North State Overleg op korte termijn met regering dringend gewenst Stunt van groenen in Nijmegen Rijk draagt bij in exporttoeslag aardappelen 't is weer tijd voor II VOORWAARDELIJKE STRAF VOOR HOUDEN VAN ILLEGALE LOTERIJ BEGROTING STAATSMIJNEN DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De loonpolitieke situatie Het Is in het gebouw van de Sociaal-Economische Raad in Den H^ag gisteren een dag geweest van lonen en loonpolitiek, 's Morgens kwam de looncommissie van de Stichting van den Arbeid hijeen, 's middags ver zamelden zich, in twee afzonderlijke vergaderruimten, bestuursleden van de Stichting van den Arbeid en van de Raad voor het Midden- en Klein bedrijf. Het laatstgenoemde college besprak de door het presidium op verzoek samengestelde budget-nota waarin o.a. salarissen van topfunktio- narissen van het Bureau van de Raad en Lonen van het administratieve personeel waren opgenomen. Waarover het beraad van de looncommissie van de Stichting van den Arbeid ging, is naar buiten niet gebleken. de Waalbrug naar het per 1 augustus magnificus van Utrecht, prof dr. H. weer Duits geworden Elten. De dou- Freudenthal een verwoed tegenstan- ane liet de stoet ongehinderd passé- der van de ontgroening. Hij heeft dan ren, waarna de groenen door de bur- ook bekend gemaakt niets in dit óp- gemeester van Elten, die van te vo- zicht door de vingers te zien. Wel zei ren van de zaak op de hoogte was ge- hij begrip te hebben voor de aanpas- steld, onder grote belangstelling van singsmoeilijkheden van de nieuwe de burgerij werden ontvangen en op groentijd, omdat dit jaar voor het een glas sherry werden onthaald. Op eerst bijzonder strenge richtlijnen plechtige wijze werd, zo meldt de gegeven zijn voor de ontgroening. Volkskrant, op het plein voor het stadhuis in Elten de „Internationale Studentstaat" gesticht, een instelling, rp die tot doel heeft gekregen de in- J.WCC 1HC1S1CS ZWRctT ternationale betrekkingen tussen de J Studentenstaat" gesticht, 'n instelling 1 L 1 deren. De aankomende studenten gCWOllQ Dll OüffCVHl reikten vervolgens de speciaal voor O J O deze gelegenheid in het leven geroe pen ,Orde van de dronken Ezel" uit. Twee meisjes uit Rijswijk zijn gis- Des avonds verzamelden zich de teren zwaar gewond, toen zij op de groenen weer in de sociëteit om zich Van Vredenburchweg aldaar door 'n weer aan het toezicht van de com- achteropkomende zandauto werden missie te onderwerpen. aangereden. De 13-jarige Yvonne Ol- Daar is hun -door het ouderejaar gers, die haar zevenjarig zusje In- cent, voorkomend in de verwachtin- ten zeerste gewaardeerde - stunt het grid achterop had, slipte met haar gesprek van de avond geworden. Wel fiets in los zand op de weg. Beiden hebben ze zich vanmorgen om negen kwamen onder de auto terecht. Hel De leden van het bestuur van de gen van het Centraal Planbureau, Stichting van den Arbeid hebben is naar zijn mening „belachelijk", zich in de middag beraden over de Het door de minister van sociale uur moeten melden bij de commissie, oudste meisje werd levensgevaarlijk situatie op het gebied der loonpolitiek zaken en volksgezondheid gewenst aan welk bevel allen gehoor hebben gewond naar de Ursulakliniek te thans. geachte overleg op korte termijn met gegeven. Na afloop van deze vergadering het stichtingsbestuur zal de volgen- heeft de sekretaris' van dit stichtings- de week kunnen worden gehouden, bestuur, dr. P. S. Pels, het volgende Het zal van de werkzaamheden van communiqué voorgelezen: de minister afhangen of dit spoed- „Het bestuur van de Stichting van overleg op woensdag 25 of vrijdag den Arbeid heeft zich heden bera- 27 september zal worden bepaald, den over de huidige gespannen loon- Vier schorsingen bij ontgroening in Utrecht Wassenaar overgebracht. Haar zusje, dat waarschijnlijk het linkerbeen zal moeten missen, is naar het zieken huis aan de Zuidwal in Den Haag overgebracht. MEISJE OVERLEDEN politieke situatie. Hierbij heeft het bestuur aandacht besteed aan de vraag welke maatregelen, die tot vermindering van de spanningen zouden kunnen leiden, in overwe ging kunnen worden genomen, met als uitgangspunt de grondslagen van het huidige loonbeleid en de verant woordelijkheid die het georganiseer de bedrijfsleven draagt voor de so- Nader wordt gemeld, dat de 13- jarige Yvonne Olgers uit Rijswijk, Bij de ontgroening in Utrecht zijn vier oudejaars voor enige weken ge schorst van deelneming aan het ver- die gistermiddag op de Vredenburch- enigingsleven. Weliswaar hebben zich geen excessen voorgedaan, maar we& aldaar door een zandauto werd toch heeft de senaat aanleiding ge- aangereden, gisteravond aan de op- Vijftig groenen van de Nijmeegse vonden deze maatregelen toe te pas- eeiolten verwondingen in de Ursula- studentenvereniging Diogenes zijn sen. In drie gevallen was de oorzaak woensdagmorgen tegen het oudere- het slaan van groenen, in het vierde kliniek m Wassenaar is overleden, jaar in opstand gekomen en uit Nij- geval de nalatigheid van een oudere- De toestand van haar zevenjarig uocu, J megen weggegaan. waren ae ias- jaars, waaraoor een groen eau ue cu- Tng.r: j dat „men met haar OD ons land. In deze maand zullen m de ten> die zij te dragen hadden, beu en logne in het oog kreeg. Twee kleine znsje dat samen met naar op commissie Ontwikkeling Nationale besloten rebellie te plegen. ongelukjes bij de ontgroening liepen de fiets zat toen deze slipte en onder Economie van de Sociaal-Economi- Woensdagmorgen hadden zij zich goed af, zodat de senaat hier geen de zandauto terecht kwam, is nog sche Raad deze vragen eveneens on- om ^en UUr hij de ontgroeningscom- aanleiding zag in te grijpen. - -AirA, der ogen worden gezien. De Stichting missie moeten melden, maar in plaats steeds zorgwekkend. Zij zal zeker van den Arbeid zal zo mogelijk daarvan fietsten zij klokslag tien over Zoals bekend is de nieuwe rector haar linkerbeen moeten missen. reeds in de volgende week met de - regering over de huidige situatie overleg plegen." „BELACHELIJK" De bestuursvergadering van de stichting werd geleid door de werk geversvoorzitter dr. ir. B. Bölger, opvolger van ir. W. H. Kruyff. Na afloop van de vergadering kon worden vernomen, dat het beraad in een goede sfeer is verlopen. De standpunten zijn uiteengezet in een oriënterend gesprek. Drs. D. Roemers, werknemersvoor zitter van het Bestuur der stichting en voorzitter van het NW, zei het gevoel te hebben, dat het begrip voor het standpunt der vakcentrales groeiende is. Hij zei dat hij in de vergadering geen percentage had ge noemd. Het percentage van vier pro- Hoewel de Nederlandse regering van mening is en dat ook in de raad van ministers, de Europese Eco nomische Gemeenschap zal laten blijken dat de export subsidies van EEG-landen op consumptie-aard appelen dienen te worden afgeschaft, zal de minister van Landbouw, en Visserij noodgedwongen een toeslag verlenen op Nederlandse consump tie-aardappelen bij export naar niet- EEG landen, zo wordt van de zijde van het ministerie meegedeeld. Naar aanleiding van het desbetreffende verzoek van het produktschap voor aardappelen en van het Landbouw schap heeft de minister zich bereid verklaard voor vijftig procent een rijksbijdrage uit gelden van het land- bouw-egalisatiefonds te verlenen in een toeslag van f 3,70 per 100 kilo gram consumptie aardappelen bij ex port naar niet-EEG landen. Minister Biesheuvel heeft gemeend aan het verstrekken van een dergelijke toe slag te moeten meewerken, teneinde de exporteurs van Nederlandse con sumptie-aardappelen in staat te stel- Tijdens haar bezoek van woensdag aan de tentoonstelling „Frisiana" in de grote nieuwe Frieslandhal te Leeuwarden toonde H.M. Koningin Juliana levendige belangstelling voor een grote maquette van de provincie Friesland. De Koningin liet zich uitvoerig over allerlei bijzonderheden vertellen. zo zacht zo geurig (Advertentie) Waardevolle boerderij door brand verwoest digde, was niet verzekerd. Enkele jaren geleden werd de boerderij voor 30 mille gerestaureerd en zij behoor de tot de mooiste oude plaatsen van het eiland. De pachter, de heer Johan Roeper, die niets van de landbouw- lenopvoet'van gelijkheid met ,n- der. landen - Frankrijk en België dom van de Vereniging tot Behoud zekerd. Onder andere ging 100 ton r3o0ef^/"an de kan tev<StelerfWijhebben bekendheid zijn eerder tot het verstrekken van van Natuurmonumenten, is gisteren hooi verloren. Mevrouw Roeper en P j!t te Delft mr J A de Jona gegeven aan' dit systeem" zei hij toeslag overgegaan te concurreren door onbekende oorzaak door brand haar twee kleine kinderen werden -^„„jddair opgelegd aan 'de 46-ja- nfaar wanneer de loten eénvoudig- in het belang van het behoud van verwoest. Het gebouw, dat een waar- door het vuur verrast en konden g^raiddag opgelegd aan de 4b ja ,^aar wannendeloten eenvoumg onze traditionele afzetmarkten. de van 100.000 gulden vertegenwoor- zich ternauwernood redden. N.v zTu het ^hetS gn ge - Zoetermeer, die terecht stond wegens weest en was er stellig geen straf- het houden van een loterij die in baar feit gepleegd". De kantonrech- strijd was met de loterijwet. De kan- ter merkte op dat men bij een aantal tonrechter meende dat hier een grens- van 400.000 leden moeilijk van be- geval op loterijgebied betrof, doch slotenheid kan spreken, dat niettemin door het grote aantal GERAAMDE PRODUKTIE 10 MILJOEN TON De nettoproduktie van steenkolen wordt voor 1964 geraamd op 7.200.000 ton. Ten opzichte van 1962 betekent dit een verhoging met ruim 200.000 ton. Voor 1964 wordt, bij een enigs zins lagere bezetting, een verhoging van de produktie per ondergrondse arbeider verwacht. De produktie van cokes is, uit gaande van de verwachte afzetmo gelijkheden, geraamd op 2.500.000 ton tegenover 2.682.000 ton in 1962. De raming van de opbrengsten van vaste brandstoffen is voor de afzet in landen, behorende tot de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, uitgegaan van de prijzen, zoals die vanaf 1 april 1963 gelden. Deze lig gen in vergelijking met het vooraf gaande jaar op een enigszins hoger niveau. Voor de afzet van cokes buiten de EGKS is eveneens rekening gehou den met een lichte verhoging van de gemiddelde opbrengst. De loonkosten zijn geraamd op ba sis van de regelingen zoals deze op het tijdstip van het indienen van de begroting gelden. In vergelijking met 1962 zullen de arbeidskosten in 1964 belangrijk hoger zijn, mede als ge volg van de doorwerking van in 1962 en 1963 genomen loonmaatregelen. Het bedrag der investeringen wordt voor 1964 geraamd op 115.000.000. De hoogte van dit bedrag weerspie gelt de te verwachten verdere uit breiding van de investeringsactivitei ten bij de chemische bedrijven. Voor deelneming in het kapitaal van vreemde ondernemingen is een bedrag van 13.000.000 opgenomen. LEEUWENZEGELS twee miljard Avro's Televizier bood weinig in teressants. Komkommertijd, mis- deelnemers aan deze loterij de be- i> r 1 schien. In ieder geval zijn wij inmid- slotenheid, die de Hoge Raad als DCSrOtlllS ffCIUCCIltCIOIHlS dels al volledig op de hoogte van de «nnra-ianiff <reweiri was nance- o o slechte resultaten van Sparta en Feijenoord in de vaderlandse voet balcompetitie én van alle eventuele oorzaken. De reporter die Feijenoords De begroting van het gemeen- trainer Norberto Höfling interview- tefonds omvat aan uitgaven de moet over zeer goede oren be- In de periode van 11 december f 1.938.130.100. Ofschoon de normver- schikt hebben: voor de kijkers was 1961 tot 1 april 1962 had de marga- goedingen voor het lager onderwijs 't vreemde brabbeltaaltje van de Roe- rinefabriek een loterij gehouden nog niet zijn vastgesteld, is hiervoor meens-Belgische oefenmeester volsla. waarbij de deelnemers lid moesten f 315 min. (f 20 min. meer dan in gen onverstaanbaar, worden van een vereniging. Elk lid 1963), geraamd. Voor de algemene De vermaarde detective-serie kon in een boekje de zogenaamde uitkering, de aanvullende bijdrage en „Even voorstellen? Mijn naam is Leeuwenzegels sparen, waarna het de garantie-uitkering tezamen is Cox" bood de gewone Duitse scha- boekje moest worden opgezonden f 1.608,4 min. uitgetrokken, waarvan blone-spanning: té Duits om Engels met de opgave van het verlangde f 8,7 min. voor pensioenen. Het accres te kunnen zijn. artikel. Men ontving bovendien een voor deze post is f 100,7 min. „Antiljana" was een vrolijk en lot in een loterij met een hoofdprijs Aangezien de limietkorting voor de heerlijk - simpel muziek - halfuurtje, van f 5000,-. Verdachte zei dat hij gemeenten vervalt is een verruiming dat met een betere regie wellicht geen bezwaar had gezien om een ontstaan van f 14 min. De ministers meer zou hebben aangeslagen. Max dergelijke stunt voor de leden te Witteveen en Toxopeus verwachten, Woiski jr. maakte er°onzes inziens houden, temeer omdat in 1957 en 1958 dat de gemeenten met de middelen- te zeer een eigen show van. een soortgelijke aktie zonder ingrij- accressen in staat zullen zijn de toe- Simon Carmiggelt kan ook nog wat pen van de justitie was gehouden, neming der uitgaven op redelijke wij- anders dan alleen grappig-zijn Zijn De officier van justitie, mr. H. van ze het hoofd te bieden. portrtet van de in 1960 overleden 't Veer nam aan dat het bedrijf te auteur Willem Elsschot muntte uit goeder trouw is geweest. TREINBOTSING BIJ FRANS- door goede teksten. Hij liet zich niet verleiden tot louter adoratie voor zijn lievelingsauteur. Zijn analyse Aan de Frans-Zwitserse grens bij van de relatie Elsschot-De Ridder Hij meende echter dat niet van Anmemasser is gisteravond een die- was scherp en helder. een besloten kring kon worden ge- seltrein uit Genève met een lege Guus Hermus droeg enige frag- D iror» sproken omdat het hier een grote ddeseltrein uit Frankrijk im botsing menten voor, waarvan vooral „Mijn Jos van der Valk presenteert zaterdagavond voor het laatst de Boyd Bachmanshow voor de KRO-tv. Produk- organisatie betrof. Hij eiste f 15 of gekomen. 35 Mensen werden gewond moederken" ons trof door de ontroe- 400.000 LEDEN tie: Jan Delfgauw; decors: Jan van der Does; muzikale leiding: Tony Yd Boyd Bachman en Piet Römes. Op de foto lien we een scène met drie dagen hechtenis. De raadsman van wie 31 naar ziekenhuizen moes- rende, doch harde helderheid, vond dat het hier In wezen geen ten worden gebracht.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7