£sso GAS SPORT DE AVONTUREN VAN MICKEY MOUSE AGRARISCHE ONTSLUITINGSWEG KRIJGT BREEDTE VAN 5 METER Bazel demonstreerde vóór en tegen „De Plaatsbekleder" Duitse rel over het aftappen van telefoonlijnen Amerikaanse senaat bekrachtigde kernstopverdrag Als u extra verwarming wenst... Nederlandse stier in Castelgandolfo WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Het is voor aktie „Tot Vreugd vau de Jeugd". En die vreugd zou de jeugd nRt graag missen, en wij weten zeker dat u hen die vreugd ook gunt. Zondag 29 september wordt de collecte bij de kerk gehouden. U krijgt dan een „raketje". Wanneer u dat aan de linker kant openmaakt vindt u een puzzle, die een enorme verras sing kan inhouden. En door al die raketjes schiet het jeugdwerk weer een heel ehtd in de goede richting. Namens de gehele jeugd harte lijk bedankt Kardinaal Spellman houdt van decor „Kardinaal Spellman, aarts bisschop van Ney York, is dins dag naar Rome vertrokken voor het tweede gedeelte van het algemeen Concilie. In ant woord op vragen van journalis ten zei de kardinaal voor zijn vertrek uit New York, het niet eens te zijn met de aartsbis schop van Rio de Janeiro, kar dinaal Camara, die onlangs de kerkvorsten opriep hun titels als „excellentie" of „eminen tie" te laten varen en niet meer in luxe automobielen te rijden. Wegenbouw in ruilverkaveling „Zwammerdam" In het noorden van het ruilverka- velingsblok „Zwammerdam" is in de gemeenten Alphen aan den Rijn en Zwammerdam een agrarische ontslui- tingsweg ontworpen, welke zal lopen ten zuiden van en evenwijdig aan de spoorlijn LeidenWoerden. Deze weg zal in het westen aansluiten op de in aanleg zijnde parallelweg langs de provinciale weg no. 25 en In het oosten op de Oud-Bodegraafseweg. De ontsluitingsweg zal - vanuit het westen gezien - het Goudse Rijpad kruisen en vervolgens, door middel van een nieuw aan te leggen weg worden aangesloten op de Spoorlaan. Hierdoor wordt een verbinding ver kregen van de ontsluitingsweg met het dorp Zwammerdam. 30 BOERDERIJEN Verder zal de in het zuiden van het blok gelegen Wijkdijk naar de ont sluitingsweg worden doorgetrokken. Hierdoor en door de gelijk-jdige ver betering van de Wijkdijk en de lood recht daarop gelegen Spoelwijker- laan, zullen de van ouds geïsoleerde buurtschappen Spoelwijk en De Wjjk een rechtstreekse verbinding krijgen met de dorpskernen van Zwammer dam en Bodegraven. Langs de ontslui tingsweg zullen, in verband met de in rujlverkavelingsverband uit te voeren verplaatsing van boerderijen langs de in het noorden van het blok gelegen rijksweg, ongeveer 30 nieu we boerderijen worden gebouwd. Volgens het ruilverkavelingsplan zou aan bovenbedoelde, 5900 m lan ge noordelijke ontsluitingsweg een verhardingsbreedte worden gegeven van 4 m. De besturen van de pol der Steeks en de Binnenpolder, in welke polders de weg zal komen te liggen, alsmede enige belanghebben de landeigenaren hebben bezwaar gemaakt tegen deze geringe breedte. Op een 4 m brede weg kunnen vrachtauto's en in het bijzonder bre de landbouwwagens en landbouw. werktuigen elkaar moeilijk passeren. Voorts wordt de verwachting uitge sproken, dat de weg in de toekomst van betekenis zal worden voor het recreatieverkeer. Voor plaatsing op het tertiaire we genplan komt de ontsluitingsweg vooralsnog niet in aanmerking, omdat hij niet van voldoende belang is als verbinding voor doorgaand verkeer met motorrijtuigen. Inmiddels heeft de plaatselijke commissie voor de uitvoering van de ruilverkaveling haar werkzaamheden aangevangen. Het eerste werk, dat moet worden uitgevoerd is de aanleg van bovenbedoelde ontsluitingsweg. De plaatselijke commissie acht het evenwel van belang dat, alvorens op dracht tot aanleg van een weg ter breedte van 5 m wordt gegeven een regeling inzake de financiering van de meerdere kosten is getroffen. Aan gezien G.S. het, in het belang van de goede voortgang van de ruilverkave lingswerkzaamheden, niet verant woord achten de wegaanleg uit te stel len, stellen zij voor, meerdere kosten voorlopig ten laste van de provincie te nemen, onder voorwaarde dat de plaatselijke commissie of haar rechts opvolger met betrekking tot de aan te leggen ontsluitingsweg de te zijner tijd voor die weg, uit de voor we gen beschikbare middelen toe te ken, nen bijdrage aan de provincie restitu, eert tot het uit de provinciale kas betaalde bedrag. M1LETIC WORDT UIT ZIJN ATELIER GEZET De Joegoslavische beeldhouwer Slavomir Miletic heeft van het Zaan- damse gemeentebestuur bericht ont vangen dat hij zijn atelier voor 5 oktober ontruimd moet hebben. Zo als bekend werkte Miletic in de loods van het gemeentelijk elektriciteits bedrijf. Indien hü hieraan geen ge volg geeft zullen er van gemeentewe ge maatregelen tegen hem genomen worden. De gemeente acht het nu wenselijk de loods weer beschikbaar te stellen voor het Gemeentelijk Elektriciteit# Bureau. B. en W. van Zaandam betreuren het ten zeerste, dat Miletic geen ge hoor heeft gegeven aan de uitnodi ging tot een gesprek. Miletic daaren tegen beweerd dat men hem alleen zou hebben uitgenodigd voor een ge sprek over de verwijdering van het beeld. Hierover valt namelijk met hem niet te discusieren. De ontrui ming voor 5 oktober zal echter moei lijk gaan want Miletic moet op dok tersadvies rust houden. Bij het stut ten van zijn omstreden beeld heeft hij zijn enkel verstuikt. Man vrijgesproken van vier moordpogingen De rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend de 40-jarige Amster damse kolenwerker B. O. vrijgespro ken van vier pogingen tot moord op de vrouw met wie hij samenwoonde en haar drie kinderen. Wel achtte de rechtbank bewezen dat O. zijn vriendin heeft mishandeld door haar keel dicht te knijpen. Hjj werd hiervoor veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maan den met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De officier van Justitie had wegens poging tot moord op de vrouw tien maanden met aftrek, waarvan vier voorwaar delijk geëist. Op 11 mei ontstond een hevig^ twist tussen de verdachte en de 27- jarige Willy v. d. K„ me wie hij al jaren samenwoonde. Nadat O. een aanval op de vrouw had gedaan, die daarbij het bewust zijn verloor, zette hij in de woning waar de drie kinderen sliepen, de gaskranen open. De kolenwerker vertelde dit echter direct aan een buurjongen, die de gaskranen weer dichtdraaide, zodat er niets ge beurde. Hoewel de man tevens een poging tot moord op de drie kinderen was ten laste gelegd, waren de officier en de rechtbank van mening dat op dit punt vrijspraak moest volgen, omdat het een ondeugdelijke poging had betroffen. Ter zitting verklaarden zowel de vrouw als de verdachte, dat zij on danks alles besloten hadden met el kaar in het huwelijk te treden. Concentratiekampen in China voor pro-Russen? Honderden niet-Chinese inwoners van de Chinese provincie Sinkiang zijn geplaatst in „wat in feite concen tratiekampen zijn", aldus een brief die is gepubliceerd door het Russische blad „Kazakhstanskaya Prawda". De schrijver, Usman Mamyetov, die een collectieve boer wordt genoemd uit een grensdorp in Kazakhstan, zegt dat hij tot vier jaar geleden in China heeft gewoond. Hij beschuldigt de Chinezen van „onderdrukking van zogenaamde „nationale minderheden" vooral wan neer zij het Russische staatsburger schap bezitten". Volgens Mamayetov wordt hun het recht op arbeid en deelneming aan het sociale leven onthouden. Hij voegt er aan toe; „honderden van on ze landsgenoten, die openlijk hun sympathie voor het Russische volk uitdir ukken, zijn in zogenaamde „kampen voor opvoeding door ar beid" gegooid, hetgeen in feite con centratiekampen zijn met een streng regime". ARRESTATIES IN ALABAMA In Selma (Alabama) zijn dinsdag ongeveer honderd deels zeer jonge negers gearresteerd toen zij zich on der het zingen van geestelijke liede ren naar het centrum van de stad be gaven. Zij werden wegens het hou den van een betoging waarvoor geen toestemming was verleend in de ge vangenis van Selma opgesloten. President Ben Bella van Algerië heeft op een persconferentie duidelijk te verstaan gegeven, dat hij de over gebleven Franse eigendommen in Al gerië zal nationaliseren als Frank rijk nieuwe kernproeven in de Saha ra neemt. Meer dan duizend schreeuwende demonstranten zijn gisteravond in Bazel in botsing gekomen voor de stadsschouwburg na de première voor Zwitserland van het omstreden to neelstuk „Der Stellvertreter" (De Plaatsbekleder) van de Duitse schrij ver Rolf Hochhut. Voor het begin van de voorstelling hadden 3000 mensen een stille pro testmars langs de schouwburg ge houden. Het stuk beschuldigt Paus Pius XH van het niet in het open baar stelling nemen tegen de nazi's en betoogt dat ingrijpen van de Paus het leven van miljoenen Joden had kunnen redden. De politie arresteerde 15 perso nen, nadat vuistgevechten waren uit gebroken tussen de demonstranten en tegenbetogers, die spandoeken droegen met het opschrift „Vrijheid voor de kunst". Tijdens de voorstel ling werd af en toe gejoeld en ge floten in de schouwburg, maar het overgrote deel van het publiek klap te enthousiast aan het einde van de voorstelling. De openbare aanklager in Karls ruhe heeft dinsdag gezegd, dat hij on derzoekt of een vermiste functiona ris van het federale bureau voor de bescherming van de grondwet die betrokken zou zijn bij de kwestie van het aftappen van telefoonlijnen, mo gelijk verraad heeft gepleegd. De functionaris, wiens naam werd bekendgemaakt als Hans Paetsch, verdween vorige week donderdag. In München zei de advocaat Josef Augstein dinsdag, dat hij optrad na mens Paetsch, die zich verborgen houdt. Zijn cliënt is geen spion, zo zei hij. Ook was hij niet naar Oost- Duitsland gevlucht. Volgens Aug stein had Paetsch besloten te „ver dwijnen" in verband met een „gewe tensconflict" omtrent zijn rol bij het beweerde aftappen van telefoonlij nen, De aftappingen zijn door de West- duitse minister van binnenlandse za ken, Hoecherl, ontkend. Paetsch zou zich verborgen houden in afwachting van een antwoord op zijn aanbod om voor de parlementai re commissie van binnenlandse za ken getuigenis af te leggen over zijn activiteiten bij het federale bureau. De Amerikaanse senaat heeft gis teren het beperkte kernstopverdrag, dat in augustus in Moskou werd ge tekend, bekraohtigd. Er was 'n meer derheid van twee-derden nodig. De officiële uitslag van de stem ming was 80 voor en 19 tegen. Het verdrag, dat inmiddels ail door 101 landen is getekend, verbiedt alle kernproeven met uitzondering van de ondergrondse. Van welingelichte zijde in Wash ington is intussen vernomen dat de V.S.. ondanks de ratificatie door de senaat van het kernstopverdrag, be paalde installaties voor het doen van kernproeven in de dampkring zullen handhaven. De Amerikanen zuilen voorts de installaties vqot het nemen van kernproeven in de atmosfeer, die zich bevinden op het eil&nd John ston, blijven verbeteren; dit voor het geval het kernstopverdrag geschon den mocht worden. Het eiland John- ston ligt op ong. 1,000 km ten zuid westen van Hawaii. wendU dan tot een Esso Gas depothouder... voor een speciaal Esso Gas-kacheltje. 't Geeft U een dubbele garantie: 1) het kacheltje is goedgekeurd door het Gasinstituut en 2) het gas is veilig Esso Gas in veilige flest voor meer comfort I Z..VIETNAMESE BISSCHOPPEN: geen religieus conflict Zes bisschoppen uit Zuid-Vietnam hebben dinsdag in Rome verklaard, dat er in hun land geen religieus con flict tussen de katholieken en Boed dhisten bestaat. Zij drongen aan op samenwerking tussen beide groepen. De zes die in Rome zijn voor bij woning van het Vaticaanse Concilie zeiden voorts in hun verklaring, dat „de Kerk de evangelische voorschrif ten om geweld en haat te vermijden, in herinnering brengt als, zoals in Zuid-Vietnam het geval is, een staats hoofd om politieke en niet om reli gieuze redenen dwangmaatregelen treft". Rolf Hochhyths omstreden to neelstuk „De plaatsbekleder" dat handelt over de houding van Paus Pius XII" tegenover de uitroeiing van de joden door de nazi's, zal de vol gende maand door een Westduitse radiostation worden uitgezonden. In de staatsgevangenis van San Quentin Californie wachten 47 ter- doodveroordeelden op hun terecht stelling. Nog nooit is dit aantal zo groot geweest. Nieuwe ontploffingen in Birmingham In een negerwijk te Birmingham, in de Amerikaanse staat Alabama, zijn vanmorgen vroeg twee huizen door bomaanslagen licht beschadigd. Van slachtoffers is geen melding ge maakt. Onmiddellijk spoedden poli tieauto's zich naar de plaats van de ontploffingen, niet ver van de woning van een vooraanstaande negeradvo caat, Arthur Shores, die al tweemaal doelwit van een bomaanslag is ge weest. In de wijk, die door de veel vuldig voorkomende bomontploffin gen al „D namite Hill" wordt ge noemd, zou alles rustig zijn, in tegen stelling tot vorige keren toen zich na aanslagen woedende negers op straat verzamelden. SPANJE VERDEDIGT PORTUGAL De Spaanse minister van buiten landse zaken, Fernando Maria Cas- tieila Y Maiz, heeft dinsdag, geduren de het debat in de algemene verga dering der Verenigde Naties over de internationale politiek, verklaard dat zijn land de „ophitsende en bloed dorstige aanvallen" op Portugal ver oordeelt. Gistermorgen zijn afgevaardigden van de KNBTB, de Katholieke Ne derlandse Boeren- en Tuindersbond onder leiding van de voorzitter de heer C. G. A. Mertens door Paus Pau- lus VI in audiëntie ontvangen. Ook mgr. Damen was hierbij aanwezig. De KNBTB-delegatie is in Rome om de Paus een stier, Friso Juwelier 3 85244frs aan te bieden. Friso Juwe lier 3 zal tot taak krijgen de kwaliteit van de meilk-veestapel van het Pau selijk buitenverblijf op een hoger peil te brengen. Vandaag ging het gezel schap dan naar Castelgandolfo om de stier officieel af te leveren aan de beheerder van het buitenverblijf mgr. Bonomelil. Tevens werd de Pause lijke boerderij bezichtigd. ATLETIEK STONE JOHNSON OVERLEDEN In een ziekenhuis te Kansas City overleed maandg de 23-jarige Stone Johnson, die in 1960 als lid van de Amerikaanse atletiekploeg vijfde werd op de 200 meter tijdens de Olympische Spelen te Rome. John son, die .professional in het Ameri kaanse voetbal was geworden, had aeht dagen geleden in de wedstrijd van gijn club Kansas City tegen de Houston Oilers zijn vijfde nekwer- vel gebroken. Stone Johnson liep in 1960 tijdens de selectiewedstrijden voor de Ame rikaanse Olympische ploeg te Palo Alto de 200 meter in de wereldre cordtijd van 20,5 sec In Rome finish te hij in 20,8 sec. op dit nummer als vijfde. Eveneens in 1960 liep hij in 10.2 sec de snelste 100 meter uit zijn carrière. Prinses Beatrix heeft in Antrim (Noord-Ierland) een nieuwe nylonfabriek van de British Enkalon geopend. Bet Nederlendse AKU-concern neemt voor 61 procent deel in de British Enkalon. Op de foto krijgt de prinses bloemen aangeboden door de 10-jarige Betty Agnew, dochter van een bedrijfsleider. Links de beer K. ScMerbeok, algemeen direkteur.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8