S)e CöidaeSow/fco/nt Amttm/ Mgr. Ngo Dinh Thuc vertelt over Boeddhistische methoden Op 20 sept. bezoek aan Paus Paulus Schotse bisschop uit ambt ontslagen Incident in Amer. congrescommissie DAMES- PLAATSEN Dansschool Henny Boes Nederlander wilde Oostduits meisje illegaal over Poolse grens smokkelen Verf met voldoening VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1963 53e JAARGANG N REGERING Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN METAALHARD Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 2001S, 25594 - Advert. 2 0 820- Klachten beiorglng 88839 (tossen 17.30 en 19.00 o.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., f 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8,75, Adv. 18 ct p. nu. Telefoontjes 1,50 Aartsbisschop Ngo Dinh Thuc, een broer van president Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam, is donderdag avond na een bezoek van een dag aan de Ver. Staten, naar Rome terug gekeerd. In New York heeft hij, naar hij meedeelde, een onderhoud gehad met mgr. Fulton Sheen, leider van de gemeenschap voor de Versprei ding van het Geloof. Met betrekking tot de kwestie van zelfvernietiging door Boeddhisten in Hue, zegt mgr. Ngo Dinh Thuc in zijn uiteenzetting over de huidige onrust in Zuid-Vietnam, dat een oude pries ter „weigerde te sterven" toen het lot hem had aangewezen om levend te worden verbrand. Hij werd daar op door andere Boeddhisten met „ha merslagen overweldigd". Voorts noemt de aartsbisschop een jonge priester „die een natuurlijke dood zou zijn gestorven" alvorens te wor- Paus Paulus VI heeft de ontslag aanvrage geaccepteerd van de bis schop van Aberdeen, mgr. Francis Walsh SMA. Hij is benoemd tot titu lair bisschop. Als beheerder van het bisdom is aangesteld de aartsbisschop van Edinburgh. Mgr. Walsh kwam begin dit jaar in de ruchtbaarheid, omdat hij weigerde zijn huishoudster te ontslaan ofschoon de H. Stoel hem dat had gelast. Het ingrijpen van de H. Stoel volg de op een geruime periode van agi tatie tegen de bisschop, zowel van de zijde der protestanten als van katho lieken. Men verweet hem, dat hij onjuist'heeft gehandeld door de huis houdster in dienst te nemen. De huis houdster, mevrouw Mackenzie, is de gescheiden vrouw van een presbyte riaanse geestelijke. Zij werd in 1955 katholiek. Dit gaf de nodige moei lijkheden in het presbyteriaanse ge zin, waardoor de vrouw haar man en twee kinderen verliet. De recht bank sprak de scheiding uit op grond van moedwillige verlating door de vrouw. Mgr. Walsh nam haar in dienst, mede omdat zij van niemand steun genoot. Hiertegen ontstond grote weerstand. Het Vaticaan gelastte hem de huis houdster te ontslaan, het gaf de bis schop daarvoor een termijn van drie maanden. Mgr. Walsh deed een be roep op de H. Stoel, waarop hij ech ter geen antwoord ontving. In april wist mgr. Walsh nog niet of hij zou aftreden of niet. Wel sprak hij de hoop uit, „dat God hem de genade zou geven in ieder geval het goede te doen". Mgr. Walsh geldt als een der meest voor uitstrevende en hervormingsgezinde leden van het Schotse episcopaat. Vooral zijn oecumenische houding is bekend. Zijn moderne houding maak te de bisschop bij conservatieve ge lovigen onpopulair. De agitatie te gen de bisschop kan hierdoor worden verklaard. den verbrand. De Boeddhisten wei gerden echter een lijkschouwing toe te staan om de doodsoorzaak te kun nen vaststellen. Communistische infiltratie Verder zegt de aartsbisschop van Hue in zijn verklaring communisti sche infiltratie onder de Boeddhisti sche monniken zeer waarschijnlijk te achten, omdat zij zelfs in een katho lieke vrouwenorganisatie zijn door gedrongen. Volgens hem zijn in Noord-Vietnam vrijwel alle pagodes door de communisten verwoest, en zijn de monniken vermoord of tot slavernij gebracht, hoewel de com munisten naar buiten het Boeddhis me verdedigen. Mgr. Ngo Dinh Thuc deelde voor zijn vertrek nog mede op 20 septem ber door de Paus te zullen worden ontvangen. Mevr. Nhoe: Boeddhisten worden niet onderdrukt De z.g. Boeddhistenkwestie in Zuid- Vietnam wordt door de contra-revo lutionaire reactie uitgebuit. Dit zei mevrouw Ngo Dinh Nhoe donderdag in een toespraak tot parlementaire afgevaardigden uit een zestigtal lan den, die naar Belgrado zijn gekomen voor een conferentie van de inter parlementaire unie. De Boeddhisten zijn geen slachtoffer van welke on derdrukking ook, aldus de schoon zuster van de Zuidvietnamese pre sident. Volgens haar trokken leiders uit oost en west voordeel uit de si tuatie. Zij zijn in de Boeddhistische beweging gedrongen en leiden haar naar ideologieën die in strijd zijn met het Boeddhisme, zo riep zij uit. Haar toespraak ontlokte de aanwe zigen meer applaus dan die van vo rige sprekers. Er waren echter ook afgevaardigden die geen blijken van instemming gaven. "Mevrouw Nhoe, die aan het hoofd staat van een zes leden tellende dele gatie, zei, dat haar land evenals Zuid- Slavië geweigerd had voor buiten landse dwang, hoe sterk ook, te bui gen. De Engelse politie is begonnen met een onderzoek naar de herkomst van brieven, waarin gedreigd wordt met aanvallen met bijtend zuur op koningin Elizabeth en prins Philip, wanneer deze volgende maand een bezoek brengen aan Durham. In de brieven wordt gezegd dat dit op 14 oktober zal gebeuren. Drie Oostduitse jongens hebben woensdag planken gelegd door een mijnenveld en zijn zo naar West- Duitsland ontkomen, zo is donderdag in Kronach bekend geworden. In de Zuid-Engelse plaats Lins- lade is een elfde persoon gearres teerd in verband met de treinroof- zatk. Het is de 33-jarige bookmaker Thomas Wisbey. Tegenover de poli tie zei hij nergens van te weten. Militaire opstand in Brasilia onderdrukt President Goulart van Brazilië is donderdag met spoed naar de federa le hoofdstad van het land, Brasilia, teruggekeerd. Tijdens zijn verblijf in Porte Alegra waren militairen van luchtmacht en marine in opstand ge komen. Een deel van hen had zich verschanst in het ministerie van ma rine, doch gaf zich over toen het le ger, onder leiding van generaal Fico, dreigde tot de aanval te zullen over gaan. De eenheden van de Braziliaanse marine en luchtmacht, die in op stand waren gekomen uit protest te gen een uitspraak van het hoogge rechtshof waardoor militairen zich niet kandidaat kunnen stellen bij verkiezingen hebben zich tenslotte donderdagavond overgegeven, zo meldt het officiële Braziliaanse pers bureau. De opstandelingen gaven zich over nadat het federale leger tegen hen in actie kwam en afgevaardigden van het parlement beloofden er op te zullen aandringen dat onderofficie ren zich verkiesbaar kunnen stellen. i J Op de „Pic de la Rocaille", in de Pyreneeën bij Perpignan, op een hoogte van 1653 meter, ligt het uitgebrande wrak van een Franse „Viking", die met vier Franse bemanningsleden en 36 Britse toeristen aan boord gis teren is neergestort. Bij deze vliegramp werden alle inzittenden van de machine gedood. Frank Sinatra onderhoudt connecties met gangster Tegen de 48-jarige Amerikaanse zanger Frank Sinatra is een klacht ingediend door de voorzitter van de commissie van toezicht op speelgele- genheden van de staat Nevada, Ed ward Olson. Sinatra zou aan Sam Giancana uit Chicago, die door de federale recherche een leider van de georganiseerde misdaad in de V.S. wordt genoemd, gastvrijheid hebben geboden in zijn luxueuze gokgelegen. heid te Carson City in Nevada. De speelcommissie van Nevada heeft Giancana het recht ontzegd speelgelegenheden in deze staat te bezoeken. Olson zou door Sinatra zijn beledigd toen hij hem over deze kwestie onderhield. Verder wordt Sinatra verweten, dat iemand van zijn casinopersoneel heeft getracht belastinginspecteurs om te kopen. Wij laten U kennis*maken met de origïnele^Ö^/iha herenregenjassen in KLEUREN en MODE NAJAAR'63 In de commissie voor anti-Ameri kaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden is het donderdag tot een handgemeen tussen studenten en politie gekomen. De commissie hoor de een aantal studenten die, ondanks een verbod van het departement van buitenlandse zaken, een reis naar Cuba hebben gemaakt Toen de student Levi Laub wei gerde de namen te noemen van hen die de reis hebben georganiseerd, werd er van de publieke tribune ge applaudisseerd en geroepen. Terwijl de politie de zaal binnenviel schreeuwde een student de voorzit ter toe: „Er is op Cuba meer vrij heid dan in Luisiana". Van de tri bune klonk de kreet „Fascisten, ver dwijn". op onze GEVORDERDEN DANSKLUBS op ZATERDAG EN ZONDAG INTERESSE? BEL 01710—53139 OEGSTGEEST Enkele honderden blanke scholie ren hebben donderdag een protest- betoging gehouden voor een middel bare school in Mobile (Alabama), waar dinsdag zonder slag of stoot twee negerkinderen werden toegela ten. Woensdag echter bleven vele blanke scholieren thuis. De brandweer van Mobile richtte waterstralen op de protesterende jongelui, die daarna spoedig afdro pen. In Birmingham, waar vijf negers zijn toegelaten op scholen die vroe ger uitsluitend voor blanken toe gankelijk waren, was het gisteren rustig. Aan de universiteit van Florence, in Alabama, werd op grond van een federale gerechtelijke uitspraak voor de eerste maal een neger ingeschre ven. Dit veroorzaakte geen moeilijk heden. De universiteit is de derde in Alabama die dit jaar negers toe- Advertentie) laat duitse Christe Heffe, die zich giste- Maandag a.s. zal de districtsrecht- ren voor deze rechtbank moesten bank van Warschau nitspraak doen verantwoorden, Christe wegens ille- in de zaak tegen de 34-jarige Neder- gale overschrijding van de Poolse landse vertegenwoordiger Jacob de R. grens en De R. wegens medeplich- uit Amsterdam en de 25-jarige Oost- tigheid daaraan. De R. had Christe leren kennen tij- dens een bezoek aan de jongste voorjaarsbeurs in de Oostduitse stad Leipzig. De verdere kennismaking leidde tot het plan om te trachten samen naar Nederland te gaan. Zij maakten een afspraak in Polen, waar De R. in juni een jaarbeurs in Poznan moest bezoeken, terwijl het meisje als toeriste met een Oostduits reis gezelschap naar Polen zou komen. Alles verliep overeenkomstig het plan, tot aan de 20e juni, de dag waarop zij met een KLM-toestel uit Warschau naar Nederland zouden reizen. Christe, die zich reeds aan boord had begeven enkele minuten voordat de overige passagiers werd verzocht hun plaatsen in het toestel in te ne men, werd echter opgemerkt door een politieman, die haar om haar pa pieren vroeg. Zij kon evenwel niets anders laten zien dan het passagebil jet Zy werd hierop aangehouden, evenals De R., wiens papieren uiter aard wel in orde waren, doch die van medeplichtigheid aan de illegale grensoverschrijding van Christe werd beschuldigd. Voor het gerecht verklaarde het meisje donderdag zich niet schuldig te ach ten. Zij had zich slechts bij De R. willen voegen. Haar verdediger drong aan op wij ziging van de tenlastelegging van il legale grensoverschrijding, waarop een straf van vijf jaar gevangenis staat. Hij voerde aan, dat zijn cliën te zich niet bewust was geweest ver keerd te hebben gehandeld. Z.i. zou haar hoogstens een straf van drie maanden kunnen worden opgelegd. HERENREGENJASSEN MODE NAJAAR 1963 LEIDEN: Haarlemmerstraat ROTTERDAM: Wejt-Kroiikade Korte Hoogstraat Meent Katendr.Lagedljk HOOGVLIET: Winkelcentrum VLAARDINGEN: Liesveld ZEIST: Slotlaan Een beeld van de Firato. Voor verslag lie paf2. Franse regering gaat drastisch versoberen De Franse premier Pompidou heeft gistermiddag een versoberingspro gramma bekendgemaakt. De econo mische maatregelen die in het plan worden voorgesteld, beogen een aan tal tendenties die op de conjunctuur inwerken in een andere richting te leiden, om de financiële en economi sche politiek van de regering te kun nen voortzetten en het land blijvend een positie te geven, waarover het tevreden kan zijn, zei Pompidou. Pompidou zei dat de grote lijnen van het versoberingsprogramma zijn: vermindering van de liquiditeit door de plaatsing van een staatsle ning; beperking en verandering van het krediet; achterstelling van kortlopende en middellange beleggingen ten opzich te van de langlopende; inkrimping op de begrotingsuitga ven; de reg ering wil tot 1 november een groot aantal dienstplichtigen ver vroegd met verlof zenden; er zal worden geprobeerd buiten landse werknemers aan te trekken bijzondere maatregelen ter verbe tering van het distributiestelsel met inbegrip van stabilisatie of verlaging van prijzen door overreding of dwang. In Noorwegen worden drie man nen achtervolgd, die maandag uit de staatsgevangenis van Oslo zijn ontsnapt. Zij zijn gewapend met pis tolen en machinegeweren. Woensdag baanden zij zich al schietende een weg door een versperring die de po litie had opgericht Een politiebe- (Adverteatie) ambte werd daarbij gewond. Studeert u voor later? Spaart u voor later? Dat is heel ver standig. Maar wat doet u voor nu? U bent nu nog jong en u kunt uw jeugd niet oppotten. Levenslang zult u erop teren, maar dan moet u er nu wel van profiteren. U hebt de kans nog schoon, want juist nu vormen wij de aardigste jonge gezelschappen. In één daarvan past u zeker. Kom dus gauw inschrijven voor het „Wereld- dansprogramma" bij dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Telefoon 5.20.54. (Advertentie) Een produkt van de Sikkens Groep (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's MINDER ZONNIG De Bilt, vrijdag 10.00 uur Het KNMI deelt mee: Tussen Groenland en IJsland ligt een zeer diepe depressie, waarvan ziich een deel afsplitst, dat in onge veer oostelijke richting verder trekt Samenhangend hiermee verplaatst zich een rug van hoge luchtdruk, die nu boven Zuid-Engeland ligt, lang zaam naar het zuiden. Het koufront van de IJslandse de pressie kan daardoor tot op het zui delijke deel van de Noordzee door dringen en zal morgen ook ons land bereiken. Het zal dan minder zonnig zijn dan vandaag, maar de kans op regen blijft klein. Op de Oceaan is in de bovenlucht een zeer krachtige westelijke stro ming ontstaan. Hierin komen wind snelheden van meer dan 200 km per uur voor. Volgende storingen, die het Ameri kaanse contingent verlaten trekken dientengevolge met grote snelheid in de richting van West-Europa. Een krachtig gebied van hoge druk op het midden van de Oceaan houdt ze echter voorlopig nog in een vrij noordelijk gelegen koers, zodat ze niet rechtstreeks het weer in ons land kunnen beïnvloeden. ZON- EN MAANSTANDEN 14 Sept.: zon op 06.11, onder 19.00; maan op 01.51, onder 17.59. Hoogwaterstanden 14 Sept: vjm. 0.10; n.m. 12.50. KORRELTJE Met haat zuillen wij geen gerech tigheid verwerven.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1