S)e C<2id6e(EotiAcmt China beschuldigt Rusland van het uitlokken van moeilijkheden aan de grens „Tienduizenden Chinezen gingen gedwongen naar Sowjet-Unie" Van alle kanten hulp voor wezen van Humlikon Drie scholen in Birmingham sluiten opverzoek van Wallace Dehler: alleen De Gaulle wenste verdeeld Duitsland ZWART Senator noemt Wallace een „zenuwlijder" VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1963 53e JAARGANG K BUREAUS: PAPENGRACHT 32 CHINEES VUURWERK KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 o.) - Giro 10.30.03 - Abonn. f 0,65 p. w„ 2,80 p. mnd„ f 8,25 p. lttv., Franco p.p. f 8,75,' Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50 Communistisch China heeft er vrijdag de Sowjetrussische leiders van beschuldigd, „enkele tienduizenden" Chinese bur gers ertoe te hebben overgehaald of gedwongen, uit Sinkiang naar de Sowjet-Unie te vertrekken. De beschuldiging inzake het „uitlokken van moeilijkheden aan de Chinees-Russische grens" was vervat in een uitvoerig artikel in het Volksdagblad en „De Rode Vlag". Dit artikel werd aangeduid als het eerste van een serie artikelen over de geschillen tussen China en de Sowjet-Unie. Volgens het artikel hebben de Russische leiders in april en mei 1962 hun organen en personeel in Sinkiang gebruikt „voor het op grote schaal ontplooien van ondermijnen de aktiviteit in het Ili-distrikt, en haalden zij enkele tienduizen den Chinese burgers ertoe over, of dwongen hen daartoe, naar de Sowjet-Unie te gaan." Ondanks herhaalde protesten had de Russische regering geweigerd, de Chinezen te repatriëren en „tot op heden is het incident nog onafgedaan". In het artikel wordt voorts be weerd, dat de Russen tijdens de Hongaarse opstand van 1956 gedu rende enige tijd „van plan waren een politiek van capitulatie te vol gen en socialistisch Hongarije aan de contrarevolutie over te leveren". „De Chinese communistische partij keerde zich destijds vastbesloten te gen deze onjuiste methoden en deed voorstellen die juist bleken te zijn". De Russiche leiders hadden, aldus 't artikel, deze voorstellen geaccep teerd „maar latere gebeurtenissen wezen uit dat zij wrok koesterden jegens de Chinese communistische partij". Het grootste gedeelte van het ar tikel gaat over de Chinees-Russi sche betrekkingen sinds 1956, toen Chroesjtsjov op het Russische partij congres het bewind van Stalin ver- Als we allemaal Esperanto spraken, of Volapuk, of Engels of Russisch - dan verstonden we iedereen. Idealisten en ge leerden zijn in de strijd tegen „Babel" al grijs geworden, maar het lukt niet hard. De moedertaal is ons zo lief, de vreemde taal zo lastig. De jon ge mensen van nu weten toch wel een uitweg. Zij leren de dansen van het „Werelddans- programma", tien verschillen de op muziek uit alle landen. Waar? In de dansschool, die een club heeft voor jonge men sen van elke (goede) smaak, voor bollebozen, voor bollen- kwekers, voor kunstenaars en handelaars, voor studenten en goede filistijnen. Dus: in dans school Evert Castelein, Boer- haavelaan 13, Leiden. Tele foon 5 20 54. (Advertentie) oordeelde. De Sowjet-Unie doet het wel voorkomen, alsof de moeilijkhe den pas in 1960 begonnen met een serie Chinese artikelen „maar in werkelijkheid is de hele reeks me ningsverschillen over beginselkwes ties in de internationale communis tische beweging reeds meer dan ze ven jaar geleden begonnen", aldus het artikel. TÓCH DE GEZAMENLIJKE STRIJD TEGEN DE VIJAND Tenslotte wordt voorgesteld, in november a.s. te Moskou een alge mene conferentie van communisti sche partijen te beleggen voor het opstellen van een programma „waar mee wij allen zullen moeten ins'«n- men, een programma voor onze ge zamenlijke strijd tegen de vijand". De communistische partijen van de Sowjet-Unie en China zullen hun standpunten „in alle objectiviteit" aan alle communistische partijen moeten voorleggen „opdat deze par tijen daaruit de juiste conclusies kunnen trekken tussen de vijand en onszelf, tussen de waarheid en de leugen", zo zegt het artikel. CHINESE MOSLIMS STROMEN RUSLAND BINNEN Westelijke waarnemers in Moskou veronderstellen dat de Chinese be schuldigingen tegen de Sowjet-Unie van het „uitlokken van moeilijkhe den langs de Chinees-Russische grens" in verband staan met berich ten dat „duizenden Chinese moslims" Rusland binnenstromen. Deze berichten zijn bevestigd in besprekingen tussen hoge Russische functionarissen en westelijke diplo maten. De Chinese leiders zouden verbolgen zijn omdat Rusland deze vluchtelingen zou hebben opgeno men. De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben een Russisch ver zoek afgewezen om een aan de Sow jet-Unie toebehorend huis in de Britse sektor van West-Berlijn te mogen inrichten als handels- en toe ristenbureau. Volgens de drie wes telijke geallieerden was het Russi sche plan in strijd met de westelijke belangen in Berlijn. Het Westber- lijnse stadsbestuur had zich ook te gen het plan verzet. Staatspolitie naar elders De onderwijsraad van Birming ham heeft gisteren een verzoek ingewilligd van gouverneur Wal lace van Alabama, om drie open bare scholen, waar de rassen scheiding zou worden opgeheven, tijdelijk te sluiten. De actie volgde enkele uren na dat woensdagavond laat in de straten van Birmingham bloedige on geregeldheden hadden plaatsgevonden na een bomaanslag op het huis van de negeradvocaat Arthur Shores. On geveer duizend negers begaven zich op straat, om tegen de aanslag te pro testeren. Er ontstond een handgemeen met de politie, waarbij één neger met een nekschot werd gedood en zeker 19 personen werden gewond. Gouverneur Wallace had eerder deze week trachten te verhinderen, dat riegerleerlingen de drie scholen zouden bezoeken, waar op last van een federaal gerechtshof de rassen scheiding moest worden opgeheven. Later bond hij echter in en woensdag bezocht een aantal negerleerlingen voor het eerst de aanvankelijk volle dig blanke scholen. Bartje, het beeldje van Suze Berkhout naar de hoofdfiguur in het boek van Anne de Vries, heeft in Assen zijn ver jaardag gevierd. In het gazon voor het gemeen tehuis hield hij zijn jaarlijkse receptie. Velen, vooral kleuters, kwamen het stenen ventje gelukwensen en brachten talloze cadeau tjes mee. De geschenken zullen nog deze week worden verdeeld over de ver schillende ziekenhuizen in Assen en het sana torium Beatrixoord in Haren. luc uc In Zwitserland is een nitgrebreide In Humlikon wonen ongeveer 200 werpen. 29 beklaagden werden tot hulpactie op gang gekomen voor de mensen, 43 daarvan zijn woensaag a-u 4g hinderen uit het dorpje Humlikon, met de Caravelle om het leven geko- die bij de ramp met een Caravelle men. Zij waren op weg naar Geneve, bij Zurich hun vader of moeder of om daar een modelboerderij te be- DOODVONNISSEN IN TURKUE Een krijgsraad in Ankara, de hoofd stad van Turkije, heeft gisteren kolo nel Balar Aydemir en zes medebe- klaagden ter dood veroordeeld we gens hun aandeel in de poging op 21 mei jl. de regering Ionu omver te levenslang veroordeeld. Aydemir, de leider van de staats greep, die acht doden geëist heeft, is ^uricn nun vaucr u tmn Turks» beiden hebben verloren. gouverneur geweest van de Turkse militaire academie. zichtigen. De wezen zullen door Zwitserse Ook gisteren kon nog niet worden gezinnen worden geadopteerd. Er vastgesteld, wat de oorzaak van de NOORD-IT ALIë Bij Rovereto in de Italiaanse pro- De ongeveer 600 leden van de staatspolitie van Alabama, die ter handhaving van de orde bij de schoolintegratie in Birmingham wa ren ingezet, zijn donderdagmiddag op 50 man na uit deze stad terugge trokken. Vermoed wordt, dat zij naar Huntsville zijn gezonden, waar van daag de lessen weer beginnen en waar voor de eerste maal negerleer lingen tot de „blanke" scholen zul len worden toegelaten. Indonesië wil antieke voorwerpen terughebben Het hoofd van de afdeling cultu rele zaken van het Indonesische mi nisterie van onderwijs en cultuur, Indro Soegondo, heeft donderdag de hoop uitgesproken, dat Nederland een aantal culturele voorwerpen uit de oudheid, dde het tijdens zijn be stuur over Indonesië uit het land heeft weggehaald, zal willen terug geven. Een verzoek daartoe is reeds tot de Nederlandse regering gericht, doch tot dusver is daarop geen reac tie ontvangen. Volgens Soegondo gaat het hier om authentieke voor werpen waarvan geen tweede exem plaar bestaat en waarvan er vele zeer waardevol zijn. hebben zich reeds tientallen mensen luchtramp is geweest Men heeft wel opgegeven die bereid zijn de kindereD de getuigenverklaringen aanvaard, op te nemen. De voetbalclub van dat de staart van het vliegtuig m Bazel heeft aangeboden het peetschap brand stond, toen het neerstortte. Er van een van de wezen te aanvaarden, zijn ook aanwijzigmgen, dat n band Van alle kanten stroomt de hulp van het toestel is gesprongen enkele vincie Trente is een autobus door toe voor de kinderen. In een dorp ogenblikken nadat het was opgeste- een aardverschuiving getroffen. Een (Rieken bij Bazel) is 20.00* Zw. fr. gen, maar woordvoerders van „Swiss- van de passagiers kwam om het (ruim 16.000 gulden) opgehaald en air" achtten het onwaarschijnlijk, dat leven. de president van het kanton Zürich, dit de oorzaak van het ongeluk zou In de provincie Vicence zijn als Meier, heeft in een radiotoespraak zijn. gevolg van zware regen drie stro- meegedeeld, dat volgende week in men buiten de oevers getreden. Het het hele land voor deze kinderen een dorp Breganze *staat blank. De be- collecte zal worden gehouden, volking zocht een toevlucht op de De poltie in Humlikon heeft aan de daken. journalisten opdracht gegeven, het Aan de Ligurische kust stortregent dorp te verlaten. Toen zij echter wei- het. In Genua zijn verscheidene wij- gerden te vertrekken, verbood de po ken ondergelopen. Ook het dorp Htiee alle interviews met de dorpe- De 51-jarige Luikse tekenleraar Fer- Chiavari staat blank. lingen. nand Heuskin heeft in zijn flatwo ning zijn 44-jarige vrouw Georgette, zijn negentienjarige dochter Collette en zijn zeventienjarige zoon Alain, doodgeschoten en daarna de hand aan zichzelf geslagen. De lijken wer den gisteravond door de politie, aan getroffen, nadat al een paar dagen niets van het gezin was gezien. Volgens het voorlopig onderzoek heeft het drama veleden week al Belgische leraar vermoordt zijn gezin Geen ernstig gesprek over van Duitse vraagstuk De liberale leider had in dit ver band de Russische opvatting bestre den, dat de verdeling van Duitsland Thomas Dehler, de vice-voorzitter noodzakelijk gevolg van de twee van het Westduitse parlement, die de wereldoorlog was, Chroesjtsjov woensdag in Bonn is teruggekeerd had gezegd, dat een verenigd Duits- uit Moskou, waar hij besprekingen land alleen communistisch Duitsland met Sowjet-leiders had gehad, onder zou kunnen zijn. Er waren twee al- wie premier Chroesjtsjov, heelt gis- ternatieven - een oorlog over de her teren tijdens een persconferentie als eniging van het land of erkenning zijn mening te kennen gegeven, dat van „de realiteit van de twee Duitse de diplomatieke betrekkingen tussen staten Overigens had de Russische Bonn en Moskou niet worden uitge- lei<3er als zijn mening te kennen ge- buit en dat er geen sprake is van geven, dat de Westelijke mogend- een ernstig gesprek over het Duitse heden, noch bondskanselier Adenau- vraagstuk. Dehler zei te geloven er werkelijk geïnteresseerd zijn in acht jaar te laat naar de Sowjet-Unie een hereniging van Duitsland, aldus te zijn gereisd. Als enige jaren ge- ktehler. leden Westduitse politici naar de Sowjet-Unie zouden zijn gegaan, zouden bepaalde daar bestaande vooroordelen op zijn minst zijn „in gedamd". Morgen laatste dag van onze HUISHOUD- EN VERWARMINGSSHOW in de grote zaal van de Burcht. Geopend van 10 uur tot 18 uur. HOOIGRACHT 18 LEIDEN PROTEST TEGEN DISCRIMINATIE Dr. Dehler vertelde ook op zijn persconferentie, dat hij de Russische leiders er aan had herinnerd, dat de Franse regering onder generaal De Gaulle indertijd de totstandkoming van een centraal gezag voor geheel Negers bonden zich met ketting aan kranen Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Enkele tijdelijke opklaringen De Bilt, vrijdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een depressie in onze omgeving, vuil ecu ccmraai gowg vuur gcueei ^ers *n 18-jarig blank die vooral in de hogere luchtlagen Duitsland had verhinderd. Terwijl dor}defda£ even voor het goed is ontwikkeld, veroorzaakte in de Sowjet-Unie, de V.S. en Engeland ^^r.en v6 °P een ops land regen- of onweersbuien, een centraal bestuur wensten had bouiwwjerk m New York geklommen Ren andere storing trok via de Al- De Gaulle in 1945 eeDleit voor een en *e®den op een hoogte van 15 pen naar de Oostzee en bracht in verdeling van Duitsland De Franse meteF met kettingen vast. Zij zwoe- Oost-Europa veel regen. Op het zui verde mg van umtsiand. De franse ren daar te zuilen blijven totdat het delijke deel van de Oceaan hand- rassenonderscheid in de bouwwereld haaft zich een krachtig hogedrukge- is opgeheven. Tijdens hun klim de- bied. Aan de noordzijde ervan trekt monstreerden ongeveer tachtig leden een aktieve depressie in de richting van de organisatie voor de burger van IJsland. Het front van deze de- reohten. pressie zal morgen over de Britse De negers zouden niet omlaag ko- eilanden naar de Noordzee trekken men voordat er in goed vertrouwen en later mogelijk het weer in ons werd onderhandeld over het aanne- land gaan beïnvloeden. Voordien zal men van negers en Portoricanen in de het lagedrukgebied in onze omgeving bouwbedrijven. n0g enkele buien veroorzaken. Tus- s Avonds werden de vijf betogers sen de twee storingen in bevindt door de politie naar beneden ge- zich evenwel een zwakke rug van haald en gearresteerd wegens het be- hoge luchtdruk, die aanleiding kan treden van verboden terrein. Zij werden later alle vijf op borg tocht vrijgelaten. Donderdag is tussen Winterswijk en Aalten in de buurtschap Miste een goederentrein op een groep spoorweg arbeiders in gereden. Twee mensen zijn om het leven gekomen, één persoon werd zwaar- en een lichtgewond. De N.S. neemt aan, dat de arbeiders de naderende goederentrein niet hebben gehoord, omdat zij aan het werk waren met een zaagmachine, die erg veel lawaai maakt. Foto: de plaats, waar het ongeluk heeft plaatsgevonden. Links de zaagmachine. De democratische senator Wayne Morse heeft donderdag in de senaat gezegd, dat gou verneur Wallace een „zenuw lijder" is, die na de tweede wereldoorlog een staatspen sioen heeft aangevraagd en gekregen omdat hij door de oorlog in „psycho-neurotische staat" is geraakt. Wallace was destijds sergeant-piloot. Morse betoogde, dat Chroestj- sjow in de V.S. geen betere bondgenoot heeft dan de gou verneur van Alabama. „Wal lace", zo vervolgde hij, „heeft, evenals de oommunisten, niet de minste eerbied voor de rechten van de mens getoond. ZOEKT U moderne of klassieke modellen Gouden Verlovingsringen Juwelier v. d. WATER, Haar lemmerstraat 207 heeft ze Zeer grote keuze. Op 't grave ren kimt u wachten. geven tot enkele tijdelijke opklarin gen. ZON- EN MAANSTANDEN 7 Sept.: zon op 05.59, onder 19.16; maan op 21.18, onder 10.26. Hoogwaterstanden 7 Sept.: vm. 5.16; n.m. 17.41. KORRELTJE Zichzelf te beheersen, is de groot- (Advertentie) ste heerschappij.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1