TWEE JUBILARISSEN BIJ DE B.N.S. DRASTISCHE MAATREGEL TEGEN OPDRIJVEN VAN WONINGPRIJZEN Filters tegen uitlaatgassen „PROTESTANTS NEDERLAND" TEGEN GROTERE PROCESSIE-VRIJHEID ANT. v. d. BERG KREEG KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING MEDISCHE DIENSTEN VRIJDAG li SEPTEMBER 1963 DE LEID SE COURANT PAGINA 8 VOORHOUT Een delegatie van het internationale kankercongres dat op het ogenblik in Amsterdam wordt gehouden, is don derdagmiddag door H.M. de Koningin op het paleis te Soestdijk ontvangen. Het werd een ongedwongen samen zijn in de zonovergoten tuin achter het witte paleis. ZONDAG VIERING IN HET INTERNAAT Onder het personeel van de bis schoppelijke nijverheidsschool alhier, bevinden zich momenteel twee jubi larissen, welke mogen gedenken dat zij voor 40 jaar in dienst traden. Dit heugelijke feit zal a.s. zondag plech tig worden gevierd. De oudste daarvan is de heer Mar- tien van Winsen, thans 71 jaar oud. 40 jaar geleden werd hij aangenomen als nachtwaker. In de loop der jaren werd hij te werk gesteld in de tuin derij en ook werd hem de zorg opge dragen voor de boerderij van de BNS. Jarenlang heeft de jubilaris met paard en kar en voor dag en dauw het overschot van eigen gekweekte groenten naar de veilingen vervoerd. In de loop der jaren is de heer v. Winsen tweemaal verhuisd. Eerst be woonde hij een huis achter in het bos en later de boerderij in het Over- bos. Beide gebouwen zijn afgebroken en thans woont hij met zijn huis houdster aan de Rijnsburgerweg no. 2. De boerderij is in de af geloen tijd opgeheven en thans, nu de jubilaris al een eind over de pensioengerech tigde leeftijd is, is het nachtwaken nog intensiever geworden. Elke nacht Door enkele wijzigingen in de toewijzingsnormen voor huizen hoopt een aantal, merendeels westelijke gemeenten de woningwoekeraars de voet te kunnen dwars zetten. In het vervolg zal slechts de eerste koper van een nieuw huis recht hebben op vrije vestiging. Vooral de laatste jaren hebben zich allerlei figuren bezig gehouden met het kopen en daarna weer doorverkopen (tegen hogere prijzen uiteraard) van huizen. Om deze onnodige en kwalijke prijsopdrijving onmogelijk te maken of althans te beperken, hebben de gemeenten tot deze maatregel besloten. Zoals bekend heeft minister Bogaers onlangs een zelfde regeling getrof fen voor huizen beneden de veertienduizend gulden. HOOIGRACHT 54 LEIDEN PRINS BERNHARDSTR. 51 NOORDWIJK 2 doden en gewonde bij verkeersongeval De 82-jarige Nederlander J. L. uit het Belgische plaatsje Goe is donder dagmiddag in Kerkrade als gevolg van een verkeersongeluk om het le ven gekomen, evenals de 77-jarige Belg N. G uit Terheide (N.B.), die met de auto van L. meereed. Een der de inzittende van deze auto, vermoe delijk de echtgenote van de heer L. moest in levensgevaarlijke toestand in het ziekenhuis te Kerkrade wor den opgenomen. De identiteit van de vrouw kon nog niet worden vastge steld. Het ongeluk gebeurde op de krui sing van de Kerkradersteenweg en de Hammolenweg. L. zou met zijn auto geen voorrang hebben verleend aan een autobus, bestuurd door de 29-jarige R. K. uit Heerlen. De bus greep de auto, die een verkeerszuil ramde en enkele meters verder tot stilstand kwam. De auto werd geheel vernield, de bus lieD lichte schade op. Bestuurder en inzittenden van de bus bleven ongedeerd. De Westduitse voetgangers hoeven spoedig geen schadelijke uitlaatgas sen van auto's meer in te ademen. De Westduitse auto-industrie heeft besloten om met ingang van januari ir. alle auto's met benzinemotoren filters te bouwen die deze gassen tegenhouden. Verschillende automer ken bezaten een dergelijke bescher ming reeds. Vliegramp in Pyreneeën kosUe 40 mensenlevens Een Viiking-vliegtuig van de Fran se maatsohappij Airoautic dat met 36 Britse toeristen aan boord een vlucht maakte van Gatwick naar Perpignan is, zoals wij gisteren reeds meldden, in de Pyreneeën veronge lukt. Het wrak is op 1653 m hoogte, op de „Pic de la Rocaille" waarge nomen. Er zijn geen- overlevenden. Het vliegtuig had, behalve de 36 toe risten, een bemanning van vier kop pen aan boord. Reddingsploegen die de berg be klommen meldden dat het vliegtuig is uitgebrand. Het gebied is een echt vliegtuigkerkhof. In de afgelopen 12 jaar hebben zich daar acht vliegtuig ongelukken voorgedaan, waarbij 97 mensen omkwamen. Het vliegtuig, gecharterd door Ly ons Travel Agency in Lancashire, had passagiers uit alle delen van En geland voor een vakantiereis ge boekt. Het vertrok woensdagavond kort voor negen uur uit Gatwick en had om half een vannacht in Per pignan moeten arriveren. Volgens berichten van de Franse luohtcontrole waren de weersomstan digheden m het bergachtige Frans- Spaanse grensgebied slecht. Negen Duitsers overleden na het eten van paddestoelen Binnen een week zijn in Zuid- West-Duitsland negen mensen over leden na het eten van giftige padde stoelen. Men waarschuwt thans al gemeen in de gehele Bondsrepubliek tegen de gevaarlijke kmol-atmanieten, die vaak met de eetbare weidecham pignons worden verward. Een W - Berlijjise hoogleraar heeft er op ge wezen dat er nog altijd geen trefze ker tegengif tegen vergiftiging door 't eten van knol-amanieten bestaat. Chroesjtsjow kreeg nieuw Chinees pak slaag China heeft premier Chroesjtsjov er vrijdag van beschuldigd „vuile, gemene en kwaadaardige taal" te hebben gebruikt bij zijn aanvallen op Stalin. In een artikel in 't „Volks dagblad", en in de „Rode Vlag", dat werd aangehaald door het persbu reau „Nieuw-China", worden de Rus sische leiders beschuldigd van 'n de magogische persoonlijke aanval op Stalin om „de gedachten van het volk te vergiftigen". Gezegd wordt, dat Chroesjtsjov, Sta-lin „een moordenaar, een misda diger, bandiet, gokker, despoot van het soort van Iwan de Verschrikke lijke, de grootste dictator in de Rus sische geschiedenis, een gek en een idioot" had genoemd, maar dat Ghroesjtsjov, Stalin, toen deze aan het bewind was, herhaaldelijk prees als IPhet grootste genie, leraar en leider van de mensheid" en zelfs als „zijn eigen vader". Als Stalin iets verkeerd deed, was hij in staat zichzelf te kritiseren, maar Chroesjtsjov weet eenvoudig niet wat zelfkritiek is, aldus het ar tikel. Alles wat Chroesjtsjov heeft gedaan is de schuld op anderen schuiven en de gehele eer voor zich zelf opeisen. In totaal zijn op Formosa 63 mensen omgekomen als gevolg van de tyfoon „Gloria", die dinsdag het eil-and teisterde. Er zijn 41 vermis ten en 118 gewonden. Bij het oversteken is gistermid dag de 76-jarige J. P. Helmond uit Culemborg in zijn woonplaats door een vrachtauto aangereden. De man is om het leven gekomen. Het hoofdbestuur van de vereni ging „Protestants Nederland" heeft een verklaring uitgegeven, waarin het zich uitspreekt voor handhaving van het processieverbod, zoals dat in ons land geldt, en waarschuwt tegen het vergroten van de vrijheid tot het houden van processietin ons land. De verklaring is de leden van de Staten-Generaal, de Provinciale Sta ten, hoogleraren, predikanten, stu denten en anderen toegezonden. Ge wezen wordt op de controverse tus sen Rome en de reformatie over de processievrijheid. Deze controverse is slechts een detailkwestie, die volgens de verklaring alleen tegen de achter grond van het conflict over het we zen van de kerk goed kan worden begrepen en opgelost. In de preten ties, waarmee vele processie*zijn om kleed, uit zich, volgens de verklaring het absolutistisch en totalitair karak ter van de Rooms-Katholieke Kerk. Hierin wordt een van de voornaam ste hinderpalen gezien voor een toe van 23.15 uur tot 0.30 uur, gaat hij de zalen en gebouwen door. Dit is meer een soort veiligheidsdienst te noemen. „Of hij wel eens iets mee gemaakt had?" „Neen, ja, toch' de bakkerij stond op een nacht vol met gas en ook ontdekte hij nog eens een gesprogen waterleiding. En dan kom je wel eens een slaapwandelaar tegen, maar meer niet." Momenteel doet de heer v. Winsen het wat zachtjes aan. Wat slootkan ten maaien en ook nog een koppel varkens bijhouden is iets waar hij nog veel van houdt. De andere jubilaris is de heer H. Ottenheim, wonende Rijnsburgerweg 7. Deze kwam in het jaar 1923 naar Voorhout, naar het klein seminarium, als metselaar. In Heijthuizen (Lim burg) leerde hij het vak bij zijn va der en later bij anderen. 40 jaar ge leden kwam hij voor een grote ver bouwing aan de school mee uit Lim burg. Van toen af is hij hier geble ven. Niet alleen als metselaar, maar op dat gebied alle voorkomende werkzaamheden zijn voor hem niet vreemd. In zijn levensloop aan de BNS heeft hij ook acht jaar als prak tijkleraar aan de leerlingen les ge geven. Bij grote of kleine verbou wingen welke in de loop der jaren zijn voorgekomen (de school is thans een internaat voor 450 leerlingen) is hij steeds de uitvoerder. De heer Ottenheim (de jongens kennen hem niet anders dan „Harry") hoopt dit jaar 65 jaar te worden. Voor de buitenwereld staat hij bekend als een onvolprezen vakman. Zijn plan is, om na zijn 65ste jaar in oktober nog rustig door te blijven gaan. Zondag, 15 september a.s„ zijn bei de jubilarissen te gast genodigd aan de Bisschoppelijke Nijverheidsschool. In de kapel zal er om 9.15 uur een plechtige mis worden opgedragen, tie hunner intentie, waarop daarna om ongeveer 11.30 uur een officiële re ceptie zal worden gehouden. GEEN VERANDERING In de verklaring van „Protestants Nederland" wordt geconcludeerd, dat door de grote meerderheid in de pro testantse kerken en partijen tot dus verre een standpunt wordt ingeno men, dat niet moet worden los ge laten. Loslaten van het standpunt is onverdedigbaar als niet bij hernieuw de toetsing zou blijken, dat de argu menten zijn vervallen waarop de af wijzing van de processie-vrijheid be rust. Ook is het hoofdbestuur van de vereniging tot de conclusie gekomen, 'dat er tot op dit tijdstip geen reden is aan te nemen, dat de theologische motivering van de processie zo is veranderd, dat daarmee tegemoet wordt gekomen aan de bezwaren, die van reformatorische zijde bestaan ten aanzien van de opheffing van het processieverbond. Drie kinderen gewond bij „spel" met pistool Drie kinderen zijn gisteravond in Den Haag gewond door een kogel, afkomstig uit een pistool, waarmee een vriendje een „demonstratie" wil de geven. De onfortuinlijke schutter, een 15-jarige scholier, die het gevaar lijke speelgoed van een vriendje op school had gekregen, omdat hij er de munitie voor had, heeft het wapein, nadat het schot was afgegaan, in een sloot gegooid. Er zal naar worden Het sohot viel in de Brinckerinck- straat in de Moerwijk. De kogel, die de 14-jarige Wim van B. uit deze straat door de arm ging, verwondde vervolgens de 16-jarige Jan G. uit de Rederijkerstraat licht aan het voorhoofd en tenslotte de 7-jarige Marjo B. uit de Brinckerinckstraat aan een wang. Alleen de 14-jarige jongen moest in het ziekenhuis worden opgenomen. NOORDWIJK Feest bij Excelsior NOGMAALS PELE De Braziliaanse wondervoet baller Pele heeft opnieuw dui zenden toeschouwers in extase gebracht door zijn spektaculai- re spel. In de donderdag in Buenos Aires gespeelde return wedstrijd om de Zuidameri- kaanse voetbalbeker voor klubs (te vergelijken met de Europa cup) voerde hij zijn klub San tos naar een 21 overwinning op het Argentijnse Boca Ju nior. Bij de rust was de stand nog 00, maar nauwelijks een minuut na de hervatting scoor de Pele een schitterend doel punt en bracht zo de plaatse lijke favorieten op een 10 voorsprong. Drie minuten la ter scoorden de Argentijnen evenwel de gelijkmaker. Tij dens een hevig slotoffensief van Santos kreeg Pele het plotse ling op zijn heupen, passeer de de gehele verdediging van Boca Juniors, werd door de spil van Boca Juniors, die hij met een fraaie schijnbeweging passeerde, gehaakt, maar schoot vallende hard en onhoudbaar in. Een lange ovatie van het laaiend enthousiaste publiek beloonde 's werelds beste voet baller voor dit staaltje hoge schoolvoetbal. Santos zal nu tegen de winnaar van de Euro pacup, FC Milan, uitkomen met als inzet hert officieuze wereldkampioenschap voor klubs. Gisteravond kwam het gehele korps, inclusief tamboers en majorettes van het R.K. Fanfarekorps „Excelsior" in restaurant „Flora" bijeen voor het houden van een buitengewone verga dering, waarbij tegenwoordig was deken P. H. v. d. Bosch. Deze bijeenkomst was speciaal be legd om hulde te brengen aan één der trouwste leden van het korps, de heer Ant. v. d. Berg, ter gelegen heid van zijn 40-jarig lidmaatschap. De jubilaris, nog steeds actief lid van het corps, was tevens sinds 1926 tot kort geleden secretaris en plaats vervangend dirigent, zodat hij een voorname plaats in het korpsleven van Excelsior innam. Het was daar om niet te verwonderen, dat de ju bilaris met zijn huisgenoten met veel „Fanfare" op deze avond werd ont vangen. Nadat de jubilaris had plaats geno men naast zijn 96-jarige vader, de heer G. v. d. Berg (één der oprichters van het korps) en de muzikanten nog een extra nummertje ten beste gaven, verscheen tot aller verwon dering burgemeester mr. G. F. W. v. Berckel, binnenenleid door de ma jorettes, in de zaal en nam plaats aan de bestuurstafel. De tweede-voorzitter, de heer G. Warmerhoven, sprak hierna een wel komstwoord, in het bijzonder tot burgemeester Van Berckel, deken Van den Bosch en de dirigent, de heer L. v. d. Hoeff. Het zal voor velen wel een vraag zijn wat er deze avond gaat gebeu ren en waarom de eerste burger van Noordwijk, mr. G. F. W. van Berckel op deze bijeenkomst tegen woordig is, aldus de voorzitter, die vervolgens het woord liet aan de burgemeester. Dat ik op deze bijeenkomst tegen woordig ben, aldus mr. v. Berckel, is geen moeilijke opgaaf, want het gaat om hulde te brengen aan één der beste leden van het Fanfare korps „Excelsior", in dit geval de heer Ant. van der Berg, voortko mend uit een sterk ras, als men de 96-jarige vader aanziet. Als burge meester heeft hij altijd gezegd, dat de muziek bij de jongeren een grote plaats inneemt en van culturele be tekenis is in de samenleving. Daar om is het gepast hulde te brengen aan de jubilaris voor zijn prachtig werk, besteed aan het korps. Het was voor hem een voorrecht te kunnen mededelen, dat aan de heer Van den Berg toegekend is de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau en hij verzocht mevr. v. d. Begr voor het frnt van het korps deze onderscheiding bij haar man op te spelden. Een der majorettes overhandigde bloemen aan mevr. v. d. Berg voor het front van nog was toegesproken door deken v. d. Bosch, dirigent L. v. d. Hoeff en de heer Warmenhoven namens het korps, dankte de heer v. d. Berg, mede namens zijn vrouw en familie voor de aan hem gebrachte hulde en sprak de hooo uit, dat het hem ge geven moge zijn nog enkele jaren in goede harmonie voor het korps te kunnen werken.. Hierna kregen de aanwezigen de gelegenheid de ju bilaris te complimenteren met zijn onderscheiding. fN Politiesehildje kind van de mode-rekening Sedert de ontwerpers van herenkleding hebben voorge schreven, dat de revers smal moeten zijn, verkeren de Duit se rechercheurs in moeilijkhe den. Zij vragen zioh af waar zij nu hun politieschild, dat in voorkomende gevallen met het bekende gebaar van de revers werd getoond, moeten verber gen. Het gemeentebestuur van München heeft begrip getoond voor de situatie en bepaalde dat de omvang van 't schildje aan de mode zal worden aan gepast. SCHEEPSBERICHTEN Alamak 12 van Bombay nr Dji bouti; Bengkalis 10 van Newwest- minster nr Hongkong; Eos 12 van Thessaloniki nr Izmir; Geertje Buis man 12 van Liverpool nr Swansea; Hercules 13 van Georgetown nr Ma- tanzas; Parthenon 13 te Newport News verw.; Poseidon 13 te Baraho- na verw.; Sarpedon 13 te Curasao verw.; Stad Zwolle 12 van Freetown nr IJmuiden; Waingapoe 12 te Mo gadiscio verw.; Wonorato, 13 van Dammam nr Rastanura. Leiden Zuider-apotheek, Lam- menschansweg 7, tel. 23553 (ook voor Leiderdorp). Tandarts A. Remmert, Geversstraat 50, Oegstgeest: voor na- bloeding of ongeval te allen tijde directe hulpverlening; voor alle ove rige hulp zaterdag half zes, zondag een uur en half zes. Alkemade en Leimuiden de art sen Muskens, tel. 01713-329. Roelof- arendsveen, en Brinkhorst, tel. 01721- 269, Leimuiden. Alphen a. d. Rijn W.-G. Kruis, zr. Moons, Roerdompstraat 34, tel. 3540. Boskoop dkt. Pompe, tel. 2038; zr. De Haan. tel. 2805. Hazerswoude zie Leiderdorp; wijkverpl. zr. Van der Holst, tel. 01714-255. Hillegom dkt. G. P. D. Ie Cocq d'Armandville, tel. 5616; Wit-Gele Kruis, zr. E. Snellenberg, tel. 6316. M. Trompstraat 29; tandarts, zie Sas- senheim; apotheek, zie Lisse. Katwijk a. d. Rijn dkt. J. Berg man, tel. 2921; apotheek Kon. Ju- lianalaan 18, tel. 4370. Katwijk aan Zee dkt. J. C. A. Cleveringa, tel. 2061; apotheek, zie Katwijk a. d. Rijn. Koudekerk a. d. Rijn zie Lei den en Hazerswoude. Langeraar dkt. J. Nooter, Wou- brugge, tel. 01729-104. Leiderdorp dkt. M. P. Hennink, tel. 1710-33686; apotheek, zie Leiden; wijkverpl., zie Hazerswoude. Lisse dkt. J. M. v. Dijk, tel. 3134; tandarts, zie Sassenheim; apo theek: Lisser apotheek, Vierkant. Nieuwkoop en Noorden dkt. G. J. Bremer, Nieuwkoop, tel. 01725- 103; dikt. B. P. Visser, Noorden, tel. 01724-203. Nieuwveen zie Langeraar. Noordwijk dkt. J. v. Nes, tel. 2405; Wit-Gele Kruis, zr. Laaper, tel. 2338, b^^g. 2524; apotheek alleen Hoofdstraat 59. Noordwijkerhout en De Zilk d!kt. B. C. C. Wösten, tel. 02533-2285; tandarts, zie Sassenheim; Wit-Gele Kruis, Rusthof 1, tel. 02533-2468. Oegstgeest dkt. E. W. F. van Walchren, tel. 52130; Wit-Gele Kruis, zr. v. d. Kleij, tel. 52426. b.g.g. 33773. Rijnsburg zie Katwijk a. d. Rijn. Sassenheim tandarts A. H Dis selkoen, Hoofdstraat 306, tel. 02532- 8166; dkt. G. L. v. Raay, tel. 7777; Groene en Wit-Gele Kruis, zie Voor hout; zr. Groenestege, tel. 7645. Valkenburg zie Katwijk a. d. R. Voorhout dkt. W. J. Binnema, tel. 02532-7202; Wit-Gele Kruis, zt. Meijssen, tel. 02532-250, neemt waar voor de zrs. Konijn en Mühilhaus. Voorschoten - dkt. F. H. W. Swen, tel. 2356. Warmond dkt. H. A. G. M. Wa lenkamp, tel. 01711-220; W.-G. Kruis, zie Voorhout. Wassenaar de artsen dr. R. S. ten Cate, tel. 3027, en W. J. de Jong, tel. 9124; apotheek Siderius, Lang straat 86, tel. 2141. Woubrugge zie Langeraar. Zwammerdam dikt. G. J. Bre mer, Nieuwkoop, tel. 01725-103.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8