Tegenstrijdigheden Jaar voor valsmunter DE AVONTUREN VAN MICKEY MOUSE 5 Nederlanders, die Boedapest bezochten hebben zich gemeld Geketend lijk op zeebodem gevonden 1 ROYAL McBEE NEDERLAND VIERT 10-JARIG BESTAAN IN LEIDEN Treinroof zou in Hongarije niet mogelijk zijn Olie jagers op Waddeneiland Rembrandt of geen Rembrandt? Student, die trouwde met negermeisje, mag niet terug naar universiteit Oorlogsmisdadiger wilde ontsnappen Twee leden van de OAS gesnapt Schuman wenste een sobere begrafenis DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 EEN OPGEBLAZEN ZAAK? Met betrekking tot het geval met het schilderij van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land, hetwelk wij in ons blad van maandag publiceerden, kwam het Leidse Dagblad van gisteren met een lezing, die de zaak nog ingewikkel der doet schijnen en er in ieder ge val nog enige raadsels aan toe voegt. Met betrekking tot de niet-juri- dische kant van de affaire rijzen nu enkele vragen. Volgens mr. J. G. van Rooijen, adj. secretaris van de Kamer van Koophandel, heeft het schilderij wei nig waarde, althans volgens het L.D. Vraag: Waarom betaalde het bestuur van de Kamer in 1951 aan de schil der Pieter Geraedts ongevraagd een bedrag van f 3000 boven die prijs, die bij het verstrekken van de op dracht (aan een andere schilder) was afgemaakt? De heer v. d. Akker heeft volgens de lezing van het L.D. gezegd: „Ik weet, dat de Kamer er in het nieu we gebouw geen prijs op stelt; voor de Kamer is het waardeloos gewor den". Vraag: Waarom wilde de Ka mer het schilderij in bewaring ge- De pokken in Boedapest De oproep van de geneeskundige hoofdinspectie in Den Haag aan het adres van die Nederlanders, die ge durende de laatste maanden het met pokken besmette Boedapest hebben bezocht, zich te melden, heeft reeds bij vijf Nederlanders gehoor gevon den. Indien zij op enigerlei wijze in contact zijn geweest met personeel of gasten van hotel Royal, de grote be smettingshaard, worden zy gevacci neerd tegen pokken. Daarna blijven zij dan enige weken onder controle van de huisarts of de Geneeskundige Dienst in hun woonplaats. Hun zal echter geen beperking in bewegings vrijheid worden opgelegd. De quarantaine voor de gasten van Hotel Royal zal, zo deelde een woordvoerder van de Hongaarse re gering mede, op 14 of 15 septem ber worden opgeheven. De genees kundige hoofdinspectie van- de W. H. O., de gezondheidsorganisatie van de Verenigde Naties, heeft verklaard, dat diagnose van pokken bij twee personen is bevestigd. N^lj de Franse badplaats Toulon is op de bodem van de Middelland se zee het stoffelijk overschot gevon den van een man die met ketenen was vastgebonden. De politie staat voor het probleem of hier sprake is van moord dan wel zelfmoord. De identiteit laat zich thans moei lijk vaststellen. Het zou het lijk zijn van een Duitser, die reeds op 9 mei verdween na een storm. Hij trachtte toen in een kajak naar het lie du Levant te peddelen, waar een van de voornaamste nudistenkampen is. ven bij De Lakenhal, als het voor de Kamer geen waarde had? Met betrekking tot dit laatste is het interessant te vermelden dat een nog hoger ambtenaar dan mr. v. Rooyen ons, vóór onze publicatie van maandagavond, telefonisch mededeel de, dat het schilderij in de Lakenhal zou worden opgeslagen „tot het nieu we gebouw klaar is". Intussen is er thans wel contact geweest tussen partijen, formeel of informeel. Zijn we goed ingelicht dan zal dit binnenkort tot gevolg hebben, dat men bijeenkom „met de papie ren op tafel". Een opgeblazen zaak? Misschien maar door wie? „HOU HET FIJNBIJ DE TELEVISIE Tien jaar geleden vestigde zich te Leiden een onderneming die in de loop der jaren is uitgegroeid tot een bedrijf van grote omvang en impor tantie. Royal McBee, in Leiden be ter bekend als „Royal", een doch termaatschappij van de Amerikaanse Royal McBee Corporation te New York, viert deze dagen haar tien jarige vestiging in de Sleutelstad. De Royal McBee, die zichzelf een van de grootste schrijfmachinefabriek ter wereld noemt, heeft in de tien jaar tijds, dat het in Leiden geves tigd is een reusachtige uitbreiding ondergaan. Thans zijn er in Neder land drie bedrijven, twee in Leiden en een in Cuyck. Werden eerst van uit Amerika geimporteerde onder delen geassembleerd, nu worden in de drie modern geoutilleerde bedrij ven in Nederland de onderdelen zelf vervaardigd of bewerkt en men kan terugzien op een produktie van meer dan anderhalf miljoen schrijfmachi nes in tien jaar tijds. De oprichtingsdatum dateert van 22 juni 1953. Begonnen werd met het assembleren van een model met on derdelen uit Amerika. De officiële opening vond eerst plaats in januari 1954, door de toenmalige minister van economische zaken, prof. Zijlstra, in tegenwoordigheid van de Ameri kaanse ambassadeur. Men had de beschikking gekregen over een fa- brieksruimte in de Oosterkerkstraat. In dat zelfde jaar werd te Cuyck een bestaande kleine schrijfmachine- fabriek overgenomen welke twee jaar later aanzienlijk kon worden uitge breid. De Leidse fabriek werd in 1958 eveneens uitgebreid en ver huisde naar de Vestestraat, waar het nu nog steeds staat, zij het dat het met der tijd gedoemd is te verdwij nen in verband met het ontruimings plan der gemeente. In 1959 werd be gonnen met de bouw van het com plex aan de Rooseveltstraat welk een jaar later officieel kon worden geopend. De nuttige fabrieksruimte van het fabriekscomplex bedraagt ongeveer 10.000 m2. In de drie be drijven in Nederland worden onge veer duizend schrijfmachines per dag gefabriceerd, die voor 97% hun weg vinden naar het buitenland. De internationale ontwerpafdeling te Leiden heeft aangezien de inter nationale markt andere eisen stelt dan de Amerikaanse, een interna tionaal model ontwikkeld voor de in ternationale markt; een ontwerp dus dat niet in Amerika is ontworpen maar wel naar Amerika wordt geëx porteerd. Royal McBee kan zich er op be roemen naar 120 verschillende lan den te exporteren. Bij de Royal Mc Bee Nederland N.V. zijn 1600 mensen werkzaam, waarvan 900 in Leiden. Evenals andere bedrijven te kam pen hebben met moeilijkheden die het gevolg zijn van de krappe ar beidsmarkt, zo is ook de personeels omvang niet op het niveau dat men zich zou wensen. Niettemin ziet de directie mede door een krachtig streven naar automatisering de toe komst met vertrouwen tegemoet. De rechtbank in Groningen heeft van morgen de 38-jarige kruidenier H. J. S. uit Delfzijl, die veertien dagen geleden terecht moest staan wegens valsmunterij en daarenboven onbevoegd had rond gelopen in het uniform van majoor bij de Koninklijke Luchtmacht en zonder vergunning een revolver in zijn bezit had, veroordeeld tot een Jaar gevange nisstraf met aftrek, waarvan vier maan den voorwaardelijk (proeftijd drie jaar) en tweemaal tien gulden boete, subsi diair twee dagen hechtenis. Veertien dagen geleden eiste de officier van Jus titie tegen hem anderhalf jaar gevan- nisstraf met aftrek en tweemaal tien gulden boete, subsidiair twee dagen hechtenis. S. had eind 1962begin 1963 met een gewone stencilmachine valse rijksdaal derbiljetten vervaardigd. In Algerië is woensdag 1 per soon om het leven gekomen door een aardbeving, die een dorp nabij Setif trof. Een honderdtal mensen liep verwondingen op. Henk Elsink presenteert zondagavond voor de Vara-tv weer een nieuwe show onder de titel „Hou 't fijn". Op de foto een scène met van links naar rechts: René van Vooren, Jasperina de Jong en Wil Sibbelij. Het Hongaarse satirische week blad „Ludas Matyi" heeft in zijn laatste uitgave de vraag beant woord, waarom een postroof zo als die onlangs in Engeland is gedaan, in Hongarije onmogelijk zou zijn. „Daarvoor ontbreken hier alle nodige voorwaarden. Ten eerste zouden van de 30 man van de bende vier zich ziek ge meld hebben. Ten tweede zouden er acht bij vergissing naar een andere spoorlijn gegaan zijn. Ten derde zouden er drie van hen uit Plattensee hebben getelegra feerd dat ze pas over twee dagen konden komen. Het zou bij ons ook niet moge lijk zijn het groene seinlicht te bedekken, omdat daar nergens stof voor te krijgen is. Overigens zou de posttrein twee uur vertra ging hebben gehad en waar zijn er bandieten te vinden die zulke sterke zenuwen hebben dat zij bij een dergelijke vertraging kalm blijven. De bandieten hebben het geroofde geld in een vrachtauto geladen. Dat konden ze in Enge land doen, maar waarin zouden zij bij ons, waar de werkplaatsen minstens drie maanden voor re paraties nodig hebben, de zakken hebben moeten laden? Dat er bij ons geen premie voor het aanbrengen van de bandieten zou zijn uitgeschreven, daar hoe ven we niet eens over te praten. Daar is op onze begroting niet in voorzien. Zou men dan misschien de posfuitgaven voor diners moe ten schrappen?", aldus „Ludas Matyi". SCHIERMONNIKOOG heeft plot seling de aandacht getrokken van twee en misschien zelfs van nog meer oliemaatschappijen, die op dit noor delijke eiland gas of olie vermoeden in hoeveelheden die een exploitatie aantrekkelijk zouden maken. Zowel de NAM (Nederlandse Aardolie Maatschapij) als de Caltex onder zoeken thans of deze hoeveelheden inderdaad aanwezig zijn en als er straks ook nog personeel van andere maatschappijen komt, kan men van een wedijver, om op dit eiland be langrijke bodemvondsten te ontdek ken, spreken. Vooralsnog zijn de Schiermonnik- ogers nog niet bepaald opgetogen over de komst van de maatschap pijen. Met zijn achthonderden heb ben zij een goed bestaan, dank zij de oiwvikkeling die het toerisme in de naoorlogse jaren kreeg. Wanneer belangrijke olievondsten zouden lei den tot de komst van veel installaties en mensen dan zou 't met de rust die de grote aantrekkelijkheid van dit eiland is, wel ^ens gedaan kunnen zijn. De strijd om de vraag, of het de vorige week in België ontdekte schil derij een werk van Rembrandt is, duurt onverminderd voort. Volgens het Brusselse blad „Het laatste nieuws" zouden er nieuwe aanwijzingen zijn, dat „de overspeli ge vrouw" wel degelijk van de hand van de Hollandse meester is. De vo rige week werd het doek door Ne derlandse deskundigen toegeschre ven aan een leerling van Rembrandt, Jacob de Wet. Uit een onderzoek zou zijn ge bleken, dat het schilderij in de 18e eeuw door een Belgische kunstschil der werd ontdekt en naar Frankrijk werd overgebracht Door een erfe nis kwam het in bezit van een Brus selse notaris. De Brugse restaurateur C. Leegen- hoek, die bij het verwijderen van een vernislaag de handtekening van Rembrandt ontdekte, handhaaft zijn mening, dat het schilderij echt is. Indien dit zo is wordt de waarde ervan geschat op 600.000 gulden. Het doek isvoorlopig ondergebracht in het museum van Brugge. Weer stopte posttrein op plaats van overval Op de plaats van de grote trein- overval van vier weken geleden, heeft het in de nacht van dinsdag op woensdag op precies dezelfde tijd weer even gespannen. Weer was er een rijdend post kantoor van de Britse PTT .volge laden met zakken geld en andere kostbare zendingen onderweg van Glasgow naar Londen. Weer kwam deze trein, die ditmaal zwaar be waakt werd, in Buckinghamshire tot stilstand en weer in de buurt van Cheddington. Ditmaal werd er onmiddellijk al arm geslagen, maar de zeventig sor- Walter Stovall, de 25-jarige stu dent in de perswetenschappen aan de universiteit van Georgia, die in het voorjaar in het geheim trouwde met Charlayne Hunter, het eerste negermeisje, dat indertijd werd toe gelaten aan deze universiteit mag zijn studie niet verder afmaken. Hij en zijn vrouw doen er trouwens be ter aan niet terug te keren naar Georgia, want hun huwelijk bete kent een schending van de rassenwet ten die in die staat gelden. Als zij in Georgia zouden wonen dan zou hun huwelijk krachtens de wetten nietig worden verklaard. De presi dent van de universiteit O C. Ader- holm heeft bekend gemaakt, dat het geheime huwelijk tegen de regels van de universiteit is en de regle menten inzake verwijdering zeker op het tweetal zouden zijn toegepast, indien het feit van hun geheime hu welijk eerder bekend was geweest. De procureur van de staat Georgia heeft inmiddels verklaard dat het huwelijk ongeldig is in die staat. teerders in de trein hielden hun hart vast en de bewakers klemden hun gummistokken steviger in hun knuis ten. Van alle kanten spoedden zich overvalwagens vol agenten en re chercheurs naar de trein, terwijl er een waarschuwing naar Scotland Yard ging. Alle wegen in de buurt werden afgezet. Men nam geen enkel risico sinds er vier weken geleden 26 miljoen gulden aan bankbiljetten werd gestolen. Toen de indrukwekkende politie macht bij de trein kwam ontdekte men, dat de diesellocomotief een mankement had. Tot er een nieuwe locomotief was gearriveerd, die de trein verder naar Londen bracht, bleef het rijdend postkantoor omsingeld door de tien tallen politiemannen die een zucht van verlichting slaakten toen zjj het rode achterlicht van de laatste wa gen in het nachtelijk duister zagen verdwijnen. Het was kort na drie uur, net als toen. De Duitse psychiater Werner Hey- de, alias Sawade, die spoedig terecht zal staan op beschuldiging van me deplichtigheid aan moord op meer dan 100.000 mensen tijdens de oor log, heeft getracht uit de gevange nis te ontsnappen, maar zijn plannen zjjn tijdig ontdekt, zo heeft procu reur-generaal Fritz Bauer woensdag meegedeeld. Heyde zit reeds meer dan drie jaar in voorarrest. Bauer verklaarde, dat uit papieren die op Heyde waren aangetroffen was ge bleken, dat hij van plan was met be hulp van buitenaf te ontsnappen. Twee weken geleden is, naar be kend, een van de twee medebeklaag- den van Heyde, de gewezen advo caat Bohne, verdwenen uit zijn woon plaats waar hij om gezondheids redenen mocht verblijven. Bohne wordt beschuldigd van medeplichtig heid aan moord op 15.000 personen. Voor mevrouw Stovall is het niet zo erg. Zij is inmiddels afgestudeerd en is verbonden aan de redactie van het bekende dagblad The New Yor ker. Zij hoeft niet meer terug te ke ren naar Georgia, waar de respectie velijke ouders wonen. Anders is het met haar echtgenoot, die zijn studie nog niet helemaal voltooid heeft. Geholpen door bewaker Twee leden van de O A S - de 25 jarige Gilles Buscia en de 26-jarige René Frassaitrtd - zijn dinsdagmorgen uit de gevangenis van Fresne bij Parijs ontsnapt. Zij zijn hierbij geholpen door de bewaker Dominique Ceccaldi. Deze kwam in uniform naar de gevange nis, ging de twee leden van de O A S (de organisatie van het geheime le ger) halen en toonde daarop zijn collega's een vals document, waarop stond dat beide mannen naar het ziekenhuis gebracht moesten worden. De drie mannen gingen daarop rus- big de grote poort uit en wandelden naar de auto van de bewaker die in de buurt stond. Later werd de ont snapping ontdekt. Gebleken is, dat Ceccaldi zijn vrouw en twee kinderen heeft mee genomen. Buscia en Frassatti zaten 9inds maart in de gevangenis. Zij zyn beschuldigd van een poging tot moord. De uitvaartdienst voor de overle den Franse oud-premier Robert Schu man zal zaterdagmorgen in de ka thedraal van Metz worden gehouden. De teraardebestelling geschiedt daar na op het kerkhof van Scy-Chazelles. Het stoffelijk overschot werd van ochtend opgebaard in een rouwka mer in een gemeentegebouw in Metz, waar het publiek de laatste eer kon bewijzen. Op een persconferentie werd een brief van Schuman voorgelezen, waarin hij verzoekt zijn begrafenis zeer eenvoudig te houden, zonder bloemen, kransen en toespraken. Het woord „toespraken" was enige ma len onderstreept. „Personen die aldus van de mogelijkheid zouden zijn ver stoken van hun sympathie voor mij te getuigen, zouden er godvruchtige en liefdadige doeleinden mee kunnen dienen". De brief was in 1950 ge schreven. Een 22-jarige Oostduitse grens wacht is woensdagmiddag op de dag over de Berlijnse muur geklommen en veilig in het westelijke stadsdeel aangekomen. Een andere grens wacht werd later, volgens ooggetui gen, door Oostduitse officieren weg geleid. De gebroeders Meisterhans uit Humlikon, Zwitserland, zijn ontroostbaar. Zij verloren hun ouders en een oom bij de vliegramp met de Caravelle. Met een 78-jarige grootmoeder blijven zij alleen op de boerderij achter.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7