S)e CcidóeSoii/fcci/iit Macmillan bereid zich opnieuw voor het Lagerhuis te verdedigen Indonesië weer telefonisch verbonden met Singapore Iemco n.v. Antilope of hert Hoogwaterstanden VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1963 53e JAARGANG Nc Macmillan niet bang Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN voor het matje Telef. 2 0 3 3 5 - Bed. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. f 0,65 p. w, 2,80 p. mnd., 8,25 p. kW., Franco p.p. f 8,75, Adv. 18 et p. mm., Telefoontjes 1,50 COMMENTAREN OP RAPPORT-DENNING PAS VOLGEND JAAR VERKIEZINGEN „Vanzelfsprekend ben ik voldaan over de feiten, zoals die in het door Lord Denning uitgebrachte rapport zijn vermeld. Verbaasd ben ik er niet over. De bevindingen van Lord Den ning zijn geheel in overeenstemming met hetgeen ik over de daarin be handelde zaken op 17 juni j.l. in het Lagerhuis heb verklaard", aldus de Britse minister-president Harold Mac- Millan in antwoord op vragen, welke hem gisteravond, na de voornaamste avonduitzending van nieuwsberich ten door de BBC, werden gesteld. MacMillan sprak er zijn voldoe ning over uit, dat „alle kwaadsappige geruchten over het gedrag van mi nisters en andere bekleders van hoge regeringsposten thans geheel en al zijn ontzenuwd". Hij voegde hieraan toe: „ik ben er zeker van dat iedere Brit en alle partijen zich hierover zullen verheugen". Aan MacMillan werd ook gevraagd uiteen te willen zetten of nu hijzelf of de minister van binnenlandse za ken verantwoordelijk was voor zaken betreffende nationale veiligheid. Hij antwoordde: „Het is duidelijk, dat ik hier niet in bijzonderheden kan treden over de werking der vei ligheidsdiensten. Maar ik kan u wel zeggen, dat de minister-president ver antwoordelijk is voor de gang van zaken bij alle ministeries. De minister van binnenlandse zaken is echter ver antwoordelijk voor het verzekeren van de binnenlandse veiligheid van het land". In antwoord op een vraag, wie er verantwoordelijk moest worden ge acht, verklaarde MacMillan: „Natuur lijk was het mijn verantwoordelijk heid. Wij hebben echter gefaald, om dat wij werden misleid". In antwoord op een vraag over een eventueel aftreden verklaarde de minister-president: „Ik heb mij zelf en mijn ministers in het Lager huis verdedigd en ik ben bereid dit opnieuw te doen". Wilson: ontzettende stand van zaken „Het rapport-Denning heeft een ontzettende stand van zaken onthuld", aldus de leider der Britse socialisti sche oppositie, Harold Wilson, in een uitzending van de (onafhankelijke) Britse reclame-televisie. Hij vervolgde: „Het rapport vormt een algehele bevestiging van de vrees, die wij in het debat over de daarin behandelde zaak, dat in juni j.l. in het Lagerhuis werd gehouden, hebben geuit. Er blijkt duidelijk uit, dat er lange perioden zijn geweest, gedurende welke personen op verantwoordelijke posten wisten, dat er gevaar bestond voor de nationale veiligheid, zonder dat zij evenwel maatregelen namen om dit gevaar te bezweren". Hij voegde hieraan toe: „Er zijn ministers, die gefaald hebben bij de uitoefening van hun plicht. Maar nu is niet eens duidelijk geworden wie er in feite verantwoordelijk waren". De leider der socialistische opposi tie in het Lagerhuis deed opnieuw een beroep op de regering om het parlement vervroegd in zitting bij een te doen komen. Er zullen in 1964 en dus niet dit najaar, zoals sommige verwach ten algemene verkiezingen in Groot-B rittannië worden gehouden. Iain Macleod, medevoorzitter van de conservatieve partij en leider van de conservatieve Lagerhuisfractie, heeft dit gisteravond gezegd in de speciale uitzending van de BBC. Zwarte handel in rapport-Denning Hoewel de persen van de Britse koninklijke drukkerij zonder onder breking doordraaien om aan de grote vraag naar het rapport van Lord Denning te voldoen, is er een zwarte handel in exemplaren van dit rap port ontstaan. Er waren bij het begin van de verkoop 60.000 exemplaren beschikbaar. Een uur later bracht 'n exemplaar in sommige gevallen al een pond sterling op. Gemiddeld wordt er driemaal de oorspronkelijke prijs, 7V* shilling voor betaald. Probleem dat ons gevangen houdt Morgen wordt in ons land weer de nationale reclasserings- dag gehouden en het lijkt ons goed aan de vooravond daar van enkele aspekten van het gevangeniswezen te belichten, zoals die de laatste dagen langs verschillende wegen in het nieuws zijn geweest. De campagne ter voorbereiding op de dag van zaterdag a.s. begon - zo kan men wel zeggen - met het luchten van een reeks grie ven uit de kringen van de re- classerings-verenigingen, die wel duidelijk hebben gemaakt, dat er zeker nog een lange weg moet worden afgelegd, voordat de eisen zijn vervuld, die aan een voor zijn doel be rekend gevangenisstelsel mo gen worden gesteld. Straf voor begane misdaden, speciaal ge vangenisstraf geldt immers in onze huidige gerechte opvat ting niet meer uitsluitend als een vergelding; bijna primair moet zij dienen als een corri gerende en opvoedende maat regel, die de inleiding en voor bereiding zou kunnen zijn op een „nieuw leven" van de de linquent. Zo heeft de wetgever van het in 1953 omgebouwde stelsel het nadrukkelijk be doeld en aldus hebben ook de uitvoerders ervan het in de voorbije tien jaar zorgvuldig, maar zo moeizaam nagestreefd. Een van de ernstige grieven, die door de voorzitter van de vereniging van reclasserings- instellingen, prof. I. A. Die penhorst enkele dagen geleden werd geuit, betrof de klacht, dat sedert 1953 nog zo bitter weinig van de nieuwe begin selenwet zou zijn terecht ge komen. Prof Diepenhorst gaf een aantal verschijnselen in het gevangeniswezen als bewij zen voor zijn stelling, waarbij hij onder meer de vijfdaagse werkweek laakte, omdat ze de verveling in de hand werkt, het loon beneden elk peil noemde, de behuizing in ver scheidene gestichten onvol doende noemde en de zedelijke verwildering bij vele gevange nen tekende. Nu hebben de reclasseerders zonder enige twijfel gelijk, wanneer zij stellen, dat nog tal van desiderata op verwezen lijking wachten en dat hetgeen in de voorbije tien jaar kon worden bereikt nog zeer on voldoende moet "worden ge acht. Zij hebben ook niet he lemaal ongelijk, wanneer ze in het kader van hun werk en ervaringen de schets van de huidige situatie een beetje aan de donkere en negatieve kant houden, maar helemaal recht vaardig voor de werkers „aan de andere kant" is zulk een voorstelling van zaken natuur lek niet. Het is ons uit eigen aan schouwing in onderscheidene gestichten bekend, dat er te genover de siuatie van een aan tal jaren geleden wel terdege goede vorderingen zijn ge maakt, zowel ten aanzien van de huisvesting, de algehele verzorging en het „peil" van de gedetineerden. Met name twee excursies - aan het begin en het einde van de tien jaar van de nieuwe beginselenwet - hebben ons doen zien, dat het nieuwe stelsel niet uitsluitend op papier bestaat, maar wel degelijk en ook naar het on verdacht getuigenis van de ge vangenen zélf baat heeft af geworpen. Dat is zeker een gro te verdienste van de opeenvol gende ministers van justitie en niet in de laatste plaats van de volijverige ambtenaren van de speciale afdeling van het de partement. Het mag worden gezegd, dat de nieuwe bewindsman, mr. Scholten, het werk van zijn voorgangers nauwgezet en in gelijke geest wil voortzetten. Blijkens zijn zojuist versche nen begroting en toelichting staan verscheidene projekten op stapel of wordt de reeds eerder begonnen arbeid afge bouwd. Daartoe behoren on der andere een gelukkige split sing in de befaamde gevange nis te Breda tussen langge- starften en hen, die die om de een of andere reden een bij zondere bewaking nodig heb ben, een speciale inrichting voor verkeerszondaars, die vaak met een afzonderlijke de tentie veel meer gebaat zijn, niet in de laatste plaats een uitbreiding van het instituut der zg. open gevangenissen en een begin van het experiment van het „zitten in de week ends". Het zijn maar vluchtig aangeduide symptomen van de voortgaande vernieuwing, maar ze zijn waard in de reclasse- ringsbeschouwingen óók de aandacht te krijgen. Niettemin is ons aller steun zaterdag a.s. voor het werk, dat nog behoort te worden gedaan, alleszins verdiend! Het bovenstaande zal u dui delijk hebben gemaakt dat wij het gironummer 9200 van de Amsterdamsche Bank n.v. te Leiden, dezer dagen gaarne bij u aanbevelen. Wilt u hierbij vermelden „Nationale Reclas sering". Premier Harold Macmillan, gefoto grafeerd bij zijn aankomst aan het admiraliteitsgebouw in Londen, waarheen hij gereisd was van zijn buitenverblijf „Chequers", om een radio-rede te houden naar aanleiding van de publikatie van het Denning - rapport. Vroeger was alles zo goed, zo mooiZou het waar zijn? Allicht, want wie van „vroe ger" vertelt, praat uit zijn jeugd. Het gras was toen groe ner, de sneeuw witter, het le ven gezelliger. Allicht! Allicht! Maar vandaag zijn er óók jonge mensen, heerlijk jong! Zij gun nen iedereen zijn verleden, maar zij willen hun eigen leven inrichten, met de mode, de mu ziek, de dansen van nu, in het gezelschap van hun tijdgeno ten. En zij vinden dat allemaal in een kursus van Dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Telefoon 5 20 54. Indien u zich nog niet aange meld hebt, vat dan nu uw kans. NU is er nog een enkele plaats. (Advertentie) Mgr. Bekkers naar Rome vertrokken Ter bijwoning van het Vaticaans Concilie, dat van zondag 29 septem ber tot woensdag 4 december in Rome zal worden gehouden, is gis termiddag mgr. W. M. Bekkers, bis schop van Breda, in gezelschap van de hulpbisschop van zijn bisdom mgr. J. W. M. Bluyssen, in een lijn- toestel van Alitalia van Schiphol naar Rome vertrokken. Ruim 2400 prelaten naar kerkvergadering 2427 Concilievaders hebben zich bij het secretariaat-generaal van het Concilie voor deelneming aan de kerkvergadering aangemeld. Daar van zijn 75 kardinalen, 2228 aarts bisschoppen en bisschoppen, 59 apo stolische prefecten en 65 oversten van orden. Schutting verwondt vrouw ernstig Een overzicht aan de Nieuwendijk in Amsterdam, waar donderdagochtend de schutting langs de afbraak van het C A-gebouw is omgewaaid. Twee voorbijgangers raakten hierbij gewond. Partijen zijn strijdlustig Indonesië heeft donderdag de autoriteiten in Singapore laten weten, dat het herstel van de te legraaf- en telefoonverbindingen wenst. De dag tevoren had Dja karta deze verbindingen verbro ken als onderdeel van zijn aktie tegen de nieuwe federatie. Later werd gemeld, dat de verbindin gen tussen Singapore en Medan zijn hersteld. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft donderdag te verstaan gegeven, dat de hulp aan Indonesië waarschijnlijk onderwerp zou wor den van overleg tussen de regerin gen der westelijke geallieerde lan den. Deze regeringen zijn lid van de commissie voor ontwikkelingshulp (DAC) die in juli van dit jaar in Parijs heeft vergaderd over het bij eenbrengen van 250 miljoen dollar, waaronder 100 miljoen van de Ver. Staten, om Indonesië te helpen bij het stabiliseren van zijn valuta en economie. Leden van de commissie zijn Japan, de Ver. Staten, Frank rijk, W.-Duitsland, Nederland, Por tugal, België, Noorwegen en Enge land. De Ver. Staten hebben mede gedeeld, dat de hulpverlening uit hoofde van bilaterale overeenkom sten met Indonesië doorgaat. Indonesische „miljoenen-regen" Volgens een bekendmaking in Dja karta staan „7 miljoen Indonesiërs klaar" om boven Noord-Borneo te worden afgeworpen om de „vrij heidsstrijders" te helpen. In Koeala Loempoer hebben 20.000 leden van de Maleisische vereniging van oud-militairen plechtig beloofd het land te zullen verdedigen en ge zegd „te wachten op een beslissing van de regering". De Maleisische mi nister van defensie heeft gezegd, dat onmiddellijk een begin zal worden gemaakt met de aanwerving van militairen. De Britse hoge commissaris in Ma leisië sir Geoffrey Tory, die is be noemd tot ambassadeur in Ierland, zei in Koeala Loempoer tot verslag gevers niet te verwachten, dat er een oorlog zou uitbreken. Hij verwachtte wel grensincidenten in Borneo. PARLEMENT VAN GRIEKENLAND ONTBONDEN. Koning Paul heeft donderdag bij decreet het Griekse parlement ont bonden. Op 3 november zullen er al gemene verkiezingen worden gehou den en het nieuwe parlement zal 11 december bijeenkomen. Het huidige parlement werd in 1961 voor vier jaar gekozen. „Toehoorders" bij het Concilie Er zyn enkele namen bekend ge maakt van leken die als auditores (toehoorders) het Concilie zullen bij wonen. Het zijn allen leidende figu ren uit het internationale katholieke organisatieleven. Behalve de naam van de heer De Habicht, secretaris generaal van de „Organisations Inter nationales Catholiques", reeds eerder bekend gemaakt, zijn thans de na men genoemd van Ramon Sugranyes de Franch, hoogleraar aan de uni versiteit van Freiburg, in zjjn dub bele functie van voorzitter der inter nationale „Pax Romana" en van pre sident van de O.I.C., Henri Rollet uit Frankrijk, als voorzitter van de internatioale bond van katholieke mannen, James Norris uit de V.S. als hoofd van het internationale ka tholieke migratiecomité te Genève, Juan Vasquez uit Argentinië als president van de wereldbond der ka tholieke mannelijke jeugd, de Itali aan Golzio, voorzitter van het perma nent internationaal comité voor con gressen van het leken-apostolaat, en de Fransman Jean Larnoud, secreta ris van het katholieke voorlichtings centrum bij de Unesco. 81-JARIGE NA VAL UIT BOOM OVERLEDEN. Gisteren is in een ziekenhuis in Almelo overleden de 81-jarige heer H. J. Broeze uit Nijverdal. Maandag was hij bij het plukken van peren uit een boom gevallen, waarbij hij ernstig aan zijn rug werd gewond. WATER WEERDERS Als twee druppels water lij ken regen-buien op elkaar. Regen-jassen zijn niet eikaars evenbeeld. U haalt er meteen de échte waterweerders tussen uit: al regent het pijpestelen, hun dragers blijven droog! En de zaak voor die échte waterweerders BERT SCHRIER HERENMODES LEIDEN, Breestraat 152-154 KATWIJK, Voorstraat 4 Voor volautomatische wasmachines A.E.G. - IGNES - INDESSIT ERRES - SIEMENS - BICO (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Zonnige perioden De storm heeft zich vannacht ver plaatst naar midden-Noorwegen. De luchtdruk stijgt nu onder invloed van een flinke rug van hoge luchtdruk, die de Britse eilanden van de oceaan uit nadert. Tussen beide druksyste- men staat een krachtige westelijke tot noordwestelijke wind die vrij koude en enigszins onstabiele lucht aanvoert. Hierin worden opklaringen afgewisseld door enkele buien die boven de Noordzee tot ontwikkeling komen en daarna landinwaarts drij ven. Midden op de Oceaan is een nieuwe depressie tot ontwikkeling gekomen waarvan het zich laat aan zien, dat deze evenals zijn voorgan ger in de richting van Schotland koerst. Maar zijn snelheid is niet groot. Na een heldere en koude nacht zal morgen 't weer overwegend zon nig zijn. De wind neemt verder af, wordt matig tot zwak en draait later naar zuidelijke richting. Onder in vloed van de depressie neemt mor genmiddag de bewolking toe in de hogere niveaus. De buienactiviteit wordt geleidelijk onderdrukt. ZON- EN MAANSTANDEN 28 Sept.: zon op 06.34, onder 18.27; maan op 16.41, opder 00.07. 8 9ft fZamt 3, m 1D 3R. nm 99 9A Een hijg hert nabij s-Gravenhage kwam bij de politiepost klagen ,Jk ben, heeg hij, ,jteeds" anti-lopen geweest en nu moet ik een rendierpas dragen. 28 Sept.: v.m. 10.38; n.m. 23.24. KORRELTJE Tegenspoed vormt mannen en ge- luik monsters. (Frans spreekwoord)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1