Patricia's Kleuterschool IS 'N KLEINE BESTELAUTO de leidse Courant Een halve dag per week is beter dan niets Schijnt de zon, dan naar buiten, regent het, dan naar binnen. (Bijzondere medewerking) PATRICIA HUCK is een jeugdige inwoonster van de Australische hoofdstad Canberra. Zij woont in een der buitenwijken. Zij is drie jaren oud, ruim drie jaren, als wij haar recht willen doen. Patricia vindt de vrijdag de pret tigste dag van de week. Waarom? Iedere vrij dagochtend om negen uur komt, wat voor weer het ook is, haar kleuterschool aangereden. De „school" wordt dan geparkeerd op een grasveld aan het einde van de straat, waar Pa tricia's ouders een huis hebben. Die kleuterschool is eigenlijk een keurige kleine bestelwagen! Zodra de auto geparkeerd is, stappen de twee onderwijzeressen (die om beurten de auto rijden) uit en beginnen zij onmiddellijk uit de wagen een fikse hoeveel heid blokken, tekengerei, stoeltjes, tafeltjes, grondzeilen en speelgoed van allerlei soort te halen. De inmiddels gearriveerde Patricia en haar leeftijdsgenootjes kijken opgetogen toe. Ze zijn met zijn negentienen, deze drie-, vier- en vijfjarige leerlingetjes van de „Be stelwagen-Kleuterschool". Van negen uur tot half twaalf is deze jeugdige schare volledig verdiept in het schoolwerk en de schoolspelen. Heel veel dingen doen ze in die twee-en-een- half uur: Tekenen, zingen, thee schenken, spel letjes, gymnastiek en luisteren naar verhaal tjes. Het stoort de kinderen niet in het minst en ze vinden het ook helemaal niet gek, dat hun schooltje een openluchtschool is. De koude in de wintermaanden deert hen evenmin als de warmte in de zomer. Het vrij drukke verkeer leidt him aandacht niet af. Dicht bij het „schoolgrasveld" ligt een „echte" kleuterschool met stenen muren, klaslokalen en een dak. Maar Patricia en haar schoolkameraadjes gaan zo op in hun „schoolspel", dat ze geen ogenblik acht slaan op de spelende kinderen van de „echte" kleuterschool! OPZET EN BEGIN De „Mobiele Kleuterschool" bestaat al lan ger dan een dozijn jaren. In die tijd heeft hij vele Pietjes, Jantjes, Marietjes, Henkjes en Elsjes evenveel vreugde en „echt spelen" ge bracht als hij thans aan Patricia Huck en haar schoolkameraadjes brengt. Aanvankelijk - het begon in 1950 - was de „Kleuterschool-op-Wielen" uitsluitend bestemd om te dienen als kleuterschool voor kinderen, die buiten Canberra wonen. De jonge kinde ren, die in de omstreken van de hoofdstad wo nen - hun vaders zijn boeren, houthakkers en de sterrekundigen van het observatorium op de berg Stromlo - zijn te klein om dagelijks vijf tot tien kilometer naar de kleuterschool in de stad af leggen. De „Kleuterschool-op-Wielen" verzorgt die buitenkinderen nog steeds. Toen de bevolking van Canberra in snel tempo steeg - van 31.000 tot 62.000 in slechts acht jaar tijds! - en het aantal kleuters dus ook, besloot men, de „Mo biele Kleuterschool" tevens in dienst te stellen van de in de buitenwijken van Canberra wo nende kleuters. En dat was nodig! Op het ogenblik zijn er in Canberra twin tig permanente („echte", zeggen de kinderen) kleuterscholen met in totaal zestienhonderd leerlingen. Er zijn echter veel meer dan zes tienhonderd gegadigden voor kleuteronderwijs. De wachtlijsten zijn reeds lang en worden ie dere maand langer. „Geen plaats" krijgen veel ouders te horen, die hun kinderen naar een kleuterschool willen sturen. Er is in Canberra - dit heeft de Austra lische hoofdstad met vele andere steden op aarde gemeen - een nijpend tekort aan kleuterschoolruimte. De wachtlijsten van adspirant-leerlingetjes zijn lang. Om enigszins in het tekort te voorzien na men de Canberranen een „Kleuterschodl- op-wielen" in gebruik. De „Mobiele Kleuterschool" brengt enigs zins uitkomst. Dank zij deze „Bestelwagen- school" kunnen namelijk ongeveer honderdveer tig kinderen iedere week althans een halve dag kleuteronderwijs volgen en aldus enige „prae- schoolervaring" opdoen vóór ze met hun zesde jaar naar de (verplichte) lagere school gaan. Buiten Canberra zorgt de „Mobiele Kleuter school" voor leerlingen van twee-en-een-half tot vijf jaar, in Canberra voor peuters van drie tot vijf jaar. De ouders betalen geen cent schoolgeld. Wel betalen zij een kleinigheid als hun kinderen lees- en prentenboeken lenen uit de zorg samengesteld kinderbibliotheek, die zich in de bestelwagen bevindt. Iedere „zitting" van de school duurt twee-en- een-half uur. Zodra de schooltijd om is, pakken de onderwijzeressen het leer- en speelmateriaal weer in de auto. En dan rijdt de school naar de volgende standplaats op een paar kilometer af stand van „Patricia's School" gelegen. Iedere week legt de „Bestelwagenschool" ongeveer honderdzestig kilometer af. De „Kleuterschool-op-Wielen" wordt bij alle weersgesteldheden gehouden in de openlucht, maar in Canberra zoeken de onderwijzeressen toch steeds een plekje uit in de buurt van een gebouw, waar het klasje onderdak kan vinden als het zou gaan regenen. Gelukkig komt dat zelden voor. Nooit sturen de onderwijzeressen Patricia Huck en de andere leerlingetjes naar huis. Dat zou een te grote teleurstelling voor de kleuters zijn! Canberra heeft met zijn „Kleuterschool-op- Wielen", „Bestelwagenschool", „Mobiele Kleu terschool" of hoe men de instelling ook wil noe men stellig een aardig initiatief genomen, dat ook buiten Australië de aandacht verdient. BIJ DE FOTO'S: Boven: In de pauze wordt er door de kinderen thee geschonken, althans zij spelen het. Een lapje stof op een boom moet de 'kamer' mooier maken. Midden: Patricia Huck komt 'op school' met haar moeder. Andere kleuters zijn al druk bezig met papier en schaar en de onderwijzeres Miss Mary Con- sidine zet een ezel op voor 'de tekenles. Links onder: Muziekles! Patricia Huck (voorgrond links) hanteert twee halve kokosnotendoppen om voor wat extra lawaai te zorgen. Rechts onder: Na de 'zitting' pakken de onderwijzeressen - Miss Mary Considine (links) en Miss Hilary Colvin (rechts) - alle materiaal weer in de bestelwagen en dan rijden ze naar de volgende 'pleisterplaats'.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 11