VUISTJE NIEUWE SCHOOL VAN „MATHESIS" HEDENMIDDAG AANBESTEED Kennedy wil hulp aan Z.-Vietnam niet verminderen DINSDAG 10 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT ML/ GEBOUW IS HARD NODIG Over een maand al waarschijnlijk wordt in Leiden naast het Diaconessen- ziekenhuis nabij de Leidse Hout de eerste paal feslagen voor het nieuwe schoolgebouw van het Koninklijk Ge nootschap MSG, ofwel „Mathesis", ofwel de Uitgebreid Technische School te Leiden. Hedenmiddag vond in rest Van der Heyden de aanbesteding plaats. De bouw van een nieuwe school is geen luxe. Mathesis is thans gevestigd aan de Pieterskerkgracht, deels in de Latijnse school, waarvan de muren en funda menten vele eeuwen oud zijn, deels in de gemeenteschool die niet ver van de honderd jaar oud is, De lokalen zijn ver- Dat de school er extra-verwaarloosd uitziet wordt.mede veroorzaakt door 't feit, dat men met de nieuwfe school in zich het onderhoud niet zo ernstig meer neemt. De directeur van de school, Ir. W. F. Engels, vertelde ons vanmorgen dat de nieuwe school, een ontwerp van de Voorburgse architecten Lucas en Nie- meyer, plaats biedt aan 400 leerlingen. De school is dus ongeveer gepland op het huidige leerlingental (350) in de verwachting dat de grens thans bereikt is. Wel biedt terrein naast het nieuwe gebouw nog ruimte voor uitbreiding. De opzet van de architecten was rond een „werkcentrum" van drie werkplaatsen en een laboratorium, dat in laagbouw is uitgevoerd in een U-vorm de overige lokalen te doen plaatsen. In totaal zijn er 15 leslokalen. 6 tekenzalen en ver schillende vaklokalen, werkplaatsen, ka mers voor directeur en leraren. In de avonduren zuil enruim 650 UTS- leerlingen deze school bevolken. Hoe dit mogeljjk is bfj een capaciteit van 400 leerlingen wordt duidelijk als men weet, dat voor één cursus drie lesavon- den nodig zijn. Een .snufje" van het nieuwe gebuw is, dat het evenals het Diakonessenhuis met stadsverwar ming stoom van de Lichtfabrieken verwarmd zal worden. De tekening geeft een beeld van het gebouw zoals dit er over circa twee jaar zal staan. Koningin en prinses woonden kerkdienst bij in Hooglandse kerk Koningin Juliana en prinses Chris tine hebben zondagmorgen met een klein gevolgd de jeugddienst in de Hooglandse Kerk bijgewoond. Tij dens deze dienst werd de doop aan twee kinderen toegediend. Tegen half elf arriveerden twee hofauto's voor de ingang van de kerk aan de zijde van de Nieuwstraat. De koningin en prinses Christine namen plaats voorin de kerk op gereserveerde plaatsen. Een van de kinderen die de doop ontvingen was een kleindochter van de particulier secretaris van de Koningin, mr. J. van der Hoeven. Het meisje draagt de namen van Albertine Christine Ruth, Wilhelmina. Ds. Lamping die in deze dienst voorging sprak over het thema „verantwoordelijkheid t.o.v. onze naaste en de wereld waar in wij leven. Bij het verlaten van de kerk was het velen inmiddels opge vallen dat de Koningin en de prin ses zich in de kerk bevonden. In de particuliere auto van de familie van der Hoeven reden de hoge bezoekers naar de woning van de doopouders in de Torenflat, waar de koffie werd gebruikt. BURGERLIJKE STAND Geboren: Sheryl P. E. d.v. J. Sier en P. E. dos Santos; René z.v. A. Plu en A. J. M. de Jong; Susan d.v. J. van Ginhoven en T. Tij sen; Willem Wouter z.v. W. A. van Heel en J. M. A. van Doeveren; Hans z.v. W. P. Slegtenhorst en L. D. Fallaux; Ary z.v. A. van Duij ven voorde en A. van der Vlies; Bianca d.v. R. van Egten en H. van der Linde; Maria C. J. d.v. A. C. van den Berg en J. F. Keijzer; Maria W. J. d.v. J. J. Uijlenbroek en C. W. J. Zirkzee; Cornelia d.v. J. Harte veld en J. A. Grootendorst; Rei- nier Gerard z.v. G. W. Corporaal en A. Schortinghuis; Jacoba d.v. W. Guijt en N. A. Smits; Margriet Jacqueline d.v. C. L. Stafleu en T. C. Zijlstra; Gijsbertus C. H. z.v. G. L. C. Huffe- ner en M. S. Peeters; Adrfanus z.v. A. van Dijk en M. F. Wortman; Tas- silo Michael z.v. R. R. Heyer en I. I. M. Dachner; Tanja A. M. d.v. T. A. Augustinus en J. J. M. Jelierse; An nette J. M. d.v. A. J. Driessen en J. M. de Haas. Overleden: C. P. J. Kokshoorn, 83 jaar, vrouw; A. W. Ramb, 61 jaar, man; P. van der Meij, 71 jaar, echt- gen. van J. Kikkert; J. Azier, 64 jr, man; H. F. A. E. O versluis, 84 jaar, man. Gehuwd: A. J. Drewes en E. N. B. Planteijdt; W. Serdijn en J. H. Ro vers; A. T. W. Piekart en J. Bate laan; H. J. Dreef en C. J. van der Wijngaard. LEIDSCHE SPAARBANK In de maand augustus 1963 werd er bij de Leidsche Spaarbank ingelegd 2.900.753.30 en terugbetaald ƒ2,311.359.10. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 504 en het aantal afbetaalde boekjes 267. Op 6.138 rekeningen van deelne mers aan de Afhaaldienst werd 127.108.50 bijgeschreven. Er werden 1.227 spaarbusjes ter le diging aangeboden met een gezamen lijke inhoud van ƒ40.056.10. Het tegoed der 54.289 inleggers be droeg aan het einde der maand 55.510.134.07. Bij de volgende adressen zijn gla zen van de R.K. Harmonie te Leiden verkrijgbaar: A. B. van Buren, Atjeh- straat 33a, Leiden; W. A. Heikoop, Jan Steenlaan 4, Warmond en H. M. van Wely (Fa. v. Deene), Breestr. 12. Journalisten staakten in Pakistan Journalisten in geheel Pakistan zijn maandag in staking gegaan uit pro test tegen nieuwe drastische beper kingen die de pers door de regering zijn opgelegd. Verscheidene honderden journa listen zijn in Oost- en West-Pakistan bijeen gekomen. Zij hielden verga deringen en optochten waarbij zij zwarte armbanden droegen. De eendagsstaking werd gehouden tegen de nieuwe bepaling, vol gens welke alleen de officiëlle le zing van 't verloop van parlements vergaderingen en processen mag worden gepubliceerd. Regeringscom- muniqué's moeten onveranderd en in hun geheel worden afgedrukt, 'n Bijzondere rechtbank kan om vrij wel elke reden een onderzoek bij iedere krant instellen en deze slui ten. Briels schrijft open brief aan „Hogerhand" De massaregisseur Carel Briels heeft in een „Open brief aan hoger hand" uiting gegeven aan zijn mis noegen, dat men hem bij de laatste uitvoering van zijn spel „Tuin van Europa" heeft belet prinses Irene te ontmoeten. In deze open brief citeert hij wat enkele kranten over zijn moeilijkheden hebben geschreven en voegt daaraan toe: „Ik neem de vrijheid hierbij op te merken dat enige dagen voorafgaan de aan de voorstelling, ik in mijn ontvangkamer in het Stadion te Nij megen een onderhoud mocht hebben met mej. M. C. C. Wijnen, secreta resse van Hare Koninklijke Hoog heid, welke mij in aanwezigheid van de secretaris van mijn Stichtingsbe stuur, drs. v. d. Vaart en heer Uien, ambtenaar op het stadhuis, te Nij megen, de vraag stelde op welke wij ze H.K.H. Prinses Irene mij na afloop haar mening zou kunnen doen blij ken over „De tuin van Europa". Ik antwoordde haar, dat wanneer H.K.H. Prinses Irene mij zou wensen te spreken, ik dit vanzelfsprekend zou eerbiedigen, maar verzocht haar wel dit H.K.H. niet te suggereren, doch meende dat niet ik alleen, maar ook mijn naaste medewerkers, daarvoor in aanmerking konden komen. Mijn vrouw, kinderen en relaties hebben nu uit de couranten kunnen lezen dat ik als een gangster door 'n politiemacht werd omringd en men zelfs een hekwerk hiervoor had ge bouwd. Gaarne zou ik willen weten wie van Hogerhand tot dit besluit is geko men. En voor wiens kosten dit hek werk is gebouwd. Russen willen aardbevingen gaan voorspellen Geofysici van de Russische aca demie voor wetenschappen hebben verklaard, dat het mogelijk is aard bevingen enkele dagen voordat zij zullen plaats hebben, te voorspellen, aldus een bericht van Tass. Deze geleerden hebben in Tsjechoslo waak se mijnen een studie gemaakt van scheuren in de aardkorst op een diepte van ongeveer 1300 meter, en menen thans aan de hand van be paalde geluiden en het toenemen van kleine en grote scheuren, dat aan bevingen in de aardkorst vooraf gaat. een komende aardbeving twin tig dagen tevoren te kunnen voor spellen. De moeilijkheid is echter nog om vooraf te bepalen waar het cen trum van de beving zal liggen. Bergbeklimmers in Alpen omgekomen Vier Duitse bergbeklimemrs, die de „Matterhorn" aan de Italiaanse zijde beklommen, zijn door een la wine getroffen. Drie van hen, allen mannen, zijn omgekomen. Een reddingsploeg is onderweg naar de enige overlevende, een vrouw, die een gebroken been heeft, zo meldt de politie in Breuil. Eén lijk is reeds geborgen. Bisschopswijdingen en zaligverklaringen Paus Paulus VI is voornemens zon dag 20 oktober in de St. Pieter 14 priesters de bisschopswijding toe te dienen. De namen van de conse- crandi zijn nog niet bekend ge maakt. Op zes zondagen volgend op deze dag zal er telkens een zaligverkla ring in de St. Pieter zijn. Pausmis voor Maria-congregaties Paus Paulus VI zal donderdag a.s. in de kerk van de H. Ignatius in Rome de H. Mis opdragen voor de leden der Maria-congregaties. De Maria-congregaties congresseren mo menteel in Rome ter gelegenheid van haar oprichting 400 jaar geleden. Paus Paulus VI zal de congressisten ook toespreken. VISSERS-ONMIN TUSSEN GROTE TWEE De Amerikaanse kustwacht is zon dag tussenbeide moeten komen om een einde te maken aan een incident tussen Amerikaanse en Russische krabbenvissers. De schippers van vijf Amerikaan se vissersvaartuigen, die ten westen van kaap Low in internationale wa teren visten, waarschuwden dat Rus sische schepen hun netten wilden vernielen. De Russen voeren gewoon door toen een kustwachtvliegtuig ver scheen, dat foto's nam. Zij verdwe nen echter direkt toen een vaartuig van de kustwacht arriveerde. ALGERIJNEN ZEIDEN „JA" De centrale commissie voor het re ferendum in Algerië heeft maandag avond bekend gemaakt, dat de be volking zondag de grondwet met 5.016.692 tegen 95.175 stemmen heeft goedgekeurd. President Kennedy heeft maandag in een televisiegesprek gezegd het niet opportuun te achten de hulp aan Zuid-Vietnam te verminderen. De Amerikaanse regering wendt haar invloed aan om de Vietnamese rege ring te bewegen maatregelen te ne men teneinde haar populariteit te herwinnen. De Amerikaanse president is van oordeel, dat Amerika zich niet uit Zuid-Vietnam moet terugtrekken. Als het land in handen van de commu nisten viel, zou geheel Zuidoost-Azië gevaar lopen. Door vermindering van de hulp zou weliswaar invloed op de struc tuur van de regering in Zuid-Viet nam kunnen worden uitgeoefend, maar daarbij bestond het gevaar van een totale ineenstorting. Sterk heugt ons nog, aldus Kennedy, het geval met China aan het eind van de tweede wereldoorlog, waar een zwakke re gering steeds minder in staat was de toestand te beheersen. In Brazilië Na bosbranden dreigt tyfusepidemie De gouverneur van de Braziliaan se staat Parana heeft maandag ver klaard, dat het gevaar voor nieuwe bosbranden in deze staat nu wel ge weken schijnt te zijn. Langzamer hand hebben de duizenden soldaten en vrijwilligers, die de bosbranden bestrijden, de vuurhaarden onder controle gekregen. Maar nu worden de zwaar geteisterde gebieden door een nieuw gevaar bedreigd. Er be staat namelijk kans op het uitbreken van een tyfusepidemie. In de stad Arapongas zijn al acht gevallen van tyfus geconstateerd. Artsen en verpleegsters zijn druk bezig de bevolking tegen deze ziekte in te enten. Ook dreigt er een tekort aan water. Dit is ontstaan door de grote droogte die ook de oorzaak van de ramp is geweest. De Braziliaanse onder-minister van landbouw, Paulo Pimentel, heeft verklaard, dat 400.000 mensen in het getroffen gebied werkloos zijn ge worden. De regering zal echter al het mogelijke doen om de uittocht van landarbeiders naar de steden te voor komen. Het is nog niet mogelijk geweest de omvang van de schade te schat ten. Ook branden in Peru Een enorme brand, die enkele dagen geleden in het oosten van Peru is uitgebroken en al bijna honderd vierkante kilometer cultuurgrond - koffie - en rubberaanplantingen - heeft verwoest, bedreigt nu de olie- buisleidingen van de maatschappij „Ganso Azul". De brand is bijzonder moeilijk te bestrijden door de grote droogte die er in dit gebied heerst. Eerder op de dag had de „New York Times" geschreven: „De Ver enigde Staten zullen hun hulp aan Zuid-Vietnam beperken tenzij de re gering in Saigon haar houding dras tisch wijzigt". Het blad, dat hoge kringen in Was hington aanhaalt, schrijft, dat deze beslissing de diepe overtuiging van de Amerikaanse regering weergeeft, dat „de oorlog tegen de communis tische guerilla-strijders onder de hui dige omstandigheden niet kan wor den gewonnen". In een ander bericht, dat afkomstig is uit Manilla, schrijft het blad, dat de Amerikaanse geheime dienst be sloten heeft om de maandelijkse bij dragen van ongeveer 900.000 gulden aan de speciale troepen in Zuid-Viet nam voort te zetten. Deze speciale troepen hebben de actie tegen de Boeddhistische pagoden uitgevoerd. Volgens het blad is de regering-Ken- nedy geërgerd door deze berichten hoewel hiervan niets naar buiten blijkt. Betoging van scholieren Een vijfhonderdtal scholieren van een middelbare school in Cholon, de Chinese wijk van Saigon, hebben maandagochtend een tegen de rege ring gerichte betoging gehouden. Een uur lang riepen zij leuzen en zwaai den met een Boeddhistische vlag. Speciale politie-eenheden die de schoolgebouwen omsingelden werden bekogeld met stenen en stukken hout. Inmiddels heeft de regering be kend gemaakt, dat „extremistische studenten" bij het leger ingedeeld zullen worden als zij ouder dan 20 jaar zijn. De jongeren en vrouwelijke studenten die zich aan verzet tegen de regering schuldig maken zullen naar speciale „heropvoedingscentra" worden gestuurd. Wanneer de acti viteiten van een student gevaar op leveren voor de nationale veiligheid kan hij door een krijgsraad worden berecht, zo werd in een communiqué bekend gemaakt. Duyverman niet terug op defensie Naar men uit gewoonlijk welinge lichte bron weet te berichten, 'zal de vroegere directeur-generaal tevens plaatsvervangend secretaris-generaal van Defensie, de heer S. D. Duyver man, na zijn vakantie niet meer op zijn ministerie terugkomen, ook niet in een „aangepaste" functie. Vermoe delijk, zal men, na zijn terugkeer van vakantie, wel een ontslag- en wacht- regeling treffen, aangezien de heer Duyverman nog ruim negen jaar van zijn pensioengerechtigde leeftijd ver wijderd is. Een lekkere gewoonte Kent u Leidse of Goudse boerenkaas? Wees niet een kennig: houd van meer kazen* (Advertentie) Nederland niet zo gezond meer STERFTECIJFER GESTEGEN De natuurlijke aanwas heeft in 1962 niet in dezelfde mate als voorheen tot de bevolkings groei in Nederland bijgedra gen. Integendeel, het geboorte overschot was veel kleiner dan in 1961: 152.000 tegen 159.000. Dit was een gevolg van een daling van het geboortecijfer (van 21.2 tot 20.8 pro mille) zowel als van een stijging van het sterftecijfer (van 7,7 tot 7,9 pro mille). Sinds 1949 had het sterftecijfer niet meer zo hoog gelegen. Al met al bedroeg de natuurlijke aanwas niet meer dan 12,9 pro mille. Slechts in de crisisjaren bussen 1930 en 1940 en tijdens de oorlog zijn lagere promillages voor 't ge boorte-overschot waargenomen. Deze gegevens zijn te ontle nen aan het heden verschenen jaarverslag over 1962 van de Rijksdienst voor het nationale plan. Ter verklaring van het hoge sterftecijfer kan b.v. gedacht worden aan het feit, dat 1962 een zeer koud jaar was. De zo mer was kouder dan in enig jaar sinds 1845. De maand maart, die de meeste sterf tege- vallen opleverde, werd ook door slecht weer gekenmerkt. Dit alles neemt niet weg, dat de indruk bestaat, dat ook meer permanente krachten, zoals de veroudering van de bevolking, op het verloop van de natuur lijke aanwas gaan inwerken. Men acht het mogelijk, dat bepaalde uitwassen van wel vaartsstijging, urbanisatie en industrialisatie, b.v. luchtver ontreiniging en geluidshinder, een zekere invloed hebben. Niettemin zal Nederland, in dien alleen met natuurlijke aanwas rekening wordt gehou den, in 1980 een bevolking heb ben van 14,65 miljoen. KORTE GOLF De Franse zanger Reda Caire, die voor de tweede wereldoorlog zeer bekend was, is maandag in Clermont- Ferrand aan een hartaanval over leden. Hij was 58 jaar. Zijn eigen lijke naam was Joseph Gandour. Een 30-jarige inwoner van Tsjecho- slowakije is zondag naar Oostenrijk gevlucht door de rivier de March bij Hohenau over te zwemmen. De vluchteling heeft om politiek asiel gevraagd. Een Deense loodsboot heeft maan dag een raceboot, waarmee een Oost duitser met vrouw en kind uit zijn land was gevlucht, de haven van Nykoebing op het eiland Falster binnengesleept. Man en vrouw heb ben gevraagd naar West-Duitsland te mogen gaan. PRIJS BACONVARKENS WEER VERHOOGD Gezien de verdere stijging van het prijspeil op de varkensmarkt heeft het bestuur van het produktschap voor vee en vlees besloten de prijs voor baconvarkens ingaande maan dag 9 september 1963 met 5 cent per kg te verhogen. Dientengevolge geldt met ingang van genoemde datum voor baconvar kens in de kwaliteitsklassen 1 t.e.m. 4 een prijs van respectievelijk f 2.59, f 2.53. f 2.50. f 2.47 per kg koud ge slacht gewicht. De rivierpolitie heeft gisteren in de Lekhaven te Rotterdam het lijk aangetroffen van de 24-jarige matroos W Polie uit Ouddorp er was nimmer enige aangifte van vermis sing gedaan. Men kon de identiteit van de man aantonen uit zijn mon sterboekje, dat in zijn kleding aan wezig was. De politie neemt niet aan GOUDEN ECHTPAAR BEYK-v. RUITEN TE HILLEGOM Een Engels meisje, de 12-jarige Diana-Cecile Hall, dat op 22 augus tus in Rome door een wolfshond werd gebeten is aan hondsdolheid overleden. Dit is het tweede geval van rabies dat de dood tengevolge heeft in Rome binnen een maand. Het was Koninginnedag 1912 dat het echtpaar A. G. Beijk-J. H. Beijk- Van Ruiten, dat op 24 september a.s. de gouden bruiloft hoopt te vieren, voor het eerst kennis met elkaar maakte. Daarom houden zij de 31 augustus ook als bijzondere feestdag in ere. Zij hebben 47 jaar in Lisse gewoond. Daar heeft de bruigom tot zijn pensioengerechtigde leeftijd als bloemist gewerkt. 31 Jaren bij de firma H. de Graaf en zonen. In 1961 hebben zij hun woning geruimd, op dat hun laatste kind van de tien zou kunnen trouwen en voldoende ruim te zou hebben. Zij kregen toen de kans om een van de bejaarden-wo- ningen, die bij het bejaardencentrum „Bloemswaard" te Hillegom zijn ge bouwd tot hun beschikking te krij gen. Daar wonen zij gelukkig en te vreden. De bruigom is nog een krasse man en men ziet hem de 75 jaren die hij oud is niet aan. Maar de bruid wint het. Zij doet haar eigen huishouden en kookt de pot uit liefhebberij. Het is haar grootste genoegen om zo af en toe een middagje te gaan winke len in Haarlem. De 73 jaren hebben haar niet gekraakt. De 24ste septem ber is er om 10 uur een H. Mis tot hun intentie in de kapel van „Bloems waard" ien de rest van de feestdag wordt gevierd in het Parochiehuis aan de Bondsstraat te Lisse. Daar is van 3 tot 4 uur gelegenheid het gou den paar te feliciteren.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4