Moderniseer uw meubelen met 8cee«r PRACHTBIJTS NOODWEER REDDE DE STAD" BOISOT, VALDEZ, v.d.D0ES In wind en koude regen trok de optocht langs wegen en straten van Zoeterwoude De kou vermocht het enthousiasme van de deelnemers niet te remmen Nieuw-Guinea-kruisen in Zoeterwoude PRIJSUITREIKING CORSO 1963 WERD GENOEGLIJK EVENEMENT ZATEKDAG 28 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA tt Prof. Schöffer in lezing over beleg en ontzet van Leiden: Het zag er somber uit vanmorgen op de Vrouweweg te Zoeterwoude. Kille windvlagen stoven over het water van de vaart, over de weilan den en stootte zoevend tegen de her ben van de snelweg. Langzaam aan druppelden een aantal versierde vracht- en luxe wagens naar de start plaats van de optocht, die vandaag in het raam van de koninkrijksfees ten door het uitgestrekte landelijke Zoeterwoude trekken ging. Figuranten en figurantjes kleur den van de kou maar dat scheen o hemels enthousiasme de pret niet te drukken, want gemopper was er werkelijk niet bij. Intussen werd de hemel grauwer en grauwer. Aan de horizon rondom striemden regenbuien het wijde land. Schuchter probeerde zo nu en dan een veeg blauw ook wat ruimte te veroveren, maar aldra werden de waterluiken weer gesloten en dreven de dikke wolken als grijze waar schuwingsborden er voor. Het werd kwart over negen, half tien. Zou het weer het houden? He laas, toen om half tien „St. Jan" de eerste roffel liet horen, gutste het water van de lucht. Het was 'n triest gezicht en een nat begin. Veel werk was er van de stoet gemaakt Voorafgegaan door de drumband van „St. Jan" en amazones en rui ters van de landelijke rijvereniging „Jeanne d'Arc" trok de praalstoet af. Alles en iedereen had z'n best ge daan de werkstukken een zo fleurig en aardig mogelijk uiterlijk te ge ven. Natuurlijk stond veel in het te ken van de Konmkrijksfeesten en de Napoleons en Willem de Eerste(n) waren dan ook nogal ruim vertegen woordigd. Het was werkelijk geen doen om alle nummers het waren er 32 in detail te gaan beschrij ven en we moeten dus maar zo te hooi en te gras een greep doen. Natuurlijk stond niet alles op het zelfde peil. Er waren wagens met veel bloemen en weinig andere at tributen of omgekeerd. Er waren met veel bemanning of met eenlin gen. We bewonderden de moed van de mooie meisjes, die ondanks alles toch een vriendelijk gezicht wisten te zetten. Dat de ruiters van de Gar de d'Honneur gekleed waren in Ne derlandse politiejassen viel bijna niet op, maar martiaal waren ze al len. Napoleon in z'n kooi lachtte uit bundig tegen de toeschouwers langs de weg en waarlijk niet als een boer die kiespijn heeft. Kabouterfeest was een grappige en kleurrijke wagen met het vele jonge volkje. Gevangen op St. Helena bleek, zoals reeds ge zegd, nogal een vrolijk avontuur te verbeelden. De buurtschap Dorps straat was aanwezig met een echte dorpspomp en de Noordbuurtseweg was present met een wagen van „Het Driemanschap". Op een der wagens we menen van de „Pomp" was een aanplakbord en beplakt met knipsels uit onze krant, hetgeen ons hart toch ook weer een klein beetje goed deed. De jeugdgroep van pater Van Beur den verbeeldde de aankomst in Scheveningen, met daarachter een groep Nozems rond 1900 op wrakke fietsen. „Verleden - Heden - Toe komst" was van de buurtschap het Watertje, die de wagen 'toepasselijk' had uitgerust met een bekend Brus sel manneke. De Miening stak haar mening over „De Rassenhaat" niet onder stoelen of banken en het West End liet een Indisch gezin ook feest vieren. „Ijsvermaak" werd getoond door Noord AA, wat zou het ook an ders geweest zijn! De wagen van de Hoge Rijndijk, „Oranje Boven" was zeer goed ver zorgd. Sierlijk als altijd was de oud- Hollandse boerensjees, die de KJP (voormalig LTJ/LTM) deed voor rijden. Laten we eindigen, er was te veel om alles op te noemen. Ieder had z'n best gedaan. En gelukkig toen we weer in Leiden terug waren - scheen (daar) de zon. maakten hiervan dan ook een knap stukje werk. Er kon werkelijk prak- tiscch „geen kip" meer uit. „Maar op 29 september 1574 ver- cjen omsingelen en uithongeren. De Het keerpunt in de ellende kwam anderde het weer plotseling, er stak óppers" ontstonden: ten einde raad eigenlijk al op 28 september toen de een harde wind op, er was spring- gekomen Leidenaars die door de li- Prins de vloot van Boisot bezocht, vloed op de Noordzee, zware regens njeg trachtten te breken, doch meest- Het nieuws ging per postduif naar de daalden neer, het water werd opge- de Spanjaarden gepakt wer- stad en het gaf de burger moed. De stuwd. De ontzettingsvloot van Boisot den en hen dan vertelden hoe be- dag daarop kon de armada met zijn kon nu opzeilen, ontzette Zoetermcer, het met het moreel in de stad bemanning van 4.000 koppen (onder vond de Lammenschans verlaten en gesteid was. Dat gaf de Spaanse le- wie 800 Zeeuwse matrozen, en ook trok op 2 oktober de geteisterde stad gerleider Valdez moed. Nog even, zo Franzen en Walen) eindelijk naar de Leiden binnen. Leiden was ontzet. dach^ hij, en zij zullen om capitulatie gefolterde gemeenschap toesnellen; Dat was een der treffendste passa- smeken. Maar de kleine, harde kern het water was nu diep genoeg. Het ges uit de lezing die prof. dr. I. Schof- van Lejdse gemeenschap, met v. was een zegen, want als Leiden was fer gisteravond in het Leidse Volks- d en v d Werf in het hart, wil- gevallen waren daarna ongetwijfeld huis hield over ..Het beleg en ontzet de van ge€n wijken weten, al was ook Delft en Rotterdam aan de beurt van Leiden en de betekenis daarvan het overgrote deel van de Leidse be- gekomen. In dit verband besprak voor onze geschiedenis een avond voiking dan echt wel „stormrijp" ge- prof. Schöffer ook de betekenis voor onder auspiciën van de 3 October- maakt. Waarom nam Valdez de stad onze geschiedenis van het beleg en Vereeniging, de Vereniging „Oud- ejgen]jjk niet stormenderhand? His- ontzet van Leiden. Het was al met Leiden de Werkgemeenschap „De torici beweren dat de „Leidse schone" al een welverzorgd en pakkend be- Ratel en het Leidse olkshuis. Magdalena Moons de Spanjaard Val- toog. De ontzettende nood die in de da- dez dit plan uit het hoofd heeft ge- De bijeenkomst werd geoDend door gen vóór het ontzet in Leiden ge- praat. Doch prof. Schöffer trok deze mr. P. J. de Ruvter de Wildt, voor- heerst heeft, werd gisteren door prof. mogelijkheid gisteravond in zijn be- zitter van de 3 October-Vereenieing. Schöffer weer eens haarscherp gete- toog in twijfel. „Zoveel invloed had Een instrumentaal ensemble, be kend. Uit de wurgende honger was een vrouw toen nog niet". Fruin ver- staande uit de fluitisten Peter Die'e- doffe berusting geboren en de waak- onderstelt, aldus spreker, dat een man. Lens Deroeee. Rien de Reede, zaamheid van de burgerij was uiterst stormaanval de Spanjaarden te veel en Wim Jonas (fagot) bracht op voor- gering. Zo had Alva het gewild en voorbereiding zou hebben gekost..Ze treffelijke wijze muziek ten gehore zo voerde Valdez het plan uit: Lei- kozen nu voor de omsingeling en uit plm. 1574. Een bijzondere avond. RIJNSBURG Burgemeester Detmers van Zoeter woude heeft gistermiddag Nieuw- Guinea-kruizen overhandigd aan Adrie Beerenboom en Jacques van Leeuwen uit zijn gemeente. De foto geeft hiervan een beeld. Bij de korte plechtigheid ten gemeentehuize kon Kees de Vogel, ook een oud-Nieuw- Guinea-ganger niet aanwezig zijn we gens werkzaamheden. Woensdagavond had de prijsuitrei king plaats van het corso 1963 in een der zalen van veiling Flora. De avond werd geopend door de voorzitter van het corsocomité, de heer C. Leeuwen burg. Hij heette in het bijzonder wel kom het bestuur van veiling Flora, burg. B. H. Koomans, de wethouders van Leiden, bestuur en directie van de VW te Leiden, de heer Kiersch en familie, notaris Pasvier en de voorzitter van de jury de heer Beun der. Vervolgens gaf spr. een over zicht van het corso. Als wij terugzien, aldus spr., kunnen wij zeggen, dat door de gunstige weersomstandighe den het publiek op glorierijke wijze heeft kunnen genieten van dit prach tige corso, duizenden stonden langs de route. Ruim 6000 bezoekers zijn aan de vooravond in Flora de wagens wezen bezichtigen. Het corso stond dit jaar dan ook volgens de jury op een hoog peil en sprak van een grote vooruitgang. Tot bracht spr. dank aan het bestuur van veiling Flora, de gemeen tebesturen van Rijnsburg en Leiden aan de heer Kiersch en allen, die me degewerkt hadden om het corso te doen slagen. Ook bracht hij dank aan de bloemenmeisjes en de heer Den Haan sr., welke laatste de organisator was van deze reclame. Verder werd het woord gevoerd door de voorzitter van veiling Flora, de heer G. van Delft, die de prijzen aan de binders uitreikte met een toe passelijk woord. Vervolgens begaven de aanwezigen zich naar de tribunezaal, waar door de heer Den Haan Jr een aantal dia's werden vertoond van het afgelopen corso. Na de vertoning van de dia's bracht de heer G. van Delft nog zijn dank uit aan de heer Hemmes voor de vele werkzaamheden welke deze weer gedaan had voor het cprso. Nadat de ontwerper van het corso, de heer Kiersch nog het woord had gevoerd, werd aan burg. Koomans ge legenheid gegeven de prijzen uit te reiken. Alvorens hiertoe over te gaan sprak ook hij nog een kort woord. Tenslotte gaf de heer Veldhuis als binder nog zijn persoonlijke mening over het corso. KATWIJK Bridgeclub „De Brug". Zes paren van de bridgeclub „De Brug" namen deel aan de Rode Kruis-bridgedrive in de dierentuin in Den Haag. De volgen de paren wisten daarbij, elk in zijn groep, een tweede prijs te behalen: mevr. C. den Dulk-J. Parlevliet, C. den Dulk-N. Parlevliet en M. D. Hage-W. Klos. Geslaagd Aan de Econ. Hogeschool te Rotterdam is geslaagd voor het prop. examen Econ. wetenschappen de heer M. K. van Duyvenvoorde.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 6