DINSDAG 24 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Kardinaal Wyszynski: „Wat moet ik ze antwoorden in Rome?" Door het onthullen van een muur-mozaïek heeft prinses Beatrix maandagmiddag in Antrim in Noord-Ierland de officiële opening verricht van een nieuwe nylon-fabriek. Foto: na de onthulling legt de heer R. Schierbeck, al gemeen direkteur van de nieuwe fabriek aan de prinses de betekenis van het mozaïek uit. PRINSES BEATRIX OPENT EEN FABRIEK IN NOORD-IERLAND SLACHTOFFER VERKEERS ONGEVAL? Het Tweede-Kamerlid, ir. C. N. v. Dis (SGP) heeft minister Luns schriftelijk gevraagd, of het juist is „Isn 't she lovel1", was de opmer- wetenschap, dat de vraag naar nylons dat de Nederlandse consul in Dyon king, die de Noordierse minister-pre- gestadig toeneemt. geweigerd heeft hulp en bijstand te j Terwijl de officiële opening nog verlenen aan de Hagenaar J. A. Rut- sident, de heer Terence O'Neill, het moest plaats vinden, is al een aan- gers, die in de omgeving vain Dyon meest had gehoord uit de menigte, vang gemaakt met uitbreiding van een auto-ongeval had. Zo ja, wil de ji» Ho dit eerste bedrijf van de in 1961 op- heer Van Dis ook graag weten, of die zich langs de weg had verzameld, geidchtte „British Enkalon", waar- de regering van plan is maatrege- waarlangs maandagmiddag H.K.H. door de capaciteit met ongeveer de len tegen de bewuste consul te ne- prinses Beatrix reed naar de nieuwe helft zal worden vergroot tot 7.000.000 men en of zij bereid is de heer Rut- «c-tt pounds nylongaren per-jaar, en de gers schadeloos te stellen voor de fabriek van de AKI in Antrim, lie pers0neelssterkte kon stijgen van on- gevolgen van de nalatigheid van de heer O.Neill vertelde dit in zijn toe- geveer 550 tot 700 man. consul, spraak bij gelegenheid van de offici ële opening van de nieuwe fabriek, die Prinses Beatrix verrichtte, door de onthulling van een muurmozaïek, voorstellende de nieuwe industriële banden tussen Noord-Ierland en Ne derland. Een stralende zon, die juist was doorgebroken, en doedelzakmu- ziek, gespeeld door een band van een Noordiers regiment, begroetten prin ses Beatrix bij haar aankomst aan de fabriekspoort. PIJNLIJKE VRAGEN OVER PROBLEMEN Kardinaal Wyszinski, primaat van Po len, heeft maandagavond, vóór zijn ver trek naar Rome, waar hij de tweede helft van het Concilie bij zal wonen, verklaringen afgelegd op een grote bij eenkomst, die katholieke gelovigen in de kathedraal van Warschau hebben ge houden. De kardinaal, die de eerste helft van het Concilie niet heeft bijgewoond, ver klaarde dat hij het besluit, om naar Rome te gaan, eerst na rijpe overweging had genomen, „want ik weet, dat mij pijnlijke vragen zullen worden gesteld". Wyszinski, die woensdag a.s. naar Rome vertrekt, lichtte dit als volgt toe: „Bisschoppen uit de gehele wereld zul len mij vragen hoe het met de katho lieke scholen in Polen staat. En wat moet ik dan zeggen? Dat onze scholen gesloten zijn en dat leerkrachten ge dwongen worden Polen te verlaten? Wat moet ik antwoorden op vragen over de katholieke pers in Polen? En wat zal ik zeggen wanneer bisschoppen uit Afrika of uit onderontwikkelde ge bieden vragen hoe het staat met het katholieke godsdienstonderwijs in Po len?" aldus Wyszinski. De kardinaal sprak ook over de hoge belastingen, die door de Kerk in Polen moeten worden betaald. Zo moest het seminarie van het bisdom Warschau vier en een half miljoen zloty belasting be talen en de katholieke universiteit in Lublin zelfs ongeveer dertig miljoen. Hij deelde ook mede, dat verschei dene Poolse bisschoppen nog geen ver gunning van de regering hadden ont vangen om het Concilie bij te wonen. In Poolse katholieke kringen verwacht men, dat een 25-tal bisschoppen in staat zal zijn nog vóór de opening van het Concilie in Rome aanwezig te zijn. Er zijn ongeveer zestig bisschoppen in Po len, doch zij hebben niet allen de wens te kennen gegeven om het Concilie bij te wonen. Franse Navo-ambtenaar BLOEDBAD IN COLUMBIA Zaterdagmorgen zijn in de buurt van de Columbiaanse plaats Santa Isabel, ongeveer 280 kilometer ten zuidoosten van Bogota, zeventien boeren door bandieten onthoofd. Het bloedbad deed zich voor terwijl pre sident Valencia een bezoek bracht aan het nabij gelegen Armero. Op het hoofd van de leiders van de ban dieten is kortgeleden een prijs ge steld en men beschouwt de gruwelij ke actie als hun antwoord aan de militaire autoriteiten, die hun troe pen tegen de bandieten te velde heb ben laten trekken. als spion gearresteerd i 1 b Amerikaanse missie Staat voor tienduizenden benadeeld bij invoer van kreukelauto's Een jarenlange fraude ontdekt ONDERZOEK DUURT VOORT nebeambte klaarde de auto dan in als „kreukelaar" en zo leek de zaak rond. TE SNEL VERKOCHT Naar eerst thans is gebleken, is De prinses was op het vliegveld het Rijk bij de invoer van auto's in Het viel echtel. dat aIs kreuke. van de R.A.F., Aldergrove, verwei- de loop der jaren voor tienduizen- laars gekeur<Je wagens reeds binnen komd door de gouverneur van Noord- den guldens benadeeld. In verband enkeJe dagen fonkelnieuw en prima Ierland, lord Wakehurst, de minister- hiermee zijn twee declaranten van (er verkoop werden aangeboden Zo president, de heer Terence O'Neill, importeurs gearresteerd en is een - en de president-directeur van de douaneambtenaar geschorst. Hij AKU, de heer mr. J. Meynen. heeft huisarrest. De fabriek, die f 60.000.000 heeft MrunirR ivvofrrfphtpv gekost, zal voor de Britse markt en MINDER INVOERRECHTEN voor de export produceren. Er staat U1J C1 c haar een scherpe concurrentiestrijd De fraude geschiedde bij de invoer bij heeft gehad. te wachten, zo bei mr. Meynen van zogenaamde kreukelauto s uit in zijn toespraak, maar de 'lei- Duitsland De declaranten van im- ding van de British Enkalon Ltd., porteurs, die bij de grenspost de tn- dochtermaatschappij van de AKU, die voerpapieren in orde moesten bren- de fabriek heeft gebouwd en zal ex- gen, pakten de zaak zo aan dat reeds ploiteren, voelt zich gesterkt door de enkele dagen tevoren de stukken ge- reed en wel waren. Wanneer de des betreffende wagen bij de grens kwam stond er op het formulier „zwaar be schadigd", „Linkerzijde geheel ver nield" en dergelijke betitelingen meer, ook al was de desbetreffende gen in het Britse kabinet over de da- wagen volkomen in goede staat. Voor turn voor de algemene verkiezingen Stettin als verstekeling aan boord een kreukelauto moet uiteraard veel die premier Macmillan, naar bekend, van een Tsjechisch schip gegaan, ter- minder aan invoerrechten worden volgens bepaalde geruchten ver wijl de derde in dezelfde haven zich betaald dan voor een goede. De doua- vroegd - in november - wil uitschrij- aan boord van een Westduits schipven. Twee Bridse bladen, de „Sun- verstopte. 1 day Telegraph" en de „Sunday Ex- lram door stoelpoot uit press" schreven zondag, dat enkele r ministers wel voor MacMillans plan Vissers uit Cassis, Marseille, Ban- i ;1 voelen, maar dat toch de meeste le- AC rans SClOpcll den van het kabinet en de meeste dol, Sanary, La Ciotat en andere O r ]eiders van de conservatieve partij plaatsen aan de Franse Middellandse Door baldadigheid van een nog on- van oordeel zijn, dat verkiezingen Zeekust bij Marseille hebben zondag bekende jongen van ongeveer zes onder huidige omstandigheden de jaar is gistermiddag in Den Haag een party maar nodeloos schade zouden de haven van Cassis volkomen ge- vrjj ernstjg tramongeluk gebeurd, berokkenen. vuld met hun boten. Op deze wijze Het knaapje gooide een stoelpoot Volgens de „Sunday Telegraph" is nrnt^tpprden zii teeen het Dlan een voor een tram' Precies op het ogen- hiermee het premierschap weer in protesteerden zij tegen net ptan een tram doQr wissel het geding gekomen daar de tegen. aluminium-verwerkende industrie 't reed Hierdoor ontspoorde het rijtuig standers van verkiezingen in novem- afvalwater te laten lozen op de Mid- en kwam eerst tegen een muur tot ber dezelfde schijnen te zijn die wil- ,rJcca„c stilstand. Vijf passagiers moesten met len dat MacMillan heengaat zodra de dellandse Zee. De vissers menen, dat voorname]jjk lichte verwondingen kwestie rond het rapport-Denning Drie Polen hebben maandag ir de Westduitse havenplaats Bruns buettelkoog om politiek asiel ge vraagd. Twee van hen waren is de zaak dus aan het rollen bracht. Het onderzoek is nog in vol le gang. Er is bijvoorbeeld nog niet bekend of de douaneambtenaar in derdaad in 't komplot heeft gezeten noch of hij er enig geldelijk voordeel Onenigheid in Brits kabinet? Er zou een ernstige tweespalt drei- Op Curaqao Man vermoordde drie zoontjes en zichzelf Op Curacao heeft zich een een ver schrikkelijk drama afgespeeld: een 29-jarige man, B. J., een monteur, heeft zijn drie zoontjes van resp. 5, 4 en 3 jaar van het leven beroofd en toen de hand aan zichzelf geslagen. De man liet de jongetjes hun kleren uittrekken en gooide ze daarna van een tien meter hoge rots in zee. Daarna sprong hijzelf in het water. Alle vier moeten zijn omgekomen. Duikers hebben van twee slachtoffers de stoffelijke resten gevonden. De man, die werkzaam was bij po litie en brandweer, had huwelijks moeilijkheden. Chinees-Amerikaanse afspraak tijdens Koreaanse oorlog? Tijdens de Koreaanse oorlog be stond er een niet op schrift vastge legde overeenkomst tussen de V.S. en communistisch China, zo weet het Amerikaanse tijdschrift „Parade" te melden, De Amerikanen zouden de Chinese bases in Mansjoerije niet bombarderen als China geen aanval len deed op de kwetsbare Ameri kaanse bases in Zuid-Korea, aldus „Parade", dat zegt deze gegevens uit geheime documenten verkregen te hebben. De Amerikanen hadden tij dens de oorlog in Korea „ernstig overwogen" of zij toch maar niet de kernbom zouden gebruiken. Zij had den hier echter vanaf gezien omdat de militaire doelen niet groot genoeg waren. Uit de documenten was ver der gebleken, dat de Chinezen toen de beschikking hadden over 75 bom menwerpers. Toch werden deze niet gebruikt voor aanvallen op de kwest- bare aanvoerlijnen van de Amerika nen in Zuid-Korea. Voorts had gene raal MaCarthur, destijds opperbevel hebber in Korea, erbij de Amerikaan se stafchefs op aangedrongen om de troepen van Tsjiang Kai-Sjek mee te- laten doen aan de strijd. Maar de Amerikaanse regering was hier tegen geweest omdat zij er bang voor was dat een aanval van de Chinese com munisten op Taiwan (Formosa) uit breiding van de oorlog tengevolge zou hebben. Naar kringen, die in nauw contact staan met het Franse hof voor de staatsveiligheid, hebben medegedeeld is de Fransman Georges Paques, plv. voorlichtingsambtenaar bij het Navo- hoofdkwartier in Parijs, enkele da gen geleden gearresteerd op verden king van het bekendmaken van Franse defensiegeheimen. De procureur-generaal van het Franse hof voor de staatsveiligheid deelde in een communiqué mede, dat Paques enkele, jaren lang politieke en militaire gegevens over Frankrijk en de Navo-landen heeft verstrekt aan de inlichtingendiensten van een „grote mogendheid in het oosten". Paques, die aanvankelijk onderwij zer was, heeft een groot deel van zijn loopbaan doorgebracht bij de staf van verschillende Franse ministeries. In concentratiekamp geborene vrijgesteld Franse dokters hebben maandag de 1:8-jarige Guy Poirot vrijgesteld van militaire dienst. Poirot zou de enige jongen zijn, die in het concentratie kamp Ravensbrueck geboren is en dit heeft overleeft. Zijn gezondheid is steeds slecht geweest omdat er na zijn geboorte geen melk voor hem was. Hij kreeg slechts gerstesoep en koolraapsap als voedsel. Zijn moeder werd bij de bevalling geholpen door een Poolse vroed vrouw, een medegevangene. Dat ge beurde op 11 maart 1945. Het kind werd door andere gevangenen uit handen van de Duitse bewakers ge houden. naar Zuid-Vietnam President Kennedy heeft de Ame rikaanse minister van defensie, Ro bert McNamara, en generaal Maxwell Taylor opdracht gegeven de volgen de week naar Saigon te gaan om zich op de hoogte te stellen van de militaire toestand in Zuid-Vietnam. Zij moeten nagaan wat de regering van Zuid-Vietnam heeft gedaan en nog van plan is te doen om de macht van de communistische guerillastrij- ders te breken en hoe de Amerikaan se militaire hulp is gebruikt. De Amerikaanse missie zal, naar zaterdagavond te Washington uit ge zaghebbende bron werd vernomen, zich ook op de hoogte stellen van de situatie die veroorzaakt is door de recente maatregelen van de Zuid- vietnamese regering tegen de Boed dhisten. Minister McNamara zou Ca bot Lodge en de Zuidvietnamese autoriteiten reeds hebben laten we ten, dat hij beslist niet voor offici ële recepties wil worden uitgenodigd Pre-natale bloedtransfusie In Auckland, in Nieuw-Zee land zijn enkele artsen erin geslaagd een kind nog vóór de geboorte bloed transfusie toe te dienen. Voor zover bekend is dit de eerste maal, dat een dergelijke ingreep werd uitgevoerd. Het is mogelijk op deze manier het leven te redden van een kind, dat een bloedgroep heeft die onverenigbaar is met die van de moeder. JE BEURS TROMMELEN Voor de tiende maal sinds in 1953 de traditie weer is opgenomen heeft de jeugd van Amsterdam zaterdagmiddag mogen trommelen in de Koop mansbeurs aan het Damrak. Foto: een schilderachtig groepje temidden van een onvoorstelbaar lawaai. die zee dan rood zal worden inplaats naar het ziekenhuis worden overge ven, zoals nu, helderblauw, en dat bracht, vooruitzicht bezorgt hun de kriebels. over de veiligheidsaspecten van het Profumo-schandaal is geregeld. De Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer bracht met het weekeinde een afscheidsbezoek aan de Franse president Charles de Gaulle. De foto werd gemaakt kort voordat Adenauer het kasteel Rambouillet verliet voor styn terugkeer naar Boon. (Telefoto)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 10