S)e ÊeidóeSoiutcmt LAATSTE KiEUWS LUNS leent MARINIERS uit EVACUATIE VAN ENGELSE VROUWEN EN KINDEREN UIT DJAKARTA HERVAT Britse ambassadeur bewaakte Jggj|^ Gaat de broodprijs kluis in verwoeste ambassade opnieuw omhoog? Snijdt Soekarno zich in de vingers Rubber gaat nu naar Rood-China Minister Luns in V.N.-assemblee: Nederlandse regering stelt V.N. contingent mariniers ter beschikking Als blijk van vertrouwen BUREAUS: PAFENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 24 SEPTEMBER 1963 53e JAARGANG No Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 20826 - Klachten bezorging33839 (tossen 17.30 en 19.00 o.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p.kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes 1.50 Geen vertrouwen meer in toezeggingen? De Britse ambassadeur in Djakar ta, Andrew Gilchrist, heeft gisteren enige tijd vertoefd op de tweede ver dieping van zijn verleden week door Indonesische betogers verwoeste am bassade om een kluis met belangrij ke documenten te bewaken. Hij stormde maandagmorgen het ambas sadegebouw binnen om zich bij de kluis op te stellen uit protest tegen pogingen van Indonesische zijde om de kluis open te breken. De bij de ambassade op wacht staande politie trachtte hem nog te gen te houden, maar hij wist de twee de verdieping te bereiken. Volgens Britse ambasadefunctiona ris sen had men zondag van betrouw bare zijde vernomen, dat vier Indo nesische ambtenaren pogingen in het werk waren gaan stellen om de kluis open te breken. Eerder op de dag had ambassadeur Gilchrist op een persconferentie ver klaard, dat de Indonesische regering hem de toegang weigerde tot de am bassade waar nog steeds de In donesische vlag wappert die woens dag door een woeste menigte werd gehesen. Terwijl Gilchrist in het ambassade gebouw was, waarschuwde* Britse DOOD VOGELTJE Laten we ons geen illusies maken. Na 'n loonsverhoging zullen ook in Nederland weer de prijzen omhoog gaan. De ontwikkeling van de lo nen kan niet los worden ge zien van die in Europa en dan behoeven we maar een land als Frankrijk te zien om te weten dat Nederland niet alileen staat. Het prijspeil van de Fransen stijgt als een vuurpij i; alsof het in het verleden maar met de Franse slag was vastgesteld. In Italië vliegen de prijzen bij na even snel omhoog als in het Franse buurland. Zo vast als een huis Zullen in Nederland de lonen en de prijzen verder omhoog gaan. In de miljoenennota wordt, reeds gezinspeeld op tariefverhoging bij de posterijen en een nieu we huurronde. Van socialisti sche zijde wil men als tegen wicht voor hetgeen gaande is een straffere prijsbeheersing en een belasting op de specula tie van huizen en grond. Ook de vermogensaanwas wil men daar fiscaal (zwaarder) treffen. Het is duidelijk dat dit geen af doende middel is tegen verde re muntontwaarding. Laat de regering de verhoging uitwoe den, dan wordt spoedig een re kening gepresenteerd. Daar staat op: minder export, min der werkgelegenheid, werk loosheid. Het zal zover wel niet ko men. Voor die tijd zal de re gering ingrijpen in de beste dingsmogelijkheid. Het zou dom zijn de regering een verwijt te maken over een te straf ge voerde loonpolitiek. Het hele land is bij die politiek wel ge varen en niet alleen de onder nemers hebben geprofiteerd, zoals van bepaalde zijde zo graag wordt gesuggereerd. Worden de loonremmen losge maakt, dan kunnen op kort zicht daar een aantal werkne mers baat bij hebben, echter ten koste van alle pensioen- trekkers en andere aan vast in komen gebonden groepen. In de naaste toekomst zullen be trokkenen in het belang van het land grote zelfbeheersing moeten betrachten. ambassadefunctionarissen andere westelijke ambassadeurs en diploma ten. Indonesische politiefunctionaris sen deelden mee, dat de regering het verzoek van de ambassade om een gemengde Brits-Indonesische bewa king van de kluis had ingewilligd. Weer Brits protest. In een nota, die maandagmiddag aan de Indonesische zaakgelastigde in Londen is overhandigd, protesteert de Britse regering krachtig tegen de be handeling van de Britse ambasadeur in Djakarta en van het ambassade personeel. Zij eist schadevergoeding voor de verliezen, die bij de inciden ten zijn geleden, zo heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken be kendgemaakt. De verklaring die die Indonesische zaagelastigde maandag heeft gegeven voor het onder toezicht stellen van Britse ondernemingen wordt onvol- ecucht. Ei is een nieuw ver zoek om opheldering aan de Indone sische regering gedaan, aldus het mi nisterie. Indonesische export in gevaar Leiden is de Sleutelstad, maar om wat voor sleutels gaat het? Om muzieksleutels misschien: de G-, de F-, de C-sleutel? Dat zou best kunnen in een stad, waar het „Io Vivat" niet van de lucht is en waar zelfs de to rens zingen. Of zijn de sleutels bedoeld, die de groene student krijgt, wanneer hij zijn eerste kast betrekt? - Ja, het gaat om idle sleutels, waarmee jonge mensen de wereld van hun toe komst openen. Zo'n sleutel krijgt u ook voor de opening van een heerlijk dansseizoen, als u hu komt inschrijven voor het „Werelddansprogramma" bij dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Te lefoon 5 20 54. Haast UDe meeste klubs zijn juist gestart. President Soekarno heeft maan dagavond het besluit der Indo nesische regering om de handels betrekkingen met Maleisië te verbreken, een „zegen in ver momming" voor het Indonesische volk genoemd. Ook de strijd voor de bevrijding van Westelijk Nw.- Guinea was volgens de president een zegen geweest. Deze heeft de Indonesische strijdkrachten ge vormd en sterk gemaakt. De president zei dit in een toe spraak voor het nationale koopvaar dij congres, dat in Djakarta wordt ge houden. Zijn rede werd door onge veer drieduizend personen aange hoord. „Wij beginnen een vreselijke con frontatie tegen Malei sie en hebben daarom tal van problemen aan te pakken," aldus Soekarno verder, ver volgens het Indonesische volk op wekkend een „krachtige, grote, wel varende en roemrijke staat" op te bonwen. De toespraak werd met een onge wone stilte ontvangen. Tijdens het uitspreken werd alleen door de aan wezige leden van het kabinet geap plaudisseerd, met aan het slot nog een kort applaus van enkele toehoor ders. Mevrouw Nhoe bij kardinaal Agagianian De schoonzuster van de Zuidviet- de Indonesische rubberexport groten deels naar Malakka en Singapore. Volgens buitenlandse economische deskundigen in Djakarta zal de In donesische olie- en rubberindustrie ernstig worden getroffen door pre sident Soekarno's besluit de handel met Singapore en Malakka stop te zetten. Ze zien voor de toekomst geen afzetgebieden die kunnen worden vergeleken met Singapore en Malak ka, welke landen van oudsher het grootste deel van de Indonesische ex port hebben afgenomen. Nederlands handel beperkt? Naar verluidt zpu Indonesië over wegen zijn export voor een groot deel op Nederland be richten, waar mee de betrekkingen sedert de bij- legging van het geschil over West namese president, mevrouw Ngo Dinh Irian aanzienlijk zijn verbeterd. Han- Nhoe, die een particulier bezoek aan dalskringen in Djakarta zijn echter Rome brengt, is ontvangen door kar de mening toegedaan, dat de Neder- dinaal Agagianian, prefect van de landse handel met Indonesië beperkt congregatie „de Propaganda Fide", zal blijven tot het smelten van tin Onder deze congregatie vallen de en het kopen van produkten als thee, kerkelijke groeperingen in het oos- koffie en peper. Het aandeel van tin ten. Na het bezoek zei mevrouw Ngo in de Indonesische export bedraagt Dinih Nhoe, dat zij ndet verzocht had Slechts vijf procenit. om een audiëntie bij de paus. Doordat een aantal kranten in Amsterdam en Rotterdam, tengevolge van de staking van de grafici, niet verschijnen, is de belangstelling voor de nog wel verschijnende kranten bij het krantenloze publiek gestegen. De foto toont de levendige verkoop van losse nummers in een tijdschriften- hal aan het Damrak in Amsterdam. Naar radio Djakarta meldde, heeft Indonesië als gevolg van het ver breken der handelsbetrekkingen met Maleisië, met communistisch China een overeenkomst gesloten voor de (Advertentie) levering van rubber. Tot dusver ging voerd. Hij zei o.m., dat de V.N. niet is toegerust voor het oplossen van de fundamentele conflicten die het lot van de wereld bepalen. Dit komt door het vetorecht dat vijf grote landen in de Veiligheidsraad genieten. Wel In het algemene debat in deassem- de V.N. echter de intensiteit van die conflicten verminderen. California commentaar op het Meer woningen in 1964 De kersverse regering heeft met haar nieuwe begroting tenminste negen tigduizend woningzoekenden aan zich verplicht. Want minstens zó veel huizen zullen er in 1964 gebouwd worden. We zijn blU met dit energieke rege ringsplan. Want wij weten allemaal dat een gezin pas een gezin Is In een écht, vrü huis. Waar kinderen onbe lemmerd kunnen spelen, waar moe ders hun keuken met niemand hoe ven te delen Staat op de nominatie voor een huis, komend Jaar? Dan alvast gefe liciteerd! En mocht het wachten a wat lang vallen, bedenk dan dat het niet alléén huizen zhn die het leven prettig maken. Er zhn ook kleinere, alledaagse din gen. Bh voorbeeld: de glunderende gezichten van uw man en kinderen als u ze - al is het ook op een huur kamer - verrast met een bordje fijne California groentesoep! blee van de Ver. Naties heeft van daag minister Luns het woord ge- (Advertentie) AFKOELING Een onweersachtige storing, die De laatste tijd is de politieke he- zich maandagmiddag boven Bretagne mei wat opgeklaard en in de loop bevond is vannacht voor de Ned er van deze zitting zal blijken of wij landse kust langs naar de Noordzee de zonsopgang mogen verwachten, getrokken. De storing veroorzaakte Het beperkte kernstopverdrag was in het westen van het land enkele een stap in de goede richting. regen- en onweersbuien. Het doet mij genoegen te kun- j)e luchtdruk blijft dalen op de na- nen meedelen, aldus minister Luns, dering van een oceaanfront, dat bij dat de Nederlandse regering als een diepe depresie bij LJslamd be- blijk van vertrouwen in het vrede- hoort. Dit front bereikte dinsdagoch- herstellende vermogen van de V.N., tend de Ierse zee en zal vergezeld de secretaris-generaal er zojuist Van een regenzone ons land in de van in kennis heeft gesteld, dat zij nacht of ochtend passeren. Achter een contingent mariniers ter be- het front stroomt met westelijke win- schikking van de V.N. heeft ge- den aanzienlijk koelere lucht bin- steld. Het korps mariniers is een nen waardoor aan de periode met elitekorps met een traditie van vrij warm nazomerweer een einde eeuwen. komt. Ofschoon er nog enige technische de oceaan herstelt zich een details moeten worden uitgewerkt, westcirculatde, zodat op langer ter- kan het Nederlandse aanbod als volgt mjjn gezien de oceaandepressies hun worden samengevat: invloed tot over West Europa gaan e^Leers^e con,tmgent ,vai* onSe" uitbreiden. Ook komt er van tijd tot veer 300 man wordt gereed gehouden tijd meer wind. om binnen 24 uur in actie te komen, dit contingent bestaat uit een eenheid infanterie, uitgerust met ma- Dit Dammer bestaat dit 16 pagina's chinegeweren, mortieren en terug- stootloze kanonnen en aangevuld met verkennings-, medisah- en verbin- ZON- EN MAANSTANDEN bekwame stafofficieren kunnen onmiddellijk worden verbonden aan het hoofdkwartier van een V.N.-le- ger waarvan de Nederlandse mari niers deel zullen uitmaken. zolang de eenheden niet daad- Ook de dagploeg van het technisch personeel van ,41® Telegraaf heeft, uit protest tegen het ontslag van één werkelijk ter beschikking van de hunner collega's, het werk maandag niet hervat. Foto: de rolluiken xijn neergelaten. In groepjes bespreken de v.N. staan, zullen geen kosten aan de typografen de situatie. V.N. in rekening worden gebracht. binnen enkele dagen zullen, zo- 25 Sept.: zon op 06.29, onder 18.34; nodig, meer contingenten tot optre- maan op 14.13, onder 22.22. den gereed zyn. H oogwaterstanden 25 Sept.: v.m. 7.11; n.im. 19.32. KORRELTJE Hoogmoed kan zelfs de edelste geest ten val brengen. Een woordvoerder van de Britse ambassade in Djakarta heeft dinsdag gezegd, dat de evacuatie van vrouwen en kinderen van Engelsen die in Indonesië verblijven, wordt hervat. Vanavond zullen zeventig personen Indonesië verlaten. Onder hen bevinden zich de vrouw van de Britse ambassadeur, mevrouw Gilchrist, vier leden van het ambassadepersoneel en de vrouwen en kinderen van Britse zakenlieden. De woordvoerder zei ook, dat de Shell zelf maatregelen heeft ge troffen om de gezinnen van haar employé's te laten vertrekken. Het schijnt, dat de Engelse regering haar vertrouwen in de Indo nesische toezeggingen en garanties heeft opgegeven. De bakkers verlangen, dait de broodprijs indien mogelijk onmiddel lijk, maar in ieder geval binnen en kele weken met één cent per acht honderd gram wordt verhoogd. Als reden voor deze nieuwe verhoging geven zij de stijging van de bloem- prijzen op. Op het ministerie van Economische Zaken is echter nog geen officiële melding binnengeko men. Indien ook deze verhoging zou doorgaan, zou het de negende zijn in drie-en-een-half jaar tijd. In verge lijking met januari 1960 zou het brood dan namelijk negen cent duur der zijn geworden.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1