S)e ftzidóeSou/tcmt Een ouderwetse Prinsjesdag in een zomers Den Haag HONDERDDUIZENDEN LANGS DE ROUTE LAATSTE NIEUWS Paarden van calèche op hol geslagen Maleisië verbreekt betrekkingen met Indonesië en Philippijnen DINSDAG 17 SEPTEMBER 1963 53e JAARGANG No. 16.031 Directeur J. F. J. M. KOENS Koofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De koek wordt verdeeld Telet. 20 93 5 - Red. 2 9 015, 2 5 594 - Advert. 20826 - Klachten bezorging33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80p. mnd., 8,25 p.kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes I 1.50 H.M. Koningin Juliana tijdens het uitspreken van de troonrede in de Ridderzaal. Vlak na vertrek: Prinsessen stapten over in Gouden Koets De paarden van de calèche, waar in de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet vanmiddag naar de Ridder zaal zouden rijden, zijn vlak na het vertrek van het koninklijk paleis in Den Haag op hoL geslagen. Ze zijn even later tegen een boom tot stil stand gekomen. Eén paard is geval len en de berijder is er gedeeltelijk onder terecht gekomen. Prinses Bea trix is gestruikeld toen zij uit de tot staan gekomen koets stapte, maar zij heeft zich blijkbaar niet ernstig be zeerd. Het koelbloedige gedrag van de prinsessen, die onmiddellijk terug liepen naar het paleis, ontlokte het publiek een hartelijk applaus. De prinsessen zijn daarna bij hun ouders in de gouden koets gestapt. De calèche is afgevoerd. De be rijder van het gevallen paard heeft een knieblessure opgelopen. Bij het arriveren van de stoet op het Binnenhof was het daar nog niet algemeen bekend, dat de calèche van de prinsessen was uitgevallen. De tv-commentator vroeg zich dan ook verbaasd af: „waar blijven de prin sessen nou". Het publiek op het Binnenhof zag echter spoedig tot zijn grote verba zing dat de prinsessen ook in de gouden koets zaten. Het publiek op het lange Voorhout heeft wel een angstig moment be leefd toen de paarden van de calèche met de prinsessen op hol sloegen. Het is aan het kordate optreden van de berijders te danken, dat de op hol geslagen paarden en de koets niet op het publiek zijn ingereden. De berijders wisten de paarden name lijk naar rechts te mennen, waar door het gerij tegen een boom tot staan kwam. Direkt na het incident stapte prins Bernhard uit. Hij leidde zijn doch ters terug naar het paleis. Het bere den escorte had inmiddels een cor don om de prinsessen gevormd, om hen te beschermen tegen de nog steigerende paarden van de calèche. Prinses Margriet was blijkbaar wel wat geschrokken; zij zag wat wit toen zij bij haar ouders in de gouden koets stapte. VROEG REEDS dreunden vanmorgen de voetstappen van soldaten en militaire muzikanten door de zonovergoten Haagse straten. Honderd man gardejagers voor de erewacht aan het paleis Lange Voorhout met vaandelwacht en de luchtmachtkapel. Zeventig ma riniers met vaandelwacht en de marinierskapel met tamboers en pijpers voor de erewacht voor de Ridderzaal. Verder honderd man roodgejaste gardefusïliers met vaandel en vaandelwacht van het garderegiment prinses Irene voor de ereafzetting op het Binnenhof. DE MENIGTE langs de routes zwol na het uitgaan der kantoren nog aan. Na half een werd de aandacht van leurders met kijk- spiegels, oranjestrikjes, stoeltjes en lekkernijen afgeleid naar de toenemende aktiviteit bij het paleis aan de Lange Voorhout. Het werd een komen en gaan van hof dignitarissen en geüniformeerd koninklijk personeel. Tenslotte arriveerden de leden van de ko ninklijke familie. De koninginde prins, en de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet. Haagse politiemannen, drie rijknechts te paard, een detachement bereden koninklijke marechaussee en een com pagnie gardegrenadiers met vaandel kwamen de Voorhout op, daarna de koninklijke militaire kapel, alle afdelingen gekleed in ceremonieel tenue. ZONNIGE PRINSJESDAG De zonneschijn en zomerwarmte, die de Prinsjesdag 1963 opluis teren, brengen een optimistische stemming teweeg en de verwachting, dat bij het nieuwe kabinet het beleid in goede en kundige handen is. Voor die verwachting zijn stellig aanwij zingen, die in de Troonrede met de gebruikelijke vaagheid worden om schreven, doch in de departementale stukken duidelijker gestalte krijgen. Men kan niet veronderstellen, dat zo kort na de uitvoerige regerings verklaring twee maanden geleden, de Troonrede zelf veel belangwekkends zou bevatten. Zij geeft in grote lijnen de gang van het beleid weer, zoals de regering zich die heeft gedacht, en dat in begrijpelijke zij 't gesluier de taal. Het is een schets, waarin eni ge strepen zijn aangedikt, terwijl andere punten, die toch wel de aan dacht van de regering blijken te heb ben, zoals de middenstand, in de rede zelf onvermeld blijven. Zowel in de Troonrede als in de miljoenennota en aanverwante stuk ken kan men echter vernemen, wat bij de regering in dit zittingsjaar 't zwaarste weegt: de woningnood, de landbouw en de stijging van lonen en prijzen. Over de woningbouw zal een af zonderlijke nota aan de Kamers worden gezonden, waarin tamelijk opzienbare maatregelen en aanbeve lingen zullen voorkomen. De rege ring is bezig daaromtrent overleg te plegen met het bedrijfsleven, om al dus een soepele uitvoering van deze nogal revolutionaire plannen te be werkstelligen. Men krijgt de indruk, dat minister Bogaers radicaal van koers wil veranderen om tot een vlotter inloop van de woningnood te geraken. Uit de door de minister van financiën gegeven cijfers kan men intussen al de overtuiging krijgen dat voor een fikse aanpak van de wo ningbouw royaal geld, beschikbaar wordt gesteld. Het tweede punt dat behoorlijk zal worden bedacht, is de verbete ring van de levensvoorwaarden van de landbouwers, in het biezonder van de veehouders. Ook daarvoor wordt financieel ruimte geschapen, wat hieruit mag worden afgeleid, dat de minister van financiën de ontworpen uitbreiding van de rijks-uitgaven (voor de komende jaren op ongeveer 450 miljoen 's jaars bepaald, voor dit doel wil overschrijden. Te ver wachten valt, d^t het kabinet bij de ruimere toewijzing zal voortbouwen op de door mr. Marijnen destijds als minister van landbouw opgezette steun- en saneringsplannen. rve onrust die de laatste weken U hier en daar aan het loonfront heerst, valt op merkwaardige wijze samen met de onlangs door de minis ter van sociale zaken al geuite ver onderstelling, dat het komend jaar wat grotere ruimte zal opleveren voor loonsverbeteringen. De nota van het Sociaal Planbureau bevestigt .de ze veronderstelling, met de waar schuwing erbij dat het gevaar van overbesteding weer op de loer ligt en het daarom is aangeraden een deel van de „welvaartsruimte" te gebruiken voor verdere investerin gen en besparingen. De partijen uit het bedrijfsleven wederzijds zullen tot een redelijk overleg moeten ko men en de regering, in samenwer king met de volksvertegenwoordi ging, haar standpunt nader moeten vaststellen. De zorg, die de regering aan de dag legt voor de bejaarden en de gehan dicapten en de nadrukkelijke belang stelling voor de woonwagenbewo ners die in de Troonrede een uit zonderlijke vermelding kregen! zal ieders sympthie hebben. En omdat het vandaag zulk opti mistisch weer is, zijn we zelfs over het aanzienlijk groter tekort op de begroting niet hevig verontrust. De minister van financiën ook niet, zoals uit zijn uiteenzetting over de dekking van het tekort blijkt. Maar de beloften van belastingverlaging, die een tijd lang in de lucht hingen, gaan, in de gegeven omstandigheden begrijpelijk, voorlopig niet in ver vulling. Het is een schaduw bij alle zonneschijn. Een verlichting van de belastingdruk dient de regering als het enigszins mogelijk zal zijn, in haar beleid op langere termijn toch op te nemen. Maar kniesoren willen we hierover niet. Wanneer We de Troonrede 1963 lezen rondom inge lijst in de wereldsituatie is er meer aanleiding tot tevredenheid en dank baarheid. Ook verscheen de glanzende crème calèche met de befaamde postiljon bespanning, waarin, onder luid ge juich van de menigte de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet stegen. Deze calèche werd begeleid door twee lakeien aan weerszijden en ge ëscorteerd door de adjudanten kolo nel-vlieger mr. R. J. E. M. v. Zinnicq Bergmann en overste W. R. A. barpn van Tuyll van Serooskerken. Terwijl de prinselijke calèche op reed voegde zich daar een comman do rijkspolitie te paard in ceremo nieel tenue achter. Toen kwam stralend en fonkelend de gouden koets voorrijden. Het prachtige achtspan werd van de bok gereden met een koetsier naast elk paard. Acht lakeien beijverden zich de Koningin en Prins Bernhard, die opnieuw met gejuich werden be groet, bij het instijgen terzijde te staan. Naast en achter de gouden koets reden de chef van het militaire huis en andere hof dignitarissen. Toen de stoet zich in beweging zette op bevel van de eerste stalmeester overste W. F. K. Bischoff van Heems- kerck, sloten een commando rijks politie te paard en Haagse bereden politie de stoet. Juichende en wui vende toeschouwers en schallende marsmuziek begeleidden de schitte rende stoet met de gouden koets, waarin koningin, prins en prinses jes na het incident (zie bericht hiernaast) gezeten waren. De stoet reed over de Voor hout, via de Kneuterdijk, de statige Lange Vijverberg en de patricische Korte Vijverberg naar het Binnen hof, naar de Ridderzaal, waar de ver enigde vergadering van de Staten Generaal op de landsvrouwe en haar familie wachtte. Dreunend begeleid den de minuutschoten, die op het Malieveld door een batterij van de Gele Rijders werden afgevuurd, de stralende stoet. De Maleisische regering heeft besloten de diplomatieke betrek kingen met Indonesië en de Phi lippijnen te verbreken, zo is van daag in Koeala Loempoer be kendgemaakt. In een verklaring van de Toenkoe wordt gezegd: „In verband met het feit, dat de Indonesische regering zonder duidelijke reden de betrek kingen met Maleisië heeft verbro ken, hebben we geen andere keus dan hetzelfde te doen en onze am bassadeur en ambassadestaf terug te roepen en gelijktijdig het consulaat in Medan (Sumatra) te sluiten". „De regering van de Philippijnen heeft verzocht de status van haar am bassade in Koeala Loempoer te ver lagen tot die van consulaat". Dit voorstel is onaanvaardbaar voor de Maleisische regering. Er blijft geen andere keus voor de Maleisische regering dan haar ambassadeur te rug te roepen. „De Thailandse regering is bena derd om de Maleisische zaken in In donesië en de Philippijnen te behar tigen", aldus de verklaring. Door een instorting in een mijn bij Ceboe in het zuiden van de Phi lippijnen zijn maandag acht mijn werkers door gasverstikking om het leven gekomen en drie gewond. California commentaar op het Venezolaanse vijfling Sinds de geboorte van de beroemde Dlonne-vtJfling, in 1934 in Canada, was nog niet weer een vijfling gebo ren. Maar nu is het dan zover. Me vrouw Eifren Prieto in Venezuela vond het niet meer dan billijk om, ook al ls het wat laat, tegenover de vijf Dionne-meisjes vflf gezonde Jongens te stellen. „Leuk!" zeggen we allemaal. Maar we denken toch ook wel: hoe houdt zo'n eenvoudige Venezolaanse huls vrouw al die magen in haar - tóch al kinderrijke - gezin gevuld? Enfin, ln het zonnige Venezuela zal men daarvoor wel een oplossing vinden. En w&t, als er in Nederland eens een vijfling werd geboren? Dan lijkt ons de voeding beslist geen pro bleem. Voor de eerste Jaren zfin er onze wereldvermaarde zuivelpro- dukten. En daarna? Ach, kies maar uit onze rijk gevulde hoorn des over- vloeds. Eèn tip kunnen wfl de toe komstige Hollandse vijfling-moeder vast geven: als het gezonde knapen zijn zullen ze, nèt als hun vriendjes, dól zijn op Callfornia-soep! (Tussen haakjes: waarom zou u eigenlijk wachten tot die vijfling er Is? California soep is ook nü al het proberen waard!) (Advertentie) Eén dubbeltje kost een perron kaartje. En daarmee kunt u, vanavond omstreeks half zes, een betoverend schouwspel ge nieten. Van het hoge perron af ziet u een stroom van lichtjes wegglijden, uit de Leidse bin nenstad naar de wijde omge ving. Na een uurtje keert die stroom. De lichtjes gliopen naar Leiden terug. Tel dan eens, hoeveel er samenstromen op één punt. Dat zullen dan de lichtjes zijn van de deelnemers aan een der winterclubs voor Beginners, Gevorderden en Vergevorderden, waarvoor u nu nog kunt inschrijven bij dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Te lefoon 5.20.54. (Advertentie) KONINGIN IN KORENBLAUW Tijdens de plechtigheid in de Ridderzaal was de Koningin gekleed in een japon van ko- rcnblauw fluweel met zilver draad doorweven. Zij droeg een hoed van dezelfde stof met wit te en zwarte aigrettes. Prins Bernhard was gekleed in het ceremonieel tenue van generaal van het garderegi ment Grenadiers. De Kroonprinses droeg een japon van grijze bewerkte stof en een hoed van zilverkleurige stof met een rand van blaadjes in verschillende kleuren grijs. Prinses Irene was gekleed in een lila met gouden japon met bijpassende hoed en prin ses Margriet droeg een groen gebloemde zijden japon, waar van de corsages en de rand bewerkt met gedofte gebloemde mousseline de soie. Zij had een hoed op met een groen satij nen bol met daaroverheen goudkleurige tule. De Koningin, de Prins en de drie Prinsessen droegen de Or de van het Grootkruis van de Nederlandse Leeuw. Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK, WANDKLOK of WEKKER? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het De beste merken: Junghans, Kienzle, Mauthe. (Advertentie). Het incident met de calèche van de prinsessen heeft blijkbaar weinig invloed gehad op het goede humeur van het Koninklijk Paar en de prinsessen. Prins Bernhard begeleidt zichtbaar glimlachend de Koningin naar de Ridderzaal, terwijl de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet lachend toekijken. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's NOG WARM De Bilt, dinsdag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Nederland bevindt zich nu aan de rand van een continentale hoge- druk gebied waarvan de kern bo ven Oosteuropa lig.t Overal in dit gebied heerst rustig nazomerweer met middagtempera- turen die plaatselijk nog de 25 gra den overschrijden. De luchtdruk in Westeuropa daalt langzaam onder invloed van een tweetal storingen. Een ervan trok langs Schotland naar Noorwegen, terwijl het bijbeho rende front de Britse eilanden bin nendrong. Dit front zal ons land het ko mende etmaal waarschijnlijk niet kunnen bereiken. Wel kan aan de voorzijde ervan een ander zwak storingsgebied dat bij Westfrankrijk ligt zich naar het noorden uitbreiden. Hierdoor wordt de kans op onweer geleidelijk gro ter. Overigens zullen morgen ook zon nige perioden voorkomen, nadat de in de nacht gevormde mist is opge trokken. Het blijft daarbij nog warm. ZON- EN MAANSTANDEN 18 Sept.: zon op 06.18, onder 18.50; maan op 06.34, onder 19.31. H oogwaterstanden 18 Sept.: v.m. 3.30; n.m. 15.51. KORRELTJE De gierigaard verliest alles door dat hij alles wil winnen. (La Fontaine)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1