Luns tekende oorlogsschip in tekenboek van schoolmeisje Mislukte aanslag op Castro Toestand in Honduras spitst zich toe Negerpolitie in Birmingham? De onlusten in Venezuela Komt mgr. Beran naar Rome? MAANDAG 7 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Een beeld tijdens het diner, dat H.M. de Koningin haar keizerlijke gastheer en -vrouw heeft aangeboden. We zien v.l.n.r. H.K.H. prinses Beatrix, Z.K.M. de Sjah, H. M. de Koningin, H.K.M. keizerin Farah en Z.K.H. prins Bernhard. Nederlandse ochtend van koninklijk bezoek Vóór het bezoek aan Isfahan zondag, had zaterdagochtend de ko ninklijke familie het Nederlandse programma van het staatsbezoek aan Iran afgewerkt. Koningin, prins en prinses bezochten achtereenvolgens de Nederlandse lagere school met haar 58 leerlingen, de Philipsfabriek en de Nederlandse ambassade, waar zich de circa 300 zielen tellende Neder landse kolonie had verzameld. Een van de jongetjes op de Nederlandse school, Hans Bosman, was toe vallig jarig. Hij bereikte de leeftijd van 7 jaren en hem viel deshalve de eer te beurt daarvoor te worden gefeliciteerd door de koningin. Klein incident met persfotografen Minister Luns wilde toen wat doen voor het zusje van Hans, Anjo, die anders wie weet wat jaloers mocht zijn. Hij nam met vaardige hand en kele kleurkrijtjes beet een tekende daarna verbluffend realistisch in lut tele seconden een harer majesteits oorlogsbodems in Anjo's tekenboek. De 5e oktober werd aldus voor de familie Bosman in Teheran een ge denkwaardige dag. „U bent net een echte sneltekenaar", merkte-de ko ningin op tegen minister Luns, die zich later verweet, dat hij vergeten had het radarscherm op het schip in beeld te brengen. In de school was het directeur G. W. Overbosch, die hare majesteit rondleidde. INCIDENT In de fabriek, die Philips in Tehe ran bezit, was het directeur A. J. Nieuwenhuis, die de koningin op haar rondtocht begeleidde, toen zich een overigens nauwelijks opgemerkt incident voordeed. In wandelpas van de ene hal in de buitenlucht naar de andere lopend, zei de koningin plotse ling resoluut: „Nee, hier is niets te zien", en keerde zich om. De reden daarvan werd gevormd door de ware batterij van Perzische persfotogra fen, die geagiteerd achteruitlopend enkele meters voor het koninklijke gezelschap onze landsvrouwe met Goed weer om erfenis te verdelen Zaterdag en zondag zijn in Limoges, in Midden-Frankrijk, drieduizend leden van de over de hele wereld verspreide fa milie Mallet bijeen gekomen om te beraadslagen over de verdeling van de nalatenschap van Jean-Pierre Mallet, die in de negentiende eeuw uit Frank rijk naar de nieuwe wereld ver trok en daar schatrijk werd. De nalatenschap, die wordt ge raamd op 1.865.000.000 gulden ligt in de gemeentebank van New York te wachten tot de bijna vijftienduizend personen, die menen voor een gedeelte van de schat in aanmerking te komen hun aanspraken waar hebben kunnen maken. Onder de drieduizend, die zondag, indachtig het gezegde dat het goed weer was om een erfenis te verdelen, in stromen de regen voor het geboortehuis van Jean-Pierre Mallet bijeen kwamen, bevond zich de echt genote van een Iraakse prins, die ook van de familie Mallet stamt. Zij hield een toespraak, waarin zij haar bloedverwanten voorhield dat deze „zo rijk als Rothschild" kunnen worden, als ze elkaar maar bijstaan. De menigte hief daarop de leus „Mallets aller landen verenigt u" aan. Op voorstel van prinses Ajoebi besloot het Mallet-con- gres voorlopig in Parijs een coöperatie te stichten, waai Mallets door hun familieleden geproduceerde en verhandelde artikelen kunnen aanschaffen. Hieronder zijn zowel bontjassen en champagne als doodkisten Als voorproefje van de geneug ten, die de erfgenamen wacht, mogen zij tegen gereduceerde prijs vakanties doorbrengen op een eiland in de Middellandse Zee, dat de vooruitstrevende oosterse prinses alvast heeft gekocht. haar begeleiders onder vuur bleven nemen. Dit irriteerde haar zo hevig, dat ze besloot zich daaraan niet lan ger bloot te stellen. Vriendelijk verder pratend tegen de heer Nieuwenhuis, draaide zij dus de hele horde de rug toe. Het gevolg week uiteen en met een breedlach- ende prins Bernhard achter zich wandelde de koningin terug. Nu had zij dus vrij baan. Drie Perzische fabrieksmeisjes bo den drie der nieuwste aldaar ver vaardigde draagbare radio's aan: een voor de koningin, een voor de prins en een voor prinses Beatrix, die met een controleerde of er muziek uit kwam. ONTVANGST IN AMBASSADE Het slot van de ochtend bracht men door op het grasveld van de verruk kelijk gelegen Nederlandse Ambassa de. Het prachtige gebouw ligt op de noordelijke rand van Teheran op een hoogte van circa 1500 meter. De Nederlandse kolonie werd aan de koninklijke gasten voorgesteld door ambassadeur Hasselman, waar na onder de zwakjes wapperende koninklijke standaard, op het groene gras de gasten zich te goed deden aan fonkelend-koude glazen cham pagne en aan kaviaar. Ongedwongen mengden koningin, prins en prinses zich tussen hunne landgenoten, waarbij vermoedelijk de KLM het onderwerp was van 't lange gesprek, dat de prins voerde met KLM-direkteur E. H. Larive. De laatste brengt werkbezoeken aan zijn nederzettingen in het midden Oosten. DRUK PROGRAMMA Het programma, dat de Perzen voor onze koninklijke familie hebben ge organiseerd is wel bijzonder druk en vermoeiend. Na deze drie bezoeken op zaterdagochtend, waarbij tussen tijds afstanden van tientallen kilo meters moesten worden gereden, wachtte het vorstelijk gezelschap ter stond na de lunch bezoeken aan twee musea en 's avonds het derde offiële diner in drie dagen, ditmaal aange boden door de Perzische premier. Het Britse blad Sunday Express maakte zondag met veel ophef mel ding van een „ongelofelijke" moord aanslag op de Cubaanse premier, Fi del Castro en de Russische ambassa deur in Cuba. Laatstgenoemden maakten volgens het blad een rond vlucht boven Havana in een Russisch transportvliegtuig, toen plotseling luchtafweergeschut begon te vuren. Onder de ogen van duizenden men sen, die zich aan de waterkant bevon den manoeuvreerde de piloot zijn toestel als een stuntvliegtuig tussen een hagel van granaten door, waar na hij het veilig aan de grond zette. Na de aanslag zouden vijf officieren van het Cubaanse leger zijn gearres teerd. Het is niet bekend, wanneer de aanslag zou zijn gepleegd. Groot aantal doden bij straatgevechten Straatgevechten, die zaterdagavond in Tegucigalpa, de hoofdstad van Honduras, werden geleverd hebben een groot aantal doden en gewonden geëist, zo werd in Managua (Nicara gua) vernomen. Volgens deze berich ten zou de burgerwacht, trouw blij vend aan de afgezette Hondurese pre sident Villeda Morales, op enkele plaatsen in de hoofdstad verzet blij ven bieden. Voorts werd gemeld, dat twee ver diepingen van hotel Prado door brand zijn verwoest. Volgens een woord voerder van het nieuwe bewind zou het hotel, waar verscheidene Ameri kaanse journalisten verblijven, door Cubaanse communisten in brand zijn gestoken. Van andere zijde werd ech ter verklaard, dat de brand ontstond bij vuurgevechten tussen militairen en leden van de burgerwacht. Een radiozender van het militaire bewind in Honduras bevestigde zon dag, dat zich in Tegucigalpa ernstige ongeregeldheden hebben voorgedaan. De zender beschuldigde communisti sche elementen ervan straatgevechten te hebben ontketend. Volgens het radiostation waren twee Cubanen, die bekend stonden om hun communisti sche gezindheid, bij deze straatge vechten doodgeschoten. Vier anderen werden gearresteerd. In de regering, die intussen in Honduras is samengesteld, is kolonel Lopez Arellano premier en tevens opperbevelhebber van de strijdkrach ten. Minister van binnenlandse zak is Dario Montes, minister van bui tenlandse zaken Jorge 'Fidel Duron en minister van defensie kolonel Ar mando Escalona. Ook is een nieuw ^perste gerechtshof gevormd, be staande uit vjjf leden. LIJK VAN NUSSER OVERGEDRAGEN De Beierse grenspolitie heeft za terdag het stoffelijk overschot van Georg Nusser in ontvangst genomen. Nusser is donderdag met een twee- motorig lesvliegtuig op Tsjechoslo- waaks gebied neergestort. Omstreeks 90 vooraanstaande blan ke inwoners van Birmingham hebben aangedrongen op de aanwerving van negerpolitie-agenten. In een advertentie in een plaatse lijk blad van zaterdag vragen zij de vestiging van een neger-politiebureau in een negergemeenschap. Ds. Martin Luther King had on langs de aanstelling van negerpoli tie-agenten gevraagd. De overheid in Birmingham heeft een advertentie voor 20 politie-agenten geplaatst, doch daar zijn geen sollicitaties op gekomen. Bij de vuurgevechten, die zich in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Venezolaanse hoofdstad tussen „terroristen" en ordetroepen hebben voorgedaan, zijn elf personen gedood onder wie twee leden van de burger wacht, zo bericht het blad El Mun- do. Er is een tiental arrestaties ver richt en een grote hoeveelheid wa pens in beslag genomen. De Romeinse correspondent van het KNP verneemt uit gewoonlijk goed ingelichte kringen in Rome, dat de Tsjechoslowaakse regering voor de vrijlating van vijf bisschoppen een tegenprestatie verwacht. Zij zou na melijk hebben geëist, dat de kapittel vicarissen der Tsjechoslowaakse bis dommen, die door de regering aange wezen zijn, als zodanig door de H. Stoel worden erkend. Een kapittel vicaris is verantwoordelijk voor de gang van zaken van het diocees ge durende de periode, dat de zetel on bezet is. Meestal wordt een kapittel vicaris gekozen door de kathedrale kanunniken. Of en in hoeverre over deze „tegenprestatie" diplomatiek overleg is gevoerd tussen de H. Stoel en de Tsjechoslowaakse regering, is niet bekend. Bijzonderheden over de vrijlating van de vijf bisschoppen zijn nog niet bekend. Met name is niet bekend of de aartsbisschop van Praag mgr. dr. J. Beran, naar Rome zal ko men. Het gerucht, dat kardinaal Koe- nig van Wenen hem zou halen, wordt in bevoegde kringen categorisch te gengesproken. Halve varkens drijven Westerschelde af Het waiter van de Westerschelde voert thans talrijke halve varkens mee, de lading van het Poolse schip 10000 brt. dait veertien dagen geleden bij de sluizen van Antwerpen door de golven uit elkaar geslagen is. Dit geschiedde toen het vaartuig, dat een aanvaring in het Engelse Kanaal had gehad en daarna toestemming had gekregen om naar Antwerpen door te varen, water maakte. Het schip dat in VÏLssingen nog was onderzocht, is daarop gebroken. De lading, die be stond uit 300 ton bevroren vlees, als mede fosfaat en erts uit Casablanca kon nog voor een groot deel worden gered. Gisteren echter is het schip opnieuw gebroken Het grootste ge deelte van de lading vlees, dat men niet had kunnen lossen, omdat het on der water zat, spoelt nu weg en drijft de Westerschelde af. Op de Plaat van Ossenisse zijn 200 halve vakens en een groot aantal kisten kalkoenen aangespoeld. De po litie in de gemeenten langs de Wes terschelde is gewaarschuwd met het oog op de volksgezondheid. Het vlees is uiteraard ongeschikt voor con sumptie. Ruimtecapsule van Walter Schirra komt naar Amsterdam De Mercury capsula, Sigma 7, waarmee ruimtevaarder Walter M. Schirra vorig op 3 oktober zes om wentelingen om de' aarde maakte, zal in november naar Amsterdam komen. De NASA, het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart, heeft het ruimtevaartuig afgestaan voor de voedsel en landbouwproducten-ten toonstelling, welke van 7 tot en met 24 november in het RAl-gebouw wordt gehouden. Aan de hand van voorbeelden wordt met de capsule ook getoond wat een ruimtevaarder tijdens zijn vluoht eet en drinkt. De tubes waar in het ruimtevoedsel is verpakt o.a. Sohirra's ontbijt zullen ook te zien zijn. Arbeider door gas om het leven gekomen Negen arbeiders, die bezig waren de tanks schoon te maken aan boord van de zeetanker Keizerswaard, die op stroom op de Nieuwe Maas lag, zijn gisteren onwel geworden. Hoewel de tanks ontgast waren bleek er zich toch nog gas in te be vinden. Zeven van de negen arbeiders konden zichzelf in veiligheid stellen. Twee moesten eruit worden gehesen. Een van hen, de 27-jarige S. C. Witte- bol uit Rotterdam, is in de loop van zondag in het ziekenhuis in Schiedam aan de gevolgen van deze gasvergif tiging overleden. RAADSEL ROND „DODENSCHIP" OPGELOST Het raadsel rond het Belgische mo torjachtje „Dolfijn", dat vorige week vrijdag met twee lijken aan boord op de nieuwe afsluitdam van de „Pluim- pot" bij Scherpenisse liep, is opge lost. Sectie heeft uitgewezen dat er geen sprake is van misdrijf, maar dat de opvarenden het slachtoffer zijn geworden van koolmonoxyde vergif tiging. BENOEMING BISDOM ROTTERDAM Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam heeft benoemd tot kape laan te Rotterdam (H. Nicolaas), de weleerwaarde heer G. W. Wilmink, die kapelaan was te Hillegom (H. Martinus). Overlevenden van de grote aard bevingsramp waardoor de Zuad-Sla- visohe stad Skoplje in juli getroffen werd, zijn overstromingen, als gevolg van hevige regen, uit hun tenten ver jaagd. Ongeveer 7.200 mensen zullen naar hoger gelegen terrein geeva- oueerd worden. De 3-jarige Geert van der Vlag uit Leeuwarden is gistermiddag in de Stadsgracht gevallen en verdron ken. Pogingen om door middel van mond-op-mond beademing de levens geesten weer op te wekken bleven zonder resultaat. Het kind was het jongste kind uit een gezin met drie kinderen. Am a(lc wdêts en moafas, opa's en cwtó ootns en tanks in Dmmana TktMis SJOp V&H t)E EEBEtCEWCCUB <m «fr/i/tt hiutaviuinasCvm cnjdnistjan ^mcrï&uiriKKot^ot^xnoe^iUT nmrmqcm^k.^mnmcCïiêlimdMinT^nnjamkt' wcdllmï(Uvai<v^m&dwmms<n,<(Uwttm urtmxiamjqgSiKdjg fxcjt. Strips niet dé awnturm sjogs\Mt£mEtmiauB <m iuuw HHmantOtxiu uw iKtfe uw mefttps aaJau. t}^sleJ^O^pn-wx£,aQuwi(tf3,2f^raviir~ faal. müsGc&iyn. cic «rrfc h«ii mnnmers aiïrfis j(üj in mvotiSa-mraOtaÉmms mjmctyiwmiKtoUjfaat... ^mwtruvcr(i^aartr<(ci<>rnaamma£ts cphqaxnam„SüORS £P{SJ/MMIH" Mi»au(aan5J Uamdm (Advertentie) VUURDUIVEL GEPAKT De Westduitse politie heeft een 24- jarige monteur aangehouden, die ten minste elf branden op zijn geweten heeft en bekend staat als de langge- zochte „vuurduivel van Schaum- burg". Volgens de justitie van de deelstaat Neder-Saksen heeft de man, Dieter Rethmeier, ook twee branden in een glasfabriek gesticht, waarbij voor een miljoen gulden schade werd aan gericht. Sedert december 1962 werd in de streek van Schaumburg door onopge helderde branden voor omstreeks 8 miljoen schade geleden. De politie onderzoekt nog of Reth meier ook verantwoordelijk is voor de schade aan de kerk in Bückeburg, waar de schade omstreeks 1,5 miljoen gulden bedroeg. Een 86-jarige weduwe, mevrouw J. de GrootBavelaar is zaterdag middag in de Westerbaenstraat in Den Haag overleden na het inade men van giftige dampen. Ze was be zig het toilet met zoutzuur schoon te maken en is daarbij onwel gewor den. De bejaarde dame kon nog haar dochter bereiken, die op visite was en in de huiskamer zat. Korte tijd later is zij echter overleden. De 2Vi maand oude baby Tjittie van de familie P. Flapper te Blauw huis is zondagmorgen in haar bedje gestikt. Het ongeluk gebeurde ter wijl de ouders de vroegmis bijwoon den. LISSE GOUDEN ECHTPAAR VAN OOSTEN-VAN DER MEER De 18e oktober is het vijftig jaar geleden dat de heer Van Oosten en mej. v. d. Meer elkaar het H. Sacra ment van het huwelijk toedienden. En het gouden huwelijksfeest zal vol gende week (13 oktober is de grote dag) luisterrijk worden gevierd. Reeds nu staat het huis aan de Sta tionsweg vol bloemen. Vijftig jaar... waar blijft de tijd?, zeggen bruid en bruidegom, die beiden nog 'n goede gezondheid genieten, hoewel ze toch al resp. 74 en 76 jaar oud zijn. Van een onbezorgde jeugd is geen sprake geweest. De bruidegom zei de school vaarwel toen hij elf jaar was. In zijn geboorteplaats Haarlemmermeer ging hij bij de boeren werken; eerst bij boer Hagen aan de Lisser- weg, later bij andere landbouwers. Werkdagen van 's morgens vijf tot 's avonds zeven urn* waren heel ge woon. Niemand die toen maar over verkorting van de arbeidstijd durfde piekeren. De heer Van Oosten heeft „los" ook vee! bij de bollenkwekers gewerkt. Hij pakte trouwens van al les aan. Zeventien jaar was hij ook nog in dienst van de gemeente Lisse altijd in los verband maar een maal was hij toch zeven jaar achter elkaar „los" bij de gemeente. Van werkloosheid weet de bruide gom ook mee te praten. Na de grote beurskracht in New York begon ook in de bollenstreek de ellende. Een maal had hij in de dertiger jaren 'n jaar waarin hij maar zes weken en later waarin hij slechts zeven weken per jaar werk kon krijgen. De ove rige weken was hij gedoemd tot niets doen en „stempelen". De knieën van de bruidegom kun nen niet zo best meer meekomen, maar niettemin werkt hij in de bol len tijd nog altijd bij Hollands Bloem bollenhuis, in de wandeling altijd de Hobaho genoemd. De bruid ook in Haarlemmermeer geboren is nog bijzonder kwiek voor haar leef tijd. Het gouden paar verheugt zich in het bezit van zes kinderen, waar van er vijf zijn getrouwd. Kinderen en kleinkinderen zullen straks het gouden paar komen fê teren. Als er een uurtje over is, gaat men misschien nog wel een kaartje leggen, want daar is de bruidegom een groot liefhebber van. Op prijs- jasavonden heeft hij menige vette prijs (ponden karbonodes o.m.) we ten te winnen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3