Brief utti Ze schrijven romans met lucifers Mode-ontwerpers komen met gevleugelde'' creaties KL/naer onó gezeefd mm Miljoenen bewonderaars in vijftien landen door Tips voor de huisvrouw Misvormingen bij kinderen /O I Merkwaardig schrijvers-echtpaar in Parijs Het is een vreemde manier van romans schrijvenElke figuur In de romans wordt vertegenwoordigd door een lucifer, waarop alle gegevens van die persoon-vermeld staan! Als een nieuwe persoon in het verhaal treedt, wordt een lucifer bügezet op het klelmengsel, waar de andere personen zich reeds bevinden. Wanneer er iemand sterft of op een andere wyze uit het verhaal verdwijnt, wordt de lucifer verwijderd. De verhalen zijn historische romans met veel bedrog, degenspel en pistool- gevechten en veel lucifers komen en gaan. Maar één persoon is volkomen veilig: „Angelique". Het zou onmogelijk zijn haar te laten verdwijnen. Na zes boeken heeft z\j een soort van onsterfelijkheid gekregen. Indien „Angelique" zou verdwijnen, zouden vele miljoenen bewonderaars in vijftien landen overstuur raken. De kans zou zelfs bestaan, dat fanatieke aanhangers de Paryse flat van de schryvers zouden bestormen en hen zouden dwingen „Angelique" weer tot leven te wekken, zoals ook gebeurde met Conan Doyle. toen die probeerde Sherlock Holmes te doden. Stoven van groot vlees Groot vlees wordt in Nederland bij na altijd gebraden. In andere Euro pese landen zoals België en Oosten rijk - behoort gestoofd rundvlees tot de nationale gerechten. In België is het een Vlaamse specialiteit, in Oos tenrijk strijden Salzburg en Wenen om de eer, waar de „Tafelspitz" zo heet dit heerlijke gestoofde vlees - ontstaan is. Gestoofd vlees kan zeer gemakke lijk opgewarmd worden. Daarom is de Oostenrijkse „Tafelspitz" een ge recht dat veel op zondag gegeten wordt. Alles wat de huisvrouw die dag te doen heeft, is het vlees even opwarmen. Voor „Tafelspitz" neemt men niet te vet vlees van de achterzijde van het rund. Het vlees licht zouten en peperen en in wat boter of vet aan alle kanten even dichtschroeien, om de vleessappen goed in het vlees te houden. Het vlees dan laten stoven in een casserole, in bouillon. Deze bou illon kan van runder- of kalfsbeen- deren getrokken worden. Voeg groen ten- en kruidenbouquet toe. Het vlees mag vooral niet koken, doch moet stoven op een laag pitje, wel een uur of vier. Af en toe omdraaien en be druipen. Het stoofnat kan gebonden als saus bij het vlees gegeven worden. Bijzon der lekker smaakt bij dit vlees ech ter mierikswortelsaus (kunt U tegen woordig kant en klaar kopen) of bies- looksaus, een Hollandse saus met De bouillon kunt U dan de volgende dag geven, maar gezeefd, want de smaak van de groenten is geheel ver dwenen. Bij het vlees passen gekookte of gebakken aardappelen. Als groenten: spinazie, gemengde sla, boontjes, koolsoort m, bieten. Van top tot teen Wees artistiek met de opmaak (Door onze schoonheidsspecialiste) Rode lippenstift, groene oogscha duw en zwarte mascara. Dat was zo'n beetje de basis make-up, die er nu helemaal uit ligt bij de deskundi gen. Vandaag de dag wordt het ge laat ongeveer beschouwt als een pa let waarop men de kleuren net zo voorzichtig mengt als een schilder zijn verf. Lippenstift De meeste vrouwen beschikken over verscheidene kleuren. Gebruik dus twee of drie „verwante" tinten. Breng eerst lichtrood of rose aan, omlijn met de donkerste en maak een ovaal met de lichtste kleur. Wanneer boven- of onderlip ongelijk van breed te zijn, de dunste accentueren met een iets donkerder kleur. Foundation Een nieuw idee is een onderfounda tion in de meest uiteenlopende tinten om de huid te corrigeren. Een blo zende huid krijgt eerst een lichtgroe ne onderfoundation, zacht rose geeft een bleek gelaat meer glans. Voor een stralend uiterlijk is wit aangewe zen. Daarna wordt dan de normale foundation aangebracht en tenslotte poeder. Ogen Een zandkleur is een goede basis. Breng kleuren als blauw, groen of bruin alleen dichtbij de wimpers aan. Nagellak Profiteer van de verschillende kleu ren, die U hebt, door een donkere kleur over een lichtere aan te bren gen om diepteglans te verkrijgen of net andersom om de lichtere tint be ter tot zijn recht te laten komen. Anne Golon en haar man Serge, de scheppers van „Angelique", hebben evenwel helemaal geen plannen in de ze richting. Tenslotte heeft „Angeli que" hen een fortuin opgeleverd. Van ieder avontuur worden minstens een miljoen exemplaren verkocht. De avonturen van „Angelique" worden als vervolgverhalen afgedrukt in kranten en weekbladen. Er is een parfum naar haar genoemd alsmede japonmodellen, cosmetica en zelfs meubilair. Al deze zaken plus vertalingen brengen extra geld in het laatje. Mo menteel zijn onderhandelingen gaan de met de Japanners en men zegt, dat zelfs de Russen geïnteresseerd zijn. Het verhaal van de schepping van „Angelique" ls een verhaal op zichzelf. Anne Golon had eens veel succes als journaliste aan een Frans blad. Zij kreeg een prijs en gebruik te het geld voor een bezoek aan Afri ka. In de Gongo interviewde Anne een mflndeskundige, die in China, Birma en Siam was geweest; een Rus die na de Revolutie naar het Westen was gekomen met niets dan een revolver en 250 kogels. Zijn naam was Serge Golon. ONDERZOEK VAN EEN JAAR Anne en Serge trouwden en beslo ten in Afrika hun toekomst te zoeken. Maar de veranderingen die daar aan de gang waren beloofden weinig goeds voor blanke immigranten. Zij moesten Afrika verlaten en arriveer den in Parijs zonder een cent. Daar kregen zij het idee van „Angelique". Het onderzoek voor hun eerste ro man nam meer dan een jaar in be slag. Zij tekenden plannen, landkaar ten, maakten aantekeningen en ont wierpen de ingenieuze lucifer-klei- mengselmethode. Toen togen zij aan het werk. Anne schreef het eerste hoofdstuk. Serge het tweede en zo voorts. „Onze stijl is vrijwel gelijk", zegt Anne, „waar de ene ophoudt, gaat de andere ge woon verder". Serge zegt: „We be kijken elke persoon vanuit twee kan ten. Mijn vrouw volgens het vrouwe lijke standpunt en ik van mijn stand punt uit". Een moderne tajel vraagt een modern servies Biefstuk in geschenkverpakking De filet - mignon het fijnste biefstukje van de haas is vaak moeilijk te veroveren. Het wordt verkocht aan hotels en restaurants of geëxporteerd. Een firma in Chicago ver koopt thans geschenkdozen met 16 van de allerfijnste filets-mig non. Zij zijn ruim drie centime ter dik en wegen ongeveer 175 gram per stuk. Zij zijn op het juiste ogenblik licht bevroren. Bij de prys is het vervoer per trein inbegrepen. In de verpak king is droog ijs aangebracht. Gma Martélli Hoogvliegen in de herfst lijkt wel het thema te zijn van veel mode-ont werpers. Hoewel de rokken over het algemeen kort zijn gebleven - en al tijd strak van lijn - wil men de dames een gevleugeld uiterlijk geven. Lees de nieuwtjes voor het komen de seizoen maar eens!. Hoeden en haar. De favoriete hoed is in de zomer al een groot succes geweest en gaat nu nog zes maanden tegemoet in aange paste vorm. Het is de driehoek van bont, leer of tweed, om het hoofd ge vouwen en in de hals gegarneerd met kleine „konijnenoortjes" van stof. Voor speciale gelegenheden is er het kleine fluwelen pillendooshoedje. Als garnering een streng kralen, of struisvogelveren, die van-het kruintje naar achteren wapperen. Linten. De haardracht, die de Jonge Itali aanse meisjes momenteel prefereren heeft een scheiding van kruin tot nek, waarbij de rechte pieken rondom de oren worden gekruld met linten, zo dat het geheel er uit ziet als minia tuur-propellers. Mantels. Een model, dat volgens mi), de ko mende maanden veel succes zal heb ben is van de ontwerper Martini. Het is een cape-mantel met mouwopenin gen van de schouder tot onder de heup. De mantel heeft een knoopslui- ting van hals toe zoom, een diep Pe ter Pan-kraag en is afgezet met fran- Je- Ontwerper Fontana heeft een avond mantel ontworpen, die tot de taille reikt en die verdeeld is in een soort vleugel waarby de lagen zo geplooid zyn dat ze doen denken aan veren. U zult misschien zeggen, dat dit niets voor U is maar deze nieuwe lijn gaat er meestal vlot in, na eenmaal aange past te zijn in prys. Japonnen. Losse panden zyn terug om nauwe rokken wijder te doen lijken. Een los pand van de schouder kan gelijk als cape dienst doen en vleermuismouwen zijn je van hèt vooral voor de jer sey-modellen. Glinsterende voering. De japon met jasje, die het afgelo pen jaar zo populair was, zal dit jaar plaats moeten maken voor de japon met cape. Neem bijvoorbeeld een ef fen jersey japon en combineer die met een tot de taille reikende cape in dezelfde stof gevoerd met een felle ruit. Of neem een aan beiden zijden. draagbare cape, bij een japon met een afneembare bontkraag voor kou dere dagen. De zwarte crepejapon voor 's avonds verlangt een luxueuze re cape, bijvoorbeeld gevoerd met een glinsterende stof. Vooral Ameri kaanse inkopers hebben van deze stijl veel modellen ingekocht. Ja, ook de voeten zullen gevleugeld zijn. De grove leren schoenen hebben een omhoogkrullend teenstuk. De hie len zijn hoger dan normaal en lopen uit in een punt. De strakke laarzen van verleden jaar hebben nu een bre dere opening en de vleugel zit achter de knie en is van bestikt leer. In Rome heerst de gevleu gelde look". Rechts: vleugel in de vorm van een geplooid chiffon-sjaal op een recht jurkje met een tuniek-blouse en een laag geborduurde band. Links: Een los pand is als een cape aan de schouders vastgemaakt van een strakke avondjapon. Frituurmandje Indien men geen frituurmandje be zit en toch patates frites of croquet- ten wenst te bakken, dan kan men hétzelfde resultaat bereiken met een gewone huishoudzeef. Meubilair wrijven Meubilair kan men ook wel eens te veel wrijven en dan zal men na eni ge tijd constateren, dat ondanks al le pogingen de vlekken zichtbaar blij ven. Het is in dit geval belangrijk, dat de oude lagen met zeepsop ver wijderd worden. Gebruik daarvoor echter geen zgn. zelfwerkende was middelen en droog het hout zorgvul dig af na het afsoppen. Daarna kan men weer enthousiast wrijven zoals weleer. Wellicht zal het afwassen met zeepsop meerdere malen moeten geschieden om tot een bevredigend resultaat te komen. Wit dat niet wit is Aan een wit wollen vest, dat geel geworden is kan men helaas weinig doen. Allerlei factoren spannen hier samen: te heet. wassen, te sterk zon licht, leeftijd - om witte wol te la ten verkleuren. Het beste is de jum per te 'erven, bijv. geel. Muziekdoos voor baby Vroeger werd baby zoet gehouden met een rammelaar, tegenwoordig met een muziekdoos. Deze in zachte pasteltinten uitgevoerde plastic mu ziekdoosjes hebben van boven een lint waarmede zij aan wieg of kleuterledi- kantje gehangen kunnen worden. Ze zyn er in belverm, hartvormig of rond beschilderd met 'n aardig kinderfi guurtje Een knopje aan de onderzijde dat bij de belvormigen een klepel lijkt kan uitgetrokken worden; dan laat de doos ongeveer een minuut steeds weer dezelfde maten van een melodie tje horen. Dat is goed slaapverwek kend. Er zijn verschillende wijsjes waaronder bekende slaapliedjes. De muziekdoosjes zfln bijzonder geschikt voor baby's die de gewoonte hebben te gaan huilen, als vader of moeder zich verwijdert. Het leidt de kleuter af en door het herhalen van het wys je is Klaas-Vaak direct present. Vleesverbruik steeg met 11 procent In de gehele wereld is het gebruik van vlees per hoofd van de bevolking in 1962 belangrijk gestegen, volgens een mededeling van het Amerikaan se Ministerie van Landbouw. Dit ho gere verbruik wordt toegeschreven aan de verbetering van de levens standaard. Het vleesverbruik was in 1962 niet minder dan 11 pet hoger dan in de jaren 1956-'60. Het land dat het meeste vlees pro duceerde was Amerika, dat 13.2 mil joen ton voor zijn rekening nam. Daar op volgt Sovjet Rusland, dat onge veer de helft, 6.8 miljoen ton produ ceerde - by een bevolking die drie keer zo groot is als de Amerikaan se. Over de twee miljoen ton kwamen West-Duitsland, Frankrijk en Argen tinië. Daarop volgen Brazilië, Enge land, Australië, Polen en Italië. Ne derland neemt op de ranglijst de vijf tiende plaats in met 0.8 miljoen ton. De wereldproduktie van varkens- en schapevlees steeg het sterkst met 6 pet., daarop volgden rund- en kalfs vlees met 4 pet. Dalend was de paar- devleesproduktie, hoewel slechts met 1 pot. Het verbruik van paardevlees is slechts één procent van het totale vleesverbruik. Japan had de grootste stijging van de vleesproduktie, met 32 pet. Daarop volgden Hongarije met 14 pet., Austra lië, de Philippynen en Zweden met 12 pet. De vleesproduktie daalde slechts in vtjf landen, waarby het sterkst in Nieuw-Zeeland, met 8 pet. Onder de landen, waar de vleesproduktie met 8 pot. steeg, zijn Rusland en Neder land. In deze publicatie ontbraken de gegevens over de vleesproduktie in Communistisch China. Vlekkeloos breiwerk Voor enthousiaste breisters is er thans een soort breiwol ontwikkeld dat met een vuil-afstotende finish is bewerkt, waardoor koffie, wyn, vruch tensappen en zelfs olie geen pullover of trui meer kunnen bederven. Het vocht heeft geen vat op de vezels en kan daardoor gemakkelijk worden gedept zonder dat er sporen achter blijven. Het meest verbazing wekkende van baby's is misschien wel dat ze byna allemaal gezond worden geboren. Wel zyn er vele dingen, die tijdens de vorming en de gx-oei verkeerd kun nen gaan. Bekend zijn vooral de ongelukkige gevolgen, die kunnen voorkomen als de aan staande moeder rode hond heeft gehad in de tweede of derde maand van de zwangerschap. De misvorming echter die men by kinderen waarschijnlijk 't meest siet is de hazelip als mede 't gespleten ge- lemelte, maar er is nog jen misvorming, die weliswaar niet opvalt en die ernstiger is - na mely k onderaan de rug. Voor de geboorte wordt het ruggemerg - de be langrijkste telegraaflijn van het lichaam - ge vormd in een omhulsel van weefsels. Dit om hulsel groeit aan elkaar met het ruggemerg er veilig in verborgen. Soms is dit samengroei en van het omhulsel niet compleet en wordt het kind geboren met wat men noemt een spina bifida. Deze onvolledige samen groei kan ernstig zyn of minder ernstig. Het kan zo erg zyn, dat er een grote rauwe plek blyft onderaan de rug. Dit kan soms betekenen dat de baby dood ge boren wordt. In elk ge val kan een baby met een dergelijk ernstig ge WA. DL DUK1LH LK VAJN ZLOl brek niet langer dan enige uren of een dag leven. In de minder ernstige gevallen kan er niet meer van te zien zijn dan een kuiltje waarop wat haar groeit. Zelfs in dit geval is het soms goed een foto te nemen, iets waarover de dok ter te beslissen heeft. Tussen de ernstigste en minst ernstige variatie zyn vele mogelijkheden. Het heeft geen zin te doen alsof dit geen ern stig gebrek is. De zwak ke rug moet beschermd worden met een soort kapje en als het kind volwassen wordt zyn er vrij grote risico's. Eni ge van deze gevallen kan men het best maar met rust laten maar in andere gevallen is een operatie mogelijk, waar bij een bescherming van spierweefsels wordt op gebouwd. Deze opera tie kan men echter he laas niet tot de meest succesvolle rekenen. Het onderwerp spina bifida is ongetwijfeld geen prettig onderwerp maar sommige ouders hebben er mee te ma ken en een gehandicapt kind geeft vaak veel vreugde en bevrediging tegenover de ouders. Op school wordt hy meest al spoedig geaccepteerd Deze tolerantie tegen over ongelukkige kinde ren is een van de fijn ste veranderingen ten goede van kinderen die ik in de laatste dertig jaar heb waargenomen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8