TE PULLOVER KREYMBORG WOENSDAG KREYMBORG VROUW WIL TROUWEN MET MAN DIE HAAR POOGDE TE WURGEN Haagse politierechter Drs. Barkman betreurt aanvallen op verschillende ambassades Stuurman gewond Zolderschuit gezonken na enorme explosie in sluis Leven van Joodse kinderen kon worden „afgekocht" MINNE-RUZIE EISTE DODE REGERING EN K.L.M. 6 jaar nü 9.'° 14 jaar nü 12.30 20.000 gestolen uit brandkast DINSDAG 24 SEPTEMBER 1963 DE LEID SE COURANT PAGINA 9 serveringsmethoden in Engeland en Nederland besprak en daarbij de ver diensten van de beide Engelse ge leerden uiteenzette. GEEN DRANK IN HET SPEL Er was aanvankelijk verondersteld Snikkend vertelde de 27-jarige de officier van justitie niet bewezen. Willy van der K. gistermiddag de De vrouw vertelde als getuige dat rechtbank te Amsterdam, dat zij wil het ook wel een beetje haar schuld trouwen met de man van wie zij haar was geweest. O. was bovendien vol- tweede kind verwacht en tegen wie ledig uit zijn balans geraakt omdat zij moest getuigen omdat hij op 11 zij hem had gezegd - de woorden mei een poging deed haar te wurgen, van een dokter verkeerd overbren- waarbij zij het bewustzijn verloor, gend - dat hij aan een ongeneeslijke Ook de verdachte, de 40-jarige ko- ziekte leed. Uit de rapporten bleek, - lenwerker B. O., verklaarde door dat de verdachte minder toereke- dat een 65-jarige boomkweker uil zijn tranen heen met de vrouw, die ningsvatbaar wordt beschouwd. Hij Boskoop onder invloed van drank hij hij naar het leven stond, te wjl- is reeds vier maal veroordeeld en hij verkeerde, toen hij op de Goudseweg len trouwen. deed voor en tijdens zijn gevangen- *e Bodegraven met de door hem be- schap pogingen tot zelfmoord. stuurde auto m botsing kwam met De officier van justitie mr. H. Bou- „Als u teruggaat naar die vrouw Sjj ma, eiste tegen de verdachte wegens zje ik er nog meer ruzies komen, poging tot moord een gevangenis- maar onthoudt dat gas nooit een goed a. "if! straf van tien maanden met aftrek, argument is", zei de president van wel stond de boomkweker terecht waarvan vier maanden voorwaarde- de rechtbank mr. J. Knottenbelt. SJÏÏfSndl w« toeziclU*van°deredas"ering De raadsman ™r- dvan Schaek hebben gereden, hetgeen verdachte toezicht van oe reclassering. was van menlng dat het hler siechts evenwel ontkende. Verdadhte was Reeds jaren woonde O samen met ^tcJS' vtk ge" trelbSi Wül_y van en zorgde hyjoo trokken. De rechtbank zal 25 sep- heeft uitspraak gedaan in deze zaak en verdachte veroordeeld tot 100 boete of 20 dagen hechtenis haar drie kinderen. Reeds lang er- ,ember uitspraak doen. gerde O. er zich aan, dat zijn vrouw inplaats van op de kinderen te pas sen, bij de buren naar de televisie ging kijken of met een 19-jarige buurjongen naar café's ging. Op 11 mei jl. ontstond hierover weer een ruzie in de woning in de Amster damse Riouwstraat. O. ging uit pro test wat drinken in een café. Even KAMERLING ONNES MEDAILLE VOOR 2 BRITSE GELEERDEN VRIJGESPROKEN Een 31-jarige bollenkweker uit Rijnsburg was door de kantonrechter te Leiden veroordeeld, omdat hij op A 14 december met de door hem be- Stedelijk Museum „De La- stuurde auto op de Rijnsburgerweg znhal" to T.piflpri ie fricfprmiddap' dp c i later ontstond een felle twist De kenhal" te Leiden is gistermiddag de a OegsteeeS tekort vZeenandere kolenwerker probeerde haar de keel Gouden Kamerlingh Onnesmedaille autoTad^itoDt zodaT een boSfng dicht te knijpen. Vervolgens ging hij van de Nederlandse Vereniging voor *"todevftams verffoWe hadhij de woning binnen waar de drie kin- Koeltechniek uitgereikt aan twee Void0ïnde ralmte lelaouden en zou deren sliepen en zette h« 'wee gas- Engelse geleerden dr. Franklin Kidd dd a?hto h^rüde^de autob^tuS- kranen open. „Alles staat onder het en dr Cyni West, voor hun jaren- der +o liaat hebben geremd De redht- gas, het zoodje gaatter lange wetenschappelijke studies op bank heeft uitspraak gedaan en ver tegen de bum-jongen, de 19-j^ige ^V. het gebied van de koude-conserve- De Vara-tv zal donderdagavond de opera „Onrust op Tahiti" van Leonard Bernstein uitzenden. Nederlandse bewerking Michel van der Plas. Decors: Wim Bijmoer; choreografische medewerking Robert Kaesen; muzikale leiding: Leo Driehuis; regie: Theun Lammertse. De muziek wordt uitgevoerd door het orkest van de Neder landse opera. Foto: een scène met Philip Kaesen en Corrie van Gorp. de V., die direkt naar boven ging en r|ng van levensmiddelen. Beide ge- de gaskranen weer dichtdraaide, zo- leerden zijn verbonden aan het Low dat de kinderen rustig doorsliepen. Temperature Researchstation in Cam bridge. Dreigement dachte vrijgesproken. EEN LELIJKE GEWOONTE Op de Rijksweg te Alkemade zou op 25 augustus de bestuurder van tt j. ii jTa;flomor,t Kamerlingh Onnesmedaille een busje plotseling naar links zijn U j ^aS - o? h? hfifir werd als een Posthume hul- uitgeweken om een voor hem rijden- bedoeld om mijn vrouw en de buur- de aan de Leidse hoogleraar van die de auto te passeren, juist op het mo- jongen bang te maken. Ik wilde de naam> die wereldvermaardheid ver- menit dat een andere autobestuur- kinderen geen kwaad doen, ver- wjerf door zijn werk op het gebied der hem zou inhalen. Als gevolg klaarde verdachte geemotioneeid. De van de koeltechniek en daarvoor de hiervan moest laatstgenoemde hevig tevens ten laste Nobelprijs verwierf. Hij stichtte 55 remmen om een botsing te voorko moord op de drie kinderen achtte jaar gejeden de vereniging, die thans men. De beistuurder van het busje de door hem genoemde medaille uit- verklaarde voor de rechtbank bij het Vraffon in iJp Kflmpr reikte. inhalen niets van de andere auto te TI «geil lil uo naiuLi De uitreiking geschiedde door de hebben bemerkt, die dus zeer snel voorzitter van de vereniging van zou hebben gereden. De bestuurder koeltechniek, prof. dr. L. Vahl. Daar- van deze auto ontkende dat. voor hield ir. T. van Hiele uit Wage- De officier van Justitie eiste 50 ningen, lid van de beoordelingscom- boete of 10 dagen hechtenis. De missie voor de uitreiking van deze me- rechtbank heeft verdachte veroor- daille, een lezing waarin hü de con- deeld tot 100 boete of 20 dagen. »en in de Kamer over tv-uitzending Morele Herbewapening Het Tweede-Kamerlid, ir. C. N. v. Dis (SGP) heeft aan de ministers van O. K. en W. en van Justitie schriftelijk vragen gesteld naar aan leiding van de uitzending van de VPRO-televisie over de Morele Her bewapening op 17 september. Hij stelt de vraag of in deze uitzending niet denigrerende, kwetsende of be ledigende uitlatingen zijn gedaan over de aanhangers of voorstanders van de Morele Herbewapening. Ver der vraagt hij of in deze uitzending in feite niet het pleit bezorgd werd voor de bedrijvers van homophilie. De heer Van Dis wil weten of de regering bereid is het openbaar mi nisterie te instrueren over een straf vervolging, en om doeltreffende maatregelen te nemen, opdat _de Officiële oorzaak nog niet bekend derschuit, die daar juist was afge meerd. De enige man, die zich op het ogenblik van de explosie aan boord bevond, was de 22-jarige G. Heykoop Waarschijnlijk ten gevolge van een ujj giiedrecht, die brandwonden aan zendinriohtingen van radio en TV lekkende butagasfles, alhoewel de gejaat en handen opliep. Hij is naar niet langer gebruikt worden voor oorzaak officieel nog met bekend ls, faet Dijkzigtziekenhuis overgebracht, uitzendingen van een godslasterlijk heeft zich gistermiddag om even over De schuit begon vrij snel te zinken, of voor ondersoheidene bevolk ings- drieën in de Parksluizen in Rotter- maar toch zag men nog kans hem groepen 9tuitend, kwetsend of bele- dam een spektakulaire ontploffing buiten de siujs te slepen. Later op digend karakter". voorgedaan aan boord van een zol- de middag werd het wrak door een drijvende bok verwijderd. „EEN WONDER" De exploisie had een bijzonder grote kracht en werd tot ver in de omtrek gehoord. Stukken van het schip vlogen hoog boven het dak van het kantoortje, waar de schipper zich op het ogenblik van de explo sie be vond, uit. Voorbijgangers noemden het een wonder, dat de jeugdige stuurman de exploisie heeft over leefd, temeer omdat hij zich juist in het vooronder, dicht bij de plaats van de gasflessen bevond. „Volkomen versuft kroop hij op het dek terug, met beide handen aan het hoofd", vertelde een van de mannen, die te hulp waren geschoten." Hij moet niets begrepen hebben van de din gen, die om hem heen gebeurden, maar toch zag hy kans de kade te be reiken en vandaar rende hij over het grasperk naar de straat". Daar werd hij door de politie opgevangen, die hem snel naar het Dijkzigtziekenhuis bracht. Tijdens een proces tegen oorlogs misdadigers in Hannover zijn maan dag onthullingen gedaan over het „afkopen" van het leven van Joodse kinderen, die bestemd waren om tij dens de jongste wereldoorlog in ver- nietingskampen te worden omge bracht. Het ging hier om kinderen uit het Getto van de Poolse stad Lodz, wier leven kon worden gespaard door het betalen van steekpenningen aan Duitse functionarissen. De „prij zen" lagen tussen 20.000 en 25.000 mark. Een der getuigen in dit proces, de 52-jarige David Gertler, die destijds werkzaam was bij de leiding van het Getto in Lodz, vertelde zelf voor dit doel een half miljoen Mark te heb- b«n bijgedragen. HUISVESTING IN DJAKARTA NOG „ACUUT PROBLEEM" Nederlands zaakgelastigde in Dja karta, drs. C. D. Barkman, betreurt de verslechtering der betrekkingen tussen Indonesië en Groot-Brittan- nië. In een gesprek, dat hij gisteren in Den Haag met Nederlandse jour nalisten voerde, zei hij, doelend op de strubbelingen rond de vorming van de federatie van Maleisië: „Het is betreurenswaardig, dat in ver schillende landen langzamerhand de gewoonte groeit bij verhitting der politieke gemoederen eikaars ambas sades aan te vallen." In dit geval was dat „over en weer gebeurd" en drs. Barkman meende, dat het mogelijk moet zijn zoiets te verhinderen. De incidenten in Djakarta speel den zich overigens af, toen drs. Bark man al in Nederland was. Hij brengt een werkbezoek aan Den Haag. Over de huisvesting in Djakarta was drs. Barkman niet zo te spreken. Hoe zeer hem de hartelijkheid in Indone sië ook had getroffen, die huisves ting was het enige punt, waarin hij was teleurgesteld. Van de gebouwen van de vroegere Nederlandse diplomatieke vertegen woordiging (kantoorgebouwen, woon huizen en enkele bungalows, in to taal een 20-tal percelen) heeft de zaakgelastigde er nog geen tot zijn beschikking gekregen, hoewel al die gebouwen nog steeds Nederlands eigendom zijn. Daarover bestaat geen verschil van mening. Gedeeltelijk zijn ze bezet door militaire instan ties. De heer Barkman noemde de huis vesting „een acuut probleem". Met zijn staf van 4 man en 3 secretares sen werkt 'hij thans al 4 maanden in een hotel „en dat is zakelijk heel moeilijk". Ook voor de familieleden, inclusief die van drs. Barkman zelf, is nog geen onderdak gevonden, zo dat zij allen in dit ene hotel bijeen zijn. Schroom Een algemene indruk gevend over de ontwikkeling tussen Nederland en Indonesië meende hij te hebben geconstateerd, dat vooral aan Indone sische zijde, ook bij minister Soe- bandrio, enige schroom bestaat voor een te snel en impulsief herstel der betrekkingen. „Het moet alles voor zichtig en geleidelijk geschieden. In donesië wil er voor waken, dat er nimmer meer sprake zal zijn van de dominerende Nederlandse invloed op het land die zij zich van vroeger her inneren. „Daarom kan men soms on dervinden, dat initiatieven worden afgeremd." Het is de noo i die muziek maakt V.l.n.r. Jenny Veeninga, Rob de Nijs en Milly Scott in een passende omlijsting, zoals zij te zien en te horen zullen zijn in het televisiepro gramma „De muziek van Cole Porter", dat hedenavond te 20.45 uur door de VARA zal worden uitgezonden. De muzikale leiding heeft Frans de Kok, de regie Dick Harris. De politie te Nijmegen heeft zich gisteren bezig gehouden met klaarheid te brengen in een auto-ongeluk, dat het le ven heeft gekost aan de 52-ja rige G. Kip, zonder vaste woon- of verblijfplaats. De heer Kip zat in een auto, die onder ongewone omstandigheden te gen een boom was gereden. De bestuurder van de auto was een 24-jarige Nijmeegse chauffeur, die voor het onge luk kennis gemaakt had met het slachtoffer in een café. Na dat ze wat gedronken hadden stapte het tweetal in de auto, waarna de chauffeur naar de Nieuwe Marktstraat reed, naar het huis van zijn ex-ver loof de. Voor het huis bleef hij zo lang claxonneren totdat de moeder van het meisje naar buiten kwam. De chauffeur reed op haar in, verdween en kwam even later terug. Toen stond ook de vader van de ex-ver- loofde op de stoep. Deze wierp een fles naar de auto, die toen weer wegreed om even later luid toeterend weer langs het huis te komen. Die derde maal is de auto aan het slingeren ge raakt en tegen een boom ge reden. De inzittende heer Kip werd zwaar gewond en is later overleden. De chauffeur is ernstig gewond, maar buiten levensgevaar. Hij kon echter nog niet worden gehoord. De officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam, mr. W. A. J. M. Smit, heeft de N.V. Amster damse Droogdok Maatschappij ails rechtspersoon en de directeur van de werf, ir. J. W. R. Thomson, gedag vaard op vrijdagochtend 27 septem ber te 10 uur voor de rechtbank te verschijnen, teneinde zich te verant woorden voor overtreding van de bindende loonregeling van het col liego van rij ksbemid delaart. De minister van Verkeer en Water staat, Van Aartsen, meent, dat her- tussen inkomsten en uitgaven van de KLM mede door gebrek aan een grote binnenlandse markt, niet op korte termijn verwezenlijkt kan worden. De ontwikkeling wordt nauwkeurig in het oog gehouden, ook wat de interne zaken betreft. De ge boden financiële steun aan de KLM biedit op het ogenblik nog voldoende ruimte om de tijd tot 1 januari 1965 te overbruggen. Het verzoek is gedaan om de F 28 met 2 straalmotoren voor trajecten tot 1000 km., een kruissnelheid van 850 km per uur en een gewicht van 25 ton voor 55-60 passagiers, in 5 jaar tijds te gaan ontwikkelen van super- sone vliegtuigen in het buitenland. Wegen. Aan onderhoud en verbetering van landwegen en oeververbindingen wordt in 1964 ruim 61 min. besteed, waarvan voor bescherming van mid denberm 5 min. aldus de minister in zijn memorie van toelichting op de begroting. Het Verbond voor Veilig Verkeer krijgt in 1964 820.000 plus een ton voor bijzondere acties. De Ned. Ver. Bescherming Voetgangers krijgt een subsidie, gelijk aan het exploitatie tekort per boekjaar. Nauwgezet onderzoek kolendampvergiftiging Naar aanleiding van de gevallen van kolendampvergiftiging in het af gelopen weekeinde deelt het minis terie van Sociale Zaken en Volksge zondheid mee, dat reeds enige maan den geleden naar de oorzaken van het optreden van koolmonoxyde in woningen een onderzoek is gedaan door de Hoofdinspectie van de Volks gezondheid voor de milieu-hygiëne. In verband met de recente vergif- tigingsgevallen is door het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid besloten, een nog meer gede tailleerd onderzoek te doen instellen. unl Shetland wool, fully fashioned. Alleen geldig 25 sep.t. kl. stijging p. maat Haarlemmerstraat 143 Leiden (Advertentie) Tot dusver onbekende inbrekers hebben zondagnacht de brandkast van de steenkolengroothandel „Bra bant" te Tilburg, geopend en daar uit een bedrag van f 20.000 gestolen. De daders hebben zich toegang ver schaft door het breken van een ruit. Ook hebben zij enkele andere kas ten geforceerd en overhoop gehaald. De poitie deelde mee, dat de in brekers de brandkast op eenvoudige wijze hebben opengebroken met een schroevendraaier of een ander pun tig voorwerp. Vrouw aangereden door goederentrein De 82-jarige weduwe J. M. Alfrink op de Mr. De Boerlaan te Deventer is gisteren door een goederentrein aangereden en om het leven geko men. Het ongeluk gebeurde op een spoorlijn van het spoorwegemplace ment naar een industrieterrein, die vlak langs de Mr. De Boerlaan loopt De machinist, die voor een in repara tie zynde brug had gestopt, trok toen alles veilig werd gegeven, langzaam op. Op dat moment wilde de bejaar de vrouw voor de trein langs lopen. Zij kwam tegen de bumper terecht en was vrijwel op slag dood.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9