S)e Gcidóe <Sou^cmt Haalt gouverneur Wallace bakzeil na beschuldiging van Kennedy? Moskou boos op lectuur smokkelende Chinezen Oostenrijk wil ministers laten snreken over kwestie Z.-Tirol DINSDAG 10 SEPTEMBER 1963 53e JAARGANG No. 16.025 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LE1DE1S EN OMSTREKEN Wallace speelt verstoppertje Telt I. 2 0 9 3 5 - Bed. 2001 5, 25594 - Advert. 2 0 8 2 8 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 n.» - Giro 10.30.03 - Abonn. f 0,65 p. w„ 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8,75, Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes f 1.50 GOUVERNEUR ZOU FEDERALE INMENGING WILLEN AFDWINGEN President Kennedy heeft gouverneur Wallace van Alabama er maan dagavond van beschuldigd, dat hij de federale regering tracht te dwingen tussenbeide te komen hij de rassenintegratie op de scholen „zodat hij deze later van inmenging kan beschuldigen". De verklaring van Kennedy kwam nadat gouverneur Wallace de staats politie opdracht had gegeven de scholen in Birmingham, Mobile en Tuske- gee te omsingelen om te voorkomen dat er negerkinderen werden toege laten. Maandagmiddag is een begin gemaakt met het terugtrekken van de staats politie uit Birmingham, Mobile en Tuskegee. Gouverneur Wallace had deze troepen ingeschakeld bij het verhinderen van de onderwijsintegratie in deze steden. De reden voor deze terugtrekking werd niet bekend ge maakt. Staatspolitie teruggetrokken Kennedy zei in zijn verklaring, dat gouverneur Wallace wist „dat er geen reden of noodzaak voor inmen ging van de federale regering was en is tenzij hü dat wenste en er toe dwong". Deze regering zal er op toezien, dat de bevelen van het gerecht worden uitgevoerd, maar ik hoop, dat gouver neur Wallace de plaatselijke autori teiten in staat zal stellen hun ver antwoordelijkheid na te komen als zij dit wensen", aldus Kennedy. Hij beschuldigde de gouverneur van Ala bama ervan, dat deze weigert de wet en het gezag van de plaatselijke auto riteiten te respecteren. Twee negerscholieren die in Mobi le een school wilden binnengaan wer- - den maandag teruggezonden, ter wijl blanke studenten wel naar bin nen mochten. Ook in Birmingham en Tuskegee werden negerscholieren weggestuurd. In een uitvoeringsbevel zei gou verneur Wallace, dat bedreiging met geweld en onverantwoordelijke in tegratie in strijd waren met het openbaar belang. De eerste negerleerling die maan dag in Huntsville werd toegelaten op een school die tot voor kort al leen voor blanken was, was de 6-ja- rige Sonnie Hereford. WALLACE: LAAT IEDEREEN VRIJ Naar aanleiding van de verklarin gen van president Kennedy heeft gouverneur Wallace later meegedeeld bereid te zijn elke gemeente vrij te laten in haar keuze tot integratie of segregatie, op voorwaarde echter, dat ook de president en het ministerie van justitie een zelfde standpunt in nemen, dan zal zij daar vrij in zijn, maar als zij deze wil handhaven, moet zij dat ook kunnen doen. Inmiddels hebben de vijf federale rechters in de staat Alabama, op ver zoek van de minister van justitie, Robert Kennedy, gouverneur Walla ce en alle onder zijn gezag staande functionarissen gerechtelijk bevolen hun tegenwerking van de inschrij ving van negerleerlingen in openba re scholen te staken. ARRESTATIES IN NOORD- CAROLINA In High Point, in de Amerikaanse staat Noord-Carolina, zijn maandag avond meer dan driehonderd negers gearresteerd tijdens een zwijgende betoging tegen de rassenscheiding. Bij twee andere, enkele uren etfrder gehouden protestdemonstraties#wa- ren reeds meer dan veertig arresta ties verricht. Wallace leidt politie om de (gouverneurs)tuin Gouv. Wallace van Alabama is dins dagochtend vroeg van zijn officiële residentie vertrokken. Hij wist hier bij drie leden van de federale poli tie te ontlopen. Zij stonden hem op te wachten om een gerechtelijk von nis over de integratie van een school te laten betekenen. De gouverneur had enkele minu ten tevoren de leden van zijn bur gerwacht opdracht gegeven de leden van de federale politie van het ter rein van de gouverneursresidentie te verwijderen. Het ging om een vonnis, dat was getekend door vijf districtsrechters, waarin de gouverneur werd bevolen zich niet te bemoeien met de ophef fing van de rassenscheiding in Bir mingham, Tuskegee en Mobile. De gouverneur zou nu van plan zijn de staatspolitie die rond de blanke scho len in deze drie steden is samenge trokken door leden van de burger wacht te vervangen. Een beeld van de begrafenis van de slachtoffers van de vliegramp in Zwitserland, welke maandag in Andel- fingen bij Humlikon plaatsvond. Op de foto zien we de lange, trieste stoet lijkwagens op de tocht van de kerk, waar de uitvaartplechtigheid plaatsvond, naar de begraafplaats. Jong zijn is uw goed recht Wie eenmaal volop jong geweest is, wordt bijna zeker een levens kunstenaar, een gelukkig mens. En hoe u jong kunt zijn, is echt geen vraag meer! Dat kunt u alleen tussen uw tijdgenoten, even jong als u, even gretig naar het geluk en even zeker dat het geluk bestaat Kom in goed gezelschap! Beginners, Gevorderden en Verge vorder den komt nu inschrijven voor het winterseizoen bij dans school Evert Castelein, Boer- haavelaan 13, Leiden. Tele foon 5 20 54. (Advertentie) Rode trein opgehouden Russische beambten werden geplaagd „Tass" meldt, dat de Sowjet-Unie bij de Chinese volksrepu bliek heeft geprotesteerd tegen een Chinese poging om ver boden, in het Russisch gestelde geschriften, Rusland binnen te smokkelen. Dit geschiedde zaterdag jl. aan het station van Nausjki, een plaats aan de grens tussen de Sowjet-Unie en Buiten-Mongolië. In de op de Chinese ambassade te Moskou overhandigde protestnota wordt verklaard, dat dergelijke han delingen „ontoelaatbaar zijn en een schending betekenen van de Sowjetrussische soevereiniteit". In de nota wordt verder gesteld, dat de Chinezen, die met de trein Peking-Moskou in Nausjki aankwamen, hebben gepoogd de Russische grens- en douanbeambten te beletten hun taak te vervullen. Toen deze beambten beslag legden op de verboden geschriften, stelden de Chinese conducteur en het andere Chinese treinpersoneel alles in het werk om het vertrek van de trein naar Moskou te voorkomen. nezen „er kennelijk op gericht was het door henzelf uitgelokte incident nog te verergeren". „De betrokken Chinezen mogen geen Russisch gebied meer betreden De Sowjet-Unie had hen kunnen straffen, doch zij heeft dit niet ge daan omdat zij er steeds naar streeft de Chinees-Russische betrekkingen niet te verslechteren. RUSSEN WERDEN OPGESLOTEN In de nota wordt ook verklaard, dat het Chinese treinpersoneel, vier Russische grensbeambten vijf uur in een wagon heef"\ opgesloten nadat beslag was gele/ft op de verboden geschriften, die ^ij in hun bezit had den. Dit is het tweede incident van deze aard, dat zich sinds juni j.l., toen de Chinees-Russische betrekkingen zeer gespannen werden, heeft voorge daan. In die maand werden vjjf Chi nezen, onder wie drie leden van het personeel der Chinese ambassade te Moskou, uit de Sowjet-Unie gewezen, omdat zij in Moskou exemDlaren hadden verspreid van een Chinese brief over het Sowjetrussisch-Chine- se geschil. AANVALLEN GAAN DOOR De Chinese volksrepubliek heeft maandag ter gelegenheid van de her denking van het feit, dat vijftien jaar geleden de communistische republiek Noord-Korea werd gesticht, een tweezijdige hernieuwde aanval op de Sowjet-Unie gedaan. Dit geschiedde in een artikel in het officiële Pekihgs „Volksdagblad" en in een toespraak van de commu- nistisch-Chinese eerste minister Tsjoe en Lai. Het „Volksdagblad" beschul digde Chroesjtsjov van het fabrice ren van „verzinsels", terwijl Tsjoe en Lai sprak over „dol geworden re visionisten". „Het gedrag van deze Chinese bur gers was buitengewoon ergerlijk. Zij bonden zich met riemen voor de in gang van stationskantoorlokalen vast en zij graaiden naar de handen en voeten van Russische ambtenaren, die langs hen heen liepen. Hiermede niet tevreden overtraden zij, ten aan- schouwe van de verontwaardige Rus sische treinpassagiers, In het stations gebouw de meest elementaire regels van menselijk fatsoen en hygiëne", aldus de Russische protestnota, waar van de tekst door radio-Moskou werd omgeroepen. In de nota wordt verder verklaard, dat het ergerlijke gedrag der Chi In Saigon, de hoofdstad van Zuid-Vietnam, hebben militairen en politie vijf middelbare scholen omsingeld waarop leerlingen demonstreerden tegen de regering-Diem, en honderden leerlingen met vrachtwagens 'ge vankelijk weggevoerd. Foto: meisjes-leerlingen van een van de middelbare scholen, worden tijdens het zingen van opstandige liederen ingesloten door militairen in afwachting van da aankomst van de arrestantenwagens. Vijfling nog niet „op gewicht" De vjjfling in Venezuela, die de 35-jarige grootmoeder Inez Pietro in het afgelopen weekeinde heeft gekre gen te Maracaibo, is nog in de cou veuse. De artsen achten hun gezond heidstoestand pas „voldoende" als de kinderen vijf pond zullen wegen. Gelukwensen van alle kanten blij ven het hospitaal binnenstromen met de geboorte van de vijfling en het huwelijk van de moeder - 16 uren na de geboorte - met de petroleumarbei- der Efren Pietro. Onder deze geluk wensen is er een van president Ro- mulo Betancourt, maar de heer Pie tro was niet in het ziekenhuis om hem in ontvangst te nemen. Hij is de gebeurtenis nog elders aan het vieren. O.-Duitse grenswacht gedood Het Oostduitse ministerie van de fensie heeft maandag bekend ge maakt, dat zondag een Oostduitse grenswacht, een onderofficier, tijdens de uitvoering van zijn taak langs de grens tussen Oost- en West-Berlijn is gedood. Bijzonderheden werden niet bekend gemaakt. De moord zou zijn uitgevoerd door leden van de „Girrman groep", een ondergrond se organisatie, waarvan door Oost duitsers vaak melding wordt ge maakt tijdens processen tegen men- sen die ervan worden beschudigd de grens te hebben geschonden en vluch telingen naar het westen te helpen. Het hoofdkwartier van deze organi satie zou in West-Berlijn zijn geves- „Tegen-actie" van neo-fascisten Het Oostenrijkse ministerie van buitenlandse zaken heeft maandag een ontmoeting voor gesteld tussen de Oostenrijkse en Italiaanse ministers van bui tenlandse zaken om de kwestie Zuid-Tirol te bespreken. In een nota aan de Italiaanse re gering wordt voorgesteld de bijeenkomst in het midden van de volgende maand te houden. De Ver. Naties hadden een derge lijke bijeenkomst aanbevolen om het geschil tussen beide landen over Zuid-Tirol op te lossen. In de Noordl-taliaanse stad Bolzano is het zondag tot ongeregeldheden gekomen, toen deelnemers aan een bijeenkomst van de neofascistische „Italiaanse sociale beweging" (MSI) een nationalistische demonstratie wild'^houden naar aanleiding van de aanslagen, die aan de Duitssprekende Geen rijkssubsidie meer op schoolmelk Met ingang van 1 januari 1964 wordt, zo heeft minister Veldkamp van Sociale Zaken en Volksge zondheid besloten, de subsidie op de schoolmelk opgeheven. De mi nister heeft een dezer dagen een brief aan de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten gezonden, waarin hij zegt, dat de uitgaven van het Rijk beperkt moeten worden, en dat hij daardoor gedwongen is „prio riteiten af te wegen". Door de subsi die op de schoolmelk in te trekken, kan hij dan ruim anderhalf miljoen gulden besparen. Hét Rijk betaalde ruim zes cent per liter, die, indien de levering van schoolmelk niet wordt stopgezet, waarschijnlijk voor rekening van de ouders van de schoolmelk drinkende kinderen komt. Slachtoffers Zwitserse vliegramp begraven De 43 inwoners van het Zwitserse dorp Humlikon, die woensdag bij de vliegramp met het Caravelle-straal- vliegtuig zijn omgekomen, zijn maan dag in Andelfingen begraven. De rouwdienst werd in de kerk bij gewoond door 2.000 mensen, terwijl buiten de kerk 5.000 mensen de dienst uit luidsprekers volgden. De leider van het onderzoek naar de oorzaak van de ramp heeft inmid dels maandag gezegd, dat de defi nitieve resultaten van het onderzoek eerst over drie of vier maanden be kend zullen zijn. Volgens een woordvoerder van de luchtvaartmaatschappij is het voor 90 procent zeker, dat brand in de hydraulische installatie van het lan dingsgestel de oorzaak is van de ramp. In totaal kwamen 80 mensen om het leven toen het vliegtuig vorige week neerstortte. minderheid in dit gebied worden toe geschreven. De politie maakte snel een einde aan de betoging, waarbij enkele mensen werden gewond. Zes tien betogers werden aangehouden. SABOTAGE Volgens Italiaanse autoriteiten zijn in de nacht van zondag op maandag op twee plaatsen in de vallei van Pusteria wachtposten beschoten, die een televisiesteunzender en een aquaduct bewaakten. Er werd nie mand getroffen. Intussen zoekt de Italiaanse politie naar de daders van een aanslag op de spoorweg tussen Bolzano en Me- rano. Doordat er stukken rails op de baan waren gelegd ontspoorde zon dag de locomotief van een goederen trein. Soldaat omgekomen in La Courtine Op het oefenterrein in La Cour tine is gistermiddag een voertuig van de weg geraakt en in een greppel ge kanteld. Bij dat ongeval is de 19- jarige ongehuwde dienstplichtige sol daat C. D. Koekoek uit Groningen zo ernstig gewond, dat hij in de loop van de avond in het ziekenhuis aan zijn verwondingen is bezweken. Ernstig gewond werd de 20-jarige dienstplichtige soldaat Th. v. d. Wal uit Joure. Twee andere militairen liepen niet ernstige verwondingen op. De militairen waren allen van 112 transportbataljon. Dit nummer bestaat nit 12 pagina's Nog geen vast weer Een gebied van lage luchtdruk nabij Schotland heeft zich het afge lopen etmaal iets naar het noorden verplaatst. Tegelijkertijd trok een rug van hoge luchtdruk, langzaam in betekenis toenemend, in noord oostelijke richting. Deze bevindt zich vandaag boven Frankrijk en West- Duitsland en beheerst ook het weer in onze omgeving. Als gevolg daar van is de atmosfeer stabieler gewor den en kwam aan de buiigheid vrij wel een einde. Een van de Oceaan komende depressie koerst thans in oost-zuidoostelijke richting. Ze zal morgen waarschijnlijk het westen van Frankrijk bereiken, waarbij de kans bestaat dat haar regengebied ook tot ons land doordringt. Er kan daarom nog niet op vast weer wor den gerekend. In het temperatuur- verloop zijn geen grote verande ringen te verwachten. ZON- EN MAANSTANDEN 11 Sept.: zon op 06.06, onder 19.07; maan op 23.46, onder 15.36. H oogivaterstanden 11 Sept.: v.m. 8.24; n.m. 20.58. KORRELTJE Ik sliep en droomde, dat het leven schoonheid was, ik ontwaakte en be vond, dat leven plicht was. (Olive Schreiner)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1