DE VALSE VREDE VAN MÜNCHEN DE SISSENDE SAMPAM! VADER.... WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 (SLOT) SEPTEMBER 1938 DE DUITSE MINDERHEID IN TSJECHÜSLÜWAKIJE Dat de Sudeten-Duitse crisis in de in met die zucht ven verlichting september Ii93i8 niet tot oorlog zou uit het diepst van King's ziel leiden stond na Chamberlains me- S'ledhts één stem schaarde zich niet dedeling vast. De Münohener confe- in het koor der dankbaren. Dat'was ren tie was sledhts het officiële sluit- de stem van Dafbe. Dafoe schreef 9tuk van wat er achter de schermen toen namelijk zijn beroemdste hoofd- bereids was vastgesteld en overeen- artikel: „Waarom al dat gejuich?"... gekomen. En nu gaan we naar Dafoe werd door oude vrienden ge- München! ONTGOOCHELING DAFOE en zij, die oordeelden als hij, hadden begrepen, dat de te Mün- chen gesloten overeenkomst geen „■DEZE keer is het in orde", zei Chamberlain vóór hij op 2*9 septem ber 1930 des ochtends om half negen per vliegtuig naar Mündhen vertrok, echt vredesaccoord, maar een valse Toen hij in de Beierse hoofdstad ar- vrede, een schijnvrede was. Achteraf, riveerde, wist hij, dat zijn streven dus later, na september 1930 hebben om de vrede in Europa te bewaren talloos velen dat ook ingezien. Toen met succes was bekroond. Een tal- bleek namelijk onmiskenbaar dui- ward en angstig de indruk was, dae rijke Duitse menigte heette de grijze delijk, dat Hitier méér wenste dan de internationale toestand eind sep- Engelse staatsman op uitbundige het Sudetenland. Allen - en dat wa- tember 1930 op de „gewone burgers wijze welkom. ren er zeer velen, onder wie voor- OP 22 september 1938 reisde Cham- VEE1R dagen restten de partijen moest maken. De conferentie in Münehen ver- aanstaaande staatslieden en poli- berlam ten tweeden male naar Duits- nog om tot elkaar te komen. Wie die Op 28 september 1938 hield Cham- uep snel en soepel. In de loop van de tici - die gehoopt hadden, dat „Mün- land voor een bespreking met Hit- vier dagen van eind september 1938 berlain zijn historische rede in het middag vernam de pers reeds, dat de chen" het begin betekende van een Ier. De conferentie vond plaats in bewust doorleefd heeft, herinnert Lagerhuis waarin hü lijn internatio- Grote Vier het practised gesproken vredesperiode in Europa, kwamen Godesberg. De Engelse Eerste Mtinis- zich stellig, dat het dagen waren van nale politiek der voorafgaande we- eens waren. Na deze mededeling bedrogen uit. Reeds kort na Mtin- ter had de Engels-Franse voorstellen zeer hoog opgevoerde spanning. Hij ken uit de doeken deed. Er was geen duurde de bespreking echter nog chen kwam voor hen de ontgooche- aan en de accoordverklaring van weet echter ook, dat er in vier dagen plaats onbezet. Tijdens de zitting uren voort Doch om een uur na mid- ling. Reeds kort na Münehen werd Praag bij zich. Hij trok zich met Hit- veel kan gebeuren en dat er in die ontving Lord Halifax, die zich in het dernacht - het was inmiddels 30 sep- het duidelijk, dat door het accoord Ier terug. Ook ditmaal was er slechts vier dagen veel is gebeurd. Lagerhuis op een der tribunes be- tember 1938 - bekrachtigden Cham- van de Grote Vier van september eén man - de tolk - bij het gesprek In zijn redevoering in het Berlijn- vond, een bericht, dat hem haastig berlain. Hitier, Daladier en Musso- 1938 de oorlog niet vermeden, doch aanwezig. Al spoedig bleek, dat er se Sportpalast had Hitier op 25 sep- deed wegsnellen. Kort nadien gaf i;nj het aceoord met hun handteke- slechts uitgesteld was moeilijkheden waren ontstaan. Hit- tember welhaast tomeloos geput uit Sir John Simon (lid van het Kabinet) ningen. De Sudeten-Duitse orisis was p„,„ h- Ier wilde de Engels-Franse voorstel- zijn arsenaal van invectieven en dik- chamberlain twee blaadjes papier, hiermede ten einde. m hM len vervangen door een door hem ke woorden. Niettemin had hij zich Chamberlain onderbrak zijn rede, op ^an isjecnosiqwaKije net opgesteld plan. Chamberlain hield bereid verklaard om na de oplossing las, wat Sir John hem gegeven had, Althans, dat dacht men toen. Enige SitemheV Tamdfiü!»" het been stijf. Na enige uren besloot der Tsjechische minderhedenpro- en zei: „Ik heb nog iets mee te delen, maanden later bleek, dat „Münehen" ."jL nhs™wi„i„ /Xthet rtalodier men de besprekingen te verdagen, blemen de rompstaat Tsjechoslowa- Ik heb zojuist vernomen van Herr geen eindpunt was geweest. Toen vil Een veeg teken, oordeelden velen. kije te garanderen. Hij had zich Hitier, dat hij mij uitnodigt om mor- lijfde Hitier immers ook de romp- T Si rS triton md" Het was inderdaad een veeg teken, voorts bereid verklaard om het Su- genochtend met hem in Münehen staat Tsjechoslowakije (als het Pro- rfKXf mnfnenm TrewSrTe Hitler was namelijk met nieuwe ei- detenland niet door Duitse troepen samen te komen. H(j heeft ook Sig- tectoraat Bohemen-Moravië) bij het t,/t Triechnsi'owakiie sen voor de dag gekomen en wenste te laten bezetten, doch, indien ge- nor Mussolini en Monsieur Daladier Duitse Rijk in. Dat dit stond te ge- „ff„r G X3 een militaire bezetting van het Su- wenst, door eenheden van het Britse uitgenodigd. Signor Mussolini heeft beuren, wisten Chamberlain en Da- u Tj„„bw „f. detenland zonder verwijl te effec- Legioen. de uitnodiging aanvaard. Ik twijfel iadier en misschien zelfs Mussolini Sj „f fSSSS 5! tuëren. Chamberlain wenste bedenk- Chamberlain verzachtte de eerder er niet aan, dat Monsieur Daladier niet op 30 september 1938. Integen- rich tijd en zette toen in een brief aan door het Foreign Office afgegeven de uitnodiging eveneens zal aan- deel, Chamberlain zei na de confe- 5T„„.„„/"J,"jinj" Hitier zijn standpunt uiteen. Het verklaring betreffende steun aanvaarden..." renöe tot Hitier, dat het accoord van 2|n dilXtacSfnrd hSden bewSk kwam tot een tweede bespreking, Praag ingeval van Duitse agressie .«i—i.v_i—hen. die dat accoord nadden Dewerk. die een hele nacht duurde. Chamber- door Berlijn te laten weten, dat En- De, diplomatieke molen had dus enf^j Duits-Engel^ vloot- steliigd. Chamberlain, die zonder naa aus overeenkomst de wens van het Duit- u„i overeenkomst dewens van het Duit- twyfg, een belangrijke, misschien se volk en het Engelse volk symbo- zelfs de toonaangevende rol tijdens lain sprak (althans naar hij op 23 geland bereid was, zich garant te met succes gemalen. Dit werd ieder- o september 1938 in het Lagerhuis ver- stellen voor de naleving der Tsje- een in het Lagerhuis duidelijk, toen ïiseerden om nooit weer oorlog te- 'cr^iAt klaarde) tamelijk forse taal. Hierna ohische toezeggingen. Uitdrukkelijk Chamberlain die historische_medede- gen elkaar te voeren. die voor een zeer groot deel verant- Toen Chamberlain in Engeland te- woordelijk was voor „Münehen", (of hierdoor) bond Hitier enigszins verzekerde hij nogmaals, dat Praag, ling deed. Op verzoek van Chamber- in. Bij het afscheid herhaalde hij zijn Londen en Parijs bereids hadden in- lain verdaagde de voorzitter de zit- in Berchtesgaden gedane verzeke- gestemd met de afstand van het Su- ting. Er brak in het Lagerhuis een rugkeerde, bereidde men hem een zag zijn populariteit snel achteruit- ring, dat hij na het Sudetenland geen detenland. Maar, voegde hij er ver- waar tumult uit. Leden van de rege- ontvangst als zelden een staatsman gaan. Müesdhien was hij niet sceptisch ge noeg om „grote politiek" te bedrijven. Hij kende ongetwijfeld een vermaar de uitspraak, in 1891 gedaan door een zijner voorgangers als premier. Wij bedoelen het woord van Glad stone: „Men ought to suffer from disenchantment; they ought to know that ideals in politics are never reali zed", Een figuur als Gladstone zou, indien hij geconfronteerd ware ge worden met de Sudeten-Duitse cri sis en Hitier, het spel anders hebben gespeeld dan Chamberlain en mis schien toch ook tot een vreedzame regeling gekomen zijn. Weten, zeker weten wel te verstaan, kan men dit eohter niet Het is trouwens ook niet belangrijk, want het was nu een maal Chamberlain, die het spel in 1938 moest spelen Een goede karak teristiek van Chamberlain, van de „maker van Münehen" vernamen wij eens uit de mond van een En gelsman, die Chamberlain had ge kend en op het Engelse regerings kasteel tamelijk goed thuis was. Die Engelsman zei: „Chamberlain was een realist, die de realiteit niet be greep!" SLOTACCOORD DE crisis, die Europa in de maan den juli, augustus en vooral in sep tember 1938 in zijn greep hield, was natuurlijk ook in Nederland merk baar en voelbaar. Ons volk leefde in tens mede met de gebeurtenissen. Als wij terugdenken aan die span nende dagen, herinneren wij ons met voldoening, dat zowel ons volk als onze regering de onzekere toestand en de oorlogsdreiging rustig onder ogen zag. De getroffen maatregelen, alsmede de toespraken en medede lingen* van regeringswege getuig den van vastberadenheid en vertrou wen. Het Nederlandse volk liet zich in die dagen van hoogspanning van een zijner beste zijden zien. Het bleef rustig en zichzelf temidden der hoog opgaande internationale golven. Waardig en kloek doorleefde het de grote crisis van 1930. Wij waren en zijn, ronduit gezegd, een beetje trots op dit aspect van die overigens in alle andere opzichten verfoeilijke maanden van spanning. hij in het Duitse Rijk geen volksgroe- met geweld! jutohten Chamberlain toe. /Velen warong XtXT^woSfen^dto Tooh 6r <*?k dillSen' die er ge^soTreef Dweok wSke£-sS ontvangen. De koning stond er op, achter ons. Veel van 'wat er tijdens 1 innp 1c Ilv n 0/-i| teh ii^ geweest waarheid' bie- ^ml? Plê SV-i-—den ^^alXb^n^^ AARDGAS IN 1964 AL v» veXch"bio~ vaT Chamber? 2L2»J~SE JSSTfSt Toen men Ohaml.lain na de con- oorlog rjep officieren en manschap- lain- (Aan dit boek hebben wij een opwinding en vreugde. pelijk voor. Wij wilden in deze arti- ferentie in Godesberg vroeg, of de van eenheden, die belast wa- aantal gegevens voor deze artikelen Daladier, Mussolini en Hitier wer- kelen echter geen critische beschou- - wk vou "ju uv.—. - - - den eveneens door zeer velen hunner wingen leveren (hoe aantrekkelijk toestand hopeloos^was,antwoordde ren met de luohtafweer en de kust- ontleend.) landgenoten bejubeld, toen zij na het ook geweest ware, zulks wel te nij. ,.uat zou ik mei wmen ^egeii- verdediging. De regering riep tegen Het Lagerhuis was dus enthousiast, ondertekening van het accoord te- doen), doch beperkten ons tot een riet nan^ nu van nen ai.iviex 2g september het Parlement bijeen, toen Chamberlain de ophanden zijn- rugkeerden in hun hoofdsteden. weergave van de belangrijkste fei- oeaoeia nij ae isjecnen. xnö al een veeg teken, zeiden zij, de conferentie der Grote Vier (uit Tal van staatslieden uit vele lan- ten, zoals de mensen die in 1938 in yoaesoerg wasae situatie xoriei xjja de g^else parlementaire tradi- die dagen) bekend maakte. Uit dit den zonden de vier ondertekenaars „het nieuws" aantroffen. Het is thans in ieire zo aaxniem^a naar meer ties kenden. Hitier hield in de Rijks- enthousiasme mag men echter niet telegrammen van instemming en voor een ieder mogelijk om uit die ten voue Kon overzien, wk unam- dag een red€) Waarin hij op heel er- concluderen, dat de Engelse volks- hulde. Zo seinde Canada's Eerste Mi- feiten conclusies te trekken, die lang f w Êe wiJze De11®8-1 door het slÜk haalde, vertegenwoordiging als één man ach- ni9ter Mackenzie King zodra hij het niet iedereen in september 1930 kon westano Kon v n uur gir Horace Wilson, Engelands spe- ter Chamberlains politiek in de Su- bereikte resultaat vernam aan Cham- trekken om de eenvoudige reden, dat e?' li I iri rTnir Mrnn ciale onderhandelaar met Hitler, had deten-Duitse quaestie stond. Er was berlain: „Canada's hart is vol vreug- toen niet bekend was ivat nu wel was net ooraeei aer meesxen. opnieuw een onderhoud met de Duit- wei degelijk oppositie, zelf in de boe- de over het succes, waarmede Uw bekend is: de loop der gebeurtenis- Oorlog of vrede? Dat was inder- se rijkskanselier. Weer kwam het zem van het kabinet. Het enthousias- volhardende vredespogingen be- sen na 1938. daad de vraag, die ettelijke miljoe- Engelse kabinet bijeen. Opnieuw ver- me was daarom bij een aantal leden kroond zijn. Mijn mede-minis- Wat Chamberlain betreft, voor nen mensen in vele landen bezig- klaarde Chamberlain, dat Engeland niet zozeer instemming met Cham- ters delen mijn onbegrensde bewon- hem was de wetenschap, dat het hield in die dagen van zenuwslopen- ziah moreel verantwoordelijk stelde berlains beleid als wel een afreage- dering voor de door U aan de mens- door hem met Zoveel moeite bereik- de topspanning. De toestand was, voor een spoedige naleving vam de ren van de spanning, waarin zij - heid bewezen dienst „Bijna ge- te en met grote verwachtingen ge heel kort gezegd, hoogst onzeker. Tsjechische toezeggingen. Sir Horace en tientallen miljoenen andere men- heel Canada", aldus Maokenzie sloten accoord van Münehen een Zou de nieuwe Tsjechische regering Wilson wees Hitler met klem op de sen in en buiten Engeland - de laat- King's biograaf Bruce Hutchison in schijnbare vredesovereenkomst bleek (het ministerie Hodsa was afgetre- ernst der kort tevoren genomen gte weken hadden geleefd. zijn in 1953 verschenen boek, „stem- te zijn, een zeer grote teleurstelling, den en de generaal Syrovy was pre- Frans-Britse beslissingen voor het mier geworden) Hitiers nieuwe ei- geval van Duitse militaire agressie sen inwilligen? Ein hoe zouden de jegens TsjechoslowakijeHitier werd Fransen het slechte resultaat van Go- heel boos, toen Sir Horace de woor- desberg verwerken? En hoe zou Lon- den „militaire interventie" bezigde, den, hoewel het Hitiers eisen aan Kortom, de internationale spanning Praag doorgaf, zich uiteindelijk ge- was zo hoog, dat het ogenblik van de dragen? Welke rol speelde Moskou? explosie of van een accoord niet ver Hitler had tegenover Chamberlain meer kon zijn. verklaard, dat vóór 1 oktober 1938 Intussen maalde de molen der ho- een voor Duitsland aanvaardbare re- ge diplomatie dag en nacht door. geling betreffende de wijze van over- Zelfs toen de Britse Admiraliteit de dracht van het Sudetenland tot stand vloot al mobiliseerde, verhoogde men moest komen. Zou dit niet gebeuren, de snelheid van dde molen nog. Wat dan zou Duitsland zich zelf „recht" er in die paar dagen achter de verschaffen. schermen allemaal bekokstoofd is geworden, is nog steeds niet ten vol- Dit herhaalde hij tijdens een grote le aan het licht gekomen. Sir Horace rede in het Berlijnse Sportpalast op Wilson seinde uit Berlijn, dat Hitier 25 september 1938. Amerika's Presi- de deur tooh nog op een kier had ge- dent Roosevelt vond de situatie zeer laten. Chamberlain vatte nieuwe gevaarlijk en deed een persoonlijk moed. President Roosevelt deed op- beroep op Hitier en Benesj om het nieuw een beroep op Hitier om niet geschil door directe onderhandelin- tot oorlogsdaden over te gaan. Frank- gen uit de wereld te helpen. Cham- rijks minister van Buitenlandse Za- berlain schreef Hitier een brief, ken Bonnet gaf zijn diplomaten in- waarin hij zijn standpunt nogmaals structie om Chamberlain en Musso- uiteenzette en pleitte voor een vreed- lini te bewegen, het initiatief tot een zame regeling van het Sudeten-Duit- viermogendhedenoonferentie te ne- se probleem. men. Chamberlain steunde dit Fran- De Engelse regering maakte voorts se streven. Hij had reden om toch bekend, dat Duitsland, als het zijn nog hoop te koesteren op een goede toevlucht zou nemen tot militair ge- afloop, want in de prille ochtend- weid, Engeland, Frankrijk en Rus- uren van 28 september 1930 had het land op zijn weg zou vinden. D.N.B. (het officiële Duitse nieuws- Deze verklaring en het feit, dat bureau uit die tijd, voluit „Deutsches Hitier de eerste oktober als uiterste Nachrichten Büro") gedementeerd, datum had gehandhaafd, betekenden dat Hitler die dag de algemene mo de climax van de orisis. Vier dagen büisatie van de Wehrmacht zou af- nog slechts restten de partijen om kondigen. Wie deze feiten en berich- tot elkaar te komen. Ein vier dagen ten hier in kort bestek voor zich ziet, is een korte spanne tijds! begrijpt (of herinnert zich), hoe ver- NAAR ROTTERDAM? In antwoord op vragen van een raadslid delen B. en W. van Rotter dam mede dat het niet uitgesloten is dat in delen van Rotterdam in de winter van 1964-1965 aardgas zal kunnen worden gestookt. Voorbereidingen voor de distribu tie van dit gas worden reeds getrof fen. Wat de gemeente-eigendommen betreft zal de omschakeling op aard gas 30 miljoen vorderen. B. en W. zeggen verder: het aard gas heeft een hogere verbrandings- waa,rde en andere verbrandingsei genschappen dan het tot nu toe ge leverde stadsgas. Dientengevolge zullen vrijwel alle bij de verbruikers aanwezige gastoestellen voor dit aardgas geschikt moeten worden ge maakt. In verband met de hogere distri- butiedruk van het nieuwe gas zul len de buizennetten moeten worden onderzocht en moeten worden gere viseerd. Indien de ruimteverwarming met gas een grote vlucht neemt, zal voorts de capaciteit van het leiding net moeten worden vergroot. Dit be hoeft echter niet aanstonds te ge schieden, omdat de hogere calorische waarde van het gas en de hogere druk, waaronder het zal worden ge distribueerd, zonder meer reeds de capaciteit van het net vergroten. Burger-ambtenaar verdacht van fraude Verdacht van het plegen van frau duleuze handelingen is te Arnhem een in de Menno van Coehoornka- zerne bij de Indelingsraad werkza me burger-ambtenaar door de politie aangehouden en inmiddels voor de officier van Justitie in Arnhem voor geleid. De verduistering zou gepleegd zijn door ingediende declaraties en dergelijke te vervalsen. De 2-jarige Mimja Groenewoud is gisterochtend, spelend langs de sloot nabij haar ouderlijk huis aan de Noorderakerweg in Amsterdam te water geraakt. Het kind werd bin nen enkele minuten opgehaald, doch geruime tijd voortgezette pogingen de levensgeesten weer op te wekken bleven vruchteloos. IS NÜÜIT THUIS DOOR L. VAN HILLEN Enfin, om een lang verhaal kort te maken net als de verloren zoon uit de gelijkenis kwam Her tot zich zelf, door een zure opmerking van een van zijn collega's, die hem de „sa telliet van Gwendolyn" noemde. Hij nam dat natuurlijk niet, ik geloof zelfs dat ie de vent een blauw oog sloeg of de vent hem maar hoe gaat dat, zo'n woord blijft haken en je denkt er telkens weer over. En langzamerhand begon hij te merken, dat de man met het blauwe oog in feite gelijk had. Want hij danste hele maal naar de pijpen van Gwen. Die zei hem wat hij moest doen en wat hij moest laten, zeggen en zwijgen, om een geslaagd mens te worden, naar Amerikaanse begrippen dan al tijd. Gwen gaf hem een Dale Carne- gie-cursus: „Hoe maak ik vrienden en goede relaties", en Her merkte dat het er hard op ging lijken, dat Gwen niet de vrouw werd van Herman Rij vers, maar' hij de man van Gwendo lyn Patterson met de Patterson-mil- jo en en. Ze bracht hem in kennis met allerlei mensen die hij helemaal niet interessant vond, die alleen goed geld wisten te verdienen en uit te geven, en legde hem uit dat hij al die men sen te vriend moest houden, omdat je er zoveel gemak en nut van hebben kon Enfin, Greet, op een goeie dag merkte Herman dat ie liever een doodgewone vliegerluitenant bij de Nederlands* luchtmacht is, dan de satelliet van pa en zus Patterson. Hij gaat weer hard aan 't werk en zegt Gwen ronduit dat de zaken vóór het meisje gaan, zoals zij, als zaken- vrouw-kameraad-geliefde", Stella's stem beet de woorden „zeker wel begrijpen zou. Het schynt dat de schrandere Gwen inmiddels bewon dering had opgevat voor een zekere duistere hertog ergens uit de Bal kan, en het denkbeeld mevrouw de hertogin te worden, stond haar meer aan, dan te trouwen met een jonge vlieger zonder centen,. Er is hele maal niet gekibbeld, ze hebben het zakelijk bekeken, ze wensten mekaar het beste en even goeie vrienden en Gwen gaf hem een zware gouden sigarettenkoker ten afscheid och, in haar soort schijnt ze niet eens zo beboerd geweest te zijn, maar je moet van 't soort houden en toen Her maar even kans zag, kwam ie weer naar Holland terug en is dol gelukkig dat ie weer tussen de ka meraden zit. Ik geloof dat ze 'm gauw kapitein willen maken Greetje had het allemaal aange hoord, plukte nu met gebogen hoofd aan haar jurk. „Zeg Greet", begon Stella na een lange pauze, waarin Greetje niet durfde opzien, „hou je nog van Her?" Greetje volhardend in haar gebo gen houding, schudde het hoofd. „Waarom lieg je zo gemeen, meisje van Bakker?" vroeg Stella op lera ressen-toon. ,Kijk me 'ns aan als je durft en zeg dan nog 'ns nee." Greetje richtte haar hoofd op, wist dat ze hevig bloosde, maar slaagde er in Stella vast aan te zien. „Nee", zei ze, „ik hou niet meer van hem." „Je bedoelt hij heeft je zo diep ge kwetst, heet het zo niet? Je hart ge broken en zo vernederdal die mooie woorden uit het boek je. „Ik wou graag", zei Greetje koel tjes, „dat je van dit onderwerp af stapte." „Precies", juichte Stella. „Zie je wel! O, wat ben jij nog heerlijk ouderwets-romantisch! Jonkvrouw Hildegard hief het hoofd op, trots zochten haar ogen die van de oude graaf. Neen, mijnheer, zei ze met ijs koude stem, als gij meent dat ik nog enige belangstelling koester voor een man, die op dusdanige wijze met vrouweharten speelt, dan hebt gij u deerlijk vergist." Greet schoot haars ondanks in een lach. „Idioot!" „Nee, dat ben jij." Waarom?" „Greet", pleitte Stella, „ik ben vrijgezel, zoals je weet. Ik heb nog nooit een man gevonden, die mij boeide. Misschien zijn ze bang van me. Ik ben niet zoals jij, een echte vrouwelijke vrouw. Maar ik durf te beweren Greet, als ik de man ont moet, waarvan ik weet dat ik van hem zou kunnen houden, dan zeg ik: in de oorlog en in de liefde is alles geoorloofd. En dan zou geen valse schaamte en geen trots me terughou den. Dan zou ik vechten voor m'n ge luk. En als hij me beledigde of krenkte of verdriet deed, zou ik 't 'm inpeperen, geloof maar. Maar ik -zou 't 'm vergeven ik liet 'm niet los. Kind, je geluk is je toch wat waard?" „Stella", smeekte Greet, „toe, doe me een plezier en praat er niet meer over." Stella's ogen namen haar scherp op. „Akkoord", zei ze. „We praten er niet meer over." Ankie stak de naald door de blau we stof van een overal van.Beer en neuriede met de radio een bekend wijsje mee, toen ze opeens een scha duw zag voor het raam. Ze tuur de. smeet toen meteen de overal neer en liep snel naar de deur. „Ha, die Greet!" „Ha, die Ank!" Greetje Bakker was aanvankelijk zeer gereserveerd geweest tegenover haar schoonzuster, vooral toen ze nog met Herinan Rijvers verloofd was. Ook zij vond dat het slecht paste, dat de vrouw van een offi cier, de schoondochter van een def tige kolonel en een nog deftiger ko lonelsvrouw, een schoonzuster had die uit de Kromstraat kwam. Maar haar eigen verdriet en de zorg om haar vader hadden haar op een avond naar Beer gedreven, en Beer was niet thuis. Toen was ze, al tas tend eem gesprek begonnen met An kie, en had gemerkt, hoe dit volks kind een groot, ruim hart had, met een geweldig reservoir van liefde en de opgeruime, reële levensfilosofie, die eens moeder Vos haar niet altijd makkelijk lot zo flink en opgeruimd had doen dragen. De kleine Gonnie zorgde ervoor dat het laatste ijs snel srrtolt, en sindsdien had Greet je menigmaal de weg naar het wo ningbouwverenigingshuisje gevonden, waar Beer en Ankie woonden. En Ankie was het geweest die Greet eens ronduit had gezegd: „De vent die jou laat stiken, is niet waard dat je over hem treurt". Sindsdien waren Ankie en Greet vriendinnen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2