Na-Kaag (fris. maar prachtig zeilweer) bracht einde van het zeilseizoen J. C. v. d. VELDE IN KAAGSOCIETEIT HARTELIJK GEHULDIGD Rolf v. d. Baumen eerste bij de Valken JUDO - KARATE JOH. BLUMING RENEVIER WERELDKAMPIOEN FLYING DUTCHMANKLASSE Promotor van Regenboogklasse naar „tweede jeugd" MAANDAG 7 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 (Van onze zeilmedewerker) Na de slechte zomer voor de watersporters in het algemeen, zal men aan zeilfeesten op de Kagerplassen dit jaar toch een aangename herin nering kunnen bewaren, want zowel de Voor-Kaag, als de Na-Kaag heb ben het in 1963 best getroffen. Ook het afgelopen weekende was het uit stekend zeilweer, al viel er zaterdag nog wel een regenbuitje en al blies de westenwind soms met felle vlagen over de plassen, waarvan sommige zeilers en zeiljachtjes toch nog weer de dupe werden. Zo sloegen er twee Valkjachten vol water en doordat de nodige luchtkussens ontbraken zon ken ze naar de bodem, gelukkig op niet te diepe plaatsen. Intussen is dit laatste treffen in verschillende klassen weer op felle strijd uitgelopen, hetgeen de spanning slechts ten goede kon komen. Daar bij toonden de „meesters" zich soms wel weer de sterkste, maar de con currenten hebben alles gedaan om een zo eervol mogelijk resultaat te behalen. Zo bleek Rolf v. d. Baumen in de Valkenklasse weer de baas, want met twee overwinningen verzekerde hij zich van de eerste plaats in het eindklasse ment. In de derde wedstrijd was het Ed. Hoppe, die de boventoon voerde en won, waarbij Rolf v. d. Baumen op gaf. Met Hoppe als tweede, volgde J. M. Snijders als derde in rangorde, vierde was ir. G. F. van der Want en op de vijfde plaats eindigde D. C. Groot. Jn de b-afdeling won R. Poons, 2 W. Mei huizen, 3 L. van Kleef, 4 J. van Asselt, wiens schip zaterdagmiddag was gezon ken, 5 C. van Kalmthout en J. Lips met eenzelfde aantal punten. REGENBOGEN In de Regenboogklasse ging de strijd voornamelijk weer tussen J. Hofland die zaterdag met een overwinning be gon, maar in de tweede wedstrijd werd opzij gestreefd door Cor Kist, die zater dag derde was geworden en deze plaats hu aan Hofland liet. J. Alberda en ir. G. A. Bakker werden in deze wedstrij den tweede. In de derde race kregen we weer een geheel ander wedstrijd beeld te zien. Nu voerde Krijn Tol het veld aan, gevolgd door Alberda en Leen de Wit, die in deze volgorde ook binnen kwamen. Vierde werd D. Postema, die ook in de tweede wedstrijd vierde was geworden. Eerst daarna volgden Kist en Hofland, doch deze twee eindigden als zodanig toch in het eindklassement met een gelijk aantal punten, terwijl Alber da derde en Tol vierde werd. FINNJOLLEN Met drie overwinningen bewees Kous de Jong in de Finnjollen nog eens zijn kwaliteiten over H. F. v. d. Rest, die tweemaal tweede en in de eerste wed strijd derde werd achter H. J. de Jong, de zoon van Koos, die toen beiden met miniem verschil de race beëindigden. Koos de Jong, v. d. Rest, H. J. de Jong, P. L. Bon en Rini Kagchelland bezetten tenslotte de vijf eerste plaatsen. Nederlandse ploeg naar pre-Olympische wedstrijden in Tokio Vijf Nederlandse zwemsters, vier zwemmers en een atlete zullen deel nemen aan de pre-Olympische wed strijden, die deze week in Tokio zul len beginnen. Het selecte groepje is daartoe uitgenodigd door het Ja panse Olympisch comité. De uitver korenen zijn Adrie Lasterie, Erica Terpstra, Klenie Bimolt, Ada Kok en Corry Winkel, Ronnie Kroon, Johan Bontekoe, Jan Jiskoot, Wieger Men- sonides en de 800 meter loopster van de Bataven Gerda Kraan, die als enige vreemde eend in deze „zwem bijt" reeds bij het vertrek zaterdag ochtend op Schiphol, al helemaal in geburgerd was in het gezelschap van chef d'équipe S. Bolman en leid ster mevrouw KosterVan Fegge- len. De pre-Olympische zwemwedstrij den zullen van 12 tot en met 14 ok tober plaatsvinden. De Nederlandse zwemmers en zwemsters krijgen na afloop nog enige dagen de gelegen heid om Tokio te bezichtigen en al dus enigszins te wennen aan de stad waar volgend jaar de Olympische Spelen gehouden zullen worden. Op 20 oktober zal de zwemploeg naar Nederland terugkeren, op 22 oktober gevolgd door Garde Kraan. WATERPOLO NEDERLAND TWEEDE BIJ INTERN. MILITAIRE KAMPIOEN SCHAPPEN. België heeft dank zij gunstiger doelcijfers het waterpolo-toer- nooi van de internationale militaire zwem- en waterpolokampioènschap- pen te Barcelona gewonnen. In de laatste wedstrijd kwam Nederland zaterdagavond tegen Italië niet ver der dan een gelijk spel: 33. De Belgen versloegen Frankrijk met 5—3. De eindstand van de finale-poule luidt: 1. België 4 punten (beter doel- gem.). 2. Nederland 4 punten. 3. Italië 3 punten. 4. Frankrijk 1 punt. TENNIS BONDSRAAD KNLTB Op de zaterdag in Amsterdam ge houden vergadering van de bonds raad van KNLTB heeft de voorzit ter van de bond, de heer C. H. Muntz meegedeeld, dat hij in het begin van het volgend jaar voor alle door hem beklede functies zal bedanken. De reden van dit besluit ligt uitsluitend in het particuliere vlak. OLYMPIAJOLLEN In de Olympiajollen begon C. Visser slecht door op te geven, waardoor de zege aan H. Tourner kwam. In de twee volgende wedstrijden kwam Visser ech ter grandioos terug met twee overwin ningen, waarbij Tourner tweemaal twee de werd, zodat deze volgorde ook dé eindstand aangeeft. J. P. Loogman werd derde, A. P. Blok vierde en B. Roden burg vijfde. SCHAKELKLASSE In de Schakelklasse behaalde H. M. Kortmann de beste resultaten. Met 1-2-1 kwam hij fraai als eerste in het eind klassement met 14 punten voorsprong op mej. M. G. van der Steur. Daarna volgden E. van Essen, T. Tetteroo en W van Bergen, terwijl G. W. A. Lamsvelt met ruime voorsprong na twee over winningen winnaar werd in de Flying Juniors vóór A. F. van Vemde, Ph. van der Zanden, H. E. Timmermann en R. A. P. van Leeuwen. VRIJHEIDSKLASSE Beer Willemsen slaagde er opnieuw in de Vrijheidsklasse te winnen. Zater dag legde hij daarvoor de grondslag door een eerste overwinning. Zondagmorgen echter was hij wegens averij gedwon gen op te geven, doch in de derde wed strijd won hij opnieuw. Tweede werd Th. H. Stas, derde Wesdorp, vierde A. Bon en vijfde F. Weller. In de b-afdeling eindigden J. H. Zaalberg en P. W. Fon tein met eenzelfde aantal punten als eerste en tweede, terwijl de verdere vol gorde werd: 3 W. H. A. Taconis, 4 P. Runderkamp, 5 mej. K. Vrijenhoek. DE 16-METER Van de twaalf deelnemers in de 16 m2 klasse lieten er drie verstek gaan, maar de overigen leverden een aardige strijd om de beste plaatsen, waarbij J. van der Kooy eerste werd door twee over winningen. Tweede werd P. J. Kempe- neers, derde J. P. van Dijk, die zondag morgen op fraaie wijze eerste werd, ter wijl G. Hegie sr. vierde werd en J. van Bergen de vijfde prijs behaalde. Nieuwe cursus (Advertentie) Verhagen bleef opnieuw beneden de verwachtingen PAMPUSKLASSE De Pampusklasse leverde verschillen de protesten op en het laatste ervan kon zelfs niet afgewerk worden omdat een daarbij betrokkene niet aanwezig bleek. L. de Wit slaagde er zaterdag in te win nen, zondagmorgen werd hij als derde aankomende uitgesloten en 's middags gaf hij op. Eerste werd evenwel G. K. Pauli. Over de verdere rangorde zou later beslist worden. De verdere uitslagen luiden: Sternklasse: 1 P. M. de Bruijn, 2 W. Eigeman, 3 J. M. de Bruyne, 4 K. Brand- sma jr., 5 R. M. Steensma. Soloklasse: 1 R. W. F. Meijer, 2 Th. Schakenbos, 3 Kees Nater, 4 J. H. Men- ten, 5 E. H. M. Daniels. Vauriens: 1 A. J. Saraber, 2 H. A Da vidson, 3 W. H. Warring. 12 Voetsjollen A: 1 J. W. van Weezen- beek, 2 F. van Hoeken, 3 L. H. de Goe deren, 4 P. L. v. d. Elshout, 5 A. H. van Vliet Idem B: 1 P. J. Burgel, 2 W. R. van Diest, 3 R. Drosten, 4 mevr. I. E. J. van Dijk-van Kampen. Jeugdklasse: 1 A. Santman, 2 G. J. Krediet. 3 P. R. van Romunde, 4 B. J. Constandse, 5 mej. P. J. Rolf v. d. Bau men. Smit uit Leiden versloeg verrassend nationale crosskampioen De Leidse B-klasser Smit heeft za terdag in Warmenhuizen op verras sende wijze een nationale cross over 5 kilometer gewonnen vóór de Neder landse kampioen vijf en tien kilome ter Cees Clement. Smit legde de afstand af in 15 mi nuten en 38.2 seconden. Clement ging ruim 15 econden later over de eindstreep. De uitslag luidt: 1. Smit (Spartaan) 15.38.2. 2. Clement (Fit) 15.53.6. 3. De Nijs (Olympus) 15.56.5. v. Gerven (Spartaan) 16.10.4. Keesom (AV '23) 16.16.—. De Wit (MFC) 16.26,—. Nederlands record De 35-jarige Zwitser Jean-Pierre Re- nevier heeft zaterdag op het Starnber- germeer bfj München het wereldkam pioenschap Flying Dutchman-klasse ge wonnen. Hoewel Renevier in de zesde en laatste race niet verder kwam dan een derde plaats slaagde hU er toch in fa voriet Mario Capio van de eerste plaats in het algemene klassement te verdrin gen. De Nederlandse combinatie Ben Ver- hagen-Nico de Jong ging als tiende over de aankomstltfn en bezet de 11e plaats in het eindklassement. Opnieuw is Ben Verhagen beneden de verwachtingen gebleven. Bij deze ma tige, maar constante wind was voor hem stellig meer te bereiken geweest dan de tiende plaats die de Rotterdamse garage houder nu behaalde. Pas in het laatste kruisrak kreeg Verhagen wat snelheid en toen maakte hij een zestal plaatsen winst. In de drie groepswedstrijden van de FD-week kwam Jongkind tot de beste prestatie. De zeilmaker uit Aalsmeer werd vierde, Ulrik Jager werd tiende, Jan Bol twaalfde en Coen Gulchen der tiende. Kamerling werd voorts in de wed strijd van de tweede groep negende. De tiende plaats eiste hier de Hagenaar Imhoff voor zich op. De uitslag van de zesde race: 1 Musto (GB), 2 Meiges (VS). 3 Re nevier (Zwts), 4 Roderbourt (Braz.), 5 Sully (Z.Afr.), 6 Schelkovnikov (Rusl.), 7 Samuel (Fr.), 8 Capio (It.), 9 Koefoed (Nrw.), 10 Verhagen (Ned.). Er namen 23 zeilers aan de titelstrijd deel. Het algemen% eindklassement luidt: 1 Renevier 5186 p., 2 Musri 4475 p., 3 Capio 4171 p., 4 Fogh (Den.) 4090 p., 5 Meiges 3634 p., 6 Samuel 3516 p., 7 Roderbourg 3485 p., 8 Cochius (O.Dld) 3296 p., 9 Schelkonvikov 3213 p., 10 Bil- ger (Nw. Zeel.) 3008 p., 11 Verhagen 2592 p. TURNEN meter verbeterd judo De meisjes-ploegen van Sparta (Den Haag) en ADA (Amsterdam) hebben zaterdag tijdens wedstrijden om het Nederlands kampioenschap 4x80 meter in Rotterdam het Neder lands record op dit nummer verbe terd en gebracht op 39.4 seconden. Het oude record stond sedert veertien dagen met 39.7 op naam van ADA. Het Nederlands kampioenschap werd op de streep gewonnen door Sparta. Denemarken heeft zondagmid dag in Kopenhagen met 2-2 gelijk ge speeld tegen de voetbalploeg van Zweden. De stand was al bij de rust bereikt. De Na-Kaag droeg dit jaar een wel zeer bijzonder karakter door het feit, dat deze laatste gelegenheid van het zeilsezoen werd aangegrepen om de heer J. C. v. d. Velde, een der prominenten uit de zeilspOrt in ons land en de grote promotor van de Regenboogklasse, te huldigen in verband met het feit, dat hij a.s. vrijdag zijn 70ste verjaardag hoopt te herdenken. Daartoe was door de Regenboogclub, waarvan Hans v. d. Velde de ge waardeerde voorzitter is, een receptie gearrangeerd in de ledenzaal der Kaagsociëteit, waar hem in de eerste plaats door Regenboog- en oud-Re genboogzeilers en bemanningen 'n hartelijke hulde werd bereid voor al hetgeen hij voor de zeilsport in het algemeen en voor de Regenboogklasse in het bijzonder gedurende een groot aantal jaren heeft gedaan. De rij van sprekers werd geopend door ir. G. A. Bakker, secretaris der Regen boogclub, die met zijn echtgenote veel werk heeft verzet voor deze bijzonder geslaagde huldiging. De heer Bakker herinnerde eraan, dat het onder Regenboogzeilers gewoonte is elkaar zo nu en dan in het kort „toe te spreken", maar dan is het vaak nog al kernachtig, omdat het dan bij een of andere boei geschiedt. De a.s. 7Cste verjaardag van v. d. Velde greep spr. nu aan om hem eens te bedanken voor al hetgeen hij in een reeks van jaren voor de Regenboogklasse heeft gedaan. Hij wees er in dit verband op, dat de heer Van der Velde na de oorlog de Regenboogklasse op succesvolle wijze naar haar tweede jeugd heeft gevoerd. De reeds 47 jaar bestaande Regenboog klasse is hierdoor fleuriger en jeugdiger dan ooit naar voren getreden en bleef nog altijd in prima conditie. De heer v. d. Velde heeft zelf eens gezegd, dat de Regenboogklasse nog als de Pinn-up van de zeilklassen kan beschouwd wor den. Spr. herinnerde er voorts aan dat 'n andere vergrijsde zeiler, de meer dan 70-jarige Cor van Staveren nog het na tionaal kampioenschap in deze klasse won. Als men hem naast v. d. Velde ziet, kan men zeggen dat de tijd stilstaat, want ook vorige week op de Na-Brasem leverden beiden nog goede prestaties. Als dank voor alles wat hij voor de Regenboogklasse gedaan heeft, bood spr. de heer v. d. Velde een album aan. waarin de geschiedenis van deze klasse in woord en beeld wordt gereleveerd. Ir Bakker overhandigde dit album uit naam van de zeer vele Regenboogzeilers en bemanningen, die hiervoor hun bij dragen hadden geleverd. Met een „Lang zal hij zeilen" besloot spr. zijn toespraak. MEER DAN DERTIG JAAR Namens bestuur en leden van „De Kaag" voerde de Kaagvoorzitter, de heer L. v. d. Steur het woord. Deze herin nerde eraan, dat de heer v. d. Velde reeds meer dan dertig jaar in de Regen boog vaart. Niet veel wedstrijden en zeker geen Kaagweek heeft hij daarbij gemist. Spr. wees erop, dat zeer velen van zijn zeilsport en zijn werk voor de Regenboogklasse hebben genoten. Voor al zijn werk voor de zeilsport m het algemeen en voor de Kaag in het De kernploeg van de KNSB bijzonder bood spr. hem vervolgens de ir. Van Hoolwerff-penning in zilver aan. FRIESE* GELUKWENS De heer J. Alberda, voorzitter van de Friese Regenboogclub, herinnerde eraan, dat hetgeen Van der Velde gedaan heeft voor de Regenboogklasse in Holland, een,stimulans is geweest voor het Noor-, den, want ook de Friezen hebben daar voor grote belangstelling getoond. Spr. bood hem vervolgens als persoonlijke herinnering een gouden Regenboog insigne aan en aan zijn bemanning een zelfde speld in zilver. Als voorzitter van „De Maas" sprak hierna de heer P. J. van der Giessen, die memoreerde dat het aandeel in de Regenboog-deelname aan de Maas-wed- strijden op rekening van de heer v. d. Velde mag geschreven worden. Spr. bood hem een plateau aan waarop het Zuid-Hollands plassengebied in beeld is gebracht. Nadat tenslotte de heer J. Priester nog enige persoonlijke herinneringen had opgehaald dankte de heer Van der Velde alle sprekers hartelijk voor hun woorden_ en geschenken. De hem toe gezwaaide lof achtte hij bestemd voor de Regenboogklasse, die hij een prach tige wedstrijdklasse noemde, zonder welke er eigenlijk geen goede zeilsport bestaat. Spr. zou gaarne zien, dat op nieuw het initiatief zou worden geno men om nieuwe schepen voor deze klas se te bouwen. De woordenstroom werd hierna ge volgd door een levendig onderling ge sprek, dat zo lang aanhield, dat men de gasten moest roepen voor de Regenboog- zeilersmaaltijd, welke 'n hoogst gezellige afsluiting vormde van dit bijzondere feest. De heer v. d. Steur, voorz. van De Kaag biedt de heer v. d. Velde de Van Hoolwerfpenning in zilver aan. Toernooi van de Toekomst te Leiden Zondagmiddag zijn in de Stadsge hoorzaal te Leiden judo wedstrijden gehouden. Een toernooi van de toe komst voor jonge judoka's die hier mede een soort overbrugging vinden voor de wedstrijden in de senioren klasse. In de lichtgewichtklasse zegevierde S. van der Pol uit Helmond, bij de middengewichten was Peter Snijders uit Eindhoven het sterkst, terwijl de Katwijker M. Kleen zich de beste toonde in de zwaargewichtklasse. Atletiek in het buitenland Hoewel het atletiekseizoen ten ein de loopt, zijn er dit weekeinde op de Europese sintelbanen toch nog voor treffelijke prestaties geleverd. De beste kwam ongetwijfeld op naam var: de Duitse tienkamper Werner von Moltke, die tijdens de zeslanden- wedstrijd voor tienkampers in Lü- beck tot een totaal van 7807 punten kwam voor zijn landgenoten Holdorf (7669 pnt) Heise (7517 pnt) en Walde (7333 pnt.). De wedstrijd leverde een zege op voor Duitsland vóór Finland en Noor wegen. De Westduitse atleten waren dit weekeinde overigens toch actief. De damesploeg versloeg in Kassei de Poolse ploeg met 131.5-117.5 terwijl de Duitse heren in Warschau met 113-99 hun meerdere moesten erken nen in hun Poolse tegenstanders. In Kassei kwamen de beste presta ties op naam van de Poolse vijf- kampster Maria Piatkowska, die 4658 punten verzamelde. Maria Piatkows ka liep in de landenwedstrijd ook nog de 80 mtr horden die zij won in 10.8 sec. De Poolse Gorecka behaalde een dubbele zege op de 100 en 200 m. in resp. 11.9 en 24.2 sec. De 800 meter leverde een dubbele Duitse zege op. Antje Gleichfeld en Anita Woerner noteerden resp. 2.08.6 en 2.08.9. NEDERLANDSE JUNIOREN VERLOREN VAN RIJNLAND De Nederlandse junior turnploeg heeft zondag in Essen met 261,55 te gen 257.50 punten verloren van Rijn land. De eerste drie plaatsen in het individuele klassement werden alle door Duitsers bezet, van wie Ulrich Adler met 55,10 punten de beste was. Van de Nederlanders bereikte Ten Bos met 53 punten de vierde plaats terwijl Van den Berg met 52,65 pun ten als vijfde eindigde. AUTOSPORT Graham Hill wint grote prijs van V.S. De Brit Graham Hill heeft zon dag de grote prijs van de V.S., de achtste race voor het wereldkampi oenschap renners, op zijn naam ge bracht. De Brit Jim Clark, reeds wereldkampioen, werd op één ronde, welke achterstand hij door een de fect aan zijn wagen al in het begin had opgelopen. De uitslag luidt: 1 Graham Hill (G.B.) de 406 km in 2.19.22,1, hetgeen neerkomt op een gemiddelde snel heid van 176.88 per uur. Deze snel heid betekent een nieuw record voor de Amerikaanse grand prix. Het oude record stond vorig jaar op naam van Jim Clark met 174.79 p. uur; 2 Richie Ginther (V.S.) 2.19.56,4 (174.46 km. per uur); 3 Jim Clark (G.B.) 2.20.8,4 (172,82 km per uur); 4 Jack Brabham (Australië). GROTE PRIJS VAN DE VS. VOOR GRAHAM HILL De Brit Graham Hill heeft rijdend in een BRM, de grote prijs van de V.S., de achtste race voor het we reldkampioenschap renners, op zijn naam gebracht. De Brit Jim Clark, reeds wereldkampioen, werd in Wat- kins Glen derde op een ronde, welke achterstand hij door een defect aan zijn wagen al in het begin had opge lopen. De uitslag: 1. Graham Hill (G.B.) de 406 km in 2.19.22,1; 2. Richie Gin ther (V.S.) 2.19.56.4 (176.46 km/u.); 3. Jim Clark (G.B.) 2.20.8,4 (172.82 km/u.). ZWEMMEN BRITSE PLOEG WON VAN HONGARIJE. De Britse zwemploeg heeft de twee daagse wedstrijd tegen Hongarije, vrijdag en zaterdag te Blockpool ge houden, met ruim verschil gewon nen. De Britse dames en heren ble ken goed voor 143 punten. Hongarije vergaarde 124 punten. Slechts de Schotse vrije slagzwem mer Bob McGregor kwam tot een goede prestatie. De wereldrecordhou der won de 110 yards vrije slag in 55 sec. McGregor, die de laatste vijf maal dat hij sedert half juli in het 55 yards-bad van Blackpool uit kwam steeds beneden het bestaande record bleef, slaagde er nu niet in het wereldrecord, dat met 54 sec. op zijn naam staat, scherper te stellen, daarvoor legde hij de eerste baan te langzaam af. De Koninklijke Nederlandse schaat- senrijdersbond heeft negen rijders geselecteerd voor .de kernploeg, die zodra de Jaap Edenbaan in Amster dam geopend is, onder leiding van Henk Lamberts gaan trainen. De geselecteerden zijn: Henk van der Grift (Breukelen), Rudi Lie- brechts (Vlaardingen), Joop van der Berg (Woerden), Peter Nottet (Loos duinen), Cees Verkerk (Puttershoek) Aad Schenk (Anna Poulowna), Piet Modder (Warmenhuizen), Wim van Heyst (Haarsteeg) en Jan Halfweeg (Westerland). Arie Zee en Chris Meeuwisse, die enkele jaren deel uitmaakten van de kernploeg hebben de KNSB medege deeld dat zij geen tijd meer hebben om de trainingen te volgen. KUNSTIJSBAAN DEVENTER De Deventer kunstijsbaan zal op 19 oktober weer geopend worden. Op 6 november zullen de eerste wedstrij den worden gehouden waarbij men dan tevens een aanval zal doen op het Nederlandse record 1000 meter, dat sedert 1929 op naam staat van Dolf van der Scheer.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 12