S)c CoidóeSoii^ciAit INDONESISCHE MAATREGELEN VERSCHERPEN HET CONFLICT Arrestatie Franse spion wekte verbijstering Kardinaal Alfrink over Paus Johannes Mgr. Heenan plechtig geïnstalleerd als aartsbisschop van Westminster Typo's van A. P. leggen werk neer Duiken naar schat van „Andrea Doria" WOÉNSDAG 25 SEPTEMBER 1963 53e JAARGANG No. 16.037 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Indonesië houdt lont nog bij kruitvat Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 20 826 - Klachten bezorging3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65p. w., 2,80p.mnd., 8,25 p.kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 ct p.mm., Telefoontjes 1,50 Philippijnen willen Maleisië erkennen De Philippijnse minister van buitenlandse zaken, Salvador Lopez, heeft dinsdag meegedeeld, dat de Philippijnen, Indonesië en Ma leisië informeel contact hebben opgenomen in de Verenigde Naties. Secretaris-generaal Oe Thant heeft, aldus de minister, verder aan geboden om behulpzaam te zijn bij de pogingen om de crisis over Maleisië op te lossen. De Philippijnen en Indonesië hebben, zo zei minister Lopez, erin toegestemd de kwestie Maleisië niet voor de huidige algemene vergadering te brengen of resoluties over de vorming van deze nieuwe staat voor te stellen. De Philippijnen zullen de federatie Maleisië erkennen. Eerder op de dag had de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, tegenover zijn Indonesische en Philip pijnse ambtgenoten uiting gegeven aan de „grote bezorgdheid" der Amerikaanse regering over het conflict. Tegenover dr. Soe- bandrio zei minister Rusk, dat de Amerikaanse regering een „on middellijke normalisering" van de gespannen situatie verlangt. De Indonesische minister voor luchtvervoer heeft bekend gemaakt, dat het met ingang van a.s. vrijdag verboden is aan alle buitenlandse luchtvaartmaatschappij en, die in In donesië werken, om passagiers, post of goederen met bestemming Malei sië te vervoeren. Ver. Staten „bevriezen" economische hulp Voorlopig zijn er evenwel nog geen tekenen die er op wijzen, dat Indo nesië van plan is op korte termijn de spanning te doen verminderen. Een aantal maatregelen duidt meer op het tegenovergestelde. Indonesië heeft vandaag alle tele graaf- en telefoonverbindingen met Maleisië verbroken, als onderdeel van zijn oppositie tegen de nieuwe federatie. De Indonesische regering heeft voorts bekend gemaakt, dat alle wo ningen van Britse onderdanen onder haar toezicht zijn gesteld, en dat nie mand daarin mag trekken, zo meldt het persbureau „Antara". Ministers Luns en Soebandrio voerden vruchtbaar gesprek De Nederlandse en Indonesische ministers van buitenlandse za ken hebben gisteren hun eerste ontmoeting gehad sinds 1956, toen het geschil over de Indonesische aanspraken op Westelijk Nieuw- Guinea in volle heftigheid uit barstte. Minister Luns was in hét Plaza hotel in New York gastheer van dr. Soebandrio. Tijdens 'n lunch, die twee uren duurde, spraken zij over onderwerpen van voor Nederland en Indonesië gemeen schappelijk belang. Mr. Luns noemde het gesprek, „hartelijk en vruchtbaar". Naar werd vernomen had dr. Soe bandrio enige tijd geleden het initia tief genomen voor een ontmoeting met minister Luns. Deze reageerde hierop door voor te stellen elkaar tijdens een lunch te ontmoeten. Welingelichte kringen verklaarden, dat de ministers vermoedelijk later in het jaar nog eens bijeen zullen komen, mogelijk in Den Haag. Indien dit juist is, zou dit het eer ste bezoek van dr. Soebandrio aan Den Haag zijn in zijn functie van minister van buitenlandse zaken. Na zijn gesprek met minister Luns vertrok dr. Soebandrio uit New York voor de terugreis naar Djakarta. In afwachting van mededelingen over de plannen van Indonesië ten opzichte van de nieuwe fede ratie van Maleisië en van Groot- Brittannië is nieuwe Amerikaan se economische hulp voor Indo nesië „bevroren", zo is van re geringsfunctionarissen in Wash ington vernomen. Het interna tionale monetaire fonds heeft de Indonesische regering ervan op de hoogte gesteld, dat de krediet- regeling voor 50 miljoen dollar, die in juli jl. werd getroffen, tij delijk is opgeschort. Soekarno voorspelt economische moeilijkheden President Soekarno heeft het In donesische volk verteld, dat het eco nomische moeilijkheden zal onder vinden als gevolg van het verbreken der handelsbetrekkingen met Malei sië, maar deze moeilijkheden slechts een paar maanden zullen duren. „Daarna zal Indonesië de krachtigste economie van Zuidoost-Azië bezit ten", zo zei hij. De Australische premier, sir Ro bert Menzies, heeft vandaag in het parlement verklaard, dat Australië militaire bijstand zal verlenen aan Maleisië en Engeland ter verdediging van de territoriale en politieke onaf hankelijkheid van de federatie Ma leisië. „Laten wij God danken, dat Hij ons Paus Johannes geschonken heeft, zij het slechts voor een korte tijd van nog geen vijf jaren". Dit verklaarde dinsdagavond kardinaal Alfrink van Utrecht te Brussel, waar de Grande Conférence Catholique Paus Johan nes herdacht. Ook kardinaal Suenens van Mechelen-Brussel sprak daar. Kardinaal Alfrink belichtte in het bijzonder de oecumenische werk zaamheid van Paus Johannes. Hier over zei hij aan het slot van de rede: „Het werk, dat Johswjes heeft aange vangen, moet voortgezet worden met veel geduld en onophoudelijk gebed. Het voorwerp van ons vurigste ver langen moet zijn allen te verzoenen, die geloven in Jezus Christus. De weg naar die eenheid zal langzaam en moeizaam zijn. Maar geen weg is zo steil of een engel gaat ons voor. Wij kunnen het volste vertrouwen heb ben, dat Paus Paulus het voetspoor van Paus Johannes zal volgen. Zoals Paus Johannes zal Paus Paulus zijn hart openen voor allen, die de glo rierijke naam van Christus dragen". Kardinaal Alfrink bracht in her innering hoe de gehele wereld in ontroerde eenheid rond het sterfbed van Johannes stond. Ras, nationali teit, overtuiging en godsdienst vorm den daarvoor geen hindernis meer. KONING BOUDEWIJN VAN BELGIE ONTVING KARDINAAL ALFRINK Gistermiddag is kardinaal Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, door ko ning Boudewijn van België, in het pa leis te Laken ontvangen. Maandag heeft kardinaal Alfrink deel genomen aan de Grande Confé rence Catholique in Brussel, ter her denking van Paus Joannes XXIII bij welke gelegenheid hij een rede over Johannes XXHI heeft uitgesproken. DEMONSTRATIES OM TITO In Santiago hebben dinsdagavond katholieke en link9gezinde jongeren tegen en voor het bezoek van presi dent Tito aan Chili gedemonstreerd. Beide groepen raakten met elkaar slaags en werden door de politie uit eengedreven. De Zuidslavisohe president ver klaarde dinsdagavond na een twee de bezoek aan president Alessandri van Chili: „Wij zijn het op alle pun ten volkomen eens". PRESIDENT DE GAULLE MAAKT WEER TOERNEE Vandaag begint president De Gaul le weer aan een van zijn rondreizen, de twintigste, door Frankrijk. Thans is het zuidoosten aan de beurt. Men verwacht van de Franse president felle toespraken waarin hij om steun voor de financiële en de buitenland se politiek zal vragen. Een in het af gelopen weekeinde door premier Pompidou gehouden rede, waarin de ze ervoor waarschuwde dat door mid del van „binnen- en buitenlandse sa menzweringen" getracht wordt Frankrijk van zijn atoomprogramma af te brengen, wordt gezien als het voorspel op De Gaulle's toespraken. De Franse president bracht dinsdag alvorens zijn vijf dagen durende reis te beginnen, een bezoek aan Orange waar hij in de aanbouw zijnde instal latie voor de produktie van verrijkt uranium, dat moet dienen voor de Franse waterstofbom, in ogenschouw nam. Vervolgens bezocht hij Cada- rache waar gewerkt wordt aan een prototype van de voortstuwingsinstal latie voor Frankrijks eerste kernon derzeeër. Dinsdag heeft Prins Bernhard in Asperen in de provincie Gelderland, de officiële ingebruikstelling verricht van de grote modelboerderij van de heer H. Heemskerk. De openingshandeling was het in bedrijf stellen van een automatische voederinstallatie. Foto: nadat de prins per helikopter in de buurt van Asperen was geland, zette hij de tocht naar de moderne boerderij per jachtkoets voort. Toen Georges Paques hij de gene rale staf van de Franse nationale de fensie werkzaam was, kreeg hij door zijn functie te maken met alle as pecten van de Franse defensie, met uitzondering van technische kwesties die meer van rechtstreeks belang wa ren voor de strijdkrachten, zo merk ten dinsdag militaire waarnemers op naar aanleiding van de arrestatie de Franse ambtenaar Paques op be schuldiging van spionage voor een vreemde mogendheid. Paques moet dus op de hoogte zijn geweest, aldus deze waarnemers, met alle militaire beleidskwesties betref fende de Franse kernbewapening, JOHANNES DE GOEDE ALS VOORBEELD Op zijn buiten in Marnes-la-Coquette bij Parijs heeft Maurice Chevalier een feest gegeven ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag. „Maurice" moest op de enorme taart 75 kaarsjes uitblazen. Op de achtergrond onder meer v.ln.r.: Jean Marc Thibault, Zizi Jean-Maire, Robert Hirsch, Sacha Distel, Marie-José Nat en Jean-Claude Brialy. Volgens het oude katholieke ri tueel, dat vóór de reformatie gebrui kelijk was in de thans Anglikaanse kathedraal van Canterbury, is giste ren mgr. dr. John Carmel Heenan als achtste aartsbisschop van West minster geïntroniseerd. Na de intro- nisatieplechtigheid, welke geschiedde onder het licht van de t.v.-lampen door mgr. G. Craven, proost van het kapittel van Westminster, celebreer de mgr. Heenan de H. Mis van O.L. Vrouw van Ramsom en gaf de pau selijke zegen. Miljoenen Engelse kij kers zagen de kleurige plechtigheid, die bijgewoond werd door 35 bis schoppen, 500 priesters en bijna 4000 gelovigen. Ondier de priesters bevond zich de ken Th. Zwartkruis van Haarlem, die met vele persoonlijke banden aan Engeland gebonden is en die van de bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodiewaard de opdracht had meegekregen diens persoonlijke en hartelijkste gelukwensen aan de nieuwe aartsbisschop van Westmin ster over te brengen. De zedelijke situatie. Mgr. Heenan verklaarde in zijn predikatie het voorbeeld van de goede Paus Johannes te willen vol gen, wiens pontificaat door het pri maatschap der liefde was geïnspi reerd.. Hij sprak vervolgens over de zedeiöj ke situatie in Engeland en over de recente zedenschandalen. Tegen over deze schandalen staat het on miskenbare feit, en dat kan Engeland op zijn oredLtzijde schrijven, dat het Maar het moet ook gezegd wor den, aldus mgr. Heenan, dat de on deugd over het algemeen meer aan dacht krijgt dan die hele grote meer derheid van merfen, die een passend en eerlijk leven leiden. Later sprak hij over de eenheid. „Ik spreek liever over eenheid dan over christelijke eenheid, omdat onze tijd vraagt om gezamenlijke actie ook buiten het zuiver gods dienstige. Wij kunnen niet voor de vrede werken tussen de naties, wanneer wij niet in staat zijn de economische vrede in eigen land te bewaren. In de industrie zijn wijs heid en verdraagzaamheid aan bei de kanten noodzakelijk. Werke lijke eenheid betekent niet de vereniging van werkgevers of van werknemers, maar de vereniging van allen, die met het welzijn van ons land te maken hebben." Over de christelijke eenheid zei de nieuwe aartsbisschop nog, dat deze wonderlijk snel voortschrijdt. Hier in zien wij de vinger Gods. „Het verbaast ons helemaal niet, dat er nu hier in de kathedraal ver tegenwoordigers zijn van de Kerk van Engeland, van de Oosterse Kerk en van de Federale Raad van Vrije Kerken. Ik heet allen van harte wel kom. Deze daad van christelijke be leefdheid is een teken, dat belang rijke leerstellige verschillen geen hinderpaal behoeven te zijn voor de groei der ondeifliinge liefde": De vraag naar plaatsen in de ka thedraal was zo groot, dat men be sloot, de ruim twee uur durende dienst via een gesloten televisienet in een bioscoop te vertonen, die dinsdag ook al propvol was. behalve de vervaardiging van de wa pens. Het behoeft dus geen verwon dering te wekken, dat in militaire kringen grote verbijstering heerst. In 19GI trad Paques, die eerder le raar was, in dienst bij de generale staf van de nationale defensie, waar hij plaatsvervangend hoofd van de voorlichtingsdienst werd. De 49-jari ge ambtenaar maakte op de journa listen die hij ontving altijd een hof felijke indruk, vriendelijk maar ge reserveerd en enigszins ironisch. In datzelfde jaar zou hij ook met zijn spionage, waarschijnlijk voor de Rus sen, zijn begonnen. Zijn vrienden za gen hem altijd als een rechtschapen man. Paques is de eerste Franse ambte naar die sinds de oorlog wegens mi litaire spionage voor een vreemde mogendheid is gearresteerd. Hij blijkt reeds begin augustus te zijn aange houden in zijn woning te Parijs. Toen rechercheurs zijn woning binnen drongen was Paques juist in gezel schap van een van zijn Russische vrienden die later, samen met een lid van de Russische ambassade in Pa rijs, is uitgewezen. Zijn vrouw, een letterkundige, was toen met hun achtjarige dochter je op vakantie. Een deel van het technische per soneel van de Arbeiderspers in Am sterdam is vanochtend in staking ge gaan. Tevoren zou in een bespreking van dit personeel met een kleine meerderheid zijn besloten het werk 24 uur neer te leggen. Het overgrote deel van de dagploeg circa 300 man, is in staking gegaan. Slechts een der kleine afdelingen, omstreeks 20 man, is aan het werk gebleven. Geëist wordt de lonen met acht procent te verhogen. Een groep sta kers heeft zich naar het gebouw van het Algemeen Handelsblad begeven. Aangenomen wordt, dat gepoogd wordt het personeel daar te bewe gen zich bij hen aan te sluiten. De personeelscommissies van de dagbladen en van de grote drukke rijen in Amsterdam en wijde om geving zullen donderdagavond op nieuw in de hoofdstad bijeen komen om zich te beraden over de situatie die vanochtend in de grafische sec tor is ontstaan. Uit de Amerikaanse plaats Nor folk is dinsdag een bergingsvaartuig met duikers vertrokken naar de plaats in de Atlantische Oceaan, ten oosten van Nantucket, waar zeven jaar geleden het Italiaanse passa giersschip Andrea Doria is gezonken. De duikers zullen trachten de brand kasten omhoog te brengen, waarin zich een fortuin aan geld en juwelen moet bevinden. De Andrea Doria zonk destijds na een aanvaring met het Zweedse schip Stockholm, waarbij 51 mensen om het leven kwamen en 1.708 werden gered. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Nieuive depressie De Bilt, woensdag 10 uur. Boven de oceaan heeft zich een krachtige westcirculatie ingesteld. Een nieuwe depressie die dinsdag ten zuidoosten van Groenland was gele gen wordt in deze circulatie opgeno men en verplaatst zich het komen de etmaal versneld in de richting van Schotland. Waarschijnlijk wordt hij ook aanzienlijk dieper. Voordat de depressie het weer in ons land gaat verstoren passeert een rug van hoge luchtdruk ons land. Op de nadering van de depressie zal de wind gaan krimpen naar zuid tot zuidwest en in kracht aanwakke ren, aan de kust tot hard of mis schien zelfs tot stormachtig. Ver wacht wordt, dat het morgen overdag zal regenen. In de temperaturen, die na de frontpassage van de afgelopen nacht flink gedaald zijn, komt over het algemeen weinig verandering. ZON- EN MAANSTANDEN 26 Sept.: zon op 06.30,' onder 18.32; maan op 15.10, onder 23.09. Eerste kwartier. H oogivaters tanden 26 Sept.: v.m. 8.00; n.m. 20.27. KORRELTJE Spotternij is dikwijls een gebrek aan geest of vernuft. (La Bruyère) Dit is de 49-jarige Fransman Georges Paques, die maandag is gearresteerd om dat hij geheime do cumenten aan ,een oosterse mogendheid' zou hebben verkocht

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1