J Interessante rondgang van Oud-Leiden door Oudewater Plaats maken voor Noordweg in Leiden Weerbericht DINSDAG 24 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 ROELOFARENDSVEEN Talloze bloemen voor gouden bruidspaar Van Klink-van der Meer Leidse amateur- fotografenvereniging Interessante lezing van ir. A. Overeynder een korte beschouwing over zijn rei zen door Griekenland, waar hij tal van bouwwerken van onschatbare oudheidkundige waarde bezocht en op de kleurenplaat vastlegde. Hij ver telde hierna op boeiende en vaak geestige wijze over de reiservarin gen, die hij onderweg heeft opge daan in het land waar de mythologie de reiziger nog ten volle aanspreekt. Het behoeft geen nader betoog, dat De prachtige kleurendia's gaven de wie als toerist dan wel uit hoofde aanwezigen een treffende indruk van van zijn functie verre reizen heeft onder meer die berg en de tempels gemaakt, achteraf heel veel kan ver- van de Acropolis, de tempels van tellen. Temeer als de reiziger zich Apollo en Poseidon alsmede tal van bovendien nog ontpopt als een gees- andere bezienswaardigheden. Ook tig verteller en een bekwaam ama- kreeg men via dia's te zien, dat Athe- teur-fotograaf, d»* zijn reisverhaal ne met haar wolkenkrabbers naast met een schat van fraaie zelfver- tempelruïnes, waar het moderne ver vaardigde kleurendia's kan toelich- keer raast langs eeuwenoude heilige ten plaatsen, terecht een bezienswaardig- In de bovenzaal van restaurant op ziohzeM is. Na de pauze ver- „De Doelen", was de verteller gister- ««Me heer Overeynder nog vele avond ir. A. M. Overeynder. die wetenswaardigheden over de talloze meerdere malen een uitgebreid be- Griekse eilandjes, die een geheel ei- zoek aan Griekenland braeht en over gen volksaard en cultuur hebben ont- deze bezoeken een schier onuitpntte- wikkeld en nam hy zyn gehoor mee lijkt' voorraad wetenswaardigheden Dv^eZOe aan eilanden Kreta en en zeer interessante bijzonderhe- Khodos. den wist te vertellen. Hy vond een zeer aandachtig en dankbaar gehoor. bij de vele aanwezige leden van de Leidse Amateurfotografenclub, die uiteraard eveneens zeer veel belang stelling hadden voor zijn „kleuren- kiekjes", waarover hij „en passant" nog waardevolle tips gaf. een gezonde smakelijke af wisseling bij elke maaltijd. Alle soorten machinaal gesneden, verpakt en gesteriliseerd. IFa. GEBR. TEN HOEVE DEN HAAG (Advertentie) Leidse Agenda zal het heden. Met dankbaarheid zien beide te- Boerhaavezalen: Tentoonstelling van tekeningen, enz. door Freek van - Na een hartelijk welkomstwoord Leeuwen. Dag. 13-17 uur. Tot 3 okt. in het bijzonder gericht tot de spre- DINSDAG 24 SEPTEMBER ker van deze avond, kon de vice- voorzitter, de heer G. L. v. d. Berg. K A V Herensingel - 8 uur bijeen- tot zijn zichtbaar genoegen medede- komst in Maria Gijzensteeg. Een len, dat wederom twee LAFV-ledeu diëtiste zal spreken over „Goed eten een internationaal succesje hadden en toch slank blijven". Vertoont zal geboekt. In het kader van intematio- worden de film „Van tuin tot tafel", nale uitwisseling van foto's georga- BIOSCOPEN niseerd door een zustervereniging in Mahnö, legde de heer G. J. Gompel- De films in de week van 202b namelijk beslag op een eerste sept. zijn door de Katholieke Film Dagelijks: 2.30, 7 00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4 45, 7.00 en 9.15 uur Luxor: De gemaskerde houwdegen (alle leeftijden). Dagelijks. 2.30, 7 00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Studio: De onbekende in de express- trein (keuring onbekend). Dagelijks. 2.30, 7 00 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4 45, 7.00 en 9 15 uur Trianon: Vijf mijl voor middernacht (volw.). Dagelijks. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: Het gouden zwaard (14 jaar) (tot en met dinsdag). Wo. en do.: Een belevende vrouw (keuring onbekend). Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Zaterdag 28 september UvUUs. uuu.vuu.uv.u echtpaar Willem van Klink en Maria rug op deze 50 jaren. Uit hun huwelijk Prijs en de daaraan verbonden pla- Centrale als volgt gekeurd, van Klink-van der Meer het gouden werden drie zoons en een dochter ge- quette, terwijl mevr. W. B. Wajon- Casino: Het mysterie van de dodende huwelijksfeestvieren. Daarom brachten boren terwijl het nageslacht zestien Stroethoff voor haar uizending op slinger (18 jaar). w« het op Westemde 33 wonende echt- kleinkinderen telt. De jongste zoon is d« sKde internationale tentoonstel- Dagelyks: £30 7 15 en 9.15 uur. twaalf jaar geleden naar Canada ge- llnê van kleurendia s te Luxemburg Zondag: 2.30 4.45. 7 00 en 9.15 uur emigreerd waar het hem met zijn gezin eervolle vermelding ontving. Lido: P.T. 109 op nachtpatrouille paar 'n bezoek om enkele gegevens be treffende dit feestelijk gebeuren te ver nemen. Dat de bruidsdagen reeds waren van zes kinderen, naar hij zelf schrijft, Ingegaan was goed merkbaar aan de gelukkig goed gaat. keurig versierde woonkamer waaruit wij getrouwd zijn heb bleek dat het bruidspaar letterlijk en Leidse Courant gelezen, maar zet er ge- figuurlijk in de bloemetjes gezet was. Onze fotograaf maakte hiervan een han- rust bij, dat ik het met de inhoud niet altijd eens ben geweest, zo vertelde de dig gebruik om voor het maken van zijn gouden bruidegom ons. foto een zinvolle achtergrond te creëren. Dit gouden feest zal op zaterdag 28 De gouden bruidegom is voor zijn 77 september a.s. op passende wijze wor- jaren beslist nog jong te noemen. Als den gevierd. Des morgens te 10 uur tuinder begon hij een eigen bedrijf in wordt tot intentie van het gouden paar de polder Noordveen te Nieuwe Wete- in de parochiekerk van „Maria Presen- ring, maar voordat hij zijn koperen tatie" de gezongen H. Mis opgedragen, waarna men „en-familie" het gouden feest hoopt te vieren in hotel J. Heems- De heer Overeynder gaf allereerst (14 jaar). bruiloft vierde had hij zijn bedrijf ver plaatst nxfer de Oostpolder te Roelof- arendsveen. Van de groenteteelt werd kerk. Wij zijn ervan overtuigd dat het overgegaan naar de teelt van bloemen. Een produkt dat thans ook nog zijn da gelijkse zorgen verkrijgt, want twee KLEIN STADJE MET ROEMRIJKE HISTORIE ficaat. voor verdere vervolgingen werden gespaard, daar alleen aan een op de waag in Oudewater be paald gewicht geloof wordt gehecht, RESTAURATIE keer heen en terug per dag maakt hij de wandeling van een klein half uurtje ÖOUWteiTein MOTSKWartier naar zijn bedrijf om daar iedere dag, alsof dit de gewoonste zaak van de we reld is, de dagelijkse bezigheden te ver richten. Op zijn in huis wonende zoon wijzend, die een zaak heeft als grossier in snijbloemen, zegt hij „als ik 's mor- Het aan de Hollandse Yssel gele- het gouden paar deze dag niet aan be- gen stadje Oudewater, dat in 1265 langstelling zal ontbreken. van Hendrik van Vianden stadsrech- Na het verlaten van het stadhuis ,n WaS 13 volgde een bezoek aan het kerkge- jj. het doel van een zestigtal leden bouw d„r Hervormd„ r.emeentc bouwrijp gemaakt van de vereniging Ond-Leiden Het gewijd aan st WiIlibrordus doch gezelschap begaf zichi na aankomst thans st MjchieIskerk geheten TlJ. D.a Jk ,raale f dens een wandeling om en in hel 5ïï1!£?'„™aY ot Z. r™ restauratie zijnde gebouw werden door de heer A. W. den Boer, voor- In de ziting van 13 mei 1963 heeft zitter van de vereniging voor vreem- v vergadering een bedrag van f delingenverkeer en oud-gemeentese- gens naar het land ga dan is hij meestal 1.460.000,- beschikbaar gesteld voor cretaris. nog niet eens wakker", waarop deze het bouwrijp maken van terreinen, antwoord: „ja dan moet de veiling maar gelegen in het zuidwestelijke gedeel- OORLOGEN vroeger beginnen". Op het DOSR-ter- te van het Morskwartier ten noord- rein is de gouden bruidegom 'n trouw westen van de spoorbaan Amster- De heer Den Boer vertelde in korte supporter en hij slaat dan ook niet ge- dam-Rotterdam, met bijkomende trekken de geschiedenis van de stad dbor de met de restauratie belaste architect ir. T. van Hoogevest en diens assistent, de heer de Vaal, uit voerige inlichtingen verstrekt over de geschiedenis en over de aanhangig zijnde restauratie. OUDE WAAG makkelijk een wedstrijd over. Ook de werken. Gedeputeerde Staten der die tijden van verval en voorspoed Vervoleens brachten de leden een gouden bruid, welke 79 lente's telt, doet provincie Zuid-Holland hebben hier- heeft medegemaakt en tijdens de in bezoek a|n het Waaeeehnuw Hat me ,141iaan o^HkAiirin.P aeW-M 194Q 1 R7R nnrlncrun OeZUSK aan nel WaaggeDOUW dat met belangstelling werd bezichtigd. Velen nog als vanouds de dagelijkse bezig- aan goedkeuring gehecht. 1349 en in 1575 gevoerde oorlogen Binnenkort zal kunnen worden werd platgebrand, waarbij de in konden niet naiaten hun eewirht on overgegaan tot de bouw van drie vroeg gotische stijl gebouwde kerk de aloude schalen eens officieel te hu complexen eengezinswoningen op met toren, deze laatste met zijn ty- ten bepalen SLEUTELGAT noordelijker gelegen aansluitende pisch zadeldak, een unicum in deze H j 1-Hpii van Ho r K i »iHc» terreinen. jn verband hiermede is het streken gespaard bleven. De nog ve- Zeer interessant was mede het be- Waünnnioiranoi worHt moHocroHooiH noodzakelijk deze terreinen tegelijk ie behouden fraaie gevels, waarvan zoek aan de kerk van de Oud-Katho- <Utde rondgangdie vanavondge met de vorent>edoelde bouwrijp te meerdere opgetrokken met gele steen lieke Gemeente, architectonisch wei- maakt zou worden door plan Zuid- West niet doorgaat. BEURSOVERZICHT maken. De kosten van uitvoering met rode afzettingen, wat elders nig zeggend, doch met een prachtig van het plan, welke worden begroot maar zelden wordt aangetroffen, ge- altaar waar nog vele schatten van op f 260.000, komen ten laste van tuigen van de tijden van voorspoed, deze kleine kerkelijke gemeenschap Nog vroeg de heer den Boer aan- worden bewaard, zoals paramenten, de meest dacht voor de, eens in geheel Europa kazuivels, velums en antependia. H| werd aan- Hennes, VAN DINSDAG STEMMING VIEL MEE Het is vanmiddag, voor wat de in ternationale waarden betreft, zeer •til geweest op het Damrak. Giste ren was men reeds voorzichtig om met kooporders in de markt te stap pen. Vandaag voelde men hier aan vankelijk helemaal niets voor. Dit te meer, daar er van Wall Street, dat maandag aan de flauwe kant sloot, geen enkele stimulerende factor voor hogere koersen aanwezig was. Ook de overige Europese beurzen geloof den het voor vandaag wel. Het lag vanmorgen reeds voor de hand, dat de officiële beurs lagere koersen te zien zou geven. Toch viel de stem ming niet tegen. De koersverliezen bleven binnen zeer nauwe grenzen. Unilever maakte hierop bij de ope ning zelfs een uitzondering tussen de internationale waarden. Dit fonds lag bij ƒ143.- nog dertic cent boven met voorgaande slotniveau. Het koers- drukkende effect, als het gevolg van aanbod van stocks, is in de Unilever- hoek praktisch verdwenen. Philips min zestig cent op 152.70, Kon. Olies bijna een gulden lager op 167.80. De hausse-tendentie van de vorige week in de Aku-hoek is sterk afgenomen. De rayon-aandelen stel den zich op 514, anderhalf punt be neden het slot van gisteren. Hoog ovens min twee punten op 598. Ge durende de verdere beursduur stapte het publiek schoorvoetend met koop orders in de markt. Als gevolg hier van liep Unilever op tot 143.70, Phi lips tot 152.90 en Kon. Olie tot 168.10. Aku verbeterde tot 516Vt. Verscheidene factoren hebben er maandag in Wall Street toe bijgedra gen dat de markt er flauw sloot op het laagste punt van de dag. Plannen voor de reis naar de maan gezamen lijk met Rusland had verkopen op de New Yorkse beurs van de industrie- en ruimtevaartaandelen tot gevolg. Van de Nederlandse hoofdfondsen lag Unilever er hoger, KLM bepaalt flauw in de markt. Hierdoor werd KLM vanmiddag in Amsterdam dan •ok lager geadviseerd. het grondbedrijf. Een klein gedeelte noordelijk geprojecteerde woonstraat bekende nu als oudheidskamer inge- Voordat de terugreis zal op het grondgebied der gemeen- richte, heksenwaag. Daar hangen nog vaard, dankte de heer te Oegstgeest komen te liiggen. B. en de oude weegschalen waarop in vroe- voorzitter van de excursje-commis- w hebben aan het bestuur dier ge- ger eeuwen ten overstaan van schout sie van de vereniging Oud-Leiden, meente voor de aanleg daarvan en en schepenen heel veel dóór bijgeloof allen die zo vriendelijk waren ge- voor de uitvoering van de daarmede van hekserij beschuldigde vrouwen weest hun vrije tijd op te offeren om verband houdende werken de nodiige hun gewicht lieten bepalen waarna het gezelschap te ontvangen in te vergunning gevraagd. zij gewapend met een verstrekt certi- lichten en rond te leiden. Medegedeeld door het KNMI. geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur. WEERSOMSLAG Zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen, la ter enkele verspreid voorko mende opklaringen. Krachtige tot matige zuidwestelijke wind Later ruimend naar west. Lage re temperaturen overdag. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: max. neer- DE KWESTIE ROODENBURG 1UATUURLIJK hebben enige Leidse voetbalverenigingen gelijk gehad, toen zij op de jaarvergadering van de afde ling Leiden van de KNVB hun bestuur bezworen nü in Den Haag alle invloed aan te wen den om de goedkeuring „los te branden" voor de tribune en kleedgelegenheid ten behoeve van de vereniging Roodenburg op het sportcomplex Leiden- noord. Bij de gemeente Leiden moet men niet meer zijn heeft men terecht betoogd op die vergadering. De gemeente heeft de plannen ter goedkeu ring verzonden en moet nu ook maar afwachten. Waar de af gevaardigden van de Leidse verenigingen, die zich het lot van Roodenburg voelden aan getrokken, niet over spraken was de datum, waarop de plan nen voor de tribunes en kleed gelegenheden waren verzon den. Als wij het wel hebben dan was dat in juni dit jaar. De velden waren toen reeds bespeelbaar. Of te wel: de gemeente is pas vooi de gebouwen de bel gaan luiden in Den Haag, toen de aanleg van de velden al ja ren goedgekeurd was. Waarom men zo lang heeft moeten wachten met het indienen van de tekeningen? Naar wij menen kunnen hier voor verschillende redenen ge weest zijn: personeelstekort op Het bureau Openbare Werken, waardoor men eenvoudig niet eerder kon komen tot het be- stekklaar maken van de ver schillende gebouwen of on voldoende coördinatie en sa menspel van de verschillende bureaus in het Stadhuis. Om herhaling te voorkomen voor Roodenburg was er reeds dezelfde kwestie Kikker- polder bij het sportcomplex Voorschoterweg zouden we gaarne het Leidse gemeentebe stuur deze vraag willen stellen: is het niet mogelijk tegelijk met het grondplan voor de ter reinen aan de Voorschoterweg de tekeningen voor de opstal len ter goedkeuring in „Den Haag" voor te leggen? Zo het bureau Openbare Werken om welke reden dan ook niet de tekeningen voor de gebouwen op tijd kan leveren dan verdient het aanbeveling de mogelijkheid te onderzoeken van inschakeling van een par ticulier architectenbureau. H. temp. slag HELSINKI geh. bew. 18 0 STOCKHOLM geh. bew. 16 0 OSLO geh. bew. 13 0.1 KOPENHAGEN zw. bew. 17 0 ABERDEEN geh. bew. 16 0 LONDEN geh. bew. 19 1 AMSTERDAM zw. bew. 19 0.3 BRUSSEL zw. bew. 23 0 LUXEMBURG mist 21 0 PARIJS zw. bew. 23 5 BORDEAUX zw. bew. 25 0 GRENOBLE geh. bew. 25 0.4 NICE zw. bew. 23 0 BERLIJN mist 20 0 FRANKFORT mist 22 0 MüNCHEN h. bew. 22 0 ZüRICH mist 21 0 GENèVE regenbui 22 0.1 LOCARNO mist 24 0 WENEN onbew. 24 0 INNSBRUCK h. bew. 26 0 BELGRADO onbew. 0 ATHENE 1. bew. 0 ROME onbew. 27 0 AJACCIO h. bew. 25 0 MADRID onbew. 24 0 MALLORCA mist 27 0 LISSABON h. bew. 24 PUZZEL VOOR STADSNIEUWS ZIE OOK PAG. 5 Het huis van mevr. dr. G. Stiasny- Wijnhoff, aan de Maredijk 151 moet plaats maken voor de Noordweg, die de Willem de Zwijgerlaan met het viaduct aan de Rijnsburgerweg moet verbinden. Een krediet van ruim 62.000 gulden moet door de Leidse raad beschikbaar worden gesteld om dit huis in handen te krijgen. Het is bij vonnis van de Arrondissements rechtbank van 9 mei j.l. onteigent. Het bedrag van de schadeloosstelling bedraagt 55.425. Dit huls ligt aan de Maredijk te genover de plaats waar de nieuwe brug over de Haarlemmerlrekvaart geslagen wordt. De interlokale (pro vinciale) weg, Noordweg in Leiden, legt een verbinding over de Haar lemmertrekvaart, via de Willem de Zwijgerlaan en over de Zijl met de provinciale weg, die naar Oud Ade, Rijpwetering leidt. Eerder al is ten behoeve van deze weg het buiten Groenoord ten offer gevallen. M arktberichlen ROTTERDAM, 24 sept. Vee To tale aanvoer 2762, vyeekaanvoer 4639. Vette koeien en ossen 300; gebruiks- vee 612; vette kalveren 420; graskal veren 323: nuohtere kalveren 665; varkens 10; lopers 67; biggen 19; paarden 44; veulens 32; schapen of lammeren 199; bokken/geiten 71. Prijzen: resp. Ie, 2e en 3e kwal.: vette koeien 300-335, 260-295, 240- 260; vette kalveren 300-325, 275-295, 250-275; graskalveren 370, 300, 250; nuchtere kalveren 190, 170, 150; lo pers 125, 100, 80; biggen 68, 63, 55; slachtpaarden 280, 250, 230; schapen 115, 100, 90; lammeren 120, 100, 90; kalf/melkkoeien 1130, 1000, 830; vare koeien 820, 720 600; vaarzen 850, 750, 625; pinken 525, 400, 350; veulens 550, 450 350. Vette koeien: aanvoer iets meer, handel kalm, prijzen als gisteren; vette kalveren: iets minder, vlot, iets stijver, prima's boven notering; gras kalveren: ruimer, flauw, constant; nuchtere kalv.: ruimer, goed, goed No. 540 Hor.: 1. grote aap, 7. bijwoord, 8. meisjesnaam, 9. mandje, 10. bijwoord, 11. rund, 12. woud, 13. voorvoegsel, 14. spil v. e. wiel, 15. aanwijzend voornaamw.. 16. kleve rige zelfstandigheid, 18. drietenige struis, 20. voedsel, 21. stad in Frank rijk aan de Marne. Vert.: 1. schel, 2. slede, 3. denkbeeld 4 bijrivier van de Rhone, 5 meisjes naam, 6. nevens, 9. vruchtje. 10. be- dektbloeiende plant, 11. voorvoegsel, 12. plaats in N. Brab., 13. vaartuig, 15. gekneed meel, 16 nachtgewaad, 17. twijg, 19. familielid, 20. water in Friesland. Oplossing no. 539 Hor.: 1. pop, 3. via, 5. tan, 7. Ali, 9. akelig, 11. dr, 12. ne, 13. oorlog, 16. one/17. den, 19. nap, 20. rog. Vert.: 1. pat, 2. pink, 3. vaal. 4. Adige, 6. Aaron, 8. Linge, 10. eel, 11. Doorn, 14. reep, 15. Oder, 18. nog. PUIST Theo, waarvoor heb je ook al weer de Nobelprijs gewonnen? prijshoudend, vooral voor de mesterij lopers en biggen: even minder, zeer kalm, gedrukt; slachtpaarden: als vorige week, stroef, niet geheel prijs houdend; schapen/lammeren; iets kleiner, flauw, vooral niet hoger; kalf/melkkoeien: gewoon, iets le vendiger, ruim prijshoudend; vare koeien: als vorige week, lui, statio nair; vaarzen en pinken: matig, zeer traag, onveranderd; veulens: gewoon, kalm, stabiel. BODEGRAVEN. 24 sept. Kaas j Aanvoer 109 partijen Goudse kaas. Prijzen: le kwal. 2.51—2.55; 2e kwal. 2.432.50; extra kwal. 2.75. Handel kalm. LEIDEN, 24 sept. Vette Varkens Aangevoerd 69 vette varkens. Note ring per kg levend gewicht. Licht 2.002.10; Slagersvarkens 2.132.16; Slachtzeugen 1.801.86. Handel vlot, enkele boven notering

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4