Bijzonder beleid probleem gebieden voortgezet „ROTBOOM" Ambonezen blijven zorg eisen KAJ heeft grote plannen voor komend actie-jaar In 1964 ontginning van 4000 bundels in Oost-Flevoland Paus Johannes was werkelijk een grote Paus Nieuwe uitgaven VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 180 Miljoen voor Maatschappelijk Werk De begroting 1964 van het ministerie van maatschappelijk werk wordt voor de gewone dienst geraamd op 180.409.900 tegen 162.207.400 voor 1963. De verhoging met 18.202.500 is deels veroorzaakt door verbetering van wettelijke uitkeringen en de voortgaande uitbouw van het maat schappelijk (opbouw-) werk. Voor gezinsverzorging en gezinshulp werd bijvoorbeeld 5,47 milj. méér uitgetrokken, voor verpleging van onver mogende geesteszieken 1,631 miljoen. In verband met de verbetering der buitengewone pensioenen 19401945 en zeelieden-oorlogsslachtoffers 7,618 miljoen meer, en ten gevolge van de repatriëring uit westelijk Nieuw-Guinea 2,64 milj. meer voor verzorging in contractpensions. Een nieuwe post betreft 2,1 miljoen voor pensioen-vervangende uit keringen per 1-1 1964 aan Ambonezen, die hun pensioenrechten in ons land niet gerealiseerd krijgen. In de memorie van toelichting op de begroting zegt minister mevr. drs. J. F. Schouwenaar-Fransen dat voor het bevorderen van de noodzakelijke sociale ontwikkeling een tijdsperiode van vier jaren ontoereikend is. Het bijzondere beleid voor de probleem gebieden, begonnen in 1960, dient dan ook te worden voortgezet. Óm stagne ring te voorkomen heeft de vorige re gering reeds voor 1964 en 1965 enige beslissingen genomen, waarbij in be langrijke mate rekening is gehouden met de wensen van de provinciale besturen. Op verschillend territoriaal niveau wordt getracht de maatschappelijke opbouw te bevorderen: een nauw samenspel van overheid en particu lier initiatief, waarbij de bevolking zelf waar mogelijk wordt betrok ken. Op het ogenblik zijn ruim 90 in stellingen werkzaam voor de her opvoeding en sociale integratie van probleemgezinnen. Minister Schouwenaar is voorne mens aan de strukturele vormge ving van het plaatselijk werk voor de woonwagenbevolking bijzondere aandacht te schenken mede in ver band met de noodzaak op korte ter mijn het ontwerp voor een nieuwe woonwagenwet in te dienen. In het belang van een goed ver loop van de migratie van buiten landse werknemers wordt regelmatig overleg gepleegd tussen de ministe ries van sociale zaken en volksge zondheid en van maatschappelijk Arbeider door vallende balk gedood Op het in aanbouw zijnde fabrieks complex van Dow Chemical Inter national te Terneuzen is gistermid dag de 42-jarige lasser M. C. v. Don gen door een vallende stalen balie dodelijk getroffen. Arbeiders hadden even tevoren een staalconstructie recht gezet, waarna een van hen naar boven klom om een monorail te bevestigen. De gehele ijzeren con structie sloeg om. Een balk trof de heer Van Dongen, die aan de gevol gen hiervan ter plaatse overleed. Hij was gehuwd en had twee kinderen. Een andere arbeider liep een her senschudding op en werd aan beide benen gewond. Rust in Amsterdamse haven weergekeerd In de Amsterdamse haven hebben de arbeiders van de avondploegen gisteren htm werk normaal ter hand genomen. Slechts hier en daar tracht ten arbeiders, die de gehele dag of een gedeelte daarvan hadden ge staakt, hun collega's van de avond ploegen ook over te halen tot acties. Hun devies daarbij was: „Wij hebben de spits afgebeten, het zou eerlijk zijn als jullie nu ook enige uren staakten". De animo daartoe bleek evenwel nagenoeg nihil. Slechts bij enkele bedrijven aarzelden enige ar beiders, maar omstreeks zes uur werd overal weer normaal gewerkt. „Rotboom" zo stond met gro te rode letters hedenmorgen geschilderd op de boom, waar op Prin-psdag de calèche van de prinsessen tegenaan was ge reden. Ook nog andere spreu ken waren hier duidelijk zicht baar opgeschilderd, zoals „Je bent geen stoplicht" en „Dat moet je niet meer doen". Om wonenden toonden zich bijzon der verbolgen over deze stunt en een van hen heeft de op schriften met water verwij derd, waardoor de boom een uiterst onnatuurlijke kleur ge kregen heeft. Later bleek, dat drie groenen van de studentenvereniging „Veritas" uit Utrecht voor de zaak aansprakelijk zijn. Tegen een verslaggever van het Alge meen Dagblad verklaarden zij de „studentengrap" te hebben uitgehaald, om te laten zien, dat zij eigen initiatief kunnen ontplooien. „Wij hebben 's nachts een lang gesprek gehad met de boom en hem duidelijk gemaakt, dat hij te hard is op getreden. Het roodschilderen houdt een waarschuwing in aan andere paarden, die ook de nei ging zouden kunnen krijgen op hol te slaan", zo verklaarden de groenen. Het is voor deze aankomende studenten slechts te hopen, dat zij, wanneer zij echt student geworden zijn, ook echte studentengrappen zullen kunnen uithalen. werk. Daaraan nemen ook vertegen woordigers deel uit het bedrijfsle ven, de vakbeweging en het particu lier initiatief. Aan tien initiatieven voor werkzaamheden ten behoeve van de opgang en de sociale inte gratie van buitenlandse arbeidskrach ten is inmiddels subsidie verleend. Hiervoor wordt 80.000 (40.000) uit getrokken. Voor subsidiëring van de instel lingen voor algemeen maatschappe lijk werk is 5.028.000 (4.220.000) uitgetrokken. Ten behoeve van de 84 samenwerkingsorganen voor maatschappelijk werk op levensbe schouwelijke en algemene grondslag is 2.350.000 uitgetrokken (2.053.000). GEZINS- EN BEJAARDENZORG Voor subsidiëring van de Nederlandse federatie voor de bejaardenzorg als mede onder meer voor vormen van verzorging, die opneming in tehuizen kunnen voorkomen of uitstellen (dienstencentra) is uitgetrokken 313.000 (286.500). Hierbij moet in aanmerking worden genomen, dat voor alle burgers geldende voorzie ningen open staan staan voor de be jaarden. In vele delen van het land heeft de gedachte om dienstencentra voor bejaarden op te richten veel weer klank gevonden. Voor de subsidiëring van de gezins verzorging en de gezinshulp is 15.970.000 (10.500.000) uitgetrok ken. Ondanks de groei kan toch maar ten dele door de instellingen aan de vraag worden voldaan. Voor huishoudelijke en gezinsvoor lichting is 1.300.000 (1.100.000) uit getrokken. Op 1 januari 1963 waren 211 con tractpensions voor gerepatrieerden in gebruik, een stijging als gevolg van de repatriëring uit Westelijk Nieuw-Guinea. Ook de woning- verplichting jegens de gerepatrieer den nam hierdoor toe, en wel van 1486 op 1 januari 1962 tot 2860 op 1 juni 1963. De integratie der gerepatrieerden verloopt (op bepaalde streken na, waaraan intensievere aandacht zal worden geschonken) bevredigend. Gevangenen lanterfanten tijdens weekend Het gevangeniswezen in de ruimste zin van het woord is min of meer het stiefkind van de overheid en de volksvertegenwoordiging. Er is de laatste vijftig jaar op dit terrein maar bijzonder weinig veranderd en ook de richtlijnen bij de kabinetsformatie gingen totaal voorbij aan het ge vangeniswezen. Deze opmerkingen maakte de voorzitter van de vereni ging van reclasseringsinstellingen, prof. mr. I. A. Diepenhorst, vanmor gen op een persconferentie die in Utrecht werd gehouden ter gelegen heid van de nationale reclasserings- dag op 28 september aanstaande. De beginselenwet stelt, dat de uitvoering van de straf mede dienstbaar moet worden gemaakt aan de terugkeer van de gedetineerde in de maatschap pij. Prof Diepenhorst vroeg zich ech ter af, hoe men dit wil bewerken in gebouwen die zestig a zeventig jaar oud zijn. De vijfdaagse werkweek noemde hij voor de gedetineerden in gevan genissen en huizen van bewaring een vloek, omdat er dan van vrijdag avond tot maandagochtend niets aan de gevangenen wordt gedaan. Men leert de gedetineerden op die manier lanterfanten, aldus de hoogleraar, en zedelijke infecties zullen niet te ke ren zjjn. Een probleem vormt ook de ar beid in de gevangenissen bij een be loning van een paar dubbeltjes in de week leert men niet werken zo zei prof. Diepenhorst. Volgens hem is in het buitenland wel bewezen, dat er mogelijkheden zijn om meer te ma ken van de arbeid binnen de gevan genismuren en om de gedetineerden ook werkelijk te scholen. De 12.500 Ambonezen, die in 1951 in ons land aankwamen, zijn thans door geboorte-overschot in aantal ge stegen tot 23.500. De meesten leven nog bij elkaar in 43 woonoorden (12.260 zielen) en 28 woonwijken (8300 zielen). In anderhalf jaar wer den 12 woonoorden opgeheven. In de tweede helft van 1963 kunnen, naar gehoopt wordt, nog eens 8 woonoorden worden gesloten. Naar berekening zullen in 1964 500 ge zinnen naar woonwijken kunnen verhuizen. Voor de Ambonezenzorg is f 10.454.000 (9.747.700) geraamd. Ter gelegenheid van de opening van een nieuwe salon heeft de Londense kapper Riche zijn nieuwste coiffure- modellen getoond. Het meisje Mag- da liet zien, dat zelfs een chocolade- gebakje niet misstaat. Om in te bij ten overigens De begroting voor het Zuiderzee- fonds is met f 104,8 min. amper ho ger dan die van het vorige jaar. In Oostelijk Flevoland zal in 1964 opnieuw 4000 ha worden ontgonnen. Het voltooien en uitgeven van landbouwbedrijven in dit gebied is door de strenge winter vertraagd. In het lopende jaar zullen 127 bèdrijven worden uitgegeven met 4820 ha. Voor 1964 staat de uitgifte van 104 bedrij ven met 3435 ha op het program. Minister Van Aartsen wijst in zijn memorie van toelichting op het gro te belang van Lelystad als centrum van het nieuwe gebied, maar ook als opvangcentrum voor het overbevolk te westen. De organisatie van de bouw zal worden toevertrouwd aan de Rijksdienst voor de LJsselmeerpol- ders. Ter bespoediging van deze ste- debouw zal in de komende jaren meer voor Lelystad moeten worden uitgetrokken. KATJES ALS HUISWIL Personeel van de Utrechtse gemeentelijke reinigingsdienst trof gistermiddag in een vuil nisbak, die op het puint stond geleegd te worden, vier jonge poesjes aan. Van de pasgebo ren dieren was er een dood. Bij een nader onderzoek bleek dat de eigenaar van de vuilnisbak tevens eigenaar van de poesjes was. De man had, naar hij de politie meedeelde, de dieren eerst onder water gehouden, maar toen dit geen resultaat opleverde besloot hij de poesjes maar samen met 't huisvuil op te ruimen. De man kreeg een proces verbaal wegens dierenmishan deling. De dieren zij naar het gastvrije dierenasiel gebracht. i Wat lezers schrijven NIEUWE METHODE KUNSTMATIGE ADEMHALING Men schrijft ons: Misschien heeft u enige tijd geleden ook het televisieprogramma gezien, waarin een jongen vertelde, hoe hij een kind had gered door de zogenaamde beademing toe te passen. Misschien heeft u zelf ook gezien, hoe die be ademing tijdens een eerdere uitzen ding werd gedemonstreerd. U bent toen misschien wel op het idee gekomen dat kan ik ook wel. Zeker, maar of u slaagt als het nodig zou zijn? Dat is niet zo eenvoundig te zeggen. Daarvoor zijn er te veel dingen die hierbij een rol kunnen spelen. Hoe lang lag iemand al in het water? Hoe staai het met zijn polsslag, dus hoe werkt zijn hart? Hoe is zijn ademhaling? Als u belangstelling heeft voor de „nieuwe" methode van kunstmatige ademhaling, zonder een of ander' hulp middel, kom dan eens naar de avond die georganiseerd wordt door de R.K Bond voor EHBO afd. Leiden „Peerke Donders". Deze in het land gewaar deerde vereniging zal op vrijdag 27 september een avond organiseren over de mond op mond of mond op neus beademing. De specialiste, dr. A. Bot, zal u uit leggen waarom het zo belangrijk is, waarom u moet weten wat u doet en de spreekster zal laten zien hoe te handelen. Met het modern oefenmateriaal, waar over ook „Peerke Donders" oeschikt. nl. de pop Anne, waarin het mechanis me van de mens is nagebootst, zal wor den gedemonstreerd en een film geett verdere toelichting. Vrijdag 27 sept. 8 uur in de Jacoha- zaal van De Burcht. Toegang gratis. Het bestuur Kath. Nat Bond voor EHBO afd. Leiden „Peerke Donders". EUROPEES ONDERZOEK NAAR TOESTAND VAN WERKENDE JEUGD De Nederlandse KAJ, zo wel de mannelijke als vrouwelijke groep, gaat komend jaar een belangrijke aktiviteit ontwikkelen in het kader van de Europese eenwording en de situatie van de werkende jeugd in Europa. De aktie geschiedt in sa menwerking met de katholieke jeugdbewegingen in België Duits land. Engeland. Frankrijk. Italië. Lu xemburg. Oostenrijk, Portugal, Schotland. Spanje. Tirol en Zwit serland. Niet minder dan 20.000 jon geren, verdeeld in 50 groepen, zul len eraan deelnemen. Nederland le vert een contingent van 2000 wer kende jongeren. Hoofdschema van de van dertig iuli tot en met 1 augustus te Straats burg te houden studiebijeenkomst, waaraan door 2000 leiders uit de hiervoor genoemde landen zal wor den deelgenomen, is de situatie van de werkende jeugd in Europa. On der meer komen aan de orde: de vrije tijdsbesteding, de verkering, de situatie van de buitenlandse arbeids krachten etc. In ons land wordt dit onderzoek ODgezet en geleid door de nationale VKAJ en KAJ, waarbij 5 punten vooral de aandacht zullen hebben: de voorbereiding op het ar beidsleven, de introduktie in het be drijf, de begeleiding van de werken de jongeren in het bedrijf, de men selijke verhoudingen en de toe- komstperspektieven van de werken de jeugd. EUROPEES STATUUT Deze onderwerpen zullen tevoren behandeld worden op vergaderingen in de ongeveer 2000 afdelingen van (V)KAJ hier te lande. Er zal een rapport van worden samengesteld, dat aan de Europese KAJ zal worden gezonden, die het samen met de rap porten uit andere landen zal verwer ken tot een geheel, namelijk het z.g. statuut. Behalve deze afdelingsgewijze be handeling van de aangegeven the ma's zal er ook een Euro-rally worden gehouden, waaraan even eens door jongeren uit geheel Euro pa wordt deelgenomen. Via verschil lende routes trekken de Europese delegaties namelijk per autobus door verscheidende landen naar Straats burg. De grote Eurorally start eind juli '64 en op 2 augustus zullen alle deelne mers in Straatsburg bijeen komen. PRINSESSEN IN PARIJS De prinsessen Beatrix en Irene, die op het ogenblik een bezoek aan Pa rijs brengen, logeren in het Neder lands instituut. De prinsessen heb ben een apartement op de eerste eta ge met uitzicht op een klein park aan de kant van de Rue de l'Univer- sité. Prinses Beatrix logeerde hier ook al bij vorige gelegenheden. Zaterdag zullen de Nederlandse officieren en hun echtgenoten, die op het hoofdkwartier van Shape (Su preme Headquarters Allied Powers in Europe) werken, aan de prinses sen worden voorgesteld. Zaterdag middag vertrekken Beatrix en Irene weer naar Nederland. 45 vrije boeren met arrestatie bedreigd 45 boeren in de gemeente Ermelo hebben deze week bezoek ontvangen van de plaatselijke politie. Het be trof hier boeren die de inventarisa tieverordening van het Landbouw schap niet wililen nakomen en daar voor zijn veroordeeld. Zij hebben nu tot zaterdag gelegenheid te betalen. Doen zij dat niet, dan wacht hen weldra de arrestatie. De boetes va riëren van ongeveer 20 tot 100 gul den. MANIFESTATIE Op deze 2e augustus zal dan staande uit zang, dans, muziek en spel. De Europese KAJ zal zich daar presenteren aan het Europese par lement en de overige instellingen op Europees niveau, waarvan talrijke vertegenwoordigers aanwezig zullen zijn. Dan zal aan het Europees par lement het Europees Statuut wor den aangeboden, waarin vervat zijn de resultaten van het onderzoek naar de arbeidssituatie van de wer kende jeugd en de wensen van de jeugd. KAJ stelt onderzoek in naar de situatie van de werkende jeugd De Nederlandse Kajottersbeweging (KAJ en VKAJ) gaan 'n onderzoek instellen naar de arbeidssituatie van de werkende jeugd. Een dergelijk onderzoek wordt tegelijkertijd ge daan in een reeks andere W est euro- pese landen. Onderwerpen als de voorbereiding op het arbeidsleven, de introductie in het bedrijf, de begeleiding van de jongeren in het bedrijf en de perspectieven van de werkende jeugd komen daarbij aan de orde. De re sultaten van dit onderzoek worden verwerkt in een rapport, waarin ook de gegevens van onderzoeken in an dere landen worden opgenomen. In augustus van het volgend jaar zal dit rapport tijdens een manifes tatie in Straatsburg worden aange boden aan vertegenwoordigers van Europese organisaties en instellin gen. In deze stad wordt dan 'n stu diecongres gehouden, waaraan 2000 leiders van Katholieke Organisaties voor de Werkende Jeugd deelnemen. Nederland zal 200 leiders (sters) af vaardigen. Eind juli 1964 start een rally, waaraan 15.000 a 20.000 jonge ren uit geheel Europa zullen mee doen. Doel van deze rally is 't leg gen van contacten tussen jongeren uit de diverse landen van Europa. De rally telt rond 2000 Nederlandse deel nemers. Chroesjtsjows schoonzoon: „Hij was een grote Paus, U moet mij geloven, werkelijk een grote Paus. Dat is en blijft mijn overtui ging", zo heeft Chroesjtsjows schoon zoon Alexei Adjoebei, de hoofdredac teur van het Russische regeringsblad Iz west ja, over wijlen Paus Johannes gezegd in een vraaggesprek in Na pels met een verslaggever van het Italiaanse blad „II Messagero". Hij zei het bezoek aan de vorige Paus nooit te zullen vergeten, omdat hierdoor was aangetoond, dat op basis van de menselijke betrekkingen een samenleving mogelijk is, zelfs tus sen verschillende ideologieën. Pre mier Chroesjtsow, „die mij naar ZOETERWOUDE (H.R.) PROGRAMMA KONINKRIJKSFEESTEN In de week van 23 tot 30 septem ber 1963 worden er in Zoeterwoude door de beide Oranjeverenigingen feestelijkheden georganiseerd bij ge legenheid van de herdenking van het 150-jarig bestaan van ons koninkrijk. Het programma voor de Hoge Rijn dijk luidt als volgt: Zaterdag 21 sept.: 's avonds te 8 uur herdenkingsbijeenkomst in de Ned. Herv. Kerk te Zoeterwoude (Dorp). Sprekers: J. A. Detmers, bur gemeester, deken v. d. Boog en ds. Hengstmangers. Alle ingezetenen worden opgewekt die bijeenkomst bij te wonen. Maandag 23 sept.: 's avonds te 7.30 uur muzikale rondgang door Zoeterwoude (H.R.) door de Harmo niekapel Leiderdorp. Woensdag 25 sept.: 's avonds te 7.30 uur muzikale rondgang door Zoeterwoude (H.R.) door de Paulus- band uit Leiden. Zaterdag 28 sept.: Om 's morgens half tien vertrekt een optocht, waar aan ook de Hoge Rijndijk deelneemt, van de Vrouwen weg. De optocht ar riveert half één 's middags aan de Hoge Rijndijk bij De Jongs Machine fabriek en trekt vandaar langs de Hoge Rijndijk naar de grens met Leiden. De St. Jansfanfare en de Harmoniekapel Leiderdorp zullen muzikale medewerking verlenen. De optocht geeft episodes uit de geschie denis van ons vaderland sinds 1813. 's Middags half 2: Ballonnenwed strijd voor alle kinderen van 414 jaar, op het gemeenteterrein langs de Óranjelaan. De ballonnen worden gratis ter beschikking gesteld. De Harmoniekapel zal voor de muzikale opluistering zorgen, terwijl de kin deren ook nog een traktatie zullen ontvangen. Prins Bernhard zal dinsdag 24 september in Londen aanzitten aan een diner van het „European Cultu ral Fund", waarbij gesproken zal worden over het werk van dit fonds, dat een onderafdeling is van de „Fon- dation Europeenne de la Culture" en over het „World Wildlife Fund", van welke beide laatste instellingen de prins voorzitter is. Een gedeelte van dit gesprek zal in de loop van de avond door de Associated Television worden uitgezonden. DAVID LOW OVERLEDEN Sir David Low, de uit Nieuw-Zee- land geboortige tekenaar van poli tieke karikaturen, is donderdagavond op 72-jarige leeftijd in Londen ge storven. Low, die sinds 1919 in Engeland werkte, is door Churchill eens „de grootste van onze moderne karikatu risten" genoemd. Zijn tekeningen verschenen 23 jaar lang in de „Eve ning Standard". Ook voor „The Star" en de „Guardian" heeft hij getekend. In 1962 werd hij in de adelstand ver heven. Rome had gestuurd, d.w.z. hij had met mijn denkbeeld ingestemd", was gelukkig over het welslagen van het bezoek geweest. Desgevraagd zei Adjoebei nog niets te kunnen zeggen over de nieuwe Paus „Ik kan U één ding toevertrou wen: wij verwachten dat Paulus VI de lijn voortzet die zijn voorganger heeft aangewezen". Op de vraag of hij een bezoek aan de tegenwoordige Paus overwoog, zei de schoonzoon van de Russische leider, dat men voor een audiëntie op het Vaticaan moet worden uitgenodigd. TIJD voor oe BLOEMEM Tips voor de verzorging. 4 De steel van snij. bloemen schuin af. Tsnijden helpt alleen ^wanneer u daarna >-de stengel DIRECT fin het water zet. Zet snijbloemen nooit in de zpn of op de tocht - „School voor goede heertjes", door John Boland. Uitg. L. J. v. Veens Uitg. mij, Am sterdam. Een aardig en origineel detectieve- romannetje zonder dat er plassen bloed stromen. Het handelt in de gebouwen van een bank. „Regen en andere verhalen", door W. Somerset Maugham. Uitg. Het Spectrum. Al houdt niet eenieder van de trant, waarin deze schrijver zijn verhalen vertelt, voor de liefhebbers van deze manier van vertellen zijn in deze uitgave weer enkele goede verhalen bijeengebracht. „Paul Henri Spaak", door J. H. Huizinga. Uitg. Het Spectrum. Een politieke biografie van een zeer boeiend figuur in de internationale en in de nationale politiek van Bel gië. Tot in details wordt hier de rol van Spaak verteld, die hij speelde in de troonsafstand van koning Leopold III en zijn werk aan de totstandko ming van vele Europese organisaties op politiek gebied, zoals EEG, Bene lux en andere. Honkie en Ponkie, door Jac. Linders. Uitgave Lannoo, Tiel/Den Haag. Een groot en smaakvol verzorgd boek over kaboutertjes en allerlei andere dingen, die de kinderen natuurlijk in hoge mate interesseren. Aardig ver teld in 26 hoofdstukken en origineel geïllustreerd door Lie. Grabbelton, door Piet Marée. Prisma Kinderpockets „Het Spektrum", Utrecht. Een keurig en kleurig uitgevoerd boekje in de speciale reeks voor kin deren, die nog te klein zijn voor de junior-pockets. Het staat vol spel letjes, raadsels en knutselwerkjes, die de kleintjes zelf kunnen uitvoe ren met zeer eenvoudige middelen. Een uitkomst voor onze vele dagen slecht weer! ABC met verrassingen, door Piet Marée. Prima Kinder pockets „Het Spectrum", Utrecht. Speciaal samengesteld voor kin deren, die nog niet op de lagere school zijn. Zij kunnen spelenderwijs en aan de hand van allerlei plaatjes de letters van het alfabet leren. Daarna wordt alles nog eens herhaald en tot slot volgt een spelletje of raadsel, gebaseerd op elke letter. Het geheim van de Boemboem, door Mary Patchett. Prisma Kinderpockets „Het Spectrum", Utrecht. De „boemboem" blijkt een zee hond te zijn. John en Annabel, die hem in een meertje in het bos ont dekken, beleven er natuurlijk de no dige avonturen mee. Het verhaal, zal de kleintjes, die net aan zelf-lezen toe zijn, vast wel boeien. Pietro heeft een vriend, door J. C. Grund. Uitgave N.V. De Spaarnestad, Haarlem. Een boeiende vertelling voor de niet meer zo heel jonge jeugd. Lies- beth van Waele zorgde voor een uit stekende vertaling, waarbij de span ning tot het einde blijft. De karak teristieke tekeningen zijn van Kurt Schmischke. Het verhaal speelt op Corsica en behandelt de geschiedenis van een vedette, welke wordt aan gewend om de jonge Pietro aan vrienden te helpen, nadat zjjn aan leg als beeldhouwer is ontwikkeld door een oude kunstenaar.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 10