Schieten Chinezen aan de grens op vluchtelingen Gouverneur Wallace trekt fel van leer BESTELAUTO REED IN AARKANAAL Proces posttreinroof gisteren begonnen BOSKOOPER ONTVING DE VOLLE TOTO-50-DUIZEND Orkaan Edith' richt verwoestingen aan VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Volgens het centraalaziatische Sow- jet-blad Kazachstanskaja Prawda hebben Chinese grenswachten ge schoten op mensen die naar de Sow- jet-Unie vluchtten. Dit is voorzover bekend het eerste Sowjet-bericht waarin melding wordt gemaakt van schieten aan de grens. In het bericht wordt niet gezegd waar en wanneer er werd gescho ten. De correspondent van het blad schrijft, dat in het bewuste grensge bied in het afgelopen jaar alleen al tientallen gezinnen, die deel uitmaak ten van nationale minderheden, naar de Sowjet-Unie waren gevlucht, uit gehongerd en in lompen gehuld. Zij werden door Chinese grenswachten beschoten, maar lieten zich deson danks niet weerhouden de grens over te gaan. De correspondent, die een verslag schrijft van de toestand in het ge bied waar de rivier de Ili uit Sin- kiang (China) in Kazachstan bin nenstroomt, meldt, dat de Chinezen een niemandsland langs de grens hebben geschapen om de bevolking van Sinkiang de mogelijkheid van vergelijking van de levensstandaard In de grensgebieden te onthouden. De correspondent meldt verder met „Geen rassenrellen in Alabama" De gouverneur van de Amerikaan se staat Alabama, George Wallace, heeft vandaag in een interview voor de Amerikaanse televisie het Ameri kaanse opperste gerechtshof, de re- gering-Kennedy en „agitators" van buiten de staat de schuld gegeven van de rassenonlusten in Alabama. De Amerikanen zijn volgens hem door de pers „misleid" over de ge beurtenissen in zijn staat. „Er zijn geen rassenrellen in Ala bama geweest, alleen wat botsingen tussen betogers en politie", zo zei hij. „Degene die die bom in de kerk gooi de was volslagen krankzinnig, maar ik geloof dat de overgrote meerder heid van blanken en negers zich zal- blijven beheersen en dat er geen grote onlusten zullen uitbreken". Toen hem gevraagd werd om com mentaar op een verklaring van de negerleider ds. Luther King, volgens welke de gouverneur de uiteindelij ke verantwoordelijkheid voor de bomaanslag draagt, antwoordde Wal lace: „Het opperste gerechtshof en de regering en de agitators die deze staat binnenkomen hebben meer schuld aan de recente gewelddaden dan wie ook". Hij had naar zijn zeg gen besprekingen gevoerd met ne gerleiders, waarbij echter niet ge sproken was over rassenintegratie „omdat er geen basis voor onder handelingen daarover besbaat". eigen ogen Kazach-dorpen te hebben gezien, die door de Chinezen waren verwoest. Van een hoogte bij de grens zag hij verder een concentratiekamp tegen een berghelling „waar geke tende politieke gevangenen gewel dige rotsblokken moesten sjouwen voor de aanleg van een bergweg". Oostenrijk wil kwestie Z.-Tirol op korte termijn regelen Oostenrijks minister van buiten landse zaken Bruno Kreisky heeft donderdag in de algemene vergade ring der V.N. verklaard, dat zijn land het geschil met Italië om Zuid-Tirol op korte termijn door onderhandelin gen wil regelen. Maar dan moest er aan Italiaanse kant ook de wil tot on derhandelen bestaan. Kreisky beschuldigde de Italiaanse regering ervan, dat zij al bijna een jaar lang de pogingen verijdelt om tot een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van beide landen te komen. Hi; herinnerde aan de resoluties van de algemene ver gadering van 1960 en 1961, waarin wordt aangedrongen op onderhande lingen tussen beide partijen. Zoals bekend gaat het geschil om de eis voor een grotere autonomie van de 230.000 Duits sprekende inwoners van de Italiaanse provincie Bolzano. De provincie maakte voor de eerste we reldoorlog deel uit van Oostenrijks Tirol. In Zuid-Tirol zijn in de nacht van woensdag op donderdag weer drie hoogspanningsmasten opgeblazen. Amerika versterkt vriendschapsbanden met Spanje De Ver. Staten en Spanje hebben gisteren het 10 jaar oude defensiever drag, dat de V.S. het recht geeft op militaire bases in Spanje, met 5 jaar verlengd. In een gezamenlijke verklaring be vestigden de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rusk, en de Spaanse minister van buitenlandse zaken, Castiella, „de vriendschap en het onderlinge vertrouwen tussen beide landen en hun vastberadenheid tot nauwe samenwerking voor de versterking van de gezamenlijke ver dediging". Uit het communiqué blijkt nog, dat de Amerikaanse regering van plan is Spanje leningen te verstrekken door middel van de im- en exportbank. Overeengekomen werd een Spaans- Amerikaanse adviescomissie in het leven te roepen, die haar hoofdkwar tier in Madrid zal hebben. Deze commissie zal in principe maan delijks bijeenkomen om te beraadsla gen over militaire aangelegenheden van gezamenlijk belang. De Ver. Staten zullen volgens het verdrag militaire hulp verlenen aan de Spaanse strijdkrachten. Toen slager Van Harten uit Ter Aar gistermorgen op de Westkanaalweg onverwachts een personenauto vanaf een erf de rijweg zag opdraaien, moest hij i krachtig remmen, waardoor de door hem bestuurde bestelauto begon te slippen en het volgende ogenblik in het Aarkanaal reed. De bestuurder van de personenauto, de heer Van Veen, eveneens uit Ter Aar bedacht zich geen ogenblik en begaf zich onmiddellijk te water en zwom naar de langzaam zinkende auto. De heer Van Harten die de zwem kunst niet machtig was, hield zich krampachtig aan de zinkende wagen vast, nadat hij met veel moeite zijn plaats achter het stuur had verlaten. Een der omwonenden stak beide mannen een stok toe, waarna het tweetal naar de veilige wal werd getrokken. De auto is later door een kraanwagen van de firma Boot te Alphen a.d. Rijn weer opgehaald. Hij bleek vrijwel onbeschadigd, ook de heer Van Harten had geen nadelige gevolgen van zijn ongewenst bad. V Gisteren werd op de scheepswerf „De Vooruitgang" te Alphen aan den Rijn tewatergelaten het m.s. „Imber", een kustvaarder, die in aanbouw is voor de rederij P. A. van Es en Co. n.v. te Rotterdam. Nadat het schip was gedoopt door de echtgenote van de reder, mevrouw N. van Es-Werner, gleed het - op de wijze zoals het een goed schip betaamt - van de dwarshelling in het water van de Rijn. SCHEEPSBERICHTEN Kabylia (t.) 26 v. Trinidad n. Rot terdam; Kloosterdak 26 te Coatza- coalcos; Alamak 26 te Genua verw.; Area 27 te Lyttelton verw.; Sirrah (t.) 26 v. Lissabon n. Müazo. In de Engelse plaats Aylesbury is gisteren het proces begonnen tegen tien mannen en drie vrouwen, die betrokken zouden zijn geweest bij de overval op een posttrein op 8 augus tus jl., waarbij een bedrag van om streeks 2.631.000 pond (ruim 26,6 mil joen gulden) werd buitgemaakt. De openbare aanklager noemde de overval „een misdaad welke de be schaafde maatschappij in haar wor tels raakt". Zoals gemeld, werd de nachtposttrein van Glasgow naar Londen door middel van een reeks manipulaties met de seinen bij het afgelegen Mentmore in het graaf schap Buckingshamshire tot staan ge bracht. Aanvankelijk waren acht mannen er van beschuldigd, bij de feitelijke overval en de diefstal van de bankbiljetten betrokken te zijn geweest. Nu was de tenlastelegging in dier voege gewijzigd, dat zij be schuldigd worden van samenzwering met onbekende personen om 'n post trein aan te houden met de bedoe ling zich van de poststukken meester te maken. Voorts wordt htm 't dra gen van aanvalswapenen ten laste gelegd en het ontvreemden van 120 potszakken. Drie van de mannelijke beklaagden worden ook beschuldigd van het in ontvangst nemen van geldsommen van 5.000 tot 100.000 pond. Vijf andere beklaagden, onder wie de drie vrouwen, worden even eens van heling beticht zonder dat de ontvangen bedragen worden ge noemd. In totaal is 270.000 pond achter haald. Ter beveiliging van dit geld dat als bewijsstuk was overgelegd, waren uitgebreide voorzorgsmaatre gelen genomen. Aylesbury ligt onge veer 50 km ten noorden van Londen. Minister Bogaerss BETER WONEN KOST GELD Ons land heeft thans ruim drie miljoen woningen en de nieuwbouw ligt nu nog in de orde van grootte van 80.000 wo ningen per jaar, dat is nog geen 3 procent van de bestaande voorraad. Het algemeen niveau van de volkshuisvesting kan dus slechts geleidelijk aan het nieuwe welvaartspeil worden aangepast. Maar dat moeten wij dan ook willen en daar ligt niet alleen een taak voor de overheid, maar ook en vooral voor de individuele mens. Deze zal aan de waarden van 't wo nen voor een volledig beleven van zijn persoonlijkheid voor zichzelf en zijn gezin de juiste plaats moeten geven, doch ook in zijn bestedingspatroon. Hij zal moeten beseffen, dat bij de gestegen mogelijkheden recht matige verlangens naar beter wonen geld kosten. Maar dat is het bewonen dan ook waard, zo betoogde minister Bogaers vanmorgen in Amsterdam, waar in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin het 50-jarig bestaan van de Nationale Wo ningraad werd gevierd. Morgen hierover meer. Driemanschap regeert Dominicaanse republiek Donderdag is een driemanschap aangewezen om de Dominicaanse Re publiek te regeren na de val van president Bosch op woensdag. Het zijn dr. Ramon, minister van buiten landse zaken van de voorlopige re gering van president Bosch, dr. Emi- lio de los Santos, voormalig presi dent van de commissie voor con trole hij de laatste verkiezingen en ingenieur dr. Manuel Tavarez, ex- directeur van de industriële ontwik kelingsmaatschappij. Dr. Milagros Orthix Bosch, een neef van de afgezette minister, heeft inmiddels donderdag een boodschap gepubliceerd, die naar hij zegt af komstig is van ex-president Bosch. Deze doet daarin een beroep op 't volk „de democratie niet de rug toe te keren" en verklaart zich bereid bij de wensen van het volk neer te leggen. De voorzitter van het driemanschap dat de macht in handen heeft geno men, Emilio de los Santos, heeft in een radiotoespraak verklaard, dat de troepen naar hun kazernes zijn te ruggekeerd, waar zij in staat van pa raatheid worden gehouden. De Do minicaanse strijdkrachten hebben met de arrestaties van de communis tische leiders hun taak volbracht, aldus de Los Santos, die voorts zei te geloven dat de economie van het land door solide garanties voor een vrije handel in staat zal zijn aan de behoeften van de bevolking tegemoet te komen. De regering beschouwde het als haar plicht mee te werken aan de strijd tegen het „Castro-communis- me". PRIJSWINNER WAS DOOR OOG VAN NAALD GEKROPEN Op officiële wijze werd gisteren in Ter Gouw te Gonda de chèque ten bedrage van 50.000.door de directeur van de Nationale Sport- toto, de heer J. Muilenberg, aan de heer G. Vermeulen te Boskoop uit gereikt omdat deze vorige week „alle dertien" goed bad. De afd. Gouda van de KNVB had deze avond georganiseerd en had behalve de heer Vermeulen en zijn echtgenote, tevens het bestuur van de RJt. Voetbalveren. GDS, waar van de heer Vermeulen lid is met hun dames, alsmede de toto-functio narissen uit het district Gouda, uit genodigd om van de overhandiging getuige te zijn. De voorz. van de afd. Gouda, de heer M. Slingerland, heette de aan wezigen hartelijk welkom en noemde het een prettig gebeuren dat de volle hoofdprijs nu eens in de afd. Gouda was gevallen. De sport- toto is niet meer weg te denken, al dus de heer Slingerland, en de in komsten daarvan zijn onmisbaar voor de vele verenigingen geworden. Gelukkig worden de totogelden door de verenigingen goed besteed, o.a. voor jeugdwerk en de accommodatie Hij achtte het een gelukkige ge dachte van de toto-commissie van GDS een ophaaldienst in te stellen want zonder deze zou de heer Ver- Graf geopend op zoek naar Gestapo-leider De Gestapo-leider Heinrich Mül- ler, van wie werd aangenomen dat hij in 1954 in Berlijn was omgeko men, is waarschijnlijk nog in leven. Maar niemand weet waar hij is. De Westberldjnse politie groef woensdag een skelet op uit het graf dat zijn naam draagt in Kreuzberg. Het gebeente wordt nu in een labo ratorium onderzocht. Achttien jaar geleden werden Müllers indenti- teitspapieren gevonden op een lijk, maar de politie is ervan overtuigd, dat dit lichaam niet van de SS-ge- neraa/1 is geweest. De procureur-ge neraal gaf opdracht het graf te ope nen om zekerheid te verschaffen. Israëlische geheime agenten heb ben al lang naar Müller gezocht, die nu G3 zou moeten zijn. Hun speuren richtte zich vooral op Zuid-Amerika De Berlijnse politie gelooft niet in de geruchten, dat Müller naar de Russen zou zijn overgelopen. West-Duitsland probeert op het ogenblik van de Ghanese regering de uitlevering te krijgen van dr. Schumann, een voormalig kamparts, die in Ghana in overheidsdienst werkt. Schumann is er van beschul digd in Auschwitsch medische proe ven te hebben genomen op honder den gevangenen door sterilisatie met X-stralen. Hij heeft waarschijnlijk ook de dood op zijn geweten van duizenden joden, Grieken, zigeu ners, Polen en andere gevangenen. Bonn heeft voorgesteld een Ghanese student wiens uitlevering door Gha na gevraagd is omdat hij valse bankbiljetten heeft gemaakt, te rui len tegen dr. Schumann. De orkaan „Edith" heeft een spoor van verwoesting nagelaten op drie eilanden in de Caraibische Zee. Driekwart van de gebouwen van Fort de France op Martinique is be schadigd en een twintig mensen wer den gewond. Er ontstonden talrijke branden op het eiland. „Edith" trok donderdag in de rich ting van de Dominicaanse Republiek. Het weerinstituut in Miami meldde, dat er in de orkaan windsnelheden van 160 km. per uur voorkomen. De orkaan heeft op de eilanden Domim- gt Georges-de-Didonne in Zuidwest-Frankrijk is de traditionele race ca en St. Lucia grote sdiade aan de over 25 meter voor krujers en dragers gehouden. De deelnemers moesten derda/ocMend^a^eerde "s&th dè - baa. van 50 ki.o meetorsen Tot „.er verbarin, Kwam mevrouw zuidelijke punt van Porto Hico. Becassit. als eerste ever de eindstreep. DE WINNAAR WAS EEN VROUW! ééhh meulen nu geen prijswinnaar zijn geweest. Deze had het betreffende formulier n.l. nog niet ingevuld en zijn echtgenote, toen het formulier werd gehaald, het maar even had ge daan. In de haast had zij in enkele kolommen nog te veel kruisjes ge zet en ook nog verzuimd de naam in te vullen. Dank zij de accuratesse van de toto-functionaris, de heer Kompier, was dit verzuim echter tij dig hersteld. Spr. dankte de heer H. Lorjé, de toto-functionaris van de afd. Gouda, voor 't organiseren van deze avond. De directeur van de Nationale Sporttoto, de heer J. Muilenberg, vond het een groot genoegen dat er zoveel dames aanwezig waren. Hij had in de couranten gelezen dat men medelijden had met de „derde man" die was afgevallen, doch dit was misplaatst omdat deze er, zoals zo vellen, er maar acht goed had. Voorts gaf de heer Muilenberg een over zicht waar de toto-gelden blijven, waaruit bleek dat de toto toch wel van belang is. Vorig jaar was de to tale inleg 28 miljoen, waarvan 5,6 miljoen voor de deelnemende ver enigingen was. Dit is ongeveer dui zend gulden per vereniging. Voor de algemene sportbeoefening was er 7 miljoen en voor maatschappelijk- cuütureel werk 4,2 miljoen terwijl de rest naar diverse instellingen ging, die werkzaam zijn op weldadig ge bied of op het gebied van de volks gezondheid. Nadat de nodige formaliteiten om in het bezit van de chèque te wor den gesteld waren vervuld, werd deze met enkele woorden en onder het flitsen van de lampen van de vele fotografen aan de heer Vermeu len overhandigd. De heer Muüen- burg besloot met te zeggen dat het geld op straat ligt, doch dat men het moet weten op te rapen. Het staat vast dat de verenigingen, die de grootste service bieden in het al gemeen de beste resultaten berei ken. De heer Kompeer, de toto functio naris van GDS zeide o.a. dat het winnen van de hoofdprijs door een lid van GDS voor de veren, en voor het gehele district een buitengewoon feit is. De omzet is belangrijk ge stegen en hij hoopte dat dit zo zou blijven. De heer Lorjé uitte eveneens zijn vreugde dat in de afd. Gouda een hoofdprijs is gevallen. Wij zijn nu al aan de 54.894,11 terwijl vorig jaar in totaal aan prijzen in de afd. werd uitbetaald een bedrag van 76.000. De ophaaldienst heeft in de prac- tijk zijn waarde gewezen. GDS had diit jaar een start welke 60 pet. ho ger was dan vorig jaar. De heer J. Bontje, voorz. van GDS sprak ten slotte nog een dankwoord tot het bestuur van de afd. omdat wij nu eens hebben kunnen meemaken hoe zo'n prijs wordt uitgereikt en dat dit in een zo'n prettige sfeer ge schiedt.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3