NALATIGHEID EIGENARES WAS OORZAAK VAN DE INSTORTING Amerikaanse soldaat, verdacht van grote bontdiefstal, in Amsterdam aangehouden DE SISSENDE SAMPAM! VADER. OOK GEKRAKEEL IN NIJMEGENS GEMEENTERAAD OVER „WATERLOO" DAFFODIL GOEDKOPER DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 OORDEEL VAN B. EN W. DEN HAAG: Vochtige vlasniatten werden te zwaar Op vragen van het raadslid de heer K. J. Nieukerke over het op zondag jl. gebeurde ongeluk, waarbij drie kinderen onder het puin van een in stortend pakhuis in de Elsemoerstraat werden bedolven, hebben b. en w. van Den Haag het volgende geantwoord: „Dit zéér oude pakhuis werd op de begane grond gebruikt voor opslag ruimte voor aardappelen; de zolder was niet in gebruik. De gevel aan de straatzijde bestond uit 'n éénsteens muur; het gebouwtje was afgedekt met een onbeschoten pannendak." VOCHTIGE VLASMATTEN ,3ij het terstond ingestelde onder zoek is gebleken, dat de kalkspecie tussen de stenen zeer zacht was en geen aanhechting vertoonde - met de stenen. De koppen van de balken der zolderbalken bleken in slechte staat te verkeren. Op de houten vloer van de zolder bevond zich een uitgespreide laag vlasmatten ter dik te van ongeveer 10 cm, welke matten destijds waren aangebracht om be vriezing der aardappelen tegen te gaan. Aangezien een onbeschoten pannendak, hetwelk niet regelmatig wordt onderhouden, zoals hier het geval is geweest, niet waterdicht is, moet de laag vlasmatten regelmatig zeer nat zijn geweest, hetgeen mede de verrotting der balkeinden sterk moet hebben bevorderd. Aangeno men moet worden, dat een der zol derbalken, waarop een poot van een der kapspanten rustte, nabij de opleg- ring is bezweken. Ten gevolge hier- van heeft een kapspant op de gevel- Gisternacht is in Amsterdam (op de Martelaarsgracht) een Amerikaanse muur een zodanige druk uitgeoefend, soldaat gearresteerd, die de hoofddader zou zijn van een enige tijd ge- dat het pakhuis instortte. leden in Duitsland gepleegde diefstal. Daarbij zijn uit een Amerikaanse legeropslagplaats ongeveer 100 kostbare bontjassen met een totale waarde ONDERZOEK van ongeveer 46.000 dollar gestolen. De militair werd door de mare chaussee, in samenwerking met de Amsterdamse politie, aangehouden. Tijdens het slopen van het naast- jn Eindhoven is een groot deel van de buit teruggevonden. De militair gelegen perceel no. 21, 21a, hetwelk naar deie pjaats overgebracht om te worden verhoord, in december 1959 tengevolge van het onbevoegd en ondeskundig verwijde- ren van dragende onderdelen gedeel- 0t&16 Waarde Ongeveer telijk instortte, werd de toestand van 46.000 dollar Bij het gemeentelijk bouw- en wo ningtoezicht of bij ons zijn over de inwendige toestand van het pand na 1959 nimmer klachten binnengeko men. De uitwendige toestand ver toonde geen tekenen welke het ver moeden wettigden, dat in het belang van de veiligheid ingrijpen van on- zentwege noodzakelijk was. In afwachting van de realisatie van de sanering van de desbetref fende wijk hebben wij inmiddels een zorgvuldig onderzoek naar de toe stand der onderhavige panden ge- den, dat voorzieningen niet ach- iast ten einde te beoordelen of het terwege hadden mogen blijven. In ujt hoofde van de veiligheid nood- deze omstandigheden is, volgens zakelijk is, dat, mede gelet op de tijd artikel 143, par. 1, tweede alinea, dat deze panden nog zullen kunnen van de bouw- en woonverorde- blijven staan, aan aldaar gelegen op- ning dezer gemeente, de eigenaar, stallen voorzieningen worden getrof- rechthebbende of beheerder ver- fen dan wel de opstallen worden af- plicht, ook zonder daartoe te zijn gebroken", aangeschreven, onmiddellijk de maatregelen welke in het belang Het pakhuis is eigendom van de van de veiligheid nodig zijn, te N.V. Maatschappij voor Stadsontwik- nemen of te doen nemen. Op dit keling in Den Haag, een met de N.V. punt is de eigenares van het pand Exploitatie Maatschappij Schevenin- kennelijk in gebreke gebleven, gen 'geliëerde N.V. Flatbewoners boos: Melkboeren willen niet meer klimmen Tweeduizend Zwolse flatbe woners hebben bij een enquête hun afkeuring uitgesproken over de houding van de melk- slijters in deze stad, die na de vakantieperiode hun klanten hebben meegedeeld dat zij de klanten op de eerste étage en hoger niet meer aan de deur willen bedienen. Een actiecomité had aan 2500 flatbewoners een enquête-for mulier gezonden met het ver zoek zich pro of co.f.a 't be sluit van de melkbezorgers uit te spreken. Meer dan 2000 wa ren tegen, slechts tien flatbe woners maakten duidelijk dat zij wel begrip voor de houding van hun melkboer konden op brengen. Het overgrote deel van de Zwolse huisvrouwen in flats neemt van de melkslijters nu alleen melk en vloeibare melk- produkten. Boter en eieren ko pen zij nu als tegenmaatregel liever in de winkels. Het actie comité zoekt nog naar andere maatregelen om de Zwolse melkboeren tot andere gedach ten te brengen. „GEMEENTE IS MEDE VERANTWOORDELIJK'' dat het een debacle ging worden. „Het stadhuis werd zelfs beschik baar gesteld voor een aanmoedigende persconferentie onder leiding van de burgemeester, op het moment dat Nijmegens burgemeester nir. Ch. een krachtige ingreep al nodig Was Hustinx heeft woensdagavond in de om een einde te maken aan de ver- raadsvergadering gezegd, dat niet toning." het gemeentebestuur maar het be- Net gemeentebestuur was ook pre- Stnur van de stichting Vierine 150 sent het vertrek van de postkoets stuur van ae sucnung „viering iöu naar Drakestein op het moment dat jaar koninkrijk de verantwoorde- prinses Beatrix in Italië was, zo Dier lijkheid draagt voor de mislukking te hij scherp op, „Nijmegen, aldus van de door de heer Carel Briels ge- raadslid Van den Ing, heeft zich organiseerde feestelijkheden. De d°°r de. affaire Waterloo, die ook uitermate pijnlijk is geweest voor presentatie, zo meende mr. Hustinx, ons koninklijk huis, in het gehele was een zaak van dit bestuur. Het land belachelijk gemaakt." gemeentebestuur heeft alleen het particuliere initiatief van enige pro- A ofh nrtlcoii minente stadsbewoners - die ook ^VlMTKlUJlKGn VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1963 HILVERSUM I. 402 M 746 kc/s. behoorlijke garanties wilden geven - gesteund en daarvoor toezeggingen gedaan die ter elfder ure niet kon den worden ingetrokken. Daarom zal i> i. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 ook het stichtingsbestuur en met het VPRO. 22.00-24.00 VARA college van b. en w. zodra dit mo- VARA: 7.00 Nws. 7.10 Octot. gyrrm. gelijk is opening van zaken geven. 7 20 Social, strijdl. 7.23 Klaarwakker lichte gram., rep., mededel. en comt. De burgemeester verklaarde nog (Om 7.36 Van de voorpagina praat- niet te weten, voor welk bedrag de je). 8.00 Nws. en soc. strijdl. 8.18 1. gemeente op commerciële basis te gram. 9.00 Gymn, v. d. vrouw. 9.10 werkzaamheden en leveranties heeft Mod. gram. 9.36 Wateret. VPRO: 9.40 verricht ten behoeve van de feest- Morgenwijding. 9.55 Boekbespreking viering. De rekening moet nog aan VARA: 10.00 Ldohte ork. muz (gr) het stichtingsbestuur worden gepre- 10.20 Voor de vrouw. 1100 Voor de senteerd. Hierover zullen nog nadere kleuters. 11.45 Pianorecit. mod. muz. mededelingen worden gedaan. lil.40 Edeotronisch orgel- en pianosp. De verklaring van mr. Hustinx stereofonisohe uitz. AVRO: 1(2.00 was uitgelokt door het raadslid de Licht instr. septet. 12.20 Regerings heer F. S. van den Ing (Katholieke uitz. Voor de landbouw. 12.30 Mede- Democratische Partij), die ernstige d©l- t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Sport kritiek liet horen op de gang van en recreatie, afgew. met gram. 13.00 kend worden gemaakt, zijn overge- zaken. Hij trachtte met voorbeelden Nws. 13.15 Mededel., event, act. of nnr 711 m tonen, dat het gemeentebe- gram. 13.25 Beursber. 13.30 Amusem. stuur nauw betrokken is geweest bij muz. 14.00 Mannenkoor. 14.25 Water de organisatie van de festiviteiten, van de Helikon, lit. progr. 14.40 Gas- Volgens de heer Van den Ing heb- tenavond: gev. progr. VARA: 16.00 ben b. en w. zich niet gedistancieerd Mod. gram. 17.00 Voor de zieken. bracht naar Eindhoven. Waar zij in Eindhoven worden vastgehouden, is eveneens niet medegedeeld. Volgens de Eindhovense politie zouden beide jonge militairen bekend de aangrenzende percelen vanwege de dienst van 't gemeentelijk bouw en woningtoezicht nagegaan. Daarbij bleek, dat het, als gevolg van bo venbedoelde sloping, noodzakelijk was, dat de hoek van het perceel no zijn geweest. De politie raamt de waarde van de gestolen bontmantels op ongeveer 46.000 dollar. De mili- aan ter waarde van circa 25.000 tairen zullen ter beschikking gesteld Daar de mantels voorzien waren van worden van de Amerikaanse politie, prijskaartjes, die in Amerikaanse ï«bbe"J5L?e niefit®.1i.bet™Ï!Le.n i! toen het met de dag duidelijker werd 17.30 Musette-ens. 17.60 Aotualitei- i ten. 13.00 Nws. 13.16 Operamuz. (gr). 18.25 Licht instr. kwintet. 13.50 Draai- orgelkl. (gr). 19.00 Paulus de boska- Amsterdamse honden moeten aan de lijn winkels worden gebruikt, begreep de politie dat de mantels uit Ameri kaanse winkels afkomstig moesten Naar de politie te Eindhoven gis- zijn. Hierop werden de gangen van termiddae meedeelde, heeft zij vo- alle in Eindhoven aanwezige Ameri go werd versrlr^ngLTen^hS rige week een kostbare partij bont- kanen nagegaan, hetgeen resulteerde werd verst f^t. Aangezien nei pPrnmpn in het m de arrestatie van een Amerikaan- treffen van verdere vooraeningen i Wo^nsel b1?de E ïdhoven- se soldaat in een Amsterdams hotel. De Amsterdamse honden moeten toen niet noodzakelijk was, kon met staasaeei woensei. dij ae iiinunuvcu arrestatip epbeurde met mede- t genoemde versterking worden vol- se PoUüe «as een tip binnen;geko- dfJSrdamse ?n de aan de heeft de Am- staan. men, dat tiaar.een grote^parttl kort Amerikaanse militaire olitie. sterdamse gemeenteraad beslist, aan haar bont te koop zou worden aan v gezien loslopende honden op de VEILIGHEID een°tip? daf zich^in ee^cafTl^het GEHEIME BASIS openbare weg voor vaak gevaarlijke centrum een koffer met mink-bont- situaties kunnen zorgen. Bovendien Thans is gebleken, dat na 1959a mantels zou bevinden. Inderdaad Inmiddels is op een Amerikaanse waren er' de laatste tijd zeer veel Üf Jl? lrof de P°litie daar mink-bontmantels basis inZuid-Diteland_nogje™ twee- k,acJlten over straatverontreiniging tairen,'van wie 6de namen in ver- door honden. Ook zouden loslopende band met hun stationering op eén honden vele malen mensen hebben RADIO TELEVISIE aanwezigheid van vochtige vlas matten, de toestand van zolder vloer en balken zodanig is gewor- Udllu Illcl null btdUUllcllIlg Up Cel 1 U.-Duitser in treinwagon geheime basis in Duitsland niet be- gebeten. naar Nederland gevlucht (Advertentie) Een 25-jarlge landarbeider uit Er furt in Oost-Duitsland is woensdag in een verzegelde treinwagon naar het Westen gevlucht en daarbij zelfs de Nederlandse grens gepasseerd. Naar zijn zeggen is hij gevlucht nadat hij een oproep had gekregen voor mili taire dienst. Hij is door de Kon. Ma rechaussee als vreemdeling zonder geldige papieren bij de grens te Ven- lo aan de West-Duitse politie overge leverd. Op het station Blerick werd de aandacht van N.S.-leden getrokken De DAF-fabrieken in Eindhoven door klopsignalen, die vanuit een hebben een nieuwe Daffodil-perso- verzegelde wagon kwamen. Toen nenauto op de markt gebracht, die men de wagon ontsloot klom er een ongeveer f 200 goedkoper zal zijn dan schuwe en vermoeide jongeman uit, de Daffodil, die in 1961 is uitgebracht. die verklaarde uit Oost-Duitsland te (De prijs is: Daffodil de luxe f 4950, zjjn gevlucht. Hij was zeker verbaasd Daffodil standaard f 4595). toen hij hoorde dat hij op zijn vlucht Als gevolg van een verdergaande de Nederlandse grens had gepasseerd, rationalisatie van de produktie zal de Toen hij wat op zijn verhaal was produktie van de personenauto type gekomen vertelde hij, dat zich met DAF 600 en DAF 750 van heden af een vriend samen in de wagon had vervallen. laten insluiten in de hoop München Uiterlijk is de nieuwe strakke dak- te bereiken. In Neurenberg had z n ljjn en het vergrote ruitopper- vriend de wagon verlaten, overigens vlak het meest opvallend verschil, zonder zeker te weten dat ze al in Wat intérieur betreft vallen vooral het westen waren aangekomen. Hij de nieuwe voor- en achterbanken op, zelf wilde echter zekerheid hebben alsmede het veranderde dashboard en bleef daarom in de wagon zitten met het instrumentenpaneel. tot hij er in Blerick genoeg van had. bouter. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 Mod. ork. werken. 19.50 Vijftig jaar V. V. H., rep. v. d. Ver. v. Vrijz. Her vormden in Nederland. 20.00 Nieuws. 20.05 Vijftig jaar Vredespaleis - Het volkenrecht in de Volkenbondspe riode, lez. 20.20 Pianorecital: oude muz. (gr). 2030 Kerkdienst. 21.35 In strument. ensemble: mod. muz. (gr). VARA: 22.00 Fragm. uit de musical Oklahoma (gr). 22.30 Nws. 22.40 Pia- noduo: 1. muz. 23.00 Social, nws. in Esperanto. 23.10 Weerklank - muz- ziek-revue. 23.65-24.00 Nws, HILVERSUM II. 293 M. 1007 kc/s. 7.00-24.00 NCRV. NOKV: 7.00 Nws. en herfi. SOS-ber. 7.10 Dagopening. 7.20 Klas. gram. 7.45 Radiokr. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 9.00 Voor de zieken. 9.36 Deen- (Advertentie) volksdansen (gr). 9.40 v. d. huis- vrouw. 10.10 Oude muz. (gr). 10.16 Mdrgend. 10.46 Sopraan, viool en pia no: klas. aria's. 1.1.06 Gewijde muz. (gr). 11.16 Progr. voor oudere luiste raars. 12.00 Liohte gram. 12.30 Mede del. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Licht instr. ensemble. 12.53 Gram., event, aot. 13.00 Nieuws. 18.15 Licht instr. kwintet. 1336 1. gram. 14.05 School radio. 14.25 Jeugdensemble met pia- nobegel. 14.46 Qmroepork. en solist: klas. en mod. muz. 16.25 1. gram. 16.55 Meisjeskoor en 1. instr. kwin tet. 16.15 Wenken voor de tuin. 16.30 16.45 Klas. gram. 17.00 Voordracht. 17.20 Vocaal ensemble: klas. en mod. liederen. 17.40 Beursber. 1745 1. gram. 13.00 Fanfare-ork. 13.2)0 De hangmat: Een progr. dat schommelt. 1330 Re- geringsuitz.:B, B. 19.00 Nws. en weer- praatje. 19.10 Nieuwe Nederl. liedjes. 1930 Riadiokrant. 19.50 Gospel Songs (gr). 20.00 Koninkl. mildt. kapel. 20.30 Kamerork. en solist: mod. muz. 2130 Bijbelvertaling in West Afrika, lez. 21.45 Musette-ens. en zangsol. 22.05 Koorzang: geestlijke liederen. 22.30 Nws. en herh. SOS-ber. 22.40 Wijd als de wereld, lez. 23.00 Kamer ork. en solist: klas. muz. 23.40 Lichte gram. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: 19.30 Voor de jeugd. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. AVRO: 20.20 Jazz-ensemble. 20.36 Ripcord, TV-film. 2il.OO Amusememtsprogr. 21.30 In AVRO's Televizier. 21.45 Even voorstellen? Mijn naam is Cox, detectivespel. (Dl. 1 en 2). 22.26- 22.30 Journaal. IS NOOIT THUIS DOOR L. VAN HILLEN „Dat weet ik ja", bevestigde ze en speelde met de armband om haar pols. „Dat zegt de burgerlijke stand trouwens ook." „Wat bedoelt u daarmee, juffrouw- juffrouw Rijvers?" „Dat u, volgens de burgerlijke stand zonder enige twijfel haar vader bent." „De manier waarop u dat zegt, be valt me niet." „Ik ben hier in m'n eigen kamer en ik zeg de dingen zoals ik ze zeggen wiL Als wat ik zeg u niet bevalt, of de manier waarop ik het zeg niemand dwingt u ernaar te luiste ren." „Ik moet zeggen. u bent een hoffelijke gastvrouw." Zijn stem sneed. -Wat had u verwacht? Dat ik thee voor u had gezet en cake gesneden en gezegd: Maak het u maar makke lijk, meneer Bakker? Als Greetje er niet is, zal ik het wel gezellig ma ken?" Gerard wreef zich de handen met een verlegen gebaar. Hij stootte hier op een muur van vijandigheid. Wat had die Stella tegen hem? Zou het zijn om haar broer? Maar nee, dat kon niet. Opeens besloot hij te doen, zoals hij zo vaak gedaan had: het spiegelgevecht staken en op de man af, eerlijk praten. „Juffrouw Rijvers", zei hij „u bent niet bar hartelijk, enfin, dat weet u ongetwijfeld zelf. Gebrek aan goede omgangsvormen kan ik bij u niet veronderstellen, dus die ehon hartelijkheid heeft, mijns inziens, een reden. Zullen we er niet langer om heen draaien en wit u mij het ple zier doen, me nu eens ronduit te zeg gen, wat er zit?" Hij zag haar aan en er was iets hulpeloos in de manier waarop hij daar zat en keek. „Goed", Stella stond op, liep door de kamer heen en weer, ze imponeer de Gerard zijns ondanks met de ze kerheid van haar houding en optre den. „Meneer Bakker, Greet zit in de ellende. Tot over haar oren. Dank zij die leuke broer van mij. Dat kind gaat er aan kapot, als ze niet op past. Ik heb met haar opgetrokken, ik heb kinderjuffrouw en wijze moe der gespeeld, er is geen land met haar te bezeilen. Ze studeert niet meer. „Dat hoorde ik vanmiddag." „Van wie?" „Van professor Teerlinck. „Die kletskousenfin, dat weet u dus. Maar", haar stem werd plot seling scherp, „dus daarom komt u nu opeens opduiken. eens even kijken hoe dat zit, of dochter wel braaf studeert of dat ze er de kantjes afloopt „Ik kom", zei hij stijfjes, „mijn dochter afhalen om samen te gaan eten, omdat ik een paar dagen in Am sterdam ben. De mededeling van de professor had op dat besluit geen enkele invloed". Hij begreep niet, waarom hij zich tegenover dit meisje trachtte te verontschuldigen. „Goed. akkoord. Al die weken dat dit kind. want het is nog een kind, meneer Bakker, ondanks haar studentikoze eigenwijsheid.in de penarie zit, en met zichzelf geen raad weet, speel ik voor vader en moeder tegedijk. Maar ik heb haar op d'r kop gegeven en ik heb zoete broodjes ge bakken, maar er is niet met haar te praten. En nu zou je zo zeggen", weer kreeg haar stem de vroegere scherpte „dat een kind dan toch een paar .ouwelui heeft bij wie ze kan uithuilen. Maar papa komt dood gemoedereerd op een avond aanwan delen om met z'n dochter ergens te gaan eten, omdat hij toevallig in de stad isweet blijkbaar helemaal nergens van. De gedachten flitsten door Gerards hoofdGonnies waarschuwing Greetjes houding, ogenschijnlijk vro lijk, klatergouden hij alsmaar druk, druk, druk. Vergaderingn, con ferenties, besprekingen, spreekbeur ten't zou zo'n vaart niet lopen, iedereen maakte wel eens zoiets mee, daar kwam je wel overheen, meer jongens dan kerken, geen handvol maar een land volal die goed kope levenswijsheid had hy aange sleept en daardoor zijn hoofd vrij kunnen houden voor zijn grote doel... hoe had die Amerikaan het ook al weer gezegd? Een „open mind". eenrichtingverkeer, recht op je doel af. Je door niets laten afleiden. „Misschien begrijpt u nu, meneer Bakker, waarom ik niet zo juichend blij was u te zien Eerst dacht ik dat u om uw dochter kwam in haar narigheid maar al gauw merkte ik, dat u alleen maar kwam voor een ge zellig avondje. vader met de gro te knappe dochter. staat wel ge kleed, niet?" Gerard had nooit van enig „vrouw mens" zoals hij Stella Rijvers in ge dachten etiketteerde, zulk 'n schrob bering lijdelijk in ontvangst genomen, en graag zou hij haar van vierduiten terug hebben gegevenhij kon vlijmscherp zijn, als hij wilde. maar wat zij hem verteld had, maakte hem machteloos. Greetje. in de ellende. alleen. En deze Stella Rijvers, die hij had zitten haten om haar hooghartige houding, haar scher pe verwijten, die had, dat begreep hij wel, geprobeerd te redden wat er te redden viel. Wat had ze 'gezegd? Voor vader en moeder tegelijk ge speeld. in zijn verslagenheid be gon hij langzaam te begrijpen, dat zij Greetjes enige vriendin was ge weest. H\j knikte langzaam. „U hebt het me voldoende duidelijk gemaakt", zei hij. „U zegt het nu niet zo prettig, maar ik begrijp het allemaal. Kunt u me niet zeggen wat doet Greet, waar is ze?" „Wat ze doet?" Stella stond tegen de boekenkast geleund en daar ge zicht was opeens moe. „Ze zit uren hier te nikesn ze trekt er uit ze zoekt vertier, .ze zit veel met een troep van die zogenaamde stu denten met artistieke neigingen, van die ribfluwelen ridders, als u be grijpt wat ik bedoel. Mijn genre niet. het hare ook niet. maar ze zit er nu in en ze trekt er mee op. Als u 't mij vraagt gaat ze daar langzaam... misschien wal heel snel, naar de bliksem. Maar ik kan d'r niks aan doen. Als ik me ermee bemoei krij gen we ruzie, dan wil ze op zichzelf gaan wonen. nou ja, zolang ze die lui niet hier brengtZe haal de de schouders op. „Ik ben ten slotte haar voogd niet't begon er knap op te lijken anders". „Hebt u geen idee waar ze nu zit?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2