TYPOGRAFENSTAKING MORES IN AMSTERDAM Engelsman 9*,kocht" in Leiden ringen met ongedekte chèque LEIDENS BURGEMEESTER OPENDE VEBO-SHOW OP SCHUTTERSVELD Paspoort speelt onduidelijke rol Quadrille in Schouwburg Leidse Agenda Boomkweker J. C. Hoogendoorn geridderd VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 R ij ks goedkeuring voor veemarkthal spoedig mogelijk? De Vebo-show is dan toch nog doorgegaan. Nadat de bestuursleden en de deelnemers twee weken ge leden hadden besloten de beslissing over het al of niet doorgaan van de Vebo-show in verband met de zeer slechte weersomstandigheden een week uit te stellen, kwam men op een vergadering, die vorige week vrijdag werd gehouden overeen, de tentoonstelling alsnog doorgang te doen vinden, aangezien de weersom standigheden sinds de vorige verga dering sterk waren verbeterd. GROTE BELANGSTELLING Hedenmorgen vond in café-res taurant „In den Vergulden Turk de officiële opening plaats. In zijn ope ningswoord verwelkomde de voor zitter van de Vebo, ir. P. Buck, de burgemeester F. H. van Kinschot, die zich bereid had verklaard de ope ning te verrichten. Verder waren aanwezig de sekretaris-generaal van het ministerie van landbouw en vis serij, dr. J. H. Patijn, de Leidse wet houder S. Sannes; C. J. Piena, S. Menken; de gemeentesekretaris van Leiden dr. J. van der Poel; de com mandant van de müitaire koksschooi kolonel T. H. Wessels en echtgenote; het voltallige bestuur van de Vebo en vertegenwoordigers van vele in stanties en besturen van omliggende gemeenten. MOEILIJKHEDEN De heer Buck memoreerde de plan nen. die hebben geleid tot de plaat sing van de tentoonstelling op het Schuttersveld. Het feit, dat men be sloten heeft de tentoonstelling open te houden en geen entree te heffen, achtte hij gunstig voor het bezoe kersaantal. Ook vroeg hij aandacht voor de problemen waarmee de in zenders te kampen hebben. Niet al leen de winter heeft de conditie van het vee ongunstig beïnvloed, maar ook de zeer slechte en veel te natte zomer is niet zonder gevolgen geble ven. Het vee moest voortijdig op suu, de kwaliteit en de kwantiteit van het voer is zeer gering, etc. Deze en andere omstandigheden eiaen een groot aanpassingsvermo gen van de boer. üij achtte net in uit verband van groot belang, dat de buer een goede vooriicnting Krijgt. Nadat hij de gemeentebesturen van loeiden en omuggende gemeen ten zijn dank had betuigd voor de verleende kredieten, gaf hy het woord aan burgemeester F. H. van Kinschot, die na een korte toespraak de tentoonstelling officieel voor ge opend verklaarde. EINDELIJK? In zijn toespraak schonk de bur gemeester aandacht aan de positie van de rundveehouderij, die hij verre van rooskleurig noemde. „De troon rede heeft echter een aanzienlijke situatieverbetering in het vooruit zicht gesteld, zulks mede door een hogere bijdrage uit de Rijksmidde len." Het grootste lichtpunt was ech ter, naar zijn oordeel, de hoge kwa liteit van het Nederlandse rundvee, waarvan de Vebo-tentoonstelling een duidelijke demonstratie geeft. „Tentoonstellingen als deze acht ik in belangrijke mate een aanspo ring voor de agrariërs het beste te leveren, wat er maar te leveren valt," zei hij. Aan het slot van zijn rede besprak de burgemeester in het kort de moeilijkheden rond de nieuwe vee markthallen. Hij had echter goede hoop, dat binnenkort een rijksgoed keuring zal afkomen, waarna men ten spoedigste met de bouw zal aan vangen. KAASKEURING De uitslag van de Vebo-kaaskeu- ring was als volgt: Leidse kaas le soort kaas in klasse A (tot 6 kg): A. Th. Straathof, Rijpwetering, 92 p. Goudse kaas (tot 8 kg): T. F. W. v.d. Bas, Moordrecht, 98 p; H. v.d. Broek, Moordrecht, 98 p; D. Sol, Ha- zerswoude, 93 pnt; Th. Zwetsloot, Hoogmade, 92 p; G. v.d. Hulst, Voor schoten, 91 p; C. J. Verhaar, Nieuw koop, 91 punten. Leidse kaas, le soort kaas in kl. D (gewicht 612 kg): J. A. v.d. Hulst, Oud-Ade, 99 p; A. Th. Straathof, Rijpwetering, 96 p; J. A. v.d. Hulst, Oude-Ade 95 p; Th. P. Warmerdam, Warmond, 92 p. Goudse kaas (8-12 kg): D. Sol, Ha- zerswoude, 97 p; J. E. Hartveld, Rij nsaterswoude, 96 p; J. P. v.d. Poel, Oud-Ade, 95 p; P. G. v. Leeuwen, Oud-Ade 95 p; N. v.d. Poel, Zoeter- woude, 94 p; T. F. W. v.d. Bas, Moor drecht, 94 p; A. G. J. Noordman, Zoeterwoude; J. W. de Bruijn, Zwam- merdam, 93 p; H. F. J. Mooren, 91 p. Goudse kaas, le soor, klasse C, (boven 12 kg): H. v.d. Broek, Moor drecht, 98 p; Q. H. Onderwater, Zoe terwoude, 98 p; D. Sol, Hazerswoude, 97 p; T. F. W. v.d. Bas, Moordrecht, 95 p; J. G. D. Captein, Zoeterwoude, 92 p; J. v. Harten, Ter Aar, 92 pnt; J. J. v.d. Geest, Hoogmade 92 pnt; G. C. J. v.d. Geest, Leiderdorp 91 p. le soort kazen, ingezonden door kursisten van kaaskursussen: mej. A. A. G. Straathof, Rijpwetering (Leid se kaas) 96 pnt; mej. T. Walbeek, Rietveld (Goudse kaas) 95 pnt; D. Sol, Hazerswoude, 91 pnt. mej. C. Hoppenbrouwer, Alphen a.d. Rijn, 90 punten. Het gehele technische personeel van het dagblad De Telegraaf (circa 550 man) heeft na een te elf uur be gonnen bespreking en een daarop gevolgd onderhoud van een perso- neelsdelegatie met de directie, om 12 uur het werk stilgelegd. Het perso neel verlangt een verhoging van de lonen. De directie handhaaft het standpunt dat ook de vakorganisa ties innemen, namelijk dat men zich strikt zal houden aan de bepalingen van de CAO. De arbeiders hebben besloten voorlopig niet voor zondag avond 12 uur het werk te hervatten. Het gevolg van de bij de Telegraaf uitgebroken staking is dat „Het Nieuws van de Dag" en ook „Het Pa rool" en „De Volkskrant", die gedeel telijk op de persen van de drukkerij Voorburgwal worden gedrukt, van avond respectievelijk morgenochtend niet of slechts in geringe omvang zullen kunnen verschijnen. J. Haasbeek 25 jaar bij N.V. Beuth en Zn. Donderdag 19 september, herdacht de heer J. Haasbeek het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. v.h. R. M. Beuth Zonen, al- 'hier. Als leerling in het bedrijf ge komen, vervult hy thans de verant woordelijke post van dekenstikker. Vanochtend werd hij met zijn echtge note en zijn 9-jarig zoontje Hans, in de directiekamer ontvangen en ge complimenteerd. De directeur, de heer J. F. Bogaars, huldigde de jubi laris en wees erop dat hij zich had doen kennen als een ijverig en am bitieus werker, die op lofwaardige wijze zich steeds van zijn taak heeft gekweten. Hij is een bekwaam vak man, waarop men nimmer tevergeefs een beroep doet. Als stoffelijk blijk van waardering bood de directeur de jubilaris een en veloppe met inhoud aan, alsmede, na mens de Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, het vererend getuigschrift met bijbehorende draag- penning. Mevrouw Haasbeek ontving een fraai boeket bloemen. Daarna werd de heer Haasbeek door het in de fabriekshal verzamelde personeel ontvangen waar hij werd toegesproken door de heer A. Majo- lée, zijn chef, die de prettige wijze memoreerde, waarop hij altijd met de heer Haasbeek heeft mogen samen werken. Door zijn rustig en welwil lend optreden heeft hij onder de col lega's vele vrienden weten te maken. Namens het personeel bood hij de ju bilaris een geschenk onder couvert aan, terwijl mevrouw Haasbeek met bloemen werd verrast. Nadat de jubilaris, mede namens zijn echtgenote, had bedankt voor de hem gebrachte hulde en ontvangen cadeaus, werd hem de gelegenheid gegeven de verdere dag in familie kring door te brengen. Totale tvaarde ongeveer 1700 gulden Toen op 16 september een juwelier uit Leiden door 'n hotelhouder werd opgebeld, dat een Engelssprekende gast voornemens was een bezoek aan zijn zaak te brengen in verband met de aankoop van enkele ringen, zal hij nog geen enkel onraad vermoed hebben. De gast kwam inderdaad en vertelde, dat er een paar dames op Schiphol zouden aankomen, die hij een ring ten geschenke wilde geven. Na rijp beraad koos hij vier gouden ringen met briljanten en een gouden trouwring. Hij zou ze op zicht mee nemen en indien de dames het met zijn smaak eens zouden zijn, zou hij de ringen betalen. Tot zolang gaf hij de juwelier een chèque, die hij dan later voor Nederlands geld zou gaan inwisselen. Voor alle zekerheid vroeg de juwelier ook nog het paspoort van zijn cliënt en toen aan dit verzoek geheel bereidwillig werd voldaan, leek er geen vuiltje aan de lucht. ONDERZOEK DUURT VOORT Tot op heden is de cliënt echter niet teruggekomen, waarop de juwe lier naar Londen (de bank van zijn cliënt) telegrafeerde om naar de chèque te informeren. Deze bleek ongedekt te zijn, zodat de juwelier met een strop van 1700,- (de totale waarde van de vijf ringen) zou ko men te zitten, ware het niet, dat hij nog het paspoort in zijn bezit had. Dit paspoort bleek bij nader onder zoek een duplicaat-paspoort te zijn, dat is uitgereikt, nadat het origineel verloren is verklaard. Het vermeldt de naam van de 30-jarige Engelsman van geboorte, die in Singapore amb tenaar bij het Gouvernement blijkt te zijn. Er wordt nog onderzocht, of dit duplikaat-paspoort echt is en de Engelsman een copie heeft laten ma ken om er dergelijke grapjes mee uit te halen ofwel dat het geheel een vervalsing is. Onder auspiciën van het Nationaal Bureau voor Reclassering te 's-Gra- venhage vindt ook dit jaar in de laatste week van de maand septem ber de Nationale Reclasseringsdag plaats. Ter gelegenheid daarvan heeft het Nationaal Bureau een nieuwe affiche laten maken door de Haagse grafische ontwerper Sypko Bosch. Deze ontwierp de voorstelling van een scarabee, die zich over een van donker naar licht verlopende achter grond, omhoog naar het licht be weegt, waardoor de plaat, meer dan bij vroegere ontwerpen, de aandacht vestigt op de gestrafte of de met straf bedreigde medemens. Het Egyptische woord voor scarabee, n.L cheprer be tekent ook „opstanding" en symbo liseert dan ook wel de reclasserings- gedachte. Voor die „opstanding" is overigens een helpende hand nodig, want hoe eenvoudig het woord „reclassering" ook te verklaren is, zo moeizaam vaak is de arbeid, voor een belang rijk gedeelte door vrijwillige mede werkers belangloos verricht. De ver schillende reclasseringsverenigingen, waarvan wij noemen het Nederlands Genootschap, de Rooms-Katholieke en Protestants-Christelijke Reclasse- ringsvereniging alsmede het Leger des Heils, treden hierin regelend op. Doch hiervoor is veel geld nodig. Het Plaatselijk Comité Leiden, waarin bovenstaande verenigingen gezamenlijk zitting hebben, organi seren t.g.v. de Nationale Reclasse ringsdag van 23 tot 27 september a.s. 'n huis-aan-huiscollecte waarbij voor elke gift een kleine kwitantie wordt afgegeven of op een officiële lijst kan worden ingetekend. Voorts kan de helpende hand ook bestaan uit het medewerken aan deze collecte en aan die zaterdag 28 sep tember gedurende de straatcollecte. Collectanten kunnen zich persoon lijk of schriftelijk aanmelden bij de heer C. W. Oostveen, penningmees ter van het Plaatselijk Comité Na tionale Reclassering Dag, Rijn en Schiekade 121, Leiden, telefoon 22050. Voorzitter van het PI. Comité is dr. P. L. Schoonheim terwijl het secre tariaat in handen is van mej. W. T. A. Laken, Lammenschansweg 24 al hier. L.J.C. en Jazzclub Leiderdorp fuseren Zatredag 2(1 september a.s. te 8.30 uur n.m. geven „De Leidse Jazzclub" en „Jazzclub Leddesrdorp" een geza- melijke contact-avond in „De Ruif", Janvoss ensteeg 59 te Leiden. De bedoeling van deze avond is de respeotievelij ke leden mede te delen, dat men een fusie is aangegaan. Dit biedt vele voordelen. Men is nu lid van één grote Jazzclub inplaats van voorheen van enkele kleinere Jazz clubs, en bovendien is men nu in staat meer en grotere avonden te organiseren. De muzikale medewerking op deze avond zal verzorgd worden door het „Trio Koos Orama". VOORSCHOTEN Geboren: Edwin z. v. H. J. Heij- mans en J. M. van Ginkel; Kathari- na Thea Nora Barbara Maria d. v. P. A. C. van Veen en B. M. A. H. Zweekhorst; Peter z. v. P. Lagrand en S. M. W. Defos; Reinier Gerard z. v. G. W. Corporaal en A. Schor- tinghuis; Peter Gerbrand z. v. G. W. van der Plas en C. E. Harmelink. Overleden: op 9-9: Jacob Johannes Dee, oud 81 j.; A. Ruitenbeek-Al- blas, oud 70 j. DAT DE Quadrillé van Noël Coward gisteravond in de Leidse Schouwburg een succes werd is te danken aan het verrukkelijke spel van Mary Ward als de Engelse, slechts zelden uit haar evenwicht te brengen, lady. Noël Coward, een handige zeer productieve modeschrijver, heeft deze Quadrillé slechts weinig diepgang ge geven, het glijdt zoveel lekkerder. In wezen is het huwelijk tussen de los van bol zijnde markies en zijn vrouw een doffe tragedie, die Sartre tot een hernieuwde „huis clos" zou inspireren. Niettemin werd het a?n los blijspel, met een „quadrille" als symbool: de twee huwelijks paren wisselen van partner, en de dans gaat voort. Aardig was in dit verband de en tr'acte muziek, de piano, die een ge zellige quadrille speelde. Paul Steenbergen toonde zijn grote spectrum als tonelist door een Ame rikaanse spoorwegmiljonair gaaf op de planken te zetten. Jammer dat hij aan geheugenstoringen leed. Dit stuk kreeg een uitgebreide folverdeiing, dus laten we niet op de kwaliteiten van elke speler afzonderlijk ingaan. Gijsbert Tersteeg speelde leuk als de markies en John Koch gaf een geëxalteerde dominee weg, die het als type wel deed. De décors van deze door de Haagse Comedie gespeelde Quadrillé, in zwart-wit, waren van Hep van Delft. Zij dienen een nadere vermelding, omdat zij goed waren - men moest 4 maal van toneel veranderen - en omdat Hep van Delft ook een butler voor het voetlicht bracht, die een monumentaal stukje grime-werk ver tegenwoordigde. Vanavond herhaling. De directie van „De Telegraaf' heeft onder de stakers een gesten cilde mededeling verspreid, waarin o.a. staat dat geen bedrijf zo gevoe lig is voor het stilleggen van 't weTk als een krantenbedrijf. „Een staking zou allen die bij dit bedrijf betrok ken zijn zeer grote en wellicht blij vende schade kunnen berokkenen", aldus de directie. Over de wensen van de typogra fen m.b.t. een onmiddellijke loons verhoging zegt de mededeling, dat er een wettelijk verbod bestaat te gen het doorbreken van de huidige c.a.o., die op 1 februari a.s. afloopt. De directie schrijft voorts zeer veel begrip te hebben voor de verlangens die er heersen en dat zij al haar in vloed zal aanwenden om deze ver langens in de nieuwe c.a.o. zoveel mogelijk te verwezenlijken. „Een sta king moet in de gegeven omstandig heden echter uitzichtloos genoemd worden en zal slechts remmend kun nen werken op de gunstige ontwik keling voor de betrokkenen die in februari a.s. of hopelijk eerder haar beslag kan krijgen", zo besluit de mededeling. Geopend voor spoedeisende geval len: Zuider Apotheek, Lammen schansweg 7, tel. 23553. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt eveneens waargenomen door de Zuider Apotheek. BIOSCOPEN De films in de week yan 2026 sept. zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: Het mysterie van de dodende slinger (18 jaar). Dagelijks 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30 4.45. 7 00 en 9 15 uur Lido: P.T. 109 op nachtpatrouille (14 jaar). Dagelijks: 2.30, 7 00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4 45, 7.00 en 9.15 uur Luxor: De gemaskerde houwdegen (alle leeftijden). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Studio: De onbekende in de express- trein (keuring onbekend). Dagelijks: 2.3U, 7 00 en 9.15 uur. Zondag 2 30. 4.45. 7.00 en 9 15 uur Trianon: Vijf mijl voor middernacht (volw.). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: Het gouden zwaard (14 jaar) (tot en met dinsdag). Wo. en do.: Een belevende vrouw (keuring onbekend). Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. LEREN Het gemiddeld betoog van de ouderejaarsstudent over de ontgroening spitst zich toe op twee punten: 1. We moeten de groenen mores leren; 2. Groenen kiezen vrijwil lig hun ellende. Allereerst de mores. Wat is de zin van mores, zo als deze bij het Studentencorps nog bestaan? Zij stammen voor een deel uit een tijd, waarin studeren nog zoiets was als rente- nieren aan de verkeerde kant van het leven. Het Studentencorps was een geïso leerd instituut. De maatschap pij werd „de kille" genoemd. In het studentenleven van de negentiende eeuw, bloeitijd van de sociëteit, ontwikkelde zich onvermijdelijk, grotendeels on der vinloed van de Duitse „mensur-traditie" een ontgroe ning die op de kaste-idee stoel de. „Moed en doodsverachting" stonden in het vaandel ge schreven. Om dit beeld vol te maken teken ik er een jonk vrouw bij, die, gezeten in de vensternis, (dewelke zo'n heer lijk uitzicht op het Rapenburg bood), de leuzen met gouden draad in het vaandel borduur de. Denk aan de fijne handjes, als van elpenbeen denk aanmaar komik wil er maar mee zeggen, dat het studentencorps er drommels goed op moet toezien, dat het mores en traditie op haar wer kelijke waarde beproeft. Houdt er rekening mee, dat, wat over blijft, de traditie wordt van 'n studentensohare, die „Ameri kaanse afmeting begint aan te nemen." Groenen kiezen niet vrijwil lig hun ellende. Zij willen lid zijn van een passende studen tenvereniging. Als het corps hen niét biedt wat rij nodig hebben deugt het corps niet. Slaan was vorig jaar nog orde van de dag de geïso leerde illusie heeft dus nog tot het jaar Onzes Heren 1962 stand gehouden, in een jaar dat 't percentage corpsleden (veel al in naam) beneden de der tig procent van alle studeren den was gezakt, en niemand meer geloofde in de Leidse na oorlogse caritasgedaehte, die o.a. alle studenten in één gezel ligheidsvereniging wilde sa menbrengen. Onze mening: de reactie van de drie machtige P's: politie, pers, publiek, op de ontgroe ning, is vele jaren te laat ge komen, tot schade en schande van de in slaap gesukkelde corpora. (Zie ook ons blad van gis teren). ALPHEN AAN DEN RIJN Voor vele activiteiten in en buiten Alphen Gistermorgen heeft burgemeester mede de tuinarchitect van de ge- Bruins Slot van Alphen in de woning meente Rotterdam, de heer H. W. van boomkweker J. C. Hoogendoorn Vink, en de heer D. Pols uit 's Her- aan de Groeneweg, ter gelegenheid togenbosch, bestuurslid van de Ver van het 100-jarig bestaan van diens eniging van hoofden voor Gemeente- boomkwekersbedrijf en het vele ver- lijke beplantingen, dienstelijke werk, dat door deze in In zijn toespraak wees Alphens loop der jaren in het maatschappe- burgemeester er op, dat dit jubile- lijk leven is verzet, aan hem de ver- rende bedrijf nog net in de gemeente sierselen uitgereikt behorende bij de Alphen ligt, maar indien de voorge- onderscheiding tot Ridder in de Orde stelde grenswijzigingen door de vo- van Oranje Nassau. rige regering waren afgewikkeld, dan Deze plechtigheid werd o.m. bijge- was wellicht Boskoops burgemeester woond door de naaste familieleden mr. dr. J. P. Verkerk nu op bezoek van de heer J. C. Hoogendoorn, als- gekomen. Spr. prees de grote ver diensten van de heer Hoogendoorn op velerlei gebied, een respectabele lijst van activiteiten in en buiten Al phen. Kennelijk getroffen dankte de oud ste zoon de heer W. Hoogendoorn voor de hoge onderscheiding, die rijn vader te beurt is gevallen. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de kwekerij, waar door de heren van de Rotterdamse plantsoe nendienst een boom, genaamd Gink go bibola, de enige kegeldragende boom, die bladeren draagt in plaats van naalden, werd aangeboden en ook geplant. De heer Hoogendoorn dankte voor dit bijzonder door hem op prijs gestelde geschenk, waarvan hij hoopte, dat hij nog heel lang op dit bedrijf zal mogen neerzien. In een der zalen van het paviljoen Avifauna is 's middags een bijzonder druk bezochte receptie gehouden. Burgemeester Bruins Slot speldt de heer Hoogendoorn de versierselen op bij diens benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Rechts me vrouw Hoogendoorn in het midden de oudste zoon Wim.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3