STAL 11.000 GULDEN Het feest van mgr. Van Dodewaard binnen en buiten de kathedraal Feestgave voor pastoraal centrum Brabantse aannemers doen voorstel aan de minister „Kom zelf bij bouw kijken!" DINSDAG 10 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 I NIEUW JACHTTERREIN VOORN ROOFVOGEL 1 BOEKHOUDER R. PH. 0. ZOETERWOUDE De havik is bezig uit te sterven in Nederland. Op het ogenblik toeven er in onze bossen niet meer dan 25 broedparen van deze roofvogelsoort. Het natuurnoodfonds Nederland, een afdeling van de World Wild Life Fund, gaat nu proberen dit aantal wat op te voeren. Daartoe lanceerde men de „Operatie Havik" die zater dag in Baarn haar start beleefde. Het natuurfonds zal dit najaar en volgend voorjaar 20 tot 40 Duitse ha viken in Nederlandse bossen uitzet ten. Het eerst komen de bossen van het Loo en die van het nationale park de Hoge Veluwe aan de beurt om op bescheiden wijze herbevolkt te worden. Deskundigen van het natuur noodfonds zijn van mening, dat er voor rond 120 broedparen ruimte is in ons land. Nauwelijks 15 jaar ge leden waren er in onze bossen nog zoveel havikken. Prof dr. K. H. Voous deelde in Baarn mee, dat het bestaan van de havik niet alleen in Nederland, maar in geheel West-Europa in gevaar is. Broodnijd en onkunde van jagers hebben hem in Engeland uitgeroeid, in Frankrijk gedecimeerd en in het rijke Duitse woud tot een zeer schaar se vogel gemaakt. Zijn grootste ver spreidingsdichtheid heeft de havik thans nog in de donkere naaldbos sen van Noord-Europa en Siberië. De prooi van de havik bestaat in ons land voornamelijk uit duiven, Vlaamse gaaien, eekhoorns en konij nen. Een havikspaar bestrijkt een jachtgebied, dat op zijn minst tien vierkante km. maar meestal 30 tot 50 km2 groot is. Op de foto: een ai- gerichte havik in Baarn. AUTOPECH WERD HEM NOODLOTTIG Het heeft nogal wat voeten in de aarde gehad alvorens de Rotter damse politie is kunnen overgaan tot de (definitieve) arrestatie van de 24-jarige assistent-boekhouder E. de L. uit Rotterdam, die ten nadele van zijn werkgeefster het Rot- terdamsch Philharmonisch Orkest een bedrag van bijna 11.000.heeft gestolen. Na de aangifte, vorige week woens dag, had de politie de boekhouder ge arresteerd als verdacht van de dief stal uit het kantoor van het R. Ph. O. aan de Schiedamse Vest. Een dag later echter moest men de jongeman, waartegen wel sterke verdenking werd gekoesterd, wegens gebrek aan bewijs laten gaan. Vrijdagmorgen kwam De L. nog even bij de re cherche aanlopen om te bedanken voor de goede behandeling die hij had gekregen. Het doosje sigaren dat hij de recherche aanbood, werd ge weigerd. Verder vroeg De L. be langstellend of de dader al gegre pen was. „Ik had het zo graag ge zien", zo zei hij, „want dan was ik van alle beschuldigingen bevrijd". Hij kon toen nog niet bevroeden dat hij enkele uren later zelf als de da der van de diefstal zou worden ont maskerd. KLEIN GELD In de nacht van vrijdag op za terdag namelijk reed De L. met een gehuurde auto bij Schaik onder de gemeente Oss in een sloot. Hij werd licht gewond en de auto liep enigé" schade op. In een naburig garage bedrijf zou men de auto weer rij klaar afleveren, maar toen de chef monteur, al gealarmeerd door het vreemde gedrag van zijn klant („Geen dokter en géén politie erbij"), bovendien plastic zakjes met veel klein geld in de auto vond, werd de rijkspolitie van Schaik gewaar schuwd. Na een telefoontje met de Rotterdamse recherche wist men al spoedig waarvan de jonger n werd verdacht en toen later aan het bureau een afgesloten cassette en een zaag, afkomstig uit de auto van de boekhouder, werden gebracht, was de zaak nagenoeg „rond". In de cas sette werd een groot gedeelte van de buit aangetroffen. NAAR DUITSLAND Zaterdagmorgen bekende De L. tij dens een verhoor in Rotterdam het geen waarvan hij werd verdacht. De diefstal had hij in de nacht van dins dag op woensdag gepleegd. Met de buit in een weekeindtas was hij per auto naar Eindhoven gegaan om daar een meisje te bezoeken. Op de terugweg had hij de buit langs een landweg even buiten Eindhoven be graven. Vrijdagavond haalde hij het geld op, met de bedoeling er mee naar Duitsland te verdwijnen. On der Schaik werd hem zijn gebrek aan rij- ervaring noodlottig. De boekhouder is gisteren voor de officier van Justitie geleid. 25 JAAR BIJ P.T.T. De heer Th. van Veen, Eloutstraat, Zoeterwoude herdenkt zaterdag 14 september zijn zilveren jubileum als besteller bij de P.T.T. Haarlemse vicarissen onderscheiden Toen mgr. J. van Dodewaard, bis schop van Haarlem, in eigen kring zijn zilveren priesterfeest besloot, deelde hij mede, dat de beide vica rissen-generaal met een hoge pause lijke onderscheiding vereerd waren. Mgr. J. M. Groot, die zijn functie van vicaris-generaal sedert 1951 kreeg, is benoemd tot protonotarius apostolicus, mgr. C. J. van Trigt, die sedert 1961 vicaris-generaal was en voordien vele jaren officiaal van het bisdom, tot huisprelaat van Z.H. de Paus. HAARLEMS BISSCHOP ZILVEREN PRIESTER Met alle glans en liturgische luister is gisteren het zilveren priester jubileum gevierd van de bisschoR van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard. Het feest zou feitelijk in juni jongstleden gevierd zijn, doch wegens het overlijden van paus Johannes XXIH moest de viering worden uitgesteld. Het is dan gisteren gebeurd, op de dag, waarop mgr. Van Dodewaard vijf jaar geleden de bisschopswijding ontving. Een dubbel jubileum dus, waarvan de viering reeds zondagmiddag begon, toen de bisschop in zijn huis aan de Nieuwe Gracht recipieerde. Velen kwamen hem toen gelukwensen, onder wie burgemeesters van verschillende ge meenten en de direktie van de Hoogovens. Het hoogtepunt was echter de pontificale H. Mis van gisterochtend in de kathedrale basiliek van Sint Bavo in Haarlem. Het hoogkoor was dank zij de steun van de LTB en de KAB bijzonder fraai versierd. Bloemen in alle mogelijke variaties en kleuren gaven het ruime hoogkoor een fleurig aanzien. Vooral het bisschopsaltaar was dankzij een geslaagd arrangement stralend in de bloemen gezet. zelf. Zo is ook de Kerk van Christus, samengesteld uit stenen, die elkaar nodig hebben wil het gebouw niet ineenstorten. Christus is daarvan de hoeksteen, verworpen door mensen, maar aangenaam in Gods ogen. Wij vormen aldus, zo ging mgr. Van Do dewaard voort, een geestelijke tem pel, die gericht is naar het altaar, dat wil zeggen naar Christus, die ver tegenwoordigd wordt door bisschop pen. Aldus zijn wij een uitverkoren geslacht, het volk Gods. Ik ben uit U geboren, uit U ben ik genomen, ik ben een mens en zal altijd een mens blijven, in een dienende taak jegens U zoals Christus op de wereld kwam, niet om gediend te worden maar om te dienen. De pontificale mis werd door tal van geestelijke en burgerlijke autori teiten bijgewoond. Die hoge belang stelling, vooral het paars der hoog waardigheidsbekleders en de fraaie kledij van de Malthezer ridders en de ridders van het H. Graf, gaven aan de plechtigheid een extra-glans. Op het hoogkoor van de kathedraal hadden onder meer plaats genomen de emeritus bisschop van Haarlem, de 87-jarige mgr. J. P. Huibers, die de jubilerende bisschop in dezelfde kathedraal priester en later bisschop heeft gewijd, mgr. M. a. Jansen van het bisdom Rotterdam, mgr. a. van den Bronk, emeritus-bisschop van Kumasi in Afrika, mgr. Amihere Es- suah. bischop van Kumasi, mgr. C. de Wit, bisschop op de Philippijen, mgr. F. Broers, bisschop in Brazilië en Dom. P. Andriessen, abt van de Benedictijner abdij in Egmond. Van de burgerlijke autoriteiten noemen wij de commissaris der ko ningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, die met twee gedeputeerden aanwezig was, en de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cre- mers, die vergezeld was van twee wethouders. Voorts waren er deputa ties uit iedere parochie van het bis dom, afgevaardigden van kloosteroor den en congregaties, en vertegen woordigers van velerlei instellingen en organisaties. Begeleid door de leden van zijn kapittel schreed mgr. Van Dode waard om half elf zijn kathedraal binnen, terwijl hem het „Ecce sacer- dos et pontifex" werd toegezongen. Bij het H. Misoffer fungeerde mgr. J. M. Groot vicaris-generaal als pres- byter-assistens. Troondiaken waren de deken van Amsterdam en Haar lem, mgr. J. A. G. van der Hoogte, en drs. Th. Zwartkruis. Diaken was deken H. Steur uit Zaandam, subdi aken deken A. H. Huyboom uit Den Helder. De vaste gezangen werden gezongen uit de 4e Gregoriaanse mis, die de jongens van de Koorchool on der leiding van kapelaan P. Boo gaards zongen, afwisselend met de gelovigen! toespraak van de bisschop Na het evangelie hield mgr. Van Dodewaard een toespraak, waarin hij de kathedraal het stenen symbool van de Kerk noemde. De koepel, zo zeide hij, wordt gedragen door de pijlers, de ene steen steunt op de an dere, en heel de kerk is gericht naar het altaar, het symbool van Christus Op die wijze verklaarde de bisschop ook de tekst van zijn herdenkings prentje, welke genomen was een een preek van Augustinus en welke luidt: „Waar het mij beangstigt, dat ik voor U ben aangesteld, daar is 't mij een troost, dat ik mét u samen ben. Want voor u ben ik bisschop, mét u ben ik christen. Het eerste is een benaming naar het ambt, dat ik be kleed, het tweede betekent een gena de; het eerste houdt gevaar in, het tweede heil". BUITENKERKELIJKE HULDIGING In het vroege middaguur geschied de de buitenkerkelijke huldiging in de grote zaal van het gemeentelijk concertgebouw te Haarlem, welke tot op vrijwel de laatste plaats was be zet met priesters en leken. Ook vele notabele gasten gaven weer ac te de présence. Met rood-witte banie ren en fraaie bloemtoeven waren de zaal en het podium opgesierd. Na mens de priesters van het bisdom voerde pastoor H. M. J. Brans uit Amsterdam het woord, die nadruk kelijk de bisschop toesprak als mon seigneur en die aanspraak later ook verantwoordde. Hij verzekerde, dat mgr. Van Dodewaard, ondanks dat hij houdt van de barok en de luister van zijn ambt, weet door te dringen tot de kern van zijn ambt. Daarvan getuigen zijn brieven, speciaal die, welke aan hij aan zijn priesters pleegt te schrijven. Pastoor Brans verklaar de verder, dat de priesters blij zijn om de verworvenheden van deze tijd en de perspectieven, die zij biedt. Met name vond hij het bijzonder ge lukkig, dat men ontgroeid was aan de eenzijdige opvoeding van vroeger da gen, toen alles zich concentreerde op de priester. In de zielzorg kregen al leen de priesters de aandacht. Over de bisschop werd bijna niet gespro ken. De bisschop was min of meer geen priester in de gebruikelijke zin van het woord. Hij stond er een beet je naast, hoogstens teveel er boven. Voor iedereen was de bisschop een honorair titularis, een technische topfunctionaris en een stukje Rome. Op een heel eigen wijze werd het sacrament van het priesterschap ge ïnterpreteerd. De diaken en de bis schop schenen een te verwaarlozen kwantiteit. - Dat is nu gelukkig anders gewor den, aldus pastoor Brans. Want ten slotte is het zo. dat onze Heer Jezus Christus bij het Laatste Avondmaal niet begon met de kruinschering maar met de wijding van bisschop pen, die zich zouden verenkelvoudi- gen in de priesters. De bisschop wordt centraler en origineler herijkt op Christus. De mensen hebben weer geleerd, dat zij dichter bij de Heer zijn, naarmate zij dichter bij de bis schop zijn. Daarom was de aanspreek titel mon-seigneur zo zinvol. Pastoor Brans gaf tenslotte de jubilerende bisschop de verzekering, dat hij op zijn priesters zou kunnen reke nen en dat zij met hem zouden blij ven samengaan in de Eucharistie. AANBIEDING KOSTBAAR GESCHENK Namens het feestcomité sprak de heer W. van Liemt, die zich er al evenzeer over verheugde, dat de be tekenis van het bisschopsambt de ge lovigen duidelijker voor ogen staat. De afgelopen maanden, zo zeide hij, is het weer klaar geworden, dat iede re bisschop individueel mede verant woordelijk is voor de gehele Kerk, een waarheid, die in de voorbije tientallen jaren al te zeer vergeten was. De heer Van Liemt herinnerde voorts aan de grote problemen in de zielzorg, die het Haarlemse dio cees kent. Daarom had de bisschop ook als zijn wens te kennen gegeven, dat hij tot de stichting wil geraken van een pastoraal centrum in zijn Maandagochtend heeft Erich Ollenhauer in het Minerva paviljoen in Amsterdam het congres van de socialisti sche internationale geopend. Ollenhauer, de voorzitter van de SPD, heeft het congres maandag gepresideerd. Foto vlnr: Amsterdams burgemeester, mr. G. van Hall; Erich Ollenhauer; de voorzitter van de PvdA, J. G. Suurhoff; en de sekretaris van de Socialistische Inter nationale de Engelsman Carthy. bisdom, waar de priesters zich op die problemen zouden kunnen bezinnen. Als financieel fundament daartoe overhandigde spreker mgr. Van Do dewaard een geschenk, zijnde een bedrag van ruim f 150.000 dat door de priesters, leken en religieuzen van zijn bisdom was bijeengebracht. Mgr. Van Dodewaard sprak tot be sluit een dankwoord, waarin hij ten aanzien van het pastoraal centrum opmerkte, dat de gedachte nog vage contouren heeft. De bisschop wil een commissie benoemen van priesters en leken, die de kwestie eerst zal be studeren en dan met een afgerond plan zal komen. Daarmede was de huldigingsplechtigheid ten einde. Zij werd aan het orgel muzikaal omlijst door Albert de Klerk. Honderden maakten na afloop van de gelegen heid gebruik om de bisschop in de tuinzaal van het concertgebouw ge luk te wensen met zijn tweevoudig jubileum. Gistermorgen hebben drie Bra bantse aannemers, die door de bur gemeester van Dinther ervan zijn be schuldigd, gesmokkeld te hebben met de begrotingen voor hun woningen (van minder dan 10.000 gulden), een aangetekende brief verzonden aan de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Zij stellen de mi nister hierin voor, 150 van derge lijke goedkope woningen in Brabant te bouwen, om duidelijk te maken, dat de bewering van de burge meester van Dinther volkomen uit de lucht is gegrepen. De aannemers zeggen zeer gedu peerd te zijn door het optreden van de burgemeester, aangezien hij geen toestemming heeft verleend voor de bouw van dergelijke huizen in zijn gemeente, hoewel andere Brabantse gemeenten deze toestemming grif ga ven. De provinciale directie van volkshuisvesting te Den Bosch heeft toen de bouw van deze in heel Bra bant verboden. Met dit aanbod hopen de aanne mers, indien de minister tenminste ingaat op hun uitnodiging, alle ach terdocht uit de wereld helpen. De minister kan zich dan persoonlijk van de gang van zaken bij de bouw op de hoogte komen stellen. Het gaat hier om ongeveer 150 huizen, in groepen van tien bij el kaar gebouwd binnen een straal van maximaal 15 kilometer. Afschriften van deze brief zijn tevens verzonden aan de voorzitters van de Tweede Kamer-fracties. De Zweedse nazi Ingemar Joelson-Donar (61) wilde in Stockholm een grote rede afsteken. Spoedig vlogen er rotte eieren, tomaten en sakken met water naar zijn hoofd. Op de foto steekt de nazi zijn tong uit tegen de aanwezigen in de zaal. DOORBOUWEN! Indien het overleg tussen ovenheid, bedrijfsleven en an dere instanties volgens de ver wachtingen verloopt, zal nog in oktober van dit jaar een rege ling tot financiële steun bij het voortzetten van de bouwwerk zaamheden bij minder gunstige omstandigheden tot stand kun nen komen. Hierbij heeft men vooral het doorbouwen bij temperaturen onder het vries punt (tot vijf graden vorst) op het oog. De Stichting verletbestrijding bouwnijverheid heeft dit on langs medegedeeld. In dit be richt is voorts sprake van de mogelijkheid, dat de regeling een experimenteel karakter zal dragen. De stichting is dan be reid regelmatig technische ad viezen te verstrekken.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7