QzfcwiócQouïcvnt Werkgevers dringen aan op loonsverhoging en op stijging huurprijzen met 20 procent MEER OVERWERK EN GEEN ZWARTE LONEN NEGERLEIDER WIL BOYCOT BIJ KERSTINKOPEN VANDAAG WORDT OVER LOT VAN BOSCH BESCHIKT Indonesische luchtmacht in „gevechtsklare staat" Engelse bandieten gingen er met 1 milioen vandoor BANKAUTOIN ENKELE MINUTEN LEEGGEROOFD Scandinavische landen wijzen Z.-Afrikaanse uitnodiging af DANSMIDDAG en DANSAVOND ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1963 53e JAARGANG No. 16.040 Directeur J. F. J. M. KOEN6 Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRINSEN ZOETERWOUDE Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 2001 S, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 De werkgevers uit industrie, landbouw en middenstand wensen een huurverhoging van 20 procent per 1 januari a.s. Zij vinden dit beslist noodzakelijk voor het geval de regering en het bedrijfs leven besluiten om in 1964 forse loonsverhogingen mogelijk te maken. Deze huurverhoging zal dan niet door nog weer een af zonderlijke loonsverhoging moeten worden gecompenseerd. Een andere voorwaarde zal zijn dat niet ook de zwarte lonen nog eens worden verhoogd. De loonsverhoging zal daar, waar nu zwart loon wordt betaald, in de plaats moeten komen van (een deel van) dat zwarte loon, want anders wordt de kwaal alleen maar erger. Tenslotte menen de werkgevers dat er een beroep op de werk nemers zal moeten worden gedaan om meer overwerk te verrich ten dan nu gebeurt, wil men werkelijk enige ontspanning op de arbeidsmarkt bereiken. Om die reden hebben zij voorshands ook bezwaren tegen een ver lenging van de vakanties met twee dagen. Wanneer men de spanning op de arbeidsmarkt wil verminderen en de bouwproduktie wil vergroten - zo wordt aangevoerd - is verlenging van de vakanties daarmee in strijd. In Den Haag wordt aangenomen dat de werkgevers het er in hun be raad van gisteren over eens zijn geworden, dat een forse loonsverhogmg in 1964 onvermijdelijk en ook wel gewenst is. Ook zij zijn er nu van overtuigd, dat een loonsverhoging van vier procent, zoals het Centraal Planbureau aanvaardbaar heeft genoemd, niet voldoende zal zijn om een einde te maken aan de thans bestaande spanningen. Ook zij denken nu blijkbaar aan verhogingen ter grootte van acht of tien procent, hoewel zijn nog geen enkel cijfer als streefgetal willen noemen zolang de voorspellingen van het CPB over de gevolgen van dergelijke loonsverhogingen nog niet in hun bezit zijn. Per 1 januari. tv. s.iv.i.ew** radiotoespraak verklaarde president De Los Santos, dat de nieuwe rege- ring met het werk van de strijd krachten was. Het triumviraat was meent men in werkgeverskring. Uit stel helpt niets. En daarom: hoe eer der hoe beter. Dat zal dan op 1 ja nuari moeten zijn. In bedrijfstakken, waar de c.a.o.'s pas later aflopen zal op die datum tussentijdse loonsver hoging mogelijk moeten zijn die de lasten van de huurverhoging onge veer compenseert. Ditmoet echter geen „compensa tie" worden, maar een gewone loons verhoging, die normaal in de c.a.o. wordt verwerkt. In zekere zin moet dit als een soort voorsohot worden gezien op de „for se" loonsverhoging, die anders pas later in het jaar zou worden toege kend. Een dergelijk samenspel van maat- door de wil van het volk tot stand gekomen, zo zei hij. Ds. Martin Luther King heeft vrij dag het Amerikaanse volk opgeroe pen tot een nationale boycot van za- Als het centrale doel van een forse ingreep stellen de werkgevers de ontspanning van de arbeidsmarkt. Daartoe wensen zij een zekere aan passing van lonen en prijzen aan het Europese peil. Hierbij wordt een dub bel voorbehoud gemaakt: 1. Het moet een aanpassing wor den aan het gemiddelde Europese peil, dus niet aan het topniveau van West-Duitsland. 2. Het Nederlandse niveau moet niet geheel tot dat peil worden op getrokken, want er moet ook nog ruimte blijven voor enkele maatre gelen die op langere termijn nodig zijn, zoals het optrekken van de land bouwprijzen en de harmonisatie van de belastingen. Nu al moet rekening worden ge houden met deze kostenverhogende factoren, die nog „in het vat zitten". Shock-therapie. Wat de werkgevers nu willen wordt aangeduid als een shock-therapie, waarbij men alles op alles moet zet ten om de/ overspanning uit de we reld te helpen, zonder de kip met de gouden eieren te slachten. Onder die kip verstaat men dan de investeringen, die de toekomstige werkgelegenheid moeten waarbor gen. Een forse loonsverhoging zon der meer levert het gevaar op van te ver doorschieten zo waarschuwen zij en dan dreigt er werkloos heid. Een forse loonsverhoging zien zij echter wel als een bruikbaar middel voor de geleidelijke aanpassing aan Europese verhoudingen. regelen is volg<cns de werkgevers no- ken waar rassenscheiding wordt toe- dig voor een serieuze poging om een gepast bij het doen van inkopen voor einde te maken aan de spanningen. Kerstmis, dit ter nagedachtenis van Blijft het tekort aan arbeidskrachten de vier negerkinderen die om het voortbestaan dan lost men het pro- leven kwamen bij de bomaanslag in bleem van de woningbouw niet op, de kerk te Birmingham. Een woord- blijven diverse investeringen rente- voerder van een organisatie van ne- loos en wordt zowel het gezag binnen gervrouwen die drie miljoen leden als de rentabiliteit van de onderne- telt, heeft meegedeeld, dat deze or ganisatie de boycot zal steunen. Ook de secretaris van de nationale ver eniging voor de vooruitgang van ge- kleurden heeft op een dergelijke boy cot aangedrongen. Te Melrose, in de staat Massachu setts, werd donderdagnacht de wo ning van een blanke bouwonderne mer, die zich voor gelijke burger rechten had uitgesproken, in brand gestoken terwijl het gezin lag te sla pen. De bewoners wisten echter on gedeerd naar buiten te komen. mingen nog verder aangetast. Ongecorrigeerd) Bij de verkoop van kopieën van het rapport-Lord Denning over de zaak- Profumo komt men handen te kort. In de bibliotheek van de staats drukkerij in Londen, waar deze foto is gemaakt, werden in één uur tijd vierduizend exemplaren verkocht. Twee compagnieën stoottroepen van de Indonesische luchtmacht zijn naar West-Kalimantan (Indonesisch Borneo) gezonden om dicht bij de grens met Serawak vliegvelden aan te leggen of te ver beteren, zo heeft het Indonesische persbureau Antara vrijdag ge meld. Volgens dit persbureau had de voorlichtingsdienst van de luchtmacht meegedeeld, dat de luchtmacht „in gevechtsklare staat" is en slechts op een order wacht om in aktie te komen. De Indonesische regering gaf intussen vrijdag de verzekering, dat Australische levens en eigendommen in Indonesië „de grootst mogelijke bescherming" zullen krijgen. Dr. Emilio Los Santos, de presi dent van het driemanschap, dat deze yz rt/w r\ week de macht in de Dominicaanse £j ijriJLr republiek in handen nam, heeft vrij dag verklaard, dat de nieuwe rege ring de diplomatieke betrekkingen Een Oostduitse grenswacht werd met de Ver Staten, die door dit land gedood en een andere zwa^ gewond T koe Abdoe, twijfelen te krijgen van "de werkelijke wensen na de afzetting van president Juan toen twee OosWuitse wachttorens aan d<_ waarde van Mn t der bevolking m Noord-Borneo". Bosch werden opgeschort wü herstel, vrijdag bij Walkecreid door de mnd con(crenlic tnssen Maleisië len. omver werden geblazen, zo melden - FiliDuiinen Wetduitse grenswachten. en-ae *u,PP?l?en- Al deze maatregelen doen de pre- nilla, waardoor het volgens hem „on- mier van de Maleische Federatie, mogelijk was gebleken enige hoogte Dr. de Los Santos zei voorts, dat vandaag over hot lot van ex-presi- - Een Russische schrijver, die na zjjn deel te nemen een top, in. Maïakka, de Philippijnen en Indone- dent Bosch, die met zijn vice-presi- een officieel bezoek aan het festival K„ „Vav ynn c;s „r30^„ Anni. "52 ,De Britse haan heeft nu victorie Gisteren tijdens een bezoek aan gekraaid. Zuid-West-Azië is in beroe- Singapore verklaarde hij, bereid te ring. De eenheid van de volken van a - t".j dien hij er zeker van kon zijn, dat sië, waarin door de overeenkomst .en de Filippijnen zich aan van Manilla werd voorzien, is teniet gen wordt gehouden, zal worden be- heeft toestemming gekregen in Groot- af ken ,„uden houden, slist. Vier ex-ministers en de voor- Brittannie te blijven. Hij maakte deel zitter van de senaat zijn inmiddels uit van een gezelschap Russische ac- vrijgelaten. teurs, actrices en film- en scenario- In een eerder op de dag gehouden schrijvers. gedaan. Er zijn nationale gevoelig heden gewekt en broedervolken Op het ogenblik doet de premier staan, in wederzijdse misverstand, van Japan, Ikeda, pogingen een der- tegenover elkander", aldus Palar. gelijke topconferentie voor te berei- De Maleisische vertegenwoordiger den. Ikeda brengt een bezoek aan In- Dato Ong Joke Lin verklaarde, dat donesie en heeft gisteren met pre- Indonesië „tegenover de wereld heeft sident Soekarno gesproken. bewezen, dat het dit land is geweest, dat zijn plechtig gegeven woord niet „Zaagsel-Caesar". gestand heeft gedaan en verplichtin- gen,die het op zich had genomen, niet In Engeland heeft inmiddels Lord is nagekomen". Beaulieu, de voorzitter van de „Eng lish Speaking Union" gisteravond be- Op het gebied van indrukwekken- - de roofovervallen kunnen de leden graafschap Kent afgezet, van de Engelse onderwereld hun an dere collega's nog heel wat leren. De Nog een roofoverval. Britse rovers hebben een naam hoog te houden. Voorlopig zijn ze hier be- Overigens was het de tweede roof- slist in geslaagd. overval binnen 24 uur. Ongeveer Gemaskerde bandieten hebben 10.000 pond sterling 100.000) werd gisteren te Swanley, in de buurt van gisternacht ontvreemd uit een brand- zamenlijk moeten optreden tegen Soe- Alles speelde zich in luttele minu- karno, deze „zaagsel-Caesar". ten af. De wagen, die van de „Mar tin Bank" blijkt te zijn, werd op een L. N. Palar, de permanente Indo- stil gedeelte tussen Dartford en Ver. Naties, verklaarde vrijdag in een Longfield overvallen. De bewakers toespraak tot de algemene vergade- hebben het nummer kunnen noteren ring dat de groep V.N.-waarnemers, van de vrachtwagen, waarmee de die in Noord-Borneo een onderzoek bandieten de wijk hebben genomen, heeft ingesteld naar de politieke ge- De politie heeft alle wegen in het voelens der inwoners met betrekking tot de statenbond Maleisië, „niet alle voorzorgsmaatregelen heeft genomen, toogd, dat Engeland en Amerika ge- r\;. nnmma* La1 a zamenliik moeten optreden tegen Soe- nDInmCT bestaat Uit 16 pagina S Verder afnemende wind De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Rondom een lagedrukgebied in die noodzakelijk waren geweest om te Scandinavië stroomde vandaag met kunnen vaststellen, dat de opiniepei- noordwestelijke winden onstabiele ling op onberispelijke wijze is uitge- polaire lucht naar Nederland. Hierin voerd". kwamen plaatselijk buien voor. De noordwestelijke stroming wordt mede Palar meende, dat er „ernstige in stand gehouden door een hoge- Londen, een vrachtauto van een bank kast van een fabriek in Staines, in schendingen" hadden plaats gevon- drukgebied, waarvan het centrum voor het vervoer van geld klem ge reden, de bewakers uitgeschakeld en zich met een bedrag van naar schat ting bijna 1 miljoen gulden uit de voeten gemaakt. De acht lieden die de overval pleegden, gebruikten daarvoor twee vrachtwagens. Toen zij zich van het geld hadden meestergemaakt verdwe nen zij met een derde wagen, die in de buurt gereedstond. Een van de zes bewakers moest in een zieken huis worden opgenomen. de omgeving van Londen. den van de overeenkomst van Ma- nabij de ingang van het kanaal ligt. Een uitloper van dit hogedrukgebied beweegt in de richting van de Noord zee. De rug van hoge luchtdruk wordt gevolgd door het warmtefront van een oceaandepressie. Dit warmtefront zal morgen over de Britse eilanden trekken. De bewolking ervan kan later op de dag Nederland bereiken, maar het regengebied komt vermoe- De ministers van buitenlandse za- se regering als een „handige tactische delijk niet voor morgenavond. De ken van Noorwegen, Zweden, Dene- manoeuvre" in het licht van de po- winden nemen verder af. marken, Finland en IJsland zijn bij- gingen van de noordse landen om een na twee weken geleden door de Zuid- formule te vinden voor een voort af rikaanse regering uitgenodigd voor during van de besprekingen tussen een bezoek aan Zuid-Afrika, zo heeft de Verenigde Naties en Zuid-Afrika een Noorse regeringswoordvoerder over de aparheid. Onder leiding van vrijdag meegedeeld. Noorwegen heeft de Deense minister van buitenland- echter, evenals Zweden, Finland en se zaken, Per Haeckkerup, heeft men Denemarken, deze uitnodiging van de besprekingen tussen Afrikaanse en hand gewezen omdat een dergelijk westelijke landen tot stand te bren- bezoek volgens de regeringen van fgn met de bedoeling, Zuid-Afrika deze vier landen geen bijdrage kan een alternatief voor apartheid te kun- Aanvang 8 uur vormen voor een oplossing van het nen bieden. apartheidsvraakstuk. Het standpunt Volgens de Finse regering moet de Kaarten vanaf heden verkrijgbaar van IJsland is nog niet bekend. uitnodiging worden gezien tegen de Hotel De Beurs Noordvvijk Vanaf heden weer iedere zondag Aanvang 3 uur ZON- EN MAANSTANDEN 29 Sept.: zon op 06.35, onder 18.25; maan op 17.15, onder 01.14. 30 Sept.: zon op 06.37, onder 18.22; m-aan op 17.45, onder 02.29. H oogwaterstanden 29 Sept.: vm. 12.04. 30 Sept.: vm. 0.32; nm. 13.04. Het gerechtelijk onderzoek tegen de tien mannen en drie vrouwen, die zijn gearresteerd in verband met de grote Engelse treinroof, is begonnen. De zaak dient voor de politierechter in Aylesbury. Op de foto verlaat een van de verdachten met een deken over het hoofd de arrestantenwagen bij aankomst voor het gerechtsgebouw. voor dansavond zondag 6 oktober a.s. met medewerking van HET COCKTAIL TRIO o.l.v. Ad v. d. Geyn Toegang r.k. jongelui. De Noorse ministers zouden vol- achtergrond van de verantwoorde- gens de uitnodiging in Zuid-Afrika lijkheden van de V.N. inzake de Zuid- alles was zy maar wilden in ogen- afrikaanse rassenpolitiek, schouw kunnen nemen en vrijelijk Zij zou de uitnodiging slechts kun- met iedereen, zowel blanken als niet- nen aanvaarden als deze zou bijdra- blanken, kunnen praten. gen tot een oplossing die in overeen- Politieke waarnemers in Oslo zien stemming is met het handvest van de KORRELTJE Standvastigheid is geen deuigd vaa. (Advertentie) de uitnodiging van de Zuid-Afrikaan. V.N., hetgeen helaas niet het geval is. stervelingen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1