slag die ze op het vasteland gehoord hebben. Het ge voel in mijn hoofd, toen ik enkele seconden later bijkwam, in aanmer king genomen ben ik geneigd zijn mening te onderschrijven. Ik be vrijdde me van de resten van de wa gen en ging in het gras langs de weg liggen. Tony zat een meter van me af met een zorgelijk gezicht naar me te kijken. „Hoe voel je je nu?" vroeg hy angstig. „Ik geloof dat er nog een stuk van mjjn hoofd tusesn die rommel ligt", kreunde ik. „Zoek het even voor me op, wil je?" Hij grinnikte opgelucht. „Je mag nog van geluk spreken, dat die ou derwetse wagens zulke stevige bum pers hebben." „Fijn", deed ik dankbaar, „laten we ze meenemen, dan hang ik ze uit dankbaarheid boven mijn bed. Man keer jij niets?" „Natuurflijk niet", wuifde hij luchtig, „kwestie van stuurmans kunst." Ten dele meende hij het nog ook! „Mooi, ik ga eens een keer met je vliegen", beloofde ik. „Laten we nou maar teruglopen naar dat gat waar we doorgekomen zijn. Misschien hebben ze er wel een hotel." „Zou je weer kunnen lopen?" vroeg Tony bezorgd. „Nee", zei ik, „je zult me moeten dragen, 't is maar een kilometer of drie. Niemand zal er toch met onze wagen vandoor gaan, hoop ik?" „Dat is zo'n ramp niet", vond To ny, „maar dat stuk van je hoofd zit er nog tussen en dat kun je niet mis sen." Toen ik overeind kwam, voelde ik me nog wat duizelig maar na een paar minuten lopen ging het over. Het dorp was groter dan we gedacht hadden en er was inderdaad 'n hotel We gingen vroeg naar bed. Ergens in het donker van een bos langs de Duits-Poolse grens kwamen nu lang zaam de zwart-dreigende vormen van de taks, de loop van het kanon als een starre slurf vooruit gestoken, in beweging. Op de vliegvelden in 't oosten van Duitsland sloegen met 'n snelgroeiend geraas één voor één de motoren van de Stuka's en de Heinkels aan. De commandant van een grensbataljon, dat als een der eerste de opmars moest beginnen, telde de seconden die hem nog schei den van het uur nul'plus vijftien. Tony trok het licht van onze slaap kamer uit en geeuwde: „We hebben nog vijf dagen. Zonde om nu al te rug te moeten. Zou die hoop puin nog berijdbaar te maken zijn?" „Met jouw stuurmanskunst mompelde ik en draaide me om. Toen we de volgende ochtend voor het ontbijt beneden kwamen, ston den er overal groepjes mensen met elkaar te praten. Er hing een zenuw achtige stemming. De radio stond hard over het stemmenrumoer heen te schetteren. „Wat is hier aan de hand", vroeg Tony aan een kleine magere man, die deel uitmaakte van een grote kring. Het mannetje keek Tony zwijgend aan. Zijn rustige grijze ogen achter een paar brilleglazen namen ons beiden even snel op, van het hoofd tot de voeten, alsof hij ons ergens voor wilde keuren. „Die reis van Chamberlain heeft toch niet zo'n succes gehad als we wel dachten, jongeman", zei hij toen vriendelijk. „Wat bedoelt U?" vroeg ik nog, maar ik wist wat hij bedoelde. „De Duitsers zijn vannacht Polen binnengevallen." Hij zei het zacht als was het een verontschuldiging. „Binnen een week hebben we een tweede wereldoorlog". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2