Minister Veldkamp uit bezorgdheid over het aantal met de arbeidsmarkt samenhangende verschijnselen PHILIPSLAB ONTWIKKELDE EEN NIELWE TELEVISIEOPNEEMBUIS DE SISSENDE SAMPAM! VADER. Sociale rechtvaardigheid vraagt maatschappelijke offers fotoVisio WlfdS .SeKS VRIJDAG 27 SEPTEMBER 19R3 DE LEIDSE COURANT PAGINA „De regering is met zorg vervuld over een aantal met de gespannen arbeidsmarkt samenhangende verschijnselen, die ernstig inbreuk maken op een verantwoorde loonvorming", aldus dr. G. M. J. Veldkamp, de minister van sociale zaken en volksgezondheid, in de memorie van toe lichting op de begroting van diens ministerie voor 1964. Herinnerend aan de belangrijke verlangens op het terrein van de so ciale rechtvaardigheid ouderdoms- en weduwenpensioen op het niveau van sociaal minimum, het betrekken van niet-loontrekkenden in een arbeidsongeschiktheidsverzekering en het oplossen van het vraagstuk der zware geneeskundige risico's - constateert de bewindsman in deze memorie van toelichting dat het verwezenlijken van deze verlangens belangrijke maatschappelijke offers vraagt. „Met name geldt dit voor de werknemers, die offers moeten brengen in het verband van de loonvorming," aldus minister Veldkamp. Het verband besprekende tussen het sociale beleid en de economische ontwikkeling spreekt de minister het vertrouwen uit, dat de SER bij zijn advies de begrenzing van de stijging der loonkosten gedurende 1964, de ontwikkeling van de investeringen in aanmerking zal nemen als één van de belangrijkste faktoren, die de begrenzing van de loonkosten zal bepalen. sen tot deelneming aan de pool zou den worden verplicht. en 4556 Spanjaarden. In de loop van 1962 werden netto 500 Italiaanse en 2100 Spaanse arbeidskrachten aange trokken. ONDERNEMINGSRADEN "Uitgaande van 4445 in te stellen on dernemingsraden bedroeg per 31 de- Nu overeenstemming is bereikt c ember 1961 het percentage onder - omtrent wervingsovereenkomsten nemingsraden, waarvan het defini- met Griekenland en Portugal kan tieve reglement is goedgekeurd 31,3 ook de werving van krachten in die Pct. Het percentage op dezelfde da- landen ter hand worden genomen. goedgekeurde voorlopige regie- Werk ver gunning en werden verleend menten was 44,3 pet. Veel hoger aan enkele honderden arbeidskrach- echter ligt het percentage in onder ten uit Zuid-Slavië, Griekenland en nemingen met 100 of meer kiesge- Turkije. Het aantal Belgische arbeids- reehtigde werknemers: bij onderne- liI .1.1 Driedaagse Cora Ganne Meijer en Peter van der Bidt hebben donderdag voor de Vara twee belangrijke rollen gezongen in een weinig bekende opera van Leo nard Bernstein, „Onrust op Tahiti". Verdwenen chemicus slapend aangetroffen De sinds maandag j.l, te Luik ver miste 33-jarige Amsterdamse chemi cus W. H. Andersen is gisteren door enkele rijksveldwachters op een wei land bij het Belgische plaatsje Mous- tier-sur-Sambre (in de omgeving van Namen) in diepe slaap gevonden. De man had kalmerende middelen bij zich en een fles half gevuld met li monade. 1963 was dit aantal 15.700. De pendel van Nederlandse grens- arbeiders naar Duitsland blijkt vrij situatie'nog te wensen over. omvangrijk te zijn, voornamelijk als gevolg van de hoge lonen daar te lande. Eind 1962 lagen in Duitsland in de burgerlijke en de utiliteitsbouw De minister bereidt in overleg met DE ZIEKENTARIEVEN Spanningen in arbeids markt zullen niet afnemen baail gemiddeld 35 pet. boven die in Nederland. In de industrie was het verschil voor mannen rond voor vrouwen rond 40 pet. De loon een wijziging voor van het in augus tus 1962 ingediende ontwerp van wet, pet., houdende regelen op het gebied van de totstandkoming van ziekenhuis- vorming is, zo schrijft de minister in tarieven. Hierdoor zal, naar hij ver zijn memorie van toelichting, sedert trouwt, aan de inzichten van de Ka BUITENLANDSE ARBEIDSKRACHTEN 1963 primair een zaak van het organiseerde mer terzake worden tegemoet geko- Het is onwaarschijnlijk, zo wordt De werving van buitenlandse arbeids- het gewijzigde systeem van loonvor ming, van overheidswege in de memorie gesteld, dat de span- krachten ging ook in 1963 voort. Tot procedure ten gunste van enkele be- kernhuizen, sanatoria en revalidatie- ningen op de arbeidsmarkt zullen af- dusver werden uit Italië aangetrok- drijfstakken in te grijpen. Per eind centra buiten werking zal komen nemen: de werkloosheid wordt dan ken 7089 arbeidskrachten en uit maart 1963 waren er in Duitsland ook voor 1964 even gering als voor Spanje 6583, waarvan hier op 31 21.700 mannen en 3.900 vrouwen uit 1963 werd verwacht. De minister ver- maart jl. nog werkten 3727 Italianen ons land werkzaam. trouwt er voorts op, dat het georgani- seerde bedrijfsleven de ontwikkeling van de arbeidskosten nauwlettend zal volgen. „Een voortdurende stij ging daarvan kan immers niet alleen de internationale concurrentiepositie aantasten, maar ook de groeimoge lijkheden van de Nederlandse econo mie beperken. In sociaal opzicht be tekent een steeds stijgend algemeen prijsniveau een aantasting van de positie van allen, wier inkomen ach terblijft bij de prijsontwikkeling en In het Philips-laborato- Tot dusver sprak men bij rigens leeft bij Philips de het kan bovendien tot ongewenste num IS een bijzonder soort grote gevoeligheid, alsme- verstoring van de inkomensverhou- televisie-opneembuis ont- de door een zeer geringe traagheid, die bovendien onafhankelijk is van het lichtniveau. De grote ge voeligste opneembuizen. 'ians voor de omroep- ding leiden". Over het eerste half jaar 1963 be droeg de gemiddelde loonkostenstij- wikkeld, die de naam „Plumbicon" heeft gekre- droeg de gemiddelde ïoonxostensuj- D voelig: gine 3,2 pet., dat is 0,5 pet. hoger dar 1"'!' die th geschikt is voor zwart-wit televisie televisie en zich hoven- (de de norm van 2,7 ct. Deze overschrij ding wordt voor een deel veroor zaakt door de verbeteringen, tot dien bij uitstek leent voor stand gekomen voor een aantal bij- het opnemen van kleuren- zondere categoriën van werknemers, televisiebeelden. belooft waaronder de verpleegsters in parü- „y t toekomstige invoe- SioTviZen gen beta'n®rlJkste ring van de kleurentelevi- sie in Europa een interes- OPTREKKING AOW/AWW santé rol te gaan spelen. televisie een heel groot ge deelte van het Nederland se t.v.-programma nog zwart-wit zal blijven. Aan een deze week ver mede als gevolg van de ontwikkeling van de plum- bicon-buis wordt nu ge sproken over een periode van drie jaren (1966),, al- (ff. vorens kleurentelevisie in zorgde en door Leen Timp die eerder De minister voorts uitvoerig De nieuwe plumbicon- voor wat de kleurentele visie betreft is zij zelfs enige malen gevoeliger. KLEURENTELEVISIE De invoering van de kleurentelevisie in ons land is nog afhankelijk van vele factoren, aldus Philips-directie. Men ons land min of meer ge meengoed zal gaan wor den. PROEFUITZENDINGEN Het ligt niet in de be doeling van Philips om „gekleurde"; proe|uitzen- geregisseerde omroepster en Pierre Jans sen, die „gekleurde kunst grepen" op 't beeldscherm bracht. Deze met zang en nn dp waa,p _f>n welke wii-ze b v de bms ,IS voortgekomen uit verwacht, dat kleurentele- aww ?en langdurige ontwikke- visie eerst over een aantal optrekking van de AOW en AWW- hng, is eenvoudig en klein jaren van enige betekenis uitkeringen tot een sociaal minimum van afmetingen, is gemak- zal zijn. verwezenlijkt kan worden. „Voorko men moet worden dat de zwakste groepen in de samenleving in een tijd van hoge welvaart niet op vol doende wijze worden geholpen," al dus dr. Veldkamp. Ten aanzien van het optrekken van de AOW-uitkeringen tot een so ciaalminimum verklaart de minister verdere stappen te kunnen doen, wanneer het in 1961 van de SER gevraagde advies inzake het pen- sioenbeleid t.a.v. de AOW zal zijn uitgebracht. Hij hoopt dat dit spoe dig zal kunnen geschieden. Na ont vangst van het advies zial de rege ring zich op korte termijn op de de finitieve vorm van de oudedagsvoor ziening beraden en het indienen van de nodige wetsontwerpen bevorde ren. De consequenties voor het we duwenpensioen zullen t.z.t. onder ogen worden gezien. BEDRIJFSPENSIOENEN Met het te voeren beleid inzake het niveau van de pensioen ingevolge de algemene ouderdomswet hangt sa men de ontwikkeling betreffende de bedrijfspensioenen. De minister deelt in de memorie van toelichting mede, dat de contactcommissie van bedrijfs pensioenfondsen inzake het realise ren van de door de SER op het ter rein van waardevast maken der be- drijfspensioen gewenste „pooling" van de bedrijfspensioenfondsen op basis van omslagstelsel alleen dan verzekeringstechnisch verantwoord en praktisch uitvoerbaar zou achten, wanneer alle bedrijfspensioenfond- Kersvers echtpaar door geniaskerden in hotel beroofd Het bruidspaar had een heerlijke, drukke, maar vermoeiende dag ach ter de rug. De bruidegom zal met ongetwijfeld een zucht van ver lichting de deur van zijn hotelka mer hebben dicht getroken. Ket kersverse echtpaar, de 27-jarige B. Hasink en zijn 25-ja- rige bruid T. Sueters lag rustig te genieten van een verkwikkende slaap, toen zij plotseling werden ge wekt door twee gemaskerde lieden met maskers voor hun gez cót en een revolver in de hand. Het gebruike lijke „Je geld of je leven" klonk, de bruidegom, die er niets voor voelde zijn leven of dat van zijn echtgenote m de waagschaal te leggen, overhan digde de gemaskerden een tasje met geld, en waarschuwde, toen de onge wenste bezoekers verdwenen waren, onmiddellijk de politie. Een inderhaast op touw gezette speurtocht heeft nog geen resultaat gehad. Radio fcradhten. dat hier komt werto ™ingen met 100 tot 500, reap. 500 o« neemt nog steeds toe. Per eind maart ^dit^M^STo" Leo Drieh4, die men DE PENDEL NAAR DUITSLAND derhalve voor een feer groot deel van Nederlandse Opera met suc- tot uitvoering gekomen. Niettemin «i' laat volgens de minister de huidige Televisie een verstaanbare Nederlandse bewer king gezorgd. De kleinkunst, die woensdag voor de NCRV onder de titel Waagstukjes" werd gegeven, was niet groots, nochtans het bekij- o«iMMouci UC1C1UI m uvonc Jllcl ken waard en beter dan veel opper- de nominaal verdiende uurionen glo- de minister van°eëónondKhé^zaken V'MoWe t.v.-amusement. Wel vonden we, dat het aanwezige publiek wat opgeprikt in de zaal was opgesteld. Er werden voorts twee buitenlandse films gedraaid, een niet al te intel ligente Engelse politiefilm en een wat romantisch aandoend Ameri kaans verhaal over de verlate thuis- bedrijfsleven zelf. Hij men Hii vertrouwt eroo dat de wet komst van een oorlogsmilitair. De acht het in strijd met het wezen van ziekenhuistarieven in 'werking zal Polltiefrlm van dinsdag bij de VARA kunnen zijn getreden, voordat op 31 deze mei Ï9*04 ^de ^ijzenbesehikklng'Ve- bePaald levendiger dan die van daags - y - - - er na. Herman Wigbold heeft een interessante reportage gemaakt in de open gevangenis van Roermond. Zon der dat men de geziohten van de ge detineerden te zien kreeg, werden interessante gesprekjes gevoerd. Slechts vonden we de ondervragen de toon wel wat bits. Komende uitzendingen Vanavond brengt de KRO de elfde aflevering in de serie „De Fuik" met Frits Butzelaar als overste Pinto. Daarna zal Hans Wortelboer een ge sprek hebben met drie bekende Ne derlandse priesters in Rome over de interimperiode van de tweede zitting van het Vatikaans Concilie. Zaterdag bij de AVRO zal het drama met Cox ten einde lopen.. Daarna komen Julie en Carol in Carnegiehall met 'n show, in Montrieux is vertoond. Zondagochtend, twee uur lang, kan men via de Eurovisie kijken naar de plechtige heropening van het Con cilie. Bij die gelegenheid zal paus Paiulus een toespraak, houden. In de namiddag is er paardesport en des Kamerorkest en het t.v.-debuut van schrijfster Joanna Visser in „Ver- mo. ioren contact". Kitty Janssen en vwi mv,„p„w;H! 1 ici 1 cm van uc aiviucu- Maxim Hamel zijn van de partij. gen, doch deze program- televisie wetenschappeliik Vooraf draait alles weer om moeder ma's zijn alleen bestemd niets ten achter staat, zelfs en brengt Nico v. Vhet zijn laatste voor intern gebruik. Ove- „geen stap", bij Amerika, documentaire over Indonesië. DIT EMBLEEM in de etalage garandeert U, dat U daar veilig kunt kopen. Levering met waarborgcertifiiaat. (Advertentie) A etherklanken ZATERDAG 28 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Odhtendgymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gram. (Om 7.35 V. d. voorpagina). 9.00 Postdui- venberichten en ochtendigyrnn. v. h. gezin. 9.10 Klass. gram. 9.35 Waterst. 9.40 Twistgesprekken met God, le zing. 9.55 Samen thuis, lezing. 10.00 Buitenl. weekoverz. 10.15 Klassieke gram. 10.45 Geknipt voor herhaling. 12.15 Electronisch orgelspel. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. Aan sluitend: postduivenber. 12.34 Acté sportnieuws. 13.00 Nws. 13.15 Vara- varia. 13.20 Licht egram v. d. teen agers. 14.10 Progr. v. d. twintigers. 14.45 Radio Jazzclub. 15.15 Van de wieg tot het graf, vragenbeantwoor- ding. 15.30 Lichte muziek-matinee (stereofonisohe uitz.). 16.30 Boeken wijsheid. 16.50 Licht gitaarspel (gr.), 17.00 Down Town Jazzband (stereo- fonische uitz.). 17.30 Act. 18.00 Nws. en commentaar. 18.20 Metropole-ork. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Re ligieus Humanisme en Christelijk geloof, gesprek. 19.45 Klass. kamer- muz. 19.55 Deze week, praatje. 20.00 Nws. 20.05 Nederl. halve finale v. h. Intern. Vocalistenconcours Giuseppe Verdi. 20.55 Dico-festival. 21.15 Soc. commentaar. 21.30 Onbewoond: in terview en gram. 22.15 Sportnieuws. 22.30 Nws. 22.40 Hoe later op de avond...., licht progr. 23.10 Ram blers Hit Parade. 23.40 Klass; gram. 23.55-24.00 Nws. 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Klass. gram. 7.45 Geestelijke liede ren. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 9.00 Dj inn: gevar. pro gramma. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht instrumentaal ensemble en zangsol. 12.55 Katho liek nieuws. 13.00 Nws. 13.15 Volks- muz. uit Engeland, Schotland en Wales. 13.40 Franse les. 14.00 V. d. jeugd. 15.00 Lichte gram. 15.15 Tiere lantijnen Tops. 16.00 Klass. orkest- muz. (gr.). 16.30 Liohte muz. 117.00 V. d. jeugd. 17.15 Licht instrumentaal Trio. 17.30 Boekbespr. 17.40 Klass. kamermuz. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Dubbelmamnenkwartet uit Ljubljana (opn.). 18.50 V. d. kleuters. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Populaire gram. 20.20 Lichte gram. 21.20 Nederl. hal ve finale van het Intern. Vocalisten concours. 22.15 Adelbert-Landdag 1963 te Eindhoven. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 "Wij luiden de zon dag in: Godsd. progr. 23.00 Kamer- miuz. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 14.00-15.00 Eurovisie: Finale tenniswedstrijd om de Daviscup te Bournemouth. AVRO: 15.00 Jazz Scene USA. 15.30 Uit de voeten: re portage over interessante gebeurte nissen. 16.30 In 't TV-Lab, progr. v. d., rijpere jeugd. 17.00-17.45 V. d. kinde ren. 19.30 Luipaard op schoot. 19.55 Het manneke. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Pinky en Perky, muzikaal progr. 20.35 Even voorstellen? Mijn naam is Cox, de tectivefilm. 21.15 In Avro's Televi- zier. 21.30 Julie en Carol in Carnegie Hall: showpragr. 22.20 Het rijke land: documentaire over Zweden. NTS: 22.50-22.55 Journaal. Opeens gooide Herman z'n ball point neer. „Nou", zei hij, „wat er nu nog bin nenkomt kan aan de uitslag niets meer veranderen. Op z'n minst het oude aantal zetels, waarschijnlijk één, misschien twee er bij;: ik geloof, me neer Bakker, dat ik u al wel vast kan feliciteren." Gerard schudde het hoofd. „Wacht nog maar even jongen." Toen ging de telefoon. Gerard sprong op, pakte de hoorn van de haak. „Bakker.ja, Vogelaar. Hé, kerel! Hoe gaat 't?" Ze hoorden hoe geani meerd zijn stem opeens werd. „Ja, bij jullie ook? Wat zeg je. is dat nog niet wat te vroeg? Staat het vast Gonnie zag opeens hoe zijn handen trilden, begreep hoe hij ondanks zijn uiterlijke kalmte, aan bijna ondraag lijke spanning ten prooi was geweest. „Kan er niets meer gebeuren....? Ja, hier zitten ze het ook al uit te rekenen, maar ik ben altijd 'n beet je voorzichtignoudank je;; dank jeja, ik ben er toch een beetje ondersteboven van, dat snap je, enfinja, de groeten aan al de andere lui, ik hoop je gauw te zien en te spréken.bedankt hoor en tot kijk." Hij legde heel voorzichtig, als be trof het iets breekbaars, de hoorn weer op de haak, draaide zich toen langzaam om naar de anderen, pro berend zijn aandoening meester te worden, zijn blik ging naar zijn vrouw, die overeind stond, de ogen groot. ,Ja", zei hij enkel. Toen vloog ze op hem af, haar armen om hem heen. „Gé.... o, ik ben zo blijI" Ze snikte. „Nou, nou," zijn stem was enkel tederheid, „moet je daarom nou hui len, meisje?" ,Ik huil niet", verweerde ze zich, terwijl de tranen over haar wangen rolden, „ik ben zo blij!" Opeens schoten allen in de lach. En toen kuste Greetje hem op de wang en Beer en Herman schudden hem mannelijk en stevig de hand. Ankie stond een ogenblik aarzelend, hij trok haar naar zich toe. ,Meid" en hij gaf haar een zoen dat het klapte. Ook Ankie had het te kwaad... op dit ogenblik viel een gans verle den achter haar in 't niet, wist ze zich ten volle mee opgenomen in deze kring van mensen die van el kaar hielden, en waar zij nu ook bij hoorde. Weer ging de telefoon. De voorzit ter van de kiesvereniging uit de Harmonie kwam het goede nieuws bevestigen. Hartelijke felicitaties. over vijf minuten zouden ze met de wagen komen, ja, hij moest nog even spreken, daar kon hij niet van tus sen, dan zouden ze 'm verder met rust laten. „Nou mensen", berustte hij, „ik moet even weg, dat is niet anders. Maar ga jullie niet weg, ik ben zo terug. want het eigenlijke feest vier ik hier. Het was al lang na middernacht, toen ze nog bij elkaar zaten. De op winding was bedaard, de radio zweeg, verdere uitslagen waren niet meer van belang. Gerards verkie zing stond vast. De rest las hij w— iji de ochtendbladen. Gonnie, Greetje en Ank hadden in de keuken alles overhoop ge haald en er stonden allerlei lekker nijen op tafel. Het lamplicht schit terde in de ranke wijnglazen. Ge rard zat, moe, nu de spanning gewe ken was, maar innig tevreden, en keek de kring rond. Daar zaten ze, al zijn geliefden: Gonnie, met een hoog kleurtje, de ogen stralend, en hij zag haar weer als het meisje dat hij op de Beken- burch had ontmoet, toen hij opeens geweten had dat zij het was en geen ander. Beer, fors, mannelijk, nu niet langer met een stug, gesloten ge zicht, maar lachend naar Ankie, jong moedertje, haar grote ogen le vendig. Greetje met haar fijn ge zichtje, innig tevreden leunend tegen haar vlie^erofficier, Herman met z'n schrander gezicht, ondeugend haar iets in het oor fluisteren. En opeens stond hij recht. „Ik heb. vanavond al heel wat af gepraat", zei hij, terwijl de gezich ten zich aandachtig naar hem hie ven. „En ik voel niets voor een nieuwe speech. Dit is ook geen speech,ik wou jullie iets zeggen. Misschien heb jullie er zelf later wat aan Ik heb in m'n leven één grote fout gemaakteen tijdlang vergeten dat ik in de eerste plaats was: de man en vader in dit gezin. En daar voor heb ik de rekening thuis ge kregen. Ik wil dit nu niet meer alle maal ophalen. Wij allen, zoals we hier zitten, hebben daardoor onze moeilijkheden, ons verdriet gehad." Hij zag hoe Ankie de ogen neersloeg, maar Beer zag hem vas* aan. „Nu breekt er een nieuwe periode in mijn leven aan. En die zal veel van me eisen. Maar wat ik nu, in jullie, «heb teruggekregen, het geluk in mijn gezin, dat laat ik nooit meer los, dat geef ik nooit weer prijs. Voor ieder bestuurder een andere be stuurder, voor ieder Kamerlid een ander Kamerlid maar eens heeft iemand mé gezegd dat je daar het meest je aandacht op moet richten, waar je onvervangbaar, f bent. Daarom ben ik zo blij, dat ik aan het eind van deze dag hier zit met julilie allemaal en met jullie alleen. Met mijn vrouw", hij legde zijn hand op Gonnie schouder, „met mijn zoon Beer en mijn dochter Ankie", hij zag opeens haar gezicht stralend naar hem toegewend „mijn doch ter en trouwe medewerkster, niet waar Greeten naar ik hoop, straks mijn zoon Herman. Mijn vrouw, mijn kinderen, jullie bent mijn geluk. Wij hier samen, wij hier thuisdat is het waar alles eigen lijk om draait. En dat zal ik vast houden, dat beloof ik jullie. Zijn stem werd schor, hij ging weer zitten in zijn stoel. Het was een ogenblik doodstil in de kamer. Toen, opeens klonk ergens van boven een geluidje. „Gonnie!" riep Ankie opeens ont hutst en sprong van haar stoel. Ze was de kamer al uit. Beer lachte. „Uw eigen schuld, vader", zei hij, „u hebt ons allemaal genoemd, maar uw kleinkind vergeten. En een dochter van Ankie laat zoiets niet zó maar over haar kant gaan!" EINDE.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2