Vroegere predikant werd in Groningen priester gewijd ZUIDSLAVISCHE SCHILDER WAS KUNSTROVER VAN GROOT FORMAAT MAANDAG 23 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 ZOETERWOUDE Mgr. P. A. Nierman, bisschop van gediend. Mevr. Loos en haar kinde- Groningen, heeft zondagmorgen in ren, voorts familie en vele genodig de kathedrale kerk van St. Martinus den woonden de plechtigheid bij. aan drs. J. Loos, eerder predikant Mevr. Loos ging tegelijk met haar van de Nederlandse Hervormde Kerk man acht jaar geleden over naar de in Hilversum de priesterwijding toe- Katholieke kerk. Later volgden de beide zonen, studenten te Wagenin- gen en Groningen. Eén van de En gelse vrienden van drs. Loos, Vicor G. Brown, van een Londense Angli- kaanse parochie, vertegenwoordigde officieus de kerk van Engeland. Ook waren er diverse predikan- Het bloemenmeisje van de Volkstuinvereniging .Roomburg" heeft de ouden van dagen een blijde verrassing bezorgd, door hen een bos prachtige bloemen aan te bieden. Dat betekende een welkome afleiding in Huize ten, vele ^reguliere"en*seculiere gees- Emaus te Zoeterwoude, zoals aan de glundere gezichten van zusters en verpleegden wel duidelijk te zien is. telijken van het bisdom, alsmede de burgemeester van Zwolle drs F. ZOETERWOUDE (H.R.) Roeien, m wiens gemeente drs. Loos leeft en werkt, aanwezig. Mgr. Nier man werd bij de plechtigheid geas sisteerd door prof. dr. J. C. Groot, voorzitter van het hoofdbestuur van de Willibrord Vereniging, ails diaken, dr. F. Thijssen uit Utrecht, lid van het hoofdbestuur van de St. Willi- brordvereniginig, als subdiaken, als 'roondiakens fungeerden de plebaan van de kathedrale kerk van Gronin gen, mgr. J. H. Koelman, en rector H. Sondaal, ook lid van de St. Willi- }rordvereniging. Aan het slot van de Dleohtigheid wees mgr. P. A. Nier- nan in een toespraak op de grote betekenis van het priesterschap. Bij edere priesterwij ding is de hele kerk geroepen tot grote dankbaarheid. 2ich speciaal tot drs. Loos wendend, :ei mgr. Nierman: „U heeft 'n uiterst ange en moeilijke weg afgelegd, al vorens uw hart tot rust kon komen." Mgr. Nierman zei dat bij een terug blik op het leven van drs. Loos er steeds duidelijke tekenen van de roe ping zijn. Hij wenste hem van harte ;eluk met de vervulling van zijn ver langens en de bezegeling van de in nerlijke roeping en heette hem wel kom in de kring van priesterlijke medewerkers. „Heel deze kring heeft U de hand opgelegd als teken van collegiale saamhorigheid en als een welkom als broeder in het ambt. Mo ge de genade des Heren U vervullen bij de priesterlijke bediening." Na de plechtigheid kwamen velen de pas gewijde priester gelukwensen. KOLENDAMP MAAKT SLACHTOFFERS IN WINDSTIL NEDERLAND In het afgelopen week-end hebben zich verscheidene gevallen van ko lendampvergiftiging voorgedaan van min of meer ernstige aard. In Vee- nendaal deed zich een geval voor met dodelijke afloop. Volgens de direc teur van de Geneeskundige dienst in Enschede, dr. Winkel, is het vrijwel zeker dat de windstilte de oorzaak is van de vergiftiging. Hierdoor trek ken de schoorstenen namelijk niet en komt er kolendamp in de woningen. In Veenendaal hebben zich zondag drie gevallen van kolendampvergif tiging voorgedaan waarvan een met dodelijke afloop. Het slachtoffer was de 70-jarige mevrouw De Kleuver, wonende aan de Eenvoudlaan, haar 71-jarige echtgenoot is in zeer zorg wekkende toestand naar het Streek ziekenhuis in Bennekom overge bracht. Het echtpaar Van de Brink van de Prinsesselaan, dat bij familie aan de Cuneraweg op bezoek was, werd eveneens door kolendamp be dwelmd. Door het opengooien van de ramen kon erger worden voorkomen. Mevrouw van de Brink was er het ergst aan toe en moest met een zie kenauto naar haar woning worden overgebracht. Het derde vergifti- gingsgeval deed zich voor bij de fa milie Van de Hopen aan de Govert Flinckstraat. Hier kregen vader, Adviezen voor veilig stoken Het nascholingscentrum voor Verwarming te Leiden advi seert, naar aanleiding van de gevallen van kolendampvergif tiging van de laatste dagen, de haard of kachel enige tijd zeer fel te stoken om een goede trek te bevorderen, desnoods met open ramen. Voorts raadt het centrum aan, na te gaan of de juiste afmeting brandstof wordt gebruik, en of de eventuele aanpassing van een bepaalde soort brandstof goed is ge schied. Gewaarschuwd wordt tegen brandstof met een teveel aan „ondermaat" (brand-stof met te kleine afmeting). De bezitters van oliehaarden wordt geadviseerd de haard overdag eens enige tijd in de hoogste stand te laten branden, wan neer er voldoende wind is, om het vocht uit de schoorsteen te verdrijven. Dit is de 30-jarige Zuidslaaf Nicholas Franusic die is gearresteerd nadat op zijn zolderkamer in Parijs een schat aan kunstwerken, waaronder negentig schilderijen, is gevonden ter waarde van miljoenen guldens. Farnusic wordt verdacht van ware rooftochten, waarbij hij zich als een kenner deed kennen. moeder en een dochtertje vergifti gingsverschijnselen. Acht personen zijn zondagmorgen in Nieuwendijk in de Brabantse ge meente Almkerk bewusteloos in een woning aangetroffen. Zij waren het slachtoffer geworden van kolen dampvergiftiging. Allen zijn in een ziekenhuis opgenomen. De situatie van twee bejaarden werd zorgwek kend genoemd. Buren zagen zondagmorgen geen tekenen van leven bij de woning van het echtpaar Heijstek aan de Rijks weg in Nieuwendijk. Daar het echt paar bejaard is, ging men polshoogte nemen en verschafte men zich toe gang tot de woning. Het bleek, dat zes familieleden bij de bejaarden lo geerden. Allen waren bewusteloos en werden naar het Sint Theresia- Ziekenhuis in Raamsdonkveer over gebracht. Negen gevallen van kolendamp vergiftiging hebben zich in de afge lopen nacht voorgedaan in vijf ge zinnen in Enschede. Zeven personen moesten ter verpleging in een zie kenhuis worden opgenomen. Ook in Groningen zijn mensen be wusteloos geraakt door kolendamp. Een echtpaar in de Padangstraat had bezoek van een bevriend echtpaar. De kachel was aangelegd en geleide lijk aan is het viertal bedwelmd ge raakt. Een van de dames wist echter nog naar buiten te komen. Zij slaak te enkele gillen alvorens bewuste loos te raken. De kreten werden ge hoord door de overburen die in het huis van de familie drie personen bewusteloos in de stoel zagen zitten. De G.G.D. werd gewaarschuwd en deze wist door zuurstoftoediening de slachtoffers weer bij te brengen. Ze zijn voor onderzoek naar het Aca demisch Ziekenhuis gebracht. Kachel en schoorsteen vertoonden geen ge breken. Ernstig ongeval bij Tilburg EEN DODE, ACHT GEWONDEN Op de rijksweg Tilburg-Breda zijn zaterdagavond in de gemeente Rijen bij een verkeersongeluk negen per sonen gewond geraakt. De 46-jarige kunstschilder Jan Sleeboom uit Nij megen liep een schedelbasisfractuur op. Hij is in zorgwekkende toestand in het St. Elisabethziekenhuis in Til burg opgenomen, waar hij is over leden. Ook de andere gewonden kwa men daar terecht. Het ongeluk ontstond, toen die 23- jarige woonwagenbewoner W. V. uit Breda met naar schatting een vaart van 150 kilometer per uur in de rich ting Breda reed. Hij ramde achter eenvolgens drie auto's, waarna nog een auto op de inmiddels tot stilstand gekomen wagen van V. reed V. bleef ongedeerd. De eerste wagen, waar V tegen op vloog was die van de heer Sleeboom. Deze auto, bestuurd door de 25-jarige P. Cloosterman uit Nijmegen, werd tegen een boom geslingerd. S. werd levensgevaarlijk gewond, C. en nog twee inzittenden, ook Nijmegenaren, waren minder ernstig gewond. De tweede auto, waar V. tegenaan botste, was die van de 25-jarige L. Emmelot en de drie bij hem in de auto zittende meisjesstudenten uit Leiden werden allen licht gewond. Vervolgens haalde V. een voor hem uitrijdende auto in en schoof dit voertuig van de weg over de berm op het fietspad. De bestuurder, de 57-jarige W. Bonekamp uit Kerk- rade werd gewond. De overige twee inzittenden, mej. Bonekamp en haar verloofde, de heer Wauben uit Wau- bach, konden zonder letsel uit de ietwat verkreukelde auto stappen. Tot slot reed de 59-jarige mevr. M. Pals-van Hoof uit Roosendaal op de tot stilstand gekomen en onver lichte wagen van V. Zij en haar mede-inzittende vriendin kwamen met de schrik vrij. De materiële scha de was aanzienülijk. Ter gelegenheid van de herdenking „150 jaar koninkrijk" is in Hazerswoude H.R. een gedachtenisboom ge plant. Vele belangstellenden, onder wie burgemeester Detmers, waren bij deze plechtigheid aanwezig. „Schatkamer" met buit ter waarde van miljoenen guldens De Parijse politie heeft zaterdag op een zolderkamer tje in de Franse hoofdstad een ware schat van kunst werken aangetroffen en de bewoner van de kamer, de 30-jarige Zuidslaaf Nicholas Franusic, gearresteerd. De kunstwerken, waaronder een negentigtal schilde rijen en juwelen en zilverwerk, vertegenwoordigen een waarde van miljoenen guldens. Onder de gevonden schilderijen bevinden zich acht belangrijke impressio nistische werken - vijf van Renoir, waarvan er een („appelen") ruim 830.000 gulden waard is, én van Corot, één van Pissarro en één van Monet - die vorig jaar september uit de woning van de voormalige Bo liviaanse ambassadeur in Parijs, Carlos Aramayo, wer den gestolen. Franusic heeft als huisschilder voor Ara mayo gewerkt. De Zuidslaaf heeft bekend, nog een achttal andere grote diefstallen in Parijs en omgeving te hebben gepleegd. De „schatkamer" werd ontdekt toen de portier van het betrokken huis in verband met een lek in het dak bij Franusic aanklopte. Toen de Zuidslaaf de deur opende kreeg de portier de gelegenheid een blik naar binnen te werpen en zag hij enkele kostbare kunst voorwerpen. Dit wekte zijn argwaan en hij waarschuw de de politie, die voor alle zekerheid maar een onder zoek kwam instellenVan alles had de Zuidslaaf in zijn kamer opgeslagen: behalve schilderijen, juwelen en zilverwerk trof de politie Chinees porselein, zeld zame boeken, gravures, klokken, Venetiaanse spiegels, vazen, schemerlampen, allerlei soorten ornamenten, sto„elen, grammofoons, bontmantels en zeldzame flessen wijn en champagne aan. Foto: een Parijse inspekteur van politie bekijkt op een politiebureau het beroemde schilderij „appelen" van Renoir, temidden van een gedeelte van de ware schat aan kunstvoorwerpen en luxe-gebruiksvoorwerpen, die is gevonden op de Parijse zolderkamer van de 30-jarige Zuidslaaf Nicholas Franusic.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4