unicum matrassen voor een gezonde slaap PROF. RUTTEN PLEITTE VOOR PERSOONLIJKE BELANGSTELLING „MODERNE ZIEKENHUIS IS EEN MASSA-BEDRIJF GEWORDEN" HAAGSE PRIVAAT-DOCENT IN DE WISKUNDE BELEDIGDE UITGEVER VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 CONGRES KATH. ZIEKENHUISWEZEN De vereniging van katholieke ziekenhuizen, de katholieke vereniging van inrichtingen voor behandeling en verpleging van geestelijk gestoorden en de katholieke vereniging van verpleegtehuizen hebben gisteren hun eerste drie-daagse gemeenschappelijk congres in het Kurhaus te Scheve- ningen geopend. De organiserende bonden bezinnen zich op plaats en taak van het katholieke ziekenhuiswezen nu en morgen. In tegenwoordigheid van de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, werden de deelnemers verwelkomd door mr. J. de Vreeze, voorzitter van de beheersraad van het Centraal Bureau voor het Katholiek Ziekenhuiswezen, namens de drie organise rende verenigingen. Daarna sprak minister Veldkamp de talrijke aanwe zigen toe. religieuzen in de katholieke zieken huizen wees prof. Rutten op het be lang van haar aanwezigheid. Hij meende dat het behoud van 'n klei ne kern religieuzen geen olan in elk katholiek ziekenhuis van groot belang is. Zij behoeven daarvoor he lemaal niet de leidende functies te bezetten. In de namiddag kwamen de deel nemers in de Kurzaal bijeen voor 'n werkzitting, waarop dr. J. B. Stolte, directeur van het bestuursbureau dei- stichting „Het Rooms-Katholiek Gasthuis" te Tilburg, een inleiding hield: „Inventarisatie van de behoef ten op het gebied van het katholiek ziekenhuiswezen". Hierna werden door verschillende aan ziekenhuizen verbonden deskundigen co-referaten gehouden. Nieuwe luistervink bij telefoongesprekken Uit door de geallieerden afgeluis terde telefoongesprekken is komen vast te staan, dat een lagere em ployé van de Westduitse liberale partij contacten onderhield met de Russische inlichtingendienst. Dit deelde de Westduitse minister van binnenlandse zaken, Hoescherl, don derdag aan parlementaire commis sie voor binnenlandse zaken van de Bondsdag mee. Er waren echter niet voldoende bewijzen om tot arresta tie van die employé over te gaan, hij was later door de liberale partij ontslagen. Het aftappen van de te lefoongesprekken was de geallieer den in dit gevafl door het Westduit se bureau voor de bescherming van de grondwet verzocht. Er was vast gesteld, dat de betrokkene ontmoe tingen met mannen van de Russi sche geheime dienst had. Alvorens het congres aan het eigen lijke werk begon, hield prof. dr. F. J. Th. Rutten, hoogleraar in de al gemeen sociale en bedrijfspsycholo gie aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen een rede over „de mens in het ziekenhuis". Tegenwoordig komt, aldus prof. Rutten, de mens allerwege in de be langstelling te staan. Ook aan het ziekenhuis is die ontwikkeling niet voorbijgegaan. Wel vroeg prof. Rut ten zich af of die herwaardering ook in het ziekenhuis reeds een realiteit is en of de verbeterde technische outillage van het ziekenhuis een be- 1'egening van patiënt en medewer- :er in hun menselijkheid ten gevol ge hebben gehad. ZAKELIJKHEID Voor een patjënt hangt in 't zie kenhuis een sfeer van zakelijkheid, de verpleegster is in zijn ogen een en al toewijding. Ook het zelfver trouwen van verpleegsters en dokter vallen de patiënt op. Maar het zijn oppervlakkige contacten. De patiënt weet niets van het persoonlijk leven van zuster of dokter. Ook het ver blijf in een bepaalde ziekenafdeling houdt het gevaar in dat de zieken- buis-arts zijn patiënten niet als me demens tegemoet treedt. Tegenwoordig, aldus prof. Rutten. is het tevens van groot belang iets tc- weten van de wijze waarop de patiënt zijn bestaanssituatie als zie ke beleeft en stelling neemt tot zijn kwaal. „Elik.e patiënt verwaeht dat bij de klinische behandeling met hem als perspon rekening wordt gehou den", De vertechniseerde uitoefening 'van de geneeskracht kan teveris lei den tot een verontpersoonlijking van de behandeling. De ziekenhuisarts behandelt zijn patiënt naar geval. Hij mist de tijd om zich In de hou ding, de moeilijkheden, de betekenis van de ziekte in het persoonlijk le ven van de patiënt te verdiepen. Volgens prof. Rutten roept dit een probleem op. Er ontstaat een span ning tussen wat de ziekenhuis-arts de patiënt aan persoonlijke behande ling geven kan en de patiënt aan persoonlijke behandeling behoeft. Door dit alles is de bijdrage van de verpleegster belangrijker geworden. Wat zij de patiënt kan geven, is de behandeling als persoon. In dit ver band vroeg prof. Rutten zich af of er geen reden of mogelijkheid be stond de hoofdverpleegster te laten uitgroeien tot een middenfiguur tus sen ziekenhuisarts en patiënt. Zij doet reeds veel voor de dokter, al dus spreker: „Maar zou aan de hoofdzuster, ontlast van haar admi nistratieve werkzaamheden, na de nodige bijscholing laat het een baccaloriaats-opïeiding zijn bij 'n intensiever contact met de arts, niet nog meer kunnen worden toever trouwd?" GROEPSVERBAND Door de geweldige bedrijven, die de moderne ziekenhuizen eigenlijk zijn geworden, is een verandering in de behandeling en waardering van de medewerkers zeker vereist. Prof. Ruten stelde de vraag of het perso neelsbeleid in ziekenhuizen even mo dern was als in andere bedrijven. Ook de collegialiteit in het zieken huis dient verbeterd. De ontwikke lingen op de verschillende vakgebie den zijn niet voor iedere specialist bij te houden. Het werken in groeps verband dient voor een integratie der kennis, die over verschillende specialismen en super-specialismen verdeeld ligt, de enige oplossing. Bij de opleiding van artsen moge dit als een richtsnoer dienen, aldus prof. Rutten. Hij wees in het vervolg van zijn rede op de taak van de Genees heer-Directeur om het samenspel binnen de ziekenhuisgemeenschap te bevorderen. Sprekend over de plaats van de TWEE MAANDEN GEEIST Twee maanden gevangenisstraf heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag gistermiddag gevorderd tegen de 62-jarige privaat docent in de wiskunde E. K. B. uit Den Haag, die zich zou hebben schul dig gemaakt aan smaad. Verdachte had aan de leden van de Koninklijke Nederlandse Academie van Weten schappen in Amsterdam een circu laire gezonden, waarin hij ernstige beledigingen geuit zou hebben aan het adres van de directeur der n.v. Noordhollandse Uitgeversmaatschap pij, de heer M, D. Frank. Deze n.v. zou namelijk voor verdachte aanvan kelijk het boek „Matrix Calculus" uitgeven, doch door allerlei omstan digheden ging dat niet door. Het gevolg was, dat hierover een proces werd gevoerd voor de recht bank in Den Haag. In zijn circulaire betichtte de verdachte de directeur van het afleggen van valse verkla ringen. Het schrijven had verdachte ook toegezonden aan hoogleraren in Leiden. WISKUNDIGE VAN NAAM Als getuige-décharge werd door de rechtbank gehoord prof. dr. J. F. Koksma, hoogleraar wisknnde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, hij verklaarde dat de verdachte een wis kundige van naam moet worden ge noemd, die uit Duitsland vluchtte, omdat hij zich niet met het naziregi me kon verenigen. Verdachte betoogde dat men in zijn boek correcties had aangebracht, waarmee hij niet akkoord ging. „De heer Frank behoort uit het culturele leven te worden verbannen en ik wil zijn uitgeverij onmogelijk maken", aldus verdachte. De officier van Justitie mr. Maan, vond het een ietwat vreemde zaak. Het is niet de eerste maal dat ver dachte wegens smaad met de justitie in aanraking komt, doch een vorige maal was er onvoldoende bewijs, zo dat de zaak werd geseponeerd. Onder gelach van verdachte merkte de offi cier op, dat verdachte verminderd toerekeningsvatbaar moet worden ge acht, doch hem moet wel duidelijk worden gemaakt, dat hij met zijn schrijven moet ophouden. De verdediger, mr. J. B. van der Starp was van oordeel, dat in dit ge val kon worden volstaan met een lichte voorwaardelijke straf. Uitspraak op 10 oktober. Carel Briels wil voor rechtbank terecht staan Carel Briels wil zich voor de meer- voudige kamer van de Arnhemse rechtbank en niet voor de politie rechter verantwoorden voor de kaak slag, die hij tijdens het recente feest gedruis in Nijmegen aan de Nijmeeg se arts W. H. J. Nuver heeft toege diend. De Amsterdamse advocaat, mr. Benno Stokvis, die in deze straf zaak als raadsman van Briels zal op treden, heeft de off. v. Justitie hierom gevraagd. Het staat nu wel vast dat de zaak zal worden vervolgd, doch het tijdstip van behandeling is nog niet bekend. Waren Noorse piloten dronken? De spelers van de Zweedse voetbalclub Norrköping hebben donderdagmiddag geweigerd te rug te vliegen van de Belgi sche stad Luik naar Zweden, omdat zij de twee piloten van hun vliegtuig niet in staat acht ten hun toestel behoorlijk te besturen. Volgens de Belgische televisie waren de piloten niet nuchter. De Noorse luchtvaartmaat schappij, waarvan de Zweedse club een DC-6 had gecharterd, stuurde een sportvliegtuig met twee andere piloten. Norrkö ping speelde woensdagavond in Luik tegen de Belgische kam pioen Standard voor de eerste ronde van de Europabeker, 'n wedstrijd die zij met 1-0 ver loren. De leider van de Zweedse club verklaarde, dat in 1953 de spelers van Norrköping bijna in zee waren gestort op een vlucht naar Frankrijk en dat „het kennelijk abnormale ge drag van de twee piloten de spelers aan dit voorval had herinnerd". De beide pi loten zelf protesteerden heftig tegen deze gang van zaken. Uit een diepe slaap put U weer nieu we kracht en een stralend uiterlijk. co Unicum Divanbed, sleemodel met plastic voetjes. (Spurt uw vloerbedekking I). Zivergrijs gemoHeld. 1 Pers. 80/190 39.75 1 Pers. 90/190 45.- Unlcum Dubbel-Dlvanbed. Als het onder bed is uitgeschoven, zijn beide bedden even lang en hoog. 'Gemakkelijk te hanteren door handgrepen. Beide bedden zilverkleurig ge moHeld. 2 x 80/190 87.50 Unicum Wentelbed gemakkelijk verplaats baar naar iedere willekeurige plek. Het frame is zilverkleurig gemoffeld. De pootjes zijn voorzien van beschermende plastic dopjes 1 Pers. 80/190 57.50 2 Pers. 120/190 75— Unicum X 22. Interieur matras met zomer en winterkant. Damast overtrek in goud ol blauw. Geborduurde zijkanten met handgrepen. 80/190 59.- 90/190 120/190 130/190 67.50 89.50 97.50 Polyaether Matras; licht in gewicht dus gemakkelijk te hanteren. Warm, de lucht in de cellen werkt isolerend. Stofvrij, dus hygiënisch. Atlas Polyaether matras, plm. 9 cm hoog. 80/190 49J5 90/190 59.75 120/190 79.- 130/190 85.- Atlas Polyaether matras, 10 cm hoog. 80/190 59.75 90/190 67.50 120.190 8750- 130/190 95.- Unicum Schuimrubber Matras „Stan daard". Hygiënisch, stofvrij en komforlabel. Vervaardigd van superieure latex. Versterkt middenstuk. Uitzakken ook na langere tijd uitgesloten, Meerkleurige damast in grijs of goud. 80/190 115— 90/190 135— 120/190 179— 130/190 195-

Leidse Courant | 1963 | | pagina 10