SKODA SENSATIONELE PRIJSVERL' GOEDE KANSEN VOOR L.S.G. EN PHILIDOR IN DE EERSTE RONDE APARTHEIDSPOLITIEK VOOR B0UWL0NEN GEEN OPLOSSING Sterren schrijven af voor wereldelftal VRIJDAG 11 OKTOBER 196S DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 geheel compleet In ongewijzigde uitvoering dus oersterk (lange levensduur) extra solide (meer veiligheid) compleet comfort (incl. verwarming, rolhoes. binnen- en buitenspiegel, lichtsignaalschakelaar, parkeerlichten, kleerhaakjes, asbakjes, slaapbanken etc DE NIEUWE PRIJZEN Skoda Octavia (43 pk) 52&6,4990, Octavia Super (47 pk) 5495,5250, Octavia TS (53 pk) 5765,— 5555,— Octavia Combi 6560,6395, 1202 Combi 6975,— 6795,— PROGNOSES SCHAAKCOMPETITIE =13 H. ENGLEBERT N V. - DOBBEWEG VOORSCHOTEN - TEL 01717-2010 DEALERS: Autobedrijf V. A REYS, Hoge Rijndijk 55, Zoeterwoude. Automobielbedrijf L G. OTTO Herenweg 21 Noordwijk-B. (Advertentie) H. J. Koster tot werkgevers: Prijsverhoging moet binnenlandse vraag afremmen ,jEen apartheidspolitiek voor de bouwlonen in een overspannen ar beidsmarkt is een illusie waarmee men wel luchtkastelen, maar geen huizen en fabrieken kan bouwen", al dus de algemee n voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkge vers, de heer H. J. de Koster, in zijn rede op de jaarlijkse algemene ledenvergadering van zijn verbond in de Stadsschouwburg te Groningen. De bouwmarkt vertoont over de hele linie een achterstand, die onze Haagse Politierechter ONGEPAST DE BENEN GENOMEN „Het is wel zeer ongepast om na de winterperiode, op die manier de benen te nemen", zo luidde het oordeel van de Officier van justitie bij de Haagse po litierechter over een 19-jarige boom kwekersknecht uit Boskoop, die zijn werkgever plotseling in de steek had gelaten. De jongeman had aan de rechter in een vorige zitting verteld, dat de baas ermee akkoord ging dat hij wegbleef, doch de werkgever deed daar nu een heel ander verhaal over. „Ik zou toch wel dwaas zijn", zo zette hij uiteen. „Ik had hem in januari aan genomen. Drie maanden lang hebben ze door de winter niet kunnen werken en heb ik toch loon uitbetaald. Öp de eerste werkdag bleef hij weg" zo deelde hij mee. „De baas had me voortdurend gezocht en allerlei aanmerkingen gemaakt Dat was ik zo zat, dat ik ben weggebleven" luidde de mededeling van verdachte. Doch de baas ontkende dat. Op zaterdag verklaarde verdachte dat hij des maan dags niet meer zou komen, omdat hij als fraiser voor zichzelf zou beginnen. Doch daar klopte niets van. ..Jammer dat zulk soort zaken niet méér aanhangii g worden gemaakt", vond de Officier van justitie, want het optreden van verdachte achtte hij wel zeer onbehoorlijk. De eis luidde 50.boete of 8 dagen hechtenis. De rechter veroordeelde conform die eis. HET DIPLOMA-PROBLEEM Het was in strijd met de Vestigings wet, dat een kapper uit Noordwjjker- hout zijn bedrijf uitoefende. Hij stond zelf niet in de zaak en de kapster die er de leiding had, is niet in het bezit van de nodige diploma's. Wat het vakdiploma betreft, verwacht te de kapper dat het meisje dit dezer da gen zal worden toegekend, doch met het Middenstandsdiploma zit het lastiger. Want hij hoopte dat het zou lukken aan het meisje dat binnen een jaar te halen, doch het kon ook wel twee jaar worden. De Officier vond het een lastig geval en eigenlijk had hij sluiting van het be drijf willen vragen. Doch er was reden tot clementie en daarom luidde de eis 75.boete of 15 dagen hechtenis, waar. toe de rechter veroordeelde welvaart dakloos dreigt te maken. Naar de mening van het verbond zal de oplossing in de eerste plaats ge zocht moeten worden in een verbete ring van de produktiviteit, in een ef fectlever toewijzingsbeeld en op lan gere termijn in een uitbreiding van de produktiecapaciteiten in deze be drijfstak. Het vervult het verbond met vreug de, dat de nieuwe minister de achter stand op de bouwmarkt op energie ke wijze te lijf wil gaan. Warme in stemming van het verbond heeft de aanpassing van het goedkeurmgsbe- leid aan de beschikbare capaciteiten en in het bijzonder de flexibiliteit die de minister daarin heeft ingebouwd. „Maar wanneer de minister stelt, dat het welslagen van zijn beleid af hankelijk is van een belangrijke verbetering in het beloningssysteem van de werknemer in de bouwnijver heid, dan zet ik daar een vraagteken bij", zo zei de heer De Koster. De er varing hééft immers geleerd, dat ho gere lonen als zodanig in deze sec tor de produktiviteit niet verhogen. Zelfs een toeneming van het aantal werknemers behoeft niet per defini tie tot een toeneming van de produk- tie te leiden. Ook dat is 'n ervarings feit". De heer De Koster was daarom van mening, dat de hoogste prioriteit moet worden gegeven aan andere maatregelen dde tot een verhoging van produktiviteit leiden. LONEN EN PRIJZEN De directe oplossing van het vraag stuk van de krappe arbeidsmarkt zal in de eerste plaats moeten worden gezocht aan de vraagzijde van de ar beidsmarkt, aldus de heer De Kos ter. Wordt de voortdurende krapte mede veroorzaakt door een te laag- loon- en prijspeil? Vergelijkingen met Euromarktpart- ners gaan mank. De betalingsbalans vertoont niet een zodanig positief saldo, dat op deze basis een bevesti gend antwoord op de vraag kan wor den gegeven. Aan één post van de betalingsbalans, n.l. de handelsba lans, zou mede een argument kun nen worden ontleend. De export ver toont n.l. in de laatste jaren een gro tere stijging dan de wereldhandel. In deze situatie menen wij, dat een zekere nominale verhoging van het loon- en prijspeil zal moeten worden aanvaard. Met nadruk betrek ik hier de prijzen in. Het is juist de verho ging van het prijsniveau, die de door loonsverhoging extra toenemende vraag kan afremmen. ABNORMALE OPLOSSINGEN Indien werkgevers bereid zijn zon der vooroverleg en vergunning hoge re lonen te betalen dan die waarvoor de vakbeweging heeft geijverd zal de individuele werknemer zich van de vakbond afwenden. „Bij het te lang voortduren van een dergelijke con stellatie begint een stemming te groeien waarbij naar abnormale op lossingen wordt gezocht. Ik heb be grip voor het feit, dat de werkne mersorganisaties in deze omstandig heden zich gedwongen voelen zeer hoge, mijns inziens te hoge, eisen op tafel te leggen. Net zo goed als ik be grip heb voor de moeilijkheden van de individuele werkgever, die toch vooral de machines draaiende wil houden, al kan ik niet een afwijken van rechtsgeldige arbeidsvoorwaar den goedkeuren' aldus de heer De Koster. C A opent zaak in Antwerpen Het Nederlandse miljardenbedrijf C. en A. Brenninkmeijer heeft nu ook haar intrede gedaan op de Belgi sche markt. Gisteren werd namelijk in Antwerpen een nieuwe „C. en A." geopend. Thans heeft C. en A., geheel eigen dom van de familie Brenninkmeijer, ruim 110 winkels in vier landen. Ceta-Bever sluit zich aan bij Sikkens-Groep De directies van de Sikkens-Groep N.V. te Sassenheim en de N.V. Ver- eeniging Chemische Fabrieken Ceta- Bever te Beverwijk, delen mede, dat een overeenkomst is gesloten, waar door Ceta-Bever deel zal gaan uitma ken van de Sikkens Groep en daar mede tevens van het concern Konink lijke Zout-Ketjen N.V. Deze transactie zal tot stand wor den gebracht door ruiling van aan delen Ceta-Bever met aandelen Ko ninklijke Zout-Ketjen. Ceta-Bever is reeds sinds 1920 ge specialiseerd in' de fabrikage en ver koop van een assortiment lijmen, beitsen en verven voor de doe-het- zelf-markt in de Benelux. Bov,endien voert zij een aantal lijmen en beitsen voor industrieel en ambachtelijk ge bruik. Er is een krachtige groei van de doe-het-zelf-markt op verschillende gebieden. Door samenwerking van de elkaar aanvullende bedrijven zal men de eisen, die deze ontwikkeling zowel technisch als commercieel stelt, ver sterkt tegemoet kunnen treden. Ver wacht wordt, dat vooral de betrok ken detailhandel van deze samenwer king zal profiteren. Zoals dit past in de sfeer en de ontwikkeling van de Sikkens Groep zal Ceta-Bever N.V. in de nieuwe verhoudingen voortbestaan als een zelfstandige eenheid in de huidige vorm. Werkgevers metaal: Discriminatie in de andere bedrijfstakken moet vermeden worden De contactgroep van werkgevers in de metaalnijverheid heeft in een brief aan het dagelijks bestuur van de Stichting van de Arbeid een waar schuwing laten horen in het kader van het overleg, dat thans gevoerd wordt over het verbeteren van de arbeidsvoorwaarden. De contact groep wijst er op, dat de te nemen maatregelen tot opheffing van de wo ningnood geen discriminatie mogen inhouden met betrekking tot de pri maire en secundaire arbeidsvoorwaar den in andere bedrijfstakken. Alleen reeds het verlenen van voorrang aan bouwvakarbeiders bij het verkrij gen van een woning zou een derge lijke discriminatie inhouden. De contactgroep zegt verder, dat het openen van de mogelijkheid om per onderneming van het in c.a.o. of bindende loonregeling bepaalde voor alle categorieën werknemers naar bo ven af te wijken, tot het volledig failliet van de tot dusver' gevoerde loon- en prijspolitiek zal leiden. Deze afwijkingsmogelijkheid kan gemakkelijk leiden tot het ontstaan van een inflatoire situatie waarin de concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland slechter wordt, de ex port belangrijk afneemt en een groot aantal ondernemingen in een margi nale positie kan geraken. In dit ver band wordt gewezen op het gevaar lijk karakter van de loonsverhogin gen, welke uitgaan boven de stij ging van de produktiviteit. Derge lijke loonsverhogingen hebben o.a. de tendens de todh al gedaalde winstquote van het nationale inko- en te verminderen, aldus de contact groep. „STULE VLEUGEL" STAATSMIJN EMMA BUITEN GEBRUIK De hoofddirectie van de staatsmij nen is tot de conclusie gekomen dat in de huidige omstandigheden de voortzetting van de kolenwinning in de zogenaamde stijle vleugel van de staatsmijn Emma, het zogenaamde za del van Puth, niet rendabel is, en derhalve voorlopig gestopt dient te worden. Twee en half jaar geleden is het zadel ontsloten door het in bedrijf stellen van een nienwe schacht te Schinnen. Sinds de aanleg van deze schacht zijn zowel de ontginnings techniek als de omstandigheden op de energiemarkt belangrijk gewij zigd. De kosten en de opbrengsten van de kolen uit de stijle lagen heb ben zich relatief ongunstiger ont wikkeld dan van de kolen uit de vlakke lagen van de staatsmijn Em ma. De oorzaak hiervan is vooral de beduidend mindere en ook voor de nabije toekomst niet te verwachten mogelijkheden tot mechanisatie en rationalisatie in de stijle lagen. De hoofddirectie heeft verder be kend gemaakt, dat de storingsgraad in het style veld hoger is gebleken dan was voorzien en dat de thans ter beschikking staande geologische ge gevens hierin geen verbeteringen doen verwachten. Schacht vier van de staatsmijn Emma zal in gebruik blijven als intrekkende ventilatie- schacht. De gebouwen zullen voor zover nu reeds niet bezet door cen trale diensten een nadere bestem ming krijgen. De bezetting van schacht vi^r ten bedrage van ongeveer 380 man zal dit jaar voor een klein-gedeelte over geplaatst worden naar de staatsmijn Maurits en voor het overige weer op de Emma hoofdzetel te werk ge steld worden. Het komende weekeinde zal voor de zeven achtkampen van de com petitie van de Kon. Ned. Schaak bond de aanvang zijn van het nieu we seizoen. Leiden is met twee tien tallen in de eerste, d.w.z. een na hoogste klasse wel bijzonder goed vertegenwoordigd en wellicht zal de Sleutelstad binnenkort weer eens 'n hoofdklasseteam rijk rijn. Leids Schaakgenootschap Het eerste team van het Leids Sohaaikgenootsehap komt uit in de eerste klasse A, een zeer zware af deling, waarin de Leidenaren waar schijnlijk geen hoofdrol zullen kun nen spelen. O ud - hoof dklasse -teams als Hilversum (o.a. met de gebr. Van Oosterom en graaf Van den Bosch) en VVGA, en gerenommeerde eer- ste-klassers als Bussum (met v. d. Lijn, v. Oosterwijk, Bruym, Nolte en misschien ook internationaail mees ter Kick Langeweg) en de Arnhem se Schaakvereniging (Bredewout, Perfors en Sarink) zullen o.i. voor een kampioenschap van LSG toch wel te grote struikelblokken wor den. Als het Groninger Staunton weer over de ex-Leidenaar Menno van Steenis kan beschikken, zal het waarschijnlijk ook weer geducht mee tellen. De zwakkere, maar zeker niet te onderschatten teams in deze af deling zijn de gepromoveerde tien tallen van Unitas (Groningen) en Charlois (Rotterdam). Als LSG in normale vorm zal spelen lijkt een plaats in de middenmoot 't best mo gelijk. Het Leidse team is op twee plaatsen gewijzigd. J. v. Steenis en W. H. v. d. Nat zijn vervangen door de jongere spelers A. v. Oosten en drs. P. Hörchner. Benevens wat on derlinge verschuivingen lijken dit toch geen mutaties van groot ge wicht. De eerste wedstrijd voor de Leidenaren gaat tegen het debute rende Charlois, waar-voor LSG zater dagmiddag naar Rotterdam moet rei zen. Ondanks het ontbreken van Wouters en Th. v. d. Oord jr. moet LSG in staat worden geacht de volle winst te behalen, maar de Rotter dammers (na hun voortreffelijke vo rige seizoen) zouden misschien voor een verrassing kunnen zorgen. Philidor In de eerste klasse B lijken de mo gelijkheden op een kampioenschap voor de tweede Leidse eerste-klasser Phiilidor I beter dan voor LSG. De verjonging van hét Philidorteam is nog steeds voortgegaan, waardoor de gemiddelde leeftijd thans in de buurt van de 25 jaar is komen te liggen. De geroutineerde spelers Bar- kema, Smit en Schuss verhuisden Vrouw na botsing in cabine doodgedrukt De 43-jarige mevrouw G. Keiman- Bosschaart werd vanochtend gedood toen een door haar bestuurde bestel wagen in botsing kwam met een au tobus. Het ongeval gebeurde vanochtend om kwart over zeven aan de Houten- seweg in Utrecht ter hoogte van Rijksweg 12. De bus die bestuurd werd door de 59-jarige J. v. d. B. uit Utrecht geraakte in een slip en bots te frontaal tegen de uit de richting Houten komende bestelwagen. Me vrouw Keiman raakte bekneld in haar cabine en overleed ter plaatse. In Birmingham (Engeland) zijn twee dubbeldeksbussen tegen elkaar gereden. Vierenveertig mensen moes ten naar een ziekenhuis worden overgebracht, maar niemand heeft zware verwondingen opgelopen. De Parijse politie zoekt thans naar goud en juwelen die donderdag uit de afgesloten kofferruimte van een auto iin een straat van Parijs werden ontvreemd. De buit vertegenwoor digt een waarde van ongeveer hon derdzestigduizend gulden. naar het tweede team, waardoor jon gere, theoretisch sterkere, maar ook minder ervaren spelers als C. H. v.d. Bosch, Ad v.d. Berg en drs. P. Se- lier hun en- of rentree konden ma ken. De Leidenaren lijken nog iets sterker te zijn dan het vorige seizoen en zullen een serieuze poging willen wagen het favoriete Utrecht te be dreigen. Geen lichte taak, gezien de keur van (oud)internationals zoals Bouw meester, v. Geet, v. d. Poll, mr. Span jaard en bondspraeses ir. Van Stee nis, waarover de Stichtenaren kun nen beschikken, maar het jeugdig enthousiasme van Philidor kan mis schien een zekere compensatie be tekenen. Verder moet Philidor voor al rekening houden met teams als Spangen en HCSV. De Leidenaren spelen zondagmiddag vanaf 11 uur in „Zomerzorg" tegen het Haagse Moer- wij'k, een wedstrijd die Philidor in normale vorm, goede winstkansen moet kunnen bieden. Van het com plete team zulllen drie spelers voor uit moeten spelen op zaterdagmid dag, gelijktijdig met de wedstrijd van Philidor II. De reserves van Philidor vieren hun rentree in de tweede klasse (C) zaterdagmiddag vanaf half vier, eveneens in „Zomerzorg" met een wedstrijd tegen het sterke „De Dom" uit Utrecht. Ook Philidor II is ver geleken bij het vorige seizoen iets sterker geworden. Naast Barkema, Smit en Schuss kwam de sterke en jonge oud-RSCI-speler P. Montee de Leidse gelederen versterken. Daar tegenover staat wel het verlies van P. J. Breenen, die door werkzaam heden verhinderd is voor Philidor II uit te komen, maar hopelijk zal hij wel eens als reserve kunnen mee spelen. Naar onze smaak hebben onze stadgenoten in deze sterke af deling een goede kans zich op KNSB- peil te handhaven, hoewel het de buut tegen „de Dom" allesbehalve eenvoudig zal zijn. Aan het tiende bord zal de gezond spelende, doch nog wat weinig geroutineerde Was- senaarse speler drs. A. J. Reynen als invaller fungeren. SCHAATSENRIJDEN KLAAS SCHENK TREKT ZICH TERUG ALS COACH SCHAATSPLOEG Jan Charisius zal dit seizoen als coach optreden van de Nederlandse schaatsploeg, die zal deelnemen aan de Europese- en wereldkampioen schappen hardrijden in resp. Oslo en Helsinki alsmede als chef d'equipe van de schaatsploeg bij de Olympi sche Winterspelen te Innsbruck. De in Leeuwarden woonachtige, 37-ja rige belasting-ambtenaar Charisius volgt als zodanig Klaas Schenk op, die evenwel nog mee zal gaan naar Oslo en Helsinki, maar dan in een functie, die het best kan worden ge kwalificeerd als manager. De nieuwe coach, die lid is van de technische commissie van de KNSB maar deze functie door zijn benoe ming zal moeten neerleggen, is vroe ger een bekend langeafstandrijder geweest, die zesmaal als lid van de kernploeg naar het buitenland werd uitgezonden en in 1950 als derde ein digde in het Nederlands kampioen schap achter Broekman en Maarse. Na afscheid te hebben genomen van de wedstrijdsport als actief beoefe naar bleef Charisius in de schaats sport als official. Met Klaas Schenk vertrekt een zeer bekende en alom gewaardeerde figuur in de internationale schaats wereld. Vijftien jaar lang is hij als coach opgetreden van onze schaats ploeg. Klaas Schenk zal nog de Olympi sche Winterspelen bijwonen, echter niet in een officiële functie, maar op uitnodiging van de KNSB, die hem en zijn vrouw deze reis heeft aan geboden als blijk van waardering voor het vele werk, dat hij voor onze hardrijsport heeft gedaan. Haagse rechtbank Ze hadden heel wat op hun kerfstok „Het is eigenlijk maar een greep uit de reeks van wandaden, die jul lie hebben gepleegd", zo voegde de president der Haagse rechtbank toe aan de dagvaarding tegen een drie tal jongelieden. Een 19-jarige land arbeider en een 20-jarige timmer man, beiden uit Oegstgeest en een 22-jarige landarbeider uit Leiden be trof die opmerking. Inbraak in een winkel, waarbij de hele kassa werd meegenomen, die echter slechts f 1,40 bleek te bevat ten, inbraak in een koffietent te Warmond, diefstal van fietsen, in braak in de r.k. kerk te Oegstgeest en diefstal van een offerblok met f 114 bevatte de tenlaste legging. En voor de landarbeider uit Oegst geest bovendien nog het feit, dat hij in de nacht van 28 april brand had gesticht in een tent, die op het ker misterrein te Oegstgeest stond. „Wat zou er in die terit zitten", zo had deze jongeman zich die avond afgevraagd. Hij ging eerst naar huis en kwtfm na enige tijd terug en stak toen de nog steeds gesloten tent in brand met behulp van houtwol dat daar lag. Er werd voor f 800 schade aan gericht. Een zeer ernstig feit was ook, dat de timmerman en de 19-jarige land arbeider in de nacht van 1718 maart twee fietsen op de rijksweg bij Oegst geest hadden neergelegd, welke fiet sen te Leiden en Oegstgeest waren gestolen. „Daar hadden de grootste ongeluk ken door kunnen gebeuren", consta teerde de president der rechtbank. Verdachten hadden op dit alles wei nig of niets te zeggen, ze gaven de feiten in het algemeen wel toe. Doch er zouden ook nog andere feiten, zoals het openbreken van au tomaten aan toegevoegd kunnen wor den. De officier vond de 19-jarige land arbeider wel de kwade genius in deze affaire en eiste tegen hem 10 maan den gevangenisstraf, waarvan 2 maan den voorwaardelijk en tegen beide andere verdachten ieder 8 maanden gevangenisstraf waarvan 2 maanden voorwaardelijk. Voor allen met af trek van voorarrest. De verdedigers, nar. R. A. H. L. Hendriks, mr. H. Kruizinga en mr. B. W. F. Paauwe bepleitten clemen tie. Uitspraak op 24 okt. In de eerste negen maanden van dit jaar hebben zich in West-Duits- land bijna 29.000 Oostduitsers aange meld voor registratie. Ruim 19.000 van hen hadden Oost-Duitsland mo gen verlaten in het kader van de ge zinshereniging, bijna 3.000 zetten hun leven op het spel om te ontsnappen. Het FIFA-elftal, dat onder de naam „Rest van de wereld" 23 oktober te Londen tegen Engeland zal uitkomen ter gelegenheid van het 100-Jarig be staan van de Football Association, Is opnieuw verzwakt en kan zo langza merhand nauwelijks representatief meer worden genoemd. Nadat de Braziliaanse rechtsbuiten Garrincha reeds had afgezegd wegens een blessure blijkt thans ook zijn landgenoot Pele geblesseerd te zijn. Bovendien heeft de Italiaanse voet balbond de FIFA bericht, dat Maldini en Rivera, beiden deel uitmakend van de selectiegroep van 18 spelers, niet beschikbaar zullen zijn. Tenslot te kwam uit Portugal het bericht, dat Eusebio geblesseerd is en deelde de Westduitse voetbalbond mede, dat de momenteel voor een Italiaanse club uitkomende Schnellinger voorlopig niet zal kunnen spelen. Waarschijn lijk zal het selectiecomité van de FIFA nu de Tsjechische back Novak en d'e Westduitse middenvoor Seeler oproepen om de vrij gekomen plaat sen in te nemen. Dit doormidden gebroken schip, het Poolse vracht schip „Dzierzynski", is er de oorzaak van, dat op de Westerschelde de laatste dagen vele halve ge slachte varkens en kalkoenen drijven, die op de stran den aanspoelen. Het schip, dat bij de Nederlands- Belgische grens ligt, is hier aan de grond gezet door bergert, nadat het hij een aanvaring In het Kanaal, ernstige schade had opgelopen en is later onder de druk van het water gebroken. Aanvankelijk bleven beide stukken nog in eikaars verlengde liggen, maar later is het achterschip door de stroom opzij gezet en haaks op het voorschip komen te liggen. Hierna gaven de koelruimen hun la ding vlees prijs.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 10