HUNTER! SPORT GRAFICI BESPRAKEN LOONEISEN Twee doden bij verkeersongeval HulshofC -JiraLg. DE SISSENDE SAMPAM! 86 de geluidsmuur MAANDAG 7 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 In verband met een onvoor ziene afwezigheid van onze sportredactie zijn wij niet in staat geweest een volledig over zicht van het voetbalprogramma van de LVB te geven. Wij vra gen hiervoor gaarne clementie van onze lezers. (Red.). (Advertentie) Grafici in Amsterdam en Rotter dam vergaderden zaterdag ter onder steuning van de looneisen. In Am sterdam werd de vergadering bijeen geroepen door de ANGB, de bij het NW aangesloten bedrijfsbond. Op initiatief van enige aanwezigen in de zaal werd een motie aangenomen, waarin de erkende bonden worden uitgenodigd zich achter de Verlangens van de grafici te stellen. In Rotterdam werd de vergadering onder leiding van de personeelscom missies gehouden. Besloten werd tot oprichting van een landelijke over koepelende commissie, waarin iedere personeelscommissie met drie man zitting zou hebben. Deze zogenaamde krantencommis sie zal tot taak hebben de vakbonden op te wekken de eisen van de grafici te ondersteunen. RESOLUTIE KATH GRAFISCHE BOND Een druk bezochte vergadering van de afdeling Amsterdam van de Ned. Kath. Grafische Bond heeft na uit voerige besprekingen met nagenoeg algemene stemmen de volgende reso lutie aangenomen: De afdeling Amsterdam van de Kruidendrogerij door brand verwoest Schade ruim een miljoen Een felle, plotseling uitslaande brand heeft de Coöperatieve Zuidne derlandse Kruidendrogerij te Veg- hel voor het grootste gedeelte in de as gelegd. Omstreeks kwart over drie zaterdagnacht werd het vuur ontdekt door twee arbeiders die in het achter ste gedeelte van de uitgestrekte dro gerij toezicht hielden op. de appara tuur van de groentedrogerij. Het vuur is in het voorste gedeel te ontstaan. Toen de brand ontdekt werd woedde er al een ware vuurzee. De Veghelse brandweer die zeeT spoe dig ter plaatse was concentreerde zich vooral op het behoud van de kruidendrogerij, die door een brand muur van het overige gedeelte van het bedrijf was gescheiden en werd daarbij geassisteerd door brand weerkorpsen van Dir.ther, Heeswijk en Uden. De druk op de waterleiding was niet voldoende om er veel brand slangen op aan te sluiten en daarom werd over een afstand van onge veer 750 meter water uit de Zuidwil lemsvaart gepompt. De brandweer, slaagde er in een vlak naast de kruidendrogerij ge legen fabriek, die groot gevaar liep en waar herhaaaldelijk een begin van brand op het dak ontstond te be houden. Zeker driekwart van de kruiden- drogerij met zeer kostbare installaties brandde echter geheel af. Aangenomen wordt, dat de schade de één miljoen gulden zal overschrij den. Het bedrijf is zeer ernstig ge dupeerd, temeer daar het thans voor het drogen van geneeskrachtige krui den de geschikte tijd is. Een kostba re voorraad van deze kruiden is ver loren gegaan. Het bedrijf is verze kerd. Ned. Kath. Grafische Bond kennis genomen hebbend van de eisen, wel ke de drie werknemers-vakcentrales aan de centrale werkgevers organi- stie hebben gesteld: is van oordeel dat dezevolledig dienen te worden gerealiseerd; is van oordeel dat het sociaal eco nomische en het algemene loonbeleid gericht dienen te worden op het weg nemen van de thans bestaande gro te overspanning op de arbeidsmarkt: is van oordeel dat bedoelde maat regelen niet mogen leiden tot aantas ting van de positie der werknemers, doch mede tot gevolg dienen te heb ben dat de omstandigheden waaron der de werknemers moeten werken, wonen en leven, belangrijk kunnen worden verbeterd: is van oordeel dat bij het vaststel len van de lonen in contractuele re gelingen rekening gehouden dient te worden met het werkelijke loonni veau; roept de werkgevers op alle belo ningsmogelijkheden die de cao thans biedt volledig te benutten; spreekt haar vertrouwen uit in het beleid van de drie werknemers vak centrales; spreekt voorts haar vertrouwen uit in het beleid van het hoofdbestuur van de Ned. Kath. Grafische Bond; besluit deze resolutie ter kennis te brengen van het verbondsbestuur der KAB, het hoofdbestuur van de NK GB, de besturen van de centrale werkgeversorganiSties en dè bésturen van.de werkgeversorganisatie in-Tiet grafische bedrijf. Mies Bouwman kreeg een dochter De populaire televisiester Mies Bouwman, die bij een recent opinie onderzoek de meest populaire vrouw in Nederland bleek te zijn, heeft zondagmorgen in hetSt. Janszie kenhuis te Laren het leven geschon ken aan een dochter, die de naam Janneke kreeg. De baby weegt zeven pond. Moe der en dochter maken het goed. Janneke is het derde kind van Mies Bouwman en haar echtgenoot Leen Timp. Ze hebben een zesjarige zoon Joost en een tweejarige dochter Ma- rike. Botsing in Zuid-Limburg TWEE DODEN, DRIE ZWAARGEWONDEN Vanmorgen omstreeks zes uur is een busje uit Geleen, dat op de pro vinciale weg S'ittard-Heerlen een bus wilde passeren, frontaal in botsing gekomen met een tegemoet komende vrachtauto met aanhanger. Twee van de zes inzittenden van het busje, allen arbeiders die op weg waren naar Duitsland, waar ze werk ten, werden op slag gedood. Drie an deren werden zwaar gewond. De zesde, die achterin het busje lag te slapen en er bij de botsing uit geslin gerd werd bleef ongedeerd. De toestand van de drie zwaarge wonden is zorgwekkend. De bestuur der van de vrachtauto kreeg een shock. In de nacht van zaterdag op zon dag zijn de heer J. Droog te Beem- ster (40 jaar) en zijn verloofde mej. Botman te Alkmaar (29 jaar) bij een verkeersongeval bij Oudorp om het leven gekomen. De auto van de heer Droog werd op de ringweg nabij de rotonde ge grepen door een andere personen wagen, afkomstig uit de richting Hei- loo. De laatste wagen werd bestuurd door de heer W. uit Overveen, die vermoedelijk de macht over 't stuur kwijt raakte toen zijn wagen even in de rechterberm terecht kwam. De auto ran de heer W. schoot daarna naar de linkerkant van de weg en ramde de wagen van de heer Droog. De heer Droog moet op slag dood zijn geweest. Zijn verloofde, die uit de wagen werd geslingerd, overleed op weg naar het ziekenhuis te Alkmaar. De bestuurder van de Jaguar werd slechts licht gewond. JONGEN DOOR VRIEND MET MES GESTOKEN De politie in Bergen op Zoom heeft een 16-jarige jongen gearresteerd, die ervan wordt verdacht zijn vriend niet een mes levensgevaarijke ver wondingen te hebben toegebracht. De inzittenden van een surveillan ceauto troffen de jongeman vannacht aan op de Brouwerij baan. Het slacht offer, de 15-jarige J. de Bruyn uit Bergen op Zoom, verklaarde dat hij door zijn vriend was gestoken. De jongen had 10 messteken opgelopen. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. Een grootscheepse actie, waarbij een speurhond werd ingeschakeld, leid de gistermorgen om half zes tot aan houding van de 16-jarige J. W., die op een bank in het Volkspark werd aangetroffen. Hij heeft een volle dige bekentenis afgelegd en zal aan de justitie worden voorgeleid. Om trent motieven tast men nog in het duister. CUBAANSE KOFFIEOOGST VERLOREN Officieel is bekendgemaakt, dat de orkaan „Flora" de koffie-oogst van het oostelijk deel van Cuba, die 90 procent uitmaakt van de totale Cu baanse produktie, heeft verwoest. Het VARA-amusementsprogramma van zondag had twee accenten. Dat was vooreerst gedurende ruim drie kwartier de oomeback van Corry zij het dan opgenomen op ampex. Wie Corry slechts kent van radio en t.v. en haar niet heeft meegemaakt als vedette in de revue van Slees- wijk, zal thans 'n geheel veranderde Corry hebben ervaren. Ze zingt een gans ander genre en heeft zich bo vendien ontwikkeld als showvrouw. Aldus is ze geworden een artiste van het eerste plan, met een apart ont wikkelde stem en het alllure. Ze had ook voor deze gelegenheid de artis tieke steun van George Garden en de revuegirls, met z'n allen van ge noemde revue overgekomen. Daar was verder de belangrijke ondersteu ning van het Frans Müllerkoor en in de sketches de aangename medewer king van de gebroeders Lutz, name lijk Ton, Luc en Pieter, enkele ja ren geleden opgetreden in de t.v. kolder-rechtbank. Die 40 minuten show waren spoedig om; maar wist U, dat de voorbereiding meer dan 'n half jaar heeft geduurd en dat de opzet precies zeven maal werd ge wijzigd? Van even andere aard was het veertig minuten durende pro gramma van het Haagse studenten cabaret met vaak kolderieke teksten van leider Rinus Ferdinandusse, on langs teruggekeerd van een reis door Amerika. Dit soort cabaret gaat er bij Het publiek kennelijk wel in, ge tuige b.v. het optreden van 't soort gelijke Lurelei-cabaret (dat middels de t.v. op een gezellige Philips-gram- ERNSTIG ONGELUK OP RIJKSWEG 13 Bij een verkeersongeluk op Rijks weg 13 onder Rotterdam is zondag middag een persoon gedood en zijn twee personen ernstig en vier licht gewond. Als gevolg van een klapband was een auto over de kop geslagen. De vier inzittenden werden allen gewond maar niet ernstig. Zij zijn naar het ziekenhuis Bergweg in Rotterdam vervoerd. Een automobilist op de an dere rijbaan, die het ongeluk had zien gebeuren, stopte, parkeerde zijn wa gen in de parkeerstrook en stak de rijksweg over. De man, de 82-jarige J. Roest uit Rotterdam, werd hierbij gegrepen door een scooter. De berij der daarvan, de 51-jarige Haagse bak ker M. Moijses, en zijn evenoude echtgenote, die op de duo zat, werden ernstig gewond. Zij werden naar het Dijkzigt Ziekenhuis in Rotterdam ge bracht, waar de heer Roest korte tijd later overleed. mofoonplaat is terecht gekomen, o.a. met Call Girl van Jasperine de Jong). Om terug te keren tot de Hagenaars van zondag: in de Duitse titel van hun cabaret hebben ze geknipoogd naar de titel van een bekende Duit se showserie, die men in de afgelo pen zomer ook op het Nederlandse beeldscherm heeft kunnen volgen. Amusement van de NCRV De NCRV had zaterdag tweemaal Joop Doderer op het programma staan. Slechts als de graag geziene Swiebertje heeft hij zich gemeld: als medewerker in het muzikale avond programma liet hij verstek gaan. Over dat programma zijn we niet zéér enthousiast; de kwaliteit was omgekeerd evenredig aan de kwan titeit. Er waren slechts enkele hoog tepunten, die dan door mindere num mers werden overspoeld. Gelukkig bleken de andere programma-onder- delen de moeite van het bekijken dubbel waard. Daar was de Britse Nederlander George Noordhof, die met behulp van de koorddanser, met voorbeelden en filmfragmenten po pulair wetenschappelijk en aange naam vertelde over de geheimen van het evenwicht Daar was verder het kolderiek programma „Wat 'n we reld" met overheersende, van Dick van Bommel bekende filmgrapjes. Men zag b.v. minister-president Ma- rijnen en hoorde een grapje vertellen door Toon Hermans. „Arthur en Eva" op het scherm teruggekeerd, ook nu in de personen van Paul Cammer- man en Kitty Janssen. Deze eerste aflevering werd een gezellig gespeeld niemandalletje. gordijnstoffen Aetherklanken Hoge Kunst We grijpen even terug naar de Grand Gala du disque in het Amsterdamse Concertgebouw en geven uiting van bewondering voor hetgeen te zien en te horen werd gegeven. Camera's en microfoons hebben alle eer aange daan aan grote artisten als de Poolse Chopinvertolker Adam Harasiewics, de wereldvermaarde sopraan Victoria de Los Angeles en niet te vergeten onze eigen dirigent van formaat Ber nard Haitink. Mogen we in deze se rie ook inpassen oud-minister Cals, die bij het uitreiken van de Edisons een spitsgestelde en toch inhoudrijke speech afstak? Komende uitzendingen Vanavond draait de fameuze Italiaan se film „La Strada" van Federico Fellini, met Giulietta Masina in de hoofdrol. Dat mag men niet verzui men. De t.v.-shows zijn niet van de lucht: dinsdag brengt -de AVRO er een van Dick van Dycke; en opnieuw verschijnt er een politiefilm. Van eigen bodem is een opvoedkundig programma „Uit de school geklapt" met de bekende schrijver Jan Mens. Woensdag brengt de KRO zijn kij- keri'terug in Treslong te Hillegom voor „Piste"; verder is er internatio naal voetbal, een kort programma over mogelijkheden en middelen tot communicatie en een dectetivespel. Donderdag brengt de AVRO 'n oor spronkelijk t.v.-spel van Leo Derk- sen „Gelooft U in spoken, mevrouw?" met Guus Oster, Lies de Wind e.a. Wditik hiirfeiMijpt Pit/e M-ff/f/mwk/iïWir'/Irtter- DINSDAG 8 OKTOBER HILVERSUM 1,402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn 7.20 Lichte gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Progr.-overz. Aansluitend: Lichte gram. 9.00 Gymn. v. d. vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Oude ka mermuziek (gr.). 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitami nen. 10.50 V.d. kleuters. 11.00 V. d. zieken. 12.00 Orgelspel. 12.20 Rege- ringsuitz.: V. d. landbouw. 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Dansork. en zangsol. 13.00 Nws. 13.15 Meded., evt. act. of gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte ork.muz. 14.00 V. d. vrouw. 14.40 Schoolradio. 15.00 Ik hoor, ik hoor wat U niet hoort, muzikale lezing. 15.40 Logboek 1563. 16.10 Zang en piano. 16.30 V.d. jeugd. 17.30 New York calling. 17.35 Tussen 10 en 20: gram. v. d. teenagers. 18.00 Nws. 18.15 Evt. act. 18.20 Promena- de-ork. en füuitsol.: Mod. muz. 19.00 V.d. kleuters. 19.05 Paris vous parle: gesproken brief uit Parijs. 19.10 Pia nospel: stereof. uitz. 19.45 Inleiding tot muziekbegrip: muzikale lezing. 20.00 Nws. 20.05 Kleurrijke Klanken: Muziekrevue. 21.00 Radar: Radio- kroniek. 21.45 Licht instrumentaal ensemble. 22.00 Opera-aria's. 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act. en beurs ber. 23.00 Leiderenrecital (gr.). 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouvertureradio voor vroege mensen. (7.30-7.35 V.d. jeugd). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 8.50 V.d. huisvr. 9.40 School radio 10.00 V. d. kleuters. 10.iö Po pulaire orkestmuz. (gr.). 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Lichte gram. 11.50 Vol- aan.vooruit, praatje. 12.00 An gelus. 12.04 Lichte gram. 12.20 V. d. boeren. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinto. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Draaien maar!: lich te gram. met commentaar. 14.00 V.d. plattelandsvrouwen. 14.10 Wissewas- senlacht progr. 14.30 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 15.00 Zang recital: klass. liederen (gr.). 15.20 Voordr. 15.35 Pianorecital: klassieke muz. 16.00 V.d. zieken. 16.30 U hebt voorrang, Godsd. progr. 17.00 V. d. jeugd. 17.45 Gram. 17.50 Regerings- uitz.: Nws uit de Nederlandse Antil len, door Henk Dennert. 18.00 V. d. teenagers. 18.20 Uitz. v. d. Boeren Partij. Tot U spreekt de heer H. Koekoek. 18.30 Licht instrumentaal ensemble en zangsol. 18.50 Van klan ten en wanten weten, vragenbeant- woording. 19.00 Nws. 19.10 Act. met o.m. Koninklijk bezoek aan Iran. 19.30 Dansork. 20.00 Zangrecital: klas sieke liederen. 20.25 Kan ik 'n nieuw hart krijgen?, lezing. 20.35 Nederl. strijkkwartet met piano: moderne muz. 21.15 Omroepork.: balletmuziek. 22.00 De zingende kerk: muzikale lezing over kerkmuz. 22.20 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Vreemdeen keuze uit woord, zang en dans van elders.... en an ders. 23.10 Lichte gram. 28.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: 19.30 Dick van Dyke Show. NTS: 20.00-20.20 Journ. AVRO: 20.20 Uit de school geklapt, een eductief en (hopelijk) ook amusant progr. 21.00 In Avto's Televizier. 21.15 Naked City, spannende politie-film. 22.05 Keerpunt in Rusland, NBC- dokumentaire. NTS: 22.50-22.55 Jour naal. naar de film „the sound barrier" „Waarom niet?" verwonderde ze zich. „Omdat ik geen zin heb er in mijn eentje naar toe te gaan. Ik had al half op jouw hulp gerekend, ook al omdat ik dacht dat het voor jou ge zelliger zou zijn als er een vriendin van je bij was. En ik zie geen kans nu nog een ander te bereiken." Die kans was er ook niet geweest al had ik nog een jaar de tijd gehad, maar dat kon zij niet weten. „Oh maar", zei ze opgelucht, alsof ze blij was mij met een moeilijkheid te kunnen helpen. „Ik kan je mis schien toch nog wel met een meisje in contact brengen". Dat werd me te gek. Ten eerste kwam het me als volkomen onmannelijk voor op déze manier aan een meisje geholpen te moeten worden en verder was er op de hele wereld maar één met wie ik naar die fuif zou willen gaan. Maar terwijl ik nog zat te overwegen hoe ik het best haar aanbod kon af slaan, zei ze: „Ik vind 't alleen jam mer dat ik het niet kan meema ken." „Ik was veel te onhandig om di rect van die hulp gebruik te maken. Bovendien weigerde ik eenvoudig het te geloven. „En je had tegen Tony gezegdbegon ik verbaasd. „Ik had niets tegen Tony ge2egd", viel ze me in de rede, „nóch dat ik meeging, nóch dat ik niet meeging dansen, maar dan ga ik ook daarom, én om de fuif, én opi de hele sfeer; niét aïeén om de'rtsn die me uit nodigt. Maar de uitnodiging van "To ny had meer weg van het schenken van een gunst". Ik had moeite om niet te lachen, want ik kon me voorstellen hoe dat gegaan moest zijn. Ze ging door: „Hij verwachtte zeker dat ik' hem uit dankbaarheid om zijn hals zou val len. Daarom wilde ik hem even op zijn vingers tikken. Toen hij zo verschrikkelijk eigenwijs reageerde, kreeg ik ineens genoeg van de hele geschiedenis. Daarom heb ik hem straks zeker zo onhebbelijk behan deld. Maar tot dat ogenblik had ik er helemaal op gerekend dat ik met hem mee zou gaan." ,Dan kunnen we de zaak sterk vereenyoudigen", zei ik, en ik voel de me als iemand die leert zwemmen en nu voor het eerst moet duiken. „Als je mijn gezelschap voor lief wilt nemen, dan heb jij een redelijke kans op een gezellige avond, want er wordt gedanst en ik zal proberen niet langer dan tién minuten over hetzelfde onderwerp te praten; mijn kans op gezelligheid staat al bij voorbaat vast als jij meegaat", lan ceerde ik mijn eerste compliment. Ze was niet verward, zoals ik al tijd gemeend had dat meisjes onder dergelijke omstandigheden zijn. Ze was ook niét vaag of ontwakend in haar antwoord. Zoals ik zeker ver wacht had dat zij zou zijn. Ze zei al leen: „Graag David, en natuurlijk dansen we niet de hele avond, en natuurlijk praten we langer dan tien minuten over hetzelfde onderwerp. Zelfs over vliegen, want daar kan ik nou wel een hele week over praten". En om dat antwoord was ik er ineens van overtuigd dat het leven iets heel moois was. Anderhalve dag lang kreeg ik Tony niet te zien en dat was in onze hele vriendschap geloof ik nog niet voor gekomen. Maar toen Evelyn en ik op de avond van het feest de zaal van de stedelijke schouwburg, die voor deze gelegenheid was afgehuurd, binnenliep, was het of iemand een emmer ijskoud water boven mijn hoofd uitgoot. In een hoek bij een groepje oud-klasgenoten stond Tony en naast hem, met haar arm door de zijne, stond een meisje, dat ik nooit eerder had gezien maar dat het wat klassieke schoonheid betreft met glans tegen Evelyn kon opnemen. Tot op deze dag ben ik er nog niet achter hoe hij dat in die korte tijd klaargespeeld heeft. Nu telden voor mij bij Evelyn andere kwaliteiten dan zuiver klassieke sohoonheid, dus het was geen jaloezie die mijn stem ming met één slag volkomen bedierf. Het was zijn verschijning die me er aan herinnerde dat ik onze oude vriendschap op een nogal vreemde manier ontrouw was geworden, dat mijn houding tooh niet helemaal fair was geweest. Toen hoorde ik naast mij de lach van Evelyn. Ik keek verbaasd opzij en zag dat zij het uitproestte als een meisje dat iets heel dwaas ziet, waarom zij eigenlijk niet lachen mag. „Daar hebben we waarachtig onze hoogvlieger ook", hoorde ik haar zeg gen. meer tot zichzelf dan tot mij. „Ja", zei ik, „en niet alleen". Ze ant woordde niet en laohte alleen weer. Dat hielp me aardig over het koude stortbad heen en in de loop van de avond kwamen er zelfs ogenblikken dat ik de hele geschiedenis vergat, ogenblikken waarop ik mij verdronk in de rustige blauwe ogen van Eve lyn tot ik een kleur kreeg en gauw een andere kant o{>' keek. Maar je kunt elkaar op een feest nooit hele maal ontlopen en ik geloof dat Tony daarvoor ook niet erg zijn best deed. Dan voelde ik mij weer als een dief. Tenslotte had ik het voor hem kunnen Opnemen toen Evelyn in die cafetaria zo tegen hem tekeer was ge gaan. Hij had. de oudste rechten en ik wist dat hij verliefd op haar was. Overigens zag hij er niet uit als een man die aan een gebroken hart leed. Maar later op die avond raakte ik dan toch geheel over mijn gewetens wroeging heen. Dat was toen Eve lyn het in de zaal zo warm en be nauwd begon te vinden. En toen ik haar voorstelde even buiten in het park te gaan lopen. En zij weer ont dekte dat ze moe werd. En ik toeval lig een bank vond. Dat was toen de lauwe zonnewarmte hog in de zomer nacht hing en een lichte wind door de bladeren van de bomen ritselde. En zij zonder iets te zeggen naar mij opkeek, haar ogen nu heel groot en diep. En bleef kijken. Dat was op het ogenblik waaraan iedere bijna vol wassen jongen nog wekenlang met gemengde gevoelens terug denkt: verrukking dat een meisje toonde zo veel van hem te houden, en kwellen de onzekerheid of zij misschien toch niet iets anders, iets meer van hem verwacht zou hebben. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2