KAAS UIT HET VUISTJE DE TIJD HIELD DE ADEM IN... DINSDAG 24 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Concilie-voorlichting wordt verbeterd Nieuwe pastoor van Voorschoten Indonesiërs mogen niet twisten - De „twisf'-dans zal in Indonesië worden verboden, zo meldt het blad „Warta Bhiakti" maandag. Volgens het blad heeft president Soekarno er op verzoek van de minis ter voor basis-onderwijs en cultuur professor Prijono, mee ingestemd de twist te verbieden. Professor Prijo no heeft de dans herhaaldelijk be stempeld als een slecht voorbeeld van „Westerse cultuur". „Kippenoorlog" duurt voort Aan de vooravond van een defini tieve beslising door de ministerraad van de Europese economische ge meenschap in de „kippenoorlog" met de Verenigde Staten heeft de Ame rikaanse regering officieel laten we ten, dat zij niet akkord kan gaan met het tot dusverre door de E E G ge formuleerde aanbod. De ministerraad van de E E G, die maandag zijn eerste zitting in Brus sel is begonnen na de zomervakan tie, moet zich vandaag uitspreken over een reeds in voorafgaand over leg bereikt voorstel van de „Zes" om de Ver. Staten een verlaging van 11 procent bij de invoer in de gemeen schap van Amerikaans slachtpluim- vee toe te staan. Dit zou worden be reikt door een verlaging van 5 pfen nig per kilo voor de sluisprijs (mi nimum-invoerprijs) en 6 pfennig voor de heffing. Een poort, een brug getje, een grachtje, de zon en een paar wolkenEen door de nauwe, hete stads straten tot een zucht verzwakt briesje streeltt vuile gracht water, dat onder die liefkozing rilt en zijn huid samentrekt tot gelukzalige rimpels, die, in de luwte, uit lopen in een vriende- lijk-gezapige deining Het water is als een beslagen spiegel, die de schoonheidsfoutjes verdoezelt en harde trekken verzacht. Strakke, strenge lij nen worden mooi, wonderlijk-grillig. Een straffe militaire kazerne wordt een slaperig herenhuis, dat staat te dommelen langs het smalle grachtje. Leiden is een stad met vele problemen, maar die kunnen ge lukkig niet verhinde ren, dat onze Sleutel stad ook nog licht punten heeft. Want zo'n grachtje is be koorlijk Deze inzending van de heer P. J. Heems kerk uit Alphen a.d. Rijn voor onze foto wedstrijd „Het licht (ligt) in de grachten heeft dit moment van dromerige stilte langs het Leidse Doelen grachtje voortreffe lijk vastgelegd. N.R.C. verschijnt vanavond weer De Concilie-commissie voor de pers heeft maatregelen aangekondigd ter verbetering van de officiële voorlich ting over het Concilie. Onmiddellijk na afloop der alge mene vergaderingen van het Concilie zal een officieel communiqué worden uitgegeven, waarin de discussies van die zitting getrouw worden samen gevat. Van alle schemata die in behan deling komen zal, voordat de dis cussies er over beginnen, aan de jour nalisten een uitvoerige inhoudsopga ve verstrekt worden. De nationale documentatiecentra in Home zullen voorts in staat zijn de journalisten iedere gewenste informatie en toe lichting te verstrekken. Mgr. Vallainc, directeur van de Concilie-persdienst, deelde dit mee Naar wij gisteren tijdens het congres van de katholieke reeds konden pers in Italië te Bolzano. PROTESTBIJEENKOMST TEGEN „STELLVERTRETER" berichten is pastoor M. M. Out benoemd tot pastoor van Voorschoten als opvolger van pastoor Van Bemmelen, die met emeritaat o Ongeveer drieduizend mensen, 3 waaronder tal van geestelijken en re- 3 ligieuzen hebben maandagavond in gaat. Bijgaand nog Bazel geprotesteerd tegen de Zwit- een foto van de x serse première van „Der Ste Iver- nieuwe 3 treter" van Rolf Hochhuth, die van- parochieherder. 3 daag in de stadsschouwburg van Ba- zei plaats vindt. p In de jaarbeurs werd een bijeen- x komst gehouden door de katholieke X gemeenschap in Bazel en de „actie 3 van jonge christenen voor gods- 'i dienstvrede". Professor Schneider, x hoogleraar aan de pauselijke Grego- 8 riana-universiteit in Rome, hield een keerde zich in het bijzonder tegen 0 lezing over de historische betekenis de „laster" die het stuk van Hoch- 3 en de persoon van paus Pius XII. Hij huth zou bevatten. Uit de begroting van O. K. en W. VOOR LETTERKUNDIGEN MEER GELDEN BESCHIKBAAR GESTELD 1 RIJNLANDS LYCEUM EN luifergeid verhoogd moeten worden. Het omroepkwartier van NRU en ULNO-CURSUS KRIJGEN NTS wordt volgend jaar in gebruik SUBSIDIE Voor kunstzinnige vorming van de jeugd is bijna f 1,5 min uitgetrokken - - j H tegen nog geen f 270.000 verleden x m 1984 2,65 miljard te besteden of- jaar. s, "J™ f 326 !££er' i0311 111 De mogelijkheden voor de toeken- 1963. Daarvan gaat f 932 min naar van 2gn bijzondere eregelden het lager onderwijs, f 487 min naar aail oudere scheppende kunstenaars het nijverheidsonderwijs, f 466 min van grote verdiensten zullen worden naar het wetenschappelijk onderwijs uitgebreid. en_J 3^5™^n naar hrt jJubj®. Het ligt in de bedoeling van de Daarbij komt nog f 120 min voor minister te streven naar verhoging het wetenschappelijk onderwijs op van de honoraria voor opdrachten, de buitengewone dienst alsmede f Qe subsidiëringsregeling voor aanko- 22,7 min aan rijksstudietoelagen. Op pen Van werken van levende Neder- d® S®w?n® dienst is f 32 min voor iandse beeldende kunstenaars blijkt de rijksstudietoelagen genoteerd. nog steeds, ook bij het vaste percen- scholen wordt tage dat dit jaar is ingevoerd, een Zeven Oostduitse Dit is de 32-jarige Eindhovense na tuurkundige dr. K. M. (Minnaert), werkzaam op het natuurkundig la boratorium in Eindhoven, die sinds vorige week woensdag wordt ver mist. De Rijkspolitie, die door mevr. K. woensdag is ingeschakeld, heeft de auto van de vermiste gevonden in de buurt van het plaatsje Leende onder Eindhoven. Ondanks het feit, dat speurhonden worden gebruikt hij het opsporingswerk, is nog geen spoor van dr. M. gevonden. Signale ment: lang 1,92 meter, mager postuur, donker krnllend haar met scheiding. Draagt bril met zeer sterke glazen. Kleding: bruine pantalon, blauw kol- bert, wit overhemd, gestreepte das en lage bruine sehoenen. De arbeidsmoeilijkheden bij NRC zijn vanmorgen tot een oplos- Voor de bouw w sing gebracht. In een gesprek met de f 300 min geraamd tegen f 270 min süêces"maar Rjdt nog Tan "een "tekort personeelscommissie heeft de direc- in 1963. aan mjddelen. Verhoging daarvan is tie haar aanbod van gisteren her- Een verbetering van de financiële dan 0Ok noodzakelijk, haald, namelijk dat het gemiddelde tegemoetkoming voor de huisvesting AIS uitvloeisel van het overleg dat uurloon van het technisoh personeel van schipperskinderen wordt voor- m het begin van dit jaar naar 'aan- van de NRC niet lager zal liggen dan gesteld. Het subsidie is verhoogd van leiding van de schrijversactie tussen dat bij een vergelijkbaar Amsterdams f 3 tot f 4,7 min. de regering en vertegenwoordigers krantenbedrijf (Algemeen Handels- Aan een groot aantal nijverheids- van de schrijvers is gevoerd worden blad). Dat zal gebeuren met ingang scholen voor jongens en meisjes zal ook voor de bevordering van de le- van 1 oktober. Het personeel heeft, na subsidie worden verstrekt. Het aan- vende literatuur aanzienlijke verho- een korte arbeidsonderbreking, dit tal leerlingen zal, ruw geschat in gingen voorgesteld voorstel thans aanvaard. 1964 280.000 bedragen tegen 265.000 De post opdrachten voor schrijvers De Nieuwe Rotterdamse Courant, in het lopende jaar. Ook de aantal- van toneelstukken is verdrievoudigd de Rotterdammer, het Dordtsch Dag- len leerlingen bij het VHMO en het tot f 15.000. blad, de Dordtenaar en de Zuidhol- kleuteronderwijs nemen toe. Voor additionele honorering van landse editie van Trouw zullen dus Tot de scholen, die in dit begro- schrijvers in letterkundige tijdschrif- vanavond weer verschijnen, evenals tingsjaar subsidie zullen ontvangen ten is f 52.000 uitgetrokken voor morgen (woensdagachtend) het Al- behoren (buiten die, welke reeds additionele honorering van boeken (Advertentie) gemeen Dagblad en-„Rijn en Gou- subsidie ontvingen) het Rijnlands ly- f 110.000. Aan stipendia voor letter- w® ceum te Oegstgeest en de avondcur- kundigen wordt f 60.000 geraamd, Het personeel heeft de eis tot een sus voor de opleiding van leerlingen voor eregelden f 100.000 en voor bij- loonsverhoging van elf cent per uur met overwegend practische voorop- zondere eregelden f 50.000. ingetrokken, mede nu aan de hand leiding voor de toelating tot de op- Het subsidie voor particuliere aan- van nieuwe gegevens is gebleken dat leidingen voor leerkracht bil het nij- konen van werken van levendp heel- bisschoppen D33r KoiHC het aanbod van de directie een gro- verheidsonderwijs voor jongens en/ dende kunstenaar wordt van f 200.000 tere verhoging inhoudt dan van drie of de hogere technische scholen en/of op f 275.000 gebracht. Aan reisbeur- Aan de tweede zittingsperiode van c®nt. Per ^ïr, tot welke eerste con- de uitgebreid technische scholen zen voor beeldende kunstenaars komt het Concilie zullen zeven Oostduitse cfusie men gisteren op de vergade- (ULNO) te Leiden. f 20.000 beschikbaar bisschoppen deelnemen. Aan de eer- d®r stakers was gekomen. nittwnpp Het subsidie aan' het produktie- ste zitting van het concilie namen UWKULr fonds Nederlandse speelfilms wordt slechts vier bisschoppen deel. In totaal hebben thans honderd Volgend jaar worden de voor de gebracht op f 275.000, waarbij f 200.000 Met de aartsbisschop van Berlijn, landen het verdrag van Moskou over Wereldomroep noodzakelijke f 7,6 voor studiekredieten. Voor monumen- mgr. dr. A. Bengsch, vertrekken in de de gedeeltelijke kernstop onderte- min uit de „luisterpot" betaald. On- tenzorg komt f 18,5 min beschikbaar, komende dagen de bisschop van kend. De jongste ondertekenaar is de danks een bijdrage uit de algemene voor aankopen van het rijksmuseum Meissen, mgr. dr. Spuelbeck, wijbis- republiek Madagaskar. middelen zal, zoals reeds gemeld, het f 1,25 min. schop dr. F. Rintelen, zetel Maagden- schop dr. Bernard Schraeder, Schwe- JACHT AAN BOORD VOOR HENRY II nn, bisdom Osnabrueck, mgr. H. Theissing, wijbisschop van Berlijn, mgr. H. Aufderbeck, wijbisschop Van Erfurt en mgr. Gerhard Schaffran, wijbisschop van Goerlitz, aartsbisdom Breslau naar de Eeuwige Stad. Amerikaanse divisie per luchtbrug oceaan over Een volledige Amerikaanse pant serdivisie met ondersteuningseenhe den zal door de lucht van Amerika naar West-Duitsland worden ver voerd. De operatie wordt volgende maand uitgevoerd in het kader van een grote strategische oefening van de Navo. De divisie zal in drie dagen over de oceaan gevlogen worden. In totaal zijn ongeveer 16.000 militairen bij het transport betrokken. Er zul len rond 260 Vluchten worden ge maakt. Volgens de Amerikaanse minister van defensie, McNamara, zal de oefe ning, die de naam „Big Lift" draagt, de eerste oefening zijn waarbij troe pen uit Amerika over de oceaan worden gevoerd om gebruik te maken van zwaar materieel dat in West- Duitsland klaar staat. De lessen, die uit het verloop van de oefening worden getrokken, zul len hun nut afwerpen bij verdere oefeningen op grote schaal, die in de nabije toekomst zullen worden ge houden, aldus McNamara. FRANSE RUIMTE KAT Frankrijk zal volgende maand van af de basis Hector in de Sahara een kat in de ruimte zenden, zo heeft het nationale centrum voor ruimtestudie in Parijs maandag bekendgemaakt. Een lekkere gewoonte Varieer ook eens met jonge belegenoude Goudseleidse' of Edanin*er kuus! -HÉ Grensincident tussen Haiti en Dominicaanse republiek De voormalige Haitdaanse generaal Leon Cantave, die vorige maand aan het hoofd van tweehonderd politieke vluchtelingen Haiti binnendrong om te proberen het bewind van presi dent Duvalder omver te werpen, is maandag met een twintigtal getrou wen in de Dominicaanse republiek teruggekeerd. Aahterhoedegevechten die hij met troepen van Duvalier le verde waren oorzaak van een grens incident doordat de Haitiaanse troe pen bij hun achtervolging het dorp Djabon beschoten. Tegenover de pers verklaarde ge neraal Cantave, die naar Santo Do mingo vertrok voor een onderhoud met de minister van defensie, dat hjj tachtig man in Haiti had achtergela ten. Zij beschikten over voldoende Het jacht „Santa Marina", dat is gebouwd op een werf in De Kaag voor rekening van Henry Ford II, is zondag» mun^ie. Volgens Cantave was hij middag in de haven van Rotterdam aan boord geladen van het schip „Sommelsdijk", dat het naar de Ver. Sta- dwongen de wijk over de grens te ten zal brengen. Van de plaats van aankomst, New Orleans, zal het jacht op eigen kracht naar Miami nemen toe"> «adat zij manschappen varen. Foto: het 135 ton wegende pracht-scheepje, waarde anderhalf miljoen gulden, wordt aan dek van de 2!ÏL aanvalhadden gedaan op het „Sommelsdijk" gehesen. Het jacht is 32 meter lang. de

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3