SteCcicLeSou/ïcvnt BOMMEN ALS ARGUMENT VIER KINDEREN GEDOOD BIJ ONTPLOFFING IN NEGERKERK Twee jonge negers doodgeschoten Dr. Luther King waarschuwt voor rassenslachting Tweede vijfling binnen één week: nu in Zuid-Dakota Paus Paulus wijzigt procedure van tweede Concilie-zitting Vier delegaten benoemd Verkeer aan de kust raakte verstopt MAANDAG 16 SEPTEMBER 1963 53e JAARGANG No. 16.030 Directeur J. P. J, M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert 20 826 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 ct p. mm-, Telefoontjes 1,50 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Vier kinderen zijn gedood en 23 personen min of meer ern stig gewond bij een ontploffing die zich zondag voordeed in een baptistenkerk in Birmingham, een stad in de zuidelijke staat Alabama. Alle slachtoffers zijn negers. Toen het nieuws van de ontploffing bekend werd stroomden honderden negers naar de kerk. Enkelen begonnen met stenen naar de politie te gooien. Zij werden weggejaagd. De ontploffing was zo hevig dat stukken muur op straat terecht kwamen. Auto's en ruiten van gebouwen in de omge ving liepen schade op. Zondagavond is in Birmingham een 16-jarige neger dood geschoten. Dit gebeurde enkele uren na de onploffing in de negerkerk. Volgens de politie is de zondagavond doodgescho ten neger getroffen toen de politie, die hem met stenen naar passerende auto's zag gooien, waarschuwingsschoten loste. De poltitie van Birmingham heeft verder meegedeeld dat nog een jeugdige neger door twee blanken, die op een scooter voorbijreden, is neergeschoten. Tijdens de explosie bevond zich *n troepje negerkinderen met hun on derwijzeres in de kelder van het ge bouw, waar de zondagsschool werd gehouden. In de grote zaal van de kerk trof men voorbereidingen voor de ochtenddienst en hier waren reeds ongeveer 60 mensen aanwezig. De vier slachtoffertjes waren in de leeftijd van 11 tot 14 jaar. Men moest oproerpolitie aanvoe ren om de vertoornde negers, die naar het kerkgebouw waren ge stroomd, in toom te houden. Zij werd daarbij met stenen bekogeld. Hier en daar losten de politiemannen waarschuwingsschoten. Beloning voor opsporing De oorzaak van de ontploffing is nog niet vastgesteld, doch gouverneur Wallace van de staat Alabama loofde onmiddellijk een beloning van 5.000 dollar uit voor de opsporing van de eventuele daders. De politie arresteerde een blanke die na de ontploffing in zijn auto langs de negerkerk reed terwijl hij een zuidelijke vlag meevoerde. Hij werd door negers met stenen beko geld. Een ooggetuige rei, dat hij zich op een tiental meters afstand van de kerk bevond toen hij een hevige knal hoorde. „Ik werd tegen de grond gedrukt terwijl de glasscherven mij om de oren vlogen. Toen ik bij mijn positieven kwam zag ik mensen uit de kerk rennen. Een vrouw met een bebloed gelaat kroop door een gat in de muur", zo zei hij. Een extra-contingent van 150 man staatspolitie wordt aan de rand van de stad in gereedheid gehouden. Gouverneur Wallace zei in een ver klaring de aanslag een tragische ge beurtenis te achten, die door alle in woners van Alabama wordt betreurd. „De schuldigen aan deze gruwelijke daad dienen voor de rechters te wor den gebracht", aldus gouverneur Wal lace. Berichten over de aanslag werden ter kennis gebracht van president Kennedy, die zich op zijn jacht bij Rhode Island bevond. „Verantwoordelijkheid voor Wallace" Negerpredikant en leider van de be weging tegen rassenscheiding, dr. Luther King, die zich in Atlanta, in de staat Georgia bevond, noemde de aanslag een misdaad tegen de mens heid. Gouverneur Wallace draagt 'n grote verantwoordelijkheid voor de ze wrede moorden omdat zijn onver antwoordelijke uitlatingen en daden in Alabama een atmosfeer voor ge weld en moord hebben geschapen, zo zei de negerleider. Dr. Martin Luther King heeft pre sident Kennedy gewaarschuwd, dat na de bomontploffing van zondag in Birmingham „de ergste rassenslach ting die de natie ooit gezien heeft in Alabama zou kunnen plaatsvinden." In een telegram aan de Amerikaan se president zegt de predikant, die in Atlanta woont, dat hij naar Bir mingham gaat om de negers daar te smeken, niet tot gewelddaden over te gaan ondanks „verschrikkelijke provocaties". Dr. King meent evenwel, dat als de federale regering niet onmiddel lijk maatregelen neemt om een ge voel van vertrouwen in de overheid wat betreft de bescherming van le vens en eigendommen te herstellen, zijn (Kings) beroep op de negers vruchteloos zal zijn. Een gouden zon aan een bijna wolkenloze hemel: het was een echt zomerse zondag, die iets goed heeft ge maakt van de verloren augustusmaand. De badplaatsen hebben het geweten: het zou ons niet verwonderen, als de Pier van Scheveningen iets dieper in de grond was gezakt: zó druk was het er. Ook het strand had uiteraard niet over belangstelling te klagen. Meerlingen blijven komen In Aberdeen in de Amerikaanse staat Zuid-Dakota heeft een 30-ja- rige vrouw zaterdag het leven ge schonken aan een vijfling. Het zijn vier meisjes en een jongen. Volgens de jxrtsen maken de moeder, mevr. Fischer en de baby's het goed. De kinderen zijn twee mahnden te vroeg geboren. Mevrouw Fischer, die reeds moeder is van vijf kinderen, zei na de be valling nog niet te weten hoe ze voor al haar kinderen moet zorgen, daar haar man, een scheepsklerk, niet zo veel verdient. De bevalling duurde anderhalf uur Pas woensdag was na een röntgen onderzoek, gebleken dat mevrouw Fischer een vijfling verwachtte. De 38-jarige vader zei: „Ik weet niet hoe ik het nieuws opvatte. Ik geloof eigenlijk, dat het de eerste dagen niet goed tot me doordrong". Vorige week sohonk een 35-jarige grootmoeder in de Venezolaanse plaats Maracaibo ook het leven aan een vijfling. De vader, Luis Prieto, huwde de vrouw na de geboorte van de kinderen. President Kennedy heeft de Fi schers een gelukstelegram gezonden. Behalve gelukwensen stromen ook geschenken binnen. Een stadgenoot zond een cheque van 500 dollar. Een andere, een handelaar, gaf een was machine en centrifuge. Ook kle ding en linnengoed werd aangebo den. Intussen is het nog niet zeker, dat de vijfling in leven zal blijven. Pas over twee dagen zal men kunnen zeggen of de babies buiten gevaar zijn. Zij liggen thans in couveuses. De burgemeester van de stad, die 23.000 inwoners telt, heeft de bevolking op geroepen voor moeder en kinderen te bidden. Hij riep de 14e september uit tot „Andrew-Fischer-dag". „Buitengewoon gezond" De vijfling heeft zondag zijn eerste voedsel gekregen. Volgens de arts, die bij de bevalling assisteerde zijn de twee maanden te vroeg geborenen „buitengewoon gezond". Mevrouw Mary Ann Fischer mocht haar vijf aanwinsten zaterdagavond even bewonderen. Zij werd in een rolstoel naar de couveuse gereden waar haar vier dochters en haar zoon moeten blijven tot zü elk tenminste tweeduizend gram wegen. Bij de ge boorte lag hun gewicht tussen 1134 en 1814 gram. De kinderen werden zaterdag door een katholieke bisschop gedoopt. De meisjes kregen allen de naam Mary, de jongen James Andrew. Het gezin Fischer had reeds vijf kinderen, die in leeftijd varieerden van drie tot zeven jaar. Vierling in Teheran. In Teheran, de Perzische hoofdstad, is zaterdag gemeld, dat vrijdag in een plaats bij Ispahan in centraal-Perzië een vierling twee jongens en twee meisjes is geboren. Moeder en kin deren maken het goed. De minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, is hier gefoto grafeerd bij zijn aankomst op het Binnenhof in Den Haag, saterdag, om in het gebouw van de Eerste Kamer de huidige zittingsperiode van de beide Kamers der Staten Generaal in naam van H.M. de Koningin te ■luiten. De Osservatore Romano heeft een brief van Paus Paulus VI aan de voorzitter van het H. College van Kardinalen gepubliceerd, waarin een aantal wijzigingen in de procedure van het Concilie worden bekend ge maakt. Deze wijzigingen zijn het ge volg van de ervaringen, welke de Concilievaders in de vorige zitting hebben opgedaan en beogen een verbetering in de werkwijze. De beslissingen van de Paus be treffen de volgende punten: 1. Het Concilie komt te staan on der een moderamen van vier kardina len. Deze krijgen de titel van dele- gaat. Zy zijn met volstrekte vol machten bekleed. 2. De Commissie voor Buitenge wone Aangelegenheden, die voorheen te beslissen had over moeilijke vraagstukken en over onderwerpen buiten de agenda, wordt opgeheven. De bevoegdheden gaan voor een groot deel over op het Presidium. 3. Tot het Concilie kunnen leken als toehoorders worden toegelaten. Dezen mogen ook als adviseurs van de Conciliecommissie optreden. 4. Het plan bestaat op een nader te bepalen tijdstip een nieuw secre tariaat op te richten naast dat voor de eenheid. Daarvan zal de opdracht zijn het contact met de niet-christe lijke gemeenschappen te onderhou den. Paus Paulus VI heeft persoonlijk zijn brief, die in het Latijn geschre ven is, op fouten in de afdruk van de Osservatore gecontroleerd. Ook de afdruk van zijn in het Latijn ge schreven Adhortatio, heeft hij eerst onder ogen gehad. Hier volgen de nieuwe beslissingen van de H. Va der in bijzonderheden. Vier delegaten. Paus Paulus VI heeft vier delegaten cl moderatoren voor het Tweede Va- tikaanse Concilie benoemd. Het zijn kardinaal Agagianian (Curie), kardi naal Lercaro van Bologna, kardinaal Doepfner uit Miinchen en kardinaal Suenens uit Mechelen. De 12 kardinalen, die tot op heden het Presidium uitmaken, zullen ge woon het voorzitterschap blijven be kleden. Hun taak bestaat in het bij toerbeurt leiden der vergaderingen en daarbij als „beschermers van de wet" ervoor te zorgen, dat het regle ment wordt gehandhaafd en in acht genomen. Leken als toehoorders. In de brief aan kardinaal Tisserant wordt tegelijkertijd bekend gemaakt, dat gekwalificeerde vertegenwoordi gers van de leken als toehoorders tot het Concilie kunnen worden toegela ten. Zij kunnen op die manier van de ontwikkeling van de Concilie-werk zaamheden kennis nemen en zo no dig gevraagd worden om adviezen te geven aan de Concilie-commissies. CUBA ONDERSCHEPT VLIEGTUIG De Cubaanse regering heeft zon dag laten weten, dat een tweemoto- rig Costaricaans vliegtuig woensdag jl. tot landen is gewdongen toen het over Cubaans grondgebied vloog. Oost a Raca heeft de teruggave van het toestel geëist, zo is van officiële zijde in San José bekendgemaakt. Het vliegtuig werd bestuurd door Teodoro Picado, een zoon van een voormalige president van Costa Raca, en had nog vier anderen aan boord. ZOEKT U EEN Goed Anker Horloge voor 30,- en 40,- of het aller beste van 200,- en 400,-. Horloger v. d. WATER, Haar lemmerstraat 207 heeft het Bterna - Certina - Prisma - Junghans - Ewe - Anker. De verkeersdrukte is deze laatste zondag van de zomer bijzonder groot geweest. Aangetrokken door het warme, zonnige weer hebben vele duizenden autobezitters de vrije dag benut voor het maken van een tocht naar de kust of naar bos en hei. In de plaatsen langs de kust heeft de politie de handen val gehad om de enorme verkeersstroom in goede banen te houden. Het waren meest wat de politie „rondrijders" noemt, die een bezoek aan de badplaatsen brachten. In Den Haag en Scheve ningen was het zo druk, dat extra personeel van de verkeerspolitie dienst moest doen. Op de Scheve- ningse boulevard kon alleen een richtingsverkeer worden toegestaan. Er was ook veel strandbezoek, al werd er niet zo druk in zee gebaad als op andere zomerse dagen. Heel erg druk werd het in de omgeving van de kustplaatsen gis termiddag tussen vier en zes uur: „iedereen wilde tegelijk naar huis", zo vertelde men ons bij de politie, en er kon dan ook meest niet harder dan stapvoets worden gereden. Om zeven uur waren de kustplaatsen weer „schoon". Een brief in een fles, een raam advertentie, een bemiddelings bureau of een onderhandelaar met een witte vlag - wat een moeite allemaal om bij elkaar te komen. Maar voor u is het gemakkelijk. U bent jong en u bent welkom in het aardigste jonge gezelschap. U hoeft al leen maar in te schrijven voor de wintercursus van dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Telefoon 5.20.54 en ook u leert het „Wereld- dans program ma" goed dansen! (Advertentie) Aanhoudende nazomer De Bilt, maandag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Het fraaie nazomerweer houdt nog aan. Een langgerekt hogedrukge- bied, dat zich uitstrekt van de om geving van de Azoren via onze stre ken tot Oost-Europa verplaatst zich maar weinig. De hoogste druk in het hogedrukgebied verplaatste zich naar het vaste land waardoor de lucht- aanvoer zwak oostelijk is geworden. De nachtelijke afkoeling zal op en kele plaatsen weer mist doen ont staan, die echter in de ochtend snel verdwijnt Ook in Oost-Europa, Duitsland, Noord-Frankrijk en Zuid-Engeland is het weer overwegend zonnig met middagtempera turen van 20 tot 25 graden. In Spanje en Zuid-Frank rijk veroorzaakte een storing meer bewolking en ook plaatselijke regen. De neerslagactiviteit van deze storing neemt echter geleidelijk in betekenis af. Boven het noorden van de Oceaan, vooral tussen IJsland en Scandinavië, heerste tijdens het weekeinde een flinke depressie-acti viteit met nu en dan zware stor- mén. De staking van het administratieve en grondpersoneel van de Italiaanse hKhtvaartmaatsohappij „Alitalia" ia teneinde. Zij heeft een week ge duurd. Vanaf vandaag zullen alle lijndiensten van deze luchtvaart maatschappij weer normaal worden (Advertentie) uitgevoerd. Dit nummer bestaat nit 12 pagina's ZON- EN MAANSTANDEN 17 Sept.: zon op 06.16, onder 18.53; maan op 05.24, onder 19.13. Nieuwe maan. Hoogwaterstanden 17 Sept.: vjn. 2.53; n.m. 15.16. KORRELTJE Een moeizaam behaalde overwin ning verleent haar groter waarde.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1