Zesdaagse werkweek voor bouwvakkers Stakingen in Amsterdamse haven Dodelijk verkeersongeval Vier gewonden bij aanrijding te Leiden MAAKT PLANNEN BEKEND VOOR KOMEND SEIZOEN VAN DE HAAGSE POLITIERECHTER Geen moed voor nodig DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGIN.i 4 De voorstellen van minister Bogaers ter beëindiging van de woningnood in ons land waarbij een dringend beroep gedaan werd de arbeid op za terdag voor de bouwvakken weer in te voeren, wordt door de werkgevers- en werknemersorganisaties in ernstig beraad genomen. Als uitgangspunt is genomen, dat een loonsverhoging die ver alt zal gaan boven de „ruimte", die voor andere bedrijfstakken beschikbaar is, door de bouwvakarbeiders gecompenseerd moet worden door een verlenging van de arbeidsduur. Voorlopig bestaan er slechts plannen aan een tijdelijke hervatting van de zesdaagse werkweek. Bij slecht weer wordt van de bouwvakarbeiders verwacht, dat zij zoveel mogelijk zullen doorwerken. Terwijl de arbeidsonrust bij ver schillende metaalbedrijven in Am sterdam vanochtend enigszins begon terug te keren, zijn nu in de hoofd stedelijke haven enige wilde stakin gen uitgebroken. Onder andere bij de N.V. Stoomvaartmaatschappij Ne derland, het Amsterdams Havenbe drijf n.v. en bij het cargadoorsbe- drijf van de fa. Scbeuer in de Hout haven. De staking is niet algemeen, slechts In verschillende gedeelten van de haven hebben de arbeiders het werk stilgelegd. De moeilijkheden in de Amster damse metaalbedrijven duren, zy het in verminderde mate, voort De (cir ca 700) arbeiders van Verschure en Co hebben vanochtend wederom van 11 tot 12 uur het werk neergelegd. Zo wij vernemen zijn zij voorne mens dit dagelijks-één-uur-staken voort te zetten tot him eis tot ver hoging der lonen is ingewilligd, des noods tot 31 december. De aktievergadering in Bellevue, die onder leiding stond van de er varen stakingsorganisator N. Heyt, werd bijgewoond door ongeveer 600 arbeiders. Na uitvoerige discussies besliste het aktiecomité, dat de sta king in de Amsterdamse haven 24 uur zal doren. De eisen, die de arbeiders zelf tij dens de af en toe verhitte debatten hadden gesteld, varieerden van een weekloon van 120 gulden netto tot een weekloon van 220 gulden. Voorts zeiden verschillende sprekers duur- tetoeslagen te willen ontvangen. Over de stakingsaktie zelf waren de meningen eveneens verdeeld: sommigen wilden de komende weken dagelijkse stakingen van één uur: an deren eisten nu langdurige stakin gen. Het aktie-comité bleef echter bij haar beslissing: 24 uur staken. HAZERSWOUDE Avanti-nieuws. In het afgelopen weekend is er bij Avanti duidelijke taal gesproken. Avanti II speelde te gen Avanti V. Piet Fase, Martien v. d. Poel en Leo Straathof wonnen op overtui gende wijze met 90 van het jeugd- team, bestaande uit T. Stolwijk, D. Fase en Herman Lammers. Avanti III speelde uit tegen Dq- cos II. L. Pannebakker, Sjaak van Beek en Kees Stolwijk behaalden ieder drie overwinningen. Avanti IV nam het thuis op tegen het sterke Effect '54 uit Zoeterwoude. Aad v. d. Werf, Fr. Pannebakker en J. Timmermans moesten steeds in hun tegenstander de meerdere er kennen. Het eerste Avanti-team had rust. Het komt het a.s. weekend met A. J. Pannebakker, R. Fase en Herman Stolwijk in het veld tegen Scylla H. Verder programma: VVSB I-Avan- ti n; Avanti III-TOV ni; Treffers TV-Avanti IV; TOV H-Avanti V. Geboren: Richardus Lodewicus Cor nells z.v. L. M. Amsterdam en M. A. G. Klerks; Antonius Engelbertus Ma ria z.v. A. J. A. Oudshoorn en A. A. Oostdam. Huwelijksaangifte: Blom, Pieter, oud 23 jaar en Blijleven, Maartje Cornelia, oud 22 jaar. Gehuwd: Van Haaster, Johannes Wilhelmus Joseph, oud 45 jaar en De Jong, Maria Gertrude, oud 39 jaar. LEIDSCHENDAM Vertrek De heer A. Jacobs, di recteur van de Coöp. Veiling Vem en Omstreken zal op 1 oktober a.s. als betaalmeester in dienst treden van de groente- en bloemenveiling te Leiden. Winterprogram K.A.B. De KAB begon gisteren met haar winterpro gram met een uitgebreide bespreking over het woningvraagstuk. Op 9 ok tober volgt een boekenavond met quiz en oprichting van een boeken- kring. Drie avonden zijn vastgesteld voor de jaarfeesten n.l. 3, 4 en 5 no vember. Dan zullen de leden genie ten van een goede verzorgd cabaret met na afloop gelegenheid voor dan sen. Op 1 december volgt in samenwer king met de K.A.V. het traditionele St. Nicolaasfeest voor de kinderen. De film „De Grote Bedrieger" (de geschiedenis van Ferdinand de Mara) wordt vertoond op woensdag 15 ja nuari. Het winterprogram wordt be sloten met de gezellige en niet te lange jaarvergadering in het Paro chiehuis. Geboren: Josephia W. M., d.v. P. A. Reicholdt en A. M. Olijhoek; Har- mina KI. J., d.v. F. J. P. Schraage en J. H. Mandema; Pieter Geert, z.v. G. Reinders en C. Carree; Petrus A., z.v. C. P. J. Snelderwaard en C. van Veen; Lucia A. M., d.v. K. T. Jans sen en P. C. M. Wensveen, Nicolette J. M., d.v. N. T. H. van der Voort en P. T. van Beek; Andreas J. M-, z.v. N T. H. van der Voort en P. T. van Beek; Cornelia C. M., d.v. W. J. Groe- newegen en M. J. Jansen. Het was evenwel duidelijk, dat een aantal stakers het werk vanmiddag alweer wilde hervatten. Het aantal havenarbeiders dat in Amsterdam het werk heeft neerge legd is inmiddels gestegen tot onge veer 700. Bij nagenoeg alle bedrijven hebben groepen werknemers de wer ven verlaten om de protestvergade ring in Bellevue bij te wonen. De erkende vakorganisaties heb ben zich van de aktie in Amsterdam gedistancieerd. In Rotterdamse haven geen staking In de Rotterdamse haven doen zich geen stakingen voor en er zijn geen tekenen die erop wijzen, dat de ar- beidsrust in de havens zal worden verstoord. In de metaalbedrijven in en rond Rotterdam echter is de stemming on behaaglijk. Er heerst enige onrust en de arbeid wordt bij herhaling on derbroken voor onderlinge gesprek ken over looneisen en dergelijke. Bij de ondernemingsraden komen talrij ke verzoeken en klachten binnen, die wijzen op een toenemende ont stemming. LEIDSCHENDAM Gisteravond is de 21-jarige motor rijder J. A. van Niel, militair te Eef- de op de Oostvlietweg om het leven gekomen toen een 70-jarige voetgan ger T. H. alhier plotseling de weg overstak. De motorijder vloog wegens de botsing enige malen over de kop en kwam daarbij onder zijn motor terecht en was op slag dood. De voetganger moest naar een zie kenhuis te Voorburg worden overge bracht. De motorrijder had deelgenomen aan het excorte bij de opening van de Staten-Generaal en had, omdat zijn ouders hier wonen, verlof gekre gen hen te bezoeken. Op de wegkruising Oude Singel-Vol molengracht-Jan Vossenbrug vond gis terenavond omstreeks 22.40 uur een aanrijding plaats tussen een motorfiets en een bromfiets. De bromfietser die op de Volmolengracht in de richting Jan Vossenbrug reed verleende geen voorrang op het kruispunt. De bestuur der van de motor, de 21-jarige chauf feur A. M. de Jong liep bij de botsing een linkerschouderfractuur op. Zijn duopassagier, de 22-jarige vertegenwoor diger R. C. van der Voort, kreeg een hersenschudding en hoofdverwondin gen. De bestuurder van de bromfiets, een 21-jarige magazijnbediende liep 'n lichte hersenschudding op en de 15-jarige duo- passagier een hersenschudding en een wond aan het achterhoofd. PUBLIKATIE VAN A.K.U, ARNHEM Maatschappij voor Toonkunst Het bestuur van de Maatschappijop 5 februari 1964. Men weet hoe voor Toonkunst heeft ons in kennis toegewijd en tactvol deze dirigent de gesteld met lijn programma voor het jeugdconcerten leidt, en op 4 maart komende winterseizoen. Dit wat be- treedt het duo Koos Verheul - Jan treft de concerten, de jeugdconcerten, van der Meer 's middags op het jeugd- de activiteit van het gemengd Toon- concert op. kunstkoor en van het Toonkunstor- Het gemengd Toonkunstkoor onder kest. Het streven van het bestuur is leiding van Iskar Aribo zal aan de steeds het beste aan de leden te bie- indrukwekkende uitvoeringen van den, wat echter met het oog op de het vorig jaar, in februari a.s. een steeds stijgende kosten niet gemak- belangrijk a cappella concert toe- kelijk is. Maar het programma van voegen en later weer Bachs „Hohe de concerten bekijkend, menen wij, Messe". Nieuwe leden zijn hartelijk dat het bestuur erin geslaagd is, welkom in dit koor-ensemble. Ook goede kamermuziek voor haar leden het Toonkunstorkest, - dat onder lei- te doen uitvoeren. ding van Chris Verhoog studeert zal Op 19 november «.s. zal optreden nieuwe werkende leden welkom he- het Albeneri Trio in de combinatie ten-, Het Toonkunstorkest, dat m de piano Artur Balaam, Giorgio Ciom- v°nge winter al enige successen bi viool en Benar Heifetz cello; een ™*ht boeken heeft op z n pro- instrumenten-combinatie welke de Famn? van s'udie: tw£,?™dfP,r grootste componisten heeft geinapi- burpche concerten van Bachen een reerd tot 't schrijven van meester- de Mimxosmoa van Beia dondeMag^O^W^tfz^ 52&2ÏÏmen'5i. t,r"v»ë« maand». Harmma Man ned*'ïcfSSr 'oeze^Frans^Neder- stuur ^orjjvuldig en hard gewerkt, de™, in een kinderbox om het le- la^idse za^OT^al gesMundeerd door om d" alles voor te bereiden. Moge ven gekomen. Een band van haar Jean-Charles Richard, hoofdzakelijk het streven om waar muziekgenot te schortje raakte vast aan een stuk het Franse lied vertolken, waarvoor ëeven naar waarde beloond worden. speeigoed) waardoor het kind is ge- Advertentie) BABT IN BOX OMGEKOMEN In Alkmaar is gisteren een kleu- J. KORTMANN stikt. Kruysen, le Grand Prix du Disque 1962 verwierf. Het derde concert: hierop zal het duo Koos Verheul fluit en Jan van der Meer klavier optre den op 4 maart Deze begenadigde jonge kunstenaars bewegen zich graag op gebied van moderne muziek, maar hun programma vermeldt ook de klassieke. Dan zijn er weer vier jeugdconcerten georganiseerd. Op 19 november met het hierboven al ge noemde Albeneri Trio. Dan op 2 de- d_ cember het Rotterdams orkest onder Leiden waarin U woont?" zo infor- leiding van Eduard Flipse, evenals meerde de politierechter bij een ge tuige a décharge. „Nogal, in elk geval HERRIE ITS DE NETTE BUURT Zeldzaamste dier uit Artis gedood In de Amsterdamse dieren tuin Artis heeft een zwijnshert- bok een wijfje ba we an hert, het zeldzaamste dier, zo ernstig verwond dat het dier aan de gevolgen ii overleden. Het was het enige exemplaar van deze diersoort dat buiten Indonesië in gevangenschap leefde. Een spoedoperatie heeft het hert niet meer kunnen redden om dat de longen beschadigd wa ren. De bok van een nauw ver want soort hield het hert al enige jaren gezelschap, zonder dat dit ooit tot ernstige moei lijkheden heeft geleid. Wel werd het gewei van de bok in de bronsttijd afgezaagd, wat nu nog niet was gebeurd. In Artis is men zeer ontdaan over deze gebeurtenis. Het komt hoogst zelden voor dat dergelijke ongelukken zich bij zoogdieren voordoen. slaag te gunnen, dat hem op 24 mei door een 34-jarige betonarbeider te Zwammerdam was toegediend. Het was raak ook, want de betonarbei der had niet alleen een bezemsteel op de arm van de plaagzieke collega stukgeslagen, doch met het res terend stuk hout hem er nog enkele mep pen bij gegeven. - „Dat gaat natuurlijk niet," ver- het gedeelte waar tk w«m, was het m4ande6de rechter; „wanneer er oordeel van deze getuige, en daar zat eigenlijk een beetje venijn in. Want de getuigen a charge woon- kladhten over een mede-arbeider zijn, kunt U beter naar de baas gaam." Dat gaf verdachte wel toe, .- Kddii, i/di K'cti veiuduuie wei wc u6!1 .W1 een ,a doch hij constateerde dat het slacht het althans worden - TT offer hem die dag zo had getreiterd, „Maar U ho?l blijkbaar w dat hij zidh niet meer kon beheersen, die vechtpartijtjes en jut de za^ n Ret Qver 0en wagentje dat ver. dachte g ebruikte en werd begeerd Een echtpaar m de verdachtenbank, door het gliachtoffer. HlJ hinderde getuigen a charge en a d g toen voortdurend verdachte in diens „supporters op de publieke trib werh zodat deze schade leed in zijn die hoorbaar mee zaten te getuigen prestaties De o£licier van al nam de rechter daar geen no ea?te 75 boete of 15 dagen hechte- van. Het geheel was kenmeUik een ndoch de rechter reden eohte buurtheibel welke reeds lang c]ementie en legde boete of 8 zat te „sudderen" en op dinsdag 5 februari dan over kookte. Het echt paar in de verdachtenbank zou het echtpaar a charge-getuigen hebben mishandeld en uitgescholden, waar bij tegen een echt zeer been van de getuige was geschopt. Getuigen a dé charge gaven uiteraard andere le zingen omtrent het gebeurde dan de voorgaande getuigen. Het verschil zat kennelijk ook in het „uit elkaar halen" der vechtende partijen en deelnemen aan het gevecht. En hoe wel in dit geval de kinderen aanlei ding tot de vechtpartij waren ge weest kon toch worden vastgesteld, diat er reeds lang iets zat te broeien, waarbij kennelijk ook het bezit en pafkeren van auto's van betekenis was. Het kwade was echter, dat de PRINS BERNHARD NAAR ARUBA vrouweinjlce verdachte in deze reeds tweemaal eerder wegens mishande- Op 10 december aanstaande zal was veroordeeld en nu op de prins Bernhard naar Aruba komen de]^e veroordeling aanging, hetgeen om daar de chemische fabrieken te de 0fficier Van Justitie voor 'n vrouw openen. De prins zal in december wej een unicum vond. Hij eiste te- een reis naar Amerika maken en gen kejde verdachten twee weken deze onderbreken om op Aruba de gevangenisstraf waarvan een week openingsplechtigheid te verrichten. voorwaardelijk. De rechter veroor- Er zijn twee chemische fabrieken deeid€ de vrouwelijke verdachte tot op Aruba: de „Antilles Chemical 75 boete en haar echtgenoot tot 40 Company" die ammoniak maakt uit boete. Hetgeen zowel instemmende gas, verkregen van de lago olieraffi- a|5 afkeurende geluiden op de tribu- naderij. Van de produktie gaat twee- n€ veroorzaakte, derde naar de tweede fabriek, de „Aruba Chemical Industry" die het j)e plaaggeest produkt verwerkt tot salpeterzuur, ureum en gemengde kunstmest. De Het stond wel vast, de mishandelde twee fabrieken vergden een investe- was een plaaggeest en eigenlijk sche ring van 21 imljoen dollar. nen alile collega's hem wel het pak dagen hechtenis op. Gisteren bevestigde de Amster damse ambtenaar van de Bur gerlijke Stand een opzienba rend huwelijk. Op de eerste plaats, omdat de bruidegom zich niet stoorde aan de proto collaire gang van zaken. Hij onderbrak het plechtige toe spraakje van de ambtenaar, die gewaagde van de moed van 't bruidspaar om de stap van het huwelijk te nemen, met de woorden: „Mag ik even wat zeggen? Ik begrijp niet, wat daar voor moed voor nodig is." Het geval word't echter nog opzienbarender, als men weet, dat het hier gaat om een echt paar, dat tezamen 167 jaar oud is. Bovenstaande woorden kwa men uit de mond van de 94- jarige bruidegom W. Krebber. En hij kan het weten. Hij is al eerder getrouwd geweest, en heeft aan zijn vorige huwelijk 9 kinderen, en alles bij elkaar zo'n honderd klein- en achter kleinkinderen overgehouden ONTMOETING TUSSEN NEDERLANDERS EN INDONESIËRS Een verheugende ontmoeting van Indonesiërs en Nederlanders heeft in de eerste helft van september tij dens het zevende internationale con gres voor tropische geneeskunde en malaria te Rio de Janeiro in de Indo nesische en Nederlandse ambassades aldaar plaats gevonden. De Indonesische Ambassadeur in Brazilië z.exc. Abu Hanifah had, be halve de Indonesische delegatie en enkele leden der delegaties van an dere landen, alle leden van de Ne derlandse delegatie uitgenodigd. De Nederlandse ambassadeur z.exc. ba ron Lewe van Aduard behoorde even eens tot de gasten. Bij de ontvangst van de Nederland se delegatie door de Nederlandse am bassadeur was ook de Indonesische ambassadeur, zelf arts, met zijn staf en de Indonesische delegatie aanwe zig. Als leider van de Nederlandse delegatie getuigde prof. dr. P. H. van Thiel, Leids hoogleraar in de parasitologie, van de vreugde deze manifestatie van oude Indonesisch- Nederlandse vriendschap mee te ma ken. Hij sprak de hoop en verwach ting uit dat beide landen weer naar elkaar zullen toegroeien. Achtereen volgens hebben daarna de Neder landse en Indonesische ambassadeurs deze woorden onderstreept en als hun mening te kennen gegeven dat medici het gemakkelijkst in staat zul len zijn elkaar op deze weg tege moet te gaan. Aan de Nederlandse delegatie is verzocht in Nederland bekendheid te geven aan deze ontmoeting en de geest, waarin deze plaats vond, op dat zij iets moge bijdragen tot het herstel der betrekkingen tussen beide landen. POKKEN IN NOORD-RHODESIë In Noord-Rhodesië zijn 112 men sen aan pokken gestorven. Er is vac cin per vliegtuig aangevoerd en de medische autoriteiten hebben aange drongen op een algemene vaccinatie. Dit is echter een moeilijke zaak we gens bezwaren van de inheemse be volking. In de aangrenzende Kongo lese provincie Kasai heerst een nog grotere pokkenepidemie. Sowjet-Unie koopt ook Australische tarwe De voorzitter van de Australische tarweraad, J. V. Moroney, heeft be kend gemaakt, dat Australië aan de Sowjet-Unie 58,5 miljoen bushels tarwe zal verkopen tegen betaling in contanten. De Sowjet-Unie heeft een optie de bestelling te vergroten tot 64 miljoen bushels. Doordat deze transactie in Auslralisöhe tarwe volgt op de reusachtige verkoop van 227,5 miljoen bushels Canadese tar we, heeft de internationale tarwe- handel de grootste stimulans sedert jaren gekregen. TITO IN BRAZILIë President Tito van Zuid-Slavië is woensdag in Brasilia aangekomen voor een verblijf van vijf dagen in Brazilië. Militairen bewaakten het militaire vliegveld waarop het vlieg tuig van de Zuidslavische president landde, maar er was weinig publieke belangstelling. Het gezelschap van Tito bestaat uit 108 personen, onder wie vier artsen. Na zijn bezoek aan Brazilië reist Tito naar Chili, Bolivië en Mexico. Op 17 oktober heeft hij in Washing ton een samenkomst met president Kennedy. Doofstomme kinderen dupe van Belgische taalwet Een 25-tal Belgische doofstomme kinderen van Franstalige ouders dreigt van onderwijs te worden ver stoken als gevolg van de nieuwe taalwetten in België. De kinderen, die zijn ondergebracht in drie klas sen van het katholieke instituut voor doofstomme kinderen in de Brusselse randgemeente Woluwe St. Lam- brecht, krijgen sedert enige tijd les van Vlaamse, tweetalige onderwij zers. Het is in strijd met de nieuwe taalwetgeving in België, dat leer krachten van de „Nederlandse taal rol" les geven aan Franstalige kin deren en omgekeerd. Het Belgische ministerie van onderwijs heeft dan ook laten weten, dat het instituut heeft gehandeld in strijd met de wet, met de (financiële) gevolgen van dien. Rapport-Denning zuivert Britse regering van blaam Volgens de Engelse „Daily Mail" heeft de Britse rechter Lord Den ning in zijn rapport over de Profumo- zaak, dat nog steeds geheim is, alle leden van de regering van blaam ge zuiverd en aangetoond dat de ge ruchten, waardoor de goede naam van de regering werd bedreigd, on gegrond zijn. Maar de bevindingen van Lord Denning zouden volgens de „Daily Mail" niet de kritiek weerleggen te gen premier MacMillan, dat hij niet zou hebben ingezien, dat er gevaar voor de veiligheid van het land zou hebben kunnen schuilen in de ver houding van de voormalige minister van oorlog, Profumo, met het foto model Christine Keeler, daar deze laatste tezelfdertijd ook een verhou ding had met de Russische marine attaché Ivanov.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4