f) J Ki/ncler onó gezeefd Eerste met vrouw die grote tocht een auto maakte Newyorkse modeklok wordt dertig jaar terug gezet Ontsteking werd gerepareerd met een kouseband TIPS voor de huisvrouw ALS DE HELFT VAN UW GEZICHT NIET WERKT BERTA BENZ Evenals bouwstijl wolkenkrabbers De mode in de omgeving van Fifth Avenue in New York ver andert even vaak en vlug als de gebouwen in Manhatten. Even als er bij de bouw van sommige wolkenkrabbers een teruggang te zijn blijkt naar de dertiger jaren, zo is nu ook de modeklok enige tientallen jaren teruggezet. 11 f blouse in herenoverliemdstijl met 'n V Onr Clf* nf^T^TSl* Stretch pantalon of Bermuda short V UU1 U.C licilol. worden gedragen. Overhemdenfa- -- 111 brikanten, die eerst een zuiver man Hp* TQrhn-lnnli nelijke cliëntele hadden, hebben vlot UC VjaiUU 1V/WIV de vraag van d0 vrouwen voi. De teadrese was dertig Jaar gele- ZÜ maken eenvoudig dezelfde den „alles" en werd altijd in de taille overhemden maar dan in nadere ma- afgewerkt met een gestrikte sjerp. Nu heeft diezelfde sjerp de gewone ceintuur van zjjn plaats gedreven, 't Moderne meisje van de Fifth Avenue draagt nu een witte strokenblouse met een gerimpelde rok en het ge heel wordt bijeengehouden met een sjerp. De Garbo-look zal in de komende herfst weer populair zgn en er zijn al enige tekenen van deze rage zicht baar: clochehoeden van gestikt vilt, langere, rechtere rokken en zelfs schoenen met veters. Gebloemde man tels werden in het afgelopen seizoen als ouderwets beschouwd, nu hebben de meeste meisjes er- een. Zij zijn aan beide kanten draagbaar, een vro lijk bloempatroon aan de ene kant en effen aan de andere. Zij dienenals regen - en zomermantel. Ofschoon de jassen zeer licht zijn, is de popeline zo behandeld, dat zij een langdurige regenbui kunnen verdragen. Bolero's zag men veelvuldig in de dertiger jaren. De korte blouse die doet denken aan het jasje van een liftjongen, is er de hedendaag se tegenhanger van. Koperen kno pen zien we terug als garnering voor overdag en de struisvogelve ren worden weer gebruikt voor het garneren van cocktailjaponnen en stola's. Er bestaat een vreemde, ongeschre ven modewet in New-York dat een meisje geen fluwelen japon of suède schoenen mag dragen voor septem ber. Maar fluweel zowel als suède staan voor het komende seizoen boven aan de lijst-De strakke zwart-fluwe- len japon met laag rugdécolleté en stripgarnering zal de losse shift onge twijfeld grote concurrentie aandoen. De manteljapon van fluweel met la pellen" die van een hoge bustelijn ko men zal ook straksluitend zijn een vooral 's avonds gedragen worden. Daarbij passen kleine kapjes die —ge heel volgens de mode van 1930met juwelen versierd zijn of, achter op het hoofd, een klein fluwelen hoedje met een stijf uitstaande voile. Voor een dagje-naar-buiten zal een In de geschiedenis van de automobiel is de naam van een vrouw verbonden aan de eerste grote autotocht. Ruim 75 jaar geleden op een vroege morgen in augustus startte Berta Benz, de echtgenote van de Duitse auto mobielpionier, voor de testrit Mannheim-Pforzheim- Mannheim. Zij had het driewielige, ééncylinder vehikel heimelijk uit de werkplaats laten halen en ging samen Na vele vergeefse pogingen was Benz er in 1880 in geslaagd, de eerste goed functionerende 2-takt motor te construeren. Dit prototype werd door Benz steeds verder verbeterd. De wagen werd grif verkocht en zodoende verkreeg Benz het kapitaal voor de bouw van de driewielige auto, die in 1885 gereed kwam. Na veel moeizame arbeid was de uitvinder binnen drie jaar, in 1888 dus, dat hij zijn derde model op de vaktentoonstelling in München aan het publiek kon voorstellen. Hij testte de wagen zelf op zijn betrouwbaarheid door er elke dag ritten mee door de stad Mannheim te maken. Zij maakte de tocht in het geheim Doch, zoals gezegd, de eerste wer kelijk grote tocht maakten zijn vrouw en beide zoons. De jongens waren door hun vader reeds in het rijden en on derhoud van de wagen geïnstrueerd en het was dan ook de grote wens van de twee knapen eens een grote trip met de auto te maken. Zij wisten dat zij hun vader hiertoe niet konden overhalen, dus probeerden zij het bij mama; bij haar hadden zij meer suc ces. Mevrouw Benz was ervan over tuigd, dat een geslaagde tocht over een afstand van 200 km van Mann heim naar Pforzheim vice versa voor haar man bij zijn verdere research- werk van onschatbare waarde zou zijn. Mochten zij echter onderweg met de wagen „schipbreuk" lijden, dan zou dat aan de faam van haar man geen enkele afbreuk doen, aangezien de heer Benz van de gehele onder neming niet op de hoogte was. BENZINE BIJ APOTHEKER. Het werd een avontuurlijke tocht waarbij ook vele hindernissen over wonnen moesten worden. Na 50 kilo meter was bijvoorbeeld de benzine >p en de dichtstbijzijnde apotheek kon slechts 10 liter leveren, die binnen S dagen afgeleverd zou worden. Met kleinere hoeveelheden brandstof, die ook steeds bij apothekers werden ge kocht, kwamen zij toch verder. Het koelwater dat elke 20 kilometer ver verst moest word,en, haalden de jon gens bij nabijgelegen boerderijen of met haar 13 en 15-jarige zoons Eugeu en Richard op reis. Zij had haar man niets van het plan verteld want de heer Benz was lang niet zo overtuigd van de deugde lijkheid en betrouwbaarheid van zijn eerste automobiel en hij zou zyn vrouw dan ook nooit toestemming hebben gegeven. ten en met de knoopjes aan de an dere kant. Militair uitziende blouses in khaki- kleur of oerwoudgroen zijn ook top mode voor het laatste deel van de zomer. Maar ze hebben toch nog een vrouwelijk tintje in de vorm van een sjaaltje of das. Ofschoon deze sjaals altijd in cowboystrjl geknoopt zijn, moeten ze van chiffon zijn. Andere nieuwigheden: de wikkeljapon (huis japonstijl) van bedrukt katoen, de zonnehelm die er net zo uitziet als de speelgoedhelmen voor de kleuters en overalls met smalle bretels. Francoise Hardy de rage van Parijs Het duurde lang voordat Frankrijk enige waardering toonde voor de rock 'n roll, maar nu duikt de ene rock 'n roll ster na de andere op. Het idool is 'n slungelig langharig meisje van 19 jaar dat onder de naam van Fran- maakte. Negen maanden geleden was coise Hardy, 'n pijlsnelle carrière zij nog onbekend. Nu is zij de rage voor ,,les copains", wat zoveel bete kent als voor ,,de vrienden" of ,,de jongens" Francoise was studente aan de be roemde Sorbonne en houdt van de symphonieën var Beethoven en de ope x*a's van Verdi. Zij zingt haar liefdes liedjes op een angstige, gedesillusi oneerde manier, waardoor men de indruk krijgt dat, hoe gelukkig een liefdesverhouding ook kan zijn, het einde altijd tragisch is. Francoise woont in een driekamer flat in Montmartre. Het belangrijkste meubilair is een gitaar, --en grammo foon, veel poppen en foto's van film sterren. Wanneer men haar vraagt te poseren voor een foto zegt zij: ,,Ik zie er veel te gek uit. Ik zie er alleen redelijk uit met een floddertrui of een herenoverhemd". Achter haar succes staat ma, vlot en vol begrip en 43 jaar oud. Zij <s niet zozeer intellectueel maar wel bij zonder handig! Typisch Amerikaanse meisjesmo de voor de stad: links: De tweedeli ge look in een eendelig japonnetje in drie kleuren. De blouse is gegarneerd met koperen knoopjes, de aangerim- pelde rok valt keurig onder de sjerp. De crèmekleurige blouse en de moc- cakleurige rok zijn door een oranje band van elkaar gescheiden. Rechts: Vlotte blouse in mannelijke stijl in rose en witte strepen. Een dieprose chiffon sjaaltje past bij de stretch pantalon. soms uit sloten. Een storing aan de ontsteking werd met behulp van moe ders kouseband hersteld en een man kement aan de benzineleiding repa reerden de vindingrijke automobilis ten met een hoedespeld. Overal waar men gedwongen moest stoppen om de een of andere panne te herstellen, verzamelde zich binnen korte tijd eer verbaasde menigte rond deze „wagen zonder paard". Van 's morgens 5 uur tot diep in de nacht reed de familie Benz de 120 kilometer naar Pforzheim. De terug tocht verliep veel beter, daar men al een zekere routine had opgedaan. Toen Carl Benz zijn drie „wereldreizigers" in Mannheim in z'n armen- sloot rea liseerde hij zich, dat zijn vrouw en kinderen niet alleen een lange af- stands-proefrit hadden gemaakt doch dat de onderneming tevens de eerste echte pionierstocht was geweest: Hun mededelingen over de kleine storin gen onderweg waren voor hem zeer belangrijk en bij de constructie de volgende autotypen werden enkele ingrijpende veranderingen aange bracht. Nooit heeft Benz het in de latere jaren nagelaten erop te wijzen dat zijn vrouw de eerste lange af- stands-automobiüste ter wereld was! ITO ULRICH. NYLON GORDIJNEN Indien nylon gordijnen bij het was sen kreukelig zijn geworden is het heel moeilijk ze weer glad te krijgen. Men dient nylon altijd met de hand te wassen en na het spoelen kletsnat op te hangen. Zijn de gordijnen kreukelig uit de was gekomen dan is het beste ze nogmaals te wassen. Strijken met een koel ijzer wanneer ze nog voch tig zijn. KOPER Koperen voorwerpen die vlekkerig zijn geworden kunnen op de volgende manier behandeld worden. Doe het voorwerp in wat heet water, waaraan een weinig amoniak is toegevoegd en behandel het met een borsteltje. Spoe len in schoon water, droog wrijven en wat goede koperpoets inwrijven met een zachte doek. Dit laten drogen en dan oppoetsen, eventueel een borstel tje gebruiken om in de naadjes te so men. VLEKKEN Len vlek, bijvoorbeèld van een heet strijkijzer op een tafel, kan in sommi ge gevallen met succes bestreden wor den met wat lijnzaadolie en jodium, Van top tot teen Nieuw gezicht (Van onze schoonheidsspecialiste) Uit - kleurloze lippen, donker op- gem akte ogen en op het voorhoofd hangende pony. In - dieprose voor lippen, ovaalvor- mige ogen met nadruk op wimpers en glad kapsel. Bekijk uzelf en zie hoe deze nieu we mode bij u zal passen. Uit Ame rika komt het nieuws, dat de lippen vol en rond zullen zijn en het belang rijkste van de gezichtsmake-up. Alle aandacht is nog steeds voor de ogen met duidelijke wenkbrauwen en wim pers. Als de wimpers niet zo vol zijn men zou wensen is het een nieu we truc om er wat haartjes tussen te plakken en de hoekjes met zwart bij te tekenen. Parijs voorspelt de terugkeér van rouge in crème vloeibare make-up of poeder-make-up voor het gemak kelijker maken van Itet mengen. OREN VERBORGEN De haarmode uit Parijs is een rond kapsel, hoog op het hoofd met een dun staartje of hai-en, die in de hals los vallen. Het voorhoofd wordt goed zichtbaar en de oren worden verbor gen door zachte krullen. Zijscheidin gen zijn weer in de mode. Voor avonds worden versieringen op het voorhoofd aangebracht meestal fluwelen strikjes of struisvogelveren. Indien u groot van stuk bent, kunt u deze versieringen beter in de nek aanbrengen. De Amerikaanse mode vraagt een glad kapsel en het haar wordt achter meestal rond afgeknipt. Voor 's a- vonds kan men een band in het haar dragen of een knot op het hoofd en als aparte haardracht strikjes van echt of vals haar aan de zijkanten van het hoofd. Londen propageert het haar van het voorhoofd achter over te kammen met krullen of go) ven op de kruin. Krullen aan de zij- kanten die ook de oren bedekken Vrouw als „meneer de minister" Een van de vele problemen waar mee een vrouw, die een ministers- functie bekleedt te maken heeft. Is hoe zij moet worden aangesproken. Judy LaMarsh, de Canadese minister van volksgezondheid en de enige vrouw in het Canadese kabinet, werd soms „meneer de minister" genoemd Nu zeggen de meesten „madame" hoewel dat haar het gevoel geeft, dat zij een japon met een sleep moet dra in elk geval Is dit probleem nu op gelost. Judy LaMarsh was dezer da gen in ons land voor een veel inge wikkelder probleem: het bestuderen van continentale pensioenwetten bij het voorbereiden van een zelfde project voor de Canadese regering! Het was een moeilijke opdracht doch zg geeft de indruk deze wel aan te kunnen. Er is een axioma onder car rière-vrouwen, dat een vrouw, om sue ces te hebben niet gelijk aan de man moet zijn, maar beter, bij het ver vullen van haar taak! Nu, de 38-jari ge minister LaMarsh kan heel wat. Voordat zg in de regering kwam, was zij advocaat met een steeds groter wordende reputatie als strafpleitster. Zij spreekt vele talen: de gewone zoals Frans en Italiaans maar ook meer ongewone zoals Japans en Ser visch. Eens was zg tolk voor het leger. Taalmoeilijkheden zal zg in Europa dus wel niet gehad hebben. Haar eni ge probleem is, dat zij bij wijze van gebaar besloten heeft het roken te la ten staan. ,.En daar heb ik nog net zoveel last van als op de dag dat Lk het opgaf' zegt ze U kunt een keer wak ker worden en ontdek ken dat de helft van uw gezicht niet werkt. Een ooglid wil niet dicht speeksel loopt uit de ene mondhoek en bij het eten blijft het voed sel aan een kant tus- wang en tand vlees. Inmiddels zal ie dereen in het huis pro- in niet naar u te kij ken; u ervaart dat uw mond droog wordt en als U de ogen wilt slui ten, wil één oog niet dicht; het ene oog kijkt omhoog op een grieze lige manier... Een nare en angstwek kende toestand, doch raak niet in paniek. Dit komt niet door een be roerte. Meestal is het een eenvoudige verlam ming, een verlamming van een van de twaalf hoofdzenuwen, in dit ge val de zevende of ge zichtszenuw. Niemand kent de oorzaak ervan, doch vaak ontstaat de verlamming na een lan ge rit in een auto met een open raam. Negen van de tien patiënten herstellen geheel en zon der echte behandeling, ofschoon het soms van drie weken tot drie maanden kan duren om weer helemaal beter te worden. De ongelukki ge minderheid herstelt gedeeltelijk en enkelen WA. DE DOKTER ER VAN /.EGT \%V**VWWV*WV\WV»* blijven permanent °-e handicapt. Voor actieve behande ling is vanzelfsprekend doktershulp vereist. Hij zal waarschijnlijk nico- tinezuur voorschrijven. Eens was de elektrische behandeling favoriet. Men gelooft nu dat dit geen effect heeft voor wat de zenuw betreft, maar het helpt bg het op gang brengen van de spieren. Zij reageren weer als de zenuw, die ze activeert, weer goed werkt. Hierdoor kan de elektrische behandeling betere eindresultaten geven maar de gené- zing zal er niet vluggei door geschieden. Dit is een belangrijk feit want patiënten zien in deze behandeling vaak «>en soort wonder. In enige ernstige ge vallen kan een operatic om de druk op de ge zichtszenuw te vermin deren nuttig zijn. Df hierboven beschrevei behandelingen betreffei alleen de plotseling- pijnloze verlamming Verlammingen die lang zaam ontstaan, of in vei band gebracht moeter worden met spierver lammingen elders in het lichaam zijn iets heel anders en zullen de dok ter meer hoofdbrekens bezorgen

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7