HOE EEN EENVOUDIGE JONGEN VAN DE JORDAAN ZANGER WERD OUD-LEIDEN VERTELT VAN TOEN SNUFFELEN IN HET MUZENHUIS Polyester casco's bij Werkspoor r' $0 ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURAYT PAGINA 11 In het Pesthuis, eens de plaats waar de pestlijders werden verpleegd huist nu een uniek museum in Ne derland: het Nederlands legermu seum Generaal Hoefer. Het Pesthuis heeft vele bestemmingen gehad; het was o.a. rijkswerkinrichting voor vrouwen, opvoedingsgesticht, hospi taal en inrichting voor psychopaten. In de hooggedakte zalen staan nu koud en dreigend de „dodemans- werktuigen" bijeen en door de jaren heen heeft zich in het gebouw een dreiging opgestapeld die bij de eer ste stap al merkbaar is. Het laffe zwijgen van de kanonnen en honende lacht van de vergane glorie is de on vermijdelijke straf als vergelding van kwaad met kwaad, dat door de on bescheidenheid van enkele heethoof den veroorzaakt is. Onbezorgd ben ik deze voorwer pen tegemoet getreden. Het wapen spul, „slachtoffer" wier gewilligheid niet veel medelijden verdient, wordt door de gids als een menselijke grammofoon - trouw aan wat hij heeft vernomen - toegelicht. Als ge middelde museumbezoeker aanvardt men dit met kinderlijke onbezorgd heid en loopt men met het kijklusti ge publiek in vrolijke onnadenkend heid aan de achtergronden en ge schiedenis voorbij. Het is echter moei lijk aan de aandacht van een gids te ontsnappen. Het is mij ook niet ge lukt. De individuele gewaarwording en zakelijke opneming vinden hun resultaat in het volgende; een van de eerste soorten geschut, waarmee het museum zijn indrukwekkende col lectie begint is de z.g. Bombarde, een ruw ijzeren op een amphoor gelijken de soort geschut, daterend uit om streeks 1450, dat werd gebruikt om gaten en bressen in walmuren te schieten. Daarvoor deed men een flinke hap kruit in de halve meter brede loop- Eén van Nederlands geliefde volkszangers viert dit najaar zijn 25-jarig zangers jubileum: Willy Alberti. Opgegroeid in de Jordaan, waar hij op 6-jarige leeftijd al van zich deed spreken, startte hij in 1938 een glan zende carrière» die voorlopig nog niet niet zal worden beëindigd: Willy Alberti wordt op 14 oktober a.s. 37 jaar, zodat langzamerhand zang minnend nog veel van hem kan verwachten. Max Tak schrijft op de hoes van de zojuist verschenen grammofoon plaat „25 Jaar Willy Alberti-successen": 'Willy Alberti bezit de begaafd heden die hem in Nederland tot dè zanger van het populaire lied maken. Zijn licht aansprekende, warm getimbreerde stem moge hem in de eerste plaats bij het bereiken van die positie hebben geholpen, op zijn spontaan, eerlijke voordracht reageert elk publiek'. WILLY ALBERTI FAVORIET VAN EEN GROOT PUBLIEK Start bij de revue De Nederlandse Arbeidsinspectie was het eerste publiek, dat op zijn optreden reageerde: op 12-jarige leeftijd startte Willy Alberti als be roepszanger bij een befaamd revue gezelschap. Volgens deze instantie be slist 'te jong om als artist op te tre den, zodat zijn stem door de sterke arm voorlopig tot stilzwijgen werd gebracht. Later is het allemaal vlot ter gegaan. Willy Alberti kreeg de beste leerschool, die er is om een waar vakman te worden: hij kwam als acteur-zanger bij een volkstoneel gezelschap. Tien jaren lang behoorde Willy Alberti, oftewel Careltje Ver- bruggen, zoals hij van-huis-uit heet, tot de lagere goden van de" Neder landse artistenwereld. Het waren 10 moeilijke jaren, waarin hij hard heeft geploeterd om hogerop te. komen. Willy Alberti wilde méér: de top van de Nederlandse showbusiness, daar droomde hij van! 1950: de lift naar succes Hij schrok er zelf van: in 1950 stond hij plotseling Italiaans te zin gen! Hij was onthutst, want Willy Alberti sprak geen woord van deze taal, en waar hij het in zijn liedjes over had, wist hij óók niet. Maar fo netisch pasten de woordklanken pre cies bij zijn vokale kwaliteiten. Van de ene op de andere was de beroemde Napolitaanse tenor Willy Alberti ge boren. De jaren na 1950 zijn een bekro ning geworden van zijn harde wer ken. Vele malen was zijn naam terug te vinden op de tophitlij sten van Ne derland en ook van het buitenland. Op de hierboven al gememoreerde L.P. vindt u deze successen weer te rug: Mijn sprookjesboek, Una marcia in fam Buona notte bambino, O mooie Westertoren, Marina, Sei rimasta sola (met dochter Willeke) enz. Willy Al berti werd een veelgevraagd artist, voor radio, voor televisie, voor op treden in het land en in het buiten land: hij zong enkele malen in de radio- en televisiestudio's van Italië. Max Tak, hierboven reeds geciteerd, een enthousiast aanhanger van Willy haalde hem naar Amerika, waar hij zong in New York, Philadelphia en Brooklyn voor uitverkochte zalen met 5.000 en meer plaatsen. Geëmi greerde Italianen in Amerika waren „wild" van Willy Alberti! Veelzijdig artist Maar Willy Alberti is gelukkig niet helemaal een „tenore Napolitano" ge worden. Echt artist als hij is, bleef en blijft hij zijn repertoire dagelijks nog vernieuwen. Zijn stem biedt ge noeg mogelijkheden, zodat hij, toen de Italië-rage overging, in de kop groep. blééf van Nederlands popu laire artisten. Luister naar zijn ver rukkelijke plaatjes, waarop Willy Al berti liedjes zingt van Dirk Witte en Max Tak. Luister naar zijn liedjes over Amsterdam, zijn geboorteplaats, Polyester casco's voor motorjach ten is volgens de „Werkspoor Cou rant" een nieuw Werkspoor-produkt. Bij het aflopen van de serieproduktie van de Amerikaanse zeiljachten kwam, aldus het orgaan, bij Werk spoor-Utrecht de vraag naar voren in hoeverre een soortgelijke produk- tie de fabriek daar opnieuw van dit soort werk zou kunnen voorzien. Een verdere samenwerking kwam tot stand met de Scheeps- en Jachtwerf C. van Lent en Zonen te Kaagdorp, die - in 1961 - opdracht gaf voor de bouw van jachten voor de Europe se markt. Rotterdam schaft ombudsman aan Nadat een eventuele ombudsman maandenlang het onderwerp van stu die en gesprek is geweest in het Rot terdamse gemeentebestuur, zal men binnen afzienbare tijd overgaan tot het installeren van een ombudsman, iemand, dde geduldig grieven van Rotterdamse burgers zal moeten aanhoren, die anders in de ambte lijke molen dreigen te gaan. De re geling, die nu is uitgewerkt en sa mengesteld, zal binnenkort worden bekend gemaakt, waarna een ge meenteraadscommissie advies zal uit brengen. Deze commissie zal zich binnenkort gaan beraden over de taak en de functie van deze ombuds man in een openbare raadsvergade ring. die hy tot op vandaag trouw is ge bleven. Ware artistenbloed heeft zich ove rigens ook nu weer niet verloochend. In de voetsporen van pa zingt nu Willeke, die niet alleen in teenager- kringen wordt gewaardeerd! Ook haar naam treft u tegenwoordig op de hitlijsten. Het ziet er naar uit, dat Willeke voorlopig in de voetspo ren van Willy zal blijven lopen. Zo heeft Nederlands meest geliefde volkszanger een mijlpaal bereikt: 25 jaar artist. Willy Alberti staat een zaam aan de top met andere cory feeën als Corry Brokken en Rita Reys en kan zich op hetzelfde niveau we ten als de topartisten van de ons omringende landen. We geloven, dat we in de toekomst nog wel iets van Willy Alberti kunnen verwachten. Hij heeft een harde leerschool door lopen, van volkstoneel tot de Snip en Snap-revue, zodat Willy Alberti het vak kent tot en met. ant. j. m. Brieven. De vakantie heeft een achterstand in de cor respondentie gebracht. De heer Vreeburg legt met recht de vinger op een gevoelige plaats. Boerhaave stond niet op het Stationsplein, maar op de Stations weg en in tegenstel ling met nu met zijn rug naar het zieken huis. Wat deze afwij zende houding voor een betekenis had weet Sherlock niet. Hem wordt tevens verweten, dat hij verleent met 'n d schrijft. Dat is een oude fout. Hij heeft al tijd moeite met werk woordsvormen en twij felt ook steeds tussen „ik heb" en „ik heeft". Van de tijdelijk in zijn bezit zijde foto's en prentbriefkaarten kan hij maar moeilijk schei den. Dit in antwoord op een tweede deel van de brief, maar het moet er toch dezer dagen van komen. De heer G. Molkenboer, Theresiaplein 2, Eindhoven wijst erop, dat de ar chitect van de Hartebrugkerk wel Molkenboer was, maar niet Prof. Molkenboer. Deze kerk, een z.g. wa terstaatskerk is gebouwd door Theo- dorus Molkenboer (1796-1863) bouw kundige, wonend aan de Lange Mare te Leiden. En n<u de nieuwelingen. De Zijd gracht is de oude naam voor de Ko- revaarstraat, lopend van Levendaal naar Hoefstraat. De naam Korevaar- straat komt van Jan Korevaar, wet houder van de gemeente Leiden, ge boren 5 juli 1855 te Vrijenban. Hij was de initiatiefnemer tot een uit gebreid woningonderzoek en verbe tering van de volkshuisvesting in de door de Zijdgracht en Geeregracht Jodenkerksteeg tussen Steenschuur mige speeltuin gelegen, waarvan begrensde wijk. De Korevaarstraat en LevendaalL De conducteui van de hierbij (nog) een foto. Een foto, die ontstond in 1924 door verbreding van NZ-H-tram sprak voor twee jaren bij vele oudere Leidenaars herinne- de in 1886 gedempte Zijdgracht en nog steeds met stemverheffing van ringen wakker za»l maken, door verbreding van de voormalige de „PosthofHier was de gelykna- SHERLOCK monding, waarna er een stenen bal der, tot en met de uitvinding van de voor geplaatst werd. Via een lont getrokken loop door Cavalli en de naar het zundgat werd het kruit aan- historische geschutsmonden die door gestoken. Een veronderstelling of het het Nederlandse leger in de 2de we- kanon nu nooit met de bal mee ont- reldoorlog gebruikt werden, plofte werd door de gids gretig toe- Toen na afloop van de rondgang de gegeven. oliestil gescharnierde deuren van het Men kan aan de hand van de gids Pesthuis achter mij dicht vielen heb de verdere „loop" van het kanon pre- ik mij een vrolijk fluitdeuntje ver- cies volgen. Van voor- tot achterla- oorloofd. Missie en zending richten zich tot regering over ontwikkelingshulp De organisatie van Missie en Neder landse Zendingsraad hebben in een brief aan de Nederlandse regering hun teleur stelling geuit over het feit, dat de re gering vooralsnog niet van plan is voor het begrotingsjaar 1964 de overheidsuit gaven ten behoeve van de ontwikke lingslanden te verhogen. Missie en zen ding stellen tevens voor over te gaan tot oprichting van een nationale advies raad voor ontwikkelingshulp. Taak van deze adviesraad zal zijn elke aanvraag voor een overheidsbijdrage ten behoeve van een ontwikkelingsproject op haar gegrondheid te onderzoeken en daarover rapport uit te brengen aan de regering. De bezorgdheid van zending en missie vloeit voort uit het feit, dat de nood in vele ontwikkelingslanden voortdurend toeneemt. Deze nood kan, aldus de in dieners van de brief, slechts doelmatig worden bestreden door een grootst mo gelijke steun van hulp-biedende landen. Missie en Zending hopen dat dit kabi net zich alsnog zal beraden over een aanmerkelijke verhoging van de over heidsmiddelen voor ontwikkelingshulp in het algemeen en over een ondersteu ning van ontwikkelingsarbeid van par ticuliere organisaties als zending en mis sie in het bijzonder. Missie en zending stellen voor dat voortaan een verzoek om hulp voor al gemene ontwikkelingsarbeid in het ka der der missie en zending, behoudens uitzonderingsgevallen, steeds dienen uit te gaan van de in ontwikkelingslanden bestaande kerkelijke organen of stich tingen en niet van instellingen van zen ding of missie in Nederland. Geen eenstemmigheid in pan-orthodoxie Gisteren is op Rhodos een pan-ortho- doxe conferentie begonnen, welke on der meer zal beslissen over het waar nemerschap bij het Concilie. De conferentie is bijeengeroepen door patriarch Athenagoras van Constantino- pel onder verzet van de Griekse ortho doxe kerk. Onder de patriarchen en autocephale kerken der orthodoxie heerste reeds di rect bij het begin der conferentie on enigheid over de vraag of waarnemers zouden worden gezonden. Met name de delegaties der Grieks orthodoxe kerk en van enkele patriarchen van het nabije Oosten opperden bezwaren. Het is mogelijk, dat de conferentie uiteindelijk niet tot overeenstemming komt. Het wordt daarom niet uitgesloten geacht, dat de conferentie de deelne mende kerken zal adviseren zelf over het waarnemerschap te beslissen. Aan de conferentie van Rhodos neemt ook Mgr. Nikodim der Russisch orthodoxe kerk deel die zoals bekend is, reeds twee waarnemers heeft aangewezen. NATUURZUIVER - Mcfaui.jX-rfcaü» MM KORTE GOLF Een jury van het opperste ge rechtshof te Mineola op Long Is land heeft een jongen van dertien jaar een schadevergoeding van bijna vier miljoen gulden toegekend. De jongen was in 1958 in New York getroffen door een neerstortend uit hangbord van een chocolaterie en tengevolge van dit ongeval sedert dien verlamd. |n een zandafgraving in Rus- sich Kazachstan zijn de fossiele res ten gevonden van een reuzen rhino- ceris die naar schatting dertig mil joen jaar geleden heeft geleefd.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 11