DODENCIJFER NA RAMP BU STUWMEER STUGT NOG MET HET UUR Marokko stelt overleg met Algerië voorlopig uit Broodprijs omhoog Iemco n.v. MACMILLAN TREEDT NOG VóóR VERKIEZINGEN AF KUNSTMATIGE BREUK IN DAM UIT VREES VOOR NIEUWE INSTORTING Longarone tweede Pompei bevechten aan - grens gaan voort Stijgend aantal stormslachtoffers op Haïti en Cuba Hij |n van llCHt van kun medeleven met de getrof- met een cent per 800 gram wordt F fen bevolking in het Piavedal willen verhoogd. Aanleiding hiertoe zijn de van het Ned. Roode Kruis VRIJDAG 11 OKTOBER 1963 54e JAARGANG Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 20935 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging33839 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65p. w., 2,80 p.mnd., 8,25 p.kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 ct p.mm., Telefoontjes 1,50 De laatste voorlopige balans van het aantal slachtoffers van de ramp bij het stuwmeer van Vaiont in Noord-Italië is: 2.200 doden en 80 gewonden. Maar het dodencijfer stijgt met het uur. Honderden zwaar verminkte lijken van mannen, vrouwten en kinderen verschijnen nog steeds aan de opper vlakte van het water van de rivier de Piave, terwijl andere lijken nog onder het slijk liggen waarmee de omgeving van het stuwmeer is bedekt. Het gevaar van nieuwe instortingen dreigt evenwel. Tech nici zijn van plan een opening te maken waardoor het reste rende water in het stuwmeer kan weglopen. Dit is nu voor minstens een derde gevuld met gesteente. De kunstmatige breuk zal het einde betekenen vein de grootste dam in Europa en de trots van de Italiaanse ingeni eurs. Maar het schijnt, dat dit offer noodzakelijk is om nieuwe rampen te vermijden. meter is over de rand geslagen, aldus de minister. Bevestigd is, dat de plaatsen Fae, Villanova, Pirago, Rivalta en Malcom volledig zijn verwoest. Bij Longarone werden slechts enige tientallen per sonen aangetroffen, van wie de hui zen niet waren vernield. Allen leden in ernstige mate aan een zenuw schok. Bij zijn terugkeer in Rome na een bezoek aan het rampgebied heeft de Italiaanse minister van openbare werken Fiorentino Sullo gezegd, dat de materiële schade wordt geschat op verscheidene tientallen miljarden li res. Hij zei, dat behalve van justitiële zijde door een commissie van onder zoek pogingen zullen worden gedaan om de oorzaken van de ramp vast te stellen. Minister Sullo vergeleek de toe stand in het gebied van Longarone met die in Pompei. Driekwart van het meer, dat een inhoud heeft van 150 miljoen kubieke WIJS BESLUIT VOOR twee grote regeringsleiders is het moment van afscheid ge komen. Tot het laatste ogenblik heb ben zij halsstarrig geweigerd, plaats te maken voor 'n jongere figuur, die zij even geschikt achtten voor de verantwoordelijke taak, die zij bei den Adenauer en MacMill&n zo lang en zo gewetensvol hebben ge dragen. De „zieke zeventigjarige", zo als Harold MacMillan door sommige van zijn eigen partijgenoten is ge noemd, is de enige van de twee ge weest, die bekend heeft, dat het ver der vervullen van zijn taak te zwaar was voor zijn jaren; ofschoon hij pas op zijn ziekbed tot dit inzicht is ge komen. Voor de conservatieven is in elk geval in twee dagen tijd het ge voel van benauwenis verkeerd in op luchting. Door zijn wijs besluit heeft MacMillan de zaak van zijn partij veel goed gedaan. De Tories weten nu tenminste waar zij aan toe zijn met de gevaarlijke verkiezingsperiode voor de deur. De integere MacMillan, die het grootste respect van iedereen ver dient, kan overigens met vliegend vaandel en slaande trom vertrek ken. Zojuist is het kernstopverdrag van kracht geworden. Slechts weini gen hebben zich zozeer ingespannen voor deze overeenkomst tussen Oost en West als hij, die tot het verdrag van Moskou het initiatief nam. De hulde van Kennedy, hem gisteren toegezwaaid, zal hem beslist goed hebben gedaan. Thans gaat een man heen, die op niet mis te verstane wijze te kennen heeft gegeven, dat het belang van land, partij' en de wereldvrede bij hem boven alles gaat. AARDBEVING OORZAAK In Rome vraagt men zich af of de ramp door een aardbeving is veroor zaakt. Het observatorium in Triest heeft op het ogenblik van de ramp een aardschok geregistreerd, die ech ter volgens technici ook veroorzaakt kan zijn door het neerstorten van het stuk berg. Slechts twee Inwoners van Longa rone zouden de ramp hebben over leefd, zo is in Belluno vernomen. Het zouden een vrouw en haar dochtertje zijn, die uit de puinhopen van hun woning zijn gered Zij zijn per heli copter overgebracht naar een zieken huis. Een deel van het kerkhof, de klok van een kapel en een huis is alles wat is overgebleven van Pirago, dat 40 meter lager lag dan de Piave. Bij het huis viel een meisje snikkend in de armen van haar oom. Hij en zijn vrouw zijn de enige overlevenden van Pirago, aldus het meisje. Andere redders die bij het ge hucht Fae aankwamen vonden daar een man die steeds riep: „Daar woonde ikFae is ver dwenen er is niets meer er is niets meerSlechts de fundamenten van één huis zijn nog te onderscheiden in dit ge hucht. Ook in Villanova troffen red ders een man aan die hun een indruk wilde geven hoe het dorp eruit zag. „Daar, aan die kant waren de huizen van Villanova, de brug". „Een brug?" „Ja, er was een kleine brug over een zijtak van de Piave". Er is geen weg meer, geen brug, geen huizen. Er is slechts puin en modder. In Rabat is van officiële zijde verklaard dat de Algerijns-Marokkaanse besprekingen welke vandaag in Tlemcen zouden worden gehouden, zijn uitgesteld. Bevoegde kringen in Algerië zeiden, dat wat Algerië betreft de bijeenkomst doorgaat. De Algerijnse delegatie zal op het afgesproken tijdstip in Tlemcen zijn. Marokko zou onder de gegeven omstandigheden geen heil meer zien in besprekingen met Algerië. g-1 1 geringstroepen zich terug te trekken op het 14 kilometer van Les Ouad- hias gelegen Boghni, daar hij hen er anders „uit zou laten gooien". Na kort beraad gaven de met mortieren en een bazoeka gewapende rege- In Les Ouadhias, een stadje m Ka- ringstroepen aan dit bevel gedeeite- bylie, dat zich in handen van de te- jjjk gevolg. Zij trokken zdcih over een gen president Ben Bella agerende afstand van ongeveer een kilometer troepen bevindt, is het donderdag terug tot achter een kramiming in de bijna tot een treffen gekomen tus- weg sen een onderdeel van deze troepen „Kolonel Sadok" liet daarna de en een eenheid van de regeringstroe- wegen naar Tizd Oezoe en MÜchelet pen. onder bewaking stellen, om te voor- Toen deze laatste, ter sterkte van komen dat uit Tizi Oezoe verster- ongeveer honderd man, de buiten- kingen voor de regeringstroepen wijken van het stadje genaderd was, zouden worden gezonden, werd zij geconfronteerd met de op- B„i,a™nffil,n,„0n standelingen. Hun commandant, die S tse mgen schuilging onder het pseudoniem Volgens bevoegde bronnen in Al- kolonel Sadok", gelastte toen de re- giers doen zich reeds langer dan een week schermutselingen voor tussen ^jlgerijnse en Marokkaanse grensbe wakingstroepen. De gevechten spe len zich hoofdzakelijk af in het ge bied van Colomb Bechar, bij de ne derzettingen Hassiebeida, Tinjoub en Hassi Mounir. Er waren Marokkaan se militairen gesneuveld en krijgs gevangen gemaakt, aldus deze zegs lieden. Marokko heeft besloten overal in het land wervingsbureaus voor mili tairen te openen, zo werd van ge woonlijk betrouwbare zijde in Rabat EVACUATIE De prefect van Udine heeft in ver band met het gevaar van nieuwe aardverschuivingen opdracht gegeven tot de evacuatie van de dorpen Erto en Casso aan de noordelijke oever van het meer van Vaiont. Van een gezin van negen personen uit Spessa is slechts een jongen over gebleven. Hij dankt zijn leven aan het feit, dat hij in een dorp werkte dat niet door de ramp werd getrof fen. Van de 80 inwoners van het ge hucht zijn er tot nog toe slechts twee teruggevonden. Vernomen wordt, dat de Italiaanse president, Antonio Segni, zondag een bezoek zal brengen aan wat thans wordt genoemd de „vallei des doods". Inmiddels stroomt uit alle delen van de wereld hulp toe voor de slachtoffers van de ramp. De wereldgezondheidsorganisatie heeft bekend gemaakt, dat er als ge volg van de storm „Flora" op Haiti 5.000 doden en vermisten zijn. Ook op Cuba schijnt het aantal slachtoffers veel grefe r te zijn dan of ficieel wordt opgegeven. Donderdag heeft men in Miami premier Castro in een radiogesprek horen zeggen, dat het aantal doden niet te schatten was, maar waarschijnlijk enorm zou zijn. Het dodencijfer als gevolg van de „Flora" is op Oost-Cuba inmiddels gestegen tot vijftig. De Cubaanse luchtmacht werpt bo ven de geïsoleerde gebieden voedsel en medicamenten uit, terwijl hef- schroefvliegtuigen en boten nog steeds mensen van daken en uit bomen ha len. Een woordvoerder van het Ame- t, tt -u rikaanse ministerie van buitenland- *°°de Kf1113 2ich verbmdmg ge- se zaken gispte de afwijzing van met ^«"vereniging Amerikaanse hulp door premier Cas- P°me mfit .ï®4 verzoek mede te de- tro. Deze noemde enkele dagen ge- len aan welke vorm van hulpverle- leden het aanbod, dat het Ameri- mnS het meeste behoefte bestaat kaanse Rode Kruis deed „huichel- Italiaanse Roode Kruis antwoord- aahtig". „Wij achten het een bedroe- de daarop, dat steun uit het buiten- vend feit, dat een leider, die zegt land het geheel niet noodzakelijk het welzjjn van -zijn volk na te stre- was> aangezien men over voldoende ven, dit volk de bij een ramp aan- eigen rampenvoorraden beschikt. Het N niettemin besloten 1000 ramppakket- van Economische "Zaken heeft de mi- ten van het Jeugd-Roode Kruis naar nister van Economische Zaken zich Italië te zenden. Het Nederlandse ermee akkoord verklaard dat m.i.v. ff i Roode Kruis stelt bovendien hen, die 14 oktober 1963 de prijs van brood getuigen, in de gelegenheid geldelij- gestegen prijzen van bloem en meel. ke bijdragen te storten op het giro- Bakkers die reeds voor 14 oktober nummer 22000. De op dit nummer hogere broodprijzen berekenden dan Onmiddellijk na het bekend wor- ontvangen gelden zullen zo spoedig m overeenstemming was met de af- den van de ramp in Italië heeft het mogelijk naar Italië worden over- spraken met de Nederlandse Bakke- hoofdbestuur van het Nederlandse gemaakt. rÜ Stichting, dienen de prijsverho ging achterwege te laten, resp. hun prijzen te verlagen. Indien bij onder zoek zou blijken dat voor brood ho gere prijzen worden berekend dan met het voorgaande in overeenstem ming is, zal een prijsmaatregel niet kunnen uitblijven. Een van de grote stuwdammen ter wereld, de Vaiont-dam in de rivier de Piave in de Italiaanse provincie Belluno, is door het water overwel digd. Gevreesd wordt, dat 4000 mensen zijn omgekomen. Op deze archief foto is te zien hoe hoog de stuwdam boven het dal uit torende. Na overleg tussen de Nederlandse geboden^hulp^ orn^ politieke redenen Het Nederlandse Roode Kruis heeft Bakkerij Stichting en het ministerie Voor volautomatische wasmachines A.E.G. - IGNES - INDESIT ERRES - SIEMENS - BICO Premier MacMillan heeft donderdag het jaarlijkse congres van zijn conservatieve partij in Blackpool laten weten, dat het hem niet mogelijk zal zijn, de partij bij de volgende algemene verkiezingen te leiden. In een brief aan het congres, die door de minister van buitenlandse zaken Lord Home een naaste vriend van de eerste minister werd voorgelezen, zegt Macmillan, dat, als de operatie welke hij moest onder gaan een succes blijkt te zijn, het duidelijk is dat hij een aanzienlijke tijd nodig zal hebben voor herstel. „Ik zal niet in staat zijn alles op mij te nemen wat met een langdurige verkiezingscampagne samenhangt. Ook kan ik er niet op hopen, de taak van eerste minister voor enige langere periode nog te vervullen. Hiervan heb ik de koningin op de hoogte ge steld", aldus MacMillan. Gouden Verlovingsringen Juwelier v. d. WATER, Haar lemmerstraat 207 heeft ze Zeer grote keuze. Op 't grave ren kunt u wachten. (Advertentie) (Advertentie) verklaard. Een beeld van de getroffen streek in het Piave-dal in Italië: een dikke laag modder en puin bedekt de vel den in het getroffen gebied, waar redders wanhopig naar overlevenden zoeken. „Onder deze omstandigheden hoop ik, dat het spoedig mogelijk zal zijn, de gebruikelijke procedure van over leg binnen de partij over haar toe komstige leiding te volgen", aldus het schrijven van de minister-presi dent. Lord Home die met bewogen stem de brief voorlas, had als inleiding verklaard, dat hij woensdag een ge sprek met MacMillan had gehad. Deze had hem later een brief gezonden, met het verzoek deze zo spoedig mo gelijk op het partijcongres in Black pool voor te lezen. De leden van het Britse kabinet, die plaats hadden opgenomen op het podium, hoorden staande de inhoud van de brief aan. Zij waren allen zichtbaar ontroerd. In de zaal reageerden velen onder de 4.200 afgevaardigden echter met applaus. Dit gold zowel hun zieke leider als de staatsman die tenslotte besloten had een einde te maken aan de onzekerheid waarin het congres verkeerde. Geslaagde operatie Intussen werd in Londen bekend gemaakt, dat MacMillan het goed maakt, nadat hem in de ochtend de prostaatklier operatief was verwij derd. De chirurg die de operatie ver richtte, dr. Alec Badenoch, deelde mee, dat de patiënt nog onder pijn stillende middelen wordt gehouden. Lord Home gaf in Blackpool nog als zijn mening te kennen, dat de premier door zijn besluit „opnieuw heeft aangetoond, dat hij geheel be dacht is op het welzijn van het land en do partij". De minister die belast is met de voorlichting, Walter Deedes, ver klaarde later tegenover de pers, dat MacMillan pas zijn ontslag zal indie nen als hij voldoende hersteld zal zijn om persoonlijk koningin Eliza beth te bezoeken. Als alles naar wens verloopt, zal de premier nog twee of drie weken in het ziekenhuis moeten blijven. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Zacht weer De kern van een krachtig hoge- druikigebied lag vanmorgen boven Normandie. Ten Noorden van Schot land eahter koerste een depressie die van de oceaan gekomen was, in oos telijke richting. Tussen de beide sys temen in stond een zuidwestelijke tot westelijke luchtstroming, die bo ven Schotland tot stormkracht aan wakkerde. Met deze stroming wordt zachte en tamelijk vochtige lucht aangevoerd, waarin wolkenvelden worden afgewisseld door enkele op klaringen. De storing die vannoo-rd- Schotland naar Scandinavië trekt zal ook in het noorden van ons land de wind vanavond tijdelijk doen toene men. Vanwege de nabijheid van het hogedrukgebied zijn de regenkansen klein. ZON- EN MAANSTANDEN 12 Okt.: zon op 06.58, onder 17.55; maan op "00.51, onder 16.34. Hoogwaterstanden 12 Okt.: vjn. 1.43; n.m. 23.55. KORRELTJE Weest opgewekt tot tien uur des morgens en de rest van de dag zorgt voor zichzelf.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1